Duitsch—R ussisch niet-aanvalspact BUITENLAND DINSDAG 22 AUGUSTUS 1939 No. 2435$ Een onverwachte wending HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 STADSNIEUWS Algemeene Toestand De conferentie der Oslo-Staten Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd stjn: per 3 maanden f. 3.33 per week .V.'.V;.' L0.lt Franco per post t. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj teraardebestelling van den heer j. f. x. sanders. Zeer groote deelnemende belangstelling. Onder zeer groote belangstelling ls heden morgen het stoffelijk overschot van den heer J. F. X. Sanders, ln leven directeur van de N.V. Stoom Zeep-, Eau de Cologne- en Parfumeriefabriek v.h. Sanders en Co. en oud-wethouder van Leiden, op de begraaf plaats aan de Zijlpoort in het familiegraf bijgezet. In den morgen werd in de St. Petrus parochiekerk een plechtige Requiemmis voor den overledene opgedragen door pastoor Th. M Beukers met assistentie van prof. Juffer mans als diaken en kapelaan Sanders van Oegstgeest als subdiaken. Op het priester koor hadden deken A. Homulle en pastoor S. Smltz van de Hartebrugparochie plaats genomen. De absoute en beaarding werden verricht door pastoor Beukers. In de kerk waren vele belangstellenden uit den gemeentedienst, van de Leidsche Vereeniging van Industrieelen, Sociale en Charitatieve vereenigingen, onder wie wij opmerkten: de burgemeester van Leiden mr. A. van de Sande Bakhuyzen, den gemeente secretaris mr. dr. C. E van Stryen, mr, A. F. L. M. Tepe, wethouder van onderwijs, de raadsleden de heeren mr. H, F. A. Donders, Th. M. W. Bergers, H. L. J. Tobé, de heeren D. ten Cate Brouwer, mr. dr. P, G. Knibbe en H. M. Simonis namens de Kamer van Koophandel van Rijnland, den heer Th. Wil- mer namens de Leidsche Courant, waarvan de overledene commissaris was, de heeren J. B. Wilmink, ir. Fehmers en dr. Niemer na mens „Geloof en Wetenschap", ir. Jan van der Laan en de doctoren J. R. F. Rassers en J. H. F. Lahr. Voor Sanders' Zeepfabriek, waar vele be langstellenden zich hadden verzameld, stond de stoet enkele minuten stil. Op het kerkhof was de belangstelling nog grooter. Ook daar waren alle bovengenoem de heeren die de Requiemmis hadden bijge woond aanwezig. Voorts merkten wij daar o.m. nog op deputaties van de besturen der Ned. Ver. van Zeepfabrikanten, van de Leid sche Broodfabriek, de Stedelijke Lichtfabrie ken, van de Sociëteit Amicitia, verder den wethouder den heer J. Splinter, den heer F. Eikerbout. raadslid, jhr. C. C. Röell direc teur der Leidsche Zoutkeet, de heeren Tle- leman van de fa. Tieleman en Dros, den heer G. A. H. Kluytmans, insp. Invoer en Acc. en een deputatie van „Katholiek Lei den" alsmede de procuratiehouder van San ders' Zeepfabrieken de heer Christiaanse en het personeel. Een schat van bloemen dekte de baar. Na den begrafenlsdienst door pastoor Beukers dankte de broer van den overledene dr Sanders voor de belangstelling en laatste eer aan zijn broer bewezen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Firma Westerbeke en l'Amie, Rijksstraat weg A. 140, Hazerswoude. Handel ln ben zine, smeerolie enz. Wijzigingen: Ritsema filiaal. (Filiaal). Hoogracht 33, Leiden. Hoofdzaak: Liebergerweg 104 Hil versum. Verkoop van stofzuigers. Het fi liaal te Leiden is opgeheven. Handelswetenschappelljke Bibliotheek, Rijnsburgerweg 146, 171, 173, 169, Leiden. Wijziging handelsnaam in: Nederlandsche Wetenschappelijke Boekhandel. Tuinderij Martha, N.V. Noordeinde 18a, Alphen a. d. Rijn, Aarlanderveen. Nieuwe Commissaris: B. M. J. Beijnes, Heemstede; J A. M. Beijnes, Groesbeek en J. H. Groot- 'eld, Haarlem. DIPLOMA-ZWEMMEN IN „DE ZIJL" Gisteravond vond onder groote belang stelling in de Zweminrichting „De Zijl" net diploma-zwemmen plaats. Geslaagd zijn de heeren: •1. Tervoorn, G. Verlind, J. Vlasveld, P. Heyken, P. Scnouten, A. P. Heykoop en P. Mulder; de jongeheeren: Tonnie de Ro- diyn, Gerrit van Strien, Jan Mark, Jac ques Houben, M. W. Schouten, Frans Blom, Anton Staats, Gerard Jonkman, Nicolaas jan Ingen Schenau, Arie Snel, Hendrik A. L. Capel, Gerard van Kapel, Theo Berend- Ju, Gerard Staats, Jacobus Schouten, Herman Mom, Henny de Tombe, Peet Sie- VAl, Dik de Fiet, Bram Faas, W. Brugman, Favier, Koos Favier, Henk Trap, Koos V d. Mey, J. Mader, Pieter Jacobs, Piet Kwestroo. Wim le Mair, Abert Stigter en Berus Fabel uit Driehuis-Velsen; de jon gedames: Roze de Viet, Betsy de Viet, Annie de Viet, Rina Klom, Lenie Lepelaar. Annie Berendsen, Annie de Graaf, Annie de Wolf, Willy Klinkhamer, Annie Mooten Colette Tervooren, Doortje Swaak, Annie Horreur, Greetje Herreur, Corrie Kret, Mlep Vermeulen, Annie Hamerling, Miek «halks, Hennie Jansen, Tony Braxhoven, job Crama, Ko Boeff, Jansje Mark, Janny "elversteyn, Martha Bergman, Nelly Brag- Kar uit Voorschoten', de dames: V. G. A'rger, G. de Boer—Van Leeuwen en J. c- Snel. Waar geen woonplaats vermeld, is deze ^iden. Uit Berlijn wordt gemeld De Duitsche regeering en de Sovjet-Bussische regeering zijn met elkaar overeengekomen, een niet-aanvals pact te sluiten. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, zal Woensdag, den 23en Augustus, te Moskou aankomen om de onderhandelingen al te sluiten. Het ollicieele Russische agentschap Tass bevestigt, dat von Ribbentrop over enkele dagen zal aankomen voor het voe ren van onderhandelingen over het sluiten van een niet- aanvals-pact. Het verklaart, dat bij de gedachtenwisselingen is komen vast te staan, dat beide partijen den wensch koesteren, „de spanning in haar politieke betrekkingen te verminde ren, de oorlogsdreiging uit te schakelen en een niet-aan- valspact te sluiten." Als een donderslag uit helderen hemel kwam hedennacht het door ons gebulleti- neerde bericht, dat Duitschland en sovjet- Rusland morgen een niet-aanvalspact zul len sluiten, waarvoor von Ribbentrop zelf per vliegtuig naar Moskou zal komen De Franseh-Engelsche pogingen om de sovjets in het „vredesfront" te brengen, bleven sleepende. Ook de zending der mili taire missies leverde tot dusver weinig resul taat op. En nu opeens deze zet op het poli tieke schaakbord Ongetwijfeld is juist op het huidige mo ment, nu de crisis om Danzig het beslis sende punt nadert, deze zet, die door Hitier, von Ribbentrop en von Papen te Berchtesgaden zou zijn uitgewerkt, een knap stuk werk der Duitsche diplomatie en tevens een groot succes. Het zal algemeen een verbljsterenden Indruk wekken en een geweldigen terugslag doen gevoelen. Toen gisteren de berichten kwamen over een Duitsch-Russisch handels- en crediet- accoord. was men nog geneigd daaraan geen al te groote beteekenis toe te kennen in politicis. De jongste verrassing kan men moeilijk zeer groote beteekenis ontzeggen Zelfs al doet men het verstandigst, om over de gevolgen zich nog wat gereserveerd te houden. Het is Immers nog niet bepaald duidelijk, wat de sovjets voor hebben met deze onge dachte wending hunner politiek Voor Duitschland is de kwestie duidelijk genoeg. Gezien de omstandigheden ls het nationaal-socialisme heengestapt over al zijn hevigen afkeer tegen het commu nisme en de bakermat daarvan, waarvan het Anti-Komintern-pact de vrucht was. Het heeft toenadering gezocht en gevon den. Duitschland meent ongetwijfeld thans op zijn minst de sovjets in het neutrale kamp te hebben gebracht en zich aldus een veel sterkere positie te hebben veroverd tegenover Polen en de Westersche democra tieën. En als dit opgaat, is dat ontegenzeg gelijk juist. Aan Polen wordt bij Russische neutraliteit de groote ruggesteun, waarop het in de eerste plaats practdsch was aan gewezen, zoo het tot een gewapende bot sing met Duitschland kwam, ontnomen. Engeland en Frankrijk kunnen moeilijk Techtstreeksche hulp verleenen. Maar gaat de beteekenis van het niet- aanvalspact inderdaad zoo ver Het be hoeft niet zoo te zijn. We wijzen in dit ver band op het feit, dat Polen, dat immers een verdrag van bondgenootschap had met Frankrijk, toch destijds een non-agressie pact met Duitschjand sloot. En zijn er zelfs niet dergelijke verdragen tusschen Duitsch land en Frankrijk en Engeland? Het een behoefde het andere niet uit te sluiten. Zoo zouden de sovjets, trots het verdrag met Duitschland, toch nog kunnen toetre den tot het vredesfront. Maar: waarschijn lijk klinkt dit niet meer. Want als pressie maatregel op Engeland om verder aan de Russische wenschen tegemoet te komen is deze zet toch wel wat al te grof, ook al plegen de sovjets voor grofheid niet terug te schrikken. Toch is er veel duisters in deze aangele genheid. Voor de sovjets is een gemeen schappelijke grens met Duitschland altijd een schrikbeeld geweest. Is dat nu plotse ling veranderd? De kans is toch immers groot, dat bij een gewapend conflict de Duitsche troepen de Russische grenzen zou den kunnen bereiken. Polen, herrezen uit de verdeeling van weleer tusschen Pruisen, Oostenrijk en Rusland, zou opnieuw in één kunnen storten. Dan zouden de sovjets de Duitschers toch GESCHIL IN HET TUINBOUWBEDRIJF. Uitspraak van den arbiter. In een geschil tusschen de werkgevers en werknemers in het tuinbouwbedrijf te Leiden, Leiderdorp, Voorschoten en Zoe- terwoude, heeft de arbiter Mr C. de Vries uitspraak gedaan met de volgende beslis singen: 1. Het minimumloon voor een volwassen arbeider zal zijn: a. van 21 Juli t/m 31 Augustus 1939 f. 18 per week; b. van 1 September 1939 t/m 30 April 1940 f. 17 per week, 2. Voor overwerk zal f. 0.40 per uur wor den uitbetaald. 3. Christelijke feestdagen zullen worden doorbetaald. 4. Losse arbeiders hebben recht op 3 verlofdagen per jaar n.l. 1 verlofdag in de 4 maanden. 2 verlofdagen in de 8 maan den, 3 verlofdagen in de 12 maanden. 5. de werktijd zal duren t/m 31 Augus tus 1939 van voorm. 5 uur tot n.m. 6.30 met inbegrip van 2 uur schaft; b. van 1 Sep tember 1939 t/m 30 April 1940 van voorm. S uur tot n.m. 6 uur, voorzoover het dag licht zulks mogelijk maakt, derhalve van licht tot donker als van voorm, 6 uur tot nam. 6 uur niet kan gewerkt worden, dit alles eveneens met inbegrip van 2 uur- schaft; c. Des Zaterdags wordt het werk om 4 uur beëindigd. De bisschop van Haarlem, Mgr. Hui- bers, heeft benoemd tot kapelaan alhier de heeren P. A. J. Geven (O. L. Vrouwe Hemelvaart en H. Joseph) en W, E. M. Bende (H. Petrus). Donderdag as. hoopt de heer F. van Dorp L.Gzn.. lid van de firma F, van Dorp alhier, den dag te herdenken, dat hij zich voor 25 jaar aan de zaak verbond. als directe buren hebben en wat beteekent een non-agressie-verdrag, dat ieder oogen- blik kan worden opgezegd, de geschiedenis ls nog versch om dit te bewijzen Neen, duidelijk ls de Russische politiek niet! Of speculeeren de sovjets op de vrije hand in het Verre Oosten, waar de Japan- sche dreiging toeneemt? Zooals bekend, aar zelde Japan met zijn toetreding tot de as. zich in Europa niet willende binden. Wel was het bereid tot een bondgenootschap te gen Rusland. Hebben de sovjets dat spel wil len breken? Zelfs ten koste van gevaren in het Westen ln de toekomst? En wat blijft er over van het Fransch- Russische bondgenootschap, dat uitdrukke lijk in wederzijdschen steun bij een aanval voorziet? Het is allemaal nog speculatief. Slechts mag worden geconstateerd, dat de gansche wereldpositie in het geding komt. De Duitsche pressie op Polen wint reus achtig aan kracht en de berichten over be zitneming van Danzig nog deze week hou den dan ook aan. Polen komt onder zwaren druk En met Polen de Westersche de mocratieën, die Polen garanties verleenden. Zullen zij ook nu deze garanties willen en kunnen nakomen? We zullen de reacties moeten afwachten. En hoe zullen landen als Roemenië, Zuid- Slavië, Griekenland, Bulgarije en Turkije zich gaan gevoelen nu Rusland uit het vre desfront schijnt weg te vallen? Japan kan Engeland verder onder pressie zetten, tenzij de sovjets daar een stokje voor steken. Of wordt Japan nu juist naar Enge land toegedreven? De wereld is weer op drift! En dat op een zoo gevaarlijk moment als het huidige oogenblik. Voor de Engelsche en Fransche regeerin gen, die juist heden bijeenkomen, is er heel wat te bespreken. Tot gisteravond hield de Engelsche en Fransche pers krachtig vol, dat beide landen de gegeven garantie naar letter en geest zouden nakomen. De Times schreef b.v. nog: Wat er ook waar moge zijn van de bewe ring, dat Groot-Brittanië in 1914 te lang heeft gewacht met het bekend maken van zijn standpunt, nu is er niet de minste ver ontschuldiging voor eenige misvatting. In geval van bedreiging van de Poolsche onaf hankelijkheid zal Engeland van den eersten tot den laatsten dag aan de zijde van Polen staan. Dit is reeds meermalen openlijk ge zegd. Het is fiere taal. Wordt die ook nu ge handhaafd? Dan lijkt ons de botsing onver mijdelijk te worden na Duitschland's jong ste succesBuigen of barsten wordt het weer, precies als in September vorig jaar. En het alternatief is: een tweede München of oorlog. Speculeeren de sovjets soms op het laatste, om straks ongerept te staan, als de anderen zware verliezen hebben geleden? Chamberlain zou deze week te Londen blijven was reeds gisteravond gemeld. Thans zal het zeker geen verwondering meer ver wekken na het „Russische verraad" zooals reeds in Londen werd gehoond. Of het Brit- sche parlement weer bijeen zal komen, schijnt ook in de kabinetszitting te zullen worden beslist. Directe bemiddelingspogingen schijnen niet te verwachten. In Vaticaansche kringen wordt verklaard, dat „de Paus geen concrete oplossing van de crisis kan, of wenscht voor te stellen, aan gezien hij buiten alle conflicten wil blijven, die niet behooren tot de bevoegdheid van zijn missie." Het is desondanks de vurige wensch van den Paus „om alle menschen te herinneren aan hun plicht, de menschheid te redden van de onberekenbare ramp, die een oorlog over allen zou brengen." En ook de Oslo-groep oordeelt zich blijK- baar niet bevoegd op te treden. Of heeft de Duce nog wat in petto? MORGEN TE BRUSSEL. Gistermiddag: 5 uur heeft de Belgi sche zaakgelastigde te Den Haag den minister van buitenlandsche zaken uitgenoodigd, deel te nemen aan de samenkomst van de Oslo-staten, welke morgen te Brussel zal plaats vinden. De minister van buitenlandsche za ken, mr. Van Kleffens, heeft de uit- noodiging aanvaard. Ook de ministers van Denemarken, Zwe den en Noorwegen zullen aanwezig zijn. Volgens inlichtingen uit officieele krin gen, is het programma voor de conferen tie der Oslo-staten nog niet definitief vastgesteld. Zooals in het officieele com muniqué wordt medegedeeld, zullen de Oslo-staten vraagstukken bespreken, wel ke aller belang betreffen. In verband met den huidigen inter-na- tionalen toestand is het duidelijk, dat ook de internationale vraagstukken door de te Brussel vereenigde mogendheden bespro ken zullen worden. Vernomen wordt even wel, dat men ieder initiatief tot bemid delen in de huidige internationale geschil len, hetzij door Koning Leopold, hetzij door de Belgische regeering, uitgesloten kan achten. Op een vraag betreffende het gerucht, volgens hetwelk de Oslo-staten het voor nemen zouden hebben tot bemiddeling in de internationale crisis, heeft de Noor- BINNENLAND. Minister Bolkestein wil zich beraden over de jongste spellingsbesluiten. (Buitenland, 3e Blad). De nieuwe mijnenlegger „Willem van der Zwaan", officieel in dienst genomen. Buitenland, 3e Blad). Dr. H. Colijn spreekt te Kampen op de herdenkingsbijeenkomst van den voor- maligen Hoofdcursus. (3e Blad). Wijlen wethouder J. van Gelderen te Bos koop herdacht. (2e Blad). De rijwielpaden door de duinen; snelle vor* deringen worden gemaakt. (2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme markt Gedrukte stemming Wederom koersverliezen Ameri kanen lager Beleggings-afdeeling gedrukt. BUITENLAND. Hoe het Duitsch-Russische non-agresslc- pact wordt ontvangen, (le Blad). Steeds dreigender spanning rond Danzig. (le Blad). Een verklaring van Csaky (Buitenland, le Blad). Morgen bijeenkomst der Oslo-staten. (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR „ONS KORT VERHAAL'* PAG. 3 VAN HET DERDE BLAD. Zwakke tot matig zuidelijke tot zuidwestelijke wind. Gedeeltelijk bewolkt tot betrokken. Waarschijn lijk nog enkele regen- of on weersbuien. Iets koeler. sche minister Koht verklaard, dat dit ge rucht ongegrond is. Ook de Zweedsche diplomatieke kringen zijn er van overtuigd, dat Sandler niet van plan is aan iets anders deel te nemen dan aan een gedachtenwisseling over de vraagstukken, welke de kleine staten ge meen hebben, en men acht het hoogst waarschijnlijk, dat dit ook voor de andere Scandinavische staten geldt. De openbare meening staat bijzonder sceptisch tegenover het nut van een vredes oproep, indien de Belgische regeering daartoe plannen zou hebben, gelijk enkele Belgische bladen laten doorschemeren. Op veelbeteekenende wijze herinnerde Svenska Dagbladet zijn lezers gisteren aan een uitlating van den Zweedschen minis ter-president tijdens den wereldoorlog, toen er sprake was van een bemiddelings poging van de neutrAle. kleine mogendhe den; ongevraagde diensten zijn zelden welkom. Het verluidt, dat ook Zwitserland is uit genoodigd aan de conferentie deel te nemen. ROEMENIE. Leden van de Duitsche minderheid gearresteerd. Te Boscamontana heeft de politie vier leden van de Duitsche minderheid, groeps leiders in de Duitsche afdeellng van het front der nationale wedergeboorte, gear resteerd. De Duitschers hadden nationaal- socialistische strooibiljetten bij zich en voerden pan-germanische propaganda. Dit is de eerste maal, dat de politie tegen leden van de Duitsche minderheid moet optreden.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1