BUITENLAND Internationale oplichter aangehouden ELTAX SUCCESTOCHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 21 Augustus 1939 YISSCHERIJ-BERiCHTEN Ongelocfelijk staaltje van brutaliteit Algemeene Toestand Wordt er achter de schermen gewerkt aan een mogelijke oplossing inzake Danzig? IVCIZlUtV /TUKKIN SPORT Plaatsbespreken gratis ELTAX, Stationsweg 47a, Tel. 22444 Tibor von Eckhardt waarschuwt Hij riep de medewerking der politie in om een slachtoffer te vinden tuiging: van zijn liartelijken dank nam de man afscheid van den inspecteur en begaf zich naar het opgegeven adres. Ook hier maakte de man een volko men betrouwbaren indruk, zoodat het niet lang duurde of hij stond weer bui ten de deur, een bedrag van dertig gulden rijker en een chèque tot dat be drag armer. Op verzoek van de Leidsche politie Is in Nietwaar, we zijn op de wereld om elkaar een hotel te Deventer een internationale af en toe ook eens te helpen en in een der- oplichter aangehouden, de 26-jarige jour- gelijke situatie kan per saldo iedereen ko- nalist A., zich ten onrechte uitgevende als men te verkeeren dr. A., en geboren te Gorssel (Gld.) De man ging op zóó ongelooflijk brutale wijze te werk. dat het niet lang kon uit blijven of hij moest door de politie wor den gepakt. Dinsdagavond vervoegde hij zich aan het politiebureau te dezer stede met een alles zins geloofwaardig verhaal: Met den trein gaande naar Den Haag. kreeg hij aan het station aldaar bereikt, dat zijn zuster, wo- nende in Rolde een ongeluk was overko-1 men. Hij had zich onmiddellijk telefonisch in verbinding gesteld met zijn familie al daar en had vernomen, dat zijn overkomst gewenscht was. Het ongeval was des te tra gischer. aldus vertelde hij den hem te woord staanden inspecteur, daar zijn zus ter binnen zeer korten tijd een bay wachtte. Aangezien de man op een dergelijke on verwachte uitgave niet gerekend had en geen geld had om de reis derwaarts te be kostigen. reisde hij' per eerste gelegenheid Helaas, het vertrouwen werd zwaar geschokt, want reeds den volgenden dag maakte de Centrale inzake falsi- ficaten en internationale misdadigers bekend, dat de uitgegeven rlicque niet gedekt was en dat de heer A. zich aan hetzelfde delict in verscheidene landen van Europa had schuldig gemaakt, zoo dat liij gezocht werd door de politie van het voormalig Tsjecho-Slowakije, Griekenland, Zwitserland en Engeland! Voorzoover viel na te gaan had hij op deze wijze ongeveer vijfduizend gulden geïnd. Hier te lande betrad hij voor de eerste maal dit gevaarlijke terrein. De politie nam terstond uitgebreide maatregelen; er naar Leiden, waar hij o.a. een hoogleeraar werd een uitgebreid signalement uitgege- kende. dien hij in het voormalige Tsjecho- ven, alle vliegvelden en grensstations ge- Slowakije had leeren kennen. Het trof on- waarschuwd, zoodat heel politioneel Neder- gelukkig, de bewuste hoogleeraar was niet thuis, hetgeen klopte met de feiten. Hij had hier evenwel nog een andere relatie, een zakenman, doch ook bij deze bleet de te lefonische oproep onbetantwoord. Inder daad was ook deze ingezetene wegens va- cantie afwezig. Ten einde raad riep hij nu de bemid deling in van de politie; wellicht zou deze bereid zijn hem den naam te noe men van den plaatsvervanger van de in tweede instantie bedoelde relatie. Het ging alleen maar om wat contant geld, in ruil waarvoor hij gaarne be reid was een chèque af te geven op het Amsterdamsche girokantoor. De inspec teur stelde zich telefonisch in verbin ding met den bedoelden plaatsvervan ger en deze was op zijn beurt wel be reid den man te ontvangen. Onder be land naar den man uitkeek Zaterdag is de politie te Deventer erin geslaagd den brutalen oplichter in zijn hotel te arresteeren. Hij had zich aldaar rustig onder zijn eigen naam laten In schrijven. zoodat bij de controle der gas tenlijsten door de politie zijn aanwezig heid aan het licht kwam. De man zeide niet geweten te hebben, dat de chèque niet gedekt was. Bij zijn ar restatie koesterde hij nog de hoop, dat hij alleen werd aangehouden wegens de uit gifte van ongedekte chèques en niet wegens oplichting. Hij is naar hier overgebracht, waar hij vermoedelijk voorloopig wel niet losgelaten zal worden. Hij heeft een bekentenis afge legd. ook ten aanzien van meerdere op lichterijen in het buitenland. Wij teekenen hierbij nog aan, dat voor een dergelijk vergrijp zijn uitlevering naar de verschillende staten niet kan worden geëischt; wel is het mogelijk, dat hij daar voor hier te lande zijn straf ondergaat. SPEELTUINVER. NOORDERKWARTIER". De heer J Teeuwen alhier is geslaagd voor het examen hoofdakte. Geslaagd tuinfeest. Zaterdagmiddag hebben de kinderen der speeltumver. „Noorderkwartier" feest ge vierd. Om even 3 uur nam de voorzitter, de heer A.Verlint, het woord en bracht leidsters en leiders dank voor hun medewerking. Het deed spr. genoegen, dat zooveel ouders wa ren opgekomen om de spelen van hun kin deren bij te wonen. Spr. riep allen een har telijk welkom toe en hoopte, dat voortaan de ouders ook de ledenvergaderingen even trouw mogen bezoeken, waar de belangen van het speeltuinwerk behandeld worden, dat de baldadigheid bestrijdt en het kind beschermt tegen de gevaren van het snel verkeer. Voorts heette spr. de vertegen woordigers der speeltuinen van het Ooster- Zuider- en Westerkwartier hartelijk wel kom, alsmede de voorzitters der bouwveree- nigingen van „Ons Belang" en „De Goede Woning". Nadat de voorzitter allen jongens en meis jes een prettigen middag toegewenscht had en er op had gewezen, dat niet leder een prijs kon winnen, namen de spelen een aanvang. Nadat enkele spelen waren gedaan volgde een zeer bijzonder nummer, n.l. Vendel- zwaaien. aangeboden door de padvinders v d. Werff-groep. dat veel succes oogstte. Na een korte pauze, waarin een verloting gehouden werd, werd nog een aantal aar- diee spelen gedaan. De prijzen werden als volgt gewonnen: Blosjes rapen Hongens): 1ste pr. Rinus Verlint; 2de pr. Wlm de Wit. Blokjes rapen 'meisiesp; 1ste pr. R*ka de G-cr: 2de pr Riek Scheerwater. Ringsteken (jongens!: 1ste pr. Antoon Jansen: 2de pr. Henk van Strien Balloopen (meisiesl: 1ste pr. Lina van Rossum; 2de pr. Greta Kroesemeyer. Blokloopen jongens)1ste prijs Theo Pet; 2de pr Wtm v. d. Wolk Wasch-ophaoeen (meisjes)le pr. Joopte S-'->eui-water: 2de pr. Oreetje de Geer Zakloooen (jegens): 1ste pr Johan de Zeeuw; 2de pr. .Tan van Ginkel. Stoelendans (meisjes:1ste pr. Sientje Bonarius; 2de pr. Net Lemmerswaal. Tusschen de spelen door werden verschil lende verfrisschlnzen rondgediend. Het was voor dc jeugd in de omgeving van Noorderkwartier" een heerlijke mid dag. Het be?ti"ir onder leiding van den hr»r Ver)>nt. d<*n overfgan voorzitter van Hoorderkwart'er" n met voldoening op dit geslaagde tuinfeest terugzien. In de Stedelijke Werkinrichting in de afgeloopen week opgenomen: Mahndag 14 Augustus Dinsdag 15 Augustus Woensdag 16 Augustus Donderdag 17 Augustus Vrijdag 18 Augustus Zaterdag 19 Augustus zijn 43 volw. personen 43 volw. personen 43 volw. personen 43 volw personen 42 volw. personen 42 volw personen OO'Oe O'JNDJK^» TPL J?610 GENERAL MOTORS SPECIALISTEN I 5161 (Ingez. Medj PLAFOND INGESTORT. Gistermiddag is ten huize van B in het perceel Merelstraat 45 onve~wachts een plafond 'n-restort eelukkie zonde- nevsoon- HiVe onvelnkken te veroorzaken. De bouw- por't'e stelt een onderzoek in naar de oo "zaak In den nacht van Zaterdag op Zondag is de 44-jr'ge G. H.. wonende in het Trans- vaalhof op de bru«r nabij de spoorhaven aan der Haaewee uitgegleden en gevallen De RHD ve'veerde den man die het r?-h n -eurrken had naar het ACade- jjj'c- -S De i.l Zaterdag gehouden vlagjesdag ten bate van het Tehuis voor Militairen aan den Morschweg, heeft f. 316 67 opge bracht. Builen verainwuuraeiuKneio uer Keaactie Coplc van de al ol niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. HERRIE IN DE STEENSTRAAT. Langs dezen weg tracht een bewoner van de Steenstraat de aandacht van de desbetreffende autoriteiten te vestigen op den onhoudbaren toe stand. die 's avonds na 12 (24) uur hier kan heerschen. In het bijzonder op Zaterdagavond. De herrie is dan van dien aard. dat het onmo gelijk is voor plm. 2\-> uur te slapen en ook zakelijk veel schade ondervonden wordt. Hij vraagt bedoelden autoriteiten haar medewerking te willen verleenen, tot het scheppen van een rustige sfeer, door onafgebroken politietoezicht 's avonds na 12 uur. U dankend voor de genoten plaatsruimte. Een bewoner o. d. Steenstraat. IJMUIDEN. 21 Aug. Restant besommingen IJmuiden: KW 132 f.460, KW 104 1.380. KW 52 i. 270. KW 153 f. 340. KW 105 f. 300. KW 16 560, KW 59 f. 79. KW 107 f.307. KW62 f.280. KW 112 f.340. KW 64 f.420. KW 178 f.490. KW 154 f.390. KW 27 f.320. KW 177 f.440. KW 108 f.340. KW 91 f.370. KW 125 f 330. KW 75 f.300: KW 89 f. 310. KW 175 f. 410. KW 161 f. 1030. Aangevoerd 53 last van 4 schepen. Maatjes haring groen 33.60—35 10. Maatjesharing 13.70— 15.60. idem Jong 14.50—20.90. Volle haring Zuid 14.70—15.40. Volle haring groen 18 10. Volle haring jong 17.10 per ton. In wezen is er niets veranderd ten aanzien van het vraagstuk van Danzig. De kwestie blijft even dreigend als einde vorige week Welingelichte kringen te Berlijn ver wachten. zooals gemeld, dat er iets zal ge beuren vóór het pertij-congres van Neuren berg op 2 September as., gezien het feit. dat de Duitsche bladen dagelijks schrijven, dat de toestand onhoudbaar is en dat een oplossing der kwestie-Danzig niet langer kan worden uitgesteld. De propaganda-campagne kan moeilijk nog drie weken op deze hnogte gehouden worden. Te Berlijn beseft ieder, dat de spanning haar hoogtepunt bereikt, doch niemand weet. wat er zal gaan gebeuren. Daardoor is er plaats voor allerhande geruchten en voor praatjes, die wel tot zenuwachtigheid moeten leiden. Het volk krijgt te hooren. dat de toestand meer dan rijp is voor een oplossing en het weet. dat zij iederen mor gen bij het ontwaken kunnen gewaar wor den. dat met die oplossing een begin ge maakt is, zooals dat ook met de bezetting van Tsjecho-Slowakije en Memel het geval geweest is. Maar ook beseft het volk. dat de toestand thans veel en veel gevaarlijker is dan in Maart. De verhalen over beweerde vervolgingen van Duitschers in Polen verdringen thans in de Duitsche bladen vrijwel elk ander nieuws. Er wordt beweerd, dat Duitschers in de gevangenis worden gefolterd, dat zij worden opgejaagd met bloedhonden, uit hun huizen worden gesleept, door volks menigten en politie worden mishandeld en met geweid naar het binnenland worden gevoerd. Alle Duitsche organisaties, aldus beweren de bladen verder, worden stelselmatig ont bonden en het leven wordt haar onmoge lijk gemaakt Berlijnsche bladen hebben corresponden ten naar de grens gezonden en publiceeren, wat zij ooggetuigeverhalen noemen, om trent het jacht, maken op Duitschers met behulp van zoeklichten in de bosschen. be nevens interviews met ontsnapten. De berichten zijn doorspekt met bittere uitlatingen aan het adres van Engeland, „dat Polen in zijn brutaal terrorisme steunt". De „Kurjer Porranny" constateert, naar aanleiding van deze perscampagne, dat de anti-Poolsche propaganda van de Duitsche pers den laatsten tijd zonderling drastische en vulgaire vormen heeft aangenomen, in het bijzonder wat betreft berichten over een z.g. terreur, waaronder de Duitsche minder heid in Polen te lijden zou hebben. Het is merkwaardig aldus bovenvermeld blad, dat berichten van dit soort gewoonlijk ongedateerd zijn en nu eens zuivere fanta sie zijn, dan weer gegrond zijn op eenig in cident, waarvan de essentie is misvormd en de beteekenis is overdreven, afgezien nog daarvan, dat zulk een incident zich soms reeds maanden geleden heeft voorgedaan. Het zou overbodig werk zijn, aldus de „Kurjer Poranny" al die berichten te rectifi- ceeren. De schrijvers dragen er de verant woording voor. Het Poolsche ministerie van financiën heeft besloten, den Duitschen landbouw coöperaties het recht van autonome con trole te ontnemen en deze coöperaties te on derwerpen aan de controle van het Poolsche ministerie van financiën. Als reden wordt opgegeven, dat deze organisaties weigerden, Poolsche leden toe te laten. Keith Scott Watson, correspondent van de Dailv Herald, heeft van de geheime staats politie te Danzig bevel gekregen de Vrije Stad te verlaten Hij is bij Gdynia over de Poolsche grens gegaan. Gistermiddag heeft gouwleider Forster te Langfuhr wederom een toespraak gehouden tot eenlge duizenden leden van de partij en andere toehoorders. Hij zeide o.a. dat de huidige toestand der grenzen niet kan en mag blijven bestaan. Iedereen in Danzig weet. dat al is de toestand ernstig, in het leven der volken vraagstukken bestaan, welke opgelost moeten worden, hoe moeilijk dit ook zal gaan. Een dergelijk vraagstuk is Danzig. Reeds twintig jaar spreken de Danzigers erover, dat zij tot het rijk terug willen en nu komt dit oogenblik nader. Danzig heeft zich inwendig voorbereid, de le den van de partij en de soldaten van Danzig staan nauw aaneengesloten, dc geheele bevolking vormt thans een ge sloten front. De houding van de bevol king is voorbeeldig. Allen gelooven in de voorzienigheid, welke zes jaar aan de zijde van den Fuehrer heeft gestaan en hem ook verder bij zal staan. Danzlg zal Duitsch worden. De vice-president van den Senaat van Danzig heeft Zaterdag de nieuwe brug over den Weichsel, die Kaesemarck en Rothe- bude verbindt, geopend in het bijzijn van Greiser, Forster, militaire autoriteiten uit Oost-Pruisen en een belangstellende me nigte. De vice-president zeide in zijn toe spraak onder meer, dat op de brug namens alle Danzigers ongeschreven te lezen staal: „Wij willen tot het rijk terug". aangemoedigde Polen. Zooals bij alle menschelijke gebeurtenissen kan echter ook hier een onverwachte factor in net spel komen en den loop van zaken In gunstigen zin wijzigen. Men mag dus niet zeggen, dat men regelrecht op een oplossing door geweld toegaat, zonder dat die vermeden kan worden, want tenslotte zou een of an der nieuw feit voldoende zijn om een wending ten gunste van den vrede te verzekeren." Het blad acht het niet uitgesloten, dat en dit is wellicht het nieuwe feit, waarop het zinspeelt Rusland denkt over toena dering tot Duitschland. Polen zou evenzeer door Rusland als Duitschland bedreigd worden. Het orgaan besluit aldus: „Het blijft wenschclijk, dat Parijs en Londen zoo spoedig mogelijk iets doen om het onher stelbare te voorkomen. Laat men Danzig tot het Duitsche Rijk laten terugkeeren. Op die voorwaarde alleen zou Duitschland er wellicht in toestemmen edelmoedig te worden." En wat beteekent het bezoek van den Itallaanschen gezont te Berlijn aan RomeV lEr hebben geruchten geloopen, dat Attolico te Berchtesgaden Hitier zou hebben be zocht. zelfs, dat hij den Fuehrer een of andere Italiaansche weigering zou hebben overhandigd, doch dit word', nadrukkelijk ontkend Over de beteekenis van Csaky's reis, die, inmiddels te Boedapest is teruggekeerd, hangt ook nog steeds dezelfde sluier van geheimzinnigheid Toch neemt men meer en meer aan, dat in Csaky ook een factor voor bemiddeling moet worden gezien. Morgen heeft een zitting van het Brit- sche kabinet plaats onder leiding van Chamberlain zelf. Hallfax heeft Zaterdag de situatie reeds grondig bestudeerd. Vrij wel alle Engelsche ministers zullen aanwe zig zijn. Halifax had reeds heden een on derhoud met Chamberlain. De Paus heeft in plechtige audiëntie een groep pelgrims uit Venetië ontvangen, ter gelegenheid van den 25en sterfdag van paus Plus X. Hij zeide o.a.: „Op dit oogenblik, waarop ons hart we» van vrees vervuld wordt, hebben wij alles gedaan wat mogelijk was om het oorlogsge vaar te keeren en mede te werken voor de vestiging van een hechten vrede, gegrond vest op gerechtigheid en in staat om de vrijheid en eer der volkeren te waarborgen. Binnen de grenzen van de mogelijkheid en de taak van onze apostolische missie, heb ben wij andere werkzaamheden en andere zorgen veronachtzaamd. Wij hebben ons zelf voorzichtigheid en reserve opgelegd, om de actie voor den vrede niet moeilijker ol onmogelijk te maken, want wij zijn ons welbewust van alles wat wij op dit gebied in het belang van de kerk en de geheele menschheid moeten verrichten. Wij willen en kunnen niet de hoop laten varen, dat een conflict kan worden voor komen dat, naar het zich laat aanzien, het vorige conflict in vernieling en geestelijke en zedelijke ineenstorting verre zal over treffen. Wij blijven vertrouwen, dat de leiders der volkeren, op het oogenblik van de gewich tige beslissing, niet de zoo zware verant woording op zich zuilen laden door hun toevlucht tot geweld te nemen. Doch onze hoop gaat verder dan dat naar de wijsheid en goedheid der men- schen. Onze blik richt zich naar den Almachtigen, Barmhartigen God, die den volkeren wijsheid geeft en de harten en geesten der regeeringen beheerscht. Op dezen gedenkwaardigen dag willen wij met alle katholieken der aarde, tevens biddend voor zoovelen van goeden wil, die buiten de kerk leven, doch naar den vrede streven. God smceken, dat hij den oorlog doet ophouden, daar waar hij woedt, en dat hij allen moge behoeden voor nieuwe groote conflicten. Moge het God behagen, dat op deze verontruste wereld de vrede moge heerschen en de eensgezindheid der volkeren en naties, waarvoor wij nimmer zullen ophouden vurig te blijven bidden". Ook dit wijst er duidelijk op. dat vredes pogingen worden gedaan Pertinax bespreekt in de Ordre de bemid delingspogingen, welke de Paus in Mei JJ. heeft ondernomen en vervolgt dan: Volgens zekere aanwijzingen zou de pon tificale diplomatie zekere neutrale regec- ringen opwekken te bemiddelen. Leopold III. koning der Belgen, zou het geschiktste zijn om zich van een dergelijke taak te kwijten. Hij zal zich echter waarschijnlijk niet daarmede inlaten, daar hij van Lon den noch van Parijs ook maar de minste aanmoediging zal ontvangen. De deelneming van Polen en Rusland aan iedere conferentie, welke een Europee- sche regeling beoogt, is de toetssteen, welke lii staat stelt onderscheid te maken tus schen een oprechte poging tot bemiddeling en een overgave van het type van Muen- chen. Iedere poging tot bemiddeling, welke hieraan niet zal voldoen, zal als onver- eenigbaar met onze nationale belangen moeten worden beschouwd. De besprekingen van de militaire missies te Moskou zijn thans, na gedurende drie dagen onderbroken te zijn, hervat. VOETBAL. WADDINXVEEN I—O.N.A. COMBINATIE. 2—7. In een zeer slechten wedstrijd heeft een ONA- combinatie van Waddinxveen I met groote cijfers gewonnen. Vooral bij Waddinxveen zat de warmte den spelers in de beenen. Wanneer er in de competitie zoo gespeeld wordt, zal er niet veel Ivan een kampioenschap terecht komenI Maar achter de schermen is blijkbaar toch iets gaande, gelet op hetgeen uit Rome wordt vernomen, waar Ciano reeds weer uit Albanië is teruggekeerd. Zoo schrijft de officieuze „Relazioni Intcrnazionali": „Wij komen tot liet laats!c bedrijf van het drama, en de ernstigste incidenten kunnen verwacht worden in verband met de onherstelbare uitdagingen van het door de Westelijke mogendheden Donderd. 24 Aug. ZIGZAG GOOI en VLIEGVELDENTOCHT. 31 Vertrek 9 uur naar Schiphol, Amsterdam, 1. d. Vecht n. Loosdrecht- sche plassen - Raadhuis Hilversum - L. Vuursche - Paleis Soestdljk - Amersfoort - Soesterberg - Utrecht - Leiden; p. p. f. 1.75,. Zondag 27 Aug. BLOEIENDE HEIDE en GELDERSCHEN ACHTERHOEK. 31 Vertrek 7 uur naar Utrecht - Ede - Arnhem - Didam - Zeddam - MONTFERLAND - Kasteel er. Keppel en Ulenpas - Doesburg - Elle- com - M'iddachterallee - Arnhem - Oosterbeek - Wageningen - Doorn - Utrecht - Leiden; f. 3.25. UITKNIPPEN EN BEWAREN 5168 (Ing«z. Med.) HONGARIJE. Op het j aarlij ksche congres der partij van kleine boeren heeft Tibor von Eckhardt ver klaard als voorzitter te willen aftreden in verband met de weinig bemoedigende re sultaten bij de laatste verkiezingen en de vertraging bij de ten uitvoerlegging van de agrarische hervorming. Hij hield vervolgens een rede, waarin hij zeide, dat de partij moet worden beschouwd als de onafhankelijkheidspolitiek bij uitstek Men moet zich keeren tegen iederen buiten- landschen aanval, tegen iedere poging tot gelijkschakeling, die het Hongarendom zou bedreigen. De levensruimte van het Duit sche rijk. zooals die sedert 15 Maart gedefi nieerd is. is onvereenigbaar met hetgeen wij Hongaren onder onze nationale missie ver staan. Wij kunnen geen monopolie van vriendschap aan een staat geven, want bui ten de Duitschers wier vriendschap wij ze ker waardeeren. hebben wij even kostbare vrienden, met wie wij volgens onze belan gen de betrekkingen willen onderhouden. Tibor von Eckhardt zeide verder, dat de vriendschap met Polen en Italië niet onder geschikt aan die met Duitschland gemaakt mag worden. „Ik acht het ontoelaatbaar, dat Honga rije nieuwe verplichtingen op zich neemt, als het conflict tusschen twee van onze vrienden zich zou verscherpen Ik ben het met Csaky eens, dat wij in deze moeilijke tijden onze trouw jegens onze vrienden moeten bewijzen. Dat geldt voor alle drie onzè Europecschc vrienden. En als, onzen gebeden ten spijt, het conflict tusschen hen zou ko men, moeten wij ons op geen enkele wijze daarin mengen." De rede van Tibor von Eckhardt werd luide toegejuicht, in het bijzonder de zin sneden, die op Polen betrekking hadden. Men besloot het aftreden van Tibor niet te aanvaarden en zoo werd de voorzitter in zijn kwaliteit bevestigd. TURKIJE. Egyptische militaire delegatie op bezoek Een Egyptische militaire delegatie, die te Ankara besprekingen met de Turksche le- ger-autoriteiten zal houden en de Turksche militaire organisatie zal bestudeeren, is te Istanboul aangekomen. Aan de komende besprekingen wordt groote beteekenis toegekend. Men betoogt, dat Turkije en Egypte deel uitmaken van het vredesfront met zijn stelsel van weder- keerigen bijstand en met Engeland en Frankrijk zullen optreden als de bewakers van de veiligheid in de Middellandsche Zee. DUITSCHLAND. Voorbereidingen voor congres van Neurenberg. Ruim 80.000 Duitsche werklieden zijn da gelijks te Neurenberg bezig met het oprich ten van een enorme tentenstad, welke 350.000 bezoekers moet herbergen tijdens het partijcongres van dit jaar, dat 2 Sep tember a.s. als „partijcongres van den vrede" geopend zal worden. In scholen en andere openbare gebouwen zullen nog 170.000 meer bevoorrechte bezoe kers gehuisvest worden, als partijleiders, politie-beambten, vrouwelijke bezoekers en 16.000 leden van „Kraft durch Freude De hoogste politieke leiders en de buitenland- sche gasten zullen hun Intrek nemen in de hotels en de beschikbare particuliere hulzen. Tot regeling van het enorme verkeer, zal de gewone politie met 1000 S.S. lieden ver sterkt worden en zullen 1000 trambestuur ders uit Berlijn. Weenen en andere groote steden worden aangevoerd. Van alle Duit sche gouwen uit zijn circa 2600 Hitler- jongens hun j aarlij kschen opmarsch near Neurenberg begonnen. Voor het eerst zal het Sudetengebled op het congres vertegenwoor digd zijn. Het symbool van het congres wordt ge vormd door een vrouwenfiguur, voorstellen de de vruchtbaarheid van de aarde, ëe' kroond door een Duitschen adelaar, voor stellende de gewapende macht. Uit het protectoraat. De rijksprotector heeft bij verordening den Bond van nationale schutterswachten ontbonden. Het vermogen van den bond Is in beslag genomen: de protector zal de be stemming aanwijzen. 2—1'

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2