BUITENLAND De groeiende spanning 1EIDSCH DAGBIAD - Eerste Blad Woensdag 23 Augustus 1939 Henderson naar Berchtesgaden Australië achter Groot Brittannië Laatste Berichten Binnenland Ernstige autobotsing te Hilversum Incident in de buurt van Labischin Hitier spreekt Zondag ochtend om 11 uur 20 Koning Carol pleegt overleg Toch spoorwegstaking? Uitstekende gezondheidstoestand der Prinsessen Buitenland BEURSOVERZICHT De Oslo-conferentie WiKI b, BIÜtllTIN^ SPORT kampioenschappen Gemeld wordt, dat de Britsche am bassadeur te Berlijn Henderson van ochtend om half tien met een vliegtuig naar Berchtesgaden is vertrokken. Officieel wordt bevestigd, dat Hen derson Hitier zal ontmoeten. Na de gisteravond gehouden Britsche leabinetsbijeenkomst werden instructies ge zonden aan ambassadeur Henderson per soonlijk een boodschap van de Britsche re- gecring aan den Fuehrer over te brengen. Het verluidt, dat deze boodschap in de lijn lag van het na den gisteravond ge houden kabinetsraad uitgegeven commu niqué. De regeeringen van Frankrijk en Polen worden op de hoogte gehouden. BERLIJN EN DE BRITSCHE MAATREGELEN. Het nieuws, dat het Britsche parlement legen morgen is bijeengeroepen, is de eenige passage uit het communiqué van het kabi net, welke in de Dultsche bladen verschijnt. Het feit, dat het parlement gevraagd zal worden de defensievolmachten goed te keu ren. wordt verzwegen. I Evenmin wordt melding gemaakt van de opvatting der Britsche regeering dat de Duitsch-Poolsche geschillen het gebruik van geweld niet rechtvaardigen. De verkla ring dat het Russisch-Duitsche nlet-aan- valspact in geen geval van Invloed zal zijn op de verplichtingen van Groot-Brittannië jegens Polen wordt genegeerd. Onder groote koppen probeeren de bla den bij de lezers den Indruk te vestigen, dat te Londen vrees en consternatie heerschen De Lokal Anzeiger zegt, dat Parijs vol wanhoop naar Londen kijkt. Op de frontpagina's staan weer veel be richten over beweerde Poolsohe wreedhe den, evenals uitgezochte perscommentaren uit alle deelen der wereld, waarbij Groot- Brittannië en Frankrijk in een kwaad dag licht worden gesteld. Mcnzies, de Australische premier, heeft na een vergadering van het ka binet verklaard, dat Australië vastbe sloten is aan de zijde van Groot-Brit tannië testaan. Voorts zeide hij o.m.: Ik spreek zonder aarzelen. Groot-Brittannië heeft en zal hebben onze meest volledige samenwerking bij zijn prachtige pogingen de krankzin nigheid en onrechtvaardigheid van een corlog te voorkomen. Indien zijn grootsche pogingen falen, zullen wij naast Groot- Brittannië staan. Slowakije tegen Polen. Het bericht, dat binnenkort een niet-aan- valsverdrag tusschen Berlijn en Moskou zal morden gesloten, heeft In de hoofdstad van Slowakije sensationeel gewerkt. Reeds Dinsdagochtend was een sterke beweging r-nder de bevolking merkbaar. Des middags 'erd spontaan in de stad gevlagd. Tegen «yen uur kwamen tienduizenden op het djheidsplein bijeen, waar een groote op tocht werd gevormd, die ter sterkte van ïgeveer 40.000 personen naar het stede- lijke theater trok. Daar had zich reeds een menigte van tegen de 100.000 koppen ver zameld. De chef van de propaganda Sano Mach hield een redevoering, waarin hij er de nadruk op legde, dat de Slowaaksche politiek de eenige juiste richting heeft ingeslagen, toen zij ondanks alle mopperaars de Duit- sche vriendschap als het eenige wezelijke fundament voor de Slowaaksche zelfstan digheid heeft verworven. Het Slowaaksche volk heeft zich tot een bondgenoot gewend, die vandaag machtig en morgen nog mach tiger zal zijn. Mach wees er ten slotte op, dat de Slo- waken hun gebiedsdeelen terug eischen, niet morgen, maar direct. Wat ons werd ge roofd, nemen wij met harde hand terug. Na den chef voor de propaganda sprak de leider der Duitsche volksgroep ing. Kar masin, die wees op de trouwe wapenbroe derschap tusschen Duitschers en Slowaken. Thans gaat het niet meer om de eigen toe komst, doch om die der broeders die onder matelooze terreur moeten smachten. Ook voor hen zal het uur der bevrijding slaan. De De militaire voorbereidingen. Manchester Guardian meldt, dat TWEE PERSONEN UIT BODEGRAVEN GEWOND. Een ernstig verkeersongeluk werd hedenochtend te Hilversum veroor zaakt door het niet verleenen van voorrang. Een vrachtauto uit Bode graven reed op den Lorentzweg in de richting van het centrum van Hilver sum. Achter het stuur zat de 23-jarige slager D. In de cabine bevonden zich verder de 20-j. G. B. en het 16-j. meis je N. H., allen uit Bodegraven. Op het kruispunt LorentzwegJan van der Heydenstraat zag de chauffeur van de linkerzijde een personenauto naderen. Daar hij voorrang had, stak hij den weg over, doch de andere wagen reed zonder te rem- Duitschland zijn voorbereidingen voor een Imen door en kwam met een hevigen slag Inval in Polen voltooit. tegen den linker-voorkant van de vracht- Groote gedeelten der in den omtrek van auto terecht. De schok was zóó hevig, dat Berlijn in garnizoen liggende afdeelingen 1 beide wagens kantelden. De chauffeurs gemotoriseerde troepen zijn Maandag en j bleken merkwaardig genoeg geen letsel te Dinsdag naar de Poolsche grens vertrok- hebben opgeloopen, doch de passagiers uit ken. Ook wordt melding gemaakt van de cabine van den vrachtwagen waren troepenbewegingen in Bohemen, Moravie en Oostenrijk. Het blad voegt hier aan toe: „Ten einde de Tsjechen in een oorlog tegen Polen te verzoenen, bereidt de Duit sche regeering een decreet voor, dat den Tsjechen den waarborg van een „nieuwe vrijheid" zou geven. Maatregelen tegen Poolsche vereen igingen. De Senaat van Danzig heeft verordend, dat de te Danzig gevestigde Poolsche ver- eenigingen op coöperatieven grondslag met ingang van heden onderhevig zijn aan controle vanwege het Danziger Genos- senschaftsverband." Het Zwoelf Uhr-blatt meldt op in net oog springende wijze dat Polen in de buurt van Labischin een overval heb ben gepleegd op de hoeve van den Duitscher Malzeck. Deze werd door revolverschoten gedood evenals zijn zoon van 15 jaar. Zijn vrouw zou met een mestvork zijn mishandeld. Het blad wijst op den „onhoudbaren" toe stand van de Duitschers in Polen. Reuter heeft van gezaghebbende zijde vernomen, dat Hitler Zondag a.s. om elf uur 20 te Tannenberg zijn redevoe ring zal houden. De aankomst van von Ribbentrop. Von Ribbentrop werd op het vliegveld voor de burgerluchtvaart door Potemkin en Barkov, den chef van hèt protocol, Merkulov, plaatsvervangend commissaris voor binnenlandsche zaken, de ambassa deurs van Duitschland en Italië en de militaire en vlootattaché's dezer landen te Moskou, verwelkomd. BELGIË. De Oslo-conferentie Alle deelnemers aan de Oslo-conferen tie zijn te Brussel gearriveerd. Zwitserland 01 niet vertegenwoordigd zijn. Volgens minister Sandler is de grond ing van de besprekingen blijkbaar: Ten eerste: het groote belang, dat de 'eelnemende landen hebben bij den vrede. Ten tweede: de duidelijke wil van deze mogendheden om een politiek te voeren, «elke staat buiten de tegenover elkaar i'aande groepen in Europa. Ten derde: de noodzakelijkheid in de huidige periode van spanning voor deze •enden een gereserveerde en gematigde Houding aan te nemen, welke wordt ge tocht door de verantwoordelijkheid en geluk van hun eigen landen. Hedenochtend om kwart over tien had de eerste bespreking plaats. ROEMENIE. Koning Carol heeft langdurige conferen- gehouden met leden van het Roemeen- u k.abmet ten einde de maatregelen te '"'tooien,die in geval van nood moeten °™en genomen. Er is niet tot verdere bint voorzol'Ssmaatregelen besloten juten de reeds geregelde concentratie van JWfvetroepen. Er is nog geen officieele re- m ,°P bet voorgestelde pact bekend, hoe- 11,111 gebeurtenissen met diepe belang- Jiing worden gevolgd. Er wordt ulteen- "t. dat Roemenie zoowel met Duitsch- als met Rusland vriendschappelijke 'wies heeft, doch tegelijkertijd de bond- stn°ot van Polen is. ENGELAND Het comité van de vakvereening van machinisten, een der drie organisaties van Britsche spoorweglieden, heeft be sloten, dat vanaf Zaterdag a.s. te mid dernacht het werk zal worden neer gelegd op de vier voornaamste groepen spoorlijnen. De nationale unie van spoorwegarbeiders heeft besloten voor het oogenblk geen sta king af te kondigen. De conferentie der ge delegeerden heeft besloten opnieuw den eisch in te dienen van een minimum salaris van 50 shillings per week bij de nationale rechtbank, zoodra dat mogelijk zal zijn. Het besluit van de vakvereeniging van machinisten en stokers is genomen door de executieve na bestudeering gedurende zes en een half uur van de weigering der vier voornaamste spoorlijnen, om toe te stemmen minder fortuinlijk. B. had een paar ribben gebroken, terwijl het meisje over hevige pijn klaagde. Een dokter van den genees kundigen dienst constateerde ernstige inwendige kneuzingen. Bovendien heeft zij vermoedelijk een bekkenfractuur opgeloopen. Beide gewonden zijn naar het Diaconessenhuis vervoerd. De toe toestand van het meisje is ernstig. De auto's zijn zwaar beschadigd. Het volgende bulletin is uit gegeven De gezondheidstoestand van H.K.II. Prinses Juliana is uitste kend. H.K.H. heeft thans weer het normale leven hervat. De zorg voor Prinses Irene, die het eveneens uitstekend maakt, is verder overgedragen aan dr. Carstens. w.g.) Dr. J. DE GROOT. Soestdijk, 23 Augustus 1939. Naar wij vernemen is dit het laatste bulletin, dat uitge geven wordt. ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG TE NOOTDQRP. Botsing tusschen trein en auto. Hedenochtend vroeg heeft een ongeluk plaats gehad op den onbewaakten over weg bij de voormalige halte Nootdorp aan de lijn Den HaagGouda. Trein No. 507, die 6.45 uur uit Den Haag naar Utrecht vertrekt, kwam op genoemden overweg in botsing met een vrachtauto. Deze laatste werd zwaar beschadigd' en ook de trein liep eenige beschadiging op. Persoonlijk^ ongelukken kwamen niet voor. De trein had 10 minuten vertraging. JONGEMAN BEWUSTELOOS OP DEN RIJWEG GEVONDEN. te Een geheimzinnige geschiedenis. Gisteravond heeft de gemeentepolitie Maastricht op het viaduct Limmel Maastricht een man aangetroffen, die, bloedend aan het hoofd gewond, op den rijweg lag. Het slachtoffer, dat bewusteloos was, kwam een paar keer even bij kennis en werd op advies van een geneesheer naar het ziekenhuis te Maastricht overge bracht. Het bleek, dat men te doen had met J. van D. uit Luik. Hij deelde mede, met drie hem onbekende jongemannen per auto uit Luik naar Maastricht te zijn ge komen en op het viaduct uit den wagen te zijn gegooid. Hij kon voor deze handel wijze geen reden opgeven. Ook later in den nacht heeft de man tegenover de politie deze verklaring herhaald, er aan toevoe gende, dat hij zijn portefeuille met drie honderd francs miste. De politie twijfelde echter aan de juist heid van deze verklaringen en tenslotte moest de man toegeven dat hij onjuiste mededeelingen had verstrekt Hoe de toedracht der zaak dan wel was, vertelde hij echter niet. Daarnaar stelt de politie thans een nauwgezet onderzoek in. ALG. VERGADERING VAN DEN BOND VAN SMEDENPATROONS. De Bond van Smedenpatroons in Neder land houdt thans in „Junushof'* te Wage- ningen zijn jaarlijksche algemeene verga dering. De jaarverslagen werden goedge keurd; besloten werd de weerstandskas op te heffen en onder te brengen bij de extra reserves. In 1940 zal de jaarvergadering te Middelburg worden gehouden. DE VELDPOSTDIENST WEDER IN WERKING. Ten behoeve van de bij de grensbeveili- ging betrokken miliairen is met ingang van heden opnieuw de veldpostdienst ln wer king getreden. Veldpostkantoren zijn gevestigd te Gro ningen, Apeldoorn, 's Hertogenbosch en Maastricht. Correspondentie voor militairen als be doeld moet voorzien zijn van de duidelijke aanwijzing „Veldpost", naam, voorletters en militairen rang van geadresseerde, het legeronderdeel fin bijzonderheden om schreven) waartoe hij behoort of waarbij hij is gedetacheerd. Vermelding in het adres van de plaats waar het onderdeel is gelegerd, mag niet geschieden, wèl mag de naam van het be trokken veldpostkantoor worden toege voegd, indien den afzender bekend is on der welken territorialen bevelhebber (Friesland, Overijssel, Noord-Brabant of Zuid-Limburg) de geadresseerde behoort. Bij K.B. van 21 Aug. 1939 is met in gang van 1 September 1939 den vice-admi- raal J. C. F. Hooykaas eervol ontslag ver leend uit de betrekking van hoofd der af- deeling Hydrografie bij het departement van defensie, zulks onder dankbetuiging en is kapitein-luitenant ter zee R. van Tijen, thans als zoodanig benoemd. DE VERDUISTERING TE AMSTERDAM. f. 3400 teruggevonden. In aansluiting op ons bericht onder Ge mengd inzake de arrestatie van een echt paar te Amsterdam wegens verduistering van gelden eener handelsonderneming vernemen wij nader, dat de Verduisterde som in den loop van drie jaren f. 18.000 be draagt. Gisteren hebben de man en de vrouw aan de politie f. 1200 overhandigd. Na een langdurig verhoor heeft de vrouw vanoch tend bekend nog een bedrag aan geld thuis te hebben verstopt, gewikkeld in een klu wen wol. Bij huiszoeking is inderdaad ten huize van het echtpaar in Amsterdam-Zuid op den zolder een kluwn gevonden, waaruit nog f. 2200 te voorschijn kwam. Vier zonder stuurman: Italië, Zwitserland Denemarken en Duitschland. Vier met stuurman: Frankrijk, Italië, Zwitser land. Nederland, Denemarken. Duitschland, Bo hemen, Moravië, Hongarije. Zuid-Slavië en Roe menië. Hieruit blijkt dus, dat twaalf landen te Am sterdam vertegenwoordigd zullen zijn. Opmer kelijk is de weinige animo voor het nummer vier zonder stuurman, waarvoor op Zondag 3 Sep tember onmiddellijk de finale zal kunnen wor den geroeid. De inschrijvingen van Polen waren op het secretariaat nog niet ontvangen. Men verwachtte wel deelneming in de nummers Skiff en Double scull. Mochten deze nog komen, dan zal de F.I.S.A ze alsnog aanvaarden. De loting voor de verschillende nummers wordt gehouden op het congres van de F.I.S.A.het welk aan de Europeesche kampioenschappen voorafgaat. BOKSEN. LOU AMBERS WERELDKAMPIOEN LICHTGEWICHT. In tegenwoordigheid van 30.000 toeschouwers heroverde Lou Ambers den titel van wereldkam pioen in het lichtgewicht op den titelverdediger Henry Armstrong, dien hy in een gevecht over vijftien ronden op punten versloeg. Henry Armstrong had reeds voor dezen wed strijd moeilijkheden met zijn gewicht. Voortaan zal hy dan ook in de weltergewicht-klasse uit komen. VERKLARING VAN PIERLOT. De conferentie der staten-leden van de Oslogroep werd om 13 uur 25 geschorst. De Belgische premier en minister van buitenlandsche zaken. Pierlot heeft de journalisten ontvangen en tegenover hen de 74.80»; Parijs 4.94 (4.94 1/4): Brussel 31.521/2 volgende verklaring afgelegd: (31.60); Zwitserland 42.15 (42.15); Kopen- Wij hebben den ochtend in een geest van hagen 39.00 (39.02^); Stockholm 45.05 AMSTERDAM, 23 Augustus. De Amsterdamsche effectenbeurs had heden een kalm verloop. De politieke toestand vormde vanzelfsprekend het groote onderwerp van ge sprek en werd op zeer uiteenloopende wijze ge ïnterpreteerd, maar overigens betoonde men zich niet nerveus en de markt legde zelfs een zeer goed weerstandsvermogen aan den dag. Wel was op sommige afdeelingen eenig mate riaal aangeboden, waardoor de koersen by de opening iets lager kwamen te liggen, doch in andere rubrieken kon zelfs een kleine verbete ring worden geconstateerd en later op den mid dag liepen de noteeringen meerendeels naar boven, zoodat de tendenz in dit opzicht prijs houdend kon worden genoemd. De Amerikaan- sche fondsen gaven eenige affaire te zien voor de Staalaandeeien, de Koperwaarden en enkele Spoorwegshares, waarbij in navolging van New York op een hooger peil werd gehandeld. Voor- locale rekening werd eenig materiaal uit de markt genoemen. zoodat hier en daar na een aanvankeiyke aarzeling een licht aantrekken van de koersen plaats vond. Op de locale markt werd niet veel gedaan. De aandeelen Nederlandsche Handel Maat schappij trokken goede belangstelling en wer den wederom in een open hoek verhandeld. By de opening werd opnieuw iets lager afgedaan doch daarna openbaarde zich vraag en geleide lik aan werd de opgaande lyn gevolgd zoodat ten slotte de parikoers wederom in bovenwaart- sche richting werd gepasseerd. Koninkiyken waren goed prijshoudend, waarbij na kleine schommelingen de koers een fractie hooger kwam te liggen. De Rubbermarkt was stil. Amsterdam Rubbers werden weliswaar iets lager ingezet doch konden zich weer spoedig herstellen tot het vorige niveau. Voor diverse minder courante Rubberaandeelen kwamen la gere noteeringen tot stand hetgeen verband hield met slechts gering aanbod waartegenover echter geen kooplust bestond. De tabaksafdee ling was stil en niet veel veranderd. Scheepvaart papieren haden een zeer beperkte markt maar konden zich meerendeels vry goed handhaven. In Suikerfondsen ging weinig om. H.V-A.'s wer den hooger ingezet en konden zich later op den middag gemakkelyk handhaven, hoewel het niet gemakkelyk ging om zaken te doen. Van de incourante soorten was niets te bemerken. De afdeeling der Industrieelen had een kalm voorkomen. De Philipsaandeelen werden aan- vankeiyk wat lager afgedaan doch liepen daarna naar boven. Unilevers en Aku's waren nauwelijks veranderd. De beleggingsmarkt had een kalm verloop. De Nederlandsche staatspapieren waren bij de opening op het peil van de vorige koersen eer der aangeboden, doch dit gaf geen aanleiding tot mutaties van beteekenis. Van de buiten landsche beleggingsfondsen waren de Fransche papleren wederom aan eenig aanbod onder hevig. Duitsche waarden waren door elkander pryshoudend. Op de geldmarkt werd eenige belangstel ling aan den dag gelegd. Er bestond welis waar byna geen vraag voor prolongatiegelden, maar de geldgevers betoonden zich iets terug houdender. zoodat ten slotte posten werden afgedaan tegen 11/4%. WISSELKOERSEN. Londen 8.73y2 (8.73 3/4); Berlijn 74.75 zeer vriendschappelijke samenwerking be raadslaagd over de verschillende vraagstuk ken, welke op de agenda der conferentie zijn geplaatst. Tot mnjn spijt ben ik nog niet in staat u inlichtingen te geven over het resultaat der beraadslagingen. Men stelt thans de teksten op, waarover jwy het eens zijn geworden. Deze teksten moeten ln onze volgende zitting, vanmid dag, worden bezien Overigens wenschen de hoofde der delegaties zich in verbinding I te stellen met hun onderscheiden regee ringen. wat zy begin van den middag tele- fonisch zullen doen. De beraadslagingen zullen tegen vier uur worden hervat. Het is niet uitgesloten, dat de besprekingen over andere onderwerpen morgenochtend worden voortgezet ERNSTIG ONGELUK TE HOOGKERK. Twee arbeiders door kokend asfalt getroffen. Vanochtend omstreeks halfacht is te in een minimum loon van 50 shilling. De Hoogkerk een ongeluk gebeurd, waarbij ITALIË. Sauerbiuch naar prins Colonna. het vertrek van professor Sauer- jltcA.naar Rome wordt thans medegedeeld, "ij aan het ziekbed is geroepen van den "«vemeur van Rome, Prins Colonna. vakvereeniging heeft 56.000 leden tegen 366.000 leden van de nationale unie van spoorwegarbeiders, dooh dat zijn de man nen. die een sleutelpositie innemen, wier actie practisch de spoorwegen zou stilleg gen .watde andere vakvereenigingen ook zouden besluiten. Het ministerie van arbeid heeft vertegen woordigers van de organisatie van machi nisten verzocht op het ministerie te komen om er te spreken over het besluit in staking te gaan. ZWITSERLAND. Het Zionisten-congres. De Zlon stlfche execut eve en het presi dium van het Zionistische congres zijn bij een gekomen in een spoedvergadering, waarin zij besloten, dat het congres zoo spoedig mogelijk moet worden beëindigd. Aangezien men het noodzakelijk acht, dat sommige leiders zich ln Palestina bevinden, is het mogelijk, dat een aantal hunner vrij wel onmiddellijk per vliegtuig derwaarts zal vertrekken, terwijl, naar verluidt, dele gaties der andere landen zulen vertrekken zonder het einde van het congres af te wachten. Er verluidt, dat het in de bedoeling ligt om het congres op zijn laatst morgen te doen afloopen. twee arbeiders ernstig gewond werden. Op een terrein van de betonbouwfirma Kool en Wildeboer was een ketelinstallatie geplaatst, geleverd door de Asfalt- en Chemische fabriek Smid en Hollander te Hoogkerk. Bij deze ketelinstallatie, welke gebruikt wordt voor het impregneeren van betonartikelen. werken drie arbeiders van laatstgenoemde fabriek. Omstreeks halfacht is het sluitstuk van den ketel gesprongen. De kokende asfalt spoot met groote kracht meters ver weg en trof de arbeiders H. Boerma en A. Belle. De derde arbeider werd niet getroffen. De slachtoffers kregen brand wonden over het geliccle lichaam. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Dokter Polman heeft de man nen onmiddellijk naar het ziekenhuis te Groningen laten overbrengen. De toestand van Boerma is zeer ernstig. De oorzaak is waarschijnlijk, dat het sluitstuk van de ketelinstallatie niet op de voorgeschreven wijze was vastgemaakt. DE POST VLECHTEN. Het Indiëvliegtuig „Gier" is gistermiddag om 14.48 uur op Schiphol geland. (45.10); Oslo 43.90 (43.92>4)New York 1.86 5/8 (1.86 11/16). Lire Bankpapier 6.50 (6.55). Prolongatie 11/4; Part. disc. 3/41; dag geld 1/2. Registermarken 25 7/16; Handelssperrmar- ken 51/8; Reismarken 49; Bankpapier 23 5/8. VON PAPEN OP WEG NAAR ANKARA. De Duitsche ambassadeur te Ankara, von Papen, is tegen den middag, komende uit Salzburg op weg naar Ankara, zijn nieuwe standplaats, op het vliegveld van Boeda pest geland. Naar men meent, zal hij over Sofia gaan. ROEIEN. De Europeesche DE INSCHRIJVINGEN. By het secretariaat van de F.I.D.A. zyn de volgende officieele inschryvingen voor de Euro peesche roeikampioenschappen. welke op 1, 2 en 3 September op de Boschbaan worden gehouden, ontvangen Skiff: Nederland. Hongarije, Denemarken, Roemenië en Duitschland. Twee zonder stuurman: Italië, Zwitserland, Nederland. Zuid-Slavië, Roemenië, Denemarken en Duitschland. Twee met stuurman: België, Frankryk, Italië, Duitschland, Zwitserland. Nederland, Hongarye en Denemarken. Double scull: België, Frankryk, Italië, Zwitser land, Nederland, Hongarye en Duitschland. AMSTERDAM. 23 Augustus. Ter veemarkt aangevoerd 278 vette kalveren. Prijs 1ste kw. 50—54, 2de kw. 42—48, 33e kw. 34—40 ct. per K.G. levend gewicht; ondermelkers lager. 54 nuchtere kalveren f.610 per stuk; 165 var kens: vleeschvarkens. wegende van 90110 KG. 6364. zware varkens 6162. vette varkens 60 61 ct. per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. KATWIJK AAN DEN RIJN. 22 Aug. Eigen heimers groot f.2 203.40; idem Drielingen f. 1.202; sla per 100 f. 2.505.60; bospeen f2.50 3.90; kroten 5060; peen per kist 3055 ct. KOUDEKERK a. d RIJN. 22 Aug. E. V. H. R. Aanvoer kipeieren 2789 stuks. Aanvoer boter 52 ponden. Kipeieren f. 4.505.00, eendeieren f. 3.50- f.3.80. boter 6065 ct., kaas 2428 ct.. kippen 6080 ct., hanen 80100 ct.. konynen f 1002 25 LEIDSCHENDAM. 22 Aug. Engelsche kom kommers 1ste soort f. 23.10. 2de soort f. 1—1.80, 3de soort f1gele komkommers. 1ste soort f2.203, 2de soort f. 1.30—1.80. 3de soort f.1 1.10: kropsla. 1ste soort f. 0.802.40. 2de soort f. 0.50—0.80; stoofsla f.2—2.30: peen 1.2.80— 3.60; bloemkool. 1ste soort f. 10.5013.80, 2de soort f. 4.607.50: tomaten, midd. f.22.60, gr. ronde f.22.50, 2de soort f.22.10; andyvie per 100 f. 0.80—1.40, idem per 100 Ko. f.2—2.40; spi nazie per 4 Ko. 815 ct.; postelein f.22.40; rabarber per 100 bos f. 22.80; snyboonen f. 8 —11, spercieboonen f.710; selderie 5060; doperwten 1618; pruimen per 100 3060; me loenen 716: tiuriven 13—14. RIJNSBURG. 22 Augustus. Groentenveiling. Aardappelen 50—70 ct.; waschpeen 4050 ct.; kroten 5060 ct.; uien 6075 ct.; bloemkool I f.813; idem II f.47; Bospeen f. 2.50—3.50; kroten 5060 ct. Bloemenveiling. 22 Aug. - Gladiolen Ja cobs 40—60; Picardlë 50—70 ct.; Oranje Prinses 0.501.00; Tienhoven 40—60: Fleming zwart 30 50; Asters struisveer wit 3040; idem ge mengd 20—30: Ziania's groot 30—70: id. kle4n 10—20: Montbretia's 20—40; Convilli alba 20 - 60; Witte lelies f. 3.40—5.10; Rubia f. 3.30—5.80; Auratum f. 3.40—4.80; Chrysanthen 14—16. WOERDEN. 23 Aug. Aanvoer 320 partyen kaas. Met ryksmerk le kw. f.2324.50, idem 2e kw. f.20—22; zware f.25. Handel 22&Ug.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3