STADSNIEUWS Italië treft laatste maatregelen Inventarisatie van voorraden voltooid LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 1 September 1939 SPORT Ontspanning der militairen Politie treedt op tegen hamsteraars Ten opzichte van een groot aantal artikelen AGENDA GYMNASTIEK. TOURNOOI TE LUIK AFGELAST Hedenmorgen is een officieel bericht uit Luik gekomen, dat. de internationale gymnastiekwed strijden van 2. 3 en 4 September door de tijds omstandigheden niet doorgaan. Voor de da mes van Nieuw Brunhilde teen twintig), die den tocht per autocar zouden maken, is het erg jammer, maar de heeren van het Belgische Verbond hebben alle voorbereidingen voor niets gedaan. Als men weet. dat er een inschrijving was van 200 vereenigingen. n.l. 13 uit Holland. Frankrijk 22, Luxemburg 2. Italië 2. Sokols 1. Zwitserland 2. België 158. kan men zich wel in denken. dat het voor deze heeren wel bij zonder tegenvalt. MOTORSPORT. LEIDSCHE H. D. CLUB. In verband met de tijdsomstandigheden zul len alle toertochten, wedstrijden, vergaderin gen e.d. niet plaats hebben. Doordat verschillende bestuursleden elders vertoeven is o.a. het secretariaat der L.H.D.C. opgeheven en als correspondent aangewezen het bestuurslid E. A. Voskuil, Morschstraat 11, DUIVENSPORT. DE REISDUIF. Wedvlucht vanaf St. Kathalyne Wavre. pl.m. 122 K.M. In concours 122 duiven, los te 7.40 uur. Wind Zuid-West en goed weder. De uitslag is als volgt: 1. 3. 4. 7. 8. 12. 16. 19. 23. 24 W. Gijsman; 2. 22 N. Waasdorp; 5. 9. 10. 11. 13. 18. 21 Sierat; 6, 15. 17. 02 Adr. v. Egmond: 14. 25. 26. 27 Adr. v. d. Hulst. De eerste duif werd geconstateerd te 9 uur 17 min. 45 sec.; gem. snelheid 1245.93 meter per min.; de laatste prfjsduif te 9 uur 31 min. 58 sec. De eereprijs werd behaald door W. Gijsman met No. 1. De uitslag vanaf Roosendaal is als volgt: 1. Sierat; 2. 16 N. Waasdorp; 3. 4. 7, 8. 11 W. Gijsman; 5. 6. 9 Schouten; 10 H. de Haas: 12 Ligtvoet; 13. 14. 15 A. v. d. Hulst. Eerste duif 9 uur 42 min. 51 sec.; laatste duif 9 uur 58 min. 42 sec. In concours 80 duiven. WEERBERICHT. Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 766. Hedenmiddag 2 uur: 768. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk over de Noorsche zee hield stand, evenals dat over Frankrijk en de Alpen. De vore van relatief la gen luchtdruk, welke een scheiding vormt tus- schen deze twee gebieden, is wat opgevuld, en is daarbij langzaam over ons land naar het Noorden getrokken. Dit ging gepaard met on weersbuien, waarbij vooral in het midden van ons land zware neerslag is gevallen. (De Bilt meldt 16 mm.). De temperatuur is hier over het algemeen gedaald, maar blijft nog boven haar normale waarde. De vlakke depressie over het Oostzeegebied en de Randstaten is weinig veranderd. Het ver oorzaakte hier en daar wat regen en onweer. De oceaandepressie beïnvloedt het weer in Bretagne en op de Britsche eilanden. De lucht is hier zwaarbewolkt of betrokken bij zwakken tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen. In het Middellandschezeegebied blijft de luchtdruk laag. Op de Noordkust van Afrika viel zware neerslag gepaard met onweer. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 n. 20 voorm.) Den Helder: lichte regen, zwak. O.Z.O. wind. temp. 18 gr. C., min. 18 gr. C., neerslag 8 m.M, Vlissingen: lichtbewolkt, zwak. Z.W. wind, temp. 18 gr. C., min. 16 gr. C., neerslag 0.1.. De Bilt: mist, zwak. Z.Z.W. wind, temp. 17 gr. C., min. 16 gr. C., neerslag 16. Groningen: betrokken, zwak, O. wind, temp. 17 gr. C., min. 17 gr. C., neerslag 0.4. Maastricht: lichtbewolkt, zwak, Z. wind, temp. 18 gr. C., min. 15 gr. C., neerslag 0.9. Buitenland (8 nor voorm.) Parijs: O.Z.O.zwak. 16 gr. C., mooi. Londen (Croydon)Zuid. zwak, 16 gr. C., zwaar bewolkt. Berlijn: windstilte, 18 gr. C., betrokken. Nice: N.N.W. wind. 23 gr. C., betrokken na lichte regen. Stockholm: N.N.W., zwak. 15 gr. C., mist. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 17 gr. C. (63 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 19 gr. C. 166 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE. Voor Zaterdag. Voorm. te 5 u. 26 min.; nam. te 5 u. 44 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer". 'sMiddags 12 uur: 20 gr. C. Zweminrichting ..De Zijl". 'sMiddags 12 uur: 2(B& gr. C, LICHT OP VOOR HETSERS e.a Vrijdag: 8.21 n.m. tot 5.39 v.m. MAANS OP EN ONfif- KGANG 1 Sept. op: 20 u. 26; onder: 8 u.. 52. WIE HELPT ER MEE? Voor de militairen, gelegerd in Leiden worden pogingen in hetw erk gesteld om speciaa' de avonden en de Zondagen, welke de militairen door liet stilstaan der ver loven ln onze stad moeten doorbrengen aan gezelligheid te doen winnen. Hiertoe wordt een beroep gedaan op onze stadgenooten. We denken hierbij bijvoorbeeld aan muziek-, tooneel- en sportvereeniginger.. De directie van het Luxor-, Trianon-, Lido- en Rex-theater hebben bereids het voorbeeld gegeven door elke week gratis voor militairen een filmvoorstelling te or- ganlseeren. Een leder, die denkt op dit gebied iets te kunnen doen, teneinde den opkomsttij d der bedoelde militairen te veraangenamen wordt verzocht zich in verbinding te stel len met den reserve-kapitein J. van der Lee, Morschpoortkazerne, alhier. Gisteren heeft de politie, op advies der distributie-autoriteiten, een viertal huis zoekingen verricht wegens vermoedelijke overtreding van het hamsterverbod. Welis waar werden voorraden aangetroffen maar daar het twijfelgevallen betrof is geen in beslag name gevolgd. De controle wordt scherp voortgezet. DE „BUSSENLOOP" BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Hedenmorgen bood het station een on- gewonen aanblik nu het treinverkeer vol komen stop was gezet. Ieder half uur ver trokken van het Stationsplein één of twee bussen, goed bezet, naar Den Haag en Am sterdam, terwijl ongeveer om de 2 uur een autobus naar Utrecht vertrok. De stations chef, de heer Slebos, gaf zelf het vertrek sein. Daar de reizigers niet in de wacht kamers kwamen, had de restaurateur stoe len en tafeltjes op het Stationsplein ge plaatst. waar de reizigers onder genot van een kop koffie de komst der bussen kon den afwachten. ERNSTIGE AANRIJDING. Gistermorgen te 10 uur is op den Morsch- weg nabij de Rhjjnzlchtbrug de dienst plichtige motorrijder van het 4e R.I., K. v. d. S.. in botsing gekomen met den 18- jarigen melkventer H. V. uit de Os- en Paardelaan. De motorrijder brak den rechterpols, kreeg een lichte hersenschud ding en verschillende schaafwonden De melkventer werd aan het hoofd gewond en had eveneens verschillende schaafwonden, benevens een scheurwond in het zitvlak. De E.H.D. nam beide gewonden mee naar het Acad. Ziekenhuis. Het ongeluk was een gevolg van het feit, dat de motorrijder ge heel links reed. LUCHTBESCHERMING. Gisteravond vergaderde de directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst met de leiders en leidsters der reddingsploegen van de tweede serie. De samenstelling der ploegen werd bepaald en hunne posten aangewezen. Ook aan deze dames en hee ren zal te zijner tijd gelegenheid worden gegeven met den Eerste Hulpdienst mede te werken. BIDSTOND VOOR DEN VREDE. Een indrukwekkende ure in de Pieterskerk. In de Pieterskerk is gisteravond een drukbezochte bidstond voor den vrede gehouden. Voor dezen dienst, die op initiatief van den kerkeraad was 'belegd, hadden ds. M. J. Punselie en ds. Van der Staay, legerpredi- kant zich bereid verklaard een korte rede uit te spreken. Ds. v. d. Staay, die als eerste spreker het woord voerde, deed dit naar aanleiding van Ps. 2 4 en 12b „Die in den Hemel woont, zal lachen, de Heere zal ze bespotten. Wel gelukzalig zijn allen die op Hem betrou wen". Spr. begon met er op te wijzen, dat ons volk op dezen dag in wel zeer bijzonderen zin staat om den troon van Oranje. Toch wijst Zij, die op dien troon gezeten is, ons den weg op een anderen troon, een troon in den hemel. Na vervolgens een oogenblik stil gestaan te hebben bij de steeds benauwender wor dende tijdsomstandigheden, wees hij er op dat God gezeten is boven het rumoer der volken, welke volken afgegleden zijn van Zijn weg Allen hebben wij gezondigd en het oordeel begint van uit het Huis Gods. Zeer duidelijk is hierop het tekstwoord van de zen avond „Die in den hemel woont zal lachenmaar verder ook „Welge lukzalig zijn zij, die op Hem betrouwen" van toepassing. In dezen donkeren tijd moeten ook wij. zooals menige Oranjevorst deed. vertrouwen stellen in het „Mijn schild en de betrouwe". Holland op zijn sterkst, aldus spr. is het best uitgedrukt, zooals hii het een dezer dagen een opgeroepen militair tegen zijn kinderen, op een vraag wat vader ervan dacht, hoorde zeggen: .Laat Hij besturen, waken, 't Is wijsheid wat Hij doet, Hij zal het alles maken, dat -g'u verwonderen moet". Geschaard rondom Gods troon, dienen wij ons te herinneren het geloofswoord van on ze Vorstin „Christus voor alles." Zeer goed is het, dat wij aan den avond van dezen dag hier samenkomen om God te vragen of Hij onze Vorstin, ons land, onze regeering. onze vaders en moeders, kinderen, broers en verloofden wil sparen i in dezen zoo somberen tijd. Laten wij ver- trouwen op Gods zegen en uitredding, dan zal Hij het ongetwijfeld wel maken. Na tussohenzang van Ps. 138 4 sprak ds. M. J. Punselie een ernstig woord. Bij d? vele spanningen, die wij den laat- sten tijd hebben medegemaakt, Is ook de spanning van wat wij gelooven en wat wij mede maken Het geloof schijnt ais een zon over de donkerheid van dezen tijd. Het is als een rast punt in den wirwar van deze tilden Voor hen die gelooven zijn in Gods Woord riike beloften wecgelegd. Telkens vertoont God dan ook Zijn liefde en trouw pan ons volk. Daarvan zingen wij ook: Zoo min de hemel ooit uitziinen stand zal wiiken, Zoo min zal Uwe trouw ooit wankelen, noch bezwijken. Dit gelooven wil. Maar wat ervaren wij? Gaat ons geloof bij zooveel donkerheid en storm niet wankelen? Ons vertrouwen ln God, waar bliift het? In d->zp scanning ko men wii bijeen in het: „Uit de dienten roep ik tot U. o, God." Wil zullen echter vanavond in dezen bid stond meer hebben te doen dan te roepen „O God, erbarm U onzer". In de eerste plaats moeten wij luisteren naar Zijn weg. God spreekt van genade. Van oordeel, maar ook van ontferming. Nog steeds als wil luis teren na-ar Gods stem, die soms in den storm tot ons komt. beluisteren wij iets liefelijks. Misschien vinden wij God wel on der den donder van het kanon. Dit is nu juist het vreeseliik-licfelljke. De geschiede nis van den verloren zoon is ook hiervan een schoon en treffend voorbeeld. Laten wij luisteren naar Gods stem en Hem in onze benauwhetd in smeekgebed aanroepen of Hij ons verhooren en uitredden wil." Na deze korte, doch ernstige overdenking, heeft ds. Punselie in gebed den nood van deze wereld en den ernst der tijden aan God opgedragen. Deze dienst werd met het staande zingen van twee coupletten van het Wilhelmfis besloten. Diep onder den indruk verliet de groote schare, onder 'orgelspèl van vaderlandsche liederen, het bedehuls. DE LEIDSCHE BUITENSCHOOL. Twee Koninklijke giften. Het bestuur van de Vereeniging „De Leidsche Buitenschool" werd deze week aangenaam verrast door giften van H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: H. M. Pierrot, Maarsmans- steeg 14 en 21. De eigenares wed. M. P. M. Plerrot-Baaten is uitgetreden. De zaak Maarsmanssteeg 14 (lederwaren, galante rieën, parfumerien, luxe artikelen enz.) is overgegaan aan J. H. J. M. Pierrot, Lelden, die de zaak zal drijven onder den naam H: M. Pierrot. De zaak Maarsmanssteeg 21 (handel in en reparaties van uurwerken, goud en zilver, optiek) is overgegaan aan J. M. Th. Pierrot, die zal handelen onder den naam J. M. Pierrot. CHR. MILITAIR TEHUIS. Herdenking van het 75-jarig bestaan. Men schrijft ons: Het bestuur van het Ohr- Militair Tehuis -hoopt 19 October a.s. te herdenken, dat 75 jaar geleden tot stichting van een Militair Tehuis in deze gemeente werd overgegaan. Een heugelijk feit, de herdenking ten voile waard. Wie eenigermate bekend is met de toe standen in ons leger vóór de invoering van den persoonlijken dienstplicht, zal gaarne erkennen, dat zich in den loop der jaren in onze weermacht veel ten goede heeft gewijzigd. Voor een niet gering deel is dit mede te danken aan den adbeid in en ten behoeve der Militaire Tehuizen. Op 19 October a.s. dient die dank op klinkende wijze tot uiting te komen. Het geldt hier het eerste Chr. Militair Tehuis in ons vaderland. Een Jubileum niet alleen van beteekenis voor Leiden, maar voor het geheele land. Tal van autoriteiten, o.w. dr. J. J. C. van Dijk, oud-minister van defensie, de com mandant en oud-commandant van het veldleger en de burgemeester van Leiden deden reeds van hun belangstelling blijken door zitting te nemen in het eere-comité. Het jubileum-comité, gevormd uit de Leidsche burgerij, doet op alle belangstel lenden een dringend beroep. Het wil op den herdenkingsdag het Te- huisbestuur het meest passend geschenk aanbieden, namelijk een flinke som gclds. Het Comité weet, dat voor de dringend nooddge inwendige restauratie van het Te- huls tot nog toe de geldmiddelen hebben ontbroken. Een oproep in de bladen tot offeren voor de materieele belangen onzer defensie bracht een financieel succes. Een oproep tot het brengen van een offer ten bate der geestelijke belangen van ons leger heeft naar de meening van het Comité evenzeer recht op de daadwerkelijke belangstelling van allen, die het wél mee- nen met onze weermacht. Met vrijmoedigheid richt het Comité daarom tot allen, die het nut en de nood zakelijkheid der Militaire Tehuizen ten bate onzer weermacht beseffen, het vriendelijk maar niettemin dringend verzoek: „Helpt ons in ons pogen en stort uw bijdragen groot of klein op giro-rekening 360544 van den penningmeester van het Jubileum- Comité Chr Mil. Tehuis Leiden, of aan het adres van den penningmeester". Het Comité hoopt van harte, dat 19 Octo ber a.s. in het biizonder vcor het bestuur van het. Chr. Mil. Tehuis te Leiden een dubbele feestdag moge wezen: een blij en dankbaar gedenken van Gods zegen over het Tehuis in den loon der jaren, en de bevrijding van den druk der financieel? zorgen. Het dqgeliik'ch bestuur v»? b»t Cnnnre bestaat uit de heeren: mr. dr. N. G. Gsel- kerken, voorzitter: H. J. Lemers. secretaris en J. Peerenboom. penningmeester, v, d. IValk Boumanweg 5, Leiderdorp. TAPVERBOD INGETROKKEN. De burgemeester van Leiden heeft zijn besluit van 28 Augustus 1939. waarbij tot nadere aankondiging de verkoop en het verstrekken van sterken drank en van zwak-alcoholischen drank, verboden is. voorzoover dit nog niet is ingetrokken, met ingang van heden ingetrokken. Naar wij vernemen heeft de firma Raumann en Teppema in de Maarsmans steeg 2—46, op veelvuldig verzoek, haar panden, welke geruimen tijd leeg hebben gestaan, weer ingericht voor den verkoop van heeren-mode-artikelen in aansluiting met het nog bestaande magazijn van hee- renhoeden en -jassen. De nieuwe zaak ziet er keurig uit: een gezellig interieur en een groote keuze ln de nieuwste snufjes op het gebied van heerenmodes. „Herwonnen Levenskracht" houdt a.s. Zondag hier ter stede haar jaarlijkschen speldjesverkoop. Moge Zondag a.s. opnieuw en overtuigend blijken, dat „Herwonnen Levenskracht" zich bij voortduring mag verheugen in de sympathie en den daad werkelijken steun van Leiden's ingezete nen. Gistermorgen te 11.15 uur heeft de 8-jarige C. V., wonende in de Decimastraat een trap van een paard van een passeeren- de militaire colonne gekregen. Hij klaagde over inwendige pijn '-n is door den E.H.D. ter observatie naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Gistermiddag is op den Maresingel, tegenover de Mauritsstraat de 13-jarige wielrijder C. de G. uit de Gasstraat, aan gereden door den 21-jarlgen motorrijder W. F. J. alhier. De jongen kreeg een diepe wonde in den linkervoet. De E.H.D. ver voerde hem naar het Acad. Zlakenhuis. Gisteravond omstreeks halfelf geraak te een militair motorrijwiel, dat op de Bree- straat geparkeerd stond, plotseling in brand. Terwijl getracht werd den brand met emmers water te blusschen kwam een flinke regenbui te hulp, zoodat de brand spoedig gebluscht was Het motorrijwiel werd ernstig beschadigd. Gistermorgen te 10 uur is op de Bees tenmarkt de 29-jarige militair F. J. v. H. met de linkerhand bekneld geraakt tus- schen een haak en oog van een vuurmond Hij kreeg een diepe wonde in de palm van de hand. De E.H.B.O. nam hem mede naar het Academisch Ziekenhuis. Nadere maatregelen betreffende vervoers- en afleveringsverbod. Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat, nu door middel van een algeheele inventarisatie de voorraden zijn vastgelegd, het op 28 Aug. j 1. voor de geïnventariseerde voedingsproducten afgekondigde be- en verwerkingsgebod voor al deze producten per 1 September (dus heden) is ingetrokken voor zoover het betreft het be- of verwerken van eigen voorraden, waarvan overeenkom stig de voorschriften opgave is gedaan of waarvan kan worden aangetoond, dat het vervoer naar het bedrijf op ge oorloofde wijze is geschied en waarvan voorraadstaten rijm bijgehouden. Deze ontheffing geldt niet voor alle be- of verwerking tot veevoeder. Deze blijft dus afhankelijk van toestemming van den Provincaleni voedselcommissa- ris. Mocht blijken, dat ten nadeele van tie alg&meene voedselvoorziening in abnormale verhoudingen wordt be- of verwerkt, dan zullen opnieuw beperken de maatregelen worden getroffen. Ten aanzien van het vervoers- en af leveringsverbod voor de geïnventariseerde producten (de z.g. inventarisatie-buiten- den landbouw, witte of rose formulieren van het rijksbureau voedselvoorziening in oorlogstijd) zijn de volgende nadere rege lingen getroffen. Consumptie-rijst, gort, havermout, vermicelli, macaroni en spaghetti, kof fie, thee, cacaoboonen, cacaomassa, cacaopoeder, chocolade en cacaoboter. Aflevering en vervoer van partijen be stemd voor wederverkoopers, zijn van het vervoers- en afleveringsverbod vrijgesteld, mits het normale hoeveelheden betreft, be stemd voor gebruikelijke afnemers. Aflevering en vervoer van voerrijst blijft afhankelijk van afgifte van een vergunning door of vanwege den provincialen voedsel- commissaris. DAGELIJKS. Pletcrskerkgvacht 9: Tentoonstelling ieerlln- genwerk „Ars Aemula Naturae". 1017 uur (tot 4 September). DIVERSEN, 's Dinsdags. Mare 13: Medisch Opvoedkundig uurcau 9(4—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal)Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- vaardlgen. 7—8 uur nam. 's Donderdags. WUkgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446)Consultatiebureau voor Alco holisten. 8 uur nam. 'sDonderdags: Inst. voor Praeventleve Ge neeskunde (lste Blnnenvestgr.. 22). Inenting tegen dlphterle. 3(4 uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—J uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam.: „Je kunt 't toch niet meenemen". Eiken dag benalve vrijdags ook om 2 u„ Zon dag 2—7 eD 8—11 uur. Trlanon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam. Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 uur: ,,St. Louis Blues". Zondag v. 2—7 uur doorloopende voorstelling. Lldo-Theater, Steenstr. 39: 2.30 en 8.15 u. n.m.: „Kom je ook achter de tralies?" oondag doorr voorstelling van 27 en 8.15 uur, Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „Peter de Groote". Zondag van 17 en van 811 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2.30 nam. Rex-Theater, HaarLstraat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam.: „De graaf van Monte Crlsto". Zondag van 27 uur door], voorstelling en 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 26 Aug. t/m. Vrijdag 1 Sept. a.s. waargenomen door de apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 20523. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door de Oegstgeestsche Apotheek, Wll- heiminapark 8. tel. 26274. Tarwebloem en -meel, bestemd voor menschelijke consumptie. De regeling, dat vervoer en aflevering moet zijn gedekt door een geldig vervoer- bewijs, blijft gehandhaafd. Voor de hoog en vlakmouenaars, alsmede voor hun depot houders. is een speciale regeling voor de afgifte van deze bewijzen getroffen. In alle andere gevallen blijft de Provnciale voedsel- commissaris. eventueel zijn apparaat, voor afgifte van vervoerbewijzen aangewezen. Roggebloem, roggemeel en gebroken rogge. Ook hier blijft de mogelijkheid van af levering en vervoer afhankelijk van een vergunn.ng aan te vragen bij de Prov. voed- selcommissaris behoudens enkele gevallen waarin voor de afgifte een speciale regeling is getroffen (fabrieken). Suiker. Afleveren en vervoeren van partijen be stemd voor suikerverwerkende industrieën zijn met ingang van 1 September vrij, wat hun normale hoeveelheid betreft. Met in gang van 1 September zijn eveneens afle vering en vervoer aan wederverkoopers vrij tot 3/4 van de gebruikelijke hoeveelheden. Alle verwerking tot veevoeder blijft over eenkomstig het veevoedprbesluit verboden. Ongedenatureerd aardappelmeel, kip pen-, honden- en kattenbrood, honing en kunsthoning, stijfsel en stijfsel- poeder. Voor aflevering en vervoer van deze arti kelen aan wederverkoopers geldt per 1 Sep tember een regeling als hierboven os. voor consumptierijst vermeld. Ondermelkpoeder en Melkpoeder. De Prov. voedselcommissarissen zijn ge rechtigd vervoersbewijzen af te geven voor zoover kan worden aangetoond, dat het af levering en vervoer betreft van hoeveel heden ondermelkpoeder en melkpoeder, be stemd voor industrteele doeleinden, mits geen verwerking tot veevoeder. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat het vorenstaande geen wijzi ging brengt in de wettelijke voorschriften, betrekking hebbende op het tegengaan van hamsteren met name de beperking van af levering en vervoer van bepaalde producten naar den uiteindelijken verbruiker. Deze voorschriften blijven onverminderd gelden. Evenzoo blijft de verplichting tot eenvou dige doelmatige administratie van het ver loop der geïnventariseerde voorraden na de versterkte opgave ten volle van kracht. Mussolini heeft bevel gegeven, dat het leger op Italiaanschen bodem ingedeeld moet worden in twee groepen. De eene zal onder bevel staan van den kroonprins van Italië tweede onder bevel van maar schalk Grazlani. Volgens de bladen blijkt hieruit, dat Italië bereids is, zelfs den meesi ernstigen gebeurtenissen het hoofd te bieden. De troe pen, waaruit deze beide legergroepen zijn gevormd, bestaan uit officieren en minde ren, die gehard zijn in drie oorlogen, n.l. den grooten oorlog, den oorlog in Afrika en den Spaanschen burgeroorlog, terwijl de Jongeren vanaf hun jeugd zijn opgeleid in den wapenhandel. De beide bevelhebbers verpersoonlijken de deugden van het fascistische Italië. De prins van Piemont belichaamt de duizend jarige militaire waarde van het huis van Savole en maarschalk Graziani is de be vrijder en pacificator van Libye en de overwinnaar aan het zuidelijk front in Afrika. De bladen maken verder melding van maatregelen ran evacuatie en bescherming tegen aanvallen uit de lucht, ernstige straffen tegen het opdrijven van prijzen, beperking van het benzine-verbruik, be perking van de middelen van openbaar vervoer en voegen hieraan toe, dat ook op civiel gebied Italië bereid is tot den strijd en tot tegenstand. Generaal Dallolio, voorzitter van de commissie voor de vervaardiging van oor logsmateriaal heeft den duce verzocht in verband met zijn leeftijd van zijn taak worden ontheven. De duce heeft hem ver vangen c'oor generaal Favagrossa. chef van de Intendance van de Italiaansche vrij willigers in Spanje. 2-2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6