H.M. de Koningin verjaart Nog altijd een periode van afwachten Polen thans geheel gereed Jaargang DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1939 No. 24366 Engelsche nota te Berlijn over handigd - Hitier zal antwoorden HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Noordemdsplein - Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 Een officieel communiqué Stemmingen De bemiddelingspogingen Een Duitsche ministerraad voor de verdediging Frankrijk requireert spoorwegen Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.3S per weelc f. 0.1S Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj Foto GODFRIED DE GROOT, Amsterdam. Overeenkomstig Haar eigen wensch wordt de verjaardag van H. M. Koningin Wil- helmina in verband met de ernstige tijdsomstandigheden in het geheele land met grootste soberheid gevierd. - Ook hier ter stede zijn alle feestelijkheden afgelast alleen de vlaggentooi en het oranje op veler borst, bewijzen, dat veler gedachten vandaag in dankbare genegenheid uitgaan naar onze Hooge Landsvrouwe. - Moge Haar gezegende regeering over ons land met nog vele goede jaren worden verlengd! Zooals te doen gebruikelijk is een tele grafische gelukwensch verzonden door het gemeentebestuur en voorts de navolgende: Aan Hare Majesteit de Koningin. De Vereeniging Koninginnedag te Leiden wensciht Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Familie eerbiedig geluk. (wg.) Ir. P. C. LINDENBERGH. Voorzitter. P. H. STEENHAUER. lste Secretaris. De Leidsche Chr. Oranjevereeniging biedt tJwe Majesteit hare eerbiedige gelukwen- schen aan met Uw verjaardag en bidt U in deze spannende dagen Gods zegen toe. (w. g.) N. G. GEELKERKEN, Voorzitter L, BOEKKOOI, Secretaris. Aan H. M. de Koningin. Mevrouw. De buurtvereeniging .De Silo" wenscht U van harte geluk met Uwen geboortedag. Hopende dat Uwe Majesteit nog lang ge spaard moge blijven voor Uw gezin en Volk en dat de donkere wolken, die thans over ons land gaan, spoedig gevolgd mogen wor den door een helderen hemel. Voor bovengenoemde Vereeniging: (w. g. JAC. H. BOOM, Voorzitter. Th. W. v. d. KLUGT. Secretaris Te Warschau is een officieel communiqué gepubliceerd van den volgenden inhoud: Sinds verscheiden maanden voeit Duitschland een agressieve politiek je gens Polen. De perscampagne, de be dreigingen der leidende Duitsche staat- lieden, de systematische provocaties der grensincidenten, en de steeds toene mende concentratie van troepen aan de Poolsche grenzen, zijn hiervan de dui delijke bewijzen. De onlangs ontplooide actie op liet gebied van de vrije stad Danzig, welke gericht is tegen de rechten en onweer legbare belangen van Polen, alsmede de territoriale oogmerken, welke door Duitschland tegenover den Poolschen staat aan den dag worden gelegd, laten geen twijfel bestaan over het feit, dat Polen bedreigd wordt. Alle pogingen tot verzoening, welke on dernomen zijn, ofwel door hooggeplaatste ^rsoonlijkheden, die opkomen voor het be houd van den vrede, ófwel door de regeerin- gen der landen, welke met Polen verbonden en met denzelfden geest bezield zijn, heb ben steeds de volledige instemming gevon den bij de Poolsche regeering, doch von den tot dusver géén weerklank bij de Duit sche regeering. Rekening houdende met deze feiten, vooral na den intocht van Duitsche troe pen in Slowakije, is de Poolsche regec- ring, na de maatregelen, welke zij vroe ger genomen heeft, thans genoodzaakt haar veiligheid te verhoogen, door die defensieve militaire maatregelen, welke de omstandigheden vereischen. De politiek van de Poolsche regeering, welke tegen geen enkelen staat agressieve bedoe'iiigen koestert, blijft ongewijzigd. De weasch naar een loyale samenwerking met alle staten, welke wensch onlangs tot uiting is gekomen in het antwoord, dat de president der Poolsche republiek gericht heeft tot den president der Vereenigde Sta ten, kenmerkt het beste de richting van de Poolsche politiek. Polen had reeds grootendeels gemobili seerd. doch is nu vanavond geheel gereed! Voorts werden te Warschau honderden aanplakbiljetten aangebracht, waarop een portret van maarschalk Smygly Rydz stond afgedrukt, omringd door tanks, kanonnen en marcheerende soldaten, met het volgen de opschrift, ontleend aan een rede van den maarschalk: KORT na middernacht heeft de Britsche ambassadeur, Henderson, het antwoord aan von Ribbentrop overhandigd. De Duitsche minister heeft het vervolgens aan Hitier gebracht. Het bezoek van Henderson aan Von Ribbentrop duurde 35 minuten. Het Britsche antwoord was met een speciaal vliegtuig van Londen overgebracht. Naar vernomen wordt, laat het de deur open voor verdere onderhandelingen en verwacht men te Londen een nieuw antwoord van den Fuehrer. De Britsche regeering heeft de regeeringen van Frankrijk en Polen volledig op de hoogte gehouden, terwijl de regeering: van de Vereenigde Staten bij wijze van beleefdheid eveneens volkomen op de hoogte wordt gehouden van de ont wikkeling van den toestand. Reuter meldt uit Londen: gisteren was het een dag van sensatloneele geruchten en ministerieele bedrijvigheid. De geruch ten liepen uiteen van gematigd optimisme tot het zwartste pessimisme en volgden el kander met verwarrende snelheid op. Er was echter een volledige afwezigheid van iedere officieele inlichting over den toe stand. De Poolsche maatregelen worden te Berlijn en Rome voorgesteld als een alge- meene mobilisatie. Politieke Duitsche krin gen verklaren, dat dit een uiterst ernsti- gen toestand schiep. Deze zelfde interpre tatie heeft in Rome een einde gemaakt aan het optimisme, men gaf uitdrukking aan de vrees, dat het geduld van Hitier geen weerstand zou kunnen bieden aan „deze nieuwe provocatie". Stefani zegt: Het schijnt dus, dat de crisis als uiterst ernstig beschouwd moet worden en dat men, Indien zich heden geen nieuwe elementen en onvoorziene feiten voordoen, tot de slotsom zou moeten ko men, dat er geen enkele mogelijkheid meer bestaat tot vermijding van een conflict. Te Rome zijn uitspraken van Engelsche persoonlijkheden over Danzig en den corridor gepubliceerd, die door deze per sonen na den vrede van Versailles gefor muleerd waren. Men was in Engeland toen van meening, dat er ernstige onrechtvaar digheden gepleegd waren en dat het in het algemeene belang van Europa was, dat Duitschland zijn gebied door een radi cale herziening terug zou krijgen. Zoo zal de vrede van Versailles een twee den oorlog uitgelokt hebben bij gebrek aan herziening" heet het. „Op geweld antwoordt men alleen met ge weld! Wij zullen den aanvaller overwinnen. In geval van oorlog zal iedere man, onge acht zijn leeftijd, en iedere vrouw soldaat zijn." Door het onder de wapenen roepen van reservisten is het personeel der openbare vervoerdiensten aanzienlijk verminderd. Met ingang van heden is het verkeer met autobussen en trams ingekrompen. Voorts noodigen de bladen de bevolking uit minder telefoongesprekken te voeren om de lijnen niet te zeer bezet te houden. Er is een wet van kracht geworden, waarbij de regeering wordt gemachtigd van alle Polen van beiderlei kunne tusschen 17 en 60 jaar te eischen, dat zij werk te openbaren nutte of voor de landsverdediging verrichten. Een tweede wet staat der regeering toe alle roerende en onroerende goederen op het Poolsche grondgebied op te vorderen. De „Voelkische Beobachter" ziet in boven staande „een nieuwe ernstige provocatie en daarenboven een nieuwe poging om alle be moeiingen tot redding van den wereldvrede in gevaar te brengen. Polen „motiveert" de zen stap met een zgn. agressie van Duitsch land. welke zou bestaaen uit de aanwezig heid van Duitsche troepen in Slowakije. Het door Polen nagestreefde doel is duidelijk: men zou Engeland hei, wachtwoord willen geven voor de inlossing van de door Londen in het Engelsch-Poolsche bondgenoot schapsverdrag aangegane verplichtingen. De aanwezigheid van Duitsche troepen in Slowakije is het resultaat van de reeds in Maart van dit jaar door het rijk overgeno men bescherming. Het schijnt Warschau te zijn ontgaan, dat de Slowaaksche regeering herhaaldelijk en nog in de laatste dagen officieel heeft gewezen op de vriendschap en kameraadschap met het rijk en heeft doen uitkomen, dat het Slowaaksche leger schou der aan schouder zal strijden met de kame raden uit het rijk ingeval Polen den inval zou krijgen de integriteit van Slowakije te schenden. Polen durft dus thans een zeer zwaarwegenden maatregel te motiveeren met hetgeen sinds Maart van dit jaar aan de geheele wereld bekend is, n.l. dat Duitschland in het kader van het Duitseh- Slowaaksche staatsverdrag een militair ver drag heeft gesloten, welks consequentie de aanwezigheid is van Duitsche troepen in Slowakije. De Poolsche manoeuvre is be halve gevaarlijk te dom niet gemakkelijk te kunnen worden doorzien. De verantwoorde lijkheid van Polen is daarmede opnieuw be wezen." De Belgische minister-president en minister van buitenlandsche zaken, Pierlot, heeft gistermiddag den ambas sadeur van Duitschland, von Bulow- Schwante, ontvangen, die hem mede deelde, dat de Duitsche regeering ken nis heeft genomen van I t minzame aanbod, hetwelk Hunne Majesteiten de Koning der Belgen en de Koningin der Nederlanden, haar hebben gedaan en dat hij opdracht had, den minister president de diepe dankbaarheid van zijn regeering te betuigen voor dit edelmoedige gebaar. De boodschap van koning Victor Emma nuel op het beroep van Roosevelt van vori ge week zegt. dat de koning Roosevelt dankbaar is en terstond zijn boodschap heeft overgebracht aan zijn regeering. „Gelijk bekend is, is door ons alles gedaan en wordt alles gedaan wat mogelijk is om een vrede met rechtvaardigheid tot stand te brengen". Na een langdurig onderhoud met den Paus, heeft de kardinaal-staatssecretaris, Maglione. den Franschen ambassadeur bij het Vaticaan, Charles Roux, ontvangen, alsmede de gezanten van Engeland en Po len bij het Vaticaan, Osborne en Casimir Papee en tenslotte ook den Italiaanschen zaakgelastigde bij den H. Stoel. De apostolisch nuntius in Hongarije, mgr. Rotta. die eenige dagen geleden te Rome is aangekomen, is naar Boedapest terug gekeerd, na belangrijke besprekingen te hebben gevoerd met vooraanstaande per soonlijkheden van het staatssecretariaat. De apostolische nuntii in de Vereenigde Staten en Japan, mgr. Cicognani en mgr. Paolo Marella, die zich te Rome bevinden, hebben opdracht gekregen, onmiddellijk naar hun standplaats terug te keeren. Vóór hun vertrek hebben beide nuntii een langdurig onderhoud gehad met den kardinaal-staatssecretaris, -Mag lione, waarin deze hen. naar verluidt, op de hoogte heeft gesteld met nieuwe pogingen, welke de raus zou willen ondernemen tot het behoud van den vrede. De Führer en Rijkskanselier heeft gisteren een decreet tot instelling van een minister raad voor de Rijksverdediging uitgevaar digd. Dit decreet luidt: „Voor de periode van de bestaande spanning op het gebied der bui tenlandsche politiek beschik ik ter wille van een uniforme leiding" van bestuur en be drijfsleven het volgende: 3. De bevoegdheden van generaal - veldmaarschalk Goering krachtens do verordening tot uitvoering van het vier- jsarsplan van 18 October 1936, in het bijzonder zijn recht tot het geven van bevelen, blijven bestaan. 4. De zaken van den ministerraad voor de Rijksverdediging worden be heerd door den Rijksminister en chef der Rijkskanselarij. 5. Het tijdstip tan buitenwerking- stelling van dit decreet wordt door mij bepaald." Het decreet is ge teekend door Hitier, Goering en den chef der rijkskanselarij, dr. Lammers. In gezaghebbende kringen verklaart men, dat dit decreet een „concentratie en sa menwerking van alle nationale krachten op militair, economisch en financieel gebied" beteekent. Het is „een voorzorgsmaatregel" voor het geval van ernstige gebeurtenissen. De raad bestaat uit Goering als voorzitter, Hess als ondervoorzitter, Frick, Funk, Keitel en Lammers. Officieel wordt medegedeeld, dat de Fransche staatscourant een decreet van de ministers van landsverdediging en openbare Zie vervolg pag. 2 van het Eerste Blad. BINNENLAND. Een dagorder van den commandant van het veldleger. (Binnenland, 3e Blad). De opvordering van motorrijtuigen en paarden; geen beroep mogelijk. (Bin nenland, 3e Blad). Conflict te Rotterdam tusschen spoorwegen en autobusondernemers. (3e Blad). De rondrit van H.M. de Koningin door Baarn en Soestdijk (le Blad). Felle brand te Hillegom in de gebouwen van de N.V. Hillegomsche Houthandel. (3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS, Zeer kalme handel Belangrijk lagere koersen Amerikanen in reactie Beleggingen aangeboden. 1. Uit den Rijksverdedigingsraad wordt als permanente commissie een „ministerraad voor de rijks verdediging" gevormd. Van dezen ministerraad ma ken als permanente leden deel uit: generaal-veldmaarschalk Goering, als voorzitter, de plaatsvervanger van den Führer, de algemeene gevolmachtigde voor de rijksadministratie, de algemee ne gevolmachtigde voor het economi sche leven, de rijksminister en chef der rijkskanselarij, de chef van het opper commando der weermacht. De voorzit ter kan ook andere leden van den rijksverdedigingsraad alsmede personen in de beraadslagingen betrekken. 2. De ministerraad voor de Rijksver dediging kan verordeningen met kracht van wet uitvaardigen, indien ik niet be schik, dat een wet door de Rijksregee- ring of door den Rijksdag moet worden behandeld. BUITENLAND. Voortzetting: der nota-wisseling tusschen Londen en Berlijn, (le Blad). Polen treft, gezien het voortduren der Duit sche agressie, verdere maatregelen (le Blad). Een wandeling door de wereldpers (le BI De Franse he regeering eischt de spoor wegen op. (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Men zie voor Stadsnieuws pag. 2 van het Tweede Blad. Zwakke veranderlijke wind. Hel der tot gedeeltelijk bewolkt. Droog weer behoudens gerings kans op onweer. Weinig verandering in temperatuur.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1