LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 24 Augustus 1939 Na het Duitsch-Russisch accoord Verklaring van Von Ribbentrop Ontruiming der Duitsche ambassade te Warschau Polen mobiliseert Gouwleider van Danzig leider der vrije stad Minisierie van nationale unie in Frankrijk Onderhandelingen te Danzig afgebroken Den Engelschen dringend aangeraden te vertrekken De „van Kinsbergen" in dienst gesteld Binnenland "otobrudee door vrachtauto Uit Ned. Oost-Indië Buitenland Prins Colonna overleden LUCHTVAART Vanavond redevoering van den Paus BEURSOVERZICHT Verhooging van het Engelsche disconto MAIKT Rijksminister van buitenlandschen zaken von Ribbentrop heeft bij zijn vertrek uit Moskou ten aanzien van de sluiting van het Duitsch-Sovjet-Russische niet-aanvalspact verklaard: „Duitschland en Rusland is het vroe ger steeds slecht gegaan, wanneer zij vijanden waren, doch goed, wanneer zij vrienden waren. Gisteren was het voor de beide volken een voor hun bestem ming belangrijke dag: de Fuehrer en Stalin hebben tot vriendschap besloten. Hel niet-aanvals- en consultatiepact dat de heer Molotof en ik gisteravond heb ben onderteekend, is een vast en hecht fundament, waarop de beide staten zullen opbouwen en tot een nauwe sa menwerking zullen komen. Het is mis schien een der belangrijkste keerpunten in de geschiedenis van twee volken. Men heeft geprobeerd Duitschland en Rusland te omsingelen en juist uit die om singeling is nu de Duitsch-Russische over eenstemming ontstaan. Gevraagd naar zijn meening, welken in druk dit pact in Japan zou maken, heeft von Ribbentrop verklaard: „Ik ben er van overtuigd, dat dit verdrag voor de Russisch-Japansche vriendschap een goede uitwerking zal hebben". „Onvoorwaardelijke wederzijdsche neutra liteit" is het thema der koppen in de Ber lijnsche bladen van vandaag. De sluiting van het pact te Moskou wordt bekend gemaakt op een wijze, zooals men sedert de vestiging van het Derde Rijk nog niet in de bladen heeft vastgesteld. Er is evenwel geen begeleidend commen taar en het wordt den lezers overgelaten hun eigen meeningen te vormen. Rijksminister von Ribbentrop is vanmid dag om 1 uur 20 met de hem vergezellende heeren met zijn vliegtuig uit Moskou ver trokken. Ten afscheid waren van sovjet-Russische zijde verschenen de eerste plaatsvervangend volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Potemkln, zoomede de meeste personen, die gisteren bij de begroeting tegenwoordig waren. De geheele staf van de Duitsche ambas sade, ambassadeur graaf von der Schulen- berg aan het hoofd, heeft den rijksminister van buitenlandsche zaken uitgeleide gedaan. Ook de Italiaansche ambassadeur Rosso was bij het vertrek aanwezig. Kalme vastberadenheid en volledig begrip van den ernst van het uur, waarin het Britsche parlement vandaag bijeenkomt, worden in de Engelsche ochtendbladen weerspiegeld. Algemeen bestaat te Londen de indruk, dat de haast, waarmede de bepalingen van het pact midden in den nacht te Berlijn •verden bekend gemaakt een aanwijzing vormt voor de groote propagandistische waarde, die daaraan wordt gehecht. Het pu bliek vraagt zich vanochtend af wat nu gaat gebeuren met de anti-kominternverdragen, welke door Duitschland in de laatste Jaren met zooveel zorg zijn opgebouwd. De „Times" schrijft: ..Engeland is van meening. dat de weg tot onderhandelingen npen blijft, mits de vitale belangen van Polen eveneens beschermd worden. Indien men dezen weg echter negeert, zullen wij aan de zijde van Polen strijden". Voorts betoogt het blad nog, dat het Duitsch-Russisch pact de Fransch-Engel- sche verplichtingen op geen enkel punt wijzigen. De „Daily Telegraph" trekt een parallel Jusschen de parlementszitting van 3 Augus tus 1914 en die van vandaag. Het blad merkt r'P. dat Chamberlain, zooals Grey in 1914, 'andaag de wereld zal moeten mededeelen. bat het Engelsche volk eensgezind is in zijn onwrikbaar besluit. ..De beslissing, welke de Fuehrer thans moet nemen, zal niet geno men kunnen worden met miskenning der omstandigheden". De „Daily Express" schrijft: het Britsche volk wacht de gebeurtenissen met kalmte en vertrouwen af. Het heeft zijn gedragslijn opgesteld en kan niet terug van zijn weg en er ook niet van afwijken. Het zal zich moedig op den weg begeven, welken het beeft uitgestippeld. De vrede is nog binnen bet bereik van menschen van goeden wil. Uit goede brön wordt vernomen, dat gisteravond de bagage en archieven uit de Duitsche ambassade te Warschau zijn weggezonden. Het personeel is vermin derd tot drie of vier personen. Ambassadeur von Moltke, die verscheiden *eken in Duitschland heeft vertoefd, zou jonige dagen geleden naar Berlijn zijn ver dokken. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede: Naar van betrouwbare zijde uit het gebied van den corridor verluidt, is Polen met ingang van vandaag met de oft'ioieele mobilisatie begonnen. Van ochtend, aldus de mcdedeeling, zijn door Wanschappen der gendarmerie van alle akkers de landbouwers gealarmeerd en direct naar hun garnizoenssteden ge transporteerd. Poolsche zijde wordt gemeld den afgeloopen nacht waren er sterke ^Penbewegingen rond Warschau, doch de algemeene mobilisatie is nog niet afgekon digd. hoewel opnieuw lichtingen reservisten zijn opgeroepen. Beweerd wordt, dqt Danziger grensbewa kers de stations van Zoppot en Olivia zijn binnengedrongen en de Poolsche ambtena ren hebben verwijderd. Volgens de Poolsche lezing hebben de nationaal-soclalisten op hun revolvers ge wezen. toen tegenwerpingen werden ge maakt. Het gaat er thans voor de Danzigers om of wel den Poolschen spoorwegbeambten het werk onmogelijk te maken en bij gevolg i Polen uit zijn belangrijkste posities in de vrije stad te zetten of wel Polen uit te dagen op deze schending te reageeren om Polen I dan als aanvaller voor te stellen. Havas herinnert er aan. dat de spoor wegen in Danzig steeds werden genoemd als een der grenzen, welke Polen den Danzigers niet toestond te overschrijden, even min als zijn vrije toegang tot de haven en de tolunle van Danzig met Polen. De Britsche consul-generaal uit Danzig vertrokken? Naar te Danzig verluidt, heeft de consul- generaal van Groot-Brittannië in de vroege ochtenduren Danzig verlaten. De leden der Engelsche kolonie en de Engelsche schepen, die in de haven lagen, zijn uit Danzig vertrokken. Officieel wordt medegedeeld: Op grond van de wet tot verdediging van volk en staat van 24 Juni 1933 en van de wet tot verlenging van deze wet van 5 Mei 1936 wordt het volgende met kracht van wet verordend Artikel 1: De gouwleider van Danzig is het staatshoofd van de vrije stad Danzig. Artikel 2: De verordening treedt op 23 Augustus in werking. Dc nieuwe wet gooit het geheele con- stitutioncele stelsel van Danzig omver en verwezenlijkt, naar het model van het derde rijk, de personcele unie van staatshoofd en leider der nationaal-so cialistische partij. Er is te Danzig niets vernomen over de positie van Greiser, den president van den Senaat. EEN BEROEP OP HET VOLK. Men verwacht een beroep van Daladier op de eensgezindheid van alle Fran- schen. Deze zou haar eerste uitdruk king vinden in dc vorming van een ka binet van nationale unie. DE BESPREKINGEN TE MOSKOU. Van den Britschen ambassadeur te Mos kou, Seeds, is thans verslag ontvangen van diens onderhoud met Molotof. De diploma tieke correspondent van Reuter heeft ver nomen. dat geen instructies zijn gezonden aan de militaire missie te Moskou naar (huis terug te keeren. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De onderhandelingen tusschen de Poolsche en de Danziger regeerings- commissic over de kwestie der douane- inspecteurs zijn van Poolsche zijde eenzijdig afgebroken door het vertrek van de Poolsche delegatie naar War schau. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de grens tusschen Danzig en Polen in de buurt van Zoppot vanochtend door de Po len is gesloten Eveneens heeft Polen het telefoonverkeer van Gdynia naar Danzig verbroken. De Britsche consulaire ambtenaren hebben opdracht ontvangen de Engel schen, die in Duitschland wonen, te laten vertrekken. VERVROEGDE PLECHTIGHEID. Vanochtend tien uur is te Nieuwediep het artillerieinstructieschip van Kinsbergen in dienst gesteld, welke plechtigheid aanvan kelijk Maandag a.s. zou geschieden, doch in verband met de omstandigheden is ver vroegd. De pas benoemde commandant, de kapi tein luitenant ter zee J. L. K Hoeke. die vandaag het commando over H.M.'s „Gel derland" met dat over de van Kinsbergen verwisselde, liet wimpel, vlag en geus hijschen. ten teeken. dat aan het schip zijn bestemming als oorlogsbodem was gegeven. Hierna hield de commandant een toe spraak. waarin hij allereerst het leven schetste van J. H. van Kinsbergen, die in de tweede helft van de achttiende eeuw een belangrijke rol in 's lands zeedienst ver vulde. Vervolgens wees hij op den grooten ernst van dezen tijd. „Ik ben er van over tuigd aldus spr. dat. wanneer wij ge roepen mochten worden om onze beste krachten te geven aan de verdediging van ons vaderland, op geen van u tevergeefs een beroep gedaan zal worden, maar ik wil wel zeer ernstig wijzen op de gebiedende noodzaak, zoo spoedig mogelijk al zijn on- derdeelen te leeren kennen en te behan delen. Hoe noodig en vastberaden gij u voorneemt te zijn in de uren des ge vaars, gij bereikt hiermede niets, indien gij het aan u toevertrouwde onderdeel niet volko men beheerscht. Alleen in dit geval is het mogelijk, uit dit mooie, uiterst moderne schip alles te halen, wat het vernuft van onze marine-deskundigen en scheepsbou wers aan gevechtswaarde er in heeft weten te leggen en dat kan alleen, indien gij allen, van hoog tot laag. u inspant om in den kortst mogelijken tijd schip en alle onder- deelen, waarmede gij te maken hebt, te be- heerschen. Het ligt in mijn voornemen', zoo dra de gelegenheid daartoe geboden wordt, te oefenen, teneinde in den kortst moge lijken tijd een gevechtswaardig schip, een oorlogsbodem dus. van H.M.'s van Kinsber gen te maken. Moge de man. naar wien dit schip genoemd is, allen tot voorbeeld strekken en bovenal: mogen wij allen een voorbeeld nemen aan de plichtsbetrachting van Haar, Die reeds zoo vele malen ons volk door wijs inzicht en beleidvol bestuur door moeilijke tijden heeft heen geholpen. Ik noodig u uit aldus eindigde spr. onze aanhankelijkheid aan HM. de Ko ningin en het Huis van Oranje te bezege len met een driewerf hoezee" Nadat door de bemanning hieraan was voldaan, namen de werkzaamheden hun gewonen gang. om het schip, waarvan de geheele bemanning nog niet aan boord is. zoo spoedig mogelijk in gereedheid te brengen. De van Kinsbergen werd gebouwd dcü de Rotterdamsche Droogdok Mij. te Rotter dam. De afmetingen zijn: water verplaatsing 1760, lengte 103.2. breedte 11.60, diepgang 3.30 meter. Bewapening: 4 kanonnen van 12 c.M.. 4 mitrailleurs van 40 m.M. op dub bele affuit. Snelheid 25'/z knoop: vermogen 16.000 A.P.K. De kiellegging geschiedde op 11 Septem ber 1937. terwijl de bodem op 5 Januari van dit jaar te water gelaten werd. De 40-Jarige motorrijder J. D. uit Kra nenburg is vanmorgen op weg van Kranen burg naar een schoenenfabriek in Kleef tegen een vrachtauto opgereden en eenige meters meegesleurd. Toen eenige uren later voorbijkomende arbeiders den man vonden was hij reeds aan de gevolgen overleden. WISSELKOERSEN. Londen 8.711/4 (8.73V4): Berlijn 74.50 (74.751Parijs 4.923/4 4 941Brussel 31.52V2 (31.52141 Zwitserl. 42.02% (42.15); 'Kopenhagen 33.87%- 39.00Stockholm 44.95 (45 051Oslo 43.75 (43.90); New York 1.86 1/4 (1.86 5/8); Lire Bankpapier 6 40 (6.501. Prolongatie 2%; Part. disc. 1 a 2; Dag geld 14. Registermarken 24 7/8; Handels Sperr- marken 4 7/8; Reismarken 48; Bankpapier 22>/2. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Met ingang van 25 September a s. is herbenoemd tot burgemeester van Alphen aan den Rijn, de heer P. A. Colijn. DE NIEUWE REGEERINGSGEMACHTIGDE VOOR ALGEMEENE ZAKEN. BATAVIA, 24 Aug. Aneta/A.N.P. met ingang van 2S Augustus a.s. is benoemd tot Regeeringsgemachtigde voor Algemeene Zaken. dr. H. J. Levelt. Deze was tot nog toe verbonden aan het Departement van Binnenlandsch Bestuur als adviseur voor de decentralisatie. VISSCHERS DOOR STORM OVERVALLEN. Ruim 30 lijken aangespoeld. TAROENA, 24 Aug Aneta/A.N.P.) VisscCers van de Sangi-eilanden zijn Dins dagavond overvallen door ongekend hevige windvlagen. Veel kleine prauwen zijn om geslagen. Sommige visschers wisten zwem mende de kust te bereiken, doch verschei- denen hebben den dood in de golven gevon den Tot dusver zijn ruim dertig lijken aan gespeeld. Verscheidenen worden nog ver mist. Vanochtend is aan de gevolgen van een recente ernstige ziekte overleden prins Colonna. de gouverneur van Rome. STAKING BIJ DE WERKVERSCHAFFING. Ongeveer 1000 arbeiders leggen den arbeid neer. Vanochtend zijn ongeveer duizend arbeiders, die bij wijze van werkverrui ming werkzaam zijn bij het graven van het afwateringskanaal in Oost-Noord brabant in staking gegaan. De arbeiders, die voor het m eerend eel af komstig zijn uit Breda en Tilburg hebben als voornaamste klacht, dat zij te weinig nachtrust krijgen, omdat zij 's morgens reeds om 4 uur moeten opstaan, terwijl zij eerst des avonds acht uur thuis komen. Het vervoer geschiedt per extra trein. Voorts zouden er klachten zijn over te zwaar werk en te lage loonen. De adjunct-inspecteur voor de werkver ruiming in Noord-Brabant te 's-Hertogen- bosch is reeds ter plaatse aangekomen voor het instellen van een onderzoek, terwijl de burgemeester van Mill, politie heeft gerequi- reerd voor handhaving van de orde onder de groote menigte, de zich thans in de na bijheid van het station te Mill ophoudt, in afwachting van den extra trein, welke eerst om 5 uur vanmiddag wordt verwacht voor het terugkeeren naar de resp. woonplaatsen der arbeiders. DE POSTVLUCHTEN. De „Torenvalk" ls gisterenmorgen van het vliegveld Tjililitan naar Nederland vertrokken met medeneming van 284 kg. post. 6 kg. pakket- post en 117 kg. goederen. Hedenmorgen om 6 03 uur is het KLM-vlieg- tulg de „Emoe" met de volgende bemanning naar Indië vertrokken: eezegvoerder Hondong, 2e be stuurder Stroeve, werktuigkundige Boon. radio telegrafist van Brugge en steward Meyer. Meegenomen werd 402.864 kg. briefpost. 21.450 kg. pakketpost en 252.508 kg. vracht. DE HEER J. BOMMER TWEEDE-KAMER-LID. De heer J. Bommer. te Amsterdam, die in de vacature-Albarda is benoemd tot lid van de Tweede Kamer, heeft die benoeming aangenomen. MINICTER VAN KLEFFENS WEER TE DEN HAAG. Minister Van Klef fens is heden uit Brus sel te Den Haag teruggekeerd. De Paus zal vanavond om 19 uur M.E.T. (tien minuten over halfzeven Amsterd. zomertijd) een radioredevoering houden, welke onmiddellijk in verschillende talen zal worden herhaald. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 3 van het Tweede Blad. N GENJARIG MEISJE VERDRONKEN. Ir. het Maas- en Waalkanaal onder Heu- men bi Nijmegen is het negenjarig doch tertje van schipper Van S„ varende op het schip „Henjocka", over boord geslagen en terecht gekomen onder êen onmiddellijk volgend schip. Het kind is jammerlijk verdronken. Het lijkje is nog niet opgehaald. AMSTERDAM. 24 Augustus. Evenals de laatste dagen had de effecten beurs heden een kalm voorkomen en. uiterlyk althans, was van zenuwachtigheid niets te be merken. Dat de internationale spanning een gevoel van onzekerheid te voorschijn riep. kwam heden echter goed tot uitdrukking op de geldmarkt. Voor prolongatiegelden bestond veel meer vraag dan tijden achtereen het ge val ls geweest, doch daartegenover hielden de geldgevers zich op den achtergrond en de be hoefte aan contante middelen kon op de pro- longatiemarkt dan ook slechts bevredigd wor den ten koste van de bewilliging in een belang rijk hoogeren koers. Terwijl gisteren posten werden afgesloten tegen 114 pCt. werd pro longatie vandaag pCt. genoteerd. De onbe haaglijke politieke situatie riep weliswaar geen uitgesproken flauwe stemming te voorschijn, maar drukte toch onmiskenbaar haar stempel op de markt, hetgeen bleek uit algemeen lager koersen. Veel aanbod was er overigens niet. doch tegenover de geringe hoeveelheid materiaal, die aan de markt was. bestond hoegenaamd geen kooplust, zoodat voor tal van fondsen beduidend lagere noteeringen tot stand kwamen. Onder beurstijd echter werden óver het alge meen geen groote schommelingen meer meege maakt en legde de markt, rekening houdende met alle verhoudingen een behoorlijk weer standsvermogen aan den dag. Op de Beleg- glngsmarkt waren Nederlandsche staatsfondsen lichtelijk aangeboden. De oude schuld echter stond onder tamelijk flinken druk. zoodat inte gralen en de oude 3 pet. obligatiën wederom een vrij groot verlies te boeken kregen. Ook de overige staatspapieren werden iets lager afge daan. doch hier waren de nadeelige verschil len minder geaccentueerd. Fransche fondsen waren aangeboden in het bijzonder de guldens- obligatiën en meer speciaal de papieren; welke laatstelijk aan de markt waren gebracht, resul- teerende in lagere koersen Ook Duitsche waar den hadden van aanbod te lijden. Op de Amerikaansche markt ontwikkelde zich eenige affaire in de Staalwaarden, de Koper- aandeelen en enkele Spoorwegshares. In navol ging van New York werd algemeen op een lager niveau gehandeld. Onder beurstijd kon hier en daar een kleine verbetering worden waargeno men. De locale markt had een stil verloop. De aandeelen Nederlandsche Handel Maatschappij werden wederom in een open hoek verhandeld en bewogen zich daarbij aanhoudend in de on middellijke nabijheid van den parikoers. In Oliefondsen was niet veel te doen. Koninklijken gaven bescheiden omzetten te zien. Nadat aan vankelijk eenige punten lager was afgedaan, kon geleidelijk aan een vrij aardige verbetering wor den geconstateerd, waarna later op den middag weer een kleine inzinking plaats vond. De Rub- bermarkt was stil. Amsterdam Rubbers kregen een verlies van eenige procenten op hun reke ning. terwijl diverse minder courante soorten eveneens lager werden genoteerd. Voor Tabakken bestond vrijwel geen animo. De algemeen gedrukte beursstemminc oefende hier niet zoo veel invloed uit. Scheepvaartpa pieren waren veronachtzaamd. De koersen kwamen meerendeels lager te liggen De af faire in Suikerfondsen was van bescheiden omvang. H.V.A.'s waren bij de opening eenige procenten lager en vertoonden vervolgens nog een kleine verzwakking. Op de afdeeling der Industrieelen liepen de Philips aandeelen na lager te zijn ingezet, nog een kleinigheid ach teruit. waarna tenslotte weerstand werd gebo den, Unilevers leden een vrij gevoelig verlies: Aku's kwamen iets lager te liggen. De handel was van besoheiden proporties. De Bank van Engeland heeft heden haar rentetarieven verhoogd en het wisseldisconto gebracüit van 2 op 4 Jaren achtereen was het Engelsche cen trale credietinstituut in staat het disconto op 2 pCt, te handhaven, doch de tijdsom standigheden hebben het genoodzaakt het disconto plotseling aanzienlijk te verhoo- gen. De koers van het pond sterling kon maanden achtereen op peil gehouden wor den. doch daarvoor was het noodzakelijk dat het Britsche egalisatiefonds geregeld goud afstond, welk goud zijn weg in hoofd zaak naar de Ver. Staten vond. Verleden iaar stond het pond sterling veelvuldig on der druk, met het gevolg, dat de ressour ces van het Britsche egalisatiefonds be langrijk waren geslonken. De laatste weken heeft het Engelsche ruilmiddel weer aan grooten druk blootge staan. De Bank van Engeland heeft thans echter als eerste maatregel ter verdediging van de munteenheid het disconto verhoogd. LEIDEN, 23 Augustus 1939. Coöp. groenten-, fruit- en bloemenveiling-Vereeniging „Leiden en Omstreken". Roode kool f. 1—2; Groene kool f. 1.504.10; Prei f. 1.803; Kroten gekookt f. 1.60—2.50; Uien f.4: Peen f.2.30— 3.90; Aardapelen f.2.302.80; Sla f.2; Druiven f.2630; Snijboonen f.616; Stokboonen f.11 20; Pronkboonen f.37; Stamboonen f.615 Postelein f.14: Spinazie f.1—5; Tomaten A f.4—4.80. B f.4—5.40. C f.4 per 100 KG. An dijvie f. 0.501.40; Komkommers f.14.20; Bloemkool f. 1.5014.80; Meloenen f.5—20: Salade f.1—3.40; Perziken f. 0.50—9.20 per 100 stuks. Kroten f0.801.60; Pieterselie f. 0.30— 1.20; Selderie f. 0.30—0.80: Uien f. 0.50—1.20; Peen f. 2.50—5.30; Rabarber f. 0.80—1.30 per 100 bos. GOUDA. 24 Aug. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 468 stuks, waarvan 37 slachtvarkens. Vettc van 241,425ct. per pond: levend met 2 c.'o korting; 106 magere varkens, prijzen f.2535 p. stuk; 262 biggen f. 1216 p. stuk; 40 nuchtere kalveren f.5—9 p. stuk; 2 schapen; 21 bokken en geiten f. 25 p. stuk. Handel matig. Alge meene markt: Aangevoerd 339 partijen kaas. Ie kwal. met rijksmerk van 2325. 2de kwal. met rijksmerk 2022: zware tot 27: crisisaftrek 7.6 Ct. Handel matig. Aangevoerd 143 ponden boter. Goeboter van 6570 ct. per pond; weiboter van 60—65 ct. per pond. Handel vlug. Aange voerd 128.500 eieren. Prijs kipeieren f3.704.20, eendeieren f. 3.003.25 per 100. Handel matig. Coöp. Z.-Hl. Eierveiling. Aanvoer 130.200 kip eieren. Prijzen: 56/53 KG. f. 3.954.05, 58 60 f. 4.10—4.20. 60 62 f. 4.20—4.25. 62 68 f 4.25—4.75, bruine 58 72 f. 4.10—4.90. kleine eieren f.3.85— 3.95; heneieren f. 2.70—3.30. alles per 100 stuks. Aangevoerd 1000 eendeieren. Prijs f.3—3.20 per 100 stuks. KATWIJK A. D. RIJN. 23 Aug. 1939. Groen- tenveiling. Eigenheimers groote f. 2.40—3.80: idem Drielingen f. 1.60—2.20 per 100 K.G Sla f. 1.25—1.95: Bospeen f. 2.50—5.50: Bloemkool I f 9—17. idem II f. 3.50—810: Kroten f0.50— 0.65; Peen p. kist f. 0.300.65. LEIDSCHENDAM, 23 Aug. Het Wapen van Veur. 19101 kipeieren f. 4.50—5.05; 900 hen- eieren f. 2.402.80: 90 eendeieren f.2.803: 10 diverse eieren f.6 per 100 stuks. 203 kippen f. 0.600.90; 48 eenden f0.300.65; 37 duiven f.0.100.20: 192 konijnen f.0202.40 per stuk. NAALDWIJK. 23 Aug. Coöp. Snij bl. veiling. Spectrum 1 00—2.10, topsu f. 1 80—2.40. pelargo nium 4.605.20. amaryllis 3.004 00. page 7.00— 13.00. blanche du poitou 3.60—3.30 per 100; plumosa 11—26 ct.. sprengerie 5—13 ct.. gla diolen 2—12 ct.. dahlia 45 ct.. freesia 7—11 ct. per bos. NOORDWIJKERHOUT. 23 Aug. *39. Veiling „De Eendracht". Aanvoer 3100 zakken. Bramen f. 0.70—0.90 per slof van 3 K G.; pronkers f 0.36 —0.44; snfjboonen f. 0.60—0.95: enkele heerenb. m. dr. f. 0.601.10; enkele heerenb. z. dr. f 0.60 —1.20; stokheerenb z. dr. f. 1.10—165; dubbele heerenb. f. 0.601.30; tuinboonen f. 0.38—1 00- blauwe schokken f. 0.50—0.65. Alles per zak van 10 K.G. RIJNSBURG. 23 Aug. Groentenveiling. Aard appelen f. 0.500.70; Waschpeen f.0 400.60; Kroten f. 0.50—0.70; Uien f. 0.50—0.70; Bloem kool I f.813; idem II f.37; Kroten f. 0.50— 0.60; Bospeen f2.503.50. RIJNSBURG. 23 Aug. Bloemenveiling. Gla diolen: Picardlë 20—30; Polijst 20—30; Oranje prinses 20—30; Jacoba van Beleren 20—30; Tienhoven 20—30; Maagd van Orleans 3040; Dahlia's 4050: Helianthen groot 5070; idem klein 10—20; Asters 10—20; idem rose straal 40—60: Zinnia's groot 30—40; Idem klein 10—20 ROELOFARENDSVEEN. 23 Aug. 1939. Aard beien 1620 ct. per doosje; meloenen 5—13 ct. per stuk; tomaten 50—60 ct per bak sla f 0 60 4.20 per 100 krop: snijboonen 1.0 60 - 1.05- prinsesseboonen f. 0.70—1.15; stamboonen f0 93 pronkboonen f0.30 per 10 kg.: augurken D f. 0.410.44. augurken E f. 0.150 17, stippel C-D f. 0.15 per 25 kg. TER AAR. 23 Aug 1939 Centr. Veiling. Spi nazie f. 0.22: Andijvie f.0.10—0.20; Slavellen f. 0.10 per kist. Snijboonen f. 0.601.20; Prin sesseboonen f.0 60—1.40; Dubb. stampr. f 0 60— 1; Witte pronkb. f. 0.30—0.39; spekboónen f.0 60 1—0.65 per 10 kg.; Postelein f 1—3.50; Wasch- jpeen f. 1.502: Roode kool f. 1.10 per 100 kg Kroten f. 0 50—1: Peen f 2.50—3; Selderie f 0 30 -1 per 100 bos; Sla f. 1-4 per 100 s'uks; I Bloemkool f. 0.12—0 16: Meloenen f. 0.05—0 23: IKomkommers f. 1—3.50; Tomaten A f.2—2.50: Augurken fijn f 3 10. fijnbasterd f. 1.40 basterd f.0 65. grof f. 0.42—0.61. stippel f. 0.15. fnnstlp- pel f. 0.34 per 25 kg. VEUR. 22 Aug. Eierenveiling ..Het Wapen van Veur". Aangevoerd: 19101 kippeneieren f. 4.50—5.05; 900 henneneieren f. 2.40—2.80; 90 eendeneieren f.2.80—3.00; 10 diverse eieren f 6; 203 kippen f. 0.40—0.90: 43 eenden f 0.30—0.65; 192 konijnen f. 0.20—2.40; 37 duiven f.0 10—0 70. VOORSCHOTEN. 22 Aul 1939 Vrije VeP'ng. Kippeneieren f. 4.70—5.30 J Kuikeneieren f2 60 —3 per 100; Hanen f/0.50—0.70: Ro r n f. 0.250.85; Duiven f.0.10—0.16 per stuk. VOORSCHOTEN. 23 Aug. 1939. Veiling V.P.V. Kippeneieren f. 4.50—4.70 Kuikeneieren f.4 30 —4.40; Eendeneieren f. 2.40—2.90 per 100. WADDINXVEEN, 23 Aug. Aangevoerd aan da eierenveiling: 268 kipeieren. Prijs f. 4—4.30 per 100 stuks.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3