Aan den vooravond van den nieuwen wereldoorlog Duitschland en Polen reeds in conflict m VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1939 No. 24367 Danzig voegt zich bij het Derde Rijk 80ste Jaargang Proclamatie van gouwleider Forster aan de bevolking De eerste schermutselingen Algemeen vliegverbod boven Duitschland Maatregelen in Duitschland Goering tot de luchtmacht Te Parijs en Londen Engelsche parlement om 6 uur bijeen Aan onze Post-Abonné's LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noorderndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f 2.35 per week f. 0.18 Franco per postf. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten.' (voor binnenland 10.80 per 3 mud.» Gouwleider Forster te Danzig heeft het volgende telegram aan den Führer gezonden: Mijn Führer. Ik heb zoo juist de grondwet van den staat, de hereeniging van Danzig met het Duitsche rijk betreffende, onderteekend, en daar mede van kracht verklaard. De wet wordt genoemd: „grondwet van den staat van de vrije stad Danzig, de hereeniging met het Duitsche rijk betreffende, van 1 September 1939". Tot opheffing van den dringenden nood van volk en staat der vrije stad Danzig vaardig ik de volgende grondwet voor den staat af: Artikel 1: de grondwet van de vrije stad Danzig is met directen ingang opge heven. Artikel 2: Alle bevoegdheden en het uitvoerende bestuur worden uitsluitend uit geoefend door het staatshoofd. Artikel 3: De vrije stad Danzig vormt met directe inwerkingtreding met haar gebied en haar volk een deel van het Duitsche rijk. Artikel 4: Tot de definitieve bepalingen over de invoering van het Duitsche rijksrecht door den Führer, blijven de gezamenlijke wettelijke bepalingen uit de grondwet, zooals zij op het oogenblik van de uitvaardiging van deze grondwet van den staat gelden, van kracht. Danzig, 1 September 1939. w. g. ALBERT FORSTER, Gouwleider. Ik verzoek u, mijn Führer, in naam van Danzig en zijn bevolking aan deze „grondwet van den staat" uw toestemming te geven, en bij rijkswet de herinlijving bij het Duitsche rijk te voltrekken. In toegewijdheid betuigt Danzig u, mijn Führer, onvergankelijke dankbaarheid en eeuwigen trouw. Heil u, mijn Führer. ANTWOORD VAN RIJKSKANSELIER HITLER. De Führer heeft het volgende telegram gezonden aan gouwleider Forster: „Aan gouwleider Forster, Danzig. Ik neem kennis van de proclamatie der vrije stad Danzig inzake den terugkeer tot het Duitsche rijk. Ik dank u, gouwleider Forster, allen mannen en vrouwen in Danzig voor de onwrikbare trouw, welke gij in zoo lange jaren hebt bewaard. Groot-Duitschland begroet u van ganscher harte. De wet inzake de hereeniging wordt direct voltrokken. Ik benoem u tot chef van het burgerlijk bestuur voor het gebied Danzig. w.g. ADOLF HITLER." Gouwleider Forster heeft de volgende, tot de bevolking van Danzig gerichte, pro clamatie uitgevaardigd Mannen en vrouwen van Danlzg: Het uur, waarnaar gij sedert twintig jaren hebt gesmacht, is aangebroken. Danzig is mei ingang van heden teruggekeerd in het Groot-Duitsche Rijk. Onze Führer Adolf Hitler heeft ons bevrijd. Op de openbare gebouwen in Danlzg Waait vandaag voor den eersten keer de lïakenkruisvlag, de vlag van het Duitsche hjk. Zij waait evenwel ook van de vroegere Poolsche gebouwen en overal in de haven. Van de torens van het oude raadhuis en de eerbiedwaardige Mariakerk luiden de klokken het uur der bevrijding van Danzig in Wij danken God onzen Heer, dat Hij den Fuehrer de kracht en de mogelijkheid heeft gegeven, ook ons te bevrijden van hel kwaad van het dictaat van Versailles. Wij, Danzigers, zijn gelukkig, thans ook burgers te mogen zijn van het rijk. Man ben en vrouwen van Danzig, wij willen in dit plechtige uur zij aan zij staan, elkander de hand reiken en den Fuehrer de heilige belofte geven, alles te doen, wat in onze macht is, voor ons heerlijke groote Duitsch land. Leve het bevrijde weer tot het rijk terug gekeerde Danzig. Leve ons groote Duitsche vaderland. Leve onze geliefde leider Adolf Hitler. Tot het spoorwegpersoneel heeft Forster nog een aparte proclamatie gericht. De Duitsche radio zond gisteravond een heele reeks berichten uit over Poolsche pro vocaties, wel culmineerend in het volgende: Gisteravond omstreeks 8 uur is een groep Polen het omroepstation te Gleiwitz bin nengedrongen. De Polen slaagden er in een oproep voor te lezen in het Poolsch en ge deeltelijk in het Duitsch. Na eenige minu ten echter werden zij door de politie over meesterd. Eenige der Polen werden gedood, toen de politie van de wapenen gebruik moest maken. Daarentegen meldt de Poolsche ambas sade te Parijs officieel: Duitschland heeft de Poolsche grens op vier punten geschonden. De Duitsche be richten over een beweerde schending van Duitsch grondgebied door Polen zijn zuiver verzinselen, evenals de fabel van een aan val van Poolsche „insurgenten" op Glei witz I Het Poolsche telegraafagentschap meldt: De eerste daden van agressie van Duitsche zijde werden in den afgeloopen nacht verricht. De Duitsche luchtmacht heeft aangeval len door bommen te werpen op het piaatsje Puck, aan de Poolsche kust in de buurt van Gdynia gelegen, met het doel het vlieg veld te verwoesten. Er werd evenwel geen schade aangericht. Ook werd het plaatsje Zukow in Poolsch Pommeren gebombardeerd, eveneens zonder succes. Tenslotte was een Duitsche lucht aanval gericht op de stad Biala Podlaska met de bedoeling de in deze stad gevestigde vliegtuigenfabriek te bombardeeren. De bommen misten haar doel. Ook werden drie bommen op Gdynia geworpen. Zij kwamen echter in zee terecht. Men maakt melding van een actie van Duitsche troepen tegen de steden Ciecha- now en Mlawa: op deze wijze is de agressie van Duitschland tegen Polen een voldongen feit. Maar onafhankelijk van deze ge vallen van Duitsche agressie tegen Polen, welke vannacht zijn geschied, vormt de proclamatie van rijkskanselier Adolf Hitler, welke in de eerste och tenduren is uitgegeven, een formeele verklaring van agressie jegens Polen. Voorts maken de Polen melding van Duit sche aanvallen in Opper-Silezië en zelfs van een luchtbombardement van Warschau om 9 uur hedenmorgen. Het Witte Huis te Washington heeft bekend gemaakt, dat de ambassadeur der Vereenigde Staten te Warschau vanochtend om zeven uur vijftig den president er telefonisch van op de hoogte heeft gesteld, dat Duitschland in Polen was gevallen en dat vier Pool sche steden waren gebombardeerd. Bij verordening van den Duitschen rijksminister voor de luchtvaart en opperbevelhebber van het luchtwapen »A Gouwleider Förster. wordt met intrekking van alle vroegere verordeningen het geheele luchtverkeer met binnen- en buitenlandsche vlieg tuigen over Duitsch gebied onmiddellijk verboden. Deze verordening is niet van toepassing op vliegtuigen, die in dienst van de Duit sche weermacht gebruikt worden en op regeeringstoestellen. Bij overtreding stelt men zich bloot aan het gevaar van be schieting. De Duitsche zenders hebben hedenoch tend in den berichtendienst mededeelingen gedaan over verordeningen, waaraan het volgende is ontleend: (de Danziger bocht en boven het Poolsch» grondgebied. Alle Duitsche scheepvaart in het Ooste lijk deel van de Oostzee en in het bijzonder in de Danziger bocht wordt gewaarschuwd uit de buurt te blijven en de aanwijzigingen van de Duitsche zeestrijdkrachten op te volgen. Deze waarschuwing is gegeven in de Duitsche. de Engelsche en de Scandi navische talen. De haven van Gdynia is geblokkeerd. Het in en uitvaren brengt het risico van vernietiging mee In het rijkswettenblad is vandaag een decreet van 17 Augustus 1933 gepubliceerd, inzake een speciaal strafrecht, dat in oor logstijd van toepassing is. In den nacht zijn posten der passieve verdediging in uniform, met stormhelm en uitrusting ge alarmeerd en reeds in de ondernemingen geïnstalleerd. De menigte leest de speciale edities van de bladen. De Voelkischer Beobachter wordt gratis aan de voorbijgangers uitgedeeld. Op straat ziet men tal van particuliere auto's, die gevorderd zijn en waarop aan wijzigingen zijn aangebracht met betrek king tot de afdeeling waartoe zij behooren. Generaal-veldmaarschalk Goering heeft een dagorder gericht tot de luchtmacht waarin hij allen aanspoort tot trouwe plichtsvervulling en alles te geven voor volk en vaderland. De dagorder besluit: Er is voor ons slechts één oplossing: Over winning. Zoowel te Parijs als te Londen is een zeer druk diplomatiek verkeer. Zoowel de Poolsche als Duitsche gezanten bezochten lord Halifax en Bonnet. De ministers zijn bijeengekomen. Morgen komt de Fransche Kamer waarschijnlijk bijeen. Officieel wordt medegedeeld, dat beide huizen van het Brit- sche parlement vanmiddag om zes uur bijeen zullen komen. Het schoolbezoek is vanaf heden in ge heel Duitschland tot nader orde afgelast. Gerekend moet worden door allen wien het aangaat met militaire operaties boven Tengevolge van de huidige moeilijke ver- keers-omstandigheden doen wij een be roep op onze post-abonné's het ons niet te zeer aan te rekenen, wanneer zij onze krant daardoor eens wat later ontvangen dan anders het geval is. Wij zullen onzerzijds alle maatregelen treffen, die genomen kunnen worden om in de vlugst mogelijke toezending te voor zien, maar de omstandigheden zijn in deze tijden zelfs den best-willenden soms te machtig en daarom vragen wij thans cle mentie als vertraging onverhoopt mocht intreden. Wij vertrouwen niet tevergeefs een be roep te doen op uw begrijpend inzicht. DE DIRECTIE. De aankomst der Koninklijke Familie hedenmorgen bij het Paleis Noordeinde te Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1