Een huisje van zand Oplossingen Goede oplossingen Boekennieuws RAADSELS ANEKDOTEN 7 Kinderspel en werkelijkheid. Uit de laatste levensjaren van den Zweed- schen koning Karei XII wordt de volgende geschiedenis verteld: Toen Karei XII op een van zijn avontuur lijke tochten te paard van Turkije naar Stralsund reed. kwam hij ook door Silezië. En toen gebeurde het, dat hij laat in de middag van een sombere regendag, in de verte een klein, vriendelijk dorpje zag lig gen. Eigenlijk had hij nog door willen rij den tot Sagan, doch het leek wel. of dit dorpje hem onweerstaanbaar aantrok en tevens voelde hij zich opeens zo moe, dat een paar uren rust hem zeer aanlokkelijk schenen. De zon was de hele dag achter de wolken verborgen gebleven, zodat een loodgrijs licht over velden en wegen viel, maar tegen het vallen van de avond, week de wolkensluier in het Westen vaneen en zette de onder gaande zon de hele omgeving in een pur peren gloed. Lange tijd bleef de koning op een heuvel staan en keek naar de lage daken die schit terden in de zon, als waren ze met gouden pannen belegd en naar de fijne rook- pluimpjes, die uit de schoorstenen omhoog stegen. Alles ademde rust en vrede. De ko ning steeg van zijn paard, wierp zijn knecht de teugels toe en wandelde bedaard het dorp in. De dorpsstraat was geheel leeg, het leek wel, of het een sprookjesdorp was. waar geen levende ziel woonde. In de verte klonk een bijna onhoorbaar geluid van mensenstem men en het blaffen van een hond. Vlak aan de ingang van het dorp lag een vriendelijk klein huisje met een tuin ervoor. De koning sprong over het hekje, waarbij de sporen van zijn laarzen zacht kletterden, doch nie mand scheen hem te horen. In het tuintje stond een priëel met een lage houten bank erin en hierop ging de koning zitten. Hij legde zijn hoed naast zich neer en leunde het vermoeide hoofd in beide handen. En toen kwam op eens een klein meisje het huis uit. Zij ging naast het priëel op de grond zitten, zeker om het spelletje voort te zetten, dat zij zoeven onderbroken had om bij haar moeder een appel te gaan vragen. Het meisje zag den koning niet. Ze begon uit nat zand een kasteel te maken. Met haar kleine handjes groef ze een gracht in het zand, maakte er een muurtje omheen en vormde in het midden een hoog bergje, dat ze met een houten lepel netjes plat sloeg. Toen het zandhuis klaar was, plukte ze een margriet en plantte die bij wijze van vlag bovenoo het kasteel. Ze plantte een margriet boven op 't kasteel Een tijdlang zat het kind tevreden haar werk te bekijken, terwijl ze telkens eens een hapje van de appel nam. En de koning in het priëel keek er ook naar en een oo^enblik vergat hij zijn koninkrijk, zijn zorgen en alles in de wereld. Maar toen begon het meisje met de houten lepel een onderaardse gang onder het kasteeltje te graven, eerst aan de eene en toen aan de andere kant, zodat de gangen elkaar in het midden ont moetten. Ze deed erg haar best en toen ze eindelijk, met haar hoofdje plat op de grond doof de gang heen kon kijken, stond ze op, klapte in haar handjes en riep: „Moeder, kiik eens!" Nu kwam de moeder het huis uit. maar iii'«t fo°n 70 on ^°t on bouwwerk in het midden vaneen en stortte der raadsels uit het vorige nummer. 1. Schemerdonker; mond, eend, roek, hond, kers, schok. 2. Een dobbelsteen. 3. Berezina. 4. 1. Molenaar. 2. Brievenbus. 5. Sneeuwwitje en de zeven dwergen, een, uw, den, regent, gedwee, en, west, zeven, Jet, nee, wit. 6. Een kaars. 7. Middelburg; el, brug, rum, de, idem. 8. Regen, neger. ontvangen van: Anny Bekooy, Rika de Graaf, Leni de Graaf. Greetje Lips, Kora Key, Frans Pison, Wim de Wolf, Truusje Sluymer, Ton Tegelaar, Henk van Egmond, Corrie van Weizen, Hendrik Hanno, Marietje Lagerwij. Sofietje Lagerwij, Janny de Neef. Nelly de Neef, Jetje de Neef, Elsje de Bruyn, Niek Bakker. Marti Bakker, Jan Bronsgeest, Ali- da Stikkelorum, Koosje Stikkelorum. Suze van Polanen, Gerrie Sweris, Joop Schouten, Lydia Botermans, Leny Moraal. Pieter Mar- tijn, Ida de Graaf, Willy van Rijn, Hannie Boterenbrood, Ineke Boterenbrood, Elsje Boterenbrood, Cobie Kleer, Truusje van Weizen, Pim van Weizen, Jacques de Geus, Suze de Geus, Jannie Hartevelt, Cobie Har- tevelt, Annie Kuyl. Jo Kooien, Jannie Koo ien, Rietje Brandt. Annie Schipper. Adri Schipper, Mien Verstraaten, Toos de Vos, Rie de Vos, Joke de Vos, Adri Boelee, D'ck Boelee, Janny van Groeningen, Annie Oli vier. Het oudste boek ter wereld is de „Prisse Papyrus" uit het jaar 3350 v. Chr., dat in een graf bij Thebe werd gevonden en in de nationale bibliotheek te Parijs wordt be waard. Het grootste boek is een anatomische at las van 1.90 bij 0.90 M. gedrukt van 1823 —1830. Het kleinste boek is iets kleiner dan het puntje van een sigaret. Het werd vervaar digd door twee Amerikaanse boekhande laars en bevat 26 bladzijden met verzen van een Arabisch dichter. Het zwaarste boek is de „Geschichte von Sthaka". door een Habsburger aartshertog in het begin dezer eeuw uitgegeven, het weegt 48 kg. Het duurste boek is de 42-regelige Guten- berg-bijbel, waarvoor een geleerde enige jaren geleden 1.300.000 mark betaalde. Het omvangrijkste boek is het Chinese woordenboek Toe-sjoe-tsji-tsjeng uit de XVIIe eeuw. dat 5020 delen van 170 blad zijden omvat. Het meest verspreide boek is de Bijbel, die in ongeveer 500 millioen exemplaren verspreid en in 630 talen en dialecten ver taald is. in, zodat de mooie margriet helemaal onder het zand bedolven werd. Het kleine meisje begon te huilen en de moeder zei: „O, jou dommerdje. kom, ga mee naar bedje!'' En ze nam het kind bij de hand en bracht het naar binnen. De koning echter zat nog lange tijd in het priëel te kijken naar het ingestorte huis. Eindelijk, toen het geheel donker was ge worden. ontwaakte hij uit zijn gepeinzen, greep zijn hoed en sloop als een dief in de nacht het tuintje uit. Op de heuvel bij het dorp vond hij zijn trouwe knecht en de beide paarden. Weldra reden ze in gestrekte draf door het slapende landschap. De koning reed de hele nacht door en sprak geen woord. En toen ze de volgende morgen bij Sagan gingen rusten aan de rand van een bos, *?.g de dienaar, hoe de koning een huisje van zand bouwde en een kleine margriet op het dak plantte. En hij hoorde hem mompelen: „Och. alles wat wij bouwen, wij koningen, is niet sterker dan een bu's van zand". Had Karei XII, de machtige heerser over het Zweedse wereld rijk. een voorgevoel gehad? Een paar jaar later sneuvelde hij bij Frederikshal en zijn rijk stortte ineen als een huisje van zand. voor allen om uit te kie; de groteren vier; de kle ren drie goede oplossini Let wel: Uitsluitend inzenden naar Bu Leidsch Dagblad. L Ingezonden door Hendrik Hanno. Hieronder moeten 9 woorden, elk letters, worden ingevuld. De beginle vormen van boven naar beneden de van een vogelwoning 1. een lichaamsdeel. een jongensnaam. 3. iets, waar men niet buiten 4. een zwemvogel. een meisjesnaam. wintergroente. 7 vettige vloeistof. 8. een windstreek. 9 tegenstelling van niets. Be lli II. Ingezonden door Wim Nieboer Welke stenen smelten in warm watcli' ic ti in Ingezonden door Henk Stouten. Mijn geheel noemt een plaats in Gro gen van 11 letters. 3, 4, 8 is een altijd g >rl ne boom. Wie knap is, is niet 9, 1, 11 8. 10, 5 is een grappenmaker. 2, 4, 7, een ontkenning. 6, 1, 5 is iets, wat droogd is. IV. Ingezonden door Marietje Lagerwij Mijn eerste is een dorp in Utrecht, tweede groeit in de tuin, mijn geheel naam van een sprookje. V. Ingezonden door Jeanne Nievaart. Ieder wil het graag worden, maar men het geworden is, wil men het weten. VI. Ingezonden door Alie Wilterdink Welk beroep oefent deze persoon uit#17 I. S. Scheen Sr. Velp. VII. Ingezonden door Anny Korswagen Verborgen spreekwoorden. 1. Ed elppa ltav inte rve anv ed m<x 1' 2. Ewi ed sohnec apst, kekert ehm f; T vm. Ingezonden door Tineke Marree. Mijn geheel is een bekende sprookje schrijver van 12 letters. 5, 6, 10 is een 1 korte meisjesnaam. 2, 2, 4 gebruikt men vis te vangen. 3, 2, 5, 9. 7, 8. 12 is een pis in Noord-Holland. 1, 5, 12. 10 is een gensnaam. 12, 11, 11, 9 het tegengest^ti van op. Ingezonden door Leny Neyenhuys. In de hoogste klas. Onderwijzer: „Je opstel is niet sle< Hendrik, maar het lijkt heel erg op van je buurman. Wat denk je zelf van?" Hendrik: „Wel, Mijnheer, dat het dan ook niet slecht is". Ingezonden door Lies Olivier. Een buitenkansje. „Zeg. Vrouw, hebben we eventjes geb met die klok, die we in de liefdadigheii loterij gewonnen hebben?" Ze loopt pra( tig; over een uur doet ze maar vijf en v tig minuten Ingezonden door Matje van Leeuwen. Hij wou er bij zijn. Achtjarig zoontje: „Moeder, Bob heeft ongeluk de mooie vaas gebroken, toen wegging". „Die mooie vaas! Nu. als hij thu komt. „Mag ik zolang opblijven?" N U li da 2$

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 16