STADSNIEUWS BUITENLAND SOsfe Jaargang VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1939 No. 24355 HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN J. F. X. Sanders overleden De nieuwe Geref. Zuiderkerk ,Koos" van Zomerzorg jubileert Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD Algemeene Toestand Groeiende spanning rondom Danzig. verwacht VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ztjn: per 3 maanden f.2.35 per week ......''I'.':". f.O.li Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj OUD-WETHOUDER VAN FINANCIËN. Wijlen de heer Sanders. In den ouderdom van 63 jaar is gister avond zacht en kalm na een langdurig ziekbed te zijnen huize overleden de heer J. F. X. Sanders, in leven directeur van de N.V. Stoom-Zeep-, Eau de Co logne- en Parfumcriefabriek voorheen Sanders en Co aan het Levendaal en oud-wethouder van financiën onzer ge meente. Joseph Franciscus Xaverius Sanders werd 30 Mei 1876 hier ter stede geboren. Reeds op 18-jarigen leeftijd deed hij zijn intrede in de zeepfabriek aan het Levendaal, waarvan zijn vader, de heer A. P. J. Sanders, direc teur was. Na diens overlijden in 1906 was de thans ontslapene de aangewezen opvolger. Onder zijn leiding breidde de fabriek zich gedurig uit; verschillende aangrenzende panden werden aangekocht en bij de fabriek getrokken en ook inwendig kwamen vele re organisaties tot stand. Zijn aangeboren or ganisatorische gaven maakten hem ook bij uitstek geschikt voor de functie van voor- zittei van den Nederlandschen Bond van Zeepfabrikanten, welke hij gedurende zeer vele jaren en tot zijn dood toe met groote ambitie heeft vervuld. Maar zijn werkzame geest beperkte zich allerminst tot het bedrijfs- en vakbelang. Het groote aantal bestuursfuncties en com missariaten, dat hij gedurende zijn leven heeft vervuld, vormt er het bk ate bewijs van hoezeer in breeden kring zijn helder inzicht en zijn bezadigd oordeel werden gewaar deerd. In September 1920 door de R.K. Staats partij afgevaardiL als lid van den gemeen teraad. werd de heer Sanders na de volgen de verkiezingen in 1923 gekozen als wethou der van financiën, terwijl zijn departement mede omvatte de aangelegenheden betref fende de Stedelijke Lichtfabrieken, het Bur gerlijk Armbestuur en den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken. Even tevoren namelijk van Maart tot Juni 1923 had hij reeds tijdelijk het wethouderschap waarge nomen wegens ongesteldheid van den toen- maligen wethouder, den heer J. A. Bots. Na afloop van zijn zittingsperiode meende hij zich niet meer als raadslid beschikbaar te moeten stellen, hetgeen uit een oogpunt van algemeen belang te betreuren viel, aan gezien de heer Sanders zich een voortref felijk beheerder der financiën had betoond. In 1921, onmiddellijk na de reorganisatie, trad de heer Sanders toe als lid van de af- deeling Grootbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland waarin hij eveneens tot aan zijn dood heeft zitting gehad en waarin hij o.m. deel uit maakte van de commissies voor vervoer, post en telegrafie, voor het jaarverslag en voor de opruimingen en uitverkoopen in het winkelbedrijf. Van z jn verdere functies noemen wij hier noglid van het Hoofdbestuur van de R.K. Ver. tot bescherming van jonge meisjes (Zita-Vereeniging). lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs en van de Stichting Gemeentelijke Woning bouw, vice-voorzitter van het college van gedelegeerd-commissarissen van de „Leid- sche Courant", commissaris van de Leidsche Broodfabriek, voorzitter van de Vereeniging •Geloof en Wetenschap", lid van het Comité voor het Stadhuiscarillon, oud-bestuurslid van de Ver. „Koninginnedag" en van de So ciëteit „Amicitia", voorzitter van de Con tactcommissie vo^r dc samenwerking tus- schen de Stedelijke Lichtfabrieken en de erkende electro-technische installateurs. Uit dezen langen staat van dienst blijkt tvel. dat de heer Sanders in onze stad op velerlei terrein een vooraanstaande plaats innam waar hij noode zal worden gemist. Zijn altijd beminnelijk optreden, zijn vriendelijkheid jegens ieder, die hem wat te tragen had. zijn hoogstaand karakter maak- Leidschen burger tot een steeds wederkee rend genoegen, zoo vaak men hem ont moette. Voor het personeel was hij een toonbeeld van rechtschapenheid en rechtvaardigheid, een vaderlijke vriend; voor zijn medebe stuursleden in de onderscheiden vereenigin- gen en organisaties een hoogelijk gewaar deerd raadgever naar wien men gaarne luis terde; voor allen, die hem gekend hebben, een hoogstaand mensch aan wien de her innering een aangename gedachte zal blijven. Hij ruste in vrede De plechtige Requiemmis zal worden ge houden op Dinsdagmorgen a.s. om half tien in de Petruskerk, waarna om elf uur de ter aardebestelling op de R.K. Begraafplaats aan de Zijlpoort volgt. WORDT EIND SEPTEMBER IN GEBRUIK GENOMEN. Naar wij van den architect, den heer v. d. Kraan vernemen, hoopt men de nieuwe Gereformeerde Zuiderkerk aan den Lam- menschansweg eind September in gebruik te kunnen nemen. Aan het exterieur, dat door zijn aparten bouwtrant zeer de aandacht trekt, ia men thans bezig de laatste werkzaamheden te verrichten. Ook aan het interieur der kerk, dat even eens een speciale inrichting krijgt zoo za! o.a. het orgelfront niet zichtbaar zijn wordt momenteel hard gewerkt teneinde alles op tijd gereed te hebben. FEESTVIERING 31 AUGUSTUS. De Buurtver. „De Goede Woning" orga niseert op 31 Augustus feestelijkheden, be staande uit verschillende spelen en wedstrij den voor kinderen en grooten, een optocht en een gevelversieringswedstrijd. In alle straten wordt een versiering met vlaggedoek aangebracht; 's avonds is er feestverlichting en misschien ook nog een vuurwerk. CONCERT IN „ENDEGEEST". Gisteravond werd onder begunstiging van schitterend zomerweer een concert ge geven op het kasteelplein van „Endegeest", dat werd aangeboden door de Harmonie- kapel „Werkmans Wilskracht". Het was een avond, welke allen intens deed genieten en die naar herhaling deed verlangen. De geneesheer-directeur dr. F. J. Stuur man heeft het gezelschap uit naam der pa tiënten hartelijk dank gezegd voor het ge- bodene. 25 JAAR KELLNER. De heer J. Plu alias „Koos". Een dezer dagen, om juist te zijn Maan dag j.l., was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Plu, in breederen kring bekend als „Koos", in café-restaurant „Zomerzorg" destijds staande onder leiding van den heer Brink, de betrekking van kellner aan vaardde. Toen de heer A. B. Batenburg, zijn tegen woordige patroon, in 1925 de exploitatie overnam, ging Koos als behoorende tot den inventaris, vanzelfsprekend mede in zijn dienst over en tot op den huidigen dag heb ben noch de heer Batenburg, noch de jubi laris daarvan een oogenblik spijt gehad. Maar ook bij de clientèle wordt Koos alge meen gewaardeerd om zijn bescheiden op treden en groote hulpvaardigheid Ontelbaar vele kopjes thee, koffie en biertjes heeft Koos in de afgeloopen kwart eeuw op onberispelijke wijze geserveerd. Moge hij ook in de komende jaren met dezelfde opgewektheid nog velen de begeer de lafenis brengen. De „Horecaf" verleende Koos ter gelegen heid van zijn zilveren jubileum de gouden draagmedaille. terwijl de heer Batenburg __.whem hedenavond in den intiemen kring van ten den omgang met dezen waarlijk goedenhet personeel een feest aanbiedt. „LEIDSCHE HOUT -CONCERT. Zondag a.s. 's middags 3 uur, zal het mu ziekgezelschap „OrpheiLs", directeur de heer W. Chr. de Vries, het concert verzorgen in den Leidschen Hout. Het publiek wordt beleefd verzocht ge durende de uitvoering niet te loopen. Mocht door slecht weer het concert niet kunnen doorgaan dan zal dit vroegtijdig bekend gemaakt worden. Het programma luidt: 1. Marsch. 2. La Petite Mariée. ouverture, Lecocq 3. ^igeunerliebe, wals, Léhar. 4. Les Cloches de Corneville, fantaisie. Planquette. 5. Marsch. Pauze. 6. Marsch. 7. Berlin wie es weint und lacht, ouverture, Conradi. 8. L'Africaine, fantaisie, Meijerbeer. 9. Marsch. 28 AUGUSTUS ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD. Ter kennis van de leden van den Gemeen teraad is gebracht dat de eerstvolgende vergadering van den Raad zal plaats heb ben op Maandag 28 Aug. a.s. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor sociale zaken stonden ingeschreven: Aardewerk enz.: Steenfabr.arb. 22. Totaal 22. Boekdrukkerij, enz.: Boekdrukkers 4. fotogra fen 4, hulp-vakarbeiders 3. letterzetters 19. steendrukkers 2. Totaal 32. Bouwbedrijven, enz.: Behangers 18, bagger- lieden 1, betonvlechters 16, betonwerkers 17, glazenwasschers 3, granietwerkers 8, grondwer kers 67, heiers 1, metselaars 53, opperlieden 43, schilders 51, sloopers 4, steenhouwers 3, straat makers 5, hulp-straatmakers 3, stucadoors, wit ters 30, timmerlieden 93, uitvoerders 6, voegers 18, ong. bouwvakarb. 4. Toaal 444. Chem. Nijverheid: Lab. bedienden 1, vuur werkmakers 1. zeepfabr.arb. 3. Totaal 5. Houtbewerkers: Houtbewerkers 16, kistenma kers 2. lijstenmakers 2, mandenmakers 1, meu belstoffeerders 8, meubelmakers 17, politoerders 2. ong. fabr. arb. 12. Totaal 60. Kleeding, enz.: Beddenmakers 1, bleekers 8, kappers 3. kleermakers 77. Totaal 89. Leder, enz.: Schoenmakers 9. vellenblooters 2. Totaal 11. Metaalnijverheid: Bankwerkers 31. blikbewer- kers 8. burgersmeden 15. electriciens 16. gasfit ters 2, instrumentmakers 2. kettingsmeden 7. klinkers 4, koperslagers 3. lasschers 7. loodgie ters 14. machinisten 3. metaalboorders 2, me- taaaldraaiers 1. metaalzagers 1. monteurs 12, pianostemmers 1. ponsers 2. rijwielherstellers 6, scheepstimmerlieden 2, stokers 10. tegenhouders 5, hulp-verw. monteurs 2. voorslaanders 5. voor- warmers 1. vuurwerkers 1. wagenmakers 3. ijzerwerkers 11. zandvormers 3, zilversmeden 1. ong. arbeiders 20. Totaal 201. Papier, enz.: Boekbinders 20. Totaal 20. Textielnijverheid: Hekelaars 3, katoendruk kers 13, kluwers e.a. 2, luikers 4. plaatsnijders e.a. 4. spinners 15. staaldraaddraaiers 5. strij kers 1. wevers 40, wolbewerkers 16, ong. textiel - arb. 25. Totaal 128. Voedings- en genotm.: Bakkers 50. sigaren makers 7, sigarenstrippers 2. slagers 22, suiker werkers 9, wijnkoopersknechten 4, zuivelberei- ders 4, ong. fabr. arb. 13. Totaal 111. Landbouwbedrijven: Bloemisten 12. landar beiders 13. tuinlieden 18. warmoeziers 8, ong. landarb. 2. Totaal 53. Handel: Etaleurs 3. lompensorteerders 9. ma- gazijnknechten 30. reizigers, colp. 28. winkel bedienden 20. Totaal 90. Verkeerswezen: Emballeurs 1. chauffeurs 34, exp. knechten 9. koetsiers 5, kellners 23. koks 1. loopknechten 21, schippers 34. spoor- en tram pers. 14. wakers 1. transportarbeiders 27. Totaal 170. Verz. en bankwezen: Incasseerders 14. To taal 14. Vrije beroepen: Bedrijfsleiders 4, Kantoor personeel 51. musici 3. teekenaars 3. werkmees ters 6. Totaal 67. Ongeschoolde handarb.: Losse arbeiders 202. Totaal 202. Huiselijke diensten: Huispersoneel 8. verple gers 1. Totaal 9. Pers. (geen handarb.) zonder voork. v. be roep 15. Totaal 15. A.V.O. 5. Totaal 5. Vrouwen: Analysten 1, biologen 1. naaisters 7, serveersters 1. winkeljuffrouwen 7, kantoor bedienden 19, verpleegsters 1, bedrijfsleidsters 2, tandartsass. 1, onderwijzeressen 3, ass. en huis houdsters 12. kinderjuffrouwen dagmeisjes 12. dienstboden 3. werksters 41, fabr. arbeidsters 5, A.V.O. 3. Totaal 119. Alg. totaal 1867 18 Aug. 1938 3625 19 Aug. 1937 3959 Ben. 15 ged. werkloozen en 1499 in werkver schaffing. Aan den adjunct-commies der directe belastingen J. Hartkamp, als chef de bureau werkzaam aan de insp. 2e afd. alhier, is met ingang van 1 December eervol ontslag ver leend. De heer G. Wijling alhier is geslaagd voor het examen Fransch L.O. De heer J, J. Geerling, onderwijzer al hier, slaagde te 's-Gravenhage voor de hoofdakte. BINNENLAND. De minister van Defensie inspecteert Hr. Ms. Tromp. (Binnenland, 3e Blad). De Raad voor de Luchtvaart over de ram pen van de Ekster en de Ijsvogel. (3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille markt Lustelooze stemming Meerendeels iets lagere koersen Amerikanen prijshoudend Beleg- gingsmarkt gedrukt. BUITENLAND. Groeiende spanning rondom Danzig. (Bui tenland, le Blad). Engeland blijft standvastig. (Buitenland, le Blad. De conferentie te Oslo. (Buitenland, le BI.) De mandaten-commissie van den Volken bond keurt het Engelsche Witboek over Palestina af. (le Blad). Ernstig incident aan de Roemeensch-Hon- gaarsche grens. (Buitenland, le Blad». Een Engelscvi oorlogsschip gaat te vroeg te water. Een doode, 20 gewonden. (Bui- tenl. Gemengd, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. De spanningen rond Danzig blijven groeien. De Poolsche commissaris-generaal, Cho- dacki. is na een kort bezoek aan Danzig weer naar Warschau vertrokken. In Danzig neemt de militaire bedrijvig heid toe. Artillerie-afdeelingen en zware vrachtwagens rijden door de straten. Des nachts hoort men schietoefeningen met zwaar geschut. Gedurende den nacht komen weer groote hoeveelheden wapenmateriaal aan. die door auto's vervoerd worden. De Polen hebben alle grensovergangen tusschen Polen en het protectoraat van Jablunkof tot Mosty gebarricadeerd. Het verkeer is geheel stilgelegd. Deze maatregel is genomen in den nacht van Dinsdag op Woensdag, als antwoord op de uitgebreide voorbereidingen, welke van Duitsche zijde in dit gebied zijn gemaakt. De groote weg. welke het protectoraat verbindt met Slowa kije, is voor onbepaaldén tijd voor alle ver keer gestremd. De Duitsche bladen van hedenmorgen uiten zich opnieuw in felle bewoordingen tegen wat zij noemen „de steeds krassere vormen aannemende Poolsche terreur te gen het „Deutschtum" in Polen, waardoor reeds ruim 76.000 Duitschers gedwongen werden over de grens te vluchten." Polen moet wel bedenken, dat het Groot- Duitsche rijk een dergelijke behandeling van zijn „Volkstumsangehörigen" niet kan dulden, evenmin als de agressieve agitatie niet langer kan toestaan, waarmede de Poolsche roofvoornemens op Duitschland worden voorbereid De schuld van Engeland aan dezen gevaarlijken geestestoestand der Polen is reusachtig groot, en de verantwoor ding voor alles, wat daaruit voortvloeit, zal niet slechts het opgehitste Polen treffen, doch evenzeer den ophitser aan de Theems. De „Voelkischer Beobachter" schrijft; in Polen heeft men den zin voor de politieke werkelijkheid reeds zoozeer verloren, dat men de eenvoudigste feiten en den eenvou- digsten samenhang niet meer begrijpt Dwazen kunnen echter gevaarlijk worden, wanneer men hen niet dienovereenkomstig behandelt. Hun brutaliteit opvoeren, betee- kent met vuur spelen. Dat doet men echter sinds maanden in Londen en Parijs Tengevolge van de berichten in de Duit sche pers over Poolsche terreur, evenals een jaar geleden over de Tsjechische wreedheden, is in Berlijn een nerveuze stemm'ne merkbaar Men heeft het gevoel, dat iets moet gebeuren en wel spoedig en er is een I gevoel van gespannen afwachten. De Duitschers zijn overtuigd, dat de Fuehrer iets wil. doch men weet niet wat. In niet-officieele kringen is men van meening, dat Hitier. wanneer de tijd daar is, bliksemsnel zal toeslaan, zoodat een beslissende stap zal zijn gedaan voor de mogendheden van het vredesfront tijd hebben gehad in actie te komen. Naar aanleiding van de verklar.ng van maarschalk Smigly-R dz, dat er geen recht ls, volgens hetwelk de één slechts geven en de ander slechts nemen kan. verklaart Megerle in de „Berl Boerenzeiting" dat Duitschland juist tot nog toe gegeven heeft, terwijl Polen genomen heeft en wel in 1919 en in 1920. Na een opsomming van hetgeen Polen volgens hem aan Duitschland ontnomen heeft verklaart Megerle. dat het slechts be grijpelijk is, dat Duitschland thans van Polen, tenminste iets wil terugvorderen en Helder tot halfbewolkt. Droog warm weer. Plaatselijk ochtend mist. Zwakke tot matige Ooste lijke wind. het begane onrecht gedeeltelijk goedge maakt wil zien. De Poolsche pers blijft het antwoord niet schuldig en vestigt de aandacht op symp tomen, welke doen blijken, dat Duitschland ten aanzien van Polen de „Sudetentactiek" 'zou willen toepassen De bladen verklaren eenstemmig, dat dit procédé geen kans van slagen zal hebben Volgens Kurjer Poranny hopen de Duit schers. dat de zaken den volgenden loop zullen nemen: de internationale spamvng zou tot de uiterste grens worden gebracht. Europa, geplaatst voor een onmiddellüke oorlogsdreiging zou handzaam worden en een nieuw Münchn aanvaarden. Dan zou Duitschland een .definitieven vrede" Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Onder qeteekend* week kwartaal abonnt No., wonende (straat) wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf tnuopgezonden te hebben nan onderstaand adrr, tegen vergoeding van benoodigde vortokosten.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1