Leiden's huidige gemeenteraad vergadert voor de laatste maal Hamsteren is streng verboden LCIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 29 Augustus 1939 jaar gemeentebeleid in woorden en cijfers Zijt gij reeds lid Afscheidsrede van den Burgemeester v. ROSSLM DL CHATTEL en DRIESSEN TAFELZILVER Aileveringsbewijzen worden ingesteld. In af wij lang van de gewoonte vergaderde de Leidsche Gemeenteraad gistermiddag niet in het Nutsgebouw, doch in de tentoon stellingszaal van de Lakenhal. Nadat de voorzitter, mr. A. van de Sande Bakhuyzen de geboorte van Prinses Irene had herdacht, werden de punten 1 tot en met 15 aangenomen. 18e. Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden en behoeve van het aanschaf fen van een zelfopnemende veegmachine voor den gemeentelijken reinlgings- en ontsmettingsdienst. 143 Z.hst. goedgekeurd. 17e. Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van het aanschaf fen van kosteloos in bruikleen te geven uniforme afsluitbare vuilnisemmers en het aanbrengen van eenige wijzigingen aan de vuilnisauto's van den gemeentelijken rei- nigings- en ontsmettingsdienst (1441 De heer TOBÉ is verwonderd over dit voorstel, dat de gemeente veel geld kost, terwijl de voordeelen z.i. niet zoo groot zijn als wordt voorgesteld. De uitgaven blijven bovendien niet beperkt tot f. 50.000, maar ook de reparatie-inrichting vraagt veel geld. Onder de huidlgeo mstandigheden lijkt hem een dergelijke uitgave meer gerechtvaardigd voor het maken van schuilkelders en -loop graven of afweergeschut dan voor een uni formen vuilnisemmer. De heer LOMBERT vraagt of de gemeente het recht heeft vuil te weigeren, dat in andere emmers wordt aangeboden. Hij voor ziet een grooten administratieven romp slomp, want hoe gaat het bij verhuizing naar elders Z.i. heeft het personeel geen tijd genoeg om de emmers precies op dezelfde plaats neer te zetten, waar ze werden gevonden. Een levensduur van 10 jaar lijkt spr. veel te hoog; de helft komt beter uit, maar dit verhoogt de exploitatiekosten niet belang rijk. Een onderhoudspost van f. 600.per jaar is misschien voldoende voor de eerste 2 jaar, doch daarna stellig niet meer. Hoe is de praktijk elders? Daarvan heeft spr. in de stukken niets gelezen. De heer MANDERS heeft de overtuiging, dat de exploitatiecijfers juist zullen blijken te zijn. De aanschaffing beteekent een be langrijke tijdsbesparing en in hygiënisch opzicht een groote verbetering. De admini stratie behoeft allerminst ingewikkeld te zijn. Z.i. biedt dit systeem groote voordee len; alleen zou spr. voor groote gezinnen een tweeden emmer w schen. De heer SCHUT I .KR kan getuigen, dat de uniforme regeling elders uitstekend vol doet; ook het personeel is er zeer mede in genomen. De uitgave lijkt hem alleszins verantwoord. Van „afbeulen" van het per soneel bij den Leidschen dienst heeft spr. nooit iets vernomen. Wethouder WILBRINK meent, dat het cadeau, dat de gemeente aan de burgerij geeft, in feite een besparing oplevert. De regeling is practiseh. doordat het mate rie-1 uniform en handie is en komt de hygiëne ten goede. Ook het financieel be lang der gemeente komt dit plan ten goede Vanzelfsprekend wordt ook ander grof huis vuil wel meegenomen, maar gevraagd wordt, waar mogelijk, van de emmers ge bruik te maken. In Amsterdam is een levensduur van 10 jaar mogelijk gebleken Het voorstel wordt goedgekeurd met alleen de stem van den heer Tobé tegen, SPOEDEISCHEND VOORSTEL. Aan B. en W. werd z.h.st. een crediet van f. 100.000.verleend, zulks in afwijking van het besluit van 17 April, waarbij voor dit doel f50.000 werd toegestaan, ten dienste van de luchtbescherming, de distributie van levensmiddelen en andere maatregelen ter bescherming der burgerij. De heer VAN WEiLZEN vroeg inlichtingen over den omvang dezer luchtbeschermings maatregelen en klaagde over een langzame werkwijze bij de organisatie van hulpdien sten door de N. V. L De heer VAN ECK vroeg of in dit bedrag ook begrepen zijn de kosten tot het nemen van maatregelen tot voorkoming van prijs stijging der levensmiddelen. De VOORZITTER antwoordde den heer Van Eek, dat dit zeer wel mogelijk kan zijn, terwijl hij den heer Van Weizen ant woordde, dat een deel van dit bedrag be stemd is voor uitrusting der luchtbescher mingsdiensten. RONDVRAAG. De heer COSTER vroeg of het geen aan beveling verdient de auto van den Eerste Hulpdienst te vernieuwen. Dit voertuig is ongeschikt voor het vervoer van zwaarge wonden. De heêr OOSTVEEN zeide, dat de WB.V. „De Eendracht'' op 21 April j.l. B, en W. inlichtingen heeft gevraagd over het vraag stuk der luchtbescherming. Tot dusver werd daarop geen antwoord ontvangen. Hij drong aan op bespoediging. Aan het einde der agenda gekomen nam de voorzitter AFSCHEID VAN DEN RAAD met het uitspreken van een rede, waarin hij uitvoerig stilstond bij de handelingen en bemoeiingen van den raad in de afge- loopen vier jaar. Het volgende is eraan ontleend: De -eden. waarom wij niet in onze ge wone, zij het tijdelijke vergaderzaal bijeen komen. werpt een donkere schaduw op ons aller denken en zorgen. Met groote somberheid moeten wij wederom in de toekomst blikken en machteloos als wij als Gemeenteraad staan tegenover fac toren die toch ons leven en als burgers èn als bestuurders van deze stad zoo vol maakt overheerschen, kunnen wij niet anders doen dan in vertrouwen op de God delijke Voorzienigheid kracht zoeken om onze plicht te doen en onzerzijds mede te werken om de Landsregeering te steunen in de zware taak die haar is opgelegd, haar moeilijkheden te doorvoelen en te begrijpen en ditmaal met wegcijfering van kleine gevoeligheden en kleine meenings- geschillen streven naar eensgezindheid, naar overgave van de persoonlijkheid aan het gemeene belang van het land, dat, Gode zij dank, de leiding en het lichtend voorbeeld geniet van een zoo verheven Vorstin als Koningin Wilhelmlna. Het is droevig, dat deze Raad uiteengaan moet onder zulke drukkende en onheil spellende omstandigheden. Laten wij trachten die een oogenblik geen invloed te gunnen op onze herinne ring aan hetgeen in de afgeloopen periode Uwe aandacht hier vroeg, aan het werk waarop ge thans, laat ik hopen, met zekere voldoening terug moogt zien. HET KONINKLIJK HUIS. De Raad had herhaalde malen gelegen heid blijk te geven van zijn gevoel van sterk medeleven in de plaats gehad heb bende vreugdevolle gebeurtenissen in ons Vorstenhuis; herdacht werden de verlo ving en het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana met Z.K.H Prins Bernhard, het Veertig-jarig Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, de geboorte van H.K.H. Prinses Beatrix en zoo juist die van H.K.H. Prinses Irene. Mag men dan ook zekerlijk van deze 4-jarige periode zeggen, dat de liefde van ons volk voor het Huls van Oranje in ver dieping nog won. Meer en meer blijkt die liefde voor het Huis van Oranje te gaan berusten op begrijpen door het volk van de beteekenis van ons koningschap, dat niet alleen door onze geschiedenis, maar door de wijze waarop het juist in moei lijke tijden, als wij doormaken, zijn welda- dlgen invloed doen gelden. DE STADSUITBREIDING. De stadsbevolking is nog steeds groeiende en klom van 72.776 tot 77.459 zielen. Dat het College U nog geen voortgang kon ol kan melden ten aanzien van de uitzetting der te be nauwd getrokken gemeentelijke gren zen, betreur ik zeer. De belangstelling voor dit vraagstuk van de zijde van degenen, wier medewerking daartoe onmisbaar is, zal naar ik hoop uitein delijk gewekt kunen worden. Ik Di(]t dat zien als een voor Leiden hoogst noodzakelijken maatregel. DE FINANCIEN. De gemeentefinanciën hebben in de af geloopen zittingsperiode wel de grootste zorgen gebaard. In steeds stijgende mate hebben zij de ongunstige gevolgen van de heerschende economische toestanden on dervonden. Voor Armenzorg en Werkloozenonder- steuning, die beide het flnanciëele beeld der gemeente, zoo hier als elders, vrijwel volkomen beheerschen, werd in 1936 sa men ruim f. 2.500 00.uitgegeven; nu zijn weliswaar sedertdien deze uitgaven niet meer zoo belangrijk gestegen over 1939 bedraagt de raming f, 2.5.60.000.doch tegen dergelijke enorme, jaarlijks terug- keerende uitgaven is het normale budget der gemeente, ondanks de instelling van het Rijkswerkloosheidssubsidiefonds, niet bestand. Er moesten door U dan ook vele en velerlei maatregelen worden genomen om zooveel mogelijk aan de moeilijkheden het hoofd te bieden. Met de besparingen en bezuinigingen die reeds in de vorige zittingsperiode waren aangebracht kon niet worden volstaan; nieuwe beperkingen en versoberingen waren vereischt, terwijl ook de toevlucht moest worden genomen tot in vroeger tijden gevormde reserves en andere bijzondere middelen. De vooruitzichten zijn onder deze om standigheden niet bemoedigend en het is begrijpelijk, dat met veel belangstelling wordt uitgezien naar de plannen der Re geering met betrekking tot de gemeente financiën. DE WERKLOOSHEID Gedurende het afgeloopen 4-jarig tijd vak was de werkloosheid in de gemeente zeer groot. In September 1935 reeds aan gevangen met een werkloozen-cijfer van pl.m. 4000, werd in den loop van genoemd tijdvak eenige malen het cijfer 5000 over schreden. Behalve het te werkstellen van werkloo- zen bij de verschillende werkverschaffin gen (graven kanaal Leidsche Duinwater maatschappij, beplanting kanaal Leidsche Duinwatermaatschappij, aanleg sportvel den Leidsche Hout, vliegveld Valkenburg, opgravingen Rodenburg, werkzaamheden Hortus Botanicus, enz.) zijn nog vele maat regelen getroffen om de werkloosheid te verminderen of de gevolgen daarvan te verzachten, o.a. door herscholing en om scholing van textielarbeiders, toekenning van subsidie aan de Commissie voor den B-steun, verstrekking van verschillende levensbehoeften tegen lagen prijs. Ten be hoeve van armlastigen en gesteunden werd door Maatschappelijk Hulpbetoon bij wijze van proef een schoeiseldienst in het leven geroepen. Tot tewerkstelling van verschillende hoofdarbeiders in werkverschaffing bij gemeentelijke diensten en bij enkele musea werd overgegaan. De steunregeling werd steeds in over eenstemming gebracht met de verbeterin gen van de Rijkssteunregeling, waardoor de betrokkenen dikwerf een hooger steun bedrag deelachtig konden worden. JUWELIERS 4925 Uitgebreide sorteering - Nieuwste modellen BREESTRAAT 95 (Ingez. Med.) Gisteren heeft de minister van Economi sche Zaken een beschikking genomen krachtens de wet van 24 Juni 1939, Staats blad 634, waarbij maatregelen worden ge nomen om het hamsteren van levensmid delen en enkele andere artkelen tegen te gaan. Deze maatregelen hebben betrekking op: rijst. (rijstebloem, rijstemeel en gemalen rijst!, tarwebloem en tarwemeel, rogge bloem en roggemeel, havermout, gort, ver micelli, macaroni en spaghetti, maizena, groene erwten en spliterwten, bruine boo- nen, witte boonen, capucijners en rozijn- erwten, andere soorten gedroogde peul vruchten, witte suiker, basterd suiker, sla olie, raapolie, boterolle en andere spijsoliën, bak- en braadvet, margarine, koffie, koffie- surrogaten, thee, cacao, harde zeep, zachte en vloeibare zeep, zeeppoeder, vlokken, schilfers, waschpoeder, alle soorten kaarsen. Op grond van deze beschikking is het voorloopig aan ieder verboden van de genoemde artikelen in één week zich meer te verschaffen dan hij gewoon is in één week te verbruiken. Indien hij echter als regel voor een bepaalde groep personen, zooals b.v. een gezin, zich die artikelen pleegt aan te schaffen, dan zal het hem toegestaan zijn in een week zooveel te betrekken als die groep per sonen in één week pleegt te verbruiken. Het is duidelijk dat dit verbod er op ge richt is te voorkomen, dat door abnormale vorming van voorraden een tekort aam ge noemde artikelen zal ontstaan, waardoor die personen benadeeld zouden worden, die niet over de middelen beschikken om zich meer aan te schaffen dan normaal in één week verbruikt wordt. Ook is het duidelijk, ■rat het verbod in geen enkel opzicht een be'emmering bedoelt te zijn van het nor Ten einde de zekerheid te verkrijgen, dat het aldus in werking gestelde ham sterverbod ook zal worden nageleefd, is aan alle leveranciers van de genoemde artikelen de verplichting opgelegd, bij iedere aflevering een afleveringsbewijs in tweevoud uit te schrijven, waarvan één exemplaar tegelijk met de goederen aan den klant wordt afgeleverd. Het afleveringsbewijs moet zijn voorzien, behalve van de handteekenlng van den le verancier, van een opgave van het artikel dat werd afgeleverd en van de hoeveelheid daarvan, alsmede van den naam en het adres van den leverancier en den afnemer. Deze afleveringsbewijzen zullen door den afnemer in verband met de in te stellen controle, gedurende een termijn van minstens drie maanden zorgvuldig bewaard dienen te worden. Voorts zijn de winkeliers verplicht het andere exemplaar van de afleveringsbe wijzen gedurende een zelfden termijn te bewaren. De aandacht wordt er op gevestigd dat overtreding van het hamsterverbod gestraft kan worden met een gevange nisstraf van 4 jaren of een geldboete van f. 10.000, terwijl bovendien de ge hamsterde artikelen in beslag genomen zullen worden. Zeker kan worden getuigd, dat de gemeenteraad in de afgeloopen 4 jaren zooveel mogelijk in het belang van de werkloozen en het bestrijden van de werkloosheid heeft gedaan. Na een opsomming der voornaamste maatregelen, vervolgde spr.: HET ONDERWIJS Ook ten aanzien van het Onderwijs ble ven in de afgeloopen 4 jaren de moeilijke flnanciëele omstandigheden der gemeente haar invloed uitoefenen O.a. werd besloten tot opheffing der Gem. Kweekschool voor Onderwijzers en onderwijzeressen en van het Instituut van de z.g.n. boventallige onderwijzers. De navolgende cijters, weergevende den toestand volgens de gemeentere kening 1935 en de gcmeentcbegrooting 1939, geven een beeld van de bezuini gingen op net flootdsluk onderwas. De totale uitgaven van dit hoofdstuk liepen de afgeloopen 4 jaren terug van rond t. X.bSJ.UUU.lot 1.1.458.UUU.- alzoo een vermindering van f. 175.000. of ruim 10%. De vermindering is natuurlijk ook voor 'n deel veroorzaakt door de sinds 1 Januari 1936 toegepaste korting op de bezoldiging van het onderwijzend personeel der Lagere Scholen, Hoogere Burgerscholen en Gym nasium. Behalve de bovengenoemde besluiten werden intusschen ook verschillende be slissingen genomen, welke tot verbetering van het onderwijs in deze gemeente en tot verhooging van het aanzien van Lelden als onderwljsstad hebben bijgedragen. In de eerste plaats denk ik in dit verband aan de gelukkige oplossing van het „Gymna- sium"-vraagstuk. Verder wil ik wijzen op de besluiten betreffende den bouw van een nieuwe openbare opleidingsschool voor Gymnasium en H.B.S. aan de Kernstraat, de medewerking tot stichting van een Christelijke School aan de te verlengen de Mey van Streefkerkstraat, de eigendoms overdracht van het schoolgebouw aan de Vrouwenkerksteeg, ten einde daarin een R.K. Jongensschool voor U.L.O. te vestigen en het overbrengen van de in het gebouw aan de Vrouwenkerksteeg gevestigde open bare scholen naar het gebouw aan het Schuttersveld en de Boommarkt. Voorts vestig ik voor wat het Nijverheidsonder wijs betreft de aandacht op de besluiten in zake de oprichting en Instandhouding van een textielavondcursus aan de Am bachtsschool en de huisvesting van een R.K. avondteekenschool ln de bovenschool van het schoolgebouw aan de Paul Kruger- DE VOLKSHUISVESTING. Wat de Volkshuisvesting betreft, vallt te vermelden, het totstandkomen van het sa- neeringsplan met nieuwbouw Bouwelouwe- steeg—Paradijssteeg, een ongetwijfeld be langrijke verbetering van de woontoestan den in die wijk. En thains zal binnenkort een aanvang kunnen worden gemaakt met het saneeringSplan GeeregrachtVierde BinnenvestgTacht. terwijl een dergelijk plan in behandeling is genomen voor het stads deel le LooterstraatWeverstraat De woningbehoefte wordt geregeld gecon troleerd; den laatsten tijd valt een gelei delijke vermindering van de reserve voor arbeiderswoningen te bespeuren, zoodat in overweging ls, ln welke mate de bouw van arbeiderswoningen door de gemeente dient te worden bevorderd. STADS VERFRAAIÏNG. In de afgeloopen periode werd er hpd gewerkt aan de verbetering en verfraaiing van de gemeente; vele wegen werden ver breed, geasphalteerd of herbestraat, stoe pen werden vervangen door trottoirs en menig brug verbeterd of vernieuwd Tot de belangrijkste veranderingen hoorende demping van het Levendaal waardoor een belangrijke yerkeersweg werd verkregen, de aanleg van een verkeersweg tusschen de Heerengracht en Zijlsingel, de verbeter ng van Heerenstraat, Haagweg, Witte Singel, vernieuwing of verbreeding van bruggen o a. van Rijnbrug, Kippenbrug, Wittepoorts- torug, NeksluJsbrug en Schrijversbrug (in uitvoering) Voorts werd het Gangetje wederom ver breed en in verband daarmede kwam de nieuwe Karnemelksbriig tot stand. Tot de verder tot standgekomen 'belang rijkste besluiten en getroffen regelingen be hoeven o.a. de Instelling van de Sport- j stichting, de bouw van een rioolwater- zuveringslnrichtring aan de Slaagh- en Stinksloot en de aansluiting van verschil lende stadswijken op de centrale rioleering; de opheffing van het bouw- en woning toezicht als zelfstandigen dienst en het onderbengen van de werkzaamheden van dien dienst van Gemeentewerken, de ter- relnaankoop aan Kanaalweg en Zoeter- woudscneweg, ten behoeve van de vestig ng van industrieën in onze gemeente; de aan leg van een complex sportvelden nabij den Leidschen Hout, de aanleg van een militair oefenterrein met sportveld, de voortzetting van de Werkinrichting voor Blinden en het verstrekken van subsidies ten behoeve van de restauraties van de Pieterskerk en de Marekerk. ANDERE BESLUITEN. Vele verordeningen kwamen tot stand. Spr. noemde de belangrijkste. In het afgeloopen tijdvak kwam voorts tot stand een algeheel» reorganisatie van de brandweer, ni. door samenvoeging van politie en brandweer. De internationale toestand maakt het helaas noodig om tal van maatregelen te nemen ter zake van bescherm ng van de bevolking tegen luchtaanvallen. Ook de stadsuitorelding stond niet sti; vele terreinen ln het bijzonder gelegen n den Roodenburgerpolder. aan den Hooge Rijndijk, hoek Kanaalweg achter den Haag- weg aan den Zijlsingel, werden door het aanleggen van straten bouwrijp gemaakt. In het bijzonder in den Roodenburgerpolder verkreeg de gemeente door bebouwing van die gronden een gansch anderen aanblik De Raad besloot tot het aangaan van een overeenkom't met Cu atoren der Rijks- Univers'te't te Leiden 'nrate de huis ™s- tinx van de psych atr sche klin ek; dank zij 5445 (Ingez. Med.) en restauratie van het hoofdgebouw van „Endegeest" en van de daaraan grenzende paviljoens. In 1937 werd de verordening op dc vee markt en die op de markten gewijzigd, terwijl de verordening, houdende aanwijzing van de dagen, uren en plaatsen voor het houden van de verschillende markten en van veilingen van fruit en de verordening, regelende de heffing van een belasting on der den naam van „Marktgeld", door nieuwe werden vervangen. De subsid ieering van de „Vebo", waar mede in 1935 was begonnen, werd geduren de de daarop volgende laren voortgezet, als gevolg waarvan de belangen van de vee markt zeer werden gediend. Op 22 Juni 1936 besloot de raad naast het reeds bit raadsbesluit van 4 December 1933 verstrekte kapitaal (in totaal f, 300.000) nog een kapitaal van f. 100.000 te verstrekken voor de bebouwing en uitbreiding van het Slachthuis; dit zeer belangrijke werk is thans nog niet voltooid. In 1937 had een ingrijpende wijziging plaats van de verordening op den keurings dienst van vee en vleesch. Tijdens de zittingsperiode 1935—1939 hield de raad zidb voortdurend op zeer intensieve wijze bezig met de gas- en electriciteits- tarleven; verwacht mag worden, dat thans een periode van grootere stabiliteit haar intrede zal doen. De gas- en stroomleveringsovereenkom- sten met tal van gemeenten werden óf ge wijzigd óf door nieuwe vervangen. Afscheidswoord. Ziet hier het voornaamste van wat Gij deedt, soms na langer soms na korter be raadslaging, waarbij dank zij de voorstudie en voorbereiding in vele Commissies, de meest belangrijke besluiten in de zittingen dikwijls den minsten tijd in beslag be hoefden te nemen. De onderlinge verstandhouding liet niets te wenschen over en ik vermoed, dat de meesten der scheldenden dit doen met leedwezen gelijk wij blijvenden hen met spijt zien vertrekken. Niet minder dan 13 Uwer zrullen wij in den nieuwen Raad niet meer op hun post vinden. Dit groote aantal maakt het mij onmogelijk om ieders aandeel in ons werk in bijzonderheden te vermelden. De heeren Splinter met 20 jaren, Van der eRijden, Manders, eD Reede, Coster en Vailentgoed ieder met 16 of 12 jaren, hebben een zeer groot en langdurig aandeel ln ons werk ge had. Zij deden dat in tal van functies en commissies, waarop zij hun stempel druk ten. Hun adviezen zullen gemist worden. De heeren Carton, Würte, Van der Laan, Dubbeldeman. Van der Tas, Knibbe en Koekebakker hebben alleen de nu afgeslo ten periode deel van den Raad uitgemaakt. Ook zij hadden hun deel in de vele beslom meringen, die het raadslidmaatschap, heusch niet alleen in de vergaderzaal, mee brengt. U allen dank ik hartelijk voor Uwe zoo gewaardeerde samenwerking en vooral de eerste categorie, voor de zeer vele goede adviezen, ons verstrekt. Gij allen keert weer in de rijen der bur gerij. Ook die moge waardeering gevoelen voor de opofferingen en moeiten die Gij U in liaar belang getroost heeft. Wij hier laten U gaan met een woord van vriendschap en een wensch dat Gij de be langen van Leiden in het hart zult blijven willen dragen. (Applaus). Namens de scheidende raadsleden werd het woord gevoerd door den heer J. Splin ter. De heer Splinter dankt. Deze wees er allereerst op, dot de om standigheden. waaronder dit afscheid plaats vindt, dubbel tot weemoed stemmen. Moge ten tijde van de installatie der nieuwe raadsleden wederom vrede op aarde heer- schen. Spr. dankt uit aller naam het college van B. en W„ den secretaris en de ambtenaren voor de medewerking, welke zij steeds aan de raadsleden hebben gegeven. De raads leden hebben, ieder naar de mate van zijn of haar krachten, medegewerkt aan het belang der gemeente Leiden en zij hebben dat werk liefgekregen. Zich richtende tot den burgemeester, zeide spr,, dezen dank voor zijn prettige leiding, waardoor het in den raad nooit tot ernstige conflicten is gekomen. Moge het U gegeven zijn nog vele jaren het burge meesterschap onzer stad te bekleeden. Moge Gods zegen rusten op de zware taak, die sU nog zult hebben te vervullen en Hij U daartoe de kracht geven (applaus). Ten slotte werden nog woorden van af scheid en dank voor de aangename samen werking gesproken door de heeren Coster en Manders, van wie de laatste uitweidde over de redenen, welke hem noopten het. raadslidmaatschap neer te leggen, terwijl hij zijn opvolger de behartiging van eenige nog onvervulde wenschen en algemeene richtlijnen aanbeval. Hierna te 3 uur 50 sloot de voorzit ter de laatste vergadering van den ge meenteraad ln deze samenstelling. van de afdeeling Leiden der Ned. Vereen, voor Luchtbescherming? Zoo niet, wordt het nog heden Een ieder is dus thans gewaarschuwd. Het zich aanschaffen van de genoemde artikelen in hoeveelheden, die het normale 1 verbruik in een week te boven gaan strafbaar terwijl zoo wel de winkelier als de klant strafbaar zijn indien niet bij iede- deze overeenkomst bleet de nauwe band i >ecre,a"8 'B de heer D. C. KOK Rapen- male verbruik van de genoemde artikelen, re hoeveelheid, die in den winkel afge- tusschen de Universiteit on de C-°sH"hten I burg 9- Tel. 25410, b. g. g. 24807. - Contn- Het normale verbruik immers wordt door j haald wordt of bij den klant thuis wordtbestaan. butie naar draagkracht (minimum 25 cenH deze regeling niet aan banden gelegd. bezorgd, een afleveringsbewijs aanwezig is, J Voorts werd overgegaan tot verbouwing J 's Jaars). 2-3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10