No. 24364 Scheiden uren ons nog van de beslissing? DINSDAG 29 AUGUSTUS 1939 De distributie van levensmiddelen en andere waren Henderson was IV2 uur bij Hitier HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uiteenzetting van dr. J. J. van Eek Luit-generaal Reijnders opperbevelhebber Koninklijk bezoek aan de hoofdstad uitgesteld Dit nummer bestaat uil DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordemdsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2 33 per week TTÏTZt t. 0.18 Franco per post f. 235 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.) Verstrekking van Rijksdistributie kaarten. Evenals in de mobilisatiejaren 1914 1918 is aan onzen stadgenoot dr. J. J. van Eek, oud-directeur van den voor- maligen. Keuringsdienst van Waren te dezer stede, voorloopig de leiding op gedragen van de distributie van levens middelen enz. Wij vernamen van dr. van Eek heden morgen de navolgende bijzonderheden, om trent het in ons land in te voeren distribu tiestelsel van verschillende levensmiddelen en andere waren, althans wat de voorbe reidende maatregelen daartoe betreft, met de tenuitvoerlegging waarvan ook het Leid- sche Gemeentebestuur thans met ijver bezig is. De eerste daarvan is deze: aan elk der ingezetenen moet een voorloopige Rijksdistributiekaart worden verstrekt, die later door 'n Distributie-stamkaart moet worden vervangen. Deze voorloo pige distributiekaarten moeten (het is Rijksvoorschrift) tegen ontvangbewijs worden uitgereikt, hetgeen de distribu tie ervan nu juist niet eenvoudig maakt. Ten einde last voor de burgerij en ver traging zooveel mogelijk te voorkomen, zal deze kaartuitgifte als volgt plaats hebben: Allereerst wordt aan elk gezinshoofd een ontvangbewijs toegezonden, waarop zijn naam en adres staat aangegeven alsook het aantal kaarten, waarop hij bij de hem inwonende personen (dus gezin plus inwonende verwanten, kost gangers, dienstboden en kamerbewo ners) te zamen recht heeft. De uitzending per post dezer ont vangbewijzen is reeds heden begonnen. De gezinshoofden vergelijken het aantal op het ontvangbewijs vermelde kaarten met het aantal leden van hun gezin (plus verdere inwonenden). Komen deze aantal len overeen, dan kunnen zij het ontvang bewijs alvast teekenen, doch moeten het voorloopig zorgvuldig bewaren. Stemt het aantal op het ontvangbewijs aangegeven kaarten niet met het aantal inwonenden overeen, dan zijn zij verplicht daarvan on middellijk schriftelijk mededeeling te doen aan het Distributiekantoor Stille Rijn 3, 2de verdieping, onder opgave van hun eigen naam en woonplaats en van den naam, voornaam, geslacht, geboorteplaats en ge boortedatum van elk der inwonenden. Zoo doende kan de fout door vergelijking met het bevolkingsregister worden opgelost. Foto Van Vliet. De e!genlljke uitreiking der kaarten zal „huis aan huis" geschieden. Dit wordt vooraf bekend gemaakt, waarbij de gezins- hcoinet (inmiddels door hen geteekende) ontvangst bewijs gereed te leggen om, vertraging te voorkomen. Dit gereed lcis :'éér noodig, daar ongeveer 15000 perceelen moeten worden bezocht en een vertraging van 1 minuut per perceel dus neerkomt op een tijdverlies van 15.000 minuten in totaal, dat is 250 werkuren op ruim 30 werkdagen van 8 uur! Bij dit hu:sbezoek wordt het ontvangst bewijs tegen de af te geven kaarten als het ware ingeruild. Natuurlijk zulten, naar men hoopt een klein aantal personen n et thuis zijn of het ontvangstbewijs niet direct kunnen vinden. Zulken moeten voorloops worden overge slagen. Zij zullen later zelf hun kaarten op een nader te bepalen plaats moeten af halen (waarbij zii zuiden moeten voorzien zijn van een identiteitsbewijs). Onnoodig te zeggen dat het gevaar voor lang in de rij staan daarbij groot is en dat het dus in Ieders belang is te zorgen, dat nee ontvar" jewiis w f- toond als (je kaartuitdeelers zich aan melden. Het ligt in het voornemen ter verdere vereenvoudiging de medewerking in te roe pen van de besturen van Wijkvereen'gingen, Bondsvereenlgtingen en andere organ'saties die dan voor hun leden de kaarten direct aan het distributiebureau kunnen afhalen en zelf aan hen uitreiken. Om te voorkomen dat deze organisa tieleden toch nog door de kaartuitdee lers zouden worden be? dc leden eener organisatie, welke zich met de kaartdistributie belast, dit aan hun woning aanduiden door een briefje met de letter O (organisatie) aan de bin nenzijde van een venster aan de straat zijde te plakken. Door de gegeven aanwijzingen zorgvuldig na te komen kan men deze moeilijke taak van het aist-.iu i->meau ten lichten. Met deze regeling tracht dit bureau de ingezetenen zooveel mogelijk een gang naar en in de file staan bij een d'stributieplaats te besparen. Het rekent erop dat de ingezetenen dit streven zullen weten te waardeeren en deze waardeering door stipte na leving der voorschriften zullen toonen. Alleen d~n dez" o.' re wijze van kaartuitreiking bij een vol gende gelegenheid worden herhaald. Op het Stationsplein heerschte vanmorgen groote militaire bedrijvigheid in verband met de aankomst der gemobiliseerde troepen. Dank zij de voortreffelijke voorbereiding had alles een zeer rustig en ordelijk verloop. Luit.-generaal I. H. Reijnders. Staatsblad no. 185 bevat een Konink lijk Besluit van 28 Augustus, waarbij uit overweging, dat het oogenblik gekomen is om de algemeene voorbereiding en leiding der landsverdediging in handen te leggen van den opperbevelhebber van land- en zeemacht, benoemd is tot Naar wij vernemen, zal het be zoek van H.M. de Koningin aan de hoofdstad, dat vastgesteld was van 12 tot 18 September a.s. niet doorgaan. opperbevelhebber van land- en zee macht, de luitenant-generaal I. H. Reijnders, chef van den generalen staf. Izaak Herman R-'nders werd den 27sten Maart 1879 te St2'J:kanaal geboren. Van 1891 tot 1896 bszccht hij de H.B.S., waarna hij onmiddellijk naar de Koninklijke Mili taire Academie ging. In 1899 werd de jeug dige Reijndefs tweede luitenant der infan terie. terwijl in 19C3 zijn benoeming tot eerste luitenant volgde. Vervolgens bezocht de tegenwoordige generaal de Hoogere Krijgsschool van 1912 tot 1914, nadat hij inmiddels tot kapitein was bevorderd en in deze functie deed hij zijn intrede in den Generalen Staf, waarbij hij in 1927 tot majoor werd bevorderd. In 1934 werd de toenmalige generaal-majoor Reijnders be noemd tot chef van den Generalen Staf. waarna in 1935 zijn benoeming volgde tot lui' ~"i an t-generaal. In 1925 en 1926 was hij resr majoor der Infanterie en der Gre nadiers. SIR Neville Henderson, de Britsche ambassadeur te Berlijn, is gisternamiddag even over 5 uur, van het vliegveld Heston naar Berlijn vertrokken met het antwoord der Britsche regeering op Hitler's boodschap. In antwoord op de goede wenschen van de aanwezige journalisten, antwoordde Henderson „Dank u, ik zal alle geluk, dat ik krijgen kan, noodig hebben". Om halfnegen is hij op het ^vliegveld Tempelhof aangekomen. Te zijner verwelkoming waren twee leden van de Britsche ambassade en een vertegenwoordiger van het depar tement van buitenlandsche zaken aanwezig. Hij begaf zich direct naar de Britsche ambassade. Om kwart over tien is Henderson vandaar vertrokken naar de rijkskanse larij, waar hij onmiddellijk door Hitier werd ontvangen. Aan de bespreking tus- schen Hitler en Henderson namen ook von Ribbentrop, de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, en de gezant dr. Schmidt als tolk deel. Henderson had voor zijn vertrek van de Britsche ambassade nog een onderhoud gehad met den Franschen ambassadeur. Na lVi uur, dus ongeveer kwart voor twaalf, verliet Henderson de kanselarij. Direct daarop riep Hitier zijn voornaamste medewerkers bijeen. De bevoegde kringen verklaren dat zij op het oogenblik geen enkele mede deeling kunnen doen noch over den inhoud noch over de resultaten van het onderhoud tusschen Hitler en Henderson. Niettemin verneemt men in bevoegde kringen dat in den loop van den dag vermoedelijk een schriftelijk antwoord aan Henderson overhandigd zal worden. Naar te Londen verluidt, is het niet waar schijnlijk. dat de tekst van de boodschap van rijkskanselier Hitier en het antwoord van de Britsche regeering te Londen gepu bliceerd zullen worden vóór minister-presi dent Chamberlain en lord Halifax in Lager- en Hoogerhuis zullen hebben gesproken. Het schijnt, dat men te Londen verlangt, den rijkskanselier alle gelegenheid te geven, het Britsche antwoord te bestudeeren, al vorens tot publicatie over te gaan Chamberlain zal even over 3 uur het woord voeren. Zooais gemeld, is over het Britsche ant woord officieel niets bekend. Maar in het „Vad" wordt het volgende gemeld: Het standpunt, dat de legeering in die nota heeft uiteengezet, komt in groote trek ken hierop neer: Engeland meent dat het geschil tusschen Polen en Duitschland langs den weg van directe onderhandelin gen tuschen beide landen moet worden opgelost. liet is van meening. dat de onder handelingen nog steeds mogelijk zijn. Daar voor is het echter allereerst noodig, dat er een kalmere atmosfeer wordt geschapen. De nota noemt geen specifieken termijn vcor dezen „wapenstilstand", en rept ook niet met zooveel woorden van demobilisatie, maar zij maakt het toch volkomen duidelijk dat onderhandeingen volgens het inzicht van de Engets.-he r-eering geen zin en geen kans van slagen hebben zoo lang de legers in alle paraatheid tegenover elkan der blijven staan. Polen mag niet gevraagd worden te on derhandelen n de sfeer en onder de onmid- delijke dreiging a la München. Zou er ech ter een passende atmosfeer voor onderhan- derhandelen in de sfeer en onder de onmid dellijke dreiging a la München. Zou er ech- (Zie vervolg pagina 2 1ste Blad). BINNENLAND. Radiorede van HM. de Koningin. (3e Blad) Een vlot verloop der mobilisatie in onze stad. (3e Blad). Er zijn voldoende voorraden in ons land. (3e Blad). Hamsteren is verboden; afleveringsbewij- zen worden ingesteld. (3e Blad). De Nederlandsche Bank verhoogt de ren te-tarieven met een vol procent. (3e Blad). Leiden's gemeenteraad vergadert voor de laatste maal in zijn huidige samen stelling (3de Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme handel Vaste stemming Krachtig herstel Amerikanen hoo- ger Staatsfondsen veel verbeterd. Meest zwakke wind uit Noordelijke tot Oostelijke richtingen. Helder lot licht of halfbewolkt. In den nacht en morgen nevel of mist. Droog weer, behoudens kans op onweer, vooral in het Zuiden. Weinig verandering in tempe ratuur. BUITENLAND. Henderson bij Hitier. (Ie Blad). Beschouwingen uit diverse hoofdsteden. (2e Bladi. Poolsch protest te Berlijn tegen Duitsche berichtgeving. (Ie Blad). Amerika en de neutraliteitswet. (Ie Blad). Een Duitsche bom-aanslag op Poolsch sta tion. (Ie Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 3 VAN HET DERDE BLAD. Men zie voor Stadsnieuws pagina 1 van het Derde Blad.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1