STADSNIEUWS BUITENLAND 80sfe Jaargang DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1939 No. 24354 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leidsche Reddingsbrigade. Algemeene Toestand Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD Duitschland wijst conferentie over Danzig af Engeland bereid verwacht VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.89 per 3 mntU GESLAAGDE DEMONSTRATIES EN WEDSTRIJDEN. Het bestuur en de leden van de Leid sche Reddingsbrigade hebben wèl ple zier beleefd van hun initiatief om gis teravond in de zweminrichting De Zijl demonstraties en wedstrijden te hou den, want een talrijk publiek het aantal bezoekers naderde zoowaar de duizend! heeft het afwisselende pro gramma met onverdeelde aandacht ge volgd, waardoor de avond volkomen aan zijn doel beantwoordde, nl. belangstel ling te kweeken voor het goede werk, dat de L.R.B. in onze stad verricht. De voorzitter, de -heer F. van der Mark Sr. heeft op dien arbeid in zijn openingswoord nog eens in het bijzonder de aandacht ge vestigd, nadat hij tevoren den wethouder van Sociale Zaken, den heer J. J. van Stra len, den directeur van den Gem. Genees kundigen Dienst, dr. M. D. Horst en het eerelid. den heer W. F. van Ingen Schenau hartelijk had welkom geheeten. Hij wees er op, dat de leden zich tot het uiterste inspannen om, wanneer het noodig mocht zijn, voor hun taak berekend te we zen. Daarvan getuigde o.m. de cursus, dien zij in de afgeloopen winter hebben gevolgd in het opwekken van levensgeesten bij drenkelingen, welke cursus werd gegeven onder leiding van de heeren Treur en van der Voort, wien spr. daarvoor dank bracht. Een ernstig beroep richtte hij tot de Leid sche burgerij om vooral het reddingsmate riaal te ontzien, dat door de goede zorgen van den heer Lieshout steeds in perfecte conditie verkeert en voorts wekte hij op om het goede doel ook actief te steunen door zich op te geven als lid of donateur. Nadat nog even was gewacht op de ploeg der Noordwijksche Reddingsbrigade, die door autopech niet op tijd aanwezig kon zijn, v:erd een aanvang gemaakt met de afwer king van het programma, dat bestond uit een zestal demonstraties, afgewisseld met wedstrijden, waaraan werd deelgenomen door de leden van de reddingsbrigades te Leiden, Noordwijk, Katwijk en Oude-Wete- ring. Deze demonstraties omvatten o.m. het j vervoer van drenkelingen in kopgreep, het ncduiken van een drenkeling, een water duel van een onwilligen drenkeling, die zich i" rijn an est tegen zijn veddine verzette, r'och in minder dan ^een tijd door zijn red der. den heer H. Tegelaar onschadelijk ord remaakt en eenige grappige tafereel- h>s, die alle eindigden 1n een gecostumeerd wp+erballet. dat ten zeerste op de laoh- sr-'eren werkte! Vooral de geschiedenis van "het tweetal od de veerplank. waaraan zelfs de nolitie te ras kwam. was buitengewoon goed geënsce neerd. zoodat er verscheidene bezoekers en. die eerst on het allerlaatste oogen- blik begrepen, dat het hier een seherts- v^rtooning gold! De uitslagen van de wedstrüden. welke onder leiding .stonden van den heer G. van der Mark, luidden als volgt: 4 x 25 M. estafette dames met pop in kopgreep. 1 Leidsche Reddingsbrigade met de da mes M. Eikelenboom. R. Eikerbout. -T Jans sen en C. E. Horman in 2 min. 33.Q sec. 2. Oude Wetering 2 min. 34 sec. 3. Noord - wiik. Katwijk gediskwalificeerd. Idem voor heeren: Noordwiik met de heeren C. van den Here. j. c. Mevers. W. Plugen en J. v. d. B«nt 2 min. 17 sec. Oude Wetering in 2 min. 17.4 sec. 0 Leiden iri 2 min. 22 sec. bO M. dames, waarvan 25 M. met drenke ling 1. Mei. E. Zeegers. OudeWetering in 1 min. 2. Mej. G. v. d. Meer, Oude Wetering in 1 min. 3.4 sec. Idem voor heeren' 1. C. v. d. Berg, Noordwiik in 56 sec. n. A. D. Zeegers. Oude Wetering in 58.2 kcc. Po^Cuiken voor dames: 1. Mei. E Zeevers. Oude Wetering 31.4 sec. 2. Mei. C. E. Hofman. Leiden 38 sec. 3. Me.i. Passier, Noordwijk 1 min. 25 sec. Wem voor heeren 1. A. Zeegers. Oude Wetering 28 sec. 2 p. Boer, Oude Wetering 33 sec. 3. J C. Mevers. Noordwijk 42 sec. 4. Th. de Haas, Leiden 55 sec Onder water zwemmen voor dames: Me.i. Janssen. Leiden 33 M. 2. Mevr de Dekker 33": M. Idem voor heeren: 1 H .Tegelaar, Leiden 26'/: M. 2- C. v. d. Berg. Noordwijk 25'/: M. Dr. T. POTJEWIJD ONDERSCHEIDEN. ,Dr. T. Potjewijd, apotheker bij het Aca- "tilsch Ziekenhuis alhier, is door Z M. den wring van Denemarken benoemd 'at rid •kr in rle orde van Danebraa. - De heer H v. ri Velden, d'r'gent- •tetructeur van het Leidsche Accordeon Welschap „Höhner 's benoemd, tot diri- teM van het Hllegomsche Accordeon Ge nschap „Ons Genoegen". TERAARDEBESTELLING ME-7i SIMON THOMAS. Mej. E. C Knappert schrijft ons: Gistermiddag was op de begraafplaats aan de Groenesteeg een aantal menschen bijeen uit zeer onderscheiden groepen der Leidsche bevolking Zij wenschten door hunne aanwezigheid hun liefde en dankbaarheid te betoonen aan Jacoba S mon Thomas, die hier haat' laatste rustplaats vond. Hierinneringen aan haar Zondagschool- onderwijs, haar catechisaties, aan haar clubwerk op het Volkshuis, getuigden alle van de frischhe d, de levendigheid, de oorspronkelijkheid van haar geest. Pittig en onafhankelijk als haar wezen was, ging van haar dienende levenshouding groote bekoring uit. Op hoogen leeftijd is zij heengegaan na een leven, dat aan leed en moeite niet arm ls geweest Ook dank zij haar vader, zal de naam Simon Thomas niet licht vergeten worden in de stad, waarin zij als geliefd middel punt van een grooten kring van ouden en jongen, door haar persoonlijkhe'd en door haren arbeid zoo veler leven verrijkt heeft en ten goede beïnvloed. EXCURSIE KLEUTER- EN KINDERKOOR CHR. ZANGVER. „EX ANIMO". Gisteren heeft het kleuter- en kinderkoor van de chr. zangvereeniging „Ex Animo" alhier, een uitstapje gemaakt naar de Stu dio van de N.C.R.V te Hilversum. Om 8 uur vertrok het kleuter- en kinderkoor, be staande uit 200 kinderen met een zestal autobussen en een specialen proviand wagen via Amsterdam naar Hilversum, waar de lange karavaan zeer de aandacht trok. Direct na aankomst werd naar de hulpstudio van de N.C.R.V. gereden, waar afgevaardigden van de N.C.R.V. het gezel schap welkom heettten. Van 11.15 tot 12 uur heeft daarop het kleuter- en kinder koor onder leiding van den directeur den heer H W. de Wolff, met pianobegeleiding van mevr M. de Graaf-Schroot een aantal aardige school- en volksliederen voor de microfoon gezongen. Na afloöp der zanguit voering ging het gezelschap naar Baam, waar in de mooie bosschen eenige verver- schingen werden gebruikt, hetgeen goed smaakte na zoo'n inspanning. Daarna werd de reis voortgezet naar het Vliegveld te Soesterberg, waar het opstijgen en dalen der vliegtuigen werd bewonderd. Nadat ook hier weer eenige ververschingen waren ge bruikt. en de inwendige mensch versterkt was. werd de terugreis via Utrecht naar Leiden aanvaard, waar het gezelschap in goeden welstand om ongeveer 8 uur arri veerde. MOEDIGE REDDING. Gisteravond omstreeks half zes, zag de brugwachter L. Segaar tusschen de Mare- en de Janvossenbrug een jongen in het wa ter van de Oude Vest drijven. De knaap, de 7-jarige B. van E. uit de Janvossensteeg. was op het punt om te zinken, toen hij werd opgemerkt door den brugwachter, die zich geen oogenblik bedacht, maar geheel ge kleed te water sprong en den jongen be houden op het droge bracht. De moedige redder verdient stellig een woord van lof voor zijn snel en dapper optreden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Liedorp en de Raat. Gouwsluischeweg 77, Alphen a. d. Rijn. Handel in- en fabricage van zuivelproducten, handel in koek, bis- kwie en chocolade. Vestiging melksalon, Al phen a. d. Rijn, Gouwsluischeweg 106. J. van der Louw, van Mandersloostraat 17 Alphen a. d. Rijn. Kappersbedrijf, handel in haarwerken, parfumeriën, zeepen en aan verwante artikelen. De vennoot J. van der Louw is 11 Juli 1939 overleden. De zaak zal worden voortgezet door de vennoote M. van der Louw, Alphen a. d. Rijn, onder den naam: Fa. Joh. van der Louw. Soort van be drijf luidt thans: winkel in kappersartike len en parfumeriën. Jan van Zwieten v.h. Gebrs. van Zwieten, Hooftstraat 119. Alphen a. d. Rijn. Aanne mer. bouwkundige. Wijziging uitgeoefend bedrijf thans alleen winkel in huisvlijtbe- noodigdheden. Naamlooze Vennootschap Vereenigde Bloembollenculturen v.h. Gebr. de Graaff en S. A. van Konijnenburg en Co., Schiestraat 18. Noordwijk. De commissaris S. A. van Ko nijnenburg is 30 Juli 1939 overleden. De Machinefabriek .Urakenburgh". sedert vor g jaar h er ter stede gevestigd, ontving opdracht voor het u.trusten van twee tank:chepen der b'nnenvaart met door haar gebouwde „Rennys" Dieselmoto ren. voor rekening van een Rotterdamschc Ol e-maat«chaDpij De 'nstallatie gesch'edt volgens de hier te lande geldende voorschriften voor ver voer van benz ne 'n de binnenvaart De o oefvaart van een der vaariu'gen, de Gulf 25' heeft reeds de vo'gende weet o'aats. Onze oud-stadgenoot, de heer G. A. M. i Saraber, luitenant ter zee 3de klasse Is met j ingang van 13 Augustus j.l. bevorderd tot luitenant ter zee 2de klasse. Op den dag der conferentie van de inter parlementaire unie te Oslo heeft Huysmans (België) verklaard, dat de wereld zich be vindt in een toestand, die gelijkt op dien der laatste weken vóór den oorlog van 1914. Alle volkeren verwachten belangrijke gebeurte nissen, maar niemand weet. of dit ernstige of blijde gebeurtenissen zullen zijn. Het uit eindelijke besluit ligt niet bij de democra tieën. maar bij de dictatoren. Er schuilt veel waars in deze woorden. On tegenzeggelijk naderen we belangrijke be- i slissingen en bepaalde redenen voor opti misme zijn er, helaas, niet. 1 De Poolsche commissaris-generaal in Dan zig, Chodacki, heeft gistermorgen om elf uur in het palels van den Danzigschen senaat het aangekondigde onderhoud (van een half uur) gehad met den senaatspresident Greiser. Om drie uur 's middags is Chodacki daarop naar Warschau vertrokken, om aan minister Beek verslag uit te brengen over zijn be sprekingen met Burckhardt en Greiser. In Danzig had het gerucht de ronde ge daan. dat er ook een conferentie zou worden gehouden tusschen Burckhardt. Greiser en Chodacki. doch deze ontmoeting heeft niet plaats gehad. Polen is trouwens gebeten op Burckhardt. dien men verwijt de rol van Poolschen lord Runciman te willen spelen, hetgeen niet zal lukken, wordt er bij gezegd In Fransche diplomatieke kringen wijst men erop. clat het door Burckhardt, den hoogen Volkenbondscommissaris te Danzig, aan de leden van de commissie van drie: Groot-Brittannië, Zweden en Frankrijk, ge zonden rapport geen enkel voorstel bevat van de Duitsche regeering betreffende een algemeene regeling van het probleem- Danzig. Tijdens zijn onderhoud met Burckhardt zou Hitier er aan herinnerd hebben, dat hij op 28 April in zijn rijksdagrede een plan tot regeling van het probleem-Danzig heeft uit eengezet. De „Fuehrer" zou voorts geprotesteerd hebben tegen de houding van de Poolsche regeering en met name tegen den toon van de op 5 Augustus door de Poolsche regeering aan den Senaat van Danzig gezonden nota. In welingelichte kringen wiist men er ech ter op. dat Hitier Burckhardt niet heeft be last met het overbreneen van voorstellen aan de leden van de Volkenbondscommissie van drie Hitier heeft, naar Reuter verneemt, voorts te Berchtesgaden met Goering en Himmler gesDroken over de laatste fasen in de ont wikkeling van den Europeeschen toestand. Heeft er nu werkelijk een plan voor een vier-mogendheden conferentie bestaan? In enkele kringen houdt men dit vol, doch meer en meer wordt het waarschijnlijker, dat het bericht slechts een der vele proefballons is geweest, die van tijd tot tijd worden opge laten. Hoe het echter ook zij, het plan is in ieder geval dood De geheele Duitsche pers keert zich toch verontwaardigd tegen het denkbeeld van een internationale conferentie tot regeling van het vraagstuk-Danzig. De bladen ver klaren eenstemmig, dat er geen sprake van een compromis kan zijn, ten aanzien van j Danzig, zoo min als voor den Corridor, om dat beide vraagstukken kwesties van „Duit sche eer" zijn. Er is slechts één oplossing mogelijk: een oplossing in den zin van de Duitsche eer. De „Nachtausgabe" schrijft: „Een compro mis is niet mogelijk. Conferenties over deze vraagstukken hebben geen enkelen zin. Als de democratische staten naar een dergelijke conferentie delegaties zouden zenden, die slechts tot taak hadden, zich tegen de Duit sche eer te verzetten, zou het eenige resul taat zijn. dat de toestand ernstiger werd". „Danzig is geen vraagstuk, aldus de „Lokal Anzeiger", maar een Duitsche stad, die tot Duitschland behoort, dat is alles. De Corri dor door Duitsch gebied is geen vraagstuk, maar een onzin, die moet verdwijnen. Kun nen de Polen nog langer voortgaan, naar goeddunken het verkeer tusschen de Duit- schers in deze Duitsche gebieden en Oost- Pruisen af te snijden of in te sluiten? Moe ten de Duitschers in deze gebieden nog lan ger zijn overgeleverd aan Poolsche haat en terreur? Neen. Het gezonde verstand en de feiten gebieden een billijke en verstandige oplossingen en dat kan slechts de Duitsche oplossing zijn Er is geen plaats voor com promis of conferentie". De „Angriff' tenslotte schrijft: „Het Duit sche volk gevoelt slechts afkeer en walging van dergelijke conferenties. Conferenties, compromissen en onderhandelingen hebben Europa geen vrede gegeven. De Corridor en Danzig zijn Duitsche vraagstukken, die nie mand anders aangaan. Wij zullen hier recht cn vrede brengen, zonder Engeland of tegen Fngeland". De Italiaansche pers pleit, naar Reuter meldt, met een eenstemmigheid, die offi- cieele inspiratip doet vermoeden, voor directe Poolsch-Duitsche onderhandelingen tot een vreedzame regeling van het vraag stuk-Danzig. De „Giornale d'Italia" schrijft: „Polen heeft bij onderhandelingen met Duitschland niets te verliezen: het kan door oplossing van het vraagstuk-Danzig tot vriendschap- pelijke betrekkingen met den grooten buur- staat komen. Als het echter oorlog prefe reert. zal het zijn geheele bestaan op het spel zetten. Polen moet er aan denken, dat Italië in een algemeenen oorlog zijn plicht zal doen en dat de spil onverwoestbaar als staal is. De democratische pers spreekt van mogelijke conferenties en van compromis sen. doch er zijn rechten, voor welker erken ning geen conferentie noodig is en die ge ëerbiedigd moeten worden. Dat zijn de Duit sche aanspraken op Danzig en de Italiaan sche aspiraties in de Middellandsche Zee en Afrika". Dergelijke redeneeringen komen in alle bladen voor. De „Lavorno Fascista" schrijft boven zijn artikel: „De eenige mogelijkheid onderhandelingen met Duitschland". Daarmede is voldoende aangeduid, dat aan een conferentie niet behoeft te worden gedacht. Zelfs buiten de vraag om. of En geland er aan had gewild, hetgeen zeer twijfelachtig was. Rond Danzig duurt inmiddels de „kleine oorlog" voort. De leider der jong-Duitsche partij in Opper-Silezië en ongeveer zestig leden dezer partij zijn evenals een aantal Duitsche bur gers gearresteerd. Zij worden beschuldigd van spionnage. De Danzigsche autoriteiten hebben giste ren drie Polen gearresteerd: twee spoorweg beambten en een postambtenaar. Uit Beuthen in Opper-Silezië wordt mel ding gemaakt van ernstige wrijvingen tus schen S A. mannen en Poolsche beambten. Beweerd wordt, dat de S.A. mannen, na de Polen gehoond te hebben, de Poolsche helft van het grensstation Beuthen zijn binnen gedrongen. Hierop ontstond een vechtpartij, welke echter geen ernstige gevolgen had. Wel kregen verschillende betrokkenen lichte verwondingen. De Poolsche autoriteiten te Chelmno heb ben ontdekt dat de bank van de Duitsche minderheid aldaar, de „Deutsche Bank", meer dan 40.000 zloty aan zilver had opge pot Bij huiszoeking werd een opdracht uit Duitschland gevonden, zilver op te potten. De directeur en de kassier van de bank zijn gearresteerd en de bank is verzegeld. De ontdekking werd gedaan in een groote campagne van de Poolsche autoriteiten het oppotten van zilver tegen te gaan en ter bestrijding van iedere manoeuvre tegen het crediet van den staat. In geheel Polen is de inschrijving van specialisten op ieder gebied der nationale verdediging begonnen. De inschrijving geldt voor mannen en vrouwen van 16 tot 60 jaar. Militairen, geestelijken en ambtenaren val len er echter niet onder. De toeloop op den eersten dag was zeer groot. In een rede te Redditch bij Birmingham heeft de Engelsche minister van luchtvaart, Kingsley Wood, onder meer gezegd: ..De duidelijke les van de laatste jaren is. dat, hoe meer wij bereid zijn en hoe sterker onze defensie is. des te grooter de bijdrage tot den vrede is. die wij kunnen leveren. In ieder geval kunnen wij in de ernstige dagen, die wij beleven, voorwaarts gaan in kalm vertrouwen en moed putten, niet al leen uit onze groeiende kracht en de eenheid van ons volk, maar ook en vooral uit het besef, dat dit alles steunt op recht en ge rechtigheid". Tijdens een diner van het congres inzake opvoeding tot democratie te New York. heeft graaf Baldwin, de vroegere Britsche premier, een rede gehouden, waarin hij o.a. heeft ge zegd, dat indien een oorlog zou komen, deze het Britsche volk eensgezinder dan ooit zou vinden. Engeland is krachtig in materieele BINNENLAND. De opbrengst der Rijksmiddelen (Binnen land, 2e Blad). Doodelijke verkeersongevallen te Zeist (Gem. Nieuws, 3e Blad)'. AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme handel - Gedrukte markt - Mee- rendeels lagere koersen - Amerikanen in reactie - Beleggingsmarkt weinig ver anderd. BUITENLAND. Duitschland weigert iedere conferentie over Danzig (Buitenland, le Blad). Besprekingen te Warschau, doch de spelde- prikken over en weer duren voort. (Buitenland, le Blad). Opening van het Zionisten-congres te Genève. (Buitenland, le Blad). Het spionnage-proces in België (le Blad). 25 jaar Panamakanaal (3e Blad). Csaky weer bij von Ribbentrop (Buitenland, le Blad). Fransch protest te Berlijn wegens mis handeling van een Fransch douanier Buitenland, le Blad). Overleden is de Poolsche leider Korfanty (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Des nachts iets minder koel. Plaatselijk ochtendmist. Overdag helder tot half bewolkt, droog warm weer. Zwakke tot matige Noordelijke tot Oostelijke wind. bronnen en het volk is overtuigd, dat van den uitslag van den strijd de vrijheid van de menschheid afhangt. In een dergelijk con flict moet Engeland zijn rol tot het einde spelen. Sprekende over zijn ervaring bb het leiden van eén groote democratie in den tijd na den grooten oorlog zeide Baldwin, dat de democratie de moeilijkste regeeringsvorm is, welke bestaat. In een totalitairen staat heeft de burger slechts te doen wat hem wordt bevolen, hij hoeft niet te denken of een keus te doen of verantwoordelijkheid te dragen. Het succes van de democratie berust hier op, dat iedereen zijn verantwoordelijkheid begrijpt. De democraat moet werken en moet bereid zijn voor zijn democratische Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Onder getee ke n de veek kwartaal A o. nbonne wonende (straat) wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf Vm,opqezonden te hebben aan onderstaand adres i tegen vergoeding van benoodigde portokosten

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1