Twee kinderen in rook gestikt BUITENLAND1 80ste Jaargang ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1939 No. 24356 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS De heer J. van Gelderen overleden Bij feilen brand in Eist Algemeene Toestand Situatie rond Danzig ongewijzigd Csaky te Rome Dii nummer bestaat uit VIER bladen verwacht VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen.. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noorderndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque, en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijns per 3 maanden f. 2.3$ per week f.0.11 Franco per post - f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mad.) EEN AUTOMATISCHE FIETSPOMP. Na de automaten voor koude en warme spijzen, rookartikelen enz., heeft thans een nieuw soort automaat zijn Intrede gedaan in de Sleutelstad. De firma Walenkamp, Haarlemmerstraat hoek Sohapensteeg heeft nJ. voor haar rij wielzaak een fietspomp opgesteld, die na inworp van een cent, automatisch de leege banden van lucht voormet. Waar blijft nu de automatische rijwiel hersteller? ERNSTIGE VAL. Gisteravond omstreeks kwart voor acht Is de 65-jarige hulshoudster, me]M. A. M. uit Wassenaar op de voetbrug nabij het station alhier van bijna alle treden gevallen en met het hoofd op de straatstebnen terecht gekomen. Zij bekwam een lichte hersen schudding en verscheidene schaafwonden en ernstige kneuzingen aan een der beenen. Nadat de E.H.D. het been had gespalkt. Is lij ter verdere behandeling naar het Aead. Ziekenhuis overgebracht. WETHOUDER VAN BOSKOOP. 40-JARIG JUBILEUM. As. Maandag zal het 40 jaar geleden zijn, dat onze stadgenoot, de heer D. J. Looman, letterzetter in de drukkerij van de firma P. J, Mulder en Zn. alhier, zijn werkkring aan vaardde. De Jubilars is in het plaatselijk leven een bekend persoon. In den kring van zijn vak- genooten, doordat hij een der oprichters was van de af deeling Leiden van den Ned. Chr. Grafischen Bond en tot voor enkele jaren haar voorzitter. Momenteel is hij nog lid van de plaatse lijke rechtspraak- en leerlingencommissie. Maar ook op ander terrein ls hij bij velen bekend. O.a. is hij penningmeester van .Patrimonium" en voorz. der bibliotheek commissie dier instelling. Zijn vakkennis en groote bereidwilligheid tegenover allen, die zijn advies vragen, hebben hem algemeen achting en waardeering bezorgd. NED. HERV. GEM. De algemeene synode der Ned. Herv. Kerk heeft uit de Generale Kas een bedrag van 1.500 beschikbaar gesteld voor de Ned. Herv. Gem. alhier ten behoeve van het werk van den godsdienstonderwijzer in ge mengde gezinnen. ORGELCONCERT HOOGLANDSCHE KERK Het programma a.s. Maandagavond van 815—9.15 uur, uit te voeren in de Hoog- landsche Kerk door den Heer Feike Asma, bevat werken van: Bach; Handel; Widor; Renzl e.a. De toegang is wederom vrij. Wijlen de heer J. van Gelderen. Hedenmorgen is tez ijnen huize in den ouderdom van 68 jaren overleden de heer J. van Gelderen, liberaal wet houder der gemeente Boskoop. De thans overledene had sinds 1908 zit ting in den Raad van Boskoop, waarvan 18 jaar als wethouder. Op 14 Februari 1921 werd de heer Van Gelderen gekozen tot wethouder, in de va cature van wijlen den heer H v. d. Tak, Op 17 November 1933 herdacht de heer Van Gelderen onder groote belangstelling zijn zilveren jubileum als raadslid. De heer Van Gelderen heeft als wethou der der Bedrijven en van Onderwijs veel en nuttig werk verricht. Hij was een man, die zich geheel aan het wethouderschap gaf en voor de belangen der bedrijven en alles wat voorts tot de gemeentebelangen be hoorde, op de bres stond en zich daaraan met hart en ziel wijdde. Hij wist de be drijven, vooral het waterleidingbedrijf, tot grooten bloei te brengen. Zijn nauwgezetheid en plichtsgetrouw heid, waren oorzaak dat men hem te Bos koop hooge achting toedroeg. Dit is o.a. tot uiting gekomen bij zijn zilveren jubileum als raadslid, waarbij hem een oprechte hulde voor zijn werken ge bracht is en waarbij den heer Van Gelde ren namens de ambtenaren een ets werd aangeboden. De gemeente Boskoop lijdt door dit heen gaan ongetwijfeld een groot verlies. De her innering aan wijlen den heer Van Gelde- rer. zal in breede kringen blijven voort leven. 1 In den afgeloopen nacht is het Be- tuwsche plaatsje Eist opgeschrikt door een feilen uitslaanden brand, die uit brak in de radio- en rijwielzaal van den beer v. Ottelen en die in zeer korten tijd oversloeg naar de bovenverdiepingen, bewoond door de families van Zanten en Joosten. Een ongelukkige samenloop van omstan- Q'gheden wilde, dat de heer en mevrouw «oosten op het moment, dat de brand uit hak, niet thuis waren. brandweer, geholpen door omwonen- Jen» was daardoor niet in staat het ver bek. waar de twee nog heel jonge kinderen *an het gezin Joosten lagen te slapen, in het "•J groote huis te vinden. Toen men de jongetjes resp. van en 1 y2 jaar later vond, waren zij r£2ds bedwelmd d r den rook en hoewel een zestal geneesheeren onmiddellijk aanwezig was, mocht hulp niet meer ba- len- De kleinen bleken reeds gestikt te bin. bbpe verslagenheid en medeleven heersch- en or in het dorp, toen bekend werd, dat de peesheeren er niet in waren geslaagd de *'-ensgeesten weer 00 te wekken. Toen de brand in de zaak van den heer J® Ottelen uitbrak en zich met razende ""loeid naar de bovenverdiepingen uit breidde. brachten de heer en mevrouw Joosten juist een moeder naar huis. Terwijl zij zich op den terugweg bevonden, werden zij gewaarschuwd en zij waren dermate overstuur, dat de brandweer en de politie nog verkeerde -.anwijzingen kregen betref fende de plaats, waar zij de kinderen moes ten zoeken. De heer Joosten vertelde, dat zijn zoontjes in een vertrek aan de voor zijde sliepen, doch waar men aan deze zijde van het huis ook zocht reddingspogin gen, die het uiterste van de brandweer vergden men vond de kinderen niet. Toen men aan de achterzijde van het huis ging zoeken, werden de kinderen inderdaad gevonden, doch nu was het helaas te laat. Het oudste kindje lag op den vloer naast het ledikantje, en het jongste lag nog in zijn wiegje Merkwaardig Ie, dat juist het gedeelte van het huis. waar de familie Joosten woonde, het minst door den brand heeft geleden. De rookontwikkeling was echter van dien aard. dat het voor de redders soms bijna onmogelijk was in dit gedeelte door te dringen De rijwielzaak. waarin groote voorraden banden en ander licht brand baar materiaal waren opgeslagen, werd to taal vernield Ook de woning van de familie van Zanten brandde grootendeels uit, ter wijl het gedeelte, waarin de zoo zwaar ge troffen familie Joosten woonde, uit den aard der zaak nok veel schade heeft gekregen. De plaatselijke brandweer bestreed de vuurzee met zes stralen. Omtrent de oor zaak tast men nog in het duister. De rijks politie heeft vanmorgen een nauwkeurig onderzoek ingesteld. De „Osservatore Romano", het Vaticaan- blad, schrijft ten aanzien van de spanning in den internationalen toestand, in het bizonder tusschen Polen en Duitschland, dat de betrokken partijen zich bewust moe ten zijn van de gevolgen van een eventueel conflict en moeten erkennen, dat geen ver houding bestaat tusschen de consequenties hiervan en de reden van het geschil. Het blad verklaart tenslotte, dat indien het gezond verstand dan niet den doorslag geeft, men zich moet richten naar den geest van zelfbehoud, want deze komt in het geding! Zal men nog naar deze wijze woorden luisteren? De Poolsche commissaris. Chodacki, heeft gisteren zijn tweede onderhoud met den president van den Danzlger senaat, Grelser gehad over de Poolsche douane-inspecteurs Chodacki heeft het volledig herstel der Poolsche douanerechten in Danzig geëischt. Chodacki had sinds zijn eerste ont moeting met Greiser van Beek nieuwe Instructies ontvangen. In Poolsche kringen gelooft men overi gens niet, dat politieke problemen zijn aan geroerd, omdat de atmosfeer op het oogen- blik voor dergelijke besprekingen niet gun stig wordt geacht. Te Danzig heerscht groote militaire be drijvigheid. Op het groote „Eén Mei-plein" hebben de nieuwe formaties van de „S.S.'' en de „Heimwehr" voor de autoriteiten gedefi leerd. Zij bestonden uit vier compagnieën infanterie, één mitrailleur-compagnie, twee compagnieën voor de anti-tank verdedi ging en voorts artillerie, genie, de verbin- dingsafdeeling en de etappedienst, in to taal ongeveer 15.000 man sterk. Deze troe pen worden gelegerd in 35 groote barak ken, die te Matzkau, eenige km. ten zuiden van Danzig zijn opgetrokken In de omge ving van dit barakkenkamp zijn zware, be tonnen schuilkelders aangelegd. Tot dit kamp behoort tevens een garage voor 100 militaire auto's, terwijl men verder een benzineopslagplaats voor 60.000 liter brand stof heeft gebouwd. De autoriteiten van de Vrije Stad hebben voorts order gegeven prikkeldraadversper ringen langs de Poolsche grens aan te leggen. Gouwleider Forster heeft bij de uitrei king van een vaandel aan de S. S. Heim wehr van Danzig een toespraak gehouden, waarin hij o.a. zeide: „In het bijzonder in de laatste maanden heeft de politieke toe stand zich zoo ontwikkeld, dat Danzig door den staat, welke de vrije Stad volgens het besluit van den Volkenbond zou bescher men, voortdurend wordt bedreigd en er op moet rekenen op een dag door Polen te worden overvallen. (Sic!). In dezen dreigenden toestand bleef ons niets anders over dan dat wij er naar uit zagen, hoe wij onszelf zouden kunnen hel pen. Iedere zich van haar verantwoorde lijkheid bewuste staatsleiding, om het even in welk land, zou niets anders hebben ge daan. Wij hebben er voor gezorgd, dat Danzig en zijn bevolking niet meer weer loos zijn. In tijden, zooals thans, zijn niet de doode letters van een of ander verdrag, of van een of andere grondwet toonaan gevend. doch de drijfveer tot zelfbehoud van 400.000 menschen. Het was voor ons, ais verantwoordelijke mannen bij voorbaat duidelijk, dat, wan neer wij afweerorganisaties zouden stich ten, wij haar de voor dat doel noodige meest moderne wapens zouden geven die bestaan. Een dezer afweerorganisaties vormt gij in de S.S. Heimwehr. De naam Heimwehr zegt op zichzelf reeds alles. Gij jonge ka meraden, hebt u enkele weken geleden in Danzig vrijwillig gemeld, toen men u zeide, waarom het ging Gij wilt als jonge Danzi- gers niet terzijde staan, wanneer het er op aankomt, de eigen haardstede te be schermen. In korten tijd zijt gij afgericht. Uw enthousiasme en de vreugdevolle over gave aan de zaak heeft het mogelijk ge maakt. dat gij in betrekkelijk weinig weken soldaten zijt geworden. Op u, zooals op uw kameraden in de landspolitie, bouwt de bevolking van Danzig haar verwachtingen. Gij zijt er toe bestemd, de mooie oude Duitsche stad en haar menschen in geval van een Poolschen overval te beschermen, hetzij deze van binnen-, hetzij van buiten af komt." De Fransche minister Bonnet en de Pool sche ambassadeur hebben een overeen komst onderteekend. waarbij Polen een crediet wordt toegestaan, dat de regeering te Warschau in staat stelt in Frankrijk aankoopen te doen voor haar landsver- dedig.ing. De ..Popoio di Roma" verklaart, dat de atmosfeer „steeds ondraaglijker" wordt. Het blad betreurt, dat Polen, sterk door de ga rantie der omsingelaars, alle zelfbeheer- sching heeft verloren. Het blad vergelijkt „deze dwaze Poolsche houding" met het on wrikbare Duitsche standpunt. „Voortaan, alous de „Popoio di Roma is geen wapen stilstand. geen conferentie meer mogelijk. Er is slechts sprake van een Duitsch recht op Danzig en den Poolschen corridor". De .Gazzetta del Papoio" etsoht voor Ita lië het recht op zich bezig te houden met de kwestie Danzig. Dit recht baseert Itallé op de vredesbeginselen van Mussolini, de zelfde beginselen waarom Mussolini, een jaar geleden, in zijn redevoering te Treviso, het recht van Polen erkend neeft op Te- schen (Silezië). Maar Italië, dat toen het recht van Polen steunde, steunt thans het recht van Duitschland en beschouwt het als zijn plicht, de verantwoordelijke leiders in Warschau aan te sporen rechtstreeks met Duitschland te onderhandelen voor een algemeene regeling der betrekkingen tus schen beide landen. De „Dobry Wieczor", het orgaan der Pool sche regeeringspartij schrijft daarop: „Het Italiaansche volk heeft dit niet verdiend. De fascistische artikelen, die de Duitsche propaganda dienen, hebben in Polen groote ontstemming gewekt. Men beklaagt het Italiaansche volk om de rol, die men het laat spelen. Italië verlangt geenseins In een oorlog te gaan. Het wordt door geen Siegfried-linie beschermd, het kan de Fransch-Britsche luchtvloot niet overwin nen en een nederlaag zou het verlies van zijn imperium beteekenen. De Italianen we ten, dat zij niet voor een oorlog gereed zijn, zij wenden zich tot ons met de woorden: „Sta Danzig af, sta Pommeren af, sta Op- per-Silezië af. geeft dat alles, want anders zullen de woedende Duitschers een oorlog beginnen en wij zullen gedwongen zijn mede te vechten." De Poolsche studentensportploeg, die zou deelnemen aan de internationale wedstrij den te Monaco, is door de Duitsche autori- tleten tegengehouden aan de grens van het protectoraat, daar de studenten geen spe ciale visa voor het protectoraat hadden. Zij moeten dus wachten op de aankomst dezer visa uit Warschau en zullen niet meer tij dig genoeg te Monaco zijn, om de opening der wedstrijden bij te wonen. Voorts wordt gemeld, dat een Poolsche grenswacht is gearresteerd door Tsjechische autoriteiten bij Moravisch Ostrau. Beweerd wordt, dat een Tsjechische vrouw, die op behoorlijke wijze gemachtigd was tot werk zaamheden te velde nabij de grens op Poolsch gebied, met een schot licht gewond was door een Poolschen grenswacht, die bij zijn achtervolging op Tsjechisch gebied kwam. waar hij werd gearresteerd De Duitsche pers maakt, naar het D-ND meldt, met grooten opmaak melding van Poolsche uitspattingen tegen de in Polen woonachtige Duitschers en stelt de Engel- schc regeering daarvoor aansprakelijk die Pole *r zih' „ece' ia- ding heeft opgehitst O.a. wordt melding gemaakt van het feit. dat de machinilst Merten. burger van Danzig, die op 14 Augustus een goederentrein door den Pool schen Corridlor naar Gross-Boschpol in Pommeren moest rijden, niet is terugge keerd, hoewel hij op den 15en weer te Dan zig had moeten zijn Het verluidt nu. dat hij te Strebellng vastgehouden wordt De Hongaarsche minister Csaky is giste ren per vliegtuig te Rome gearriveerd en heeft een onderhoud gehad met Ciano, la- EERSTE BLAD BINNENLAND. De opleiding voor de vestigingswetexamens (Binnenland, 4e Blad.) Faillissement aangevraagd der nalaten schap van dr. F. Mannheimer. (Finan ciën, 4e Blad) Dr. Euwe heeft de leiding in het schaak- tournooi te Bournemouth. (Sport, 3e Blad) BUITENLAND. De spanningen rond Danzig onveranderd. (Buitenland, le Blad) Csaky te Rome (Buitenland, le Blad) Zullen de EngelschJapansche besprekin gen worden afgebroken? (Buitenland, le Blad) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 1 VAN HET VIERDE BLAD. Voor het noordwesten: Helder tot lichtbewolkt droog warm weer. Zwakke tot matige oostelijke tot noordoostelijke wind. Voor het zuidoosten: Helder tot balfbewolkt. Droog be houdens in den namiddag en avond kans op plaatselijk onweer. Warm tot zeer warm. Meest zwak ke wind uit oostelijke richtingen. ter met Mussolini en Ciano. Dit laatste ge sprek duurde 4 uur! Men verklaart hier over in politieke kringen, dat de toestand verward en gevaarlijk ls. Hoewel de offi- cieele beweegreden van zijn bezoek niet bekend is, en. naar verluidt, het essentieele doel van het onderhoud geweest zou zijn de evt. aansluiting van Hongarije bij de Ita- iiaansch-Duitsche alliantie, gelooft men in deze kringen, dat het tijdens deze confe rentie om niets minder ging dan het lot van Europa. Dat lot, zoo meenen sommige, ziet er min of meer somber uit. Hoe het zij. officieel wordt te kennen gegeven, dat de besprekingen van Csaky in Rome geen positief resultaat hebben opgeleverd. Anderen tenslotte overwegen. da,t Hon garije en vooral Italië, in staat zouden kunnen zijn, het initiatief te nemen, dat ten doel heeft de internationale spanning te toornen. Intusschen zette de Duce zijn besprekin gen met militairen voort en is Ciano naar Albanië vertrokken. De „Excelsior" verneemt uit Londen: uit betrouwbare bron vernemen wij, dat Csaky aan Mussolini een boodschap heeft overge dragen, welke Hitier hem overhandigd had. In deze boodschap betuigt Hitier nogmaals den wensch Danzig in te lijven vóór zijn redevoering op het partijcongres te Neu renberg. Dat wij dit laatste onder alle voor behoud vermeiden, spreekt van zelf. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Onder qetee ke n de week kwartaal No. abonne rovende (straat) wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf t'nuopgezonden te hebben aan onderstaand adres: tegen vergoeding van benoodigde portokosten.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1