STADSNIEUWS Volmaakte Wijsheid" wordt ingepakt 80ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 30 Augustus 1939 Derde Blad No. 24365 Lectuur voor militairen Leidenaars Onderscheiden De beperking in den treinenloop Oproep aan de Leidsche studenten Generale Synode der Gereformeerde kerken Ds. W. L. Weiter wordt 90 jaar TER GELEGENHEID VAN DEN KONINGIN NEVERJAARDAG. Ter gelegenheid van den Koninginne- verjaardag zijn heden door H.M. Koningin Wllhelmina aan stadgenooten de volgende onderscheidingen toegekend: benoemd is tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw: prof. dr. Ph. S. van Ronkel; benoemd is tot officier in de Orde van Oranje Nassaude heer A. van den Eelaart, directeur van het post-, telegraaf- en tele foonkantoor; benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje Nassau: de heer J. P. Noordman, voorzitter van het Ooilege van Regenten van het RJC. Parochiaal Armbestuur en mej. dr. H. J. A. Ruys. ambtenaresse aan de Rijksuniversiteitsbibliotheek; de eere-medaille verbonden aan de Orde ran Oranje Nassauin goud aan de heeren H. du Pon, technicus le klasse bij het Pa- thologisch-anatomLsch Laboratorium der Rijksuniversiteit en Chr. Sirag, technicus lste klasse bij het Histologisch Laborato rium der Rijksuniversiteit; in zilver aan: mejuffrouw C. S. Dee, hoofdassistente in de apotheek van den heer J. Vonk, en aan den heer F. van der Laaken, amanuensis bij het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie; en in brons aan; mejuffrouw G. Eiker bout, in dienst van mejuffrouw F. A. le Poole, en aan de heeren A. van Venetië, voorheen machinezetter bij de N.V. „Leidsclï Dagblad", en J. Jongbloed, vakman bij den Rijksgebouwendienst. Zeven maal daags van Leiden naar Amsterdam en Rotterdam. VOOR HET VERRICHTEN VAN VRIJWILLIGERSDIENSTEN. Met het oog op de mogelijke noodzake lijkheid om gebruik te maken van vrij willig en belangeloos beschikbare hulp krachten onder de Leidsche studenten, verzoekt het Collegium Civitatis Academi- cae Lugduno-Batavae Supremum, in over leg met den burgemeester van Lelden en mede namens de besturen van de Ver. van Vrouwelijke Studenten te Lelden, de R.K. Studentenvereen. „Sanctus Augustinus", Societas Studiosorum Reformatorum, de Indologen-Vereen. en Unitas Studiosorum Lugduno-Batava, alle leden van het Leid sche Studenten-Corps en der bovenge noemde vereenlgingen, die geen militaire verplichtingen hebben en geen functie vervullen bij luchtbeschermingsdiensten, vrijwillige burgerwachten of andere daar mee gelijk te stellen organisaties, indien zij zich in verband met de mobilisatie voorloopig beschikbaar willen stellen voor eventueele civiele diensten van langeren of korteren duur, zich zoo snel mogelijk, onder vermelding van naam, adres, stu diejaar en studierichting, op te geven aan den pedel van het L.S.C., Breestraat 41, Leiden, of bij de besturen hunner veree nlgingen. VRIJWILLIGERS EHBO. De directeur van den Geneeskundigen Dienst vergaderde gisteravond met de leiders der eerste groep reddingsploegen. Alle twintig waren aanwezig. Er werd be sloten hen van Maandag a.s, af beurte lings geregeld te laten deelnemen aan den Eerste Hulpdienst onder leiding van den dienstdoenden semi-arts. De leiders van de tweede groep zullen morgenavond 9 uur worden opgeroepen. VIER MAAL NAAR UTRECHT Blijkens de beperkte dienstregling, welke met ingang van heden „op hoog bevel" bij de Ned. Spoorwegen is ingevoerd, kan men slechts zeven maal per dag per trein van Leiden naar Amsterdam en Rotterdam rei zen, waarvan in de richting naar Rotter dam slechts één en naar Amsterdam twee stoptreinen. De laatste trein vertrekt van Leiden naar Rotterdam 's avonds om kwart voor negen, naar Amsterdam om 10.05 uur. Naar en van de richting Woerden rijden dagelijks vier treinen. GEDEELTELIJKE OPHEFFING VAN DRANKVERBOD. De burgemeester heeft met inagng van heden zijn besluit, waarbij verboden is, de verkoop en het verstrekken van sterken drank en van zwak-alcoholische dranken, ingetrokken, doch uitsluitend voor zoover betreft den verkoop en de verstrekking van zwak-alcoholhoudende dranken i Hieronder zijn o.a. te verstaan bier en wijn. Red.). ER IS DRINGEND BEHOEFTE AAN. Wij herhalen onzen oproep om voor de gemobiliseerde mili tairen in onze stad lectuur, in den vorm van boeken en tijd schriften beschikbaar te stel len. De garnizoens-commandant heeft het garnizoensbureau in de Rembrandtstraat aangewe zen als centraal punt, waar de zendingen kunnen worden bezorgd. Het lijkt ons bijna overbodig te zeggen, dat er groote be- bchoefte aan ontspannings lectuur bestaat. Ieder kijkc dus zijn boekenkast eens na. 5 SEPTEMBER EERSTE ZITTING VAN DEN NIEUWEN RAAD. Op 5 September komt in de Lakenhal de nieuwe raad bijeen. De agenda bestaat uit het kiezen van de wethouders, het samen stellen van de diverse commissies en enkele ondergeschikte punten. De rekening van het exploitatie jaar 15 September 1937/'38 van het plan der oude woningen van de Ver. tot Bevordering van den Boftw van Werkmanswoningen eindigt met een overschot van f. 1582.51. Voorgesteld wordt aan het bestuur van de eVr. v. Chr. Onderwijs voor het stichten van een tweetal semi-permanente school lokalen een terrein te verhuren aan den Hooge Morschweg voor f. 60. Voorts om van den heer H. de Vos te koopen voor f. 200 het perceel Klikstraat 21 ten behoeve van het saneeringsplan Geeregracht-Kraaier- straat en tenslotte te benoemen tot tijde lijk leeraar in de Handelswetenschappen aan de Meisjes-H.B.S. de heer Th. v. Wes terhoven, tot tijdelijk leerares in het Duitsch mej. dr. A. Z. Huisman en tot tij delijk leeraar in de Schei- en Natuurkunde de heer dr. Ir. A. M. van Deventer. Foto v. Vliet. Het was gisteren niet alleen „verzamelen geblazen voor de militairen in het geheele land, ook de paarden waren gemobiliseerd en bij honderdtallen werden de rossinanten naar de Sleutelstad geleid, waar alle paarden-Logies-mogelijkheden volledig werden benut en desondanks ruimte tekort kwam. Geen wonder, wanneer men verneemt, dat alleen in den Haarlemmermeer niet miinder dan 2300 paarden werden ingeleverd, die echter niet alle naar hier werden getransporteerd. - Zooals onze foto laat zien, Jiaakten de dieren op de Beestenmarkt queue voor de melksalons en café's aldaar. Tot laat in den nacht werd de aankoop en de keuring voortgezet. Het totaal aantal paardekrachten onzer stad was gisteren aanmerkelijk hooger dan anders DE GEESTELIJKE VERZORGING DER MILITAIREN - DE WERKWIJZE DER SYNODE - DE COMMISSIES BENOEMD. In de gisteren te Sneek voortgezette zit ting van de Generale Synode der Geref. Kerken heeft ds. T. J. Hagen van Delft al lereerst het woord gevraagd voor een zaak van urgentie. Spr. wees er op dat met deze synode alle deputaatschappen eindigen, ook dat van de verzorging van de geestelijke belangen van onze militairen. Spr. stelde voor nu de mobilisatie is afge kondigd de aftredende deputaten voor deze zaak te herbenoemen teneinde den arbeid voort te zetten Conform besloten. Ds. Hagen stelde daarop voor een crediet van duizend gulden te geven om het werk voort te zei ten. Dit voorstel werd eveneens aangeno men. Hierna rapporteerde prof. dr. K. Dijk na mens de commissie benoemd door de vorige synode inzake het onderzoek naar een mo gelijk andere werkwijze der synode. De commissie stelde de volgende conclu sies voor: De Synode besluite: I. Inzake de benoeming en de samenstel ling der commissies: A. Het aantal commissies te bepalen op 6. B. De voorzitters der commissies aan te wijzen gehoord het advies van het modera- men en C. De commissies verder samen te stel len en het werk over haar te verdeelen op voorstel van het moderamen, de aangewezen voorzitter en de hoogleeraren in het kerkc- recht; II. Inzake de verdere werkwijze der Sy node: A. haar arbeid zoo in te richten, dat eerst aan de commissies gelegenheid gege ven worde haar rapporten en adviezen op te stellen voordat de Synode zelve in ple naire zitting bijeenkomt; B. aan het moderamen op te dragen zich op de hoogte te houden hoe ver de commis sies met haar werk gevorderd zijn en de Synode als regel eerst dan in plenaire zit ting samen te roepen, wanneer de commis sies geheel of nagenoeg met haar voorberei denden arbeid gereed zijn; en C. de verschillende rapporten indien haar inhoud naar het oordeel der rappor- teerende commissie dit eischt, en de onder scheiden conclusies alsmede het agendum voor eiken zittingsdag vooraf ter kennis van de leden en de adviseerende leden der sy node te brengen. III. Inzake een synodaal bureau: A. over te gaan tot de instelling van een bureau der synode waaraan verbonden zijn een theologische leider en een of meer hulp krachten B. door dit bureau te doen verrichten alle werkzaamheden onder II sub c genoemd en alles wat het moderamen noodzakelijk acht; en C het moderamen te belasten met het toezicht op dit bureau. Prof. dr. J. Waterink van Amsterdam stel de een redactiewijziging voor in conclusie 3b, n.l. deze: „door dit bureau te doen ver richten alle werkzaamheden verbonden aan het onder 2 sub c genoemde," enz. Prof. dr. S. Greydanus van Kampen wenschte meer dan 6 commissies. Er zijn naar spr.'s oordeel b.v. aparte commissies noodig voor de kwestie-Drachten en de za?.k Goossens Als de hoogleeraar voorts stil stond bij de uitbreiding van het aantal af gevaardigden ter Synode, wijst de voorzitter hem er op. dat hij ietwat buiten de orde is. Prof. Greydanus ziet dan van het woord af. Prof. dr. V. Hepp van Amsterdam gaf de wenk dat de commissies in haar rapporten niet breed ingaan op de rapporten van depu taten opdat de tijd van vergaderen van de Synode niet onnoodig verlengd worde. Hierna beantwoordde de rapporteur, prof. dr. K. Dijk, de gemaakte opmerkingen. Spr. heeft tegen het amendement-Waterink geen bezwaar en meent voorts dat het door prof. Gerydanus ter sprake gebrachte door de conclusies niet buitengesloten wordt. Prof. dr. K. Schilder van Kampen stelde voor conclusie la te lezen als volgt: „Het aantal commissies te bepalen op tenminste 6" en lb te lezen: „het aantal en de voor zitters dier commissies", enz. Nadat prof. Dijk aanneming van het door prof. Schilder voorgestelde had ontraden, werden de conclusies, nadat nog enkele kleine redactie-wijzigingen waren aange bracht, aangenomen. Besloten werd het bureau der Synode op te dragen aan de leiding van dr. Th. Ruys te Lisse. die de Geref. Kerken reeds als lei der van het Zendingsbureau en als archiva ris dient. Nadat de Synode voor een kwartier was geschorst, werden op voorstel van het mo deramen tot voorzitters der 6 commissies ge kozen de predikanten dr. W. A. v. Es te Leeuwarden, ds. N. Duursema te Nieuw-Am- sterdam, ds. W. L. Milo te Almelo, dr. H. Kaajan te Utrecht, ds. H. Meijering te Kat wijk a.. Zee en ds. H. de Bruyn te Nieuwen- dijk. Hierna werd gepauzeerd. In de pauze heeft het moderamen met de 6 voorzitters der commissies en de hoogleeraren in het kerkrecht ter bespreking van de samenstel ling dezer commissies en de verdeeling van den arbeid over deze commissies. Te 3 uur ving de middagzitting aan. De voorzitter deed enkele mededeelingen over de samenspreking bovenbedoeld en de sa menstelling der commissies en deelde ook mede, dat de buitenlandsche afgevaardig den indien zij met het oog op de internatio nale situatie mochten willen vertrekken, in deze zitting gelegenheid zouden ontvangen een kort woord te spreken. Hierop voerden het woord ds. I. van Del len uit Noord-Amerika, namens de Christian Reformed Church aldaar en prof. S. du Toit van Potchefstroom namens Die Gerefor meerde Kerk in Suid-Arika. Zij brachten de hartelijke groeten van de Kerken die hen afvaardigden, over, wezen op de banden die deze Kerken bindt aan Nederland, waar in de Geref. Kerken nog groote voorrechten genieten en baden den Geref. Kerken bij den voortduur Gods onmisbaren zegen toe. Namens de Synode heeft prof. dr. G. Ch. Aalbers van Hilversum aan ds. v. Dellen den dank overgebracht voor zijn vriendelijk woord, waarna prof. dr. J. Ridderbos van Kampen dit namens de Synode aan prof. du Toit deed. Alvorens de zitting te sluiten drong de Alvorens tot aankoop werd besloten, werden de paarden aan een vrij strenge keuring onderworpen. Een candidaat- legerpaard wordt In letterlijken zin „aan den tand gevoeld". voorzitter er met klem op aan, dat de com missies in haar vergaderingen in de avond uren spoed zouden betrachten en er naar streven voor de zitting van Woensdag met rapporten gereed te komen. Hierna werd de zitting verdaagd tot he denmorgen. Naar wij vernemen zou in de zitting van Woensdagmorgen een beslissing vallen of de Synode met het oog op de internationale constellatie al dan niet zal worden ver daagd. Van de primi-afgevaardigden waren de predikanten dr. W. G. Harrenstein te Sant poort en ds. W. M. le Cointre van Bergen op Zoom als reserve-veldpredikers opgeroepen en vervangen door hun secundi ds. D. Hoek van Enkhuizen en ds. A. Scheele van Ka- pelle-Biezelinge,. Vrijdag 1 September a.s. zal ds. W. L. Weiter. etnerltus predikant der Ned. Herv. Kerk, te 's-Gravenhage en oud-hofpredi ker, den leeftijd van 90 jaar bereiken. Ds. Weiter werd 1 Sept. 1849 te St. Pe tersburg, waar zijn vader predikant was bij de Hollandsche gemeente, geboren Hij studeerde aan het beroemde gymnasium te Schulpfortha in Duitschland, waar ook Schiller zijn oplei ling g noot Aan de Utrechtsche universiteit studeerde ds. Weiter theologie. Reeds in 1870 werd de jonge student gekozen tot pro-rector in d. n Senatus Veteranorum. Aan de univer siteit nam ds. Weiter steeds een eigen plaats in en behoorde tot een zelfstandige club van gedistingeerde jongelui. Stil ging hij zijn weg, studeerde grondig en diep en was de lieveling der professoren, die veel in hem zagen. In 1873 werd de jonge Welter die even onberispelijk preekt in het Duitsch ais in het Hollandsch, candidaat in Utrecht, om 8 Februari in Bunnik door zijn vader in het predikambt te worden bevestigd. Al spoedig trok de begaafde prediker tot uit wijden omtrek zijn gehoor. Hazebroek en Ten Kate kwamen gaarne naar het kleine kerkje van Bunnik om den jongen pedi- kant te hooren en de bekende Christen ge leerde prof. dr. W. G. Brill wandelde met genoegen van Utrecht naar Bunnik om door Welter's welverzorgd woord te wor den gesticht. In 1880 vertrok ds Weiter naar Dedems- vaart. waar hij met wijlen ds A. Voorhoeve van Amsterdam arbeidde. Van Dedems- vaart ging het in 1883 naar Heemstede, waar eens zijn hoogvereerde vriend Nico- laas Beets predikant was. Hier werd meer in de diepte dan in de breedte gewerkt. Na 2 jaar vertrok ds. Weiter naar Zwolle. Daar arbeidde hij met den zoo bekend ge worden prediker, wijlen ds. Vermeer, deri vader van zijn Haagschen collega, dk. A. J. A. Vermeer, die eveneens in 1929 met emeritaat ging. In Zwolle trokken ds. Welter's preeken de aandacht, zoowel van de massa als van de intellectueelen. Zijn vertrek naar Arn hem in 1888 werd dan ook diep betreurd. Hard werd in Arnhem gewerkt en twee maal kwam het beroep uit Amsterdam en eenmaal uit Rotterdam. Na een 6-jarig verblijf vertrok ds. Welt- naar de Resi dentie. waar hu 9 Dec. 1894 zijn intrede deed. Ruim 34 jaar heelt de Jarige predi kant daar gearbeid. Ir het bijzonder de belangen van wijk XI waren aan zijn her- deri.jke zorgen toevertrouwd. In 1918 werd ds. Weiter provisorisch en m 1920 defini tief tot hofprediker benoer d. Als zoo danig was hij belast met het geven van catechetisch onderwijs aan H.K.H. Prinses Juliana, die ook bij hem belijdenis des ge- loofs aflegde. Ds. Weiter heeft zich op verschillend ge bied bewogen. Hij had zitting in de com missie voor de Wilhelminakerk, maakte deel uit van de commissie tot bevordering van Kerkbouw en kerkrestauratie en had zitting in de commissie van toezicht op de schoolcatechisatie, in welke kwaliteit drie scholen aan zijn opzicht waren toe vertrouwd. Ook van „Welstand" naast „Unitas", een vereeniging tot steun van Protestanten in R.K. streken van ons vaderland, was ds. Weiter vele jaren be stuurslid. Hij had voorts zitting in het hoofdbestuur van het Ned. Zendelingsge nootschap en was voorzitter van de In dische commissie (voor de uitzending van predikanten naar Ned -Indië I In het driemaandelijksch tijdschrift „Overdenkingen", onder redactie van prof. dr. H. Th. Obbink en dr. A. K. Kuyper, ver scheen menig welverzorgd artikel van zijn hand. Ds. Welter was in vroeger jaren een kanselredenaar van zeer fijne allure,. Wij len oud-min. Talma getuigde eens van den laatste van het driemanschap: Chan- tepie de la Saussaye-Schuller tot Peursum en Weiter; „Hij is een prediker van wien het soortelijk gewicht van zijn preek zwaarder is dan van de meeste anderen". Nooit heeft de bescheiden man van eer betoon willen weten of zichzelf gezocht, maar hij heeft zijn vrienden verworven tn alle rangen en kringen der gemeente. Dat is duidelijk gebleken bij zijn gouden jubi leum. Aangrijpend was toen in de Kloos terkerk zijn gedachtenisrede over „Hun oogen opheffende zagen zij niemand dan Jezus alleen". Ds. Welter is officier in de orde van Oranje Nassau. Na zijn emeritaat in 1929 bleef hy in de residentie wonen Ds Weiter wenscht zijn gedenkdag vol strekt onopgemerkt te laten voorbijgaan. Foto van Vliet. In het Rijksmuseum voor Volkenkunde alhier worden de kostbaarste beeloen en voorwerpen met planken en zandzakken beschermd tegen de gevolgen van eventu eele luchtaanvallen. De hierboven weergegeven maatregelen gelden een Hindoe- Javaansch beeld „Prajnaparamita", hetgeen beteekent „Volmaakte Wijsheid".

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9