BINNENLAND IEIDSCH DAGBUD - Vierde Blad Zaterdag 19 Augustus 1939 De doop van Prinses Irene Lichting 1940 komt normaal op Marine-officieren worden beëedigd De opleiding voor de vestigingswetexamens 'IJN/T IN IIITIKCN. Ars Aemulae Naturae FINANCIEN De nalatenschap van Mannheimer RAD1C Naar de „Stand verneemt. Ls de defini tieve datum van de doopplechtigheid in de Nieuwe Kerk vastgesteld op Zaterdag 16 September. Aan dezen datum zal voorafgaan de ont hulling der gedenkramen ter eere van het 40-jarlg jubileum van H. M. de Koningin, welke plechtigheid door Hare Majesteit zal worden verricht. ZooaLs bij den gedenkdienst tijdens het Regeeringsjubileum. zal de inrichting van de kerk weer zoo zijn. dat de banken door stoelen worden vervangen. Het is nog niet bekend, wie de doop plechtigheid zal verrichten. Het mag ech ter waarschijnlijk worden geacht, dat deze zal worden bediend door den hofprediker prof. dr. H Th. Obbink. Voorts blijft de mogelijkheid, dat de pre dikatie door een anderen predikant wordt uitgesproken. GEEN' VERVROEGDE OPROEPING. Men meldt ons van de zijde van het De partement van Defensie: In de dezer dagen te verschijnen leger orders zal worden bekend gemaakt, dat de eerste ploeg der lichting 1940 op 4 October a.s. in werkelijken dienst zal komen. Deze bekendmaking geschiedt in afwachting van de binnenkort verschijnende indeelings- beschikking 1940. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het tijdvak van 1 tot 10 Oct. het normale tijdvak van opkomst van deze ploeg is. Door bijzondere omstandigheden moest het vorig jaar van bedoeld tijdvak worden afgeweken en is de eerste ploeg van de licht 1939 op 24 Oct. 1938 in werke lijken dienst gekomen. 1 'een op de beteekenis en de ernst van den eed. wekte de commandant hen op, deze ook in moeilijke tijden getrouw te blijven. Met een .Xeve de Koningin" eindigde spr. rijn toespraak, waarna de jonge officieren door hun oudere collega's en familieleden werden gelukgewenscht, terwijl de scheeps- kapel vroolijke muziek liet hooren. HOOGE ONDERSCHEIDING VOOR MINISTER WELTER EN OUD-MINISTER VAN DIJK. De zaakgelast'gde ad interim van België baron Ruzètte heeft den Minister van Koloniën den heer Ch. J I. M. Weiter en den oud-m1nlster van Defensie dr. J. J. C. van Dijk mededeeling gedaan van hun onderscheiding met hetl Grootkruis in de Orde van de Kroon van België en heeft hun, respectievelijk op het Departement van Koloniën en ten huize ran dr. van Dijk, de versierselen dier hooge onder scheiding overhandigd. EEN VIJFTAL AAN BOORD VAN Hr. Ms. FLOTTIELJELEIDER „TROMP". Van de bij Kon. Besluit van 12 Au gustus nieuw-benoemde officieren bij de Kon. Marine werd een vijftal bij be schikking van den minister van defen sie met ingang van 18 Augustus den datum van het vertrek van Hr. Ms. flot- Utljeleider „Tromp" aan boord tan de- 1 zen bodem geplaatst en daar de beeedi- ging van de nieuw-benoemde officieren eerst over enkele weken zal geschieden, werden de vijf aan boord van de Tromp j geplaatsten, n.l. de luitenants ter zee der 3de klasse. A. D. H. Heringa. W. N. v. d. Poll, J. Schippers, J. F. Haayen en H. C. van der Nagel gistermiddag aan boord van de „Tromp" door den commandant van dit schip, kapitein ter zee J. W. Termijtelen, beëedigd. De bemanning, die mede in verband met het bezoek van den minister van defensie en de inspectie door den marinecomman dant in 's Zondags tenue was gekleed.verza melde zich thans voor de derde maal op de campagne, waar de plechtigheid plaats vond. In tegenwoordigheid van familieleden der te beëedigert officieren. De officieren van de „Tromp" hadden voor deze gelegenheid het ceremonieel te nue verwisseld door het groot-tenue. waar- In ook de nieuwe officieren stonden aan getreden. Nadat de ban geopend was eft. onder het spelen van de eerste maten van het ..Wil helmus" door de scheepskapel. met gepre senteerd geweer door de gewapende macht, de groet aan de vlag gebracht was. legden de vijf jonge off eieren in de handen van den commandant van de „Tromp", kapitein ter zee J. W. Termijtelen den eed af. welke plechtigheid besloten werd met het Wilhel mus. Kolonel Termijtelen sprak daarna de be- eedigde officieren toe. hen namens de ou dere collega's welkom heetend in het corps officieren der Koninklijke Marine. „Ik ver trouw". aldus sor., „dat gij de keuze van uw beroep na rijp beraad gedaan hebt. zon der blind te zijn geweest voor de schaduw zijde ervan en gevoeld hebt. dat ge een roe ping volgde, de roeping van zeeman en mi litair. die uw geheele persoon, met hart en ziel opeischt. Ge hebt hard moeten werken, om dit te bereken en na de schoolsche vorming komt thans de pracktiik. Zij. die met goede cijfers hun studies beëindigden, behoeven niet te denken, dat ze er nu zijn en zii. die minder succesvol hun studie beëindigden behoeven dat niet te beschouwen als een handicap. Ov®r enkele jaren is ieder vergeten, wie hooge en wie lage cijfers had in de school jaren dan weet men alleen, wie zich ge vormd heeft tot een bekwaam officier. Gij aanvaardt uw loopbaan in een be langrijk tijdsgewricht, in een tijd van uit breiding en opbouw van de marine. Daaro-m zijn meer dan ooit goede officieren noodle en daarom hebt u te zorgen in een zoo kort mogelijk tijdsbestek u te vormen tot goed bruikbare zee-officieren. Wij. ouderen zul len u daarbij met raad en daad bijstaan". Na de jonge officieren nog gewezen te heb- Geen voorstel tot subsidieering. WILLEKEUR BIJ TOELATING VAN NIEUWE BEDRIJVEN UITGESLOTEN. Aan de Memorie van Antwoord nopens het wetsontwerp Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 is het volgende ontleend: Het is den minister van economische zaken bekend dat de kosten van de meeste cursussen, welke dienen tot op leiding voor de examens krachtens de Vestigingswet, bestreden moeten wor den uit de schoolgelden. Het komt hem echter niet gewenscht voor op dit oogenblik bepaalde voorstellen tot sub sidieering van dit onderwijs in te die nen. Wel wil hij er, ter vermijding van mis verstand op wijzen, dat het hem niet juist voorkomt om op de wijze, als in het voor- loopig verslag geschied is, een tegenstelling te maken tusschen landbouw- en nijver heidsonderwijs, dat voor een zeer belangrijk gedeelte van overheidswege wordt bekos tigd, eenerzijds, en middenstandsonderwijs, dat geheel door den middenstand zelf bekos tigd wordt, anderzijds. Immers niet uit het oog mag worden verloren, dat een groot ge deelte van het van overheidswege gegeven of gesubsidieerde handels- en nijverheids onderwijs aan den middenstand ten goede komt. Behalve voor de dertien bedrijfstakken, waarvoor thans maatregelen zijn genomen, zijn nog tientallen verzoeken om vestigings- eischen ingediend. Over den inhoud wordt thans met de aanvragende en de betrokken organisaties overleg gepleegd. De minister is het geheel eens met die leden, die er op wijzen, dat deze toepassing een bewijs is van den noodtoestand in het middenstands- bedrijf; hij is ervan overtuigd, dat de erva ring heeft geleerd, hoezeer deze wet in een dringende behoefte heeft voorzien. Dat bij sommige leden de Indruk gewekt is dat willekeurige beslisingen ten aanzien van de toelating van nieuwe ondernemin gen tijdens den spertijd geenszins zijn uit gesloten. betreurt de minister, en elk ver wijt van willekeur, hoe bedekt ook, moet hij met stelligheid van de hand wijzen. In dit verband mag niet onvermeld blij ven dat het aantal gevallen, waarbij de aanvrager aan geen enkelen redelijken eisch voldoet, ontstellend groot is. Dat door de voorgestelde verlenging van den maximum-duur de spertijd een integreerend deel van de vesti gingswet zal worden, is in zooverre juist, dat de praktijk beeft bewezen, dat de spertijdregeling als noodmaat regel niet gemist kan worden bij de uitvoering van deze wet. Slechts eenmaal, bij een kleinen bedrijfs tak, kon direct tot het vaststellen van ves- tiglngseischen worden overgegaan zonder een voorafgaanden spertijd. De minister heeft met belangstelling ken nis genomen van de opmerkingen dier le den, die meenen dat deze gelegenheid had moeten worden aangegrepen om enkele wij zigingen in de vestigingswet aan te brengen ten behoeve van de houders van winkels in in kleine plaatsen, waar allerlei uiteeriloo- pende artikelen worden verkocht, zoomede ten behoeve van de seizoenbedrijven. Hij stelt zich voor deze beide aangelegenheden, te zamen met het vraagstuk van de be drijf sregistratie, nader onder oogen te zien bij de reeds in uitzicht gestelde voorstellen tot een meer omvangrijke wijziging van de vestigingswet. Overigens zij, voor zooveel noodig, nog herinnerd aan de mogelijkheid, vervat in het tweede lid van artikel 1 van genoemde wet. om de vestlgingseischen in bepaalde gemeenten niet van toepassing te verklaren. Voorstellen tot het verleenen van vrij stelling van de vestlgingseischen aan zoons, die hun vader in diens bedrijf willen opvol gen, zijn van den minister niet te verwach ten; het tweede lid van artikel 10 der wet komt naar zijn meening voldoende tege moet aan de moeilijkheden van de opvolging in middenstandszaken. NIEUWE TWEEDE-KAMERLEDEN. De voorzitter van het Centraal Stembu reau heeft tot leden van de Tweede Kamer benoemd verklard: In de vacature Albarda den heer J. Bom- mer te Amsterdam. In de vacature-de Geer prof. dr. J R. 81otemaker de Bruine te Wassenaar en in de vacature-van den Tempel den heer B. C. Vranke te Amsterdam De heer J. Bommer, is secretaris van den Nationalen Woningraad, de heer B. C. Franke is bestuurslid van de afd. Amster dam van den Centralen Nederlandschen Ambten aarsbond. VRACHTAUTOBESTUURDERS IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. Bij beschikking van 18 Augustus heeft de Minister van Sociale Zaken voor het tijd vak van 13 Augustus tot en met 15 Sep tember aan in het bloembollenbedrljf werk zame tuinbouwarbelders, die tevens als bestuurder van een vrachtauto werkzaam zijn. ontheff ng van een aantal beperkin gen van de Rijtljdenwet verleend, met dien verstande, dat een werktijd van vorenge noemde arbe'ders niet meer dan lO'/t uur en de gezamenlijke duur van de in een week vallende werktijden en gedeelten van werktijden n'et meer dan 59 uren mag ge dragen, onder voorwaarde dat door het koepel alsmede de koepel zelf geheel ver- waar'n van deze ontheffing wordt gebruik gemaakt, h'ervan vooraf schriftelijk me- dedeel'ng wordt gedaan aan het betrok- iken districtshoofd der arbeids'nspectie PIETERSKERKGRACHT 9. In het gebouw Pieterskerkgracht 9 heeft weer de jaarlijksche leerlingen-tentoonstel ling van Ars Aemulae een plaats gevonden. Evenals andere jaren ls het weer verras send, hoe hard en intens er is gewerkt, en hoe mevr, C. van Iterson—Knoepfle en de heer E. Bouwmeester al hun krachten inspannen om de Leidsche schildersschool geheel aan haar doel te doen beantwoorden zoodat zij de vergelijking met andere in richtingen van dien aard in den lande glansrijk kan doorstaan. Het wil ons toe schijnen, dat men er zoo het mogelijk is, nog beter dan het vorige Jaar in geslaagd is, de prestaties op te voeren. Andere jaren, zagen we steeds de teeke- ningen van neus, mond, oog, oor, etc. waar van de leerling zich de juiste samenstel ling en verhoudingen moest duidelijk ma ken. om tot het gelaat over te kunnen gaan. Al deze dingen zijn natuurlijk door de eerste jaars leerlingen nu ook getee- kend, doch blijven ditmaal van de expo sitie afwezig. Het teekenwerk omvat koppen, ook van dieren, torsen, ornament, enz. naar vrij moeilijke gipsmodellen, waarbij dan tege lijkertijd gestreefd is naar stofuitdrukking. Het is absoluut overbodig, dit teekenwerk hier uitvoerig te bespreken. Het spreekt voor zichzelf. Natuurlijk zijn er meer en minder geslaagde teekenlngen bij, teeke- ningen met sterke en met zwakke details, doch niemand elscht van den leerling de zekerheid van oog en de feilloosheid van hand, die de meester zich door jarenlang kijken en doen heeft verworven. Teekenin- gen van zeer bevredigende kwaliteit zijn er van de heeren Loomeyer, Wolvers, Kore- man, De Voogd, dr. Smit, Theo Heynis en mej. Gmelig Meyling. Niet allen blijven staan bij de gipsmo dellen. Zoo vindt men vlotte buitenstudies in houtskool of zwart krijt van Theo Heynis of mej. Gmelig Meyling. Onder de teeke- ningen vallen ook de pastels; b.v. van mej. Meyling een aardig stilleven, terwijl zij als aquarel een heel fijn, in teere kleuren ge houden kinderkopje geeft. Als werk van leerlingen moge het een soms minder geslaagd zijn dan het andere dat komt ook bij volleerde kunstenaars voor! het ls alles ln hooge mate bevre digend. Aan Ars Aemulae wordt ook door een voortreffelijk docent onderwijs gegeven ln Anatomie Teneinde zich van de theoreti sche kennis in de praktijk rekenschap te kunnen geven, wordt door de verder ge vorderden regelmatig geteekend naar het naakt model. Natuurlijk is dit zeer moeilijk, doch de leerlingen worden door de moeilijkheden niet afgeschrikt en bereiken hier en daar ongedacht gunstige resultaten. Aan dezen cursus hebben deelgenomen Frans van den Berg, uitstekend! Reinider van den Berghe, en de dames Bep Bouwer en Lidl van Mourik Broekman. Ik hoop, dat ik niemand heb vergeten, want we hebben groote waar deering voor aller prestaties. Mej. Gmelig Meyling is evenals Frans van den Berg, enkele maanden in Parijs geweest, hetgeen haar niet weinig ten goede is gekomen. Zoo'n maand of drie buitenslands kan op allerlei wijzen onge meen inspireerend werken; door de sfeer, de motieven, enz. Zoo vinden we hier van mej. Meyling dan ook enkele vlotte schetsen van de „Notre Dame", een Seinebrug, en meer andere, als olieverf: o.a. de „Sacré Coeur". In de eerste zaal hangt heel veel schil derwerk waaronder verscheiden heel goede dingen. De tweede zaal is evenwel geheel gevuld met schilderwerk. Men kan er in de eerste plaats uit leeren met hoeveel toewijding en liefde mevr. Van Iterson-Knoepfle haar taak opvat, hoe zij den zin voor compositie waaraan reeds in de teekenlessen zooveel zorg is besteed, versterkt; hoe zij den jonge lieden leert, oog te krijgen voor het afwe gen der kleurwaarden tegen elkaar. Het is niet haar bedoeling, een aantal copieën te vormen van zichzelf. Haar onderwijs ls er op gericht wenken te geven, de leerlin gen zelf te laten opmerken en onderschel den en daardoor zelfstandige kunstbeoefe naars te scheppen. Heeft Iemand nu toevallig geen sterke ar tistieke persoonlijkheid, dan blijft hij al tijd drijven op het voorbeeld. Dat ls ln zoo verre weer niet erg omdat het voorbeeld voortreffelijk ls. Doch de sterkeren zullen zich aan het voorbeeld omhoog werken en vrij worden, zich zelf worden, wat geheel de bedoeling van de leerares ls. Anderzijds geven we aan de leerlingen den raad: laat den meester, hier de mees teres, niet te spoedig los. Wacht met vlie gen, tot de vleugels sterk genoeg zijn, an ders wordt het stumperen. De besten, de grootsten op elk gebied van kunst hebben zich aan het voorbeeld vastgeklemd, voor zij op eigen wieken gingen dryven. Er hangt in deze tweede zaal zeer veel werk van fraaie kwaliteiten. Het ls ondoeniyk het uitvoerig te be spreken. Daarom enkele notities Van Theo Heynis is er een goed stilleven van een bord met een sinaasappel, twee flesschen. gemberkruik en nog het een en ander. Het is goed gedaan, doch hem zy de raad gegeven, zich nog een tydlang rustig te laten voorlichten en onder be proefde leiding hard te werken. Vael waardeering hebben we voor het kerkinterieur van mej. Gmelig Meyling. Zij heeft daarin dien geel gryzen toon veel rose en andere zachte reflexen, die we in de Hoogl. kerk zou goed kennen, mooi ge- Uit Ned. Oost-Indië APPÈL VAN OUD-STRIJDERS. SEMARANQ, 18 Aug. Aneta/A.N.P.) Op Woensdagavond 30 Augustus zal in het sta dion te Semarang een groot appèl van oud- stryders worden gehouden. Hlerby zal hul de worden gebracht aan de grootste figu ren uit de Indische krygsgeschledents en .de pacificatie-periode i De Nlrom overweegt het denkbeeld om, zoowel voor Indlë als voor Nederland, een uitzending van deze plechtigheid, die om |7 uur Java-tyd aanvangt, te verzorgen. troffen. Trouwens ook haar ander werk ge tuigt van gevoeligheid voor compositie, lijn en kleur. Haar stilleven met een groote flesch en een kruikje met dotters, haar bloemstilleventje van bloemen ln een Keulsch kruikje en niet het minst haar beide stukken met kinderspeelgoed, waar van vooral het onderste door compositie, kleur, stofuitdrukking van groote bekoring is, en wat zij verder maakte, hebben wy met groote belangstelling en waardeering gezien. Niet minder is onze hartelyke waardee ring voor het frissche, fyne en blonde zelf portret van Bep Bouwer; haar stilleven in gryzen toon, haar stilleven met schelpen by een groote donkergroene flesch dat ten aanzien van de juiste kleurgeving zeer moellyk was. haar kleurig en fleurig bloem stuk, dat voor de verloting is aangekocht. Dit alles getuigt van een geinspireerden yver. Het werk van Frans van den Berg heb ben we het vorige jaar reeds geroemd. In hem schuilt een artist, naar we hopen, van beteekenis. zyn portretten van Mr S. en van een Brabantsch rechtsgeleerde getui gen van scherpe observatie en juiste uit beelding, Als studies uit Frankrijk bracht hy vlotte aquarellen mede Zijn strandge zicht bij Noordwyk is verrassend goed en geeft de sfeer uitmuntend weer. Hier kan men opmerken met hoe weinig middelen hij soms een mooi en juist effect bereikt. Er ls nog meer van hem; een zelfportret, een Jongensportret, alles heel goed. Ook Reinder van den Berghe ls een goede bekende van het vorig jaar. Hij heeft dit jaar heel hard gewerkt en met groot suc ces. Ik denk in de eerste plaats aan dat verbazend goed getroffen groote stilleven van een groote Keulsche kruik met Chi- neesche lampions: goed van structuur, mooi van sfeer. In zyn stilleven met fles schen en een groote glazen dryfschaal waardeer ik vooral de stofuitdrukking van het groene glas. Trouwens in 't algemeen kan men opmerken, dat mevr. Van Iterson zeer veel glas laat schilderen met een of ander voorwerp er achter of ter zyde, zoo dat er allerlei reflexen ontstaan. Dat goed te schilderen ls zeer moellyk, doch als het lukt, ook zeer dankbaar. Zoo is er ook van Rein van den Berghe een stilleven met flesschen en handdoek. Elndeiyk noemen we van hem een zelf portret en een paar buitenstudies als een houtzaagmolen, het Hofje van Samuel de Zee e.a. Wy meenen met deze beschouwing te mogen volstaan en bevelen zoowel de ex positie in 't byzonder als de school „Ars Aemulae Naturae" ln uw bijzonder be langstelling aan. PAUL HINDEMITH EERELID VAN „DIE HAGHE-SANGHERS". Op de door den bekenden componist Paul Hindemith geleidde repetitie van „De Haghe Sanghers" (drecteur Jos. Vranken Jr heeft de voorzitter der vereeniglng, de heer W. K. Poulus n hartelijke bewcord'n- gen den heer Hindemith dank gezegd voor de nieuwe aan „D'e Hazhe Sanghers" op gedragen composities welke Zondag j.l on der leiding van den componist door „D'e Haghe Sanghers" werden uitgevoerd in liet Kurhaus te Scheven'ngen. De heer Poulus benoemde den heer Hin demith tot eere-l'd van de vereen'ging. EEN FAILLISSEMENTS-AANVRAAG. Naar ons ter oore komt is door de firma Mendelssohn en Co. te Amsterdam en de bewindvoerders een aanvrage tot failliet verklaring van de nalatenschap van wijlen dr. F. Mannheimer bjj de rechtbank te Am sterdam ingediend. VOOR ZONDAG 20 AUGUSTUS. riilv rsuui I. 1875 en 14 M. P.65 *»a;a; 12 00 Avro, 5 uu \.i&; 6.30 Vpro; 8 00--12.U0 Avro -- o.55 Grftm. ni ziek 0.00 Bprlchun .f5 Tuinbouwhalfuur 9.35 Gram. muziek 9.45 serie „Van Staat en maatschapp" 10.00 Rot- terdamsch pianokwartet 10.40 Declamatie 11.00 Vara-orkest 11.30 „De Stem des Volks" en gram. muziek 12.00 Het Omroeporkest 'Om 12.20 Berichten) 12.45 Gram. muziek (met toelichting) 1.15 Orgelspel 1.30 Cau serie „Wat er ln Indië gebeurt" 1.50 Gram. muziek 2.00 Boekbespreking 2.30 Avro- Amusementsorkest (opn.) 3.00 Residentie orkest en solist (In de pauze: Gram. muziek) 4.30 Reportage 5 00 Arbeidersmuziek corps „Tot steun ln den Strijd" en Gram. rnuz. 5.30 Causerie „En toch ben ik van meening dat 5.40 Vara-kinderkoren „De Krekel tjes" en „De Merels" <opn.) 6.00 Sport - praatje 6.15 Sportnieuws A.N.P., gram. muz. 6.30 Causerie over de conferentie van de IH.F. te Arpegno 7.00 Ned. Herv. Kerkdienst 8.00 Berichten A.N.P., radiojournaal, mede- deellngen 8.20 Residentie-orkest en solist 9.15 Radiotooneel 9.45 De Twilight Serena- ders. klein koor en solist 10.30 Gram. muz. 11.00 Berichten A.N.P. Hierna tot 12.00 Het Omroeporkest. Hilversum II. 301 m. 8.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.4511.15 KRO 8.30 Morgenwijding 9.30 Gram.muziek 10.00 Plechtige Hoogmis 11.30 Gram.muziek (Ca. 12.15 Berichten) 12.15 Causerie „Ouders en kinderen" 12.35 Gram. muziek 1.00 Boekbespreking 1.20 KRO- orke6t 2.00 Vragenbeantwoording 2.45 Gram.muziek 4.30 Zieken-halfuur - 4.55— 5.00 Gram.muziek 5.05 Gewijde muziek (gr. pl.) 5.50 Nederlandsch Hervormde Kerk dienst. Hierna: Gewade muziek (gr.pl.) 7.45 Gram.muziek 8.00 Berichten ANP, mededee- lingen 8.15 KRO-orkest, KRO-Melodlsten en solist 9.15 Declamatie 9.30 Gram.mu ziek 10.30 Berichten ANP 10.40 Epiloog II.0011.15 Esperantonieuws. Droitwich. 1500 m. 12.35 Het Creswell Col liery orkest 1.20 Michaeloff's orkest 1.50 Het Sharpe-Sextet 2.20 Voor tulnllefheb bers 2.35 Gram.muziek 3.05 Het BBC- Northern Ireland-orkest -- 4.05 Lied les aan de piano 4.20 Intelligentie-Test - 4.50 Faik- man's Apache-orkest - 5.20 Causerie „God ln common life I Is our civilisation Christian?" 5.40 Het Philharmonic Strijktrio 6 20 Berich ten 6.30 Buitenlandsch overzicht 6.50 Orgelspel 7.30—8.10 Philip Marteli's orkest 8.15 Kerkdienst 9.05 Liefdadigheidsoproep 9.10 Berichten 9 25 Radio-tooneel 10* Planovoordracht 10.50 Epiloog. Radio-Parus. 1648 m. 9.00 en 0.30 Gram. muziek 10.00 Locatelli-orkest 10.25 en 12,00 Gram.muz. 12.30 Orgelconcret 1.05 Zang I.20 Viscano-orkest 2.05 Gram.muziek <3.20 —3.35 Zang) 4.05 Radiotooneel 4.50 Geva rieerd programma 5.20 Gram.muziek 5.35 FolKloristlsch programma 6.05 Gram.muziek 6 35 Radiotooneel 7.20 Gram.muziek 8.35 Zang 8.50 „LTngénu", opera 10.50 Gram.muziek 11.20—12.50 Eddic Foy's dan$- orkest. Keulen. 456 m. 6.20 Havenconcert 8.35 Weensch Philharmonisch orkest. Staatsopera- koor en solisten 10.35 Gram.muziek 11.35 Pianovoordracht 12.20 Omroepkleinorkest en planotrio 2.20 Gevarieerd concert en repor tages 7.50 Schrammelmuziek 8.35 Weensch Philharminisch orkest 11.00 Hermann Hagc- stedt's orkest 12.20—2.20 Nachtconcert, Brussel. 322 en 434 m. 322 m.. 9.20 Gram. muz. 10.20 Jan Steurs' Musette-orkest.sollste en grm.muz. - 11.35 Carillonspel - 12.05 Gram. muz 12.20 A Felleman's orkest—2.50; 4 40 en 5.42 Gram.muziek 5.50 Reportage 6.20 Het Antwerps Trio 7.20; 7.45 en 8.20 Gram. muziek 9.20 Symphon ie-orkest en soliste II.00 Gram .muziek 11.05 The Rectors en Willie Lewis" orkest 11.35—12.20 Gram.mu ziek. 484 m.: 9.20 Gram.muziek 10.20 Gevari eerd concert 11.20 Gram.muziek 11.35 Zang 11.50 Gram.muziek 12.35 Radio orkest 1.55—2.15 en 2.50 Gram.muziek - 5.20 Dansmuziek 6.20 en 7.35 Gram.muziek 8.20 Radio-orkest 10.30 Dansmuziek 11.20—12 20 Gram.muziek. Deutschlandsender. 1571 m. 8.35 Het Om- roep-orkest. Troisdorf-koor en solisten 10.20 Berichten 10.50 Instrumentaal kwartet 11.05 Berichten 11.20—12.20 Het Omroep- dansorkest. VOOR MAANDAG 21 AJLJGUSTUS. Hilversum I, 1875 en 414 4 M. Algemeen Programma verzorgd door de AVRO 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.15 Berichten) 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10 .30 Voor de Vrouw 10.35 Lyra-Trio 11.15 Orgelspel en zang 12.00 Ensemble Jetty Cantor (Om 12.15 Berichten en van 12.45—1.15 Gramofoonmuziek) 1.45 Concertgebouw-orkest en solist (opn.) 2.25 Gramofoonmuziek 4.30 Causerie „Groote figuren van het Internationale Podium" (met gramofoonmuziek) 5.30 AVRO- Amusementsorkest (opn.) 6.15 Dc Vagebonden en soliste. (Ca. 6 25 Berichten) 7.00 Zang met viool- en pianobegeleiding 7.30 Declamatie 8.00 Berichten ANP 8.15 Omroeporkest en so listen 9.15 Reportage 9.45 Omroeporkest en soliste 10.25 Gramofoonmuziek 10.30 Orgel en viool 11.00 Berichten ANP. Ensemble Fran cis Keth 11.30—12.00 Dansmuziek gr.pl Hilversum II. 301.5 M NCRV-UltZending - 8.00 Schriftlezing, meditatie 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. (Om 9.30—9.45 Gelukwen- r-chen) 10.30 Morgendienst 11.00 Chr. lec tuur 11.30 Gramofoonmuziek (12.00—12.15 Be richten) 12.30 NCRV-Salon-orkest en gramo foonmuziek 2.00 Piano, viool en gramofoon muziek 3.00 Gramofoonmuziek 3.45 Bijbel lezing 4.45 Gramofoonmuziek 5.15 Voor de kinderen 0.15 Gramofoonmuziek. (Ca 6 30 Berichten) 7.00 Berichten 7.15—7.55 Heid-?- park-Band en gramofoonmuziek 8.00 Berich ten ANP. herhaling SOS-berichten— 8.15 Chr. Gemengde Zangverecniging ..Soli Deo Gloria" en gramofoonmuziek 9.00 Causerie „Moreele en geestelijke herbewapening" 9.30 Melodin 10.00 Berichten ANP. actueel halfuur 10.30 Melodia en gramofoonmuziek 11.25 Gramo foonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Shrlftlezlng. Droitwich, 1500 M. 11.05 Vocaal concert 11.35 Gramofoonmuziek 12 05 Piano-synco- pations en karakterimitaties 12 20 Orgelspel 12.50 Reportage 1.05 Het Norman Brooks Berkeley sextet 1.40 Reportage 1.55 Tus- schenspel 2 00 Orgelconcert 2.30 Harry Davidson en zijn orkest 3.20 Reportage 3.35 Gramofoonmuziek 3.50 Het BBC-Northern Ireland-orkest 4.20 Gramofoonmuziek 4.50 Reportage 4.55 Orgelspel 5.20 Reportage 5.50 Arthur Dulay en zijn orkest 6.20 Berich ten. Hierna: Uit Amerika: Causerie „The Busi ness outlook from America" 6.50 Boekbespre king 7.10 Het BBC-orkest 8.00 Juridische causerie 8 20 Het BBC-Varidté-orkest en het BBC-Revue-koor 9.20 Berichten 9.50 Decla matie 10.05 Cello en plano 10 40 Causerie ..Night taxi" 11.00 Oscar Rabln cn zyn Band „The Romaniacs" en solisten 11.50 Gramo foonmuziek 12.1512.20 Berichten. Radio-Paris, 1648 M 9.00 en 9.30 Gramo foonmuziek 11.20 Het Derveaux-orkest 12.30 Zang 1.05. 1.35 en 2.35 Gramofoonmuziek 3.35 Zang 3.50 Pinnovoordracht 4.40 Gramofoonmuziek 5.50 Pianovoordracht 6.05 Gramofoonmuziek 6.35 Pianovoordracht 7.20 Het Roger Ellis-orkest 8.25 Gramofoon muziek 8.35 Vioolvoordracht 8.50—10.50 Gevarieerd concert. Keulen, 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek 7.35—8.20 SA-Muziekcorps 8.509.50 De „Drei Musikanten" 12.20 Militair orkest 1.35 Het Dresdener Kielnorkest 2.303.30 Populair concert 4.20 Kur-orkest Bad Kreuznach en reportage 6.45 Viool en piano 7.30 Gramo foonmuziek 8.35 Volksliederen 9.20 Leo Eysoldt's orkest 11.0012.20 Kielsche orkest vereniging en mandoline-orkest. Brussel. 322 en 484 M. 3.22 M.: 12.20. 1 30 2.20 Gramofoonmuziek 5.20 Gramofoonmuziek en zang 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek 8.20 Het Omroeporkest, het Omroepkoor en so listen 10.30—11.20 Gramofoonmuziek 484 M.; 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Het Radio- orkest 1.502.20 en 5.20 Gramofoonmuziek 6.35 Zang 7.05 en 7.35 Gramofoonmuziek 8.20 Los Companeros-orkest en gramofoonmuziek 9.20 Zang 9.35 Radio-orkest en solisten 10.30 Zang (met toelichting) 11.0011.20 Gra mofoonmuziek. Deutschlandsender. 1571 M. 8.35 Solisten- concert 9.20 Uit Rome: Het Omroep-sympho- nle-orkcst en soliste 10.20 Berichten 10.40 Reportage 10.55 Gramofoonmuziek 11.05 Berichten 11.20—12.20 Salonkwartet, Fred Paul's dansorkest en solisten. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Zondag 20 Augustus. le Programma: lederen dag van 8—24 uur Avro. Vara enz. 2e Programma: lederen dag van 8—24 uur Kro, Ncrv enz. 3c Programma: 8.35 Keulen 11.20 Brussel (Fr.) 12.20 Brussel (VI.) 2.20 Keulen 2.50 Brussel (VI.) 4.20 Keulen 6.20 Brus- esl (Fr.) 7.20 Brussel (VI.) - 7.35 Brussel (Fr.) 7.50 Keulen 10.25 Droitwich 10.50 Brussel (VI.) 11.20 Boedapest of div. 4e Programma: 8.30 Brussel (VI.) 1105 Droitwich 1.50 Parfjs Radio - 2.35 Droit wich 4.05 Brussel (Fr.) 5.40 Droitwich 6 30 Londen Reg. 6.50 Droitwich 9.25 Lon den Reg. 10.50 Droitwich 11.00 Keulen. Voor Maandag 21 Augustus. Ie Programma: Avro. Vara enz. 2e Programma: Kro. Ncrv enz 3c Programma: lederen dag van 824 uur lederen dag van 8—24 uur .00 Keulen 10.20 ParUs Radio 12.10 Radio P.T.T. N. 12.20 Brussel (VI.) 2.20 Keulen 3.20 Londen Reg. 4.20 Keulen 5.20 Brussel (Fr.) 5.50 Radio P.T.T. N. 6.05 Brussel (Fr.) 6.20 Londen Reg. 7.40 Keulen 8.35 Brussel (Fr.) 9.20 Keulen 10.20 Brussel (VI.) 1LW Parfjs P.T.T. (Esperanto-uitzending). 4e Programma: 8.00 Brussel (VI.) 9.20 Ra* dio P.T.T. N. 9.55 Diversen - 10.35 Droit wich 1.55 Londen Reg. 2.40 Droitwich -- 6.50 Brussel (VI.) 7.05 Brussel (Fr.) 7.2 Brussel (VI.) 7.50 Londen Reg, 9.20 Droit wich 9.50 London Reg. 10.05 Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. 2—4

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 14