Buitenland De conferentie der Oslo-staten LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 24 Augustus 1939 Derde Blad No. 24360 80ste Jaargang WEK UW LEYER-GAL OP Arbeidsdienstplicht in het protectoraat Engelsche spoorwegstakers willen geen uitstel Neutraliteit op den voorgrond RECHTZAKEN GEMENGD NIEUWS Zeeman doodt een collega LAND- EN TUINBOUW FINANCIEN De atfaire Mendelssohn en Co. Scheepsramp eischt 59 slachtoffers DE OSLO-GROEP IN KAART. DUITSCHLAND. De regeering te Praag heeft een veror dening op den algemeenen arbeids dienstplicht gepubliceerd, welke be paalt, dat bij uitvoering van bijzonder belangrijke werkzaamheden voor alle tot arbeiden bekwame onderdanen van bet protectoraat tusschen 16 en 25 jaar een arbeidsdienstplicht van een jaar wordt ingevoerd. In geval van bijzonder belang der werk zaamheden kan deze dienst tot twee jaar verlengd worden. De dienstplichtigen ontvangen het ter plaatse van hun arbeid gebruikelijke loon, voor eventueele gezinsleden wordt een on derhoudsbijdrage gegeven. De verordening wordt onmiddellijk van Xracht. De regeering van het protectoraat heeft voorts een proclamatie gepubliceerd waar- In zij het volk aanspoort, in het huidige oogenblik volkomen kalm te blijven. Ieder onberaden gebaar, aldus de proclamatie, zou tot ernstige gevolgen kunnen lelden. In welingelichte kringen meent men, dat de proclamatie is ingegeven door de vrees, dat onlusten zouden kunnen worden uit gelokt, door een zeker deel der bevolking, dat tot dusver gehoopt had. dat de Sovjet unie het oude Tsjecho-Slowakije zou her stellen. ENGELAND De vakvereeniglng van machinisten en stokers, die besloten heeft Zaterdag te middernacht de staiklng af te kondigen, heeft het voorstel van het ministerie van arbeid, om dezen datum uit te stellen, af gewezen. Men gelooft, dat de regeering met het oog op den internationalen toestand in geen geval een staking zal toestaan. Het is mogelijk, dat een verbod tot staking zal worden opgenomen ln de bijzondere vol machten, die de regeering van het parle ment zal vragen. SPANJE. De onderteekenlng van een verdrag tus schen Dultschland en de sovjet-unie heeft diepen indruk gemaakt ln Spanje. In offl- cieele kringen wordt niets medegedeeld, doch de „man in de straat" kan moeilijk begrijpen, dat Dultschland, dat in Spanje aan de zijde van Franco tegen de „Russi sche hydra" heeft gevochten, thans een nlet-aanvalsveidrag gaat sluiten met den vijand van vijf maanden geleden. Evenmin kan hij begrijpen, dat Duitschland, dat te ramen met Italië, Spanje heeft gevraagd bet anti-kominternverdrag te onderteeke- uen, thans zelf dit verdrag wil verscheuren In offlcieele kringen geeft men te ver staan, dat Spanje meer dan ooit bezig is met eigen opbouw en bulten elk conflict *11 blijven. ZUID-SLA VIE. Compromis met de Kroaten De bladen bevestigen, dat men weldra het sluiten van een compromis tusschen Berven en Kroaten kan verwachten, dat vermoedelijk in den vorm van een decreet van het regentschap zal worden gepubli ceerd. Een definitieve oplossing van de kwes tie lijkt niet mogelijk vóór de meerder jarigheid des konings. Koning Peter zal eerst over twee Jaar meerderjarig zijn en tot zoo lang zal men dus moeten wachten met een definitieve regeling. VALSCHE BANKBILJETTEN VERVAARDIGD. Gisteren heeft de rechtbank te Zutfen de «rafzaak behandeld tegen drie Apeldoorn- «che ingezetenen, die zich hebben schuldig Scmaakt aan het vervaardigen en uitge- •en van valsche bankbiljeten van tien gul een, Op verschllende plaatsen in ons land "ad een hunner de biljetten te gelde ge bakt. In Utrecht, tijdens de paarden markt ln Juli, was men de valsche munters ?P het spoor gekomen. Bij een te Apeldoorn mfesteld onderzoek door de Nederlandsche centrale inzake falsificaten te Amsterdam, m samenwerking met de Apeldoornsche P°Utie. werden tijdens huiszoekingen de «sche biljetten, waarvan er zestig in om- top waren gebracht, ontdekt en eveneens net degelpersje, waarop ze vervaardigd «erden. De verdachten bekenden. De 49-jarige L. wiens aandeel in deze zaal" bestaan "ad in het vasthouden van de degelpers, erd veroordeeld tot acht maanden gevan- t™«straf, waarvan drie maanden voor waardelijk, de 26-jarige monteur F. J. H. de vervaardiger van de biljetten, kreeg «ce jaar gevangenisstraf en de 40-jarige dD'die de biljetten had uitgegeven, werd er.. iaar en acht maanden gevangenls- rar veroordeeld. Van alle straffen werd J, Weventieve hechtenis in mindering ge- Glstermiddag te kwart over vijf heeft het ministerie van bultenlandsche zaken te Brussel een communiqué uitgegeven over de conferentie der Oslo-Staten, waarvan hier de officieele Vlaamsche tekst volgt: „In Juni 1938 zijn Zweden, Noorwegen, Finland, Denemarken, Nederland, Luxem burg en België, te Kopenhagen door hun ministers van buitenlandsche zaken ver tegenwoordigd, overeengekomen om het on derlinge contact door onderzoek van de vraagstukken van gemeenschappelijk be lang te handhaven, bovendien hebben zij bevestigd, dat zij, wat hun betreft, bereid zijn metterdaad mede te werken aan elke internationale verzoeningspoging in een geest van onpartijdigheid en onafhankelijk heid ten aanzien van de verschillende groe pen van mogendheden." Aldus zijn de moreele banden, welke tusschen deze landen bestaan en welker buitenlandsche politiek doordrongen is van dezelfde beginselen: leven voorden vrede en de wil om in een conflict slechts ter verdediging van de eigen be dreigde onafhankelijkheid tusschen- beide te komen, bevestigd. Uit een dergelijke gelijksoortige houding tegenover het internationale vraagstuk en uit de eensgezindheid, welke uit hun ge hechtheid aan dezelfde beginselen is gebo ren, is tusschen deze landen een gemeen schap van belangen ontstaan in de kritieke omstandigheden, welke wij thans beleven. Dit is de reden, waarom deze staten in ge meenschappelijk overleg besloten hebben een samenkomst te houden te Brussel, waar op zij vertegenwoordigd zijn door hun mi nisters van bultenlandsche zaken. De beraadslagingen, die zooeven hebben plaats gehad, hebben den wil bevestigd van de vertegenwoordigde staten met elkander contact te houden voor de vrijwaring hun ner gemeenschappelijke belangen." De Belgische premier Pierlot heeft later nog tot de pers gezegd: „Gij kent het essentleele communiqué en ik kan hier niet veel aan toevoegen. Onaf hankelijk van het bestudeeren van het ont werp der verklaring zijn, zooals de mede- deeling, welke u ls gedaan, zegt, verschillen de aangelegenheden van gemeenschappelijk belang besproken, welke in het bijzonder de aandacht verdienden in de kritieke tijden, welke wij beleven. Het communiqué geeft den wil van de hier NOODLOTTIGE RUZIE VAN GRIEKEN IN ROTTERDAM. Gisteravond omstreeks kwart voor acht beeft zich op Katendrecht te Rotter dam, in de Veerlaan, een drama tus schen twee Grieksche zeelieden afge speeld, dat den dood van een hunner tengevolge heeft gehad. De voorgeschiedenis van de zaak is, dat zeven Grieksche zeelieden hadden gemon sterd. Toen de 30-jarige zeeman Babile D Critsas, tijdelijk verblijvende te Rotterdam, eveneens wilde monsteren, maakten zijn collega's hem duidelijk, dat zij er dan van zouden af zien. Dit heeft de woede van C. opgewekt en gisteravond heeft bij een afschuwe lijk voornemen tot uitvoering gebracht. Omstreeks kwart over zeven kocht hij in een winkel een knipmes en daar mede gewapend, ontmoette hij een zij ner landgenooten, den 24-jarigen Geor ge Georgiedu. Onverwacht viel hij hem aan en bracht hem snel zes diepe won den toe onder beide armen, in den rug en in de hartstreek. G. liep nog even door, maar zakte ln de Atjehstraat ineen. Per auto werd hij ndar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. De dader was een pand in de Atjehstraat binnengevlucht naar de derde etage en vervolgens het dak opgerend en achter een schoorsteen weggekropen. Twee agenten wisten hem eindelijk te arresteeren. De man werd ln het politiebureau aan het Sandellngplein opgesloten. vertegenwoordigde landen weer om het con tact in de nabije toekomst te bewaren voor het bestudeeren van de vraagstukken van gemeenschappelijk belang, en hieruit voort vloeiende besluiten te nemen. Ik heb een buitengewoon gunstlgen in druk van de conferentie gekregen en ik ge loof dat wij allen de uitwisseling van inzich ten, welke heeft plaats gehad, zullen ont houden. Ik ben getroffen door den geest van vriendschappelijk begrijpen tijdens de besprekingen, welke werden gehouden on der den indruk van gelijke zorgen en be langen. Er is onweerlegbaar een gemeen schap van belangen tusschen ons, evenals een gelijkheid van bultenlandsche politiek, welke gegrondvest ls op gelijke beginselen." In antwoord op een vraag om naderen uitleg vervolgde Pierlot: Wij zijn van oordeel geweest, dat er geen aanleiding bestond om mededeellngen te doen over het programma van de verdere werkzaamheden. Het contact, dat zal wor den onderhouden, behoeft niet noodzakelij kerwijs den vorm te hebben van de bijeen komst van vandaag. In antwoord op een vraag over den in ternationalen toestand zelde de mi nister-president, dat deze ernstig is, doch dat hij de vaste hoop heeft, dat men zal terugschrikken voor de cata strophe, welke dreigt zich over de we reld te ontketenen. De koning heeft in het paleis te Brussel een groot banket gegeven ter eere van de delegaties, die aan de conferentie der Oslo- staten hebben deelgenomen. Aan het slot van den maaltijd heeft ko ning Leopold enkele woorden gesproken. HIJ dankte de ministers en bracht een toast uit op de gezondheid der vertegenwoordigde staatshoofden en op het succes van het werk der conferentie De koning besloot met den wensch uit te spreken, dat zijn oproep ge hoor zou vinden. Hedenmorgen zijn de ministers weer per vliegtuig vertrokken. Zeer binnenkort zullen bijeenkomsten ge houden worden tusschen gedelegeerden de zer zelfde landen om zekere kwesties van gemeenschappelijk belang af te handelen, omtrent den aard waarvan geenerlel ver duidelijking wordt gegeven. Het schijnt ech ter, dat deze bijeenkomsten eerder den vorm zullen aannemen van besprekingen tus schen functionarissen dan van een nieuwe conferentie. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal ln uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende ls. ver teert uw voedsel niet. het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zuit u een geheel anderensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal to doen vloeien. Eischt Carter s Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0^5. 1221 (Ingez. Med.) NACHTELIJKE EXPLOSIES AAN DE GRENS. Werkzaamheden aan de Duitsche vestingwerken. Aan de overzijde van de grens -bij Vaals., aldus de ..M6bde" worden de laatste dagen bij herhaling hevige explosies gehoord, die komen uit het gebied van de Pfaffenhof op Duitsch terrein, waar. zooals bekend, een der hoofdknooppunten van den Westwall is aangelegd. Het trekt zeer de aandacht, dat deze werken, die reeds in Aipril van het vorig jaar begonnen zijn, nog steeds niet zijn voltooid. Deze exploisies zijn afkomstig uit een gedeelte der ondergrondsche vestingwerken, dat niet aan de verwachtingen beant woordde en daarom i6 opgeblazen om door nieuwen aanleg te worden vervangen. Vrachtauto's rijden drukker dan ooit dag en nacht af en aan en groote ladingen brokstukken puin worden naar elders over gebracht. Deze werkzaamheden zullen nog wel eenigen tijd ln beslag nemen. Zij. die onmiddellijk aan de grens wonen, genieten vooral des nachts van het lawaai. En overdag verzuimen de meeste vacantie- gangers niet het beweeg eenigen tijd gade te slaan. Een overigens zeer onschuldig ge noegen. want men ziet daar natuurlijk ver der niets. Wie zich het land in wagen en de Duitsche grenswachten passeeren. krij gen de vermaning mee. dat niet links of rechts van den weg mag worden gegaan. Zoo is het trouwens ook in het Aachener woud en in den Eiffel, waar bijv. prikkel draadversperringen dwars door de koren velden loopen. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Hoe heet de plant, waarvan bijgaand geel blad afkomstig is? Wat is de oorzaak van de gele kleur en wat te doen? MeJ. S. te L Antw.: Uw plant heet Aspidlsta, een heel veel voorkomende kamerplant. De reden van geel worden van de bladeren ls vermoedelijk armoede. Snij deze bladeren weg en geef de plant nieuwe voedzame aarde. Haal deze laatste b(j een bloemist. Zorg dat het gat in den potbodem niet verstopt kan raken. Geef dagelijks flink water en zet eens per week den pot een kwartier in het water. Vraag: Hoe heet de plant, waarvan het groene blad afkomstig is? De plant zou bloeien maar heeft dat nog nooit gedaan. Hoe te handelen? Mej. S. te L. Antw.: Bedoelde plant is een A&ronskelk. Zet de plant in verschen grond en zet den pot bul ten tot den rand in den grond op een zonnige plaats. Geef bi) droog weer geregeld water Begin October moet het gewas naar binnen gebracht ln een licht, geregeld gelucht vertrek. De kans is dan groot dat zich in het voorjaar een bloem vertoont. Vraag: Hoe heet de plant, waarvan een blad hierbij gaat. Ik vond haar in een rotstuintje. Mevr. B. T. te L. Antw.Bedoelde plant behoort tot het geslacht Rubus (framboosachtigen). Sommige soorten hiervan worden wel voor het beplanten van rots tuintjes gebruikt. Aan het eene blad is niet met juistheid de soort vast te stellen. Het gewas blijft laag en bloeit niet opvallend. Vraag: Moet graszaad na het zaaien nog worden ingeloopen en gegeten? I. v. L. te L. Antw.: Na het zaaien moet graszaad flink worden aangeplakt, nadat het is ingeharkt of op een andere manier met grond gedekt. Op zwaren grond wordt gerold of licht aangeplakt, op lichten bodem aangetrapt. Bij droog weer is geregeld gieten of spuiten noodig voor een ge regeld kiemen. Vraag: Kan de Hulst gestekt en wanneer? I. v. L. te L. Antw.: Hulst kan nu gestekt: het liefst in een kouden bak, welke 's winters kan gedekt. Zoo ook de door u bedoelde heester, welke tegen de muren groeit. De meeste liefhebbers zijn hiervoor niet Ingericht. De rozen doet u goed flink in te snoeien in het voorjaar en nu te mesten. Vraag: Zijn er planten te kweeken welke in het voorjaar bloeien? Hoe te handelen met Arabis alpina na den bloei? I. v. L. te L. Antw.: Wij hebben onlangs geschreven over de kweek van violen en andere voorjaarsbloemen. Deze kunnen nu niet meer gezaaid, daar kunt u in het voorjaar beter plantjes van koopen, evenals van vergect-me-nieten. Arabis alpina doet u goed direct na den bloei te scheuren en te verplanten. Het kan in het najaar of voorjaar weer op de plaats worden geplant waar het moet bloeien. Vraag: a. Kunnen Lobelia's, Afrikaantjes en Camillen worden overgehouden? b. Worden Kerstrozen van stek gekweekt of z(jn het bolgewassen? I. v. L. te L. Antw.- De bekende blauwe hanglobella's is een éénjarig gewas, dat dus na den bloei afsterft. Zoo ook de Afrikaantjes. Deze gewassen worden in het voorjaar gezaaid. Eerstgenoemde vrij vroeg en warm. Met Camilla bedoelt u waarschijnlijk een kleinbloemig Margrietensoort. Daarvan wor den nu stekken genomen evenals van de Gera niums (Pelargoniums)en deze stekken worden overgehouden. De Kerstroos is een vaste plant, welke liefst in het voorjaar (April) wordt gescheurd. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto Tuinbouw. TARWESTEUN OOGST 1939. In de Staatscourant van 22 Augustus is opgenomen de Crisissteunbeschikking 1939 Tarwe (oogst 1939) alsmede het reglement AANSLAG OP EEN WETHOUDER VAN HEESCH. Eén der daders gepakt Nadat de burgemeester van Heesch (N.B.i eenigen tijd geleden in zijn woning was aan gevallen, is thans een der wethouders het slachtoffer van een overval geworden. Bij het eind van de kermis had deze wet houder, de 53-jarige heer A. v. d. Heyden. die de sociale zaken beheert, er even een kijkje genomen. Tegen middernacht wan delde hij over den rijksweg naar huis; plot seling werd hij door twee mannen aange vallen. Met hun messen brachten zij hem enkele diepe sneden in den rug toe, waarop zij in de duisternis verdwenen. De heer van der Heyden zakte hevig bloe dend ineen. Zijn gekreun werd gehoord door bewoners van een naburig café, die hem naar binnen droegen. Nadat hem eerste hulp verleend was, werd hij ter verpleging naar het St. Ludovicusgesticht vervoerd. De bur gemeester, rijks- en gemeentepolitie, als mede de marechaussee waren spoedig ter plaatse. Nog denzelfden nacht werd een der ver moedelijke daders, de 26-jarige P. v. Z., te werk gesteld bij de werkverschaffing te Heesch, van zijn bed gelicht en naar de ma rechausseekazerne te Geffen overgebracht, waar hij werd opgesloten Hij nam aanvan kelijk een ontkennende houding aan, doch viel spoedig door de mand. Den naam van zijn mededader wilde hij echter niet noe men. Omtrent de motieven van de daad is niets bekend; waarschijnlijk waren de werkloo- zen het met de speciale politiek van den wethouder niet eens. De toestand van het slachtoffer was gisteren vrij goed. P. v. Z. zal naar den Bosch worden ge bracht en ter beschikking van de justitie gesteld worden. <N. R. Crt.) KIND VERDRONKEN. Gisteravond te ongeveer zes uur is te Rotterdam het 3'/«-jarig meisje C. H. Noest, bij het spelen in de eerste Katen- drechtsche haven geraakt en verdronken. Een kwartier later is het lichaampje door een agent opgehaald. Pogingen met kunst matige ademhaling de levensgeesten op te wekken, mochten niet baten. SCHILDER VAN VIADUCT GEVALLEN. Gistermiddag was de 50-jarige schilder K. Sch. uit de Meerevoortstraat te Rotter dam bezig met het afbreken van een stei ger. welke bevestigd was aan het viaduct bij de Zwolsche straat te Scheveningen. De steiger was met haken aan het viaduct op gehangen. De bovenste balk schoot even wel tijdens de werkzaamheden uit, zoodat Sch. van een hoogte van vier meter op de straat terecht kwam. Hij liep een schedel- basLsfractuur op en was vrijwel op slag dood. Het stoffelijk overschot werd dooi den gemeentelijken geneeskundigen dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. MEDEDEELING VAN DE DIRECTIE DER NED. HANDEL-MAATSCHAPPIJ. Aangezien het aan de directie van de Nederlandsche Handel-Maatschappij N.V. gebleken ls, dat met betrekking tot de samenstelling van het onderpand voor de vorderingen van de Nederlandsche Handel- Maatschappij op Mendelssohn en Co. Am sterdam en haar eigen belangen bij obliga ties en schatkistbiljetten, uitgegeven door den Franschen staat, onjuiste veronder stellingen worden gekoesterd, deelt zij met betrekking hiertoe het volgende mede: le. In het bedrag der aan Mendelssohn en Co. Amsterdam verleende voorschotten is een vordering van f. 12.000.090 begrepen, waarvoor door genoemd huis nominaal f. 19.000.000 4% obligaties Frankrijk 1939 in onderpand zijn gegeven. Een verder be drag van nominaal f. 1.500.000 van dezelfde Fransche staatsleening maakt deel uit van het overige onderpand dat door Mendels sohn en Co. Amsterdam aan de Nederland sche Handel-Maatschappij is verstrekt. Het totale onderpand, dat de Nederland sche Handel-Maatschappij voor haar vor deringen op Mendelssohn en Co. Amster dam in handen heeft, bevat geen andere Fransche staatswaarden. met inbegrip van schatkistbiljetten dan de hier genoemde. Het overige onderpand heeft een geva rieerd karakter en bevat in hoofdzaak Bel gische en Fransche aandeelen. Deze waar den zijn, met een onbeteekenende uitzon dering, op de respectievelijke beurzen offi cieel genoteerd. 2e. Het eigen belang van de Nederland sche Handel-Maatschappij bij Fransche staatsobligatiën en schatkistbiljetten be loopt voor de obligaties nominaal f. 318.500 en voor de schatkistbiljetten nominaal f. 200.000. De Nederlandsche Handel-Maatschappij is noch direct, noch indirect, op andere wijze geïnteresseerd bij Fransche staats obligaties of schatkistbiljetten dan uit het hierboven staande blijkt. Onze financieele medewerker teekent hierbij aan: In financieele kringen heeft het commu niqué een zeer geruststellenden invloed gehad. Aan de Amsterdamsche Beurs ste gen de aandeelen gisteren van 96'/297 tot 99—100'/2. De in het communiqué genoemde 4% Fransche leening noteerde 85. Op de cre- diteurenlijst van Mendelssohn en Co. staat de Nederl. Handel-Maatschappij vermeld met de navolgende vorderingen: le. Twee millioen gulden aan een door zekerheden gedekte call-leenlng; 2e. In totaal 27,4 millioen aan gedekte voorschotten 3e. Een vordering wegens meta-effecten- transactie enz. van negenhonderd negen en veertig duizend gulden; 4e. Een boekvordering van vierhonderd een en negentig duizend zeshonderd acht en negentig dollar. voor den steun aan den tarwe-oogst 1939. De richtprijs voor de gemiddelde kwali teit tarwe is daarbij bepaald op f. 10 per 100 K G. VAN DEN BOULEVARD GESPRONGEN. Misschien omdat hij sneller bij het ver koelende water wilde zijn, sprong gister middag de 37-jarige H. P. v. d. W. uit Rot terdam bij de Keizerstraat te Scheveningen van den Boulevard af op het strand. Hij misrekende zich echter ln de zachtheid van het zand, want hij kwam zóó ongelukkig terecht, dat hij een wervel brak. De ge meentelijke geneeskundige dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. DEFECTE ELECTRISCHE TREIN BRENGT SPOORWEGVERKEER IN DE WAR. De electrische trein EindhovenUtrecht Amsterdam, die gisteravond te 9.10 uur het station Abcoude passeerde, raakte enkele kilometers verder, nabij blokpost 1, defect. Het gevolg was, dat de zeer druk bezette lijn Amsterdam—Utrecht tusschen het Wees'perpoortstation en het station Abcoude geruimen tijd over één spoor moest wor den geleld, waardoor in het treinverkeer tusschen Amsterdam en Utrecht belang rijke vertraging ontstond. Kort na middernacht heeft een locomo tief den defect geraakten trein het station Abcoude binnengesleept en op een zijspoor geleid. Eerst toen was normaal treinver keer tusschen Amsterdam en Utrecht weer mogelijk. „VOLENDAMMER VISSCHERS IN NOOD" Op de St. Annastraat te Nijmegen zag een agent drie mannen en een vrouw, die, ge kleed in Volendammer costuum, huis aan huis aanbelden om foto's te verkoopen. waarop ze zelf stonden afgebeeld als „Volendamsche vlsschers in nood", die in hun onderhoud voorzagen door het verkoo pen van kaarten. Later bleek dat zij zich als zoodanig reeds aan verscheidene adressen hadden uitgegeven De agent vertrouwde hen niet en bracht hen naar het bureau. Het vermoeden bleek juist te zijn. Het ge zelschap kwam ten deel uit Amsterdam, ten deele uit Apeldoorn cn had met Volendam en visscherij niets uit te staan. Zij reisden per woonauto het land af. Tegen deze vier personen is proces-verbaal opgemaakt. Op deze wijze werd f. 12 a f. 15 per dag verdiend. (Hbld.) BUITENLANDSCH GEMENGD. In de Baai van Ileos is een jacht vergaan nadat het op de zuigbuis van een zandzui ger was gestooten. Veertig van de 42 pas sagiers en 19 van de 26 leden der beman ning zijn verdronken.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9