LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 19 Augustus 1939 KERK- EN SCHOOLNIEUWS o-E IN VISSCHERIJ-BERICHTEN WEERBERICHT. LUCHTVAART AGENDA MUSEA. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 20 AUGUSTUS. Leiden Doopsgez. Gem.: Geen dienst. Eglise Wallonne: dix heures et demie, mr. J. de Rougemont, pasteur a Chétlon sur Saóne. Evang. Luth. Gem.: Voorm. 9 uur. ds. Bie- ger; voorm. half elf, ds. P. J. Kalis van Stol wijk. Geref. Kerk in H.V. (Patrimonium)Nam. 5 uur. ds. Kroon. Rem. Geref. Gem.: Voorm. half elf. ds. H. J. de Kievid. Rozekruisergenootschap (Z.W. Singel 106): Voorm. half elf, M. A. Verhoog. Ver. v. Vrijz. Hervormden (Volkshuis): V.m. half elf. dr. Boersema. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19): Voorm. half elf. Gez. Mis. Geref. Kerk Hooigracht)Voorm. 10 uur, ds. P. N. Kruyswijk van Hilversum: nam. 5 uur, ds. H. A. Munnik van Zwolle. Geref. Kerk (Heerengracht)Voorm. 10 uur, ds. R. C. Harder; nam. 5 uur (Bed. H.D.), dr. Westerink. Geref. Kerk (Oude Vest)Voorm. 10 uur. ds. H. A. Munnik: nam. 5 uur ds. P. N. Kruyswys. Morschweg (Evangelisatiegebouw)Voorm. half tien, dr. Westerink; nam. 5 uur. ds. R. C. Harder. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk (Dorp)Voorm. 10 uur (Bed. H.D.) ds. Tonsbeek van Uithoorn: nam. 6 uur, ds. H. v. d. Linde. Ned. Herv. Kerk (Oost): Voorm. 10 uur, as. K v. d. Linde en nam. 6 uur. ds. Tonsbeek. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur de heer H. Post. theol. cand. van Zaandam. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. D. Biesma van Drogeham. Doopsgez. Gem.: Voorm. 10 uur de heer Jac. Alderden, Aarlanderveen Ned. Her/. Kerk: Voorm. half elf en nam. 7 uur. ds. Van Beusekom. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. half acht, ds. Moolhulzeü. Alphen a. cL Rijn Ned. Herv. Kerk (Ju- lianastraat)Voorm. 10 uur, dr. Scheers; nam. half zeven, ds. Stehouwer. Hulpkerk (Gouwsluis)Nam. half zeven, dr. Scheers. Kinderkerk „Bethel": Geen dienst. Ned. Herv. Kerk Oudshoornsche weg): V.m. half elf, dr. J. P. Cannegieter. Evangelisatie (Hooftstraat)Voorm. 10 uur en nam. half zeven, de heer A. J. Dekker. Geref. Kerk (Hooftstraat)Voorm. 10 uur en nam. half zeven. ds. Hartkamp. Geref. Kerk (Raadhuisstraat)Voorm. 10 uur, dr. Prins van Dordrecht; nam. half zes, ds. Mulder. Geref. Kerk (De Ruyterstraat)Voorm. 10 u., ds. Mulder: nam. half zes, dr. Prins. Chr. Geref. Kerk (Van Reedestraat)Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Salomons v. Amsterdam. Lokaal Van Mandersloostraat: Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst- Martha-Stichting: Voorm. 10 uur, ds. Meijer. Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 769. Hedenmiddag 2 uur: 766. BUITENLANDSCB WEEKOVERZICHT. De kern van het gebied van hoogen luchtdruk heeft zich van Zweden naar Finland verplaatst. Over Scandinavië ontwikkelde zich een vlak minimum, dat daar alleen een toename van de bewolking veroorzaakt, maar geen regen. Op den Oceaan kwam een nieuw gebied van hoogen druk tot ontwikkeling, dat langzaam Oostwaarts trekt. Dientengevolge zijn op de Britsche eilanden de barometerdallngen weer In stijgingen overgegaan. Een vore van relatief lagen luchtdruk over Engeland, waarin veel mist voorkomt, vormt een scheiding tusschen deze twee maxima. In ons land. België, Frankrijk en Engeland is het v/eer fraai en warm. Alleen in Zuid- Frankrijk onweerde het daar en viel plaatselijk veel regen. Ook uit Duitschland werden gisteren temperaturen maxima boven 25 graden gemeld. Hier kwamen al warmte-onweders voor evenals dit in Polen en Hongarije het geval was. Op IJsland is de luchtdruk sedert gisteravond aanzienlijk gestegen, daar de depressie, welke hier gelegen was, snel is weggetrokken. De lucht klaarde hier op. na het regenachtige weer van gisteren. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorm.) Den Helder: Heiig en onbewolkt, zwak, O.N.O., 19 gr. C. min. 18 gr. C. Vlissingen: Helder, zwak. O.N.O., 19 gr. C., min. 17 gr. C. De Bilt: Helder, zwak. N.O.. 19 gr. C., min. 14 gr. C. Groningen: Heiig en onbewolkte matig, O.N.O., 18 gr. C., min. 15 gr. C. Maastricht: Heiig en onbewolkt, zwak, O., 20 gr. O., min. 16 gr. C. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm,: 16 gr. C. (61 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 23 gr; C. (74 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE. Voor Zondag, Voorm. te 7 u. 09 min,j nam. te 7 ti. 23 min. Voor Maandag. Voorm. te 7 u. 56 min.; nam. te 8 u. 23 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer". 's Middags 12 uur 21 gr. V. Zweminrichting „De Zijl", 's Middags 12 uur 20 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag: 8.50 n.m. to£ 5.19 v.m. Zondag: 8.47 nm. tot 5.21 v.m. MAANS OP- EN ONDERGANG 19 Aug.: op: 11 u .38; onder: 22 u. 01. 20 Aug.: op: 12 u. 53; onder: 22 u. 33. i 1 Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Voorm half- tien en nam. 6 uur. (o.t.) ds. Bieshaar. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam 6 uur. (o.t.) ds. Stuijvenberg. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. S. van Amstel van Vuursche; nam. halfzeven, ds. B. Bartlema van Zeist. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, cand. J. Goris van Kampen. Geref. Gem.; Voorm. 10 uur en nam. half zeven. leesdienst. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Gronloh. EvangelisatiekringNam. halfzeven, de heer J. van Oostveen van Alkmaar. Boskoop Ned .Herv. Kerk: Voorm halftien. ds. Jacobs: nam. 6 uur, de heer H. Groenendijk van Scheveningen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur. cand. Verschoor van Amsterdam. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur. leesdienst. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. Zuur deeg. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur. leesdienst. Haarlemmermeer Ned. Herv. Kerk: Hoofd dorp: Voorm. 10 uur, ds. van Rooyen van Heem stede; nam. halfzeven, de heer v. Duiken van Eindhoven. Aalsmeerderweg: Voorm. 10 uur, de heer Koudstaal. Vijfhuizen: Voorm. 10 uur, de heer G. van Duiken van Eindhoven; naom. halfzeven, de heer A. C. Brörens. Lijnden: Voorm. 10 uur, de heer v. d. Berg. Rehoboth: Voorm. 10 uur. de heer G. L. Poor ten van Amsterdam. Badhoevedorp: Voorm. 10 uur, de heer H. Heerensma van Amsterdam. Hillegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, as. L. G. Bruyn van Heteren; nam. 7 uur. ds. J. v. Noort van Noordwijkerhout (jeugddienst). Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur. ds. Bos van Oudega. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. I. v. d. Knijff van De Krim. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. de Looze van Gouda; nam. 7 uur, ds. van Apeldoorn van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur. ds. Heuzenveldt. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Voorm half elf, ds. van Sinderen. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, as. v. d. Windt, Katwijk aan den Rijn Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. E. Warmolts. Geref. Kerk: Voorm. halftien, ds. H. Meijering; nam. 5 uur, ds. Vreugdenhil van Oud-Vosmeer, R.K. Kerk: Voorm. 6 urn- (Stille Mis) pastoor Houtman; voorm. half acht (Vroegmis) pater Livarius OJP.M.; voorm. halftien (Hoogmis) pastoor C. J. Hesp; voorm. half twaalf (Stille Mis) pater Patricius O.F.M.; nam, 7 uur (Lof) pastoor Hesp. Katwijk aan Zee Nieuwe Kerk: Voorm 10 uur, ds. Rutgers; nam, 6 uur, ds. van der Heide, van Broek op Langedijk. Oude Kerk: Voorm. 10 uur, dr. van Iterson, van Den Haag; nam. 6 uur, ds. van Niftrik, van Rijnsburg. Zaal voor Prot. Belangen: Voorm. 10 uur, ds. Klüsener, van Bodegraven. Geref. Gem. (Remisestraat): Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst; Maandag nam. 8 uur. ds. Lamain van Rotterdam. Geref. Kerk: Voorm. half negen en nam. half zeven, ds. Seinen van Baarn: voorm. half elf en nam. half vijf, ds. Versteeg van Nieuw-Loos- drecht. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, dr. Koopmails van Leider dorp. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, cand. Bredeveld van Leiden. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Chr. Krijger van Rotterdam-Vreewijk; nam. halfzeven, ds. Streeder. Kinderkerk (Kerklaan)Voorm.- halfelf, de heer S. A. Reyerse. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Dijk. Leimuiden Ned, Herv. Kerk: Voorm. half elf, ds. Van Wijngaarden van Nieuwkoop. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. half acht, ds. Aalders. Lisse Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Mulder van Charlois; nam. 5 uur, ds. Klomp van Voorhout. Geref. Kerk: Voorm. half tien, leesdienst; nam. 4 uur ds. Middelkoop, Mildam. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponstein. Geref. Gem,: Voorm. half tien en nam. 4 u., ds. Verhagen van Middelburg. Oud-Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. half drie, leesdienst. Leidschendam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Lafeber van Leiden; nam. 5 uur. ds. Ysbrands van Terheyden. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Boukema. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: Nam. 2 uur, ds. A. J. van Wijngaarden. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Hofman uit Waarder; nam. halfacht, ds. Mulder uit Alphen a. d. Rijn. Rem. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. L. W. van Wijngaarden. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur. preeklezen. Evangelisatie: Voorm. 10 en nam. 7 uur, de heer Haring, van Utrecht. Nieuw Vennep Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Kalkman van Amsterdam; nam. 7 uur. cand. Lefeber van Lisse. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfvier, ds. Verkuyl van Oegstgeest. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur, leesdienst. Noorden Ned. Herv. Kerk: Nam. halfdrle. ds. de Vree van Rijnsaterwoude. Geref. Kerk.'.Voorm. halfelf en nam. halfacht. de heer Schweitzer, cand. hulpprediker te Ant werpen. Noordwuk-Binnen Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur. ds. W. W. Siddré. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zes, ds. H. B. Visser. Noord wijk aZee Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. Rothenberg. pred. ónder Israël. Geref. Kerk: Voorm. half negen en nam. 5 u.. ds. Van Egmond van Ierseke; voorm. half elf ds. Ferwerda van Amsterdam. Geref. Kerk in H.V.: Voorm. 10 uur, ds. K. H. Kroon. Noordwijkerhout - Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. de heer de Hertog, cand. te Eindhoven. Oegstgeest Groene Kerkje: Voorm. kwart óver 10 uur, de heer J. Streefland. Pauluskerk: Voorm. 10 uur, ds. H. Beker, van Haarlem; nam. 5 uur, de heer J. Streefland. Ver. vsyi Vrijz. Herv.geen dienst. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zes, ds. J. G. Feenstra van Scheveningen. Gem. Gods (Geversstraat 13)Voorm. 10 en ham. 8 uur, sprekers de heeren Zeilstra en Perkins. Oude Wetering Ned, Herv. Kerk: Voorm. half elf, de heer De Wilde. cand. te Nieuwer- sluis. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. 5 uur, de heer Veldkamp, cand. te Katwijk. Rem. Kerk: Voorm. half elf, ds. Heyn. Rijnzaterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf cand. H. J. Vink van Utrecht. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half elf eh nam. 7 uur, leesdienst. •T"'" Jèê. 5085 (Ing-ez. Med.j Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. D. van Heyst van Tienhoven; nam. 5 uur. ds. R. P. A. Rutgers van Katwijk a. Z. Kerkzaal: Voorm. half tien, ds. G. C. van Niftrik; nam. 5 uur, ds. Van Heyst. Geref. Kerk (Rapenburg)Voorm. half tien, as. Van der Loo; nam. 6 uur, ds. Joh. Jansen van Zuidlaren. Geref. Kerk Voorhouterweg)Voorm. half tien. ds. Jansen; nam. 6 uur, ds. Van der Loo. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur, ds. Visser van Dordrecht. Sassenhcim Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer L. v. d. Meer van Oostvoorne; n.m. 5 uur, ds. W. Th. v. d. Windt, van de Kaag. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur. ds. Kuiper. Qhr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Smit van Utrecht. Gemeente Gods: Nam. 7 uur. paster Shappel. Ter Aar Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf, ds, Geerling van Oude-Wetering; nam. geen dienst. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. half acht. leesdienst. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Veldkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien. ds. Vreugdehll van Oud-Vosmeer; nam. 5 uur ds. Meijering van Katwijk Binnen. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, zendeling De Neef, (zendeling met verlof). Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 en nam. 5 urn*, ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. de heer Vreugdehil. cand. te Rotterdam. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Vroeg in de Weij van Reeuwijk; nam. halfzeven, ds. de Looze van IJsselmuiden. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Smidt. Oud Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. van der Kraats. Warmond Ned. Herv, Kerk: Voorm. 10 uur, ds. J. Stehouwer van Alphen. Wassenaar Gebouw voor Chr. Belangen (Schoolstraat 6)Voorm. 10.05 uur, ds. Th. J. Mudde van Brummen; nam. halfzes. ds. W. A. B. ten Kate. Kievietkerk: Voorm. 10.05 uur, ds. W. A. B. ten Kate. Geref, Kerk (Hulpkerk Princehaven)Voorm. 10 uur, ds. P. Rullmann van Meerkerk; nam. 5 uur. ds. A. F. J. Pieron van Oegstgeest. Geref. Kerk (Bloemcamplaan)Voorm. 10 u., ds. A. F. J. Pieron; nam. 5 uur ds. P. Rullmann. Woubrugge Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u., ds. Godhelp van Alphen; nam. 7 uur. ds. Otte- vanger van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 7 uur, ds. Dronkert. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf en nam. halfacht, ds. van Harten. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht, ds. de Ruig. Chr. Geref. Kerk (Polder)Voorm. half ell en nam. half acht, ds. D. Driessen van R'dam. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 urn en nam. halfzeven, dr. Woldendorp. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven onbekend. Geref. Gem.: Voorm. i'o 'éh nam 7 uur, lees dienst. Ver. tot Verbreiding der Geref. Waarheid. Voorm. 10 uur en nam. kwart over 7 uur. de heer v. d. Hoeven van Waddinxveen. Ver. van Vrijz. Hervormden: Nam. halfzeven, ds. G. Westmijse te Rotterdam. Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Eijkman. Zwammerdam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur. ds. Lekkerkerker. van Bennebroek. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur. ds. Zwaan. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. maakte hij deel uit van het classicaal be stuur van Assen. Thans is hij lid van het classicaal bestuur van Groningen. Tijdens zijn verblijf te Vries was ds. Knottnerus ook geestelijk verzorger van de kolónie „Philadelfia" van de vereeniging Het Hoo- geland. Thans is hij geestelijk verzorger van het Diaconessenhuis te Groningen. Voorts is hij secr. van de afd. Marum van het Ned. Bijbelgenootschap. Zoowel in zijn tegenwoordige gemeente als in die van Vries had ds. Knottnerus zitting in tal van besturen van plaatselijke vereeniglngen. DS. P. J. WAUTERS. t In den ouderdom van 82 jaar is te Brus sel overleden ds. P. J. Wauters, em. predi kant van de Ned. Herv. Gem. van Klevers kerke (Z.) Pieter Jozef Wouters werd in 1857 gebo ren en studeerde aan de Vlaamsche Oplei dingsschool te Brussel. In 1880 trad hij in dienst van de Belgische zendingskerk voor den evangelisatiearbeid met standplaats Brugge. Daarna volgde zijn benoeming aan de Stadsevangelisatie van ds. N. de Jonge te Brussel. In 1887 bevestigde ds. De Jonge hem als predikant van de Vlaamsch-Holl Gem. te Roubaix in Frankrijk. Na coll. doc- tum voor het Prov. kerkbestuur van Zuid- Holland werd ds. Wauters beroepbaar ver klaard in de Ned. Herv. Kerk hier te lande. 16 Febr. 1890 deed hij zijn intrede in zijn eerste gemeente te Goedereede, sprekende over Hand. 1 8a. In 1892 vertrok de over ledene naar Rozenburg en in 1896 kwam hij te Ter Aar. In 1916 deed hij intrede te Hoofdplaat en in 1920 te Klaverskerke, waar hij in 1927 eervol emeritaat bekwam en zich metterwoon te Brussel vestigde waar hij geboren werd .Met een predicatie over Gal. 6 14a legde hij zijn bediening neer. 6 jaar maakte ds. Wauters deel uit van het classicaal bestuur van Leiden. NED. HERV. GEM. VAN AALST. Aangezien de kerkelijke colleges besloten hebben een voorstel van den Raad van Be heer op de predikantstractementen te aan vaarden kan de Ned. Herv. Gem. van Aalst na 18 jaar vacant te zijn geweest, het be roepingswerk weer ter hand nemen. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Nijehakke-Heerenveen (als hulp- pred.) A. de Kleine, cand. te Groningen; te Huizum (Evang.) (als hulppred.) W. P. J. Osin- ga, cand, te Hilversum. CHR. GEREF. KERK. Aangenomen: naar Maarssen M. v. d. Klis, cand. te Gouda, die bedankte voor 's Graven moer, Papendrecht, Rozenburg en Wormerveer. GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar Vlissingen (als hulppred.) H. J. Swierts, cand. te Maassluis. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Tweetal te Franeker G. M. Kosters te Ter schelling en H. J. de Wilde te Hippolytushoef. ALGEMEENE SYNODE DER N.-H. KERK. Toelagen uit de algemeene kas. De algemeene synode der Ned. Herv. Kerk heeft uit de Generale kas tal van toelagen gevoteerd voor onderscheiden plaatselijke belangen en aangelegenheden. Daarnaast voteerde zij voor de navolgende belangen van meer dan plaatselijken aard de volgende bedragen: Voor den arbeid onder de Herv. Nederlanders in Duitsch land f.4500; voor het comité-Davos f.200; voor den arbeid onder de binnenschippers f.2000; voor den Prot. wereldbond f.30; voor de Centrale voor werkloozenzorg f 250; voor het opvoedingsgesticht Valkenheide te Maarsbergen f.2400; voor de Belgische zendingskerk f. 100; voor het suppletiefonds van het Fonds tot verbetering van de schraalste predikantstractementen f 22.193; voor het Fonds tot voorziening in de gees telijke behoeften f.4615; voor predikants tractementen en woninghuur in de Wierin- germeer f. 1460 en aan verschillende per sonen totaal f. 9229. DS. B. R. KNOTTNERUS. Naar wij vernemen heeft het Prov. Kerk bestuur van Groningen aan ds. B. R. Knott nerus, Ned. Herv. predikant te Sebalde- buren op zijn verzoek eervol emeritaat ver leend, zulks met ingang van 1 Oct. a.s. Ds. Knottnerus werd 17 Aug. 1872 te Smilde geboren. Hij bezocht het gymna sium te Doetinchem en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht theologie om in 1898 candidaat te worden in Friesland. 4 Dec. van dat jaar bevestigde zijn broer, wijlen A. M. Knottnerus van Arnhem, hem te Nijeveen in zijn eerste gemeente. In 1904 vertrok hij naar Zuidwolde (Dr.) om zich in 1919 aan de gemeente van Vries te verbinden. 22 Juni 1930 bevestigde zijn broer hem in zijn tegenwoordige gemeente. Zoowel in Nijeveen als in Zuidwolde was ds. Knottnerus scriba-quaestor van het classicaal bestuur van Meppel en in Vries DE POSTVLUCHTEN. De ..Buizerd" is vanmorgen van Tjililltan naar Nederland vertrokken met medeneming van 287 Kg. post. 4 Kg. pakketpost en 55 Kg vracht. DE HARINGVISSCHERIJ De afgeloopen week waren de aanvoeren op nieuw zeer gering. In het begin van de week kwamen de laatste Jagers binnen; na 16 Augustus was het overgeven van haar haring op zee niet meer toegestaan. Tengevolge van dezen maat regel kwamen er tegen het einde van de week zeer weinig schepen binnen. Daar de vangst- berichten slecht blijven en de meeste schepen geen haring aan boord hebben, door het regel matig overgeven, is te verwachten, dat de aan voeren in de eerstkomende weken klein zullen blijven. Zelfs al komt er eenlge visscherij dan zullen de meeste schepen eerst probeeren een vrachtje te krijgen, alvorens naar huls te komen. De aanvoeren tot half Augustus waren 80.000 tegen ruim 100.000 kantjes in het vorige jaar. De Duitsche vloot ving 75.000 kantjes tegen 178.000 in 1938; deze is thans dus ruim 100.000 kantjes achter by het vorig seizoen. Schotland ving 322.000 crans tegen 530.000 crans. Hiervan werden gezouten 216.000 tonnen tegen 445.000; dit is dus minder dan de helft van het vorig jaar. De vangsten zijn te gering om voorraad te vormen. Tengevolge van dezen toestand bestaat er een levendige vraag van alle zij- den. In Duitschland begint gebrek aan ha ring te komen, mede door het tegcnloopcn van de haringtrellvisschcry. Het zal echter de vraag zijn of dit van eenigen invloed op de nieuwe contingenten zal zijn. Nog enkele weken en dan zal de Schotsche visschery afgeloopen zyn. Het zal dan tot 12 October duren eer opnieuw aan de overzijde met zouten begonnen wordt, te Yarmouth en Lo westoft. Wanneer de Hollandsche schepen het geluk hebben in de komende maanden wat te vangen, bestaat er een mooie kans voor een goeden afzet; vooral nu de Engelsche productie van gezouten haring ongeveer 6 weken komt stil te liggen. De Herring-Board heeft besloten, dat het aantal kakefs en pakkers gedurende het Engelschewal seizoen belangrijk grooter zal zijn dan het afgeloopen jaar. Bij een goede visscherij is dus wel te verwachten, dat de Engelschen in het najaar meer zullen produceeren dan in 1938. De vangsten beginnen meer en meer uit Volle haring te bestaan. De Koelhuisvoorraden zijn niet zoo groot als andere jaren; dit is misschien maar goed, daar de afgeloopen jaren achteraf gebleken is, dat de opgeslagen voorraden te groot waren. Wellicht, dat er thans wat aan den voorraad verdiend kan worden in tegenstel ling met het. vorig seizoen; de kwaliteit van de maatjes is dit jaar eerste klas. De vangstresultaten van de treilharing- visscherij blijven belangrijk bij het vorig seizoen ten achter. De afgeloopen week is wel zeer duidelijk gebleken, dat er voor de versche haring.op het oogeublik maar een zeer beperkte markt is. De vorige week konden de pry zen zich op een prachtig peil handhaven; toen Maandag echter ongeveer 5000 kisten tegeiyk aan de markt wa ren, was het direct mis. Verschillende partyen konden den minimumprijs van f. 1.75 niet halen en werden uit de markt genomen voor de visch- meelfabrieken. Ongeveer 1000 vaten haring wer den dien dag ingezouten. De concurrentiestryd tegen de dryfnetharing heeft hiermede een aan vang genomen. Het is begrypeiyk, dat van de zyde der haringreeders op verder gaande maat regelen dan de bestaande wordt aangedrongen. By de dryfnetvisschery is een vergaande beper king doorgevoerd; in de eerste plaats een uit- vaartregeling in langzaam tempo en in de tweede plaats een beperking van het vischtuig, waar mede gevischt wordt.. De maximumvleetlengte, waarmede thans gevischt mag worden biyft- nog 25 beneden de normale lengte. Al deze maat regelen zyn genomen om te trachten de pry zen Zondag. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 6 uur nam. Oud Hortuszicht: Concert „de Post". 8 uur nam. DAGELIJKS. Pieterskerkgracht 9: Tentoonstelling leerlln- genwerk „Ars Aemula Naturae". 10—17 uur (tot 27 Augustus). Academisch Historisch Museum: In de va- cantle Maandag t/m Vrydag 9—12 en 2—5 uur Zaterdag 9—12 uur. Toegang f. 0.25 met inbe grip van Academiegebouw. Stedelijk Museum „De Lakenhal". Oude Sin gel. Geopend in Januari. November en Decem ber van 10—3 uur ln Februari, Maart, April, Mel en October van 10—4 uur en in Juni, Juli] Augustus eD September van 105 uur; op dé Zondagen, de Tweede Paasch- en Pink sterdagen, den Hemelvaartsdag en de beide Kerstdagen v.af 1 u. Entrée op Zon- en feest dagen bovengen, kosteloos, 's Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 April—1 Oct. 105 uur. 1 Oct.—1 Nov. 10-4 uur. 1 Nov.—16 Febr. 103 uur. 16 Febr.—1 April 10—4 uur. 's Zondags van 1—3. 4 of 5 uur. Entrée: 's Maandags f. 0.25; overige dogen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist, v. d. Werffpark, Ingang Raamsteeg: WerkdageD 8.30—12, L30- 6 uur; 's Zaterdags 8.30—12 uur: Kosteloos. Rijksherbarium, Nonnensteeg 2a: Dagelijks van 9—12.30 eD 25.30 uur. Kosteloos. Nedcrl. Hist Natuurwetenschappelijk Museum (Steenstraat la): Alle werkdagen behalve 's Maandags van 104 uur; 's Zondags 14 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Geopend op werkdagen van 1.304.30 uur nam. Zon dags kosteloos. Rijksmuseum van geologie en mineralogie (Garenmarkt 1 c)Op werkdagen van 9—12 en 1%4 uur. Kosteloos. Rijksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat) Geopend alle werkdagen van 1 April—1 Oct. 10—5 uur en van 1 Oct.—1 April 104 uur. Alle Zon- en Feestdagen van 1 uur af. Ge sloten: 3 Oct. en Nieuwjaarsdag Maandag f. 0.25; alle overige dagen f. 0.10. DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9%11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen, 78 uur nam. 's Donderdags. Wykgebouw „Bethesda" (Hoef- 6traat 4446)Consultatiebureau voor Alco holisten, 8 uur nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventleve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). Inenting cegen diphterie. 3% uur 's middags precies. 's Vrydags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—3 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: „Met een kwartje de wereld rond". Eiken dag behalve Vryaags ook om 2 u., Zon dag 2—7 en 811 uur. Trianon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam. Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 uur: „Ik heb den graaf vermoord". Zondag v. 27 uur doorloopende voorstelling. Lido-Theater, Steenstr. 39: 2.30 en 8.15 u. n.m.: „Het meisje uit het verre westen", zondag aoorl. voorstelling van 27 en 8.15 uur. Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam,: „Handige meisjes". Zondag van 1—7 en van 8—11 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2.30 nam. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam.: Pygmalion". Zondag van 2—7 uur doorl voorstelling en 8 uur nam. Nova-theater (Katwyk-aan-Zee: „Sutlers- goud". De avond-, nacht- en Zondagdiens der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 19 t/m Vrydag 25 Augustus waargenomen door de apotheken: Van Drlesum. Mare 110, telef. 20460. E. B. de Metz, Lammenschansweg 4, telef. 23553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelmlnapark 8, tel. 26274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren Van Alphen, Poortman. Kors en Simons. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Leemhuis, Tel. 22030. MARKIEZEN ROLLUIKEN Lichtdichte Gordijnen Eerste klas werk Lage prijzen Molenstecg 27 - Tel. 21Ï75 <na 6 u. 26217) 5134 (Ingez. Mcd.) op een eenigszins redelyk peil te houden. Het inzouten van treilharing dreigt deze maatregelen echter krachteloos maken. Een zoutverbod aan den wal is daarom noodzakelijk. Niet alleen ter bescherming van de belangen van de drijfnctvisscherij. doch levens ter bescherming van den goe den naam van de Nedcrlandsche gezouten haring in het buitenland.. Het afgeloopen seizoen zijn groote hoeveelheden landgczou- ten treilharing gekaakt en al of niet ver mengd met drijfnetharing geëxporteerd voor Hollandsche Haring en voorzien van het stempel van de Nedcrlandsche Haring- controle. Dergelijke practyken kunnen niet anders dan den naam van de Hollandsche haring schaden. Dat het buitenland hooge eischen stelt aaj| de kwaliteit van gezouten haring, biykt uit deo deze maand in Duitschland getroffen maatregel- waardoor het verboden zal zyn versche steurharing aan den wal te kaken. 2—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6