STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 23 Augustus 1939 Nog eenige impressies uit de voornaamste landen Motorrevisies GEBR.VAN ULOEH YISSCHERIJ-BERICHTEN Leiden: Breestraat 128 Telefoon 25885 RECHTZAKEN Zoon mishandelde vader zi]n IN DUITSCHLAND. Onder de Duitsche bevolking heelt de aankondiging van het verdrag van non agressie tusschen Duitschland en de Sovjet- Unie een gevoel van opluchting verwekt. Men heeft thans vertrouwen in een vreed zame oploss ng van de crisis Toch hoort men ook critiek Sommigen willen in deze wijziging van de Du.tsche politiek een „eervollen uitweg uit de moei lijkheden" zien. welke gevaarlijk zou kun nen worden voor het prest;ge en het be staan van Duitschland De voor het buitenland bestemde Duit- sche commentaren pogen het uitzicht te openen op een groote toekomst van de Buitsch-Russische betrekkingen. waarbij wordt herinnerd aan de traditie van sa menwerking, welke eeuwen oud is. Blijkbaar wil men de beteekenis meer doen schijnen, dan van een gewoon niet aanvalsverdrag. Ook hoort men thans spreken over een verdeeling van Polen eerst en daarna van Oost-Europa en ten slotte van de geheele wereld Op econom sch gebied verwacht men van het verdrag een nieuw perspectief voor het Dultsche economische systeem, dat dreigde in een gevaarlijke impasse te geraken, zoo wel wat betreft den f nancieelen toestand, als de voorziening van grondstoffen. De eerste commentaren van de Duitsche pers trachten het verdrag voor te stellen als een waar verbond tusschen Duitsch land en de sovjet-unie. De Angriff" bij- voorbeeldt schrijft dat het besluit van den Fuehrer door den meest eenvoudigan man wordt begrepen: het is het herstel van de historische pol'ttek van Duitschland en Rusland De openhartige en eerlijke handelswijze van beide partners aldus verklaart men. die van beide zijden aangenaam en dankbaar werd ondervonden en waarbij het gelukt is zeer groote vertrouwelijkheid in acht te nemen heeft het mogelijk gemaakt, dat de onderhandelingen over het niet-aanvalspact zoo snel konden opschieten, dat de afslui- t c thans aan de orde ia Men noemt deze omstand eheid in poli- t eke kringen te .Berlijn „een lvstorisch keerpunt", waarop de beide mogendheden thans weer tot de traditioneel goede betrek kingen terugkeeren, welke eeuwenlang de Du tsche zoowel als de Russische geschiede nis kenmerkten, Officieele kringen weigeren op de gebeurtenissen vooruit te loopen. In welingelichte politieke kringen te Ber lijn echter duidt men aan, dat het Duitschland's wensch is de vooroorlog- sche grenzen in Polen weer te bezetten en het daarbij te laten. Er wordt voorts veel oppervlakkig gepraat over een deeling van Polen. De best ingelichten zijn echter geneigd een voortduring van een onafhankelijken Poolschen staat te verwachten, welke een gewaarborgden uitgang voor zijn handel zou krijgen via Danzig en Gdingsn. IN ITALIË. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft, dat de omsfngelingspolit'ek in het Oosten is gestrand Het Duitsch-Russisch accoord is een geweldig succes voor de politiek van de as en heeft een omkeer in den Europeeschen toestand tengevolge Po len blijft slechts één weg open: die van reehtstreeksche accoorden met Berlijn De redacteur schrijft vervolgens, dat het overbodig 's. erop te wijzen, dat het Du tsch-Russische accoord, evenals het vijf tien jaar geleden gesloten Italiaansch- Russisch accoord, in het kadeT van de inter nat onaie betrekkingen valt en in geenerlei verband staat met de binnenlandsche poli tiek der beide staten. De „Massagero" schrijft, dat het slechts aan Polen is te besluiten oprecht toe te treden tot onderhandelingen, die het even wicht en de samenwerking in den zoo op gewonden sector van Europa kunnen her stellen. De Popoio di Roma zegt, dat ieder een den categorlschen plicht heeft, al wat hij doen kan. te doen om een conflict te verhinderen, doch dat deze plicht vooral op Polen rust. Bij den tegenwoordigen toe stand is het 'n werkelijk misdadige daad pres stigekwestie te stellen of hardnekkig te zijn. De bladen wezen overigens met zeer groote duidelijkheid op nieuwe militaire maatre gelen. waartoe de democratieën, verbitterd door het geleden echec, hebben besloten IN ENGELAND. De algemeene Indruk bij het Engelsche publiek schijnt te zijn, dat de plotselinge verandering in de houding van Duitschland jegens Rusland weer een nieuw voorbeeld is van de onstandvastigheid der Duitsche bui- tenlandsche politiek Er wordt aan herinnerd, dat het voorstel voor een pact met de sovjets de derde groote frontsverandering der nationaal- socialisten is sinds Hitier aan het bewind kwam. In 1933 heeft Hitler een niet-aan valspact met Polen gesloten voor den duur van tien jaar Dit pact behoort thans tot de geschiedenis In 1934 waren de DuitschItaliaansohe betrekkingen zeer slecht. In 1936 heeft Hitier het geheele partijcongres te Neurenberg gewijd aan he vige aanvallen on Rusland en in ziin slot redevoering heeft hij toen verklaard: „Wij zien in het bolsjewisme een beestachtige dwaze leer, welke een be dreiging voor ons vormt. Ik kan geen verdrag sluiten met een natie, welker eerste daad is de vrijlating van de be woners der gevangenissen!!" In deze'fde redevoering verklaarde Hitier: „Wij kunnen niet onderhande len met Joodsche communistische lei ders". Ley. de leider van het Duitsche arbeids front heeft op hetzelfde congres sovjet- Rusland beschreven als de „Joodsche trust voor de mecdoogenlooze exploitatie van het geknechte Russische volk." De „Daily Telegraph" verklaart, dat En geland thans noodgedwongen is aangeland op een punt, waar het door verder toe te geven den vrede niet kan dienen doch slechts kan schaden. Het is zoowel voor het lot van Europa als voor het lot van het Britsche rijk van het grootste belang, dat Engeland sterk staat. Als het, zoo schrijft het blad. dan tot het ergste mocht komen, zal de vuurproef, welke wij moeten door staan. geweldig zijn, doch niet geweldiger dan wij reeds hebben doorstaan en wij zul len ons schrap zetten om haar te boven te komen. Wij hebben deze vuurproef noch gewild noch uitgelokt. Zij is ons opgedron gen en er blijft ons niets anders over dan de uitdaging met al onze vastberadenheid en kracht te aanvaarden. De Times merkt op. dat Groot-Brittannië in ieder geval zijn standpunt heeft be paald en niet zal terugtrekken. De News Chronicle is er van overtuigd dat het diplomatieke en militaire aspect van Europa is omgekeerd door de beoogde Russisch-Dultsche toenadering. Het is nog te vroeg om te kunnen zeggen, welke resul taten zich in de practijk precies zullen voordoen. De Britsche regeering heeft de onheusche bejegening beantwoord op de eenige daarvoor passende manier, een dui delijke herhaling van zijn beloften. De Daily Herald zegt, dat er nog steeds hoop bestaat, dat wanneer de bijzonder heden van het Duitsch-Russiseh pact be kend worden de bedoelingen der overeen komst niet zoo ernstig zullen blijken dan thans lijkt Eén ding blijft evenwel onver anderd. Dat is de stellige belofte om Polen te hulp te komen ln geval van een aanval op zijn gebied. IN FRANKRIJK. In Fransche diplomatieke kringen neemt men nog steeds de grootste reserve in acht. Men merkt evenwel op. dat het sluiten van een non-agressieverdrag den juridischen toestand, welke tusschen Duitschland en de sovjet-unie bestond sedert het verdrag van Rapallo niet wijzigt. Dit verdrag, onder teekend op 14 April 1922. was van econo- mlschen aard en is door het verdrag van Berlijn van 22 April 1926 overgebracht op politiek terrein. Na het aan de macht komen van Hitier heeft deze dit bevestigd in het protocol van Mei 1933. Volgens artikel 2 van het verdrag van Berlijn zou. indien een der partijen, niet tegenstaande haar vreedzame houding, zou worden aangevallen door een derde mo gendheid. de andere onderteekenaar neu traal blijven en in artikel 3 verbinden bel den zich niet deel te nemen aan een econo mische coalitie. Uit de publicatie ln de Duitsche pers blijkt, dat de leiders van Duitschland vooral een psychologische waarde hechten aan het verdrag en het pogen te gebruiken als middel tot intimidatie. In Fransche diplomatieke kringen merkt men op, dat Duitschland, na het opstellen van zijn rassen-polltlek het Tsjechische volk heeft opgeslokt en, na zich te hebben opgeworpen als kampioen tegen het com munisme. met de regeering van Moskou onderhandelt Deze nieuwe keer ln de poli tiek zou evenwel wel eens een tegenover- gestelden Invloed kunnen hebben dan de nationaal-socialistlsche leiders verwachten. IN POLEN. Gezaghebbende Poolsche kringen geven te kennen, dat zij het Duitsch-Russische pact beschouwen als een tactische mano euvre van Duitschland om zand te strooien in de oogen van zijn tegenstanders. Aan gezien het een ideologische ommekeer vormt, wordt het beschouwd als een teeken van zwakte. Het pact zal niet verder gaan dan het verdrag van Rapallo of het vriend schapsverdrag van 1926. aldus een andere opvatting ln welingelichte kringen te War schau. De meest opmerkelijke commentaar van de kranten komt van de „Czas", die schrijft dat het pact niet meer is dan een nieuw vodje papier, aangezien alle documenten, die de handteekening van Duitschland dragen, niet meer dan vodjes papier zijn. Hitier heeft van Frederlk den Groote het motto overgenomen: „Onderteeken alles, maar kom niets na". De Poolsche bladen oordeelen overigens het pact van geen enkele beteekenis. daar er niets verandert ln de krachtsverhoudin gen. Op Rusland was nooit gerekend. De radicale Kurier Poranny ls van mee ning. dat het pact bewijst dat de toestand in Duitschland uiterst moeilijk is, daar dit land zijn heiligste beginselen met voeten treedt, mits dit Duitschland de hegemonie in Europa verzekert Het pact zal op geen enkele wijze verandering brengen in de politieke liin van Polen, en zijn onherroe pelijke besluiten. Wie daarop zou rekenen, begaat een ernstige dwaling. De Warszawski Dziennik Narodowy, het orgaan der nationalistische oppositie, wijst er op, dat rijkskanselier Hitier jaren lang een belangrijke plaats innam ais bestrijder van het communisme, verdediger der Euro- peesche beschaving tegen het bolsjewisme, die zijn aanvallen in 1938 tegen Tsjecho- Slowakije nog rechtvaardigde met de be schuldiging, dat dit in het hart van Euro pa de agent was van het bolsjewisme. Na München heeft de Duitsche pers met veel ophef aangedrongen op de terug dringing van Rusland naar Azië. Het com munisme en het Hitlerisme stonden in Spanje tegenover elkander. Stalin heeft alle voorstanders van samenwerking met Duitschland den dood ingejaagd, Hitier heeft Duitschers die verdacht werden van communistische sympathieën vervolgd. Al les is nu veranderd. IN AMERIKA. In een persconferentie heeft onder minister Sumner Welles verklaard dat de ambtenaren van het staatsdepartement het grootste belang hechten aan de vraag, of het voorgestelde Russisch-Duits.Ti? pact al dan niet een „ontsnappingsclausule bevat, op grond waarvan de eene ondertee- kenende mogendheid bevrijd wordt van ar verplichtingen, wanneer de andere een agressie pleegt tegen een derde partij. Het departement, zoo zeide hij verder, wordt volledig op de hoogte gehouden van de ontwikkeling. Het was echter voor hem of andere leden der regeenng voorbarig, om te speculeeren over Jen toestand Wanneer de genoemde clausule 'n het verdrag wordt opgenomen, zoo voegde Wel- I les hier aan toe, zijn de ambtenaren van meening, dat de toestand bij lange na niet VIERING VAN DEN KONINGINNEDAG. De Ver, Koninginnedag cxrgan'seert op 31 Augustus op het sportterrein aan den Zoeterwoudsche Singel een middagfeest voor 1400 kinderen van opencare en bijzon dere lagere scholen te dezer stede. Na afloop der kinderspelen wordt een gecostumeerde voetbalwedstrijd gespeeld, s Avonds wordt in de groote Gehoorzaal een afwisselend cèbaretprogramma geboden, waarbij prof mr J. M van Bemmelen een feestrede zal uitspreken. Aan den vooravond heeft de I eidsche Chr Oranjevereeniging in dezelfde zaal een feestelijke samenkomst belegd, waarin ds. G. Bos uit Den Haag als feestredenaar zal optreden, terwijl ae T mdelerclub een his torische klucht „De molen van Sanssouci" ten tooneele zal voeren. PLANTSOENCONCERT. Morgenavond 8 uur precies, zal het Mu- z.ekgezelschap P C. en L„ directeur de heer M Bolderdijk, het concert ln het plantsoen (Musis Sacrumi verzorgen. Men wordt beleefd verzocht gedurende de uitvoering niet te loopen. Mocht het concert door slecht weer niet kunnen door gaan, dan zal dit op de gewone wijze vroegtijdig bekend gemaakt worden. Het programma luidt: 1. Marche des Jeunes Gardes. Douiners. 2 La Vestale. ouverture. J G. Kastner. 3. Claire de la Lune sur l'Alster, wals. Ox. Fétras 4 Le Trouvère, potpourri, Verdl. 5. Sous l'Aigle double, marsch, J, F. Wagner. Pauze. 6. Les Amazones, marsch, G. Lohman. Marsehenpotpourri. „Daar komen ze aan" Adr J. Maas 9. Marsch finale. 25 JAAR IN DIENSTBETREKKING. Vandaag was het 25 jaar geleden dat de heer J. N. Kok. in dienst trad bü de N V. Broodfabriek v.h Koole Nicola en Co alhier. Als bakkersleerling begonnen heeft hij in den loop der jaren zoodanig het vertrou wen van de directie weten te verwerven, dat hU thans als magazijnchef werkzaam is. Dat dit jubileum niet ongemerkt kon voorbij gaan sprak vanzelf, vandaar ook dat hij bij zijn komst in het magazijn, har telijk werd gecompl'menteerd door de beide d'recteuren die hem roemden om zijn Werk zaamheid en liefde voor de zaak. wier wel en wee hü 25 Jaar meemaakte. Zij hoopten dat hij nog jaren aan de N.V. verbonden mocht blijven Ook namens het personeel werd hü ren harte gefeliciteerd. Door bei den werden stoffelijke blijken van waar deering en vriendschap aangeboden. Op zijn verzoek wenschte de jubilaris dezen dag ln betrekk ng door te brengen Hij dankte èn directie én personeel hartelijk voor huai gelukwenschen en hoopte altijd hun vertrouwen te mogen blijven behouden. 1 In den loop van den dag werden nog verschillende bloemstukken gebracht o a van eenige klanten en depothouders Ook In hulselijken kning werd dit feest hartelijk herdacht. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen N.V. Zilverfabirek „Voorschoten", voor heen J. M. van Kempen en Zonen, Kon. Ned. Fabriek van Gouden en Zilveren Werken. Leidscheweg 219, Voorschoten. Procuratie verleend aan: G. H. van Leeu wen. Voorschoten (Beperkende Bepalingen). „Es-Ta-Fa" Verkoopkantoor. Leidsche weg 219, Voorschoten. Exportbedrijf. De algemeene volmacht van F. A. Mucke is ingetrokken. N.V. Aannemersbedrijf van G. Bergs- hoeff. Lemzonlaan 3. Alphen a. d. R-ijn. Procuratie verleend aan: A. Bergshoeff. Alphen a. d. Rijn. (Beperkende Bepa lingen I. DESKUNDIGEN APOTHEKERSEXAMEN. Bij beschikking van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen zijn, voor het tijdvak van 18 September 1939 tot en met 15 September 1940, aangewezen als deskundigen bij het afnemen van het apothekersexamen aan de Rijksuniversiteit alhier: dr Ph. A Coppens, apotheker, te Rotterdam; dr J. J. van Eek, apotheker, te Leiden mej. dr. A. Harmsma. apothekeT, te Leiden; dr. J Th. Henrard, apotheker, te Oegstgeest; dr J. A. C. van Pinxteren, apotheker, te Hlhegersberg; dr T. Potje- wijd, apotheker te Leiden; A H. Schirm, apotheker, te 'sGravenhage en mej dr. A. J. Steenhauer apotheker, te Leiden 5218 MOOGE P JNO'JKflft-TEL 226IO GENERAL MOTORS SPECIALISTEN (Ingez. Med t zoo slecht is. als ln de pers is afgeschil derd, want Duitschland zou dan Polen, Roemenië of de Baltische landen niet kun nen aanvallen, zonder de overeenkomst bailen kracht te stellen. Ook zou Rusland dan nog vrij zijn om toe te treden tot het Britsch-Franschc anti agresslefront. De vraag of het pact de genoemde clau sule zal bevatten, wordt ln feite beschouwd als het kardinale punt van den toestand. In diplomatieke kringen te Washington gaat overigens het gerucht, dat de Duit schers niet meer zouden rekenen op een neutraal blijven van de Ver. Staten in een gewapend conflict ln Europa. Volgens deze geruchten, welke de Amerlkaansche diplo maten met alle reserve weergeven, zou men er thans van overtuigd zijn, dat de Ame- rikaansche isolationistische gevoelens niet sterk genoeg meer zouden zijn, om het vij andige gevoel jegens de as te overwinnen. De Ver. Staten zouden zich noodwendig aan de zijde van Engeland en Frankrijk moeten scharen. De onderstaatssecretaris van oorlog, Johnson, heeft evenwel een radiorede ge houden, waarin hij zeide. dat de regeering vastbesloten is, de Ver. Staten niet te laten meesleuren in een gewapend conflict, in dien de vrede bewaard kan worden tegelijk met de nationale eer. IN JAPAN. In een klaarblijkelijk geïnspireerd artikel geeft Domei in de volgende bewoordingen de reactie van de Japansche regeering op het Duitsch-Sovjetrussische verdrag weer: Ten eerste: hoewel het sluiten van een non-agressie-verdrag tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie niet in strijd is met het antl-Komintern-verdrag is het toch te betreuren, dat de Duitsche regeering een dergelijken stap heeft genomen, welke ge heel onverwacht kwam, gezien de vriend schappelijke berekkingen welke bestaan tusschen Duitschand en Japan. Ten tweede: het zal noodig zijn opnieuw den Europeeschen toestand te bestudeeren, teneinde de politiek van Japan aan te pas sen aan den nieuwen toestand, welke door dit verdrag is geschapen. Ten derde, de Japansche regeering heeft besloten opheldering te vragen omtrent de bedoelingen van Duitschland en onmid dellijk de conferentie der vijf ministers bijeen te roepen, teneinde de houding van Japan te bepalen. Naar verluidt heeft het Japansche kabi net besloten den Japanschen ambassadeur te Berlijn. Osjlma. opdracht te geven aan de Duitsche regeering inlichtingen te vra gen over het niet-aanvalsverdrag met de Sovjet Unie, alsmede over de waarde, welke de Duitsche regeering thans nog hecht aan het anti-Komintern-verdrag. Te Tokio trekt men algemeen de conclu sie, dat het pact niet lang zal gelden, daar de Duitsche politiek nadrukkelijk moet zijn gedicteerd door het oogmerk het geval Danzig op te lossen Dit op de juiste waar de schattend, is ook de Sovjet-regeerinr vermoedelijk vastbesloten voor eieen oog merken voordeel uit het pact te trekker Daarom moet Japan nauwkeurig de poli tiek der Sovjets in het Verre Oosten gade slaan. Officieel wil men zich nog niet uitlaten. DE LEIDSCHE MIDDENSTAND EN NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Van 1623 September a-s. Verieden jaar organiseerde de Vereeni- ging „Nederlandsch Fabrikaat", te zamen met de landelijke organisaties van het win kelbedrijf ,ter gelegenheid ren het Regee- ringsjubileum van HM de Koningin een landelijke Nederlandsch Fabrikaat-week Op grond van de warme belangstelling, welke daarvoor toen bleek te bestaan en gezien het feit, dat het hier een groot nat onaal belang betreft, werd besloten ook ln 1939 weer een dergelijke week te orga- niseeren en wel van 16 tot 23 September a.s. Ook de Leidsche Middenstand zal daarbij niet achterblijven. Een dezer dagen ont vangen 1500 winkelbedrijven een uitnoodi- ging om mee te doen. Velen gaven zich trouwens reeds op Het is te verwachten, dat de deelneming die van verleden jaar sterk zal overtreffen. De organisatie berust voor Leiden bij de Leidsche Middenstand Centrale gezamen lijk met de Vereenlging „Nederiandsch Fabrikaat". Het correspondentie-adres is: Breestraat 61, (Nederlandsche Midden- standsbank N.V.). Eén week van het jaar: Nederlandsch fabrikaat-etalages Dat is de leuze der Commissie. De aandacht van het publiek moet er op gevestigd worden wat Nederland zelf presteert. Ddt te meer omdat in deze tijden een toenemende belangstelling voor producten ren e'gen land valt waar te nemen. Aangezien het hier gaat om een nationale zaak en ook de Middenstand zelf belang heeft bij gezonde bevordering van ons Ne derlandsch bedrijfsleven, geven de plaatse lijke organisaties gaarne haar medewerking tot het slagen van deze Nederlandsch Fa brikaat-week. LUCHTBESCHERMING. Naar wij vernemen ls onze stadgenoot drs. A. v. Vianen door het hoofdbestuur der Ned. Ver. voor Luchtbescherming te Den Haag aangewezen als hoofdinstructeur voor Utrecht en omliggende gemeenten en Was senaar. MILITARIA. Aan den fourier der 1ste klasse P. Ver meer van 6 R.VA. zal morgen de zilveren medaille voor 24 Jaar trouwen dienst wor den toegekend. De heer J. Mulder alhier is geslaagd voor het examen hoofdacte, Hedenmorgen om 9 uur ls de 7-jarige P. de L. bij het vlsschen in den Oude Rijn ter hoogte van de Hooglandsche Kerk- gracht in het water geraakt. Zijn vriendjes hebben hem met behulp van een reddings- haak weer op het droge gebracht. VERWACHTE SCHEPEN. Verwacht voor de Donderdagmarkt: Walrus, IJM 24, vangst 1250 m. haring, 2010 kistjes haring, 70 kantjes steurharing Christine, IJM 2, 25 m. schelvisch, 45 m. braad- schelvisch, 170 m. radio en wijting, 10 m. plat- visch, 140 ra. makreel, 50 m. gul en kabeljauw, 25 ra. poon. Totaal 465 ra. en 30 stuks stijve ka beljauw. Maria, IJM 95, 175 kisten diversen. 5217 Clngez. Med.) TOT VIER JAAR GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. Het boterde slecht in een gezin te Alten burg, onder Tjietjerk. Op 2 Juni kwam deze slechte verhouding tot een uitbars ting. De vader droeg zijn 25-jarigen zoon werkzaamheden op, welke deze echter niet wilde verrichten. Er ontstond een woorden wisseling, in den loop waarvan de zoon een mes trok en zijn vader hiermede in den schouder stak. Gelukkig draaide de man zich om, waardoor de steek niet erg aan kwam. Verdachte zeide bij de behandeling van de zaak voor de Leeuwarder Rechtbank op 9 Augustus, dat hij in drift gehandeld had en heelemaal geen kwade bedoelingen had gehad. Hij gaf echter toe, dat het mes flink scherp was. Het bleek nog, dat de zoon later van huis is weggeloopen. De officier van justitie had drie jaar gevangenisstraf tegen hem geëischt. We gens poging tot doodslag werd de jonge man heden door de Rechtbank te Leeu warden tot vier jaar gevangenisstraf ver oordeeld. DE KORAB IV IS TERUGGEKEERD. De Korab IV. GDY 150 die Maandag naar zee is vertrokken is heden in de visschershaven '.e IJmuiden teruggekeerd, omdat de stokers geen stoom konden houden. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 23 Augustus 1939. Tarbot f.1—0.82; Tong f. 1.40—0.74 per kg.; Griet f.3015; Middel schol f.28; Zetschol f.26 —14; Kleinschol f. 13—4.90; Bot f. 6.50—3.50: Poontjes f. 3.40—1.50; Kleiuraiddel schelvisch f.34—18; Kleine schelvisch f 16.50—13; Groote gul f.14—7.60; Wfjting f. 4.70—1.50; Makreel f. 13.506.80; Vcrsche haring f.4.401.75 per 50 kg.; Middel hake f.35 per 125 kg.; Klein- middel hake f 15.50—12; Kleine hake f9.50— 5.50 per 50 kg.; Kabeljauw f.6530 per 125 kg.; BELASTINGONTDUIKING. Het Gerechtshof te 's Gravenhage be handelde vandaag in hooger beroep de strafzaak tegen mr. J. A. V. R. v. d. K.. die wegens onjuiste aangifte voor de vermo gens- en inkomsten-belasting door de Rechtbank te 's Gravenhage bij verstek tot een geldboete van f. 10.000, subs, zes maan den hechtenis is veroordeeld. De officier van justitie, die een gevange nisstraf van zes maanden had geëischt, had van dit vonnis geappelleerd. Ook hedenochtend was verdachte niet verschenen, zoodat verstek tegen hem werd verleend. De advocaat-generaal, mr. L. B. J. Ver meulen, requisitoir nemend, achtte de op gelegde straf in verhouding tot het ge pleegde feit en de grootheid van het ver zwegen bedrag te laag en vorderde ver- dachte's veroordeeling tot een gevangenis straf van vier maanden. Uitspraak 30 Aug. KANTONGERECHT ALPHEN. Verstekvonnissen. Door het kantongerecht te Alphen werden de volgende verstekvonnissen gewezen: Overtreding der Motor- en Rfjwielwet: C. B. f. 1.50 subs. 1 week tuchtschool; L. van R. id.: C. A. v. K. te Hazerswoude f.2 subs. 1 wk. tuchtschool; H. G. te Leiden f.5 subs. 3d.; W. D. v. D. te Utrecht id.; J. C. H. te Reeuwfjk id.; G. A. de G. te Zoe- terwoude f.2.50 subs. 2d.; C. D. te Rotterdam id.; C. M. v. L. te Den Bosch id.; P. van D. ce Bodegraven f.3 subs, 2 d.; A. A. S. te Oudewa ter ld.; T. C. R. f.l.50 subs. 1 d.; J. G. de G. id.; E. v. L te Wageningen f.6 subs. 4 d.; W. v. d. H. te Noordscharwoude f. 12 subs. 6 d.; J. A. van G. f.4 subs. 2 d J. Th. id.; overtreding van art. 460 wetb. van Strafrecht L. E. te Boskoop f.2 subs. 1 d.; J. de W. te Koudekerk f.2.50 subs. 2 d.; Bevolkingsregisters S. S. te Nieuwveen f.2 subs. 1 d.: M. W. B. te Nieuwveen ld.; overtre ding vlsscherijwet K. W. te Waddinxveen f.2 subs. 1 d.; J. D. te den Haag f.3 subs. 2 d J. de W. te Koudekerk id.; W. J. M. P. te den Haag id.; overtr. algem. politieverord. der gemeente Alphen C. J. B. f. 1.50 subs. 1 d.: M. T. te Reeuwük en J. v. H. zonder bekende woon- of verblijfplaats ieder f. 1 subs. 1 d.; overtr. art. 461 wetb. van strafrecht A. B. L. te Woerden f. 2 subs. 1 d.; overtr. der verkeersverordening der gemeente Alphen K. J. P. f.l subs. 1 d.; K. D. id.; Leerplichtwetovertr. J. V. te Woubrugge f.4 subs. 2 d.; A. J. de V. te Woubrugge f.6 subs. 3 d.; id. f.8 subs. 4 d.; L. C. v. d. G. te Woubrugge f.2 subs. 1 d.; A. C. van S. te Woubrugge f.8 subs. 4 d.; L. C. v. d. G. te Woubrugge f.2 subs. 1 d.; overtr. arbeidswet L. P. G. F. 2 x f.5 subs. 3 d.; overtr. art. 453 wetb. v. strafrecht J. W. zonder bekende woon- of verblijfplaats f.5 subs. 3 d.; A. M. idem f 10 subs. 6 d.' R. R. de J. id. f.5 subs. 3 d.; overtr. van art. 435 wetb. v. straf recht A. M. zonder bekende woon- of verblijf plaats f. 10 subs. 6 d.; overtr. der algem. politie verordening der gemeente Boskoop P. L, f.l subs. 1 cl. Waar geen woonlpaats is vermeld wonen veroordeelden te Alphen aan den Rijn. DE AFFAIRE-MANNHEIMER. Vandaag is door de Rechtbank te Am sterdam in raadkamer behandeld de fail lissementsaanvrage van de nalatenschp van dr F. Mannheimer. Daar het verzoek werd tegengesproken kwam de rechtbank met de behandeling van het request niet gereed. Maandag a s. zal over de aanvrage nader worden beslist. Leng f.2—1.25 per stuk. Aangevoerd aan den afslag 2254 kisten ver- sche haring 58 kantjes steurharing prijs 7.05— 5.90 per kantje. Besommingen trawlers: Jenny Elsa IJm. 88 185 manden f.1200; Knikker IJm. 4 320 man- den f 2240: Botje R.O 16 230 manden (.1550: Isabel IJm 14 290 manden f. 1580; Claesje R-O. 46 «10 manden f.3270: Poolzee IJm 77 200 man- den f. 1510; Bloemendaal IJm. 71 280 manden f.2060; Alkmaar IJm. 31 1750 mandcr. f. 2360. Aneta IJm. 82 1250 manden f.22270. Loggers: K.W. 162 f.560; K.W. 4 f.720; K-W. 28 f. 430. Volgens radiografische berichten uit zee was de vangst van de KW. 3 hedenochtend kantjes.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2