Beschouwingen uit diverse hoofdsteden De doodstraf dreigt voor een Nederlander LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 29 Augustus 1939 WEERBERICHT. In Engeland Hij vermoordde een land genoot in Duitschland AGENDA „Europa is de meest gespannen en gevaar lijke v/eek van de geheele na-oorlogsperiode ingetreden aldus kenmerkt de Berlijnsche correspondent van het „Hamburger Frem- denblatt" den toestand, dien hij in zes pun ten samenvat: Ten eerste: Terwijl in de verschillende hoofdsteden beraadslaagd wordt, heeft Po len zijn mobilisatie tot een maximum opge voerd. Het verschrikkelijke drijven tegen de volks'-Duitschers gaat voort. Zoolang echter de terreur duurt, kan een werkelijke ont spanning niet intreden. Polen tracht bij wijze van spreken het bloedige uitvechten der problemen af te dwingen. Het beschikt over een onbeperkte blanco-volmacht van de Westelijke mogendheden. Ten tweede: Nooit, tijdens de geheele cri sis is eenigerlei concessie geëischt van Frank lijk of Engeland, hetgeen bewezen wordt door het antwoord-schrijven van Hitler aan Daladier. Ten derdeEngeland en Frankrij k bezitten alleen mogelijkheid, om een oplossing tot stand te brengen, zooals die in genoemd schrijvtn geëischt wordt: Danzig en de Cor ridor terug naar Duitschland. Ten vierde: Het dramatische contact tus- schen Londen en Berlijn, een uitwisseling van opvattingen over den aard van de crisis. Dultschland verdedigt daarbij zijn levensbe langen en zijn recht op de afgescheiden ge bieden en menschen in Polen. Ten vijfde: De politiek van Duitschland is vreedzaam. België. Zwitserland en Neder land Is 100 procent garantie gegeven van in achtneming hunner neutraliteit. De Scandinavische landen, Zuid-Slavië en andere landen, willen eveneens ver blijven van het dreigende conflict. Duitschland be grijpt dat deze landen de behoefte hebben afzijdig te blijven van uiteenzettingen, die hen niet aangaan. Ten zesde: De gebeurtenissen in Slowakije, waar men de Slowaaksche gemeenten mist die Polen eigenmachtig en in tegenspraak met de overeenkomst van Miinchen, aan zich getrokken heeft. „De Dultsche elschen in het Oosten te rugkeer van den corridor en Danzig moe ten ingewilligd worden. Zonder een oplos- Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 769. Hedenmiddag 2 uur: 767. 13UITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Over vrijwel geheel West-Europa blijft de luchtdrukverdeeling zeer vlak en onregelmatig. De weinig beteekenende maxima, welke gister morgen even ten Oosten van ons land en Zuió- Duitschland waren gelegen, waren gisteravond reeds van de weerkaart verdwenen. Bijna overal in West- en Midden-Europa Is de luchtdruk dalende. Vlakke minima In de onregelmatige luchtdrukverdeeling geven aanleiding tot on- weders, welke groote hoeveelheden regen ver oorzaken. Zoo viel in den nacht op het vlieg veld Twente 17 m.M. regen. In den nanacht en vroegen ochtend kwam hier en daar nevel of mist voor. Het gebied van hoogen luchtdruk over de Noorsche Zee is een weinig in be teekenis afge nomen. In het verre Noord-Oosten is de wind over het algemeen uit Noordelijke richtingen, waardoor de temperatuur daalde. In Zuid-Scan- dinavië is het nog veel warmer dan normaal. De oceaandepressie behoudt een groote uitge strektheid. Zij reikt, van de Spaansche kust tot bij IJsland en Groenland en bracht op IJsland vrij veel regen. In Ierland is lichte neerslag ge vallen. In de Alpen is het weer zomersch warm. De nulisotherm ligt boven 3500 meter hoogte. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorm.) Den Helder: zwaar bewolkt, matige N.N.W wind, temp. 20 gr. C., min. 18 gr. C. Missingen: Zwaar bewolkt zwakke N. wind, temp. 18 gr. C.. min. 17 gr. C. De Bilt: Licht bewolkt, zwakke NN.W. wind, temp. 17 gr. C., min. 12 gr. C. Groningen: Zwaar bewolkt, zwakke O.N.O. wind, temp. 18 gr. C., 15 gr. C. min. Maastricht: zwaar bewolkt, windstil, temp. 17 gr. C., min. 15 gr. C. Buitenland (8 uur voorm.). Parijs: N.O. zwakke wind, 17 gr. C., opklarend na mist. Londen (Croydon): O. zwakke wind, 16 gr. C., mooi weer met veel bewolking. Berlijn: Windstilte, temp. 17 gr. C.. betrokken, na onweer en veel regen. Nice: Windstilte, temp. 21 gr. C.. fraai weer. Stockholm: O.N.O. zwakke wind, temp. 21 gr. C.. zwaar bewolkt. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 16 gr. C. (61 gr. F,). 12 uur 'smidd.: 21 gr. C. (70 gr. F.). HOOG WATER TIJDEN TE KATWIJK a. ZEE. Voor Woensdag. Voorm t.e 3 u. 58 min.; nam. te 4 u. 10 min. W ATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer". 's Middags 12 uur: 20 gr. C, Zweminrichting ..De Zijl", 'sMiddags 12 uur: 20 gr. C. LICH'l OF VOOR FIETSERS e.a. Dinsdag: 8.29 nam. tot 5.35 voorm. MAANS Ol EN ONDERGANG. 39 Aug.: op 19 u. 21; onder 5 u. 39. sing van het probleem van het Oosten zal de wereld nooit rust krijgen." Als een draad loopen deze zinnen door alle commentaren van de Duitsche nieuwsbladen De publicatie van de briefwisseling tus- schen Daladier en Hitier door de Duitsche propaganda wordt te Parijs beschouwd als een politiek gebaar, dat bedoeld is. om de Duitsche opvatting voor de openbare mee ning te verdedigen. Wat de Fransche openbare meening be treft, deze was ingelicht over de ontwikke ling van de Duitsche politiek van de laatste maanden en zij weet de argumenten van den rijkskanselier naar waarde te schatten Zonder twijfel neemt men met genoegen kennis van de hernieuwe verklaring, dat de grenzen van Frankrijk geëerbiedigd zullen worden, doch het Fransche karakter van de provincies welke in den oorlog teruggewon nen zijn, is nooit in twijfel gesteld en Duitschland heeft geen enkel recht, van deze provincies af te zien of er niet van af te zien Verder merkt men op, dat de redevoerin gen van den Fuehrer en zijn boek „Mein Kampf" geen geruststellingen zijn voor Frankrijk. Wat Polen betreft, merkt men op, dat een verdrag van goede nabuurschap tusschen Duitschland en Polen is geteekend en dat dit geruststellend was voot* Polen, zoolang Duitschland elders de kaart van Europa wij zigde. Nu deze wijzigingen voltooid zijn, is het verdrag eenzijdig door Duitschland op gezegd. Toen dit verdrag nog van kracht was, wer den herhaalde malen verzekeringen gegeven over het recht van Polen en nadruk werd er op gelegd, dat annexatie van Poolsch gebied niet in overeenstemming is met de nationaal socialistische leer, terwijl óók werd gezegd, dat Polen een toegang tot de zee moet heb ben. Tegenover de bewering, dat in Polen een groote Duitsche minderheid woont, staat het feit, dat ook in Duitschland een Poolsche minderheid woont. Bovendien zijn 700.000 Duitschers Poolsch geworden en niet twee mlllioen, zooals Hitier heeft gezegd. Overi gens is het rassenbeginsel vernield op den dag, dat de Duitsche troepen Praag binnen rukten. Betreffende de berichten over de mishan deling van Duitschers in Polen merkt men op, dat hier nooit melding van is gemaakt tijdens de duur van het verdrag. Opmerke lijk is, dat wel meer dergelijke berichten werden verspreid b.v. indertijd uithetSude- tenland waar toen de Tsjechen de „mishan delaars" waren. Hitier heeft thans Danzig en den corridor opgeëischt en dus heeft hij zijn eischen van 28 April uitgebreid. Indien die van thans zouden worden ingewilligd, zou Polen van de zee afgesneden zijn, waardoor het overge leverd zou zijn aan alle pressies van zijn buren. De Duitsche politiek ls een politiek van expansie. De inlijving van Oostenrijk en Tsjechië kunnen zeker niet worden ver klaard als herstel van de schade, welke Duitschland door het verdrag van Versailles heeft geleden. De pers steunt deze opvatting volkomen. Slechts een paar voorbeelden. Saint Brice schrijft in de Journal onder het opschrift „tragische ironie": Hitler, die niet ophoudt den Duitschen hoogmoed op te wekken, vraagt aan Engeland en aan Frankrijk hun eigen eer te verraden. Hitier, die niet pohoudt, het dictaat aan de kaak te stellen, dat Duitschland is opgelegd na een nederlaag in een door Duitschland uit- gelokten oorlog, maakt er aanspraak op Polen te onderwerpen aan een dictaat zon der oorlog. De publicatie van dat verplet terende document de door den Fuehrer aan Daladier gerichte boodschap bewijst hoezeer men gelijk had, met te wachten om antwoord te zenden van Engeland, dat pas gisteren is overgebracht en waardoor ge legenheid wordt gevonden een laatste maal een dilemma, dat reeds zoo vaak is aange geven, te stellen. Het gaat er om te kiezen eensdeels een vrede door samenwerking en een regeling van geschillen door vrijelijk aangegane overeenkomsten met eerbiedi ging van de rechten van alle mogendheden, en vooral de zwakke en anderdeels ge weld en beslechting met kracht van wa penen. Wladimir d'Ormesson herinnert er in de Figaro aan, dat Hitier eenzijdig de over eenkomst van Muenchen heeft verbroken en dat een aan het rijk volkomen vreemd ras beroofd werd van de rechten in naam waarvan het rijk had geëischt. dat het van de 6udeten werd afgescheiden. Ten aanzien van Polen heeft Hitier heiiiaalde malen plechtig het recht erkend van een natie van 33 millioen inwoners op een uitweg naar zee. Vormt de provincie Pommerellen dezen uitweg soms niet Te Londen ls men van meening, dat Hitier nog kan kiezen tusschen toegeven aan raadgevingen tot hehoud van den vrede, en Europa dompelen in een catastrofe, waar van men het einde niet zou kunnen voor zien. Intusschen bewaart Londen zijn koelbloe- dgiheid. De zaken worden als gewoon ge dreven, maar tegelijkertijd worden de mili taire voorbereidingen en de maatregelen voor passieve defensie voor de burgerbevol king rustig en vastberaden voortgezet. Het meest op den voorgrond tredende feit uit den toestand is de eensgezindheid van de Britse he openbare meening ten gunste van een krachtige lijn van actie tot steun van Polen en van zijn rechten op Danzig en in den Poolschen Corridor. De noodige politieke maatregelen voor het geval de oorlog op uitbreken staat liggen gereed en kunnen in enkele uren tijds worden uitgevoerd. Zij beoogen de instelling van een oorlogskabinet van vermoedelijk zeven leden, met een uit gebreider ministerie voor de verrichting van het departementale werk. Er is. volgens Reuter, reden aan te nemen, dat Sinclair, de leider van de liberalen, on- Een tweede Nederlander staat terecht wegens medeplichtigheid. (Van een specialen verslaggever). MUNSTER, 28 Augustus. Op de Schlossplatz in Munster marchee- ren de soldaten. Legertreinen trekken voor bij, kanonnen ratelen over de keien. Zwij gend slaat het publiek het schouwspel gade, dat diepen indruk maakt. Het ergste schijnt te dreigen. Maar ook in Duitschland gaat het leven zijn gewonen gang. En het recht, het on verbiddelijke recht, neemt zijn loop. Een der zijden van de Schlossplatz wordt afge sloten door een groot statig gebouw van het Landgericht van Westfalen, waar Maandagmorgen om 9 uur de gezworenen- Rechtbank Is bijeen gekomen om recht te spreken over een Nederlander, die een landgenoot heeft vermoord. Een tweede jonge man van Nederlandsche nationali teit wordt medeplichtigheid aan het af schuwelijk misdrijf ten laste gelegd, terwijl beide beklaagden zich voorts hebben te verantwoorden voor een moordaanslag op twee andere Nederlanders. In de groote zaal van het Schwurgericht wordt op fluisterenden toon gesproken. Beide verdachten zitten reeds in de be klaagdenbank: een zeer onschuldig uit ziende jonge man, op het oog nog bijna een jongen en iemand met een minder gunstig uiterlijk. Op de publieke tribune wijst men naar den laatste en men fluistert: Dat ls de moordenaar! Tromgeroffel klinkt buiten en het geraas van een legertrein wordt hoorbaar. Men snelt naar het raam, veelbeteekende blik ken worden gewisseld: men vreest den oor log. Maar dan treedt de Rechtbank binnen, de Duitsche groet weerklink, ramen worden gesloten, de begint en degenen, die in deze zaal bijeen zijn worden vele uren bezig ge houden met een misdrijf, zoo weerzinwek kend, dat men gerust kan constateeren, dat een dergelijke moord in Nederland maar zelden is voorgekomen. „Petrus Bos sta op", klinkt de stem van den president. En dan verheft zich de jon gen met het onschuldige, bolronde gelaat, van zijn zitplaats. Deze man met zijn hooge, blonde kuif, is degene, die na rijp beraad een onschuldige met bijlslagen den schedel heeft verbrijzeld. De president blijkt een jurist van groote bekwaamheid te zijn. Op uiterst rustige en zakelijke wijze leidt hij het verhoor. Geen détail laat deze scherpzinnige rechtsge leerde. Landgerichtsdhektor dr. Sailer, on besproken. Bos schets zijn levensloop. Hoe wel hij slechts gebrekkig Dultsch spreekt, ls de hulp van den aanwezigen tolk bijna niet noodig, want de president kan het verhoor uitstekend volgen. Triest is het ver haal van het jonge leven. Op 4 Maart 1915 is Petrus Matthëus Bos te Heer Hugowaard geboren. Reeds twee maal ben ik veroor deeld, zegt verdachte: eenmaal tot 4 en eens tot 8 maanden gevangenisstraf we gens diefstallen. De cynische kalmte, waar mede Bos op alle vragen antwoordt, wek ken verbazing. Met groote nauwgezetheid en duidelijkheid geeft hij van alles een schildering en niemand krijgt den indruk, dat hier een geestelijk minderwaardige voor zijn rechters staat. Hij vertelt, dat hij de lagere school normaal en zonder zitten te blijven, heeft doorloopen. Na den schooltijd kwam hij in de leer bij een boer, waar hij middellijk de uitnoodiging om toe te treden tot de herziene regeering, zou aanvaarden, doch de leiders van de arbeiderspartij zijn niet zoo vrij in hun besluit, daar zij eerst de heele arbeidersbeweging moeten raad plegen en bij aanvaarding zelf willen aan wijzen wie hunner zitting zullen nemen. Wat dit betreft schijnt er in de partij een groot verschil van meening te bestaan over de vraag wie de beste parlementaire leider Is, Attlee of Greenwood, daar velen de voor keur geven aan Greenwoods leiding van de oppositie gedurende Attlee's ziekte. De vereischte raadpleging kan echter wel geschieden en de vorming van een na tionale regeering behoeft er niet noemens waard door vertraagd te worden. Voorts zouden in geval van nood aan alle bezwaren in de conservatieve partij tegen opneming en terugkeer in de regeering van Winston Churchill, Eden en Duff Cooper het zwijgen worden opgelegd en ruimte worden gelaten voor een vrije en zoo breed moge lijke keuze van ministers. De „Tel." meldt nog: De sterke politie-afzetting bij de ambts woning van Chamberlain in Downingstreet, blijkt niet overbodig te zijn. Onder de op gewonden menigte, die bezorgd en met nieuwsgierigheid het va-et-vient van diplo maten en ministers gadeslaat, schijnen zich lieden te bevinden, die de besprekingen meenen te moeten beïnvloeden. Zoo had gisteren een zekere Harrison, die al tever geefs bij Hitier een dergelijke poging ge waagd had, kans gezien de woning van den premier binnen te dringen en Cham berlain een Bijbel voor de voeten te werpen. Hij achtte het absoluut noodzakelijk, dat de premier een bepaalden tekst onder de oogen kreeg. Gistermiddag wierp een ander voor de woning van den premier een zwart valies op straat, waarin zich zeventien gummiballen bevonden. Het valies vloog open en de ballen rolden de straat op. Er ontstond een paniek onder de wachtenden, want men meende, met een geheimzinnigen bomaanslga te doen te hebben. Bij zijn arrestatie verklaarde de man echter, dat hij „alleen maar voor een vredesconferen tie had willen demonstreeTen" hetgeen overigens ook wel bleek, want aan de bal len zaten strookjes met allerlei vredeslcuzen er op. .Deze betooging is noodzakelijk", zoo zeide hij. „want hier in Downingstreet spe len eenige oude mannen met het leven van millioenen menschen". na 3 maanden al wegliep, toen hij oneenlg- heid kreeg. Daarna oefende hij diverse be roepen uit: hij werkte op de conservenfa- briek te Noord-Scharwoude. hij was sla gersleerling, waarbij hij geld verduisterde. Een oom. die expediteur was, ontfermde zich over hem, hetgeen hij beantwoordde met een verduistering van aan hem toe vertrouwde gelden. In 1935 werd hij sol daat. Maar al spoedig begon het hem te vervelen. Na 4 maanden heeft hij, toen hij erg moe was, tijdens een oefening een mitrailleur, welke hij moest dragen, neer gesmeten. Hij stelde zich vreeselijk aan. men moest hem op bed vastbinden. Hij werd naar het hospitaal gebracht en later ontslagen wegens geestelijke minderwaar digheid. Het was maar comedie, zeide ver dachte Na gevangenisstraffen te hebben uitgeze ten ging verd. naar Vellern in den Kreis Beckum, niet ver van Münster. waar hij bij den landbouwer Löckener te werk werd ge steld. Zijn medebeklaagde, Kuiper ge naamd, kende hij reeds in Nederland en hij heeft hem overgehaald mee naar Duitschland te gaan. In het begin bo terde het niet best tusschen het tweetal, maar later ging het beter. Kuiper stond geheel onder mijn invloed, zegt verd. Hij was bang voor me. Ik had hem verteld, dat ik in Nederland in de ge vangenis had gezeten en dat ik niets en niemand vreesde. Ik heb hem meermalen verzekerd, dat ik ook voor een moord niet zou terugdeinzen. Geraffineerde smokkelarij. Verd. geeft daarop een uitvoerig relaas van een zeer geraffineerde smokkelarij, die verschillende in Duitschland wonende Ne derlanders hebben bedreven. Twee van de getuigen in deze zaak zitten voor deze zaak in voorarrest, terwijl anderen zijn ge vlucht. De in Duitschland werkende boe renknechten en melkers mogen een groot deel van hun verdiensten via de clearing naar Nederland overmaken. Zij krijgen daardoor 75 cent voor een Mark. Verschil lende personen maakten die marken over, gingen naar Nederland, incasseerden het geld en kochten daar papiermarken voor 25 cent, welke ze weer naar Duitschland smokkelden. Op die wijze verdrievoudigden ze hun inkomen en maakten in Duitsch land goeden sier. Bos ging geregeld bij Gla- nerbrug over de grens en voerde dan in Nederland genoemde transacties uit. In Dortmund speelde hij de groote heer en verboemelde in enkele dagen honderden Marken. Maar nog had hij niet genoeg en hij zon op middelen om meer te krijgen. Hij wist, dat enkele Hollandsche melkers mo torfietsen hadden. Hij kocht deze motor rijwielen en deelde later aan de betrokke nen mede, dat hij er niet aan dacht ze te betalen. Ga gerust naar de politie aldus zeide B. tot hen dan zal ik meteen iets vertellen over het deviezen-smokkelen. Van een zekeren Groen wist hij op uiterst geraffineerde wijze een motorfiets in han den te krijgen door het vervalschen van een postwissel. Een van de motorrijwielen gaf hij aan Kuiper cadeau en de andere verkocht hij. Twee van de benadeelden, Groen en Ol- denburger, lieten het er echter niet bij zit ten en vielen Bos steeds lastig. Toen zon deze laatste op middelen om beiden uit den weg te ruimen. Ik had vreemde gedachten, zoo verklaart B. aan de Rechtbank. Ik dacht, dat de ver dwijning van Nederlanders in Duitschland niet zou opvallen, omdat iedereen zou den ken, dat ze naar Holland terug waren ge gaan. Een trein laten ontsporen Telde u een menschenleven zoo licht? vraagt de president. Verd.': Ik dacht: in de wereld zorgt leder voor zich zelf. Dat wilde ik ook. Nu begrijp ik pas, dat ik verkeerd heb ge daan. Ik heb er zelfs over gedacht een trein te laten ontsporen en dan de rei zigers uit te plunderen. Ik wilde Olden- burger vermoorden om 250 Mark te krij gen, die ik voor zijn motorfiets zou krij gen. Pres.: Hoe is het mogelijk. Was er bij u dan geen enkele rem. Verd.: Neen. Toen ik in Nederland in de gevangenis zat heb ik al plannen beraamd om iemand te vermoorden. Ik kreeg ech ter geen kans om Oldenburger neer te slaan, want hij kwam altijd te zamen met Groen. Ik slaagde er ook niet in om een vuurwapen te krijgen. Begin April heb ik mijn moordplannen aan Kuiper mee gedeeld, die er niets voor voelde, maar ik legde hem mijn wil op. Hij verklaarde zich ten slotte bereid om de bezittingen van degenen, die ik zou vermoorden, op te halen en te helpen de lijken te doen verdwijnen. Kuiper, die vroeger in het electriciteitsbedrijf is geweest, legde op mijn verzoek een electrische geleiding aan, welke op de deurknop werd aange sloten. Ik verzocht toen Groen op een avond bij me te komen. Ik ging zelf in de kamer en sloot de geleiding aan in de verwachting, dat G. de deurknop zou aan raken. Maar de man kwam niet. Toen beraamde ik een plan om Groen en Oldenburger tegelijk uit den weg te ruimen. Op Tweeden Paaschdag zouden beiden bij me komen. Kuiper legde de electrische geleiding aan. Wanneer een van beiden door den electrischen schok zou worden geraakt, zou Kuiper hem met een bijl neerslaan en ik zou den ander voor mijn rekening nemen. Maar toen het er op aan kwam liep Kuiper, die altijd had gedacht, dat ik mijn plannen toch niet zou uitvoeren, weg. Groen raakte heel voorzichtig de deurknop aan en consta teerde dat deze onder stroom stond. Toen j heeft hij zich met Oldenburger uit de voe- i ten gemaakt. Ik wil graag de doodstraf hebben. Als de president er op wijst, dat verd. j iblj het verhoor voor den rechter-commis- Uaris de dingen nog erger heeft willen ma- ken. door de zaak nog verschrikkelijke: voor te stellen, spreekt de 24-jprige ver- dachte met ijzig kalme stem de volgende ontstellende woorden: ,Ik wii graag de doodstraf hebben. Nu spreek ik de waar heid. Ik weet zeker, dat ik de doodstraf DAGELIJKS. Pieterskerkgracht 9: Tentoonstelling leerlln- genwerk „Ars Aemula Naturae". 10—17 uur (tot 4 September). DIVERS ENs 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9)4—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal)Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardlgen. 7—8 uur nam. 's Donderdags. Wljkgcbouw „Bethcsda" (Hoef- straat 4446): Consu)tatiebureau voor Alo»- bollsten. 8 uur nam. s Donderdags: Inst. voor Praeventleve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). Inenting tegen diphterlc. 3V4 uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—9 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam.: „De zoon van Frankenstein". Eiken dag Dehalve Vrijdags ook om 2 u„ Zon dag 2—7 en 8—11 uur Trianon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam. Eiken dag behalve Vriidags ook om 2 uur: „Lach of ik schiet". Zondag v. 2—7 uur doorloopende voorstelling. Lido-Theater, Steenstr. 39: 2.30 en 8.15 u. mm.: „Om een menschenleven". zondag doori. voorstelling van 2—7 en 8.15 uur. Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „In den greep van den gorilla". Zondag van 17 en van 811 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2.30 nam. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam.: „De pastoor van Klrchleld". Zondag van 3—7 uur doori. voorstelling en 8 uur nam. Nova-theater (KatwiJk-aan-Zee)„Brand in oud-Chlcago". De avond-, nacht- cn Zondagdlenst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 26 Aug. t/m. Vrijdag 1 Sept. a.s. waargenomen door de apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18. tel. 20523. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door de Oegstgeestsche Apotheek, Wil- helmlnapark 8, tel. 26274. krijg en in het aangezicht van den dood liegt men niet. De moord. Dan doet Bos een omstandig verhaal over den moord op den 36-jarigen Neder- landschen melker Van Dam, die ln de buurt een betrekikng had. Van Dam be zat een motorrijwiel en dat wilde verd. tot eiken prijs hebben om het te gelde te maken. Op 23 April beraamde hij het plan waarover hij te voren met Kuiper sprak, die naar verd. zegt, meende, dat hij blufte. Kuiper ging naar Van Dam en verzocht dezen 's avonds hij Bos te ko men, Van D. was gescheiden van zijn vrouw en Bos lokte hem met de mede- deeling, dat hij een mooi meisje voor hem wist, waarmee hij zou kunnen trouwen. Van Dam kwam des avonds, praatte een tijdlang met den boer, toen Bos de koeien molk en ging daarna met B. naar diens kamer. Nadien is hij spoorloos verdwenen. Sinds des middags vier uur had ik een scherpe bijl op mijn kamer, vertelt Bos. Toen Van Dam bij me kwam, sloot ik de deur en ging op den rand van het bed zitten. Van Dam plaatste zich tegenover mij. Ik liet de radio spelen en begon toen met Van D. over het meisje te praten. Ik fantaseerde maar wat, want ik wist geen meisje voor hem. Ik ging nog even naar beneden om na te gaan of allen naar bed waren en toen besloot Ik de voorgenomen daad uit te voeren. Ik deed of ik me wilde omkleeden. Van Dam draaide mij den rug toe. Ik wilde toeslaan, maar zag op het laatste moment een spiegel. Mis schien zou Van Dam daarin iets kunnen zien. Ik nam den spiegel van den wand. Daarna greep ik den bijl en vermoordde hem. Ik heb hem zijn portemonnaie en een sigarendoos met papieren afgenomen en ben naar Kuiper gegaan. Voor een be looning van 35 mark liet deze zich over halen te helpen. Op de motorfiets van v. Dam gingen wij naar mijn huis, waar Kuiper den doode verder van sieraden en enkele kleedlngstukken beroofd heeft.. Het lijk droegen wij toen naar beneden, waarna wij het per kruiwagen naar den vijver reden en daar, verzwaard met stee- nen lieten zinken. Tenslotte hebben wij, aldus Bos, de kamer grondig gereinigd en zijn naar de kamer van Van Dam gegaan om alles mee te nemen, wat van onze gading was. Na een paar weken, aldus verdachte kwam de zaak uit. doordat men ontdekte, dat Kuiper de sokken en de schoenen van Van Dam droeg. Kuiper ver telde alles en toen was er voor mij ook geen reden meer te zwijgen en bij het verhoor heb ik alles verteld. Pres.: Waarom vermoordde u Van Dam? Verd Om de 250 mark, die ik voor de motorfiets zou krijgen. Pres.: Ontzettend. Een moord voor 250 mark. Verd.: Ik heb altijd anders geleefd dan een gewoon mensch. Daarvan zijn mijn vader en moeder de schuld, die veel te goed voor me waren. Van mijn vijfde jaar af heb ik regelmatig gestolen. Ik verdien de doodstraf. Kuiper heeft onder mijn in vloed gehandeld: hij was bang voor mij. Bos geeft dan nog een uitvoerige schil dering van zijn leven en geeft zelfs toe, dat hij ln den beginne in- het geheel geen wroeging heeft gehad. De tweede verdachte. Daarna wordt de tweede verdachte ge hoord. Het is de op 1 Mei 1917 in Assen delft geboren Kuiper. Hij zegt zelf, dat hij achterlijk was, want op school bracht hu het niet verder dan tot de tweede klas. Hij is voordien niet met de politie in aanra king gekomen. Overigens dekken de ver klaringen van dezen verdachte, die van Bos. De pres. rekent hem de medeplich tigheid zwaar aan. Hij wijst er op, dat deze verdachte niet heeft geschroomd een ring van den vinger van den vermoorden Van Dam te halen, terwijl hij diens sok ken en schoenen heeft gedragen. Het getuigenverhoor. In den namiddag wordt een lange rU I van getuigen verhoord, wier verklaringen de uitvoerige mededeelingen van Bos en Kuiper bevestigen. Tenslotte worden enkele deskundigen gehoord, waarop de zitting tot Dinsdag morgen wordt geschorst. 2—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6