LAATSTE BERICHTEN Tusschen oorlog en vrede [EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 25 Augustus 1959 Hel beroep van Roosevelt op koning Victor Emmanuel Japan protesteert bij Duitschland Ongeregeldheden te Bielitz Daladier zal om 9 uur 20 spreken Binnenland De buitengewone ministerraad Buitenland RECHTZAKEN Nederland's onzijdigheid onbeperkt BEURSOVERZICHT SPORT Dagbladreclame is niet te vervangen MAIKT FELLE TOON TEGEN CHAMBERLAIN Het „Hamburger Fremdenblatt" schrijft öVer Chamberlain's rede: Deze rede. welke men in de Engelsche hoofdstad historisch noemt, was geenszins ifgewogen, doch de eenzijdige opvatting Tan een partijganger, die zich in de strop Tan een halverwege mislukte omsingelings- politiek gevangen ziet. Men meende, den •oolschen minister van buitenlandsche za ken te hooren spreken. Of nu weer eens de rust en terughoudendheid der regeering te Warschau werd geprezen of zelfs de be lachelijke legende van de onderdrukte Pool- ghe minderheid in Duitschland werd ge noemd. men zag slechts den indruk ver diept. dat de trotsche Britten van weleer lich met huid en haar hebben gesteld voor de Polen. Geen stem komt thans in de En- jelsche hoofdstad ervoor op het Poolsche drijven een halt toe te roepen. De coup op Danzig werd tijdens de parlementszitting door Polen voorbereid. Reeds kort daarna werd melding gemaakt van de eerste grens- tchending door Polen. Engeland blijft star ontoegankelijk voor een beter inzicht. Voor het oordeel van een latere toekomst moet thans nog eens worden vastgesteld, dat de omsingelingspolitiek tegen het Grootduit- tche rijk werd ingeleid met de garantie aan Polen, welke gisteren door den Britschen niriister-president is bekrachtigd. Een con flict of het nu komt of niet, zal volgens het blad. niet door Duitschland zijn uitgelokt. Het blad besluit: Danzig is Duitsch en de corridor is een anomalie. Een meening van Poranny". „Express Het Poolsche telegraafagentschap ont- eent aan een bericht in de „Express Po- anny", dat getiteld is „Wij leven in be- iüssende uren", het volgende: Met het geweer aan den voet wachten rij af wat onze tegenstander zal verkiezen: wrlog of vrede. Indien zijn taktiek een ieuwe bluf, een nieuwe intimidatiepoging laat hij dan weten, dat wij ons niet la- en provoceeren, noch terroriseeren. In- lien hij een uiterste beproeving op het oog leeft, zal hij een natie aantreffen, bereid iet vaderland een maximum van moreele n materieele krachten aan te bieden om e overwinning van zijn zaak te verzeke- tn. Wij hebben steeds den wensch met ndere naties op vreedzame wijze samen te ierken en wij hebben nimmer de gedachte tan een redelijke overeenstemming van de land gewezen, doch indien de principes ?an eer en gezond verstand met voeten worden getreden en men zijn toevlucht kiest tot geweld, zullen wij de uitdaging ïanvaarden. De officieuze „Gazeta Polska" wijdt een ;oofdartikel aan de Poolsche politiek van Hitier. Het artikel is van de hand van Smo- lorzewski, den correspondent van het blad Berlijn, die herinnert aan alle verkla ringen door Hitler van 1930 tot 13 Maart 138 afgelegd met betrekking tot Polen. In tn laatste interview te Linz tegenover Ward Price, heeft Hitler verklaard: „Wan- aeer ik mijn woord en mijn hand voor een lofte geef, houd ik deze steeds". Het blad besluit: „Indien een oorlog het knd geheel zal vernietigen, zal Polen nim mer de aanvullende levensruimte worden voor Duitschland en indien Hitier zijn ilannen tegenover Polen wenscht te ver- ezenlijken, is de o vnlroogor itztnlijken, is de oorlog onver ijdelijk. Gasmaskers voor Polen te Danzig in beslag genomen? Volgens een Poolsch blad heeft de po- te Danzig gisteren een zending gas- aaskers. bestemd voor de Poolsche bevol king in de vrije stad in beslag genomen. Troepenbewegingen aan Poolsche zijde der grens. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat *n het gebied van Danzlg uit opvallende troepenconcentraties zijn vast te stellen, in bijzonder aan de grensstations Kaxt- iiemken en Gotfdkrug Een zegsman van Je Danziger Vorposten meldt, dat hij met hulp van een verrekijker heeft kunnen raststellen. dat op Poolsch gebied, in het jroegere West-Pruisen, bij Kokoschken en Matem. groote troepenverplaatsingen ge bieden Op het station van Kokoschken kt op ongeveer twee K M. van de grens &n Danzie ligt. zun den -j 'i< n iu.iiac*r- goederen en personentreinen aange komen, waaruit in het bijzonder infanterie- foch ook sterke cavallexie-afdeelingen hapten. AAN DE ITALIAANSCHE REGEERING VOORGELEGD. Koning Victor Emmanuel heeft den am bassadeur der Vereenigde Staten ver zocht, zijn hartelijken dank te willen overbrengen aan president Roosevelt voor diens boodschap. Hij heeft ver klaard. deze aan de Italiaansche regec- r'ng te zullen voorleggen. Poolsche protestnota's. De Poolsche regeering heeft tot den Se- Jjt der vrije stad Danzig twee nota's ge- •lcht. waarin wordt geprotesteerd tegen ■en aantal maatregelen welke van de zijde Danzigsche regeering zijn genomen bij ontwikkeling van den toestand. DUITSCHERS AANGERADEN LIT SINGAPORE NAAR NED.-INDIË TE GAAN. Op ad vies van den Duitschen consul-ge - •raai zyn 23 Duitschers te Singapore naar ö- Oost-Indië vertrokken. De Japansche regeering heeft besloten bÜ Duitschland te protesteeren tegen de sluiting van het DuitschRussisch Pact. Dit besluit werd genomen in de vanochtend gehouden kabinetsraad. Domei verneemt dat er een vrije en ook een hartelijke gedachtenwlsellng was gedu rende de kabinetsbijeenkomst, waar beslist is, dat de DuitschRussische overeenstem ming zoowel naar de geest als naar zijn be palingen in strijd is met het anti-commin- ternpact. Gemeld wordt dat de secretaris van het kabinet, na de vergadering heeft ver klaard, dat de aan Japan voorgestelde formule, betrekking hebbende op den Europeeschen toestand, thans definitief is prijsgegeven. Hij voegde hieraan toe, dat het nauwelijks noodig zal zijn te zeggen, dat de Japansche regeering een onafhankelijke politiek aanhoudt, welke gebaseerd is op moraliteit, ongeacht den nationalen toestand. In antwoord op de vraag of Molotof den Japanschen ambassadeur heeft gezegd, dat de Sovjetregeering bereid was in onderhan delingen te treden voor een fundamenteele en vreedzame regeling der grensgeschillen, zooals een Japansch blad meldt, verklaarde de woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken, dat dit een verhaaltje is zonder grond van waarheid. Duitsche journalisten verlaten Parijs. Duitsche journalisten beginnen Parijs te verlaten. Zwitserland steunt de ver klaring van koning Leopold Hoewel Zwitserland niet vertegenwoor digd was ter conferentie van de staten der Oslo-groep, die dezer dagen te Brussel werd gehouden, heeft de bondsraad in zijn van ochtend gehouden zitting met algemeene stemmen besloten, zijn volledige adhaesie te betuigen aan de nobele verklaring van koning Leopold. Na afloop der vergadering heeft de bondsraad doen weten, dat gezien den inter nationalen toestand, zij toch de zaak des vredes niet wanhopig acht. De raad is be reid direct alle noodige maatregelen te nemen, doch was van meening. dat het nog niet opportuun was dat te doen. De Berliner Illustrierte Nachtausgabe meldt uit Moravisch Ostrawa: bij Bielitz heeft een op militaire wijze gewapende bende Polen een ontzettend bloedbad aan gericht, dat acht dooden en tal van gewon den heeft geëischt. Sedert de gevechten bij den opstand van 1921 is dit volgens het blad de grootste massamoord, dien de Polen jegens onschuldige menschen hebben gepleegd. De bende, welke onder leiding van een luitenant van politie stond, had in de vroege ochtenduren van Donderdag te Bie litz ongeveer 25 Duitschers en verscheidene Tsjechen in hun woningen gearresteerd,, en wel onder de weinig steekhoudende be wering, dat zij schuldig zouden zijn aan staatsvijandig optreden. Reeds bij de arrestaties was het tot ruwe mishandelingen en plagerijen gekomen. De gevangenen, bij wie twee Duitschers van tegen de zeventig en een 68-jarige Tsjech waren, werden als een kudde vee op twee open vrachtauto's opeengepakt en uit de stad gereden. Op iederen wagen zaten voor en achter leden der bende met geweren en pistolen, welke zich in den aanslag be vonden. Op ongeveer 5 k.m. achter Bielitz moes ten de wagens stoppen, daar de voorste wagen was gaan slingeren en op een akker was terecht gekomen. Verscheiden gevan genen die schijnen te hebben gevreesd het lot der meeste gedeporteerden te moeten deelen. hebben van dezen toestand gebruik gemaakt om van den wagen te springen en te ontvluchten in de richting van een in de buurt gelegen boschje. Een wanhoopsdaad, die bloedig werd gewroken. De Polen heb ben verscheidene geweersalvo's gelost op de vluchtenden en de zich nog in den wagen bevindende gevangenen. Op hetzelfde oogenblik baadden ongeveer 15 der onge- lukkigen in hun bloed. 8 gevangenen, waaronder een Tsjech, waren direct dood. 7 andere mannen werden ernstig gewond, waarvan 2 Duitschers levensgevaarlijk. Verbod van den verkoop Van alcohol in Polen. De overheid te Warschau heeft met in gang van heden tot nader order den ver koop van alcohol verboden. Op overtreding staat een boete van 300 zloty of gevange nisstraf van twee weken. De plaatselijke autoriteiten te Poznan hebben den staat van alarm afgekondigd. De stad zal des nachts moeten worden ver duisterd. De autoriteiten van deze stad hebben een verordening gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat kleinhandelaren die zou den overgaan tot onwettige prijsverhooging van koloniale waren, ernstig zullen worden bestraft. De Fransche Minister-President Daladier zal vanavond om 9 uur 20 Amsterdamschen tijd een radio-redevoering houden. De regeeringspersdienst meldt: De gis teren aangekondigde buitengewone kabi netszitting heeft hedenochtend in het De partement van Algemeene Zaken plaats gevonden onder leiding van den Minister- President. Ook hedenochtend zal een bui tengewone ministerraad worden gehouden, welke evenzeer door Jhr. de Geer zal wor den gepresideerd. DE GENEESKUNDIGE VERZORGING VAN DE BURGERBEVOLKING. Een oproep. De Geneeskundige Hoofdinspectie van de Volksgezondheid en de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst deelen ons mede. dat voortdurend aanvragen binnenkomen om vervangers voor onder de wapenen geroepen artsen, aan welke aanvragen niet kon worden vol daan. Het aantal geneeskundigen, dat zich als vervanger heeft laten inschrijven bij het plaatsingsbureau van de Neder landsche Maatschappij is onvoldoende onder de tegenwoordige omstandighe den. Om de reden doen de hierbo- vengenoemde instanties een dringend beroep op de geneeskundigen, manne lijke, zoowel als vrouwelijke, die in de gelegenheid zijn hulp te bieden aan de burgerbevolking, welke in sommige dee len van ons land thans, tengevolge van de tijdsomstandigheden, van medische hulp verstoken dreigen te geraken. Ook op de directies van de zieken- inrichtingen wordt een beroep gedaan, om maatregelen te treffen, dat een of meer van de aan hun inrichting ver bonden geneeskundigen in de gelegen heid worden gesteld aan den oproep gevolg te geven. De geneeskundigen, die zich beschikbaar willen en kunnen stellen, worden verzocht, zich onverwijld op te geven onder ópgave van adres en telefoonnummer bij den Ge neeskundigen Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid te 's-Gravenhage. Mau- ritskade 55, tel. 116164. aanval zal dus wel berooving zijn geweest. De kapelmeester werd per taxi naar het militair hospitaal vervoerd, vanwaar hij na verbonden te zijn, naar huis kon gaan. De agent was er ernstiger aan toe. Door den G.G.D. is hij naar het R.-K. ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd. In den afge- loopen nacht ls hij nog niet verhoord kun nen worden. Zijn toestand ls redelijk. CARDENAS STEMT IN MET STREVEN VAN OSLO-GROEP. De Mexicaansche president Cardenas heeft de volgende verklaring afgelegd: De Mexicaansche regeering heeft de grootst mogelijke belangstelling voor de ont wikkeling der zich in Europa opvolgende gebeurtenissen. De president zelde van mee ning te zijn, dat het in verband met de vreedzame pogingen van de Oslo-groep op portuun is te herhalen dat hij een innige sympathie heeft voor de op dit gebied on dernomen pogingen. Ook de president van Brazilië steunt de Oslo-groep. CYCLOON IN NOORD-AFRIKA. Een cycloon van zeldzame hevigheid heeft gisteren de buurt van Tocqueville (Algiers) geteisterd. Er zijn 50 slachtoffers, voor het meerendeel Inboorlingen. Telefoon- en te legraaflijnen zijn vernield. Militairen zijn ter plaatse aangekomen. Volgens de eerste berichten zou een ha gelbui zijn neergekomen in dit gebied, waardoor de Oueds werd overstroomd en de tenten van Nomaden werden meege sleurd. Vooral het dorp Colbert heeft ge leden. Te Tocqueville zijn ware stortregens gevallen, waardoor groote sohade aan de huizen werd aangebracht en 21 slachtoffers te betreuren zijn. DUITSCHLAND EN DE KERK. De Duitsche minister voor kerkelijke aan gelegenheden, Kerrl, heeft aan de leidingen van de Duitsche Evangelische Kerk. de Evangelische Kerk en de oud-Pruisische Unie, de landskerk van Sleeswijk-Holstein, de landskerk van Saksen en de Evangeli sche Landskerk van Nassau-Hessen bevo len, dat in het vervolg deze kerken, welke tot nu toe hoofdzakelijk juridisch werden geleid, te doen leiden door personen, die het noodige vertrouwen vinden bij de geestelijkheid van deze kerken. Op het sterk verlaagde koerspeil openbaarde zich echter kooplust. De Rubbermarkt was stil. Amsterdam Rubbers bewogen zich op het peil van gisteren. Scheep vaartpapieren gaven geen openlijke teekenen vah handel; de stemming was aan den gedruk'en kant Op de Suikerafdeeling was weinig te doen. HVA's waren in doorsneel zoo goed als ongewij zigd. Van de bankaandeelen golden aandeelen Nederl. Handel Mij. iets lager. Aandeelen Am- sterdamsche Bank en Rotterdamsche Bank wa ren aan eenig aanbod onderhevig. In verband met de bijzondere tijdsomstandigheden werd door het bestuur van de Vereenlging voor den Effec tenhandel extra controle op de noteeringen uit geoefend. WISSELKOERSEN. Londen 8.31 (8.71a/«); Berlijn <74.50»Pa rijs 4.711/» (4.92V4); Brussel 32 f31.52»/a) Zwitserland 42.30 (42.02Vi); Kopenhagen (38.87'/i)Stockholm (44.95»; Oslo (43.75); New York 1.87a/« (1.86V«). Lire Bankpapier en (6 40). Prolongatie 3'/«; Part. dosc. 22Dag geld l"ï2. Registerm arken 23!/t; Handels Sperrmar- ken 4'v. Reismarken 47; Bankpapier 20. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. OPROEP TOT HET KATHOLIEKE VOLK VAN NEDERLAND. Zondag a.s. bid- en boetedag. Namens het Nederlandsch episcopaat heeft de aartsbisschop van Utrecht dr. J. de Jong heel het Katholieke volk opgeroepen tot het houden van een algemeenen bid- en boetedag op Zondag 27 Augustus as. om God's erbarming af te smeeken. DOOR VALLENDE BALEN COPRA GETROFFEN. Slachtoffer op slag gedood. In den afgeloopen nacht om drie uur is op het terrein van de firma W. H. Müller en Co. aan de Merwehaven te Rotterdam bij het lossen van balen copra uit het Duit sche stoomschip „Gneisenau" een hijsoh uit elkaar gevallen. De 55-jarige terreinchef. A. van Koutrik. gewoond hebbende Mathenesserdijk. werd door een van de vallende balen getroffen en zoo zwaar verminkt, dat de dood onmid dellijk intrad. Het stoffelijk overschot is naar het bu reau Parkkade overgebracht. DE KETELONTPLOFFING TE HOOGKERK Een der slachtoffers overleden. De arbeider H. Boerma, uit Hoogkerk, die Dinsdagmorgen, gelijk gemeld, bij een ke telontploffing door kokende asfalt getroffen werd, is hedenmorgen in het Diaconessen- ziekenhuis te Groningen aan de bekomen verwondingen overleden. De toestand van het andere slachtoffer A. Belle uit Hoog kerk is redelijk wel. TWEE JAAR GEËISCHT WEGENS POGING TOT DOODSLAG. Wegens poging tot doodslag op zijn vrouw is vandaag tegen een 46-jarigen petroleum venter te Amsterdam, door den Officier va: Justitie, tijdens de behandeling dezer zaal voor de Amsterdamsche Rechtbank, een ge vangenisstraf van 2 jaar geëischt. DE AANVALLEN OP HET HAAGSCHE MALIEVELD. Omtrent den aanval op den kapelmeester van het ensemble Fritz Hirsch, men zie onder Gemengd, op het Malieveld te Den Haag vernemen wij nog het volgende: Aan het einde van de looden gaspijp waarmee de aanval gepleegd werd, was een met zeemleder omwonden looden bal be vestigd. De kapelmeester, de heer Salomon viel neer en riep om hulp. Op dat tijdstip reed op de Boschlaan de agent van politie P. M. Dekkers op de fiets naar huis met zijn hollandschen herder Sambo naast zich. Hij hoorde het geschreeuw en ging het Malieveld op, waar hij den man de vlucht zag nemen. Aan zijn sommatie om te blijven staan, voldeed de man, doch toen de agent naderbij gekomen was. kreeg ook hij een hevigen slag met de pijp op het hoofd. De agent viel neer. doch stond on middellijk op en trok zijn revolver. De |hond Sambo beet den man in het dijbeen, waardoor deze kwam te vallen en. daar Sambo grommende naast hem bleef staan, durfde hij niet te vluchten. Ondanks zijn zware verwondingen hij had een ernstige hoofdwonde en een hersenschudding wist de agent den man met zijn revolver in bedwang te houden. Door omstanders is de politie gewaarschuwd waarop demo- torbrigade arriveerde, die den man ar resteerde en medenam. De dader is een berucht inbreker, die sinds eenige dagen weder op vrije voeten was na een gevangenisstraf van anderhalf jaar in de bijzondere gevangenis te Sche- veningen te hebben uitgezeten in verband met enkele inbraken. Het motief van den De Regeeringspersdienst deelt mede: Hier en daar zijn in de buiten landsche pers meeningsuitingen opgenomen, die twijfel zouden kunnen doen ontstaan ten aan zien van den onwrikbaren wil van Nederland om in voorko mend geval 's lands onzijdigheid, met name ook in de lucht, naar alle zijden, welke dan ook, te handhaven. Voor zulken twijfel bestaat niet de allergeringste grond. Met alle te zijnen dienste staande middelen zal Nederland zyn onzijdigheid in een gewa pend conflict, mocht het uitbre ken, ook en met name in de lucht, onbeperkt en tegenover iedereen handhaven. Men zie voor Nagekomc 1 Berichten pag. 3 van het Tweede Blad. AMSTERDAM, 25 Augustus. De Amsterdamsch effectenbeurs had heden wederom een vrij goed weerstandsvermogen. De locale aandeelen bewogen zich weliswaar op onregelmatige wijze, maar konden zich over het algemeen goed handhaven en van werkelijke verkoopsdrang was geen sprake. Sommige spe cialiteiten ontmoetten zelfs eenige vraag. Op het koersverloop onder beurstijd was echter geen peil te trekken, aangezien enkele fondsen iets naar boven gingen en anderen weer een klei nigheid inzakten. Dat de spanning overigens nog geenszins is verdwenen kon gemakkelijk worden afgeleid uit het verloop van zaken op de geldmarkt. Wederom bestond goede vraag voor prolongatiegelden en waar de geldgevers niet bijzonder bereidwillig waren om posten af te sluiten, konden tenslotte slechts transacties tot stand worden gebracht door toe te stemmen ln een belangrijk hoogeren koers, zoodat de noteering heden steeg tot 3bk%. Het gevoel van onbehaaglijkheid gewekt door de Internationale politiek kwam mede tot uiting op de beleggingsmarkt. De Nederlandsche staats papieren waren alle aan aanbod onderhevig. Dit aanbod was weliswaar niet overmatig groot doch de koopers hielden zich schuil en het lag dus voor de hand dat met lagere koersen genoegen moest worden genomen. Fransche obligatiën wa ren eveneens aangeboden. De Duitsche markt had een ongeanimeerd voorkomen. Het meest opmerkelijke verschijnsel van de aandeelenmarkt was de bepaald vaste stemming voor de Ameri- kaansche waarden. Voor locale rekening bestond goede vraag en daarbij ontwikkelde zich in di verse soorten meer in het bijzonder de Staal- aandeelcn. Koperwaarden en Spoorwegsharrs, nog al wat affaire. Algemeen werd niet onbe langrijk boven de vorige koersen gehandeld en onder beurstijd kon de aanvankelijk behaalde koerswinst gemakkelijk gehandhaafd blijven. De locale markt was kalm. Koninklijken waren goed van toon. Reeds dadelijk werd hooger afgedaan en daarna trad een verdere verbetering in. De topkoers bleef echter niet gehandhaafd. Van de Industrleelen trokken de Philipsaandeelen de aandacht doordat die bij de opening zwak in de markt lagen en ten opzichte van den vorigen slotkoers een verlies van een 7-tal punten te boeken kregen. VOETBAL. QUICK BOYS—A.S.C. Om den Fr. v. d. Mey-beker. De wedstrijden om den Fr. v. d. Mey-bekcr momenteel in het bezit van Quick Boys» wor den gespeeld van Zaterdag tot Woensdag a.s. Het volledige programma luidt: Zaterdag 26 Aug.: Quick B 4A.S.C. 5. 5 u.; Quick B. adsp.A.S C. adsp., 7 uur. Maandag 28 Aug.: Quick Boys 2A.S.C. 2. 7 u. Dinsdag 29 Aug.: Quick Boys 3A.S.C. 3. 7 u. Woensdag 30 Aug Quick Boys 1A.S.C. 1. 7 uur. Verder wordt morgen nog gespeeld de wed strijd C.N.C. 2Quick B. 5 om halfvijf op het C.N.V.-terreln* te Noordwijkerhout. UIT ZOETERMEER. Morgen om 3 uur speelt B.S.V. I een vriend - schappelijken wedstrijd tegen een S.VP.-combi natie en om 5 uur B.S.V. III tegen D.V.O. op het terrein achter „De Jonge Prins". UIT NIEUWVEEN. Voor a.s. Zondag zijn de volgende wedstrijden vastgesteld 23 uur: Nic. Boys ID.A.C. I (Weesper- karspel); V.D.O- I—Nic. Boys II. KORFBAL. A.W.S.—VICUS ORÏENTIS. De laatste wedstrijd, die gisteren voor de zo meravond-competitie van den L.K.B. werd ge speeld. eindigde met een 5—3 overwinning voor A.W.S. LEIDEN. 25 Aug. Aangevoerd 37 stieren 200 265. 4054 ct. p. K.G. schoon gew.). handel tam; 109 kalf- en melkkoeien 170260. m.; 84 varekoeien e.a. 100—160, tam; 107 vette koeien 180290. 5274 ct., m.; 27 gralkalveren 2040. z. m.; 15 vette kalveren 6086, 60—72 ct.. z. m.; 153 nuchtere kalveren 410. tam; 150 vette schapen 1522, 3642 ct.. tam: 357 weidescha- pen 914. tam: 400 vette lammeren 813. tam; 20 zeugen 4065. z. m.: 126 mestvarkens 40— 65. z. m.; 392 biggen 913. z. m.; 16 veulens 60130. tam: 25 bokken en geiten 37. m. Kaasmarkt Goudsche kaas le srt. f.22—25. 2e srt. f.20—21. per 50 K.G.. 50 part, Leidsche kaas le srt. f2223, 2e srt. f. 2021 per 50 K.G, 12 part. Totaal 62 part. BODEGRAVEN. 24 Aug. Eierenveiling B.P. K V. Aanvoer 11327 stuks kipeieren, prijs wit f. 44.20. gemengd f. 4.204,50. eendeneieren f. 2.80—2.90. HOOFDORP. 24 Aug. 1939. Rogge f. 7.25—7.50 Chevalier gerst f. 7.20—7.50; Wlntergerst f. 7.50 —7.80; Haver f. 1.25—6 75; Duiveboonen f.10— 12.50; Groene erwten f. 8.40—9.20; Vale erwten f.1012; Kanariezaad f. 6.757.25; Karwijzaad f.2920; Blauwmaanzaad f.2223; Koolzaad f. 12—13 per 100 K.G. KATWIJK A. D. RIJN. 24 Aug. 1919. Groen- tenveiling. Eigenheimers groote f. 2 403.60. id. drielingen f. 1.602.20 per 100 K.G Bospeen f.2 50—5.20 per 100 st.; Kroten f. 0.50—-0.65; Peen p. kist f. 0.300.60. LEIDSCHENDAM. 24 Aug. Vrüe veiling. 6000 kipeieren f. 4.254.90 per 100 stuks. LEIDSCHENDAM. 24 Aug. Het Blesse Paard. 3656 kipeieren f. 4.204.85: Eendeieren f 3.25— 3.45 per 100 stuks. NAALDWIJK. 24 Augs. CCWS. Gloxinia 6— 18 ct,. naegelia 811 ct.. adinathum 57 ct., st. paulia 8 ct.. gesneria 9—12 ct.. coleus 68 ct., exquisite 2051 ct.. baardses wonder 2537 ct. per pot. NIEUWKOOP. 24 Aug. Eierenveiling. Aan gevoerd 5300 eieren. Prijs f. 3.60—4.35 per 100 stuks. NOORDWIJKERHOUT. 25 Aug. '39. Veiling ..De Eendracht'. Dubbele hcerenboonen f. 0.60 —1.30; blauwe schokken f. 1.30—1.35; tuinboo- nen f. 0.16—0.80; snijboonen f. 0.60—1.00: enkele I heerenb. m. dr f. 0.90—1.25; stam heerenb. z. dr. f-11.40; stokheerenb. z. dr. f. 1.201.60: rentegevers f. 1.20—1.40: witte pronkboonen f. 0.39. Alles per zak van 10 K.G. Aanvoer 2750 I zakken. I ROELOFARENDSVEEN. 24 Aug. 1939. Aard beien 16—18 ct. p. doosje: Meloenen 5—12 ct, per stuk. Tomaten 50—60 ct. per bak; Sla f. 0.806 40 per 100 krop; Snijboonen f.0.60— 0.64; Prinsesseboonen f.0.60—0.90: Stamboonen f. 0.80; Pronkboonen f0.30 per 10 K.G.; Augur ken D f. 0.42—0.44. E f. 0.15. stippel C-D f 0.15 per 25 K.G. VOORHOUT. 24 Aug. Slachtkonijnen van 0.65—1.15; jonge konijnen van 0.200.35; Kip pen tor 0.65; jonge hanen tot 0.20; Duiven tot 0.12. Alles per stuk. BOND WESTLAND. 24 Aug. Alicante 22—26 ct., champion 20—28 ct. per kg.; netmeloenen 810 ct.. 2e srt. 5—6 per stuk tomaten A 50 ct., B 50 ct. per bak. Andere soorten onverk. WOUFRUGGE 24 Aug. Eierenveiling. Prijs kipeieren f.4120 eendeieren f.3 kalkoereie- ren f5.10 per 100 stuks. ZOETERMEER. Eierenveiling. Aanvoer 9000 stuks. Prijs kippeneieren f. 4.10—4.85; kleine kippeneieren f. 2.50; kalkoeneieren f.5 per 100.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3