TRIUMPH De Leidsche Bioscoop-Programma's ELKEN DAG PREFEREEREN DUIZENDEN NIEUWE ROOKERS DE BESTE IS SIGARET „HET VULPENHUIS" LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 19 Augustus 1939 Dreigt een breuk ter Engelsch-Iapansche conferentie VISSCHERIJ-BERICHTEN Engeland weigert alleen over de zilver-kwestie te beslissen Leiden, Breestraat 128 Telefoon 25885 1 VULPENHOUDER +100''TEVREDENHEID DEMMENIE C. F. MEERPOEL ALLEEN: Breestraat 171. Dagbladreclame is niet te vervangen ROEMENIE. Het geschil met Hongarije Officieel wordt medegedeeld, dat Hongarije den Roemeenschen eisch inzake de instel ling van een gemengde commissie van on derzoek naar het incident, dat zich aan de HongaarschRoemeensche grens heeft voorgedaan, heeft aangenomen. De com- missij zal terstond op de plaats van het in cident bijeenkomen. 3874 (Ingez. Med.) ZWITSERLAND. Het Zionisten-Congres. David Bengurion, de voorzitter van de executieve van het Joodsche agentschap heeft in een toespraak tot het Zionis ten-congres verklaard, dat het Jood sche volk in buitengewone omstandig heden, in het bijzonder in geval van oorlog, steeds aan Britsche zijde zal staan. Deze verklaring van getrouwheid jegens Oroot-Brittannië, was te meer opmerkelijk, daar zij werd afgelegd, direct na een feilen aanval op de Britsche regeering wegens haar nieuwe politiek ten aanzien van Pa lestina. Bengurion zeide dat, indien Groot-Brit- tannië het mandaat over Palestina zou prijsgeven, de Joden daa.r niets beter van zouden kunnen worden, doch de Joden kon den, indien zij dat zouden wenschen, zich met succes verzetten tegen de voorgestelde stopzetting van de Joodsche immigratie in Palestina en het verbod land te verwerven. De politiek, die neerkomt op het in ghetti bijeenbrengen van Joden, laat volgens Ben gurion den Joden geen andere keuze dan tot het einde toe te strijden. Alle sprekers hebben Joodsche daden van terreur veroordeeld en er bij het congres op aangedrongen, Joodsche terroristen tot ver raders te verklaren. VEREENIGDE STATEN. De Duitsch-Amerikaansehe Bond. De 19-jarige miss Helen Voroos, die leid ster was van een groep jonge meisjes in het vacantiekamp Siegfried van den Duitsch- Amerikaanschen bond, heeft voor de com missie van onderzoek belangrijke verkla ringen afgelegd. Zij vertelde o.a., dat een lid van den Duïtsohen propagandadienst voor leden van den bond verklaard had. dat na de regeling van de kwestie Danzig en den coridor, de Nazi's zich zouden keeren tegen Denemarken en de Scandinavische landen, en dat later de Vereenigde Staten hun doelwit zouden worden. Voorts deelde zij mede, dat Fritz Kuhn beschouwd werd als de „Amerikaansehe Fuehrer" en zij voegde hieraan toe, dat zij den bond verlaten had wegens de in de kaïnpen heersohende onzedelijkheid en we gens „de avances van de leiders". Nieuwe handelsverdragen? Men meent te weten, dat de regeering voornemens zou zijn zeer hinnentoort met Frankrijk, Nederland, Finland. Zwitser land en Denemarken onderhandelingen te openen voor het sluiten van nieuwe han delsverdragen op den grondslag van weder- kcerigheid. Het zou de bedoeling zijn, dat de thans geldende tarievenconcessies zouden worden uitgebreid. SPANJE. Geen avonturen! In een artikel, getiteld „vredespolitiek", schrijft de ,.A. B. C." dat ..Spanje, zonder dat het lust heeft in avonturen, zonder dat het agressieve plannen koestert, bereid is. om zijn waardigheid en de onafhankelijk heid van zijn binnenlandsche leven te hand haven en alle offers te brengen voor zijn eigen verdediging. Spanje keert zich tegen niemand, het vreest ook niemand, maar concentreert alle aandacht en activiteit op de regeling zijner binnenlandsche vraag stukken". Ook andere bladen verzekeren, dat Franco vast besloten is buiten elk gewa pend conflict te blijven, als het daartoe ko men mocht. (Ingez. Med.) EGYPTE. Een kabinet Ali Maher pasja. Ali Maher pasja is erin geslaagd, een nieuwe regeering samen te stellen. Ali Ma her pasja is minister-president, minister van buitenlandsche zaken en minister van binnenlandsche zaken. ZUID-SLA vm. Accoord tusschen Serven en Kroaten op komst? De ..News Chronicle" verneemt uit Bied, dat wellicht de volgende week de overeen komst tusschen de Serven en Kroaten ge- teekend zal worden en overhandigd zal wor den aan prins-regent Paul, in een gemeen schappelijke audiëntie, door dr. Matsjek, leider der Kroaten en dr. Tsvetkowitsj, die de onderhandelingen gevoerd heeft namens ae Joegoslavische regeering. Terstond daar op zou in Belgrado een nieuwe regeering gevormd worden. 5126 (Ingez. Med.) RUSLAND. Demonstratie van de luchtmacht. Boven het vliegveld Toesjing, aan den rand van Moskou, heeft de luchtmacht demonstraties gehouden, waaraan door 500 I Nadat de Britsche gezant te Tokio Crai- gie, nieuwe instructies had ontvangen, uit Londen, heeft hij wederom met Kato een bespreking gehad. Naar verluidt zijn tijdens dit onderhoud groote vorderingen gemaakt betreffende de politleelè kwestie en die van de handha ving van orde en rust in de Britsche con- sessie van Tientsin. De Japansche autoriteiten hebben ech ter opnieuw haar voornemen bevestigd, deze kwestie te verbinden aan het probleem van - 's (Ingez. Med.) een verbod voor de circulatie van de fapi en de overdracht van het zilver, dat gede poneerd is bij de Engelsche, Amerikaansehe en Fransche banken in de concessie en dat een totale waarde vertegenwoordigt van 700.000 pond. Overeenkomstig de nieuwe instruc ties heeft Craigie de Japansche autori teiten evenwel ervan in kennis gesteld, dat het de Britsche regeering niet mo gelijk is de monetaire problemen als zuiver plaatselijke kwesties te behan delen, omdat ook andere mogendheden er belang bij hebben. De ambassadeur, aldus verluidt in officieele kringen, heeft met name ver klaard, dat ten opzichte van de kwes ties der Chineesche valuta en het zil ver te Tientsin op de conferentie te Tokio geen nuttige resultaten kunnen verkregen worden, zoolang de onder handelingen worden voortgezet op zui ver Britsch-Japansche basis. Er dient immers rekening te worden ge houden met de opvatting van de ander be langhebbende mogendheden. Alle partijen van het negenmogendheden- verdrag en van andere verdragen, die op deze affaire betrekking hebben, moeten kunnen deelnemen aan de onderhandelin gen dienaangaande. Kato onderbrak zijn onderhoud met den Britschen ambassadeur tegen 15 uur, om den minister van buitenlandsche zaken van den gang der besprekingen op de hoogte te brengen. Vice-minister Sawada en kolonel Tatsoeni confereerden van 16.30 uur tot 18 uur. Be sloten zou zijn aan Engeland een „strenge waarschuwing" te geven in verband met de verantwoordelijkheid, die het zal dragen. De door Craigie ontvangen instructies zijn eveneens aan de andere belanghebbende mogendheden, met name. Frankrijk en de Vereenigde Staten, getelegrafeerd. Beide landen zijn het blijkbaar geheel met Engeland eens. Dat het Engeland ernst is, bewijst het vol gende De Engelsche regeering heeft China een nieuwe leening toegestaan van 2'/t millioen pond sterling, op grond van de wet op de exportcredietverzekering. Dit brengt het totale bedrag der Engelsche leening aan China op 3 millioen pond sterling. In zijn commentaar op de Britsch- Japansche besprekingen verklaart Domei van meening te zijn, dat de conferentie met een breuk wordt be dreigd als gevolg van het „diepgaande meeningsverschil tusschen Londen cn Tokio" blijkende uit de gistermiddag door Craigie gegeven uiteenzetting. (Ingez. Med.) Maar zoover is het nog niet! De „Daily Express" schrijft o.m „Groot- Brittannië zal zicih niet van de wijs laten brengen door de antl-Britsche betoogers voor de ambassade in Tokio. De tijd is ge komen om met Japan duidelijke taal te spreken. Japan moet weten, dat het in En geland vijandschappen verwekt, welke niet spoedig zullen zijn geluwd. Japan zal reden 'ebben den druk te betreuren, welke het in het uur van moeilijkheden op ons heeft uitgeoefend. Indien de Japanneezen hun aanvallen op de Engelschen blijven rich ten, zal hun gedrag nooit verweten of ver geven worden. Japansche pers is heftig. De Japansche bladen stellen den eisch. dat de Japansche regeering de onderhande lingen met Engeland terstond zal afbreken. De „Nitsjl-Nitsjl" schrijft, dat alleen En geland voordeel zou halen uit een goed re sultaat der conferentie van Tokio, terwijl het voor Japan niet veel uitmaakt, of de conferentie slaagt of mislukt. Noord-China is thans in Japansche handen. Wanneer Japan besluit zijn belangen daar te waar borgen met de macht, waarover het werke lijk beschikt, dan maakt het geen groot verschil, of Engeland het Japansche stand punt aanvaardt of niet. In een gehouden spoedvergadering der hoofdambtenaren van het departement van oorlog is besloten, dat het leger de rege ling van de kwesties in Tientsin overlaat aan de plaatselijke Japansche militaire autoriteiten, met het oog op de feitelijke mislukking der besprekingen te Tokio. Aangezien Engeland de bespreking der Daar waar een ruin» sorteering van verschil lende merken NAAI- MACHINES U ten dien ste staat, hebt gij het beste overzicht over het geen geboden kan wor den. VERGELIJK ONZE PRIJZEN! Daarom naar: 5139 (Ingez. Med.) economische kwesties uitstelt heeft het Ja pansche leger geen belang meer bij onder handelingen over de kwestie Tientsin. De Japansche houding is niet veranderd, t.w. dat de regeling der economische kwesties onafscheidelijk verbonden is met het be houd van vrede en rust in de Britsche con cessie van Tientsin, Derhalve zijn leger- kringen van meening, dat aan de plaatse lijke militaire autoriteiten blanco volmacht verleeiid moet worden inzake de regeling der hangende kwesties, met de daaruit voortvloeiende mogelijkheid, de blokkade van de Britsche concessie verder te ver scherpen. Evenwel wordt vernom-n, dat de deur voor onderhandelingen wordt open gelaten, voor het geval Engeland zijn hou ding herziet. (Ingez. Med.) VERWACHTE SCHEPEN. Verwacht voor de Maandagmarkt: Flaminga IJM 25. Vangst 1100 m. haring, 400 kisten haring, 69 kantjes haring, 25 manden steurharing. Erin IJM 12. 1000 zeekisten haring. 1000 man den haring. 50 kantjes steurharing. Haarlem IJM 9. 700 zeekisten haring, 1150 manden haring, 50 kantjes steurharing, 80 man den diversen. Witte Zee IJM 167. 800 manden haring, 50 kistjes haring, 100 manden diversen, 70 stuks stijve kabeljauw. Gerberdina Johanna, IJM 38. 435 manden diversen. Antje RO 15, 200 manden diversen benevens 20 stuks stijve kabeljauw. Protinus IJM 85 400 manden diversen. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 19 Aug. Tarbot 10.60. Tong 1.550.68 per K.G. Griet 24—11, Middel Schol 21, Zetschol 17.50. Klein- schol 13.504, Schar 5.404.10, Poontjes 3.10, Groote gul 11.50—10.50, Kleine gul 6.50—4.20, Wijting 2.60—1.20 Middel heek 40. Klcinmiddel heek 1916, Kleine heek 12.50 per 50 K.G. Besomming loggers: KW 74 f.1410, KW 51 f. 1680. KW 31 f. 630, KW 59 f. 190. Volgens radiografische berichten uit zee waren de vangsten van de KW 3 en KW 101 resp. 2 kantjes en 1 kantje. VLAARDINGEN, 19 Aug. Maatjesharing 12.90—15.30, Volle haring Zuid 13.9015 per ton. Binnen van de haringvisscherij KW 147, F, Kuyt, met 19 last. O militairen en burgervliegtuigen werd deel genomen. De demonstratiese die gehouden werden ln het kader van den nationalen luchtvaartdag, werden bijgewoond door de leden der regeering en de Fransche en Brit sche militaire delegaties. Er waren 1.500.000 toeschouwers. Haailemmeisir. 169 - Telel. 21400. 5128 (Ingez. Med.) Lido-Theater Na het opmerkelijke suc ces, dat Jeanette MacDonald en Nelson Eddy hadden met hun films „Maytime" en „Rose Marie", kan men deze sterren thans bewonderen in de spannende operettefilm „Het Meisje uit het Verre Westen". De film speelt zich af in den tijd, dat het bandie tisme nog hoogtij vierde in het Wilde Wes ten en de voortrekkers in de bergen zwier ven op zoek naar goud. Bij een dergelijken troep voortrekkers, was ook een meisje Mary Robbins, die met haar prachtig stemgeluid de heele troep voor zich innam. Op een avond als zij weer een van haajr liedjes zingt ziet Gringi (een jongen opge groeid temidden van een troep bandleven) haar staan. Wanneer de bandieten een overval wagen op den troep voortrekkers, worden zij echter op een onaangename wijze ontvangen. De leider, Ramerez, wordt doodelijk gewond en op zijn sterfbed zegt hij tot Gringo, dat hij graag zou willen, dat Gringo zich later Ramerez zou noemen. Vele jaren later ziet men Gringo (als Ra merez.) zijn bandietenrol spelen, Mary Rob bins, nu een knappe jonge vtouw drijft ln een voortrekkersstadje een café. Eens per jaar placht zij een ouden vriend te bezoe ken. Zoo ook dezen keer. Onderweg wordt haar koets echter aangehouden door Ra merez; haar geld weet zij echter te ver bergen, zoodat Ramerez haar moet laten gaan, niet echter dan nadat hij een klin kende oorvijg van Mary had gekregen. Na haar bezoek aan haar ouden vriend en aan den gouverneur, gaat Mary weer naar haar café terug, waar zij alles nog precies het zelfde terug vindt, o.a. ook den trouwlusti gen sheriff. Ramerez beraamt een overval op het café, maar als hij te weten komt, dat het café van haar is, komt zijn betere ik boven en laat hij het goud ongemoeid. Mary nood'gt hem dan uit om haar den volgenden avond te bezoeken, waaraan hij gaarne gevolg geeft. De sheriff komt echter te weten waar Ramerez zich vermoedelijk bevindt. Hij ziet kans Ramerez neer te schieten en zwaar gewond ligt deze in Mary's hut. In haar wanhoop, om den ban diet te redden stelt ze voor om zijn leven te dobbelen. Ze wint en Ramerez is vrij, Mary echter heeft beloofd met den sheriff te trouwen. Wanneer zij rioh in de kerk willen begeven, is Mary even alleen. ZIJ hoort dan het lied zingen, dat zij jaren geleden bij de voortrekkers ook gezongen had. Zij ziet Ramerez zitten en het gesprek tusschen deze twee wordt ook gedeeltelijk door den sheriff gehoord. Hij begrijpt dan alles en verdwijnt uit het leven van Mary en Ramerez. Vóór de pauze gaat een bont programma, waarin men o.m een teekenfilmpje en een showfilm ziet en last not least een film van den jongenstroep „Our Gang", „Betalen na afloop". Trianon-theater „Ik heb den graaf vermoord". Een dergelijke bekentenis, uit gesproken nauwelijks eenige uren nadat de moord heeft plaats gevonden, moet een detective wel als hemelsche muziek in de ooren klinken, vooral wanneer die detective zooals in het onderhavige geval, nog slechts één dag van zijn welverdiend pensioen ver wijderd is, zoodat hem er alles aan gelegen ligt om de misdaad binnen den korts mo gelijken tijd tot oplossing te brengen. Maar de situatie wordt eenlgszins ver ward, wanneer even later een tweede persoon dezelfde verklaring aflegt', ze wordt bepaald onaangenaam, wanneer zich een derde candidaat-moordenaar aanmeldt en het wordt tenslotte voor den speurder een wanhopig geval, wanneer ook nog een vierde komt vertellen, dat zij den graaf, zij het dan ook zonder het te willen, heeft ge dood. Het is duidelijk: hier ls sprake van een complot in optima forma, maar iedereep, die gisteravond met ons de première van deze film aanschouwde, zal zich er met ons over verheugd hebben, dat wij in dit geval niet in de schoenen van den Scotland Yard speurder hebben gestaan en rustig konden blijven toekijken, hoe dit merkwaardige mysterie tot klaarheid werd gebracht. Wij zouden hier weinig minder dan een „verradersrol" vervullen, wanneer wij .-van de groote klok hingen hoe deze vork in den steel zit, maar wel willen verklappen, dat wij genoten hebben van de zeer ongewone intrigue en de kostelijke uitwerking, die eraan gegeven is. Om met een bekend ad verteerder te spreken: deze detective film ls anders dan vele andere: zij is beter! Voor de pauze geeft Victor Mc Laglen wederom van zijn bekend sterk spel te ge nieten in de film „Pacific Liner", waarin hij de rol vervult van hoofdmachinist op een schip, waarvan het stokerspersoneel wordt aangetast door de cholera. De een na den ander bezwijkt, maar desalniette min slaagt de Herculische voorman er met inspanning van alle krachten in om zijn schip nog eenige uren voor het vastge stelde tijdstip van aankomst veilig in de haven van San Francisco te brengen, zon der dat de passagiers iets gemerkt hebben van de drama's, die zich in het beneden schip hebben voltrokken. Casino-Theater. Wij twijfelen er niet aan, of vele bewonderaars van Deanna Durbin zullen deze week een bezoek aan het Casino-theater brengen, waar de di rectie een reprise geeft van „Drie handige meisjes." Van deze rolprent begon voor Deanna de victorie: dit toentertijd veer tienjarige meiske kwam, werd gezien en won stormenderhand de harten door haar ijeugdig-frissche verschijning, haar onge kunstelde spel en niet in het minst door haar uitstekenden zang. Het is een heele onderneming, waarvoor de drie zusjes Craig, dochters van een beroemd zaken man, naar Amerika komen. Papa Craig moet namelijk bekeerd worden van de dwa lingen zijns weegs. Welke die dwalingen zijn? Hij is, na tien jaren van zijn vrouw gescheiden te hebben geleefd, verstrikt ge raakt ln de netten van een vrouw, die het slechts om het geld te doen is en die dan den bezitter daarvan wel op den koop toe neemt. Papa Craig ondergaat een gefor ceerde verjongingskuur en dreigt blinde lings zijn ongeluk tegemoet te loopen; reeds is 'n huwelijk binnen afzienbaren tijd aan gekondigd. Zijn drie dochters, die hun moe der zien lijden onder dit alles, besluiten handelend op te treden en zoo ziet Papa zich onverwacht omringd door drie lief tallige dochters. Het gevolg is een bedekte, maar daarom niet minder heftige strijd met aan de eene zijde een inhalige, ge vaarlijke vrouw, aan de andere zijde drie melskes, vechtend voor het huwelenksgeluk van haar ouders. De drie dochters Craig brengen zelfs een rijken graaf als liuwe- lijkscandidaat voor hun vijandin ln het spei, maar door een persoonsverwisseling krijgt een jongeman, die „van niets weet" deze rol toebedeeld Talloos zijn de gevaarlijke klippen, die omzeild moeten worden, de dochters la ten géén middel onbeproefd om Papa Craig voor zijn gezin terug te winnen, en vooral Penny ,de jongste (Deanna Durbin) be schikt over de vereischte talenten. Het is niet mogelijk, alle dwaze verwikkelingen weer te geven, die er zelfs toe leiden, dat de huwelijksdag wordt vastgesteld. Dan is Penny ten slotte de reddende engel, want als zij besluit „zoek te raken" is dat voor een vaderhart te veelen tevens de ge nadeslag voor de plannen van de „bruid." De dappere melskes slaagden erin hun ouders te verzoenen en twee van haar ver overen bovendien nog zélf een „belooning". Barbara Read en Nan Grey zijn de oudste twee zusjes en het schalksche drietal maakt van deze film een aantrekkelijk amuse ment. Het voorprogramma bevat, naast na tionaal vreugdebetoon over de geboorte van een Oranjeprinses, een teekenfilmpje en „O, dokter", een onvervalscht Amerikaan sehe klucht, waarin Edward Everett Horton alle mogelijke en onmogelijke kwalen heeft, tot de liefde hem de wereld meer optimis tisch doet zien en zelfs geneest. Luxor-Theater Er is gisteravond naar hartelust gelachen in Luxor en niet ten onrechte, want twee vroolijke films, een Duitsche en een Fransche vormen den iichtverteerbaren hoofdschotel welke een uitstekend vacantie-programma waarborgt „Een meisje voor alles" de film, welke voor de pauze vertoond wordt, is een van die luchtige Du tsche films, die altijd weer in den smaak vallen door hun vlotte dialo gen en geestige invallen. Hanni is het meisje voor alles zU is dienster, keuken meisje, bellenme'sjc enz. enz. en moet bo vendien het huis van den vlieger Herbert Gaspari schoonhouden tydens zijn afwez g- ÏK d Dat zij in stilte verliefd op hem wordt weet alleen haar keukenvriend'n en samen bedenken zij een plan om Herbert ook ver liefd op Hanni te maken. Zij schrijft hem een anoniemen brief, waarop tot haar groote vreugde ingaat en als eindelijk alles uitkomt, treedt mr. King, een Amerikaan als redder in den nood op Deze moet een expeditie voor Herbert bekostigen en om ait plan te doen gelukken stemt zij er in toe mr. King's vijfde vrouw te worden. De complicaties blijven niet uit, als zij met haar a.s, echtgenoot zal gaan dineeren bij haar vroegere werkgeefster en zij deze op haar manier leert hoe men met perso neel moet omgaan. Dat de liefde het ten slotte wint, spreekt vanzelf en samen met Herbert vliegt Hanni een gelukkige toe komst tegemoet. De groote Fransche filmkomiek Fernan- del, dien wij reeds eenige malen zagen op treden, heeft nu de hoofdrol in de film naar het bekende boek van Paul d'Ivol „De vijf stuivers van Lavarède". De inhoud zal ve len wel bekend zijn. Lavarède is een snoe ver, die een erfenis krijgt indien hij eerst de geheele wereld rondreist met één kwar tje op zak. Het is Fernandel, die de creatie van deze Lavarède vertolkt en zij, die de zen komiek reeds eerder zagen, weten, dat hij dit op meesterlijke wijze doet. Vol dwaze invallen van het eene s-nn+ntm w dere rollend, bereikt hij zijn doel op het laatste nippertje en krijg. - ju verdiende erfenis en het meisje zijner keuze Indien u eens hartelijk lachen wilt, gaat dan Fernandel zien in deze gezellige Fran sche film. Deze week wordt in het Rex-Thealer de reprise gegeven van een der beste Holland- sche films „Pygmalion" met de hoofdver tolkers Lily Bouwmeester en Johan de Meester. Lily Bouwmeester vermaakt de toeschou wers als .steeds om haar dialect, terwijl haar entree ln de lütgaande wereld ook nu wee' uitbundige pret veroorzaakt. Na het zeer vele wat er over deze ®n geschreven en gesproken is, lijkt ons ver dere aanbeveling overbodig. Men kan „Pygmalion" gerust meermalen :aan zien en vermaakt zich den tweeden ter even hartelijk als cU eerste maal. Voor de pauze draait de vroolijke .Welkom vreemdeling" met Dick 1 Pat O'Brien en Priscilla Lane in de hoow rollen. 2-1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2