STADSNIEUWS De Mobilisatie in de Sleutelstad 80ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 29 Augustus 1939 Derde Blad No. 24364 N achteli j ke hu weli j ks-plechtigheid Officieele Kennisgevingen ViSSCHERIJ-BERICHTEN Bevolking neemt de situatie kalm op Reactie's op den Algemeenen Toestand Het Stadhuis-Carillon RECHTZAKEN I Het bericht van de algemeene mobilisatie ls in onze stad met nog grootere kalmte door de burgerij ontvangen dan dat van de voor- mobilisatie. Wel zag men overal na het bekend wor den van het mobilisatiebevel de menschen samendrommen voor de biljetten, welke op verschillende plaatsen in de stad werden aangeplakt en ook onze bulletinkasten trok ken wederom zeer groote belangstelling, maar van eenige paniekstemming was geen spoor te bekennen. Blijkbaar hadden de meesten zich na de voormobilisatie reeds vertrouwd gemaakt' met de gedachte, dat hierop als vanzelf sprekend de algemeene mobilisatie zou vol gen, zoodat de afkondiging maar voor zeer weinigen een verrassing beteekende. Voor hen, die de laatste dagen de ontwikkeling van den politieken toestand hebben gevolgd en wie heeft dezer dagen niet naar de krant gegrépen, zoodra ze in de bus werd gedeponeerd? kon dit trouwens ook moei lijk een verrassing zijn. Zag men na de afkondiging van de voor mobilisatie al spoedig daarna tal van mili tairen zich gepakt en gezakt naar het sta tion begeven, nu was ook daarvan geen sprake: de eerste dag van opkomst was im mers heden, zoadat men tot op zekere hoogte .allen tijd" had om zijn zaken te regelen. De eenige reactie was een run op de win kels; vooral die van levensmiddelen stonden aan een ware bestorming bloot, maar ook tal van andere bedrijven, als schoenwinkels en dergelijke beleefden een periode van on gekende hausse. Er bestond vooral groote vraag naar „hooge" schoenen, hetgeen ken nelijk in verband stond met het feit, dat velen, die plotseling onder de wapenen wer den geroepen, in het dagelijksch leven in de burgermaatschappij op „lage" schoenen ple gen rond te wandelen! Vanmorgen al heel vroeg begon de groote militaire trek. De regeermg had in overleg met de directie der Ned. Spoorwegen den verstandigen maatregel genomen om al 't beschikbare materiaal te reserveeren voor de militaire transporten, zoodat geen burger vanmorgen de kans kreeg zich per trein naar zijn kantoor of werkplaats te begeven. De treinenloop was overigens geheel ge handhaafd, zoodat er heel wat militairen konden worden aan- en afgevoerd. De aan komende militairen begaven zich naar het Stationsplein, waar miliciens met borden ge reed stonden, aangevende de verschillende onderaf deelingen, welke ook vermeld ston den in de zakboekjes der aankomende sol daten. Zoodoende behoefde eigenlijk nie mand iets te vragen en kon iedereen zonder veel te zoeken zijn bestemming vinden. Zoo dra van een bepaald onderdeel een groepje van ongeveer twintig man was geformeerd, vertrokken zij onder leiding van een korpo raal of een onderofficier naar het gebouw, waar zij zouden worden gehuisvest. Degenen, die in de afgeloopen dagen be last zijn geweest met de voorbereiding dezer mobilisatie, hadden hun werk voortreffelijk gedaan, zoodat alles als op rolletjes liep. De treinen kwamen en gingen in de grootste regelmaat, zoodat er geen oogenblik sprake was van eenige overbelasting; de meeste treinen, waarin uit den aard der zaak de 2de en 1ste klasse rijtuigen ontbraken, waren trouwens slechts matig bezet, hetgeen bij een dergelijke frequentie ook geen verwon dering behoeft te wekken. „Zet u maar gerust in de krant, dat de stemming uitstekend is," riepen ons ver scheidene militairen toe en wij hadden vol op gelegenheid om dit ook persoonlijk te constateeren. De algemeene tendenz was: „het zal vermoedelijk niet van langen duur zijn" en „wanneer er onverhoopt oorlog mocht komen, blijft ons land er toch wel buiten." Hoewel er geen publiek tot de perrons werd toegelaten, hebben wij ook buiten de afzetting, welke door de politie werd ge vormd, niets bespeurd van angstige span ning, een moeilijk afscheid, e.d. Op de per rons aeïf surveilleerden voortdurend man schappen van de Kon.. Marechaussee, doch zij behoefden nergens op te treden. De al gemeene houding was uitstekend, het ge drag onberispelijk, hetgeen in lang niet alle gevallen ook kon worden getuigd van de uniformen. Van vele jassen was de coupe, op zijn zachtst gesproken, niet meer in overeen stemming met de lichaamsgestalte van den drager, dife vermoedelijk vanmorgen heel wat moeite zal hebben gehad om zijn uni formjas nog zoover dicht te knoopen, dat hij zich met goed fatsoen op straat kon wa gen. Wij hebben zoo'n idee, dat de militaire kleermakers in de komende dagen handen te kort zullen komen om alle kleedingstuk- ken weer op maat te brengen! Een talrijke schare toeschouwers was op eenigen afstand van het komen en gaan der militairen de belangstellende getuigen. Uit de gesprekken viel meermalen op te maken, dat men waardeering koesterde voor dege nen, die in het algemeen Landsbelang wor den opgeroepen en daarvoor familie en werkkring in den steek moeten laten. Een dergelijke waardeering kan niet anders dan de verhouding tusschen le ger en burgerbevolking ten goede ko men. Laten de militairen door hun hou ding en kleeding ook in de komende dagen toonen deze sympathie waard te zijn. Juist hun gedragingen in den om gang met burgers zijn van grooten in vloed op de mate. waarin militairen zich bij het civiele deel onzer bevolking populair kunnen maken. „De stemming is uitstekend" verzekerden ons vanmorgen verscheidene militairen. - Wie het bovenstaande plaatje ziet, zal er trouwens geen oogenblik aan twijfelen! Een prachtig bewijs van die goede ver standhouding leverden vanmorgen de be woners van de Sophiastraat, die de aldaar r~ gehuisveste militairen rijkelijk onthaal den op koffie, thee, limonade brood en fruit! Een der miliciens verzocht ons tele fonisch spontaan uivó dezen de be woners daarvoor hun hartelijker, dank te betuigen! Hetgeen wij bij deze doen! Het is ons uit den aard der zaak op het oogenblik niet mogelijk ons een volledig beeld te vormen van het verloop der mobi lisatie over het geheele land, hoewel de be richten, welke ons dienaangaande van el ders bereiken, wijzen op een groote analogie. Menschen, die ook de mobilisatie van 1914 van nabij hebben medegemaakt, waren van meening, dat deze mobilisa- satie een heel wat rustiger verloop had dan 25 jaar geleden, waartoe ongetwij feld ook het instituut der voor-mobili satie in belangrijke mate heeft bijge dragen. In ieder geval kan naar waarheid worden getuigd, dat zij in onze stad bui tengewoon ordelijk en regelmatig is verloopen. Ook de requisitie van paarden en voertui gen had een vlot verloop; voor de viervoe ters was de Beestenmarkt de plaats van samenkomst, waar honderden paarden uit Leiden en naaste omgeving, in allerlei grootte en dikte, elkaar rendez-vous g&ven. Natuurlijk toonde het publiek ook voor deze hippische reünie groote belangstelling. KONINGINNEFEESTEN AFGELAST. Het bestuur van de Ver. „Koninginne dag" heeft in verabnd met den inter nationalen toestand alle feestelijkhe den ter gelegenheid van den eus. ver jaardag van H.M. de Koningin afge last. Ook de Commissie voor de Kinder feesten en de Leidsche Chr. Oranje- Verecniging hebben besloten haar fees telijkheden niet te doen plaatsvinden. Van de zijde der Posterijen deelt men ons mede, dat de dienst op Koninginnedag als op een normalen weekdag zal functionnee- ren. In navolging van andere Rijksmusea is het Rijkmuseum voor Geologie en Minera logie van heden af gesloten. Wat de dienstregeling der N.Z.H.T.M. be treft, kan het volgende worden medege deeld: Van morgen af blijft de dienst der stads- ritten en van die naar Oegstgeest onge wijzigd. De dienst van den Haag—Leiden—Noord- wijk en Katwijk v.v. worden half uur dien sten. De dienst Haarlem—Leiden v.v. blijft ongewijzigd. ZWEMINRICHTING „DE HM". Diploma-zwemmen. In de Zweminrichting „De Zijl" vond gisteravond onder groote belangstelling het zak-diploma-zwemmen plaats. De na volgende personen zijn geslaagd: De jongeheeren: B A. J. Sonderen. Wim Nolles. Abram Tiggelman. Bertus Witte- man. Christiaan v. d. Bom. Henk Boter, H. Koeken, Rudi Jung, Guss Gilein, Cor nells Capel, Arie van Soest, Frans de Boer, Kees Fuchs, Jan Fuchs, Joop Berendsen, Mathie Nolles, Gijsbertus Vroomans te Zoeterwoude en Wim v. d. Hoek te Lei derdorp. De jongedames: Loes Planje, Greetke Sypesteyn, Lida Komman, Mientje Schalks Beb Holbmeyer, Truus Zilvertant, AU Rensing, Nel Baan, Loes van Veggel, Annie Gijzenij, Tiske Berkhout. De dames: Glazien Vogt, Toos Bouter, Suze de Ridder, L. Grevens, W. Heester man, J. v. Gils, C. M. Viele en A. Olivier. En de heeren: J. Fallaux, van Zijl, J. J. A. Pollmann en G. J. Leusden. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze Leiden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: NV. „De Leidsche Courant" Dagblad voor Leiden en Omstreken, Papen gracht 3234. Overleden Commissaris: J. F. X. Sanders, Leiden, d.d. 17 Aug. 1939. DE AANKOMST DER EERSTE KLOKKEN. De eerste elf klokken voor het Leidsche Carillon, zijn, gelijk gemeld, gisteren ge arriveerd. Bh wel per trailer van de klok kengieterij te Heiligerlee, onder het toe zicht vSn den heer A. H. van Bergen. De eerste l'I klókken van de 47. die in totaal verwacht worden. Hieronder zijn reeds de twee grootste exemplaren, ml. de C en de Cis. resp mét een diameter van 1.52 M. en wegende 2200 K G. en met een diameter van 147 M. met een gewicht van 1950 K G. Wij zagen opschriften als „Vrijwillige bijdragen der Burgerij brachten in Wil- helmina's regeering het Carillon tot stand". „De Leidsche Schooljeugd" en „Ik beier blij met iederen slag den roem van 3 Octoberdag". De eerste der 11 stuks, die thans gearriveerd zijn, wegen te zamen ruim 10.000 K.G. Zij worden evenals de rest der klokken, w.o. de Bourdon die nog deze week zullen aankomen, voorloopig op het plein van het Stadhuis geplaatst en tegen een kleine entrée gedurende eenigen tijd daar tentoongesteld. De opbrengst komt het carillon-fonds ten goede. In verband met den internationalen toestand is alles op losse schroeven komen te staan en valt in het geheel nog niet te zeggen, wanneer de klokken te bestemder plaatse zullen aangebracht worden. De klokken zijn gekeurd door de Neder- landsche Klokkenspelvereeniging, waar van de voorzitter dr. Casparie den burge meester zijn buitengewone tevredenheid heeft betuigd over den schitterenden klank Het vervoer dér Mfofcken van Heiligerlee naar de Sleiitefêtad. oa. over den Afsftiit-' Wjk. had eéh v)é)t veflOop BRAND IN EEN WOONSCHUIT. In den afgeloopen nacht omstreeks half- drie is brand uitgebroken in een woofi- huit, gelegen in het Galgewater, tegen over perceel 184, en bewoond cfoor J. J. S. De brand is waarschijnlijk ontstaan door dat waschgoed en kleeren, dié bij een pe troleumstel te drogen hingen, vlam heb ben gevat. Door het vuur eh dén rook kon den de bewoners (man, vrouw e"n kinderen) de kamer niet meer door de deur verlaten. Zij zijn toen uit een raampje geklommen en hebben, door het water wadend, den wal weten te bereiken. De politiebrandweer heeft met drie stralen op de waterleiding het vuur gebluscht. De woonschuit is mee- rendeels uitgebrand. Foto W. BLEUZÉ. Leiden. De afkondiging van de algemeene mo bilisatie dreigde ook in onze stad het zoo nabije huwelijksgeluk van verscheidene bruidsparen wreedelijk te verstoren en aan de periode van ondertrouw een ongewenscht verlengstuk te verleenen. Maar dank zij de medewerking van den chef van den Burgerlijken Stand, den heer Diebeis, werd het een drietal paartjes mo gelijk gemaakt de huwelijksboot vroeger van wal te doen steken dan aanvankelijk in de bedoeling lag. In het gebouw van den Burgerlijken Stand aan den Stille Rijn werden in den afgeloopen nacht, kort na middernacht, drie huwelijken voltrok ken. Het ceremonieel bleef bij deze gelegen heid strikt beperkt tot hetgeen wettelijk is voorgeschreven; een paar houten plan ken op schaven vervingen de deftige groene tafel; geen vroolijke bruidskoets bracht de paren naar de plaats van de huwelijksvoltrekking, waar het gewensch- te doel werd bereikt! Onze foto toont het oogenblik, waarop een der bruidegoms, de heer Hendriks door zijn handteekening zijn verbintenis voor het leven bekrachtigt. DISTRIBUTIE. De Burgemeester der Gemeente Leiden brengt ter kennis der ingezetenen, dat zeer spoedig een distributiestelsel zal worden in gevoerd. waartoe voorloopigc Rijksdistribu tiekaarten aan de ingezetenen, ingeschre ven in het bevolkingsregister, tegen ont vangbewijs moeten worden uitgereikt. Ten einde deze uitreiking zoo vlot moge lijk te doen verloopen worden reeds nu de ontvangbewijzen per post aan de gezins hoofden toegezonden. Op elk dezer ont vangbewijzen staat aangegeven hoeveel Rijksdistributiekaarten men daarop te zij ner tijd kan ontvangen volgens de gege vens van het bevolkingsregister. Indien dit aantal niet overeen mocht stemmen met het aantal inwonenden d.i. gezinsleden plus inwonende verwanten, kostgangers, dienst boden en kamerbewoners, richte men zich onverwijld schriftelijk tot het distributie kantoor, Stille Rijn 3. eerste verdieping, on der opgave van naam. voornamen, geslacht, geboorteplaats en geboortedatum var. elk der inwonenden. Men drage vooral zorg, dat deze ontvang bewijzen niet te loor gaan. daar dit tot ern stige moeilijkheden aanleiding kan geven. Leiden, 29 Augustus 1939. 5485 De Burgemeester van Leiden, f A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. KOSTWINNERSVERGOEDING. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat aanvragen om kost winnersvergoeding, in verband met het onder de wapenen roepen van dienstplich tigen. door belanghebbenden in persoon moeten worden gedaan aan het bureau Kostwinnersvergoeding, Breestraat 119, in gang Wotsteeg, en wel: op Woensdag 30 Augustus a.s. van 14 17 uur door hen wier familienaam begint met de letters A. t/m. D.; op Donderdag 31 Augustus a.s. van 9— 12 uur door hen wier familienaam begint met de letters E. t/m. H. en van 1417 uur met de letters I. t/m. N.; op Vrijdag 1 Sept. a.s. van 912 uur door hen wier familienaam begint met de letters O. t/m. S. en van 1417 uur met de let ters T. t/m. Z. Bij de aanvrage dient het trouwboekje te worden overgelegd. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAiKHUYZEN. Leiden, 29 Augustus 1939. 5486 MILITARIA. Bij K. B. is benoemd tot reserve-majoor bij het 4e regiment Infanterie de gep. luitenant-kolonel H. M. C. van Dijk van het Kon. Ned. Indische Leger. Benoemd en aangesteld zijn bij het reserve personeel der Landmacht tot re serve-kapitein bij hun tegenwoordig regi ment te rekenen van 24 Juni 1939 de reserve-le luitenants P. d. Boer en V. J. van der Lijke, beiden van het 6e Regiment Veldartillerie. VISCHPRIJZEN. Tarbot 76—68 ct. per KG.; Tong f. 1.10—0.40 per KG.: Heilbot 9282 ct. per KG.: Groote schol f.19 per 50 KG.; Middelschol f. 17.50—15 idem; Zet-schol f.1511.50 idem: Kleinschol f 12 5.70 idem; Schar f.6.503.60 idem; Poontjes f. 1.100.65 idem; Kleinmiddel schelvisch f.10— 5.50 idem: Kleine schelvisch f.72.80 idem; Groote gul f. 8.503.60 idem; Kleine gul f.4.70 2 idem: Wijting f. 2.401.30 idem; Makreel f.11 3.60 idem: Versche haring f. 3.153 idem; Ka beljauw f.31—11 per 125 KG.; Vleet f.1 per stuk; Leng 5039 per stuk; Koolvisch f.2519 per stuk. Besomming IJmuiden. Aangevoerd aan den afslag: 394 kisten versche haring. Besomming trawlers: Libra, IJm. 98. 305 man den. f. 1220: Condor, IJm. 72. 215 manden, f. 760; Hollandia, IJm. 78. 780 manden, f.2040; Zwarte Zee. IJm. 94. 355 manden, f.1550; Claesje. R.O. 46, 275 manden, f. 850. Loggers: SCH. 225 f.280; KW. 52 f.250. KANTONGERECHT LEIDEN. Niet aan dc verkiezingen deelgenomen. Voorts moest een groot aantal personen uit Leiden terecht staan, omdat zij op 19 April j.l. niet aan de verkiezingen voor de Prov. Staten alhier hadden deelgenomen. Slechts 8 personen waren verschenen. Het O. M. eischte in de meeste gevallen „schuldig" maar zonder oplegging van straf. Uitspraak conform. Ongekeurd vleesch in vooorraad gehad. Een slager alhier moest terecht staan, omdat de keurmeesters by hem een partij varkens- vleesch hadden aangetroffen, dat niet van een goedkeuringsstempel was voorzien. Verdachte erkende de overtreding. Hij verklaarde geen tijd gehad te hebben om het vleesch te laten keuren. De kantonrechter merkte op, dat ver dachte zijn knecht opdracht gegeven had het ingevoerde vleesch niet naar het Openb. Slacht huis. maar direct naar de slagerij van ver dachte te vervoeren. Het O. M. vond de over treding zeer ernstig, en meende dat verdachte het keurloon had willen ontduiken. Daar ver dachte reeds meerdere malen was veroordeeld, eischte het O. M. f20 boete of 10 dagen hechte nis. De kantonrechter merkte nog op. dat r verdachte nog onderdeelen van vleesch waren aangetroffen, die tot bederf waren overgegaan, maar daar verdachte hiervoor niet terecht stond, veroordeelde de kantonrechter hem tot f. 10 boete of 4 d. h. Foto van Vliet. DE VADWILLIGE VROUWELIJKE VK4LP. ïen gewichtige functie ».inwemdigen mensch" vervult op het oogenblik de kok, aan wien de zorg voor den is opgedragen. Zijn helpers kijken belangstellend toe, wat de kok vandaag zal schaffen. Een beroep op de vrouwen in Leiden éin OegstgeeSt. In verband met den gespannen inter nationalen toestand doet het bestuur van de Vrijwillige Vrouwelijke Hulp een beroep op de vrouwen van Leiden en Oegstgeest om zich op te geven voor het verichten van vrijwillige diensten. Allen, die zich beschikbaar willen stel len, worden verzocht zich op te geven, dagelijks in het gebouw van de Vrijwillige Vrouwelijke Hulp Gerecht 13 van 1017 uur en van 19!/220V2 uur. Ook zij. die in deze omstandigheden hulp noodig hebben (huisgezinnen, kantoren, winkelbedrijven e.a.) worden verzocht dit op te geven aan hetzelfde adres, op het bovengenoemde uur. De Wethouder van Sociale Zaken, de heer J. J. van Stralen, is verhinderd mor gen spreekuur tfe houden. Prof. Barge gaf hedenmorgen zijn studenten eens geen onderricht in de ontleed kunde en embryologie, maar inhet vullen van zandzakken ter bescherming van zijn kliniek in het Boerhaavekwartier. Hierboven de hoogleeraar temidden van zijn studenten, die zich door het inspireerende voorbeeld van hun leermeester, met ïoile ambitie aan deae taak wijdden.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9