LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 29 Augustus 1939 Overzicht Het Duitsch-Russische Pact Rond Danzig Frankrijk sluit Duitsche grens Scheepvaart maatregelen In Slowakije In het Verre Oosten De treinenloop in de komende dagen In Amerika Uit andere landen Laatste Berichten Binnenland Prins Bernhard adjudant in buitengewonen dienst van de Koningin. Buitenland Dagbladreclame lcn en Duitschland met succes bekroond worden, dan is Engeland ten volle bereid over alle uitstaande geschillen, inclusief de koloniale kwestie, te spreken. Onvermijde lijk zal daarbij ook de kwestie van ontwa pening ter sprake moeten komen. Doch officieel is het niet! De Britsche pers laat toch weer andere geluiden hooren. Zoo zegt de „Times" er op wijzend dat het begrip ..Lebensraum" niets anders is dan modern Duitsch voor „ver overing", dat indien de behandeling der Duitsche minderheden in Polen een wer- kelijken grief zou zijn, het een eenvoudige zaak zou zijn haar naar Duitschland over te brengen. De uitwisseling van bevolkingen is een methode, welke politieke en rasgrenzen doet samenvallen. Deze methode is in andere deelen van E_ropa op de meest succesrijke wijze toegepast, Zij zou duur zaam deze bron voor grieven wegnemen maar, aldus de Times, misschien zou juist die overweging de oplossing onwelkom doen zijn voor een regime, dat op grieven heeft gedreven en een of twee crises per jaar noodig heeft om zich in het land staande te houden. De News Chronicle brengt een overeen komstig voorstel naar voren. Het blad zegt. dat indien Fitter bereid is te praten over een oplossing van het minderheden probleem door een methode van uitwisse ling van bevolkingen, zooals met succes is geschied in het Grieksch-Turksche geval en thans in Zuid-Tirol wordt geprobeerd, daarover zeker gesproken zou kunnen worden als onderdeel van een algemeene regeling. In strijd met aanvankelijke berichten heeft het hoogste sovjet-parlement het Dultsch-Russisch niet-aanvalspact nog niet geratificeerd. De Moskousche correspondent van de .Daily Telegraph" meldt, dat in buiten- landsche kringen te Moskou de indruk bestaat, dat de ratificatie van het niet- aanvalsverdrag met Duitschland als laat ste punt op de agenda van den hoogsten sovjet is geplaatst om ruimte te laten voor de mogelijkheid, dat een oorlog uitbreekt, vóór het verdrag geratificeerd is. Rusland zou dan den toestand opnieuw kunnen be zien. indien het dat wenschelijk achtte. Of de wensch hier niet de vader der gedachte is? De Britsche en Fransche militaire mis sies zijn lntusschen weer thuis. Poolsch protest te Berlijn. Te Warschau is een officieel communiqué gepubliceerd van den volgenden inhoud: Sedert eenigen tijd voert de Duitsche pers een lastercampagne met betrekking tot een slechte behandeling van de Duitsche min derheid in Polen, zich baseerend op groote lij ks overdreven feiten of op geheel verzon nen gebeurtenissen. Zoolang deze campagne binnen haar kader van journalistieke pro paganda bleef, zij het dan ook van een pers die geheel ondergeschikt is aan de regeering heeft men er zich aan Poolsche zijde mee tevreden gesteld de verschillende beschuldi gingen te weerleggen. De laatste dagen wor den deze geheel verzonnen berichten door de hoogste regeeringspersonen in Duitschland, die klaarblijkelijk eenzijdig zijn ingelicht, overgenomen. Op deze wijze maakt Duitsch land van deze berichten een element van het diplomatieke spel. Rekening houdend met dit feit is de Poolsche regeering genoodzaakt ernstig te protesteren tegen dergelijke metho den die bestemd zijn de internationale openbare meening en de regeeringen te misleiden. Zonder op het oogenblik in detail te tre den is het voldoende vast te stellen dat leu- gengenachtige berichten als de aanslag op 24 Duitschers in de buurt van Lodz en op 8 Duitschers bij Bielsk, de gevallen van ca stratie op rechtelijk bevel, en de concentra tiekampen voor de Duitsche minderheden ln het geheel niet in overeenstemming zijn met de waarheid. Dergelijke feiten hebben niet plaats gevonden, de berichtn hierom trent ontberen iederen grond. De Duitsche pers gaat intusschen rustig voort! Duitsche aanslag. Gisteravond om kwart voor twaalf uur is in het goederendepot van het Poolsche station Tarnos op de lijn Krakau-Lemberg een bom ontploft. Het was een tijdbom, achtergelaten in een koffer in de bagageruimte. Er zijn zeven dooden en verscheidene gewonden. Ongeveer een derde deel van het station werd beschadigd. Als verdacht bij deze zaak betrokken te zijn, zijn twee Duitschers een Duitsch staatsburger en een lid van de Duitsche minderheid gearresteerd. Zij kwamen uit Tcjew, aan de grens van Danzig. Poolsche treinen vastgehouden. De autoriteiten van Danz g hebben twee Poolsche goederentreinen vastgehouden De eene trein was geladen met erts en was op weg naar Gdynia de andere was ge laden met steenkool en was op weg van Zoppot naar Gdyn a De Poolsche commissaris-generaal heeft krachtig tegen deze maatregelen gepro testeerd. De politie te Danzig heeft te Tieklo twee Poolsche douane-inspecteurs gearresteerd Zi.i worden besrhuldigd van sp onnage. De Danzigsche senaat heeft een vero - den ng gepubliceerd waarin het verkeer van goederentremen uit Danz g naar Polen wordt verboden. Tevens wordt hierin be paald dat goederentreinen, die uit Polen door Danzie naar Gdingen gaan, worden gerequreerd. Steun van Amcrikaansche Polen. Het Poolsche consulaat ln de Vereen'gde Staten deelt mede, dat de vrijwillige bij dragen van Polen, d e in de Vereenigde Staten leven en Amerikanen van Poolschen oorsprong voor het Poolsche nationale ver dedigingsfonds reeds meer dan een millioen dollar bedraagt. Frankrijk heeft zijn grens mei Duitschland gesloten. De Britsche admiraliteit heeft aan de Britsche koopvaardijschepen op weg naar Duitsche. Deensche of Ncderlandsche ha vens noordelijk van den 52sten breedtegraad indien zij zich op de Noordzee bevinden, be volen. terug te keeren naar een haven van het Ver. Koninkrijk. Britsche schepen, die zich in een Duitsche, Deensche of Neder- landsche haven Noordelijk van den 52sten breedtegraad bevinden, moeten terugkeeren naar een Britsche haven. (De 52e breedte graad loopt juist Noordelijk van den Nieuwen Waterweg). De Britsche admiraliteit heeft gisteren een reeks orders uitgegeven, die onmiddel lijk van kracht worden. Zij omvatten ver strekkende beperkingen van de verlichting van alle schepen, het dimmen van naviga tie- en ankerlichten, een verbod van draad- looze uitzendingen, gedwongen gebruik van loodsen op de Firth of Forth en het plaatsen van alle schepen onder controle van de ad miraliteit. Navigatielichten mogen slechts in zooverre vertoond worden als noodig is voor het vermijden van aanvaringen. Zij moeten gedoofd worden zoodra het gevaar voor een aanvaring voorbij is. Voorts mogen zij alle worden gebruikt wanneer uitzonder lijke omstandigheden het gebruik absoluut noodzakelijk maken. Het Duitsche schip „Europa" is Southamp ton voorbijgevaren; het schip begeeft zich onmiddellijk naar Bremen. Een veertigtal Engelschen en Amerikanen bevinden zich aan boord; zij wilden naar hun land terug keeren. Hiertegenover staat, dat een gelijk aantal Duitschers te Southampton op het schip wachtten om mee naar Duitschland te worden genomen. De vertegenwoordiger van de Nord-Deut- sche Lloyd te Southampton heeft medege deeld, dat het schip ook niet te Cherbourg zou aanleggen en hij raadde den Duit schers te Southampton aan, zich tot de Duitsche ambassade te Londen te wenden. Gisterochtend Is het laatste Duitsche schip de .New-York" dat nog ln een Amerikaan- sche haven lag. naar Bremen vertrokken. De „Bremen" die gisteravond te New-York arriveerde, zou direct weer zonder passa giers vertrekken, doch het schip heeft dit vertrek moeten opschorten, daar de autori teiten geweigerd hebben de uitklaringspa- pieren af te geven vóór het schip door de douane zal zijn geïnspecteerd. De Duitsche en .Italiaansche schepen in de Roemeensche havens, aan de Zlwarte Zee en aan den Donau hebben bevel gekregen naar hun land terug te keeren. De Slowaaksche minister-president dr. Tiso heeft uit naam van de Slowaaksche regeering een oproep gericht tot de bevol king van Slowakije, welke den volgenden inhoud heeft: Ter bescherming van de onafhanke lijkheid en integriteit van onzen jongen Slowaakschen staat tegen een bedrei ging door Polen zullen op grond van het tusschen de Slowaaksche republiek en het Duitsche rijk gesloten bescher mingsverdrag en dc in verband daar mede door de beide regeeringen ge maakte afspraken Duitsche troepen op Slowaaksch staatsgebied in dienst ge steld worden en zoo noodig schouder aan schouder met ons dappere Slo waaksche leger den vijand van de grens van onzen staat verre houden. Wij roepen de bevolking op de Duitsche troepen als vrienden te begroeten en hun iedere mogelijke hulp te verleenen. In de nabijheid van Cadca in Noord-Slo- wakije heeft zich een grens-incldent voor gedaan. Daarbij werd een Poolsch officier gedood en 150 Poolsche infanteristen door de Hiinka-gardisten gevangen genomen en geïhterneerd. De Polen zouden, zoo wordt beweerd, de grens overschreden hebben om de telefoon- en telegaaflijnen te vernielen. Zooals gemeld is in Japan de oud-gene raal Noboeyoeki Abe aangewezen voor het minister-presidentschap. Hij was tot nog toe nooit door de pers als zoodanig ge noemd. In 1935 was hij vlceminister onder den toenmallgen minister van oorlog ge neraal Oegahl. Toen Oe»aki zin'-"'erd 'v"d hij benoemd tot minister zonder porte feuille om de zaken van bet ministerie van oorlog waar te nemen. Generaal Abe be hoorde op de krijgsschool tot dezelfde '-lasse als de generaals Kraki, Honjo en Masaki. Aangezien hij weinig op den voorgrond trad. heeft zijn verschijning op het politieke schouwtooneel bij het publiek algemeen ver rassing gewekt, doch zijn hoffelijke en be trouwbare persoonlijkheid en zijn verzoe ningsgezinde houding stempelen nem wel ch t tot een der beste premiers voor het 't.nd, dat thans een geheel gewijzigden in ternationalen toestand onder het oog moet zen. Hij behoort tot geen enkele politieke groepeering. Hij nam deel aan den Ja- panschRussischen oorlog en bezette ver schillende belangrijke posten. O.a. was hij hoofd van het bureau algemeene zaken van den generalen staf, chef van het militaire administratie-bureau en commandant van 'iet Formosa-leger. Hij was lid van den mi- .ltairen oorlogsraad, waaruit hij zich in JS te. slag nam uit den actieven dienst, omdat hij zich als oudste lid verantwoordelijk achtte voor den militairen opstand van 26 Februari 1936. Sedert dien is hij directeur-generaal De beslissing over oorlog of vrede na dert. thans ieder uur. Gisteravond heeft Henderson, de Britsche gezant, Hitier het zoo nauwgezet uitgewerkte Engelsche memorandum overhandigd en daarbij een mondelinge toelichting gegeven. Het onderhoud met Hitier duurde dan ook anderhalf uur! Over het resultaat tast men nog in het duister. Betrouwbare gegevens staan niet ter beschikking, slechts veronderstellingen, en het is gevaarlijk daarop een meening te bouwen. Laat ons rustig nog afwach ten. De zenuwen-crisis heeft reeds zoo lang geduurd, dat deze uren er nog wel bij kunnen. Zoo op het eerste gezicht zou men ge neigd zijn, eenige verbetering aan te ne men in de algemeene situatie, omdat er weer eenige tijd open blijft en nog niets onherstelbaars heeft plaats gevonden. In derdaad, er is reden voor die zienswijze, doch aan den anderen kant zij men nog niet te optimistisch. Men vergete niet, dat slechts bij een terugwijken van den Fiihrer de vrede zal kunnen worden gered. An ders is voor den vrede het spel verloren Rome blijft zich lnsoannen voor den vrede, dat blijkt uit alles. Zelfs zijn alle exemplaren van de „Popoio di Roma" van vanochtend in beslag genomen, omdat op buitengewoon alarmeeiende wiize onder het geweldige opschrift „Oorlog?" een ar tikel was afgedrukt, dat de geheele pa gina van het blad vulde. Men constateert in Italië een volledige afwezigheid van iederen strijdlustlgen of oorlogszuchtigen geest en de wensch naar vrede wordt van alle zijden uitgesproken. Italië wil tot het laatste toe dus het alarm zoo ver mogelijk houden, maar op- ZEER STERKE BEPERKING. Naar wij nedenmorgen van bevoegde zijde vernamen, zal de treinenloop in de komende dagen een zeer sterke beper king ondergaan. Het aantal treinen, dat van nier in de ncntmgen naar Amsterdam en Rotterdam vertrekt, zal morgen vermoe delijk slechts 4 of 5 bedragen van de Toadoboenkai-ondernemlng, die ge ïnteresseerd is ln Chinc-esche zaken, terwijl hij zijn vrijen tijd wijdt aan kaboeki, een der klassieke Japansche spelen. In Chineesche kringen wordt veelvuldig de meening uitgesproken, dat het nieuwe Japahsche kabinet zal trachten, vrede te sluiten met China. Men heeft den indryk, dat het aftreden van het kabinet-Hiranoema het logisch ge volg is van het Duitsch-Russische non agressiepact. Men denkt, dat het nieuwe kabinet pen einde zal maken aan de antl-Britsche cam pagne in Japan en in het onder Japansche controle staande deel van China en dat het de grensversterkingen in Mandsjoekwo zal versterken met het oog op alle mogelijke gebeurlijkheden. De Japansche ambassadeur te Londen heeft gisteren in het begin van den avond een bezoek gebracht aan het Foreign Offi ce. Terwijl hij daar nog verbleef heeft ook de Chineesche ambassadeur het ministerie van buitenlandsche zaken bezocht. Beide heeren zijn geruimen tijd gebleven. De neutrallteitswet. De tekst voor de bijeenroeping van het Amcrikaansche congres in buiten gewone zitting is gereed. Men wacht nog slechts op de onderteekening ervan door Roosevelt, die daartoe het oogen blik zal afwachten, waarop een conflict tamelijk zeker zou zijn. De meening wordt versterkt, dat het con gres den president zal volgen en Frankrijk en Groot-Brittannië tot een maximum zal helpen en daarbij toch de Vereenigde Sta ten buiten een oorlog zal houden Toch zal de ontwikkeling van den toestand in Europa een beslissenden factor vormen. Men heeft thans den indruk, dat de regee ring zou willen zien stemmen over een neu- traliteitswet in den geest van het ontwerp van Bloom, dat door Roosevelt werd goed gekeurd. Roosevelt vraagt den Amerikanen niet „neutraal te zijn in woorden en zelfs in ge dachten", zooals in 1914. doch denkt er vooral aan een duurzamen vrede voor de Vereenigde Staten te verzekeren. Vooraanstaande leden van het republi- keinsch-democratische „lsolatleblok", dat in de laatste zitting van het congres de neutraliteitswet van Roosevelt heeft ver worpen, heeft besloten, aldus een bericht van den correspondent van de New York Herald Tribune te Washington, ln geval van een oorlog, hun besluit te heizien. De leiders, die voor het oogenblik ano niem willen blijven, hebben gezegd van op vatting te zijn veranderd omdat zij ge loofden. dat de geheele natie een dergelijke actie wenschte. De verdediging van de Panamaka naai-zone. Het Amerikaansche departement van oorlog maakt bekend, dat het de bedoeling heeft het leger dat belast is met de ver dediging van dc Panama-zone op 24.000 man te brengen. Zwitserland mobili;>cerd. De federale raad heeft besloten met in- a'v van vöüu >- ni i: - 1 de wapenen te roepen tot het beschermen van de grenzen. schriften als „De waanzinnige onverzette lijkheid van Groot-Brittannië bereid de volken in het verderf te storten" en der gelijke bewijzen, hoe ernstig men te Rome den toestand beschouwt en wien men voor den schuldige houdt. De „Popoio di Roma" verklaart, dat wanneer Londen ook verder volhardt in zijn tot nu toe aangenomen houding, eigenlijk geen hoop meer bestaat op een vreedzame oplossing. Het woord zou dan nog slechts zijn aan de volken onder de wapenen. Dat de spanning dus geenszins is ge weken blijkt zonneklaar. Een nieuwe Amerikaansche stap is niet te verwachten. Huil ontkende beslist de geruchten volgens welke Washington het initiatief zou nemen, een conferentie met de Latijnsche Amerikaansche republieken bijeen te roepen met het doel gezamenlijk een beroep te doen op de Europeesche staten. Polen blijft onverstoorbaar. Beck is voortdurend in contact met de gezanten van Engeland en Frankrijk. Men blijft vol houden dat Rusland oorlogsmateriaal zal leveren en meldt zelfs, dat er Russische troepen aan de grens zijn teruggenomen. Geruchten, dat de Belgische premier Pierlot bezig zou zijn aan een bemidde lingspoging zijn niet bevestigd en klinken vooralsnog onwaarschijnlijk. Wat zullen ons hedenmiddag de uren brengen? Chamberlain en lord Halifax zullen resp. in Lager- en Hoogerhuls een verklaring afleggen, waarna publicatie van de Britsch-Duitsche besprekingen zal volgen Zal de Britsche premier reeds in het bezit zijn van Hitler's besluit? eHt is niet zeker, al heeft de Fiihrer hedennacht di rect met zijn intiemste medewerkers be raadslaagd. Laat ons hopen dat de rede en het ge zond verstand den boventoon zullen blij ven voeren. INGEDEELD BIJ HET ALGEMEEN HOOFDKWARTIER. Men meldt ons Bij Koninklijk besluit van heden is Z. K. H. Prins Bernhard benoemd tot adjudant in buitengewonen dienst van H.M. de Koningin, ingedeeld bij het algemeen hoofdkwartier ter beschikking van de Koningin. Prins Bernhard is vergezeld van H. Ms. adjudant, majoor H. J. Phaff heden om 12 uur zijn opwachting gaan maken bij den opperbevelhebber van land- en zeemacht, luitenant-generaal I. H. Reijnders. AUTOMOBILIST VERONGELUKT BIJ BEILEN. In den afgeloopen nacht omstreeks hal één is de 23-Jarige automobilist G. W. Pe tersen uit Apeldoorn bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Op den weg BellenMeppel, even ten Zuiden van het gehucht Spier, zag een automobilist, die achter den wagen van Petersen reed, plotseling het roode achter licht van laatstgenoemde auto niet meer. Een eind verder, op een stuk bouwland aan den rechterkant van den weg, lag de totaal vernielde wagen. De bestuurder bleek ern stig gewond te zijn. Ben voorbijganger waarschuwde een dok ter en de politie. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Het slachtoffer was op slag dood. Uit de wielsporen heeft men kunnen af leiden, dat de auto, die rechts reed, naar den linkerberm is geslingerd, een heel eind aan den linkerkant van den weg reed en daarop weer naar rechts uit de bocht is ge schoten. De wagen is toen ln de bermsloot over den kop geslagen en op het land naast den weg terecht gekomen. GEEN KONINGINNEFEESTEN. De minister van blnnenlandsche zaken heeft zich telegrafisch tot de commissaris sen der Koningin en de burgemeesters van alle gemeenten gewend met verzoek de voorgenomen feestelijke herdenking van den verjaardag van HM. de Koningin op 31 Augustus a.s. zooveel mogelijk achter wege te laten. Tegen bijeenkomsten in gebouwen, die het karakter van wijdingssamenkomsten dragen bestaat geen bezwaar. Voor zooveel de rijksdiensten betreft wordt 31 Augustus als gewone werkdag beschouwd. Palestijnsche Arabieren achter Engeland. Een delegatie van de Arabische verdedi gingspartij in Palestina is in audiëntie ont vangen door den hoogen commissaris Car- michael. De delegatie getuigde, namens de Palestijnsche Arabieren trouw en de be reidheid van het Arabierenvolk om Groot- Brlttannie te steunen in geval van nood. Franco niet naar Rome? De audiëntie, welke de Paus zou verleenen aan het hoold van den Spaanschen staat, bij diens bezoek aan Rome, is afgelast. Men maakt hieruit op, dat Franco niet naar Rome zal komen. Voorzorgsmaatregelen in Noorwegen. De Nc.orsche regeering heeft besloten de kustwacht op versterkten oorlogsvoet te brengen Onder deze maatregelen valt ook de eerste divisie torpedoboot-jagers, de vierde en vijf de divisie torpedobooten en het eerste en tweede luchteskader. EEN VOORBEELD VOOR ONS ALLEMAAL Grootc gift van Prinses Juliana. Dezer dagen heeft Prinses Juliana het bureau Ontwikkeling en Ontspanning van het Algemeen Hoofdkwartier verblijd met een gift van f. 10.000. Zooals men weet, tracht dit bureau de soldaten, die ter verdediging van onze gren zen onder de wapenen zijn, door ontspan ning in hun vrijen tijd eenige vergoeding te geven voor de offers, die zij hebben moe ten brengen. Het bureau heeft deze gift in groote dankbaarheid jegens de prinses aan vaard in de verwachting, dat dit voorbeeld door velen zal worden nagevolgd. BUITENGEWONE MINISTERRAAD. Naar wij vernemen zal morgenochtend wederom een buitengewone ministerraad worden gehouden. K.L.M. HANDHAAFT BUITENLANDSCHE VERBINDINGEN. Ook de luchtlijn AmsterdamMilaan hersteld De K.L.M. deelt mede: de afkondiging van de mobilisatie blijkt op de regelmatige uit voering der diensten geen invloed te hebben. Hedenmorgen vertrok het Indlé-vliegtuig precies op tijd van Schiphol vla Leipzig naar Baatvia. Evenals gisteren zullen de aange kondigde diensten op Londen, Parijs en Ber lijn normaal voortgang vinden. Naar Scan dinavië vertrekken drie vliegtuigen per dag, terwijl ernstig overwogen wordt de dienst AmsterdamOslo, welke de vorige week werd gestaakt, weer uit te voeren. In Midden-Europa wordt 't zeer op prijs gesteld, dat de K.L.M. haar dienst op Praag, Weenen en Boedapest regelmatig heeft kun nen waarnemen. Ook de nachtpostdienst op Keulen werd tot nu toe normaal en volgens dienstregeling gevlogen. De luchtverbinding tusschen Nederland en Italië via Duitschland is heden hervat, vandaag in de richting naar Nederland, •morgen, van Nederland naar Keulen, Frank fort en Milaan, zoodat om den anderen dag van Nederland naar Italië per vliegtuig ge reisd kan worden. AUTOBUSVERVOER TER AANVULLING VAN HET SPOORWEGVERVOER. De regeeringspersdlenst maakt bekend, dat ter aanvulling van het spoorwegvervoer van personen naast den beperkten trein dienst door de Nederlandsehe Spoorwegen gebruik gemaakt zal worden van autobus sen. Deze zullen van de stationspleinen af rijden en daar aankomen. De reizigers moe ten zich voorzien van spoorkaartjes. De Nederlandsehe Spoorwegen hebben voor dit vervoer de noodlge tijdelijke ver gunning van den inspecteur-generaal van het verkeer verkregen. Houders van autobussen, die aan dit ver voer medewerking willen verleenen, kunnen zich vervoegen bij de inspecteurs van het vervoer van de Nederlandsehe Spoorwegen te Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Nijme gen, Groningen en Maastricht. GENERALE SYNODE DER GER. KERKEN. In de heden te Sneek voortgezette zitting der Generale Synode der Geref. Kerken werden tot leden van het moderamen ge kozen: als voorzitter ds. J. L. Schouten te Amsterdam, als assessor ds. F. C. Myster te Rotterdam, als le scriba dr. G. Keizer te Reden (de Steeg), 2e scriba dr. J. Thys te Zwolle. Van de afgevaardigden van de kerken van de graafschap Bentheim in Oost-Fries land benevens die van Schotland was in verband met de internationale spanningen niemand verschenen. Van de leden der Synode ontbraken en kele wegens vervullen van hun militairen dienstplicht. ONTEIGENING TE LEIDEN, WASSENAAR, OEGSTGEEST EN VOORSCHOTEN. In verband met wegenaanleg. St.Crt. no. 167 bevat een opgave der ont eigeningen, welke te Lelden. Wassenaar, Oegstgeest en Voorschoten zullen moeten plaatsvinden. Volgens KB. van 12 Aug. 1939 in verband met de verbetering van het gedeelte der Deyl-Oegstgeest van weg no. 4 (Rijkswegenplan 1938) en voor aanleg van het gedeelte de Vink-Oegstgeest van weg 4b (Rijkswegenplan 1938). De audiënties van den minister van staat, commissaris der Koningin ln de pro- vinei. Zuid-Holland, worden op de gebrui kelijke dagen hervat. DE JAPANSCHE TROEPEN BIJ HONGKONG. Bij een bezoek langs de grens van Hong kong is den correspondent van Reuter ge bleken, dat de terugtrekking der Japansche troepen tot nu toe slechts tendeelels ge schied. De acht transporten van gisteren betroffen s'"cht ':l-'"> 'fu.. Aan boord van elk schip bevonden zich slechts een paar honderd man. Een tame lijk groot aantal manschappen is nog ge bleven, doch de patrouilledicnsten zijn ver minderd en de troepen zelf treden niet zoo zeer op den voorgrond. WOLDEMARAS GEARRESTEERD. De vroegere Lithausche minister Woide- maras, die probeerde Lithauen binnen te g-rn, werd aan de grens te Kvbartai g resteerd en overgebracht naar een ten Noordoosten van Kybartai gelegen dorp. waar hij was vastgehouden voor hij in Juni 1914 een staatsgreep had probeeren te ondernemen. is niet te vervangen

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2