Een laatste stroohalm voor vrede? Tweede boodschap van Roosevelt aan Hitier ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1939 No. 24362 Heeft Hitier een voorstel gedaan Polen aanvaardt zijn aanbod HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang Italië optimistisch Britsche pers gereserveerd Militaire missies uit Moskou vertrokken Tannenberg-herdenking afgelast Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht In Engeland bij oorlog een „oorlogs-kabinet"? Labour tot Duitschland LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn'. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bt) maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 fijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ftjaj per 3 maanden f.2.35 per week (.0.15 Franeo^per post 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mmL) De Führer heeft gisteren in den loop van den middag in tegenwoordigheid van den minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, in de rijkskanselarij achter eenvolgens de ambassadeurs van Italië, Japan, Engeland en Frankrijk ontvangen. Van semi-officieele zijde wordt medegedeeld, dat het onderhoud van Hitler met Henderson ongeveer een half uur heeft geduurd. In het begin van den middag ontving Hitier de ambassadeurs van Italië en Japan, vervolgens had hij een onderhoud met Henderson, daarna met den Franschen ambas sadeur en tenslotte nogmaals met de ambassadeurs Osjima en Attolico. De Britsche ambassadeur, Henderson, begaf zich hedenmorgen per vliegtuig naar Londen, teneinde rapport uit te brengen aan Lord Halifax, den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken. Men verwacht niet, dat Henderson lang in Engeland zal blijven. Havas meldt echter: De diplomatieke besprekingen, welke te Berlijn zijn gehouden schijnen geen reden tot optimisme te geven. Naar verluidt, heeft de Fuehrer aan de ambassadeurs medegedeeld, dat hij vastbe sloten is handelend op te treden om de Duit- schers in Polen te beschermen. Verder zou hij verklaard hebben, dat de „maat vol was" en dat het geringste incident het vat zou doen overloopen. Niettegenstaande dit dreigement, had men toch in de betrokken kringen den indruk, dat van Duitsche zijde pogingen in het werk werden gesteld, om een soort con ferentie te beleggen, teneinde het lot van Polen te regelen in den zin van de Duitsche eischen. Men weet de draagwijdte van dit initiatief nog niet, noch de kansen, welke het heeft, doch in Duitsche politieke kringen heeft men te verstaan gegeven, dat dergelijke po gingen in het werk worden gesteld. Gistermiddag te 12 uur confereerde Hitier op de Kanselarij met Göring, den opperbe velhebber van het leger generaal von Brauchitsch en den opperbevelhebber van de vloot admiraal Raeder. Italiaansche bladen zien in de koorts achtige diplomatieken arbeid der Euro- pecsche kanselarijen van gisteren eeni- ge redenen tot hoop, dat de redelijkheid ten slotte zal zegevieren, gewaarborgd door rechtvaardigheid. In dit verband schrijft de Messagero om., dat de lange besprekingen van Hiler met den Italiaanschen ambassadeur Attolico. die in voortdurend contact stond met graaf Ciano, welke een zeer intensieve diploma tieke activiteit ontplooide, evenals de her haalde besprekingen van graaf Ciano met den Duitschen ambassadeur en de zeer in tensieve bedrijvigheid van de kanselarijen in geheel Europa, de mogelijkheid hebben geschapen van een lichtstraal, waarvan men een aanwijzing kan vinden in de reis van ambassadeur Henderson naar Londen. Henderson heeft een plan tot een vreed zame oplossing bij zich, dat hem door Hitier is overhandigd en dat op het oogenblik het voorwerp vormt van aandachtige bestudee ring door de Londensche regeering. De Popoio di Roma schrijft, dat Italië nog wil hopen, dat men langs vreedzamen weg een herziening kan krijgen van het Euro- peesche evenwicht ten gunste van de vol keren, die wegens de dichtheid hunner be volking recht op ruimte hebben. Wanneer men echter tot het nieuwe Europa zal moe ten komen langs den weg der wapenen, weet de wereld, dat Italië behoorlijk voorbe reid is en dat het land één enkel wapèn vormt ter beschikking van den duce. Gayda zegt in de „Giornale d'Italia", dat de Italiaansche diplomatic, niet tegenstaande de internationale span ning bereid is. tot de laatste minuut te arbeiden, opdat de rede en de recht vaardigheid in Europa en de wereld zullen overwinnen. Hij acht het evenwel betreurenswaardig, dat de waarschuwingen welke Italië tot de verschillende mogendheden heeft gericht, niet de ontvangst hebben gevonden, welke zii verdienen Verder verklaart Gayda, dat men n het Pa^zzo Ch'gi rustig is. aangezien men een hoog moreel heeft en men beschikt over de middelen om den hu di»en toestand het hoofd te biPden. Het Italiaansche volk heeft vertrouwen m dn richtlijnen, welke door Mussolini zijn gegeven. Zijn politiek is gegrondvest op de politiek van de as en heeft ten doel de belangen van de Italianen te verdedigen Wat er ook gebeurt, Italië is verplicht een Italiaansche oplossing te geven aan alle vraagstukken van levensbelang. De Engelsche bladen toonen groote be langstelling voor de vraag wat Henderson te zeggen zal hebben bij zijn bezoek aan Londen hedenmorgen, na zijn ontmoeting met Hitier. Het vervallen van de Tannen- berg-plechtigheld echter wordt op even opvallende wijze gepubliceerd De .Da.ly Mail" en de „News Chronicle" maken mel ding van een bericht, volgens hetwelk Hitier bij het onderhoud gezegd zou heb ben, dat zijn geduld bijna uitgeput was. Beide bladen echter verwijzen naaf een gerucht volgens hetwelk hij vaag de moge lijkheid heeft aangeduid van een of an deren vorm van conferentie ter bespreking van den toestand De Daily Ma 1 voegt h;er echter aan toe. dat het van essentieel be lang is zich niet te laten misleiden door eenigerlei gemakkelijk optimisme tot ver slapping van welke voorzorgsmaatregelen of voorbereidingen ook. Voortgaande schrijft het blad: wat wij den laatsten tijd hebben beleefd, willen wij niet weer beleven. Beter nu een beslissing dan nog weer een lang gerekte beproeving van uithoudings vermogen Wij hebben den zenuwenoorlog reeds gewonnen en de prijs der over winning is, dat de menschen van nu af aan in staat moeten zijn om hun voor zich liggend leven voor den vrede in te richten. Deze nadruk op de Engelsche houding in dezen tijd weerspiegelt den geest van 'alle hoofdartikelen. De „Daily Telegraph" vestigt de aandacht op de béteekenis van de onderteekening van het EngelschPool- sche pact. dat het blad kort. nadrukkelijk en ondubbelzinnig noemt. Alle bladen juichen voorts de vredesoproepen van Roo sevelt, den Paus en koning LeopoM toe. Maarschalk Worosjilov heeft gister middag om één uur de chefs der Fran- sche en Engelsche militaire missies, op Officieel wordt medegedeeld: Met het oog op den gespannen toestand vervalt de op Zondag bepaalde Tannenberg-plechtig- heid. Te Berlijn waren reeds een delegatie van het Spaansche leger onder leiding van gene raal Barrok en een van het Argentijnsche leger onder lei ding van generaal Pistarini aangekomen om deel te nemen aan de officieele plechtigheid bij het Reichsehrenmal ter her denking van den slag bij Tan- nenberg. het Volkscommissariaat van defensie ontvangen. Het betrof een afscheidsbezoek. Het onderhoud duurde tien minuten. Worosjilov zelf deelde den leden van de missies mede, dat het volgens Mos kou geen zin had de onderhandelingen met Frankrijk en Engeland voort te zetten, nu het RussischDuitsche pact gesloten was. Vannacht te half een gingen de mili taire missies via Leningrad naar Hel sinki om naar hun vaderland terug te keeren. Van officieele zijde verluidt, dat op de buitengewone bijeenkomst van de hoogste Sovjet op 28 Augustus waarschijnlijk een verklaring zal worden afgelegd betreffende het Duitsch-Russische accoord door den volkscommissaris voor buitenlandsche za ken. Molotof. De hoogste Sovjet zal dan een resolutie aannemen, die het presidium machtigt tot ratificatie van het verdrag. Volgens Havas is het waarschijnlijk, dat Molotof na de ratificatie een be zoek aan Berlijn zal brengen. President Roosevelt heeft wederom een beroep gedaan op rijkskanselier Hitier. Hij verzond dit beroep, zoodra hij van den Poolschen president der republiek. Moscicki bericht had ontvangen, dat deze zijn uitnoodiging aanvaardde. Roosevelt vraagt Hitier thans „toe te stemmen in de wijze van vreedzame regeling, welke is aanvaard door de Poolsche regeering". Roosevelt veTklaart: „De geheele wereld bidt, dat ook Duitsch- land aanvaardt" en de Amerikaansche pre sident seint Hitier den tekst van het ant woord van Moscicki, waarin deze accoord gaat met rechtstreeksche onderhandelin gen of met een verzoeningsprocedure. „Gij hebt herhaaldelijk in het openbaar verklaard, dat het door het derde rijk na gestreefde doel rechtvaardig en redelijk is. In zijn antwoord heeft Moscicki ver klaard, dat de Poolsche regeering er mede accoord ging om op de grondslagen, welke zijn voorgesteld in mijn boodschappen, door rechtstreeksche onderhandelingen of door een verzoeningsprocedure het geschil tusschen Polen en het Duitsche rijk te rege len. Tallooze menschelijke levens kunnen nog gered worden en men kan de hoop nog weer doen opleven, dat de naties der mo derne wereld den grondslag kunnen leggen voor vreedzame en gelukkiger betrekkin gen. wanneer gij en de Duitsche regeering zoudt. toestemmen in de vreedzame rege ling, welke aanvaard is door de Poolsche regeering". Men zal zich herinneren, dat het optreden van president Roosevelt tij dens de Tsjecho-Slowaaksche crisis analoog was. Op zijn tweeden stap volgde toen het antwoord van Hitier aan Benesj. Het Amerikaansche staatsdepartement heeft nog geenerlei aanwijzing over de bedoelingen van Duitschland. De woord voerder van het staatsdepartement heeft verklaard, dat president Roosevelt uitdruk king heeft gegeven aan de grootste dank- i baarheid jegens Moscicki. In zijn antwoord spreekt Moscicki zijn •aarde, ring uit voor Roosevelts „hoogst belangrijke en edele boodschap". Hij voegt hieraan toe, dat hij er den nadruk op zou willen leggen, dat de Poolsche regeering steeds recht streeksche onderhandelingen tusschen regeeringen beschouwt als de meest geschikte methode tot oplossing van moeilijkheden. Een methode die des te gepaster is, wanneer zij wordt gebruikt tusschen naburige landen en dat zij tevens overweegt, dat een methode van verzoening door een derde mogend heid, „even belangeloos en onpartijdig als uwe excellentie", een rechtvaar dige en billijke methode voor een op lossing van geschillen tusschen naties zou zijn. Met het oog op het laatst genoemde beginsel heeft Polen dan ook niet - aanvalsverdragen gesloten met Duitschlr 3 en Rusland. Moscicki gaat dan voort: „Terwijl ik uiteraard ook zelfs den schijn wil ver mijden van deze gelegenheid gebruik te maken om het punt in kwestie ter sprake te brengen, acht ik het niette min mijn plicht er op te wijzen, dat in deze crisis niet Polen concessies vraagt van eenig ander land. Het is derhalve slechts natuurlijk, dat Polen er in toe stemt zich te onthouden van iedere po sitieve daad van vijandigheid, mits de andere mogendheid er eveneens in toe stemt zich van iedere daad van dien aard te onthouden, rechtstreeks of mid dellijk". Moscicki eindigde met zijn vurigen wensch tot uitdrukking te brengen, dat de oprcep van Roosevelt zou mogen bijdragen tot de algemeene pacificatie, die de volke ren der wereld zoo diep behoeven om we derom terug te keeren naar den gezegen- den weg van vooruitgang en beschaving. Men is van meening. dat Moscicki in dit antwoord indirect voorstelt, dat Roosevelt zelf als bemiddelaar zou optreden. Toen men Stephen Early, den secretaris van Roosevelt vroeg, wat er zou gebeuren, wanneer den president een dergelijk ver zoek werd gedaan, antwoordde deze. dat de brug overschreden zou worden, wan neer zij bereikt was. Duitschland tegen Roosevelt. Duitschland neemt intusschen stelling tegen Roosevelt: De „Deutsche Dienst" schrijft: Terwijl Danzig door Poolsche troepen wordt bedreigd, terwijl tienduizenden Duit- schers in den Corridor en in Oost-Opper- Silezië vervolgd, gemarteld en vermoord worden, terwijl het waanzins-dictaat van Versailles geleid heeft tot den van oudsher door alle politici verwachten spannings toestand, ontwaken weer eens die merk waardige apostelen, die van zichzelf be weren, dat zij het patent van den vrede bezitten en verplicht zijn het te behoeden Wij zijn er aan gewend dergelijke stem men, vooral op het Amerikaansche vaste land te vernemen, maar wij herinneren ons juist vandaag, dat het de Amerikaan sche president Wilson was. die de deeling van het Rijk door den Poolschen Corridor tegen den verbitterden tegenstand van den toenmaligen Engelschen minister-president Lloyd George, in Versailles heeft weten door te zetten. Toentertijd zouden de vre desoproepen, de vredestelegrammen, de vredesredevoeringen op hun plaats geweest zijn. Wie toentertijd niet gesproken heeft, moest liever ook vandaag zwijgen. Deze profeten komen niet om den wanhopige te helpen, maar met het doel de slachtoffers van de waanzinspolitiek van Versailles, van hun eenige hoop, de hulp van het Duitsche Rijk, te berooven met zalvende woorden. In een in den binnenlandschen poli tieleen strijd belangrijk uur in Augus tus 1932 hebben de nationaal-socialis- ten hun Führer, toen het er om ging voor de nationaal-socialistische bewe ging het recht der leiding in den staat te verwerven, de historisch geworden woorden toegeroepen: „Führer, hard blijven". Ook heden brandt in het hart van het Duitsche volk deze zelfde wensch. Toentertijd ging het om het recht tot leiding van de partij, thans gaat het om het levensrecht van het Duitsche volk. Wie het verdedigt, strijdt voor den vrede, wie het verloochent, predikt den oorlog. BINNENLAND. Nederland en de Internationale toestand; regeering treft verdere maatregelen. (3e Blad). Jeugd regeert de wereld. (4e Blad). Dr. Euwe wint het schaaktournooi te Bournemouth. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Een tweede boodschap van Roosevelt aan Hitier, waar Polen de voorstellen van Amerika aanvaardt. (Ie Blad). Henderson met een boodschap van Hitier naar Londen? (Ie Blad). De Tannenberg-feesten afgelast. (Ie Blad). Radio-rede van Daladier. (4e Blad). Het definitieve verdrag tusschen Polen en Engeland. (4e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR „ONS KORT VERHAAL" PAG. 2 VAN HET VIERDE BLAD. Voor het Noord-Oosten: Gedeeltelijk bewolkt. Droog weer, behoudens eenige kans op onweer. Iets koeler. Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuidelijke wind. Voor het Zuid-Westen: Nevelig tot zwaar bewolkt. Plaat selijk eenige regen met kans op onweer. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. In gezaghebbende Britsche regeerings- kringen verluidt, dat wijzigingen in het kabinet in geval van oorlog onder oogen gezien worden. Het plan, dat men thans voor oogen heeft, is, de vroegere con servatieve ministers en de leiders der oppositiepartijen uit te noodigen zitting te nemen in de landsregeering. Tegelijkertijd zal er een z.g. „inner cabinet" gevormd worden, bestaande uit ongeveer zeven ministers. Men meent, dat in dit kabinet waarschijnlijk zitting zullen hebben Chamberlain, Halifax, Simon, lord Chatfield, Attlee, waneneer hij daartoe bereid is, Sinclair en Chur chill. Bovendien zal het aantal leden van het kabinet worden uitgebreid en is het mogelijk, dat Eden in het kabinet terugkeert. In dit verband is het van belang op te merken, dat de drie executieven der Labour- partij besloten hebben, dat Labour geen portefeuille zal aanvaarden in een oorlogs kabinet, tenzij de goedkeuring verkregen wordt van een voltallige gedelegeerdencon ferentie van de partij met inbegrip van de vak vereenigingen Reuter verneemt, dat in deze aangelegen heid tot dusverre door de regeering nog geen voorstel aan de Labourpartij is gedaan. De BritscheUabourpartij heeft een bood schap uitgegeven aan het Duitsche volk. Daarin wordt gezegd: „Uw regeering heeft zoo juist een niei- aanvalsverdrag gesloten met Moskou De regeering van wie u gedurende zes jare. is verteld, dat zij uw grootste vijand was is thans in één nacht veranderd in uw histo- rischen vriend.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1