LAATSTE BERICHTEN IEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Maandag 2t Augustus 1939 Duitsch-Russische handels- en credietovereenkomst Ciano onderscheiden Crediet van 200 millioen Mark aan de Sovjets Binnenland Buitenland Rond Danzig RECHTZAKEN BEURSOVERZICHT MARKT ITALIË. Koning Victor Emanuel heeft graaf Clano In Tirana het volgende telegram gezonden „Nu gij den snellen vooruitgang gaat con stateeren van het nieuwe, met Italië ver eenlgdc Albanië, wensch Ik u opnieuw geluk met uw groote verdiensten en verleen lk u de orde van de Anr.unzlata. Het zal u een troost zijn de versierselen te ontvangen, welke wijlen uw vader reeds gedragen heeft, die een voorbeeld was van gehechtheid en trouw aan het vaderland en aan mijn huis". Volgens Havas heeft Ciano aan het Alba- neesche volk medegedeeld, dat Mussolini binnenkort een bezoek aan het land zal brengen. ZWITSERLAND. Moeilijkheden op het Zionistencongres. De werkzaamheden op het Zlonlstencon- gres zijn vastgeloopen. De groepen der al- gemeene Zionisten hebben gedreigd te zul len vertrekken, tenzij het besluit inzake de verkiezing van Palestljnsche Zionisten wordt herzien door een nieuw te vormen commissie voor de geloofsbrieven. De commissie had de klacht der oppo sitiegroepen, dat de resultaten der verkie- zingen voor het congres In Palestina zou den zijn vervalscht, onderzocht en mede- deeling gedaan van het besluit, dat 10.000 Palestljnsche sterrunen ongeldig waren en tien mandaten kwamen te vervallen. Men mekt een oplossing. ENGELAND De vloot paraat De vlootcorrespondent van de Sunday schrijft, dat de Britsche marine thans meer paraat is dan ooit in vredestijd, zelfs dan in 1914. De correspondent noemt het niet overdreven te zeggen, dat, indien oor log zou uitbreken, de geheele maritieme de fensie van het Britsche rijk binnen enkele J uren op volledigen oorlogsvoet zou kunnen i «1? u!?" Dc onderhandelingen, welke reeds geruimen tijd tusschcn Duitschland en dc Sovjet-Unie werden gevoerd over een uitbreiding van het wederzijdsch handelsverkeer, zijn Zaterdag met suc ces bekroond. Het resultaat is een handels- en crediet-overeenkomst. De overeenkomst voorziet in een cre diet van tweehonderd millioen mark. dat Duitschland verleent aan de Sov jet-Unie en dat ter beschikking staat voor den aankoop van Duitschc goede ren. De Sovjet-Unie zal in dc komende twee jaar ter waarde van 180 millioen mark Sovjet-Russische waren aan Duitschland leveren. Het Duitsche crediet is verleend voor den tijd van 7 jaar met een rente van 5 pCt. De „Voelkischer Beobachter" schrijft: De handelsbetrekkingen tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie hebben sedert- eenigen tijd een achteruitgang vertoond, welke in tegenspraak stond met de ver gaande ruil- mogelijkheden, die in het handelsverkeer dezer beide groote economische gebieden bestaan. Het thans gesloten verdrag be oogt den goederenruii weer te vergrooten. De overeenkomst ligt in de lijn der Duit sche handelspolitiek, welke streeft naar een goede economische samenwerking met alle landen, die op economisch gebied worden gebracht. Er zou geen vertraging zijn en geen tekort aan voorraden op vitale punten of onvolkomenheden in de verdedi gingswerken in eenig deel der wereld, waar het mogelijk tot een conflict zou komen. De correspondent wijst op het feit, dat er in het algemeen een zeer groote bespoediging is gekomen bij den bouw van oorlogssche pen u. In alle vlootbehoeften wordt in de laatste maanden op voldoende wijze voor zien. De hertogin van Gloucester heeft Zater dag de te water lating bijgewoond van den 8000-tons kruiser Kenya. Admiraal Fraser verklaarde bij die gelegenheid dat op het oogenblk 245 schepen met een totale ton- nag: van een millioen ton en een wapening van in totaal 1100 kanonnen, op stapel staan. ZUID-SLA V1Ë. Rede van Tsvetkowitsj. Op den dag der herdenking van den slag bij Tzer tijdens den wereldoorlog (Zuld-Sla- vie sloeg daar de Oostenrijkers) heeft mi nister-president Tsvetkowitsj een redevoe ring uitgesproken, waarin hij het Zuidsla- rische volk opriep tot eenheid en om. ver klaarde. dat de vruchtelooze conflicten moe ten eindigen en plaats maken voor broeder liefde tusschen Serven, Kroaten en Slove- nen. Hun gemeenschappelijke staat vormt de eenige hoop en de eenige waarborg voor een betere en gelukkiger toekomst. Binnen fijn grenzen en met de rijkdommen der na tuur kan de bevolking een gelukkig, groot en tevreden Zuidsiavlsch vaderland tot stand brengen, dat krachtig allen vijanden, van waar zij ook mogen komen, tegenstand kan bieden. VEREENIGDE STATEN. Het onderzoek naar anti-Amerikaansch optreden. Dies, de voorzitter van de commissie tot onderzoek naar anti-Amerikaansch optre den, heeft aangekondigd, dat de minister van justitie den Duitsch-Amerikaanschen Bund en de communistische partij in staat van beschuldiging zal stellen, wegens over treding van de wet. welke organisaties en buitenlandsche agenten verplicht zich te doen inschrijven in een speciaal register van het departement van buitenlandsche zaken, waarbij zij hun actie nauwkeurig moeten opgeven. Dies voegde hieraan toe, dat de organisa ties handelden ten gunste van buitenland sche regeeringen. door een verstrekte uitwisseling van hun producten tegen Duitsche waren de ont plooiing der eigen economische krachten te dienen. De „Montag" verklaart: Sovjet-Rusland beschikt over onuitputtelijke grondstoffen en heeft een beleggingsplan opgesteld, dat op langen duur is berekend. Duitschland biedt binnen het Sovjet-Russische beleg gingsplan, ook wanneer de Sovjet-Russi sche industrie zekere vorderingen heeft gemaakt, speciale machines en producten van hooge kwaliteit. Tegelijkertijd heeft Duitschland een onbegrensde opnemingsca paciteit voor de producten, welke een eerste plaats innemen in den Sovjet-Russischcn exoort. Het onderhavige verdrag kan er toe bij- dragen een natuurlijk ruilverkeer tusschen 'Duitsche handels- en iridustriekringen en de belde landen weer op geschikte wijze op gang te brengen. De ..Isvestia" schrijft: „Molotof heeft in de derde zitting van de:i oppersten sovjet der unie. sprekende over den internatio nalen toestand en de buitenlandsche poli tiek der Sovjet-Unie, om. melding ge maakt van onderhandelingen over han dels- en credietkwesties, die toen gaande waren tusschen Duitschland en Sovjet- Rusland. Deze onderhandelingen waren begonnen op initiatief van de Duitsche re geering en zij waren met verscheiden on derbrekingen sinds begin 1938 voortgezet. Thans zijn de onderhandelingen tot een gunstig besluit gebracht. Er moet worden opgemerkt,, dat tijdens de voortgezette onderhandelingen een aantal moeilijk heden gerezn is. die hoofdzakelijk veroor zaakt werden door de gespannen sfeer in de politieke betrekkingen tusschen Duitsch land en Sovjet-Rusland. Niettemin zijn de onderhandelingen met succes besloten, daar van beide zijden voldoende bereidheid werd betoond de handelsbetrekkingen te verbeteren. Het was dit streven, dat er toe heeft bijgedragen alle problemen op te lossen. De handels- en credietovereenkomst moet ongetwijfeld op aanzienlijke wijze een verlevendiging geven in het ruilverkeer tusschen de beide landen. Bovendien moet in oogenschouw worden genomen, dat in de laatste jaren het Russisch-Duitsche ruilverkeer tot een uitzonderlijk laag peil is gedaald, zoodat veilig kan worden ver klaard, dat de nieuwe overeenkomst een keerpunt vormt in de handelsbetrekkingen der beide landen. Duitschland had de Russische markt verloren. Inderdaad had Duitschland ten gevolge van de gespannen politieke betrekkingen met sovjet-Rusland in feite de sovjetmarkt verloren. Verscheiden jaren geleden bezette Duitschland de eerste plaats in den buiten- landschen handel met sovjet-Rusland. In 1931 bijv., toen de Duitsch-Russische han del zijn hoogtepunt heeft bereikt, bedroeg de omzet tusschen de beide landen ruw geschat ongeveer 1100 millioen rijksmark. Deze gunstige toestand bleef tot 1935 be staan. Later echter trad om bovengenoem de redenen een plotselinge keer ten kwade in. Duitschland moest de eerste plaats in den buitenlandschen handel met de sov jet-unie prijs geven. In 1938 kwam het pas na de Vereenigde Staten, Groot-Brittannië, België en Nederland Het feit, dat de Duit sche handel van de eerste tot de vijfde plaats inzakte op een uitgebreide en sta biele markt als die der sovjets, kon in bij de Duitsche regeering slechts ernstige bezorgdheid wekekn. De Duitsche regeering heeft verplichtingen aangegaan. In verband met deze overeenkomst heeft de Duitsche regeering een aantal verplich tingen aangegaan. In het bijzonder heeft zij zich verplicht de handelsvertegenwoor diging der sovjet-unie in Duitschland bij te staan bij het plaatsen van orders op de Duitsche markt. Dit beteekent, dat de Duit sche regeering de Russische handelsverte genwoordiging zal bijstaan bij de onderhan delingen met individueele firma's en er naar zal streven voor de sovjet-unie gun stige voorwaarden te verzekeren voor de uitvoering der Russische bestellingen en dat de te leveren machines en onderdeelen van hooge hoedanigheid zullen zijn. Tezelfder tijd zal de Duitsche regeering, hoewel het de handelsvertegenwoordiging van sovjet-Rusland de mogelijkheid ver schaft de te koopen goederen contant te betalen, het aan de sovjet-unie verleende crediet tot een bedrag van 200 millioen rijksmark ten volle waarborgen. Dit ver leent het nieuwe Duitsche crediet in feite de beteekenis van een financieel crediet. Dit alleen maakt een tastbaar verschil tus schen het nieuwe Duitsche crediet en der gelijke in het verleden verstrekte credieten. Het crediet wordt gegeven tegen een jaar- lijksche rente van 5 pet., hetgeen aanzien lijk lager is dan bij vroegere credieten het geval was. Het nieuwe crediet is voor lan ger tijd toegestaan dan vroeger het geval was. De gemiddelde termijn van het nieuwe crediet is gesteld op 7 jaren, terwijl 30 pet. binnen 6Jaar zal worden betaald, 40 pet. In zeven jaar en de overige dertig procent in Vh Jaar. Op deze wijze verbetert de Berlynsche handels- en credietovereenkomst de crediet- voorwaarden in belangrijke mate. Het is duidelijk, dat het daarbij de omstandighe den van den Duitsch-Russischen handel in zijn geheel verbetert. De voorwaarden voor het crediet zijn volkomen normaal en voor beide zijden voordeelig. Het is niet noodig hier aan toe te voegen, dat deze tastbare verbeteringen der credietvoorwaarden te voren noodig maakten de hinderpalen uit den weg te ruimen, die den weg tot een han dels- en credietovereenkomst versperden. Het is duidelijk, dat de sovjet-unie zonder een dergelijke verbetering er niet in zou toe stemmen op groote schaal orders in Duitschland te plaatsen en van dat land geen credieten zou aanvaarden, omdat ..sovjet-Rusland niet langer is wat het nog slechts vijf of tien jaren geleden was," zoo als Molotoff in zijn boven aangehaalde mededeeling heeft gezegd. Verwacht kan worden, dat de nieuwe Duitsch-Russische handels- en credietover eenkomst op aanzienlijke wijze zal bijdra gen tot een verbetering der oeconomische en andere betrekkingen tusschen de beide landen en feitelijk kan helpen nieuw leven te geven aan den ruilhandel tusschen de beide landen. NOORWEGEN. DE INTERPARLEMENTAIRE CONFERENTIE. Hamilton Fish's voorstel gewijzigd. De raad van de interparlementaire con ferentie heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt aangespoord internationale conflicten op vreedzame wijze op te lossen. Het voorstel van Hamilton Fish tot een •oorlogs-moratorium van 30 dagen" is uit gesteld; zijn voorstel tot een vier-mogend- Heden-conferentie is gewijzigd, in dien zin alle belanghebbende staten er aan I «unnen deelnemen. Bij de sluit'ng van het congres is een verklaring aan de pers verstrekt, waar n pr °P wordt gewezen dat de bloei van de geestelijke herbewapening de tegenwoor- 1% spanning kan oplossen. De verklaring uitgegaan van graaf Carton de Wiart, voormalig minister-president van België co voorzitter van de unie en de heeren I. Lykke, leider Noorsche delegatie en voor ster van het congres en C. J Hambro, voorzitter van het Noorsche parlement I j* verklaring 's geteekend door vertegen- ^°°rdigers van alle 21 landen, die aan het c°n«res deelnamen. .Het eenige gezag, dat het respect van were natie kan afdw ngen, is het gezag JJ' voortspruit uit de absolute zedelijke i 7iv!len var rechtschapenhe'd en onzelf- 1 Jï She'd aldus de verklaring. De !nte- Ïa fier menschen de w-'-or- 'oor zop.de "nstellingen. Het is de plicht en voorrecht der oariementen niet ellsen w* uÏÏ? der vomeren te behsriigen doch ten S^ven bij het bouwen van VERZOEK VAN DEN BOND „PENSIOENACTIE ZEEMACHT". Om gelijkstelling der pensioenen. Namens het hoofdbestuur van den bond „Pensioenactie Zeemaoht" is een schrijven aan den Minister van Defensie gezonden, waarin wordt verzocht om gelijkstelling der pensioenen van alle vóór 1918 gepen sioe- neerden der zeemacht, met hen, die thans worden gepensioeneerd of opheffing van alle beperkende bepalingen der pensioen- bijslagregeling. Het gaat hier ten eerste om de enkele zoogenaamde oud-gepensioeneerden der zeemacht, die als gevolg van de bestaande beperkende bepalingen in de pensioenbij- slagregeling der stichting behoudens de 40°/o pensioenverhooging in 1920 aan alle gepensioeneerden van staat en gemeente toegekend, nog steeds zijn aangewezen op het stand pensioen van het jaar 1877, d.w.z. voor een matroos f. 200, voor een adjudant- onderofficier f. 440 per jaar De massa der oud-gepensioeneerden wordt reeds sedert jaren, door middel van pen sioen- en pensioenbijslag beloond met 320°/o van hun oorspronkelijk pensioen, terwijl aan de niet-pensioenoijslag-trekkende ad judanten-onderofficieren slechts 140%. van hun oorspronkelijke pensioen wordt uit.be- 1 behalve de enkele van pensioenbijslag uitgesloten militairen is er geen enkele oud-staatsbeambte aldus het schrijven die niet op billijke wijze wordt beloond voor zijn diensten. MEISJE GESCHAAKT. Op verzoek van den commissaris van po litie te Nijmegen is gisteren te Opheusden aangehouden de 26-jarige kermisreiziger K die er twee maanden geleden met het 19- jarige meisje V. van-door is gegaan. Het meisje is eveneens aangehouden. Tegen K. is proces-verbaal opgemaakt. De meening der Poolsche pers. De Poolsche pers constateert algemeen, dat de zoo juist begonnen week een voor den vrede van Europa beslissend tijdvak inleidt. Polen wenscht. oprecht den vrede, doch dat houdt niet in iederen vrede De pax germanica, aldus Gazeta Polska, welke het derde rijk wil opleggen aan het con tinent, zou er in bestaan, dat andere naties gedwongen zouden zijn te zwichten voor alle Duitsche eischen. Een dergelijke vrede zou de capitulatie beteekenen van alle vrije naties tegenover het rijk met zijn theorie van het „Herrenvolk". Polen heeft zich met daden verzet tegen deze opvatting van vrede. Het innige moreele instinct dei- naties vereischt steun aan de Poolsche these. De vrijheid en nationale onafhanke lijkheid is wel het hoogste, waarvoor iedere natie alles moet opofferen. Het liberale orgaan Kurier Polski schrijft: wij weten niet of het morgen vrede zal zijn of dat wij oorlog zullen hebben. Wanneer de eerste veronderstelling waar blijkt, zal dat niet een vrede tot eiken prijs kunnen zijn. doch een duurzame vrede, gebaseerd op rechtvaardigheid, eerbied, vrijheid en nationale eer. De reis van Csaky. De Excelsior meldt uit Londen: Csaky heeft zich zoowel te Berchtesga- den als te Rome tegenover een echt ulti matum geplaatst gezien: Hongarije moet den Duitschen troepen doortocht verleenen in geval Zuid-Slavië een jegens de as vijan dige houding zou aannemen. De Italiaan- Geestelijke herbewapen:ng d'e niet het QChe troepen zouden overigens, aldus het "o,- o-1-» - -«--em do^h 'clad, probeeren via Albanië Zuid-Slavië te een noodzakelijkheid eerste vere'schte voor overweldigen. Rome en Berlijn stellen Hon- edere goede regeeting verschaft het ge- - garije voor het Kroatië terug te geven, ter- meenschappeliike terrein waarop de hoog- I wijl Italië Dalmatië zou annexeeren. htbwa ,ste aspiraties der geheele menschheid el- (Wij geven dit onder alle voorbehoud, nieuwe wereld. Geen dringender taak kander kunnen onmoeten. Red. L. D.) MEISJE DOOR MOTORRIJDER AANGEREDEN. Aan verkondingen bezweken. Het 10-jarg meisje J. Klomp is gistermid dag te Almelo door een motor met zijspan bestuurd door den heer J. de G. uit Am sterdam. op den weg Almelo-W:erden aan gereden, doordat zij plotseling van achter de boomen kwam Het kind werd ernstig gewond en is 'n het ziekenhuis opgenomen, waar het is overleden. Volgens ooggetuigen zou den motorrijder geen schuld treffen kan door de parlementen worden volbracht, dan de geest van de geestelijke herbewa pening uit te dragen over de geheele we reld door haar eerst in hun eigen landen :n nractijk en beleid toe te passen. niet het DUITSCHLAND'S ECONOMISCHE LEVEN. Ter gelegenheid van de opening van een jaarmarkt voor Oost-Pruisen heeft de staatssecretaris van het ministerie voor economische zaken. Landfried, een rede ge houden, waarin hij zich beklaagde over de houding van het buitenland ten aanzien van de pogingen van Duitschland op econo misch gebied en over den tegenstand, waarop men stuit bij het vestigen van .na tuurlijke" economische relaties, als op een Chineeschen muur van oude economische dogma's. Landfried gaf den wensch te ken nen, dat de democratieën zich er eindelijk rekenschap van zouden geven, dat sedert den oorlog het aanzien der wereld is ver anderd. Spr. betreurde het gebrek aan begrip in de Vereenigde Staten, die credieten en Amerikaansche goederen tegen lagen prijs bieden op voorwaarde.dat Duitschland ont wapent en zijn handelspolitiek herziet. Hierop kan men slechts dit antwoorden: in het Duitschland van Hitler is men niet gewend de vraagstukken van nationale vei ligheid te vermengen met handelszaken Wij willen geen credieten. wij wallen niet deelnemen aan een Amerikaansche dum ping. Wij willen goederen uitwisselen op redelijken grondslag. BINNENKORT CONFERENTIE DER OSLO- STATEN TE BRUSSEL? De Belgische minister-president Pierlot heeft in den vanochtend gehouden kabi netsraad voorgesteld de staten van de Oslo- groep uit te noodigen binnenkort te Brussel een bijeenkomst te houden om de verschil lende vraagstukken van gemeenschappelijk belang onder oogen te zien. hierbfj dient dan te worden gewezen op het groote passiefsaldo van de Engelsche betalings balans en op het verminderde vertrouwen in het pond sterling. Herhaaldelijk doen dan ook ge ruchten de ronde, dat het pond binnen afzien- baren tijd zal worden gedevalueerd. Of deze ge ruchten in overeenstemming zijn met de werke lijkheid is een open vraag, maar om het pond op peil te houden moet het Britsche controle fonds onophoudelijk intervenieeren. Het koers verloop van Wallstreet is teleurstellend. De koer sen gaan vrijwel geregeld naar beneden en hoe wel bijna nimmer groote verliezen worden ge leden vindt het afbrokkelingsproces verderen voortgang en is er van de koerswinsten, die on langs vielen waar te nemen, niet veel meer over gebleven. Hoofdzakelijk moet dit eveneens wor den toegeschreven aan de politiek, want de be richten omtrent het Amerikaansche zakenleven blijven onverminderd gunstig luiden. De middagbeurs. De nieuwe week werd op de Amsterdamsche effectenbeurs in gedrukte houding ingezet. De handel was van geringen omvang maar de stem ming was flauw, daar tegenover de betrekkelijk geringe hoeveelheid materiaal waarvoor plaat sing werd gezocht hoegenaamd geen kooplust bestond, zoodat er niet veel noodig was om de koersen naar beneden te drukken. De zwakke tendenz hield verband met de onzekerheid om trent de internationale politiek, waarbij tevens het flauwe verloop van de beurs te Londen veel invloed uitoefende. Wederom werd nog al belangstelling aan den dag gelegd voor de aandeelen Ned. Handel Maat schappij, die wederom onder den druk van ver- koopen stonden en thans beneden pari kwamen. De locale markt als geheel genomen had een stil verloop, maar de koersen legden na in alle rubrieken lager te zijn ingezet, onder beurstijd nog een uitgesproken neiging tot achteruitloopen aan den dag. Op de Petroleumafdeeling openden Koninklijken een zevental punten beneden het vorige slot waarna nog een kleine verzwakking viel waar te nemen. De handel was beperkt. De Suikeraandeelen waren zwak gedisponeerd. H.V-A.'s werden verscheidene punten lager in gezet en kwamen later op den middag beneden 380 7o. Voor de incourante soorten kwamen bijna over de geheele linie lagere noteeringen tot stand. De affaire in Industrieelen was van ge ringen omvang. Philips aandeelen lagen reeds dadelijk gedrukt in de markt en liepen onder beurstijd nog eenige punten achteruit zoodat tenslotte een verlies van een 7 tal goede procenten moest worden opge- teekend. Aku's kwamen iets lager te liggen. Uni levers verloren een kleine drietal punten. De Tabaksafdeeling was zeer stil. De Sumatra- aandeelen waren aangeboden maar de koopers hielden zich verre. Oude Oeli's zagen zich een vijftal procenten ontgaan. De Scheepv.-af faire was veronachtzaamd, maar ondervond eveneens den invloed van de alge meen gedrukte beurstendens. Voor Rubberfond sen bestond niet veel belangstelling. Amsterdam Rubbers waren slechts aan kleine schommelin gen onderhevig maar moesten eveneens een veer laten. Incouranten kwamen lager te liggen. De Amerikaansche afdeeling kenmerkte zich even eens door een flauwe stemming. In navolging van Wallstreet werd op een lager peil gehan deld, daar de koersen door aanbod voor Londen- sche rekning in 't bijzonder tijdens de ochtend uren vrij sterk naar beneden waren gedrukt. De handel was overigens van beperkte afmetingen, waarbij het meest omging in Staal en Koper- aandeelen. De beleggingsafdeeling had een ge drukt voorkomen. De Nederlandsche staatspa pieren werden algemeen lager afgedaan; van de buitenlandsche soorten waren de Fransche gul- densobligatiën aangeboden. Duitsche waarden lagen gedrukt in de markt. WISSELKOERSEN. Men zie voor Nagekomen Berichten pag 4 van het Tweede Blad. MEISJE DAAR MILITAIR DOODGESCHOTEN. Beklaagde tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld. Op 8 Juni van dit jaar heeft te Vlagt- wedde een schietongeval plaats gehad, dat aan een Jong meisje het leven heeft gekost. De 20-jarige soldaat A. M dienstplichtige bij een grensbataljon, stond dien dag te Vlagtwedde op post. nabij een mitrailleurs nest. In de nabijheid daarvan stonden eenige kinderen. De soldaat bemoeide zich met hen en om hen bang te maken, trok hij zijn dienstpistool. Hij manoeuvreerde daarmede, er niet aan denkende, dat het met scherpe patronen geladen was. Plotse ling ging een schot af. Het meisje J. K werd door een kogel in het hoofd getroffen en overleed vrij spoedig. Vanochtend stond de soldaat terecht voor den krijgsraad te 's-Hertogenbosch wegens het veroorzaken van dood door schuld. Hij bekende de feiten. De auditeur-militair, mr, van der Kun, was van meening. dat de roekeloosheid, waarmede de soldaat met het pistool is om gegaan, grenst aan het misdadige. Hij eischte een gevangenisstraf van vijf maan- don. De krijgsraad, uitspraak doende heeft den soldaat wegens het veroorzaken van dood door schuld, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. AMSTERDAM. 21 Aug. In de achter ons liggende week heeft zich op alle effectenbeurzen een gedrukte stemming ge openbaard en de oorzaak hiervoor was de on zekerheid omtrent de ontwikkeling van de inter nationale politiek. Overal houdt men zich ten opzichte van de fondsenmarkten afzijdig en de liquidaties, welke uit hoofde van het gewone maatschappelijke leven, onder alle omstandig heden vallen waar te nemen, zijn voldoende om de koersen naar beneden te drukken wat de kooplust houdt zich schuil. De vrees voor oorlog is goed tot uitdrukking gekomen op de inter nationale wisselmarkt. Het kapitaal vlucht weer uit Europa en volgt den weg naar de Ver. Sta ten, met het gevolg dat weer groote hoeveel Londen 8.721/2; Berlijn 74.75; Parijs 4.93 1.4; Brussel 31,66; Zwitserland 42 10; Kopenhagen 38,95: Stockholm 45—; Oslo 43.85; New-York 1.86 7/16; Lire 6 55. Prolongatie 3/4; Part. disc. 1/2: Dag geld 1/2. Registermarken 251/4; Handelssperrmar- ken 6'/,; Reismarken 49; Bankpapier 25 3/8 AMSTERDAM, 21 Aug. Veemarkt. Aangevoerd 405 vette koeien. Ie kw. 72—78. 2e kw. 62—68 3e kw. 48—60, 20 Stieren 46—50 ct. per K G. slacht- gewicht. 100 melk- en kalfkoeien 170—250 per stuk. 38 vette kalveren 2e kw. 44—52. 3e kw. 36 42 ct. per K.G. levendgewicht. 104 nuchtere kalveren 610. 95 schapen 1019 per stuk. 461 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 K.G. 6465, zware varkens 6263. vette varkens 6061 ct. per K.G. slachtgewicht. 4 paarden. Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. BOSKOOP. 19 Aug. Coöp. vereeniging ..De Boskoopsche veiling Rozen per bos: Florex 15 —31 ct.. Briarcliff 17—25 ct.. Hadlev 25—36 ct.. Else Poulsen 3448 ct.. Butterfly 15—18 ct., August Noach 14—23 ct. Vierlanden 17—32 ct., Rosalandia 1218 ct., Claudius Pernet 16 ct.; Pechtold 2137 ct., Ingar Olsson 18 ct.. Edoth Helen 3245 ct. Diversen per bos: Clematis Du- randi 1218 ct.. idem Prins Hendrik 5060 ct.. idem Mevr. Ie Coultre £0—90 ct.. Roode lelies 42 ct. LEIDSCHENDAM.. 19 Aug. Engelsche komkom mers 1ste soort f. 1—1.50. 2de soort f. 1—1.10. 3de soort f. 1gele komkommers 1ste soort f. 1—1 30 2de soort f. 1—1.20, 3de soort f.1; Kropsla, 1ste soort f.1—3.80, 2de soort f. 0.50—1; Stoofsla f 2 —4.50; Tomaten, midd. f.2—2.40. groote ronde f.2—2.50. 2de soort f. 2—2.20. 3de soort f.2: bonken f.2: Andijvie per 100 f. 0.50—1.20; idem per 100 Ko. f.2; Spinazie per 4 Ko. 4—20; Pos telein f. 1.50—2.50. NOORDWIJKERHOUT. 19 Aug. Veiling „De Eendracht". Blauwe schokken 0.80—1.15. Dubb. heerenb. z. dr. 0.60—1.25 Stok heerenb. z. dr. 1.201.50. Stam heerenb. z. dr. 0.60—1.40. enkele heerenb. met dr. 0.65—1.00, Snijboonen 0.60—1.15, tuinboonen 0.38—0.80. Alles per zak van 10 K.G. Aanvoer 3800 zakken. ROELOFARENDSVEEN, 19 Aug. Aardbeien 1114 ct. per doosje. Meloenen 511 ct per stuk. Tomaten 50—65 ct. per bak. Sla 0.60—3.90 per 100 krop. Snijboonen 0.60—0.80. Prinsesseboonen 0 65 —0.90. Pronkboonen 0.30 per 10 K.G. Augurken D 0.53—0.60. idem E 0.150.17 stippel C-D 0.18 —0.20 per 25 K.G ROTTERDAM. 21 Aug. Veemarkt Aangevoerd totaal 2200 stuks. 636 vette runderen. 252 vette kalveren 9 nuchtere kalveren. 625 schapen en lammeren. 678 varkens. Prijzen per K.G. Vette koeien le kw. 78, 2e kw. 61. 3e kw. 38—52; vette ossen 66. 62. 40—52; vette kalveren 90. 75. 45—55; varkens (levend gewicht! 53. 52. 51: schapen 44. 39. 32; lammeren 49. 44. 39. Prijzen per stuk. Schapen 19. 17. 15; lammeren 12, 10. 8. Overzicht: Vette koeien en ossen gelijk vorige week, lui als vorige week Dinsdag, prima koeien 80 ct.. prima ossen 72 ct.: vette kalveren gelijk vorige week, slechts, van vorige week moeilijk te handhaven, prima tot f. 1; schapen en lammeren veel kleiner, tamelijk, prijshoudend; varkens iets ruimer, vlug. van vorige week goed te hand haven. HÉÉH Eenige partijen schapen voor export heden goud naar elders worderT verscheept. Dc verkocht. Amerikaansche dollar ontmoet geregeld vraag en TER AAR. 19 Aug. Snijboonen 0.60—0.65, het pond sterling staat in het bijzonder onder Prinsesseboonen 0.60—0.90, Dubb. Stampr. 0.60, druk. Naast kapitaalverplaatsing naar de Ver. Witte Pronkb. 0.300.33. Spekboonen f. 0.60. per Staten spreken ten aanzien van de zwakke 10 K.G. Augurken fijn 2.302.80. fijnbasterd 1.30, stemming voor het Britsche ruilmiddel ook nog basterd 0.90, grof 0.44—0.56. stippel 0.15 per andere factoren een hartig woordje mee en 125 K.G.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3