LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD Eersle Blad Woensdag 16 Augustus 1939 Japan en bij de aansluiting de as De onderhandelingen te Moskou Compromisvoorstel verworpen Het bezoek van Franco VACANTIE-ADRES Alleen tegen Rusland? Stadsnieuws Een tweede stadhuisbrand Binnenland Uit de tusschenvoeging in laatste alinea bezield met den geest van Pilsudski, zal zou men geneigd zijn af te leiden, dat er dan 1 elke uitdaging aannemen en zich over toch een Duitsch-Italiaansch plan zou be- eiken vorm van druk beleedigd achten staan! Hoezeer het overigens wordt ont- In een te Warschau gehouden betooging •J* zijn moties aangenomen, waarin verklaard l(?f n2g ^.et JolSendewordt, dat het geheele land rustig blijft en dp titn hofril gen gedui;e1?- vereenigd, vertrouwt op de kracht van het l06^ enkele leger e" zich elke uitdaging zal ver actie zullen ondernemen teneinde de orga- zetten. Alle bladen publiceeren artikelen, waarin er de nadruk op wordt gelegd, dat Polen beschouwd moet worden als een natie van ROEMENIE. De grenzen zijn onaantastbaar EEN TOESPRAAK VAN KONING CAROL. Koning Carol heeft gisteren bij een revue van de Röemeesche vloot te Constanza een lofspraak gehouden, waarin hij waarschuw- soldaten. die bereid zijn hun leven te-offe- i °u een wijziginf„t! ren vcor het vaderland. Hun houding dr®ngen de. Roemeensche gienzen. „Wat tegenover het bezoek van Burckhardt aan Roemeensch is, kan met weggegeven wor is, zal verdedigd worden. Meer dan dat, wanneer iemand den vrede liefheeft, moet hij begrijpen, dat de grenzen, zooaLs die thans afgebakend zijn, niet gewijzigd kun nen worden zonder gevaar voor een wereld omvattende ramp." nisatie van een conferentie van de ministers van buitenlandsche zaken van Frankrijk. Engeland, Duitschland en Italië mogelijk te maken. 2. Daar Polen volgens de Brltsche garantie zelf moet beoordeelen of de clausule betref fend een casus belli bij een bedreiging van Eer"htès»aden TsT^w'J'VrTr'it^h" 70den"' 2eide dé koning, „en wat Roemeensch zijn onafhankelijkheid in werking zal tre-„2!? hoogst cntisch. Zij doen den, zal Groot-Brittannië de door de vier I "«teamen, d^t de Poolsche legeermg niets ministers overeengekomen oplossing van de S van bezoek aan Duitschland, dat Danzigsche kwestie aan Polen moeten voor- leggen met het verzoek te willen mededeelen I y p S!sf1 raltlatleI hee|i gebracht, of Warschau door die oplossing zijn onaf-2as net conservatieve blad, erzekert, hankeiijkheid bedreigd acht. schnjvendt over de Italtaansch-Düitsohe Een antwoord volgens hetwelk Polen zijn i besprekingen te Salzburg, dat geen deiini- onafhankelijkheid niet bedreigd zou achten, sieve beslissing is genomen. Het blad voegt HONGARIJE. Tibor van Eckhardt weer op het tooneel. Onder het opschrift „nieuw debuut" pu bliceerde Tibor van Eckhardt gistermorgen in het eerste nummer van het nieuwe blad Deliidfki Magyar Hirlap, dat te Mako uit komt, een artikel over de buitenlandsche politiek. Hij verklaart, dat „Hongarije geen pion is, zou het aanvaarden door Polen van de be- aal! tee, dat Berlijn een onmiddellijke trokken oplossing beteekenen. aclie met betrekking tot Danzig zou wen- 3. Indien deze kwestie zal zijn geregeld, sc,len. ooch dat het tot dusver door Rome, zal het bestand kunnen worden verlengd dat ^ch eerst den steun wensoht te ver- teneinde de vier ministers in staat te stellen zekeren van Spanje, Jauan, Hongarije en de andere kwesties te behandelen in een I Bulgarije, is weerhouden, volgorde waartoe in gemeenschappelijk „Gazeta Polska" noemt het in sommige" overleg zal worden besloten. kringen in het buitenland gedane voorstel Wij geven dit slechts volledigheidshalve, Danzig te verdeelen, onzinnig, overigens van oordeel dat Engeland gelet De Berlijnsche correspondent van de - op de besprekingen met Rusland, de sovjets i „Gazeta Polska" verklaart, dat volgens het die iemand naar eigen believen kan ver- al niet zou kunnen uitschakelen, afgezien geheel der ter beschikking van de buiten- schuiven op een schaakbord". „Wij zijn van de vraag of de kleine landen in zoo'n landsche journalisten staande inlichtingen 'Hongaren. WIJ hebben geen andere oriën- conferentie van „grooten" niet zouden zien in den loop der eerstvolgende drie weken teering en kunnen dan ook geen eenzijdige een houding van: wij beslissen over u en de spanning in de Poolsch-Duitsche be- buitenlandsdhe politiek voeren en wij kun- zonder u. trekkingen haar maximum zal bereiken I nen "iemand met het liet oog op vriend- De „Temps schrijft in het Bulletin de Politieke kringen te Berlijn geven echter in schappelijke samenwerking een politiek, Jour omtrent de z.g. vredesplannen: Noch gesprekken met vertegenwoordigers der laat staan een maohtmonopolle geven, de systematisch georganiseerde agitatie van buitenlandsche pers uitdrukking aan de Evenmin kunnen wij een politiek van het meening. dat men voor het congres van I montuur voeren. Wij kunnen ons niet laten Neurenberg geenerlei dramatische beslis- I meesleepen tot overdrijvigen en wij kunnen sing van de rijksregeering moet verwach- om onze eerzame politieke doeleinden te ten. Men veronderstelt algemeen, dat na verwezenlijken, niet worden meegesleept tot de besprekingen in Salzburg, Berlijn en Rome een plan tot „Europeesehe kalmee ring" langs den weg van herziening van den territorialen status zullen voorleggen. Volgens de Duitsch-Italiaansche opvatting zou de kwestie Danzig het criterium vor men voor den wil van Polen, Frankrijk en Engeland om den weg der ontspanning te betreden. de Danzigsche nationaal-soclalisten, noch de Duitsch-Italiaansche besprekingen te Salzburg, noch het bezoek van Burchhardt te Berchtesgaden kunnen ook maar in het minst den toestand veranderen indien het Duitsche plan, dat Italië heeft goedgekeurd en dat aan Burckhardt zou zijn voorgelegd, de rechten van Polen zou verkorten. Indien de plannen, gelijk te vreezen valt, neerko men op een onvoorwaardelijke aansluiting van Danzig bij het Duitsche Rijk met een erkenning van de volle Duitsche souvereini- teit over den natuurlijken toegang van Polen tot de zee. dan kan zulk een formule geen stevigen grondslag vormen voor een compromis. Aan den anderen kant wil men den vrede trachten te redden. In een beschouwing over het „vredes- front", schrijft de „Times" o.a.: geen woor den kunnen de eenvoudige, maar ontzaglijk ernstige zekerheid verhoogen, dat Groot- Brittannië met zijn bondgenooten zonder de minste aarzeling een oorlog zal ingaan om een Duitschen aanval op de onafhankelijk heid van Polen te verijdelen. Doch de „vre- desmogendheden" móeten een positief pro gram hebben en dit aan de wereld bloot leggen. Onderhandelingen zonder een algemeene beperking der bewapening zijn nutteloos. De nazi-opvattingen van .iebensraum" moeten verdwijnen en de Tsjechen moeten het recht van zelfbestuur hebben. De wettige aspira ties op koloniaal gebied moeten bevredigd worden zonder terug te keeren tot dc oude opvatting van volkeren en gebieden aL ruil- goederen. Worden deze voorwaarden ver vuld. dan behoeft er niet gewanhoopt te worden aan de vervulling der politieke, fi- nancieele en commercieele behoeften van Europa. De „Times" doet dan het denkbeel aan de hand van een nieuw „handvest" waar omtrent Europa het eens moet worden om zijn zaken te leiden. Na het volgende jaar zoo besluit het blad moet een vredescon ferentie gehouden worden. Alles is ervoor te zeggen, zulk een conferentie te houden, al vorens de „volgende oorlog" zou uitbreken, doch op voorwaarde, dat het een werkelijke conferentie van den vrede wordt. De Fransche en Engelsche militaire mis sies houden thans één enkele bespreking per dag met Worosjilof en diens medewer kers en wel van 's ochtends tien tot 's mid dags twee uur. Men was van meening, dat het voor de delegaties bezwaarlijk zou zijn twee maal per dag samen te komen, zooals oorspron kelijk was overeengekomen. De delegaties hadden dan geen tijd voor onderlinge be sprekingen. knaUeseTwHel.;;.IM een verstoring van den vrede.' „In overeenstemming met onze roemrijke traditie stellen wij altijd de belangen van Europa boven onze nationale belangen. MEXICO. Het door het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken ontworpen com promis-voorstel tot instelling van een raad van bestuur van negen leden is door de Mexicaansche regeering aanvaard,doch door de onteigende Amerikaansche petroleum- maatschappijen verworpen. In Danzig en omgeving is de toestand ongewijzigd. _/e oogaUoestand in het gepied oer Vrije Stad heet zeer kritiek. Alle Poolsche lan: arbeiders zijn vertrokken in verband met den algemeenen toestand te Danzig. Hoewel de autoriteiten studenten en schoolkinderen hebben gemobiliseerd, is de oogst nog niet binnengehaald. Het Duitsche ministerie van binnenland- sche zaken heeft besloten, in zijn officieele correspondentie met de Poolsche autori teiten voor de Poolsche namen de Duitsche namen te schrijven en de Poolsohe namen tusschen haakjes daarachter te plaatsen. Naar aanleiding hiervan heeft het Pool sche ministerie van binnenlandsche zaken nu besloten dergelijke brieven onbeant woord terug te zendén met verwijzing naar den tekst van het Duitsch-Poolsche aecoord van 1934 waarmede het Duitsche besluit geheel in strijd is. De jaarlijksche Poolsche feestdag 49ou MOOGE R'JNO'JK 96'TEL 226.IO GENERAL MOTORS SPECIALISTEN (Ingez. Med.) DUITSCHLAND. De moordenaar van Dollfuss geëerd. Te Weenen is voor het gebouw van de N.S.D.A.P. afd. Hernal een gedenkteeken onthuld voor Planetta, den „door beulshand vermoorde leider van de nat.soc. Juli- revolutie", aldus hetD.N.B. Gouwleider Bürckeï' ivas aanwezig. ENGELAND De I.R.A. zet zijn actie voort ten. De I.R.A. heeft geen twist met het Brit sche publiek, doch alleen met de Britsche regeering. De vergadering heeft een resolutie aan genomen. waarbij het voortzetten van de dynamiet-aanslagen werd goedgekeurd. ITALIË. Men werkt thans energiek aan de voor bereidingen voor een gTootsche ontvangst van generaal Franco, wiens bezoek aan Italië, naar men verwacht, in de tweede helft van September zal vallen. Men meent te weten, dat het Spaansche staatshoofd aan boord van een mlltair vliegtuig te Genua zal aankomen, waar hij van zal worden ontvangen door een prins van den vijftienden Augustus heeft dit jaar een het Huis van Savoye en een hooggeplaatste bijzondere beteekenis gehad met het oog op fascistische persoonlijkheid, waarschijnlijk den internationalen toestand. President Ciano. In een rede tot meer dan 12000 leden van de Iersch-Amerikaansche Alliantie te Chi cago heeft Sean Russel verklaard dat het Iersche republlkeinsche leger zijn dynamiet- aanslagen zal voortzetten, totdat de laatste het verzekeren Britsche soldaat Ierland zal hebben veria- gnomen tot het verkeren ZWITSERLAND. Geen betrekkingen met de Sovjets. De Zwitsersche federale raad heeft zich in negatieven zin uitgesproken over het door den nationailen raad aanvaarde begin- selvoorstel tot hervatting der betrekkin gen tusschen Zwitserland en Rusland, De voedselvoorziening. In verband niét den internationalen toe stand heeft de federale raad een aantal Mosclckl heeft te Wilna een imposante troepenschouw bijgewoond, terwijl ook ver der overal in het land, met name te War schau veel militair vertoon was. De radio heeft militaire liederen en marschen uit gezonden. President Mosclcki heeft een rede gehou den, waarin hij zeide: „Het Poolsche leger, Te Rome zou Franco als gast van den koning zijn intrek in het Quirinaal nemen, naar men vermoedt in het appartement van den prins van Piemont, dat in 1938 ook door Hitier bewoond is. Het programma zou onder meer een vlootschouw in de Golf van Napels en een militaire parade bevatten. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Onderqeteekende rconen-ie (straat), wensrjit het „LEIDSCH DA8BLAD" vanaf treek kwartaal Wo. abonne t'mopgezonden te hebben aan onderstaand adrtei tegen vergoeding van benoodigde portokoeten. van de voedselvoorziening des lands Den leiders van ondernemingen is gevraagd hun productie-capaciteit in tijd van oorlog en blokkade op te geven en gezinshoofden moeten zorgen dat zij een reserve-voorraad levensmiddelen in huls hebben. MOREELE EN GEESTELIJKE HERBE WAPENING BIJ DE VERKIEZINGEN. Een voorbeeld van toepassing van M. G. H. ontvangen wij uit Zwitserland, waar partijleiders juist de algemeene verkiezings campagne beginnen. Leiders van alle par tijen hebben zich openlijk verbonden om zich te houden aan een positief programma en om politieke en partij-anlmositeiten ge durende de komende campagne te vermij- detn. Zij besloten, in den geest van M.G.H. handelend, eenvoudig en eerlijk de con structieve kracht van hun partijprogram ma's aan te bieden, en om de kiezers zoo hun eigen keuze te laten. „Wij allen zijn hierin bij vorige verkie zingen te kort geschoten", voegen zij hier aan toe, en vanaf heden moeten wij een nieuwen weg inslaan. Dan zal Europa in staat zijn te begrijpen, welke kracht er ligt in een volk, dat zich verbindt om ten volle alle aan dat volk door God geschon ken krachten te gebruiken." Onder de onderteekenaars van deze ver klaring bevinden zich vertegenwoordigers van de Radicale, Katholiek-conservatieve, Socialistische, Liberale, Boeren en Vakver- eenigingspartijen. Is dit ook een mogelijkheid voor ons land? SPANJE. Vereenigingen ontbonden. De minister van binnenlandsche zaken heeft de ontbinding van alle vereenigingen. die als uitsluitend of voornaamste doel haar leden ontspanning willen verschaffen en die voor 17 Juli 1936 zijn opgericht, be volen. In het vervolg kunnen dergelijke vereenigingen slechts met vergunning van den minister worden opgericht. Volgens berichten uit welingelichte bron in Tokio is een plan door het Japan- sche departement van Buitenlandsche Zaken tot versterking van het anti- kominternpact opgesteld, dat een mili tair bondgenootschap tegen Rusland inhouden zou. Tegen de andere mogend heden zou het plan een algemeene for mule behelzen, waarbij Japan wel in be ginsel bijstand zou beloven aan de deel- genooten van de spil, maar zou "oor- stellen, dat de omvang van dien bij stand zal worden vastgelegd door over leg, dat de drie landen eerst zouden ple gen tegenover gebeurtenissen, die een bedreiging zouden vormen voor hun ge meenschappelijke belangen. Het plan is opgesteld door Arita en de diensten van het departement van Buiten landsche Zaken op verzoek van den eersten minister, Hiranoema. Het zou een uitwer king zijn van een ontwerp van Hironoema van 5 Juni, waarvan de hoofdzakelijke in houd door den keizer is goedgekeurd. Het plan van het leger, dat een algeheel en volledig militair bondgenootschap wilde, zou dus definitief door den premier ter zijde zijn gelegd, ondanks de belangrijke vorde ringen die kortelings in die richting werden gemaakt door de onderhandelaars in Europa. Het blijkt inderdaad, dat die vor deringen veeleer te Berlijn en Rome ge maakt zijn dan te Tokio, en dat de resulta ten, bereikt door Osjima en Sjiratori, dank zij de grootere bereidheid van Rome en Ber lijn vergeleken met begin Juni, door 'het Japansche kabinet niet zijn geratificeerd. Volgens aanwijzingen van politieke krin gen zou het leger een terugtochtpositie zoe ken, welke het in staat zou stellen later weer tot den aanval over te gaan in de richting van een algeheel en volledig bond genootschap. Terwijl het zich aansluit bij een algemeene formule, die geen nadere aanduiding geeft van den aard van den bijstand, dien Japan zou geven aan zijn deelgenooten tegen andere mogendheden dan de U.R.S.S., zou het leger: 1. trachten van de regeering de uitge breidst mogelijke interpretatie te krijgen van de tegenwoordige formule. 2. overwegen om Berlijn en Rome den waarborg te geven, dat een zeer breede uit leg op de meest loyale wijze in overeenstem ming met de driehoekspolitiek gegeven zal worden aan de bijstandsbelofte op den dag, waarop het noodig zal zijn deze belofte in daden om te zetten. Kortom de aanhangers van een militair bondgenootschap zouden niet al te zeer te leurgesteld zijn door hun terugtocht, aan gezien zij er van overtuigd zouden zijn, dat een militair kabinet te zijner tijd aan de verbintenissen van Hiranoema iedere an dere waarde zou kunnen geven dan die, welke het gematigde kabinet er aan hecht, dat verdacht wordt van inschikkelijkheid jegens de democratieën. In ieder geval is het niet twijfelachtig dat de onzekerheid, welke Japan omtrent zijn houding laat bestaan in geval van een con flict in Europa, een krachtigen druk moet uitoefenen op Engeland in de huidige on derhandelingen. Alle Italiaansche en Duitsche journalisten die zich thans te Tientsin ophouden, heb ben van hun bureaux te Tokio opdracht ont vangen, naar Mandsjoekwo te vertrekken. Men denkt, dat het niet onmogelijk zou zijn, dat de Italiaansche en Duitsche jour nalisten deze opdracht hebben gekregen naar aanleiding van de voorbereiding van een groot offensief, dat er toe bestemd is, de sovjet-Mongoolsche troepen, die zich nog in Mandsjoekwo bevinden, te verdrijven. Dit offensief zou ten doel hebben den bondge nooten van de as de militaire waarde van Japan te bewijzen. De Britsche autoriteiten hebben twee compagnieën troepen gedirigeerd naar de grens van het schiereiland Kowloen. Glster- avnod zijn de Japanneezen geland te Nam- tau in de delta van de Paarlrivier. De Ja panneezen zijn opgetrokken langs de grens naar Tsjoemtsjoem en legeren zich thans langs het grensgebied. Vanmorgen hebben vier Japansche vliegtuigen de stad Tsjoem tsjoem gebombardeerd, die daarna is bezet. De Japanners zijn opgetrokken tot 20 yards afstand van de brug over de rivier, die de grens vormt, en hebben aldaar de Japansche vlag geplant. De Japansche en Britsche troepen staan thans, slechts gescheiden door de brug, tegenover elkander. De toestand is kalm. Waarnemers gelooven, dat deze Ja pansche actie beoogt voorbereidingen te treffen voor een blokkade van Hong kong, gelijk aan die van de Britsche concessie in Tientsin. De kwestie-Tientsin Naar Reuter te Londen verneemt, over weegt de Chineesche regeering de zaak van de uitlevering der vier verdachte Chineezen uit Tientsin te onderwerpen aan het Haag- sche Internationale hof van justitie. China houdt vol, dat het uitleveren dezer verdach ten aan de Chineesche stroomannen van Japan in Noord China een schennis zou vormen van de verdragen van Tientsin. (De ze verdragen van 1858 vormen nog altijd een der grondslagen van de positie der vreemde mogendheden in China). Het Chineesche protest bij de Britsche autoriteiten is thans te Londen in onder zoek. Naar Havas uit Tientsin meldt, heeft de Amerikaansche mevrouw F. M. Richards, een dame van 59 jaar, het Amerikaansche consulaat er van in kennis gesteld, dat zij gefouilleerd is door Japansche schildwach ten op de grens van de Fransche concessie, toen zij die wilde binnengaan met twee manden groente. Zij had een identiteits kaart bij zich, afgegeven door den Ameri- kaanschen consul. Officieele excuses zouden zijn aangeboden. Volgens Reuter zou een der Japansche schildwachten mevrouw Richards een klap in haar gezicht hebben gegeven. Het Amerikaansche ministerie van bui tenlandsche zaken heeft bij den Japanschen ambassadeur inlichtingen gevraagd. Inmiddels heeft de anti-Britsche agitatie in China, tot een ander incident geleid, dat een ernstige afmeting dreigde aan te nemen, maar tenslotte nog goed afliep. De waarnemend Britsche consul te Tjiausji op het eiland Tahau, is, naar Domei seint, gisteren door 't ingrijpen van een Japansch landingsdetachement uit de handen van het gepeupel gered. Verlaat Tsjang Kai Sjek Tsjoenking? Volgens den correspondent van de „Asahi" te Sjanghai, gaat maarschalk Tsjang Kai Sjek zijn hoofdstad Tsjoengking veriatenen verplaatst hij zijn hoofdkwartier 180 mijl verder landwaarts naar Kiating aan de oevers van de Yangtse rivier. Bevestiging ontbreekt echter geheel. Rookwolken uit den toren! EGYPTE. De kabinetscrisis. Aly Maher pasja is aangewezen als kabi netsformateur. doch hij stuit op moeilijk heden. wegens meeningsverschil in de keuze der persoonlijkheden en de verdee- llng der portefeuilles. POESEN VAN HOOGE AFKOMST. De aandacht van vele voorbijgangers op de Breestraat en de Vischmarkt werd van morgen omstreeks elf uur getrokken door (het alleszins alarmeerende verschijnsel, dat zware rookwolken opstegen uit het bovenste gedeelte van den Stadhuistoren. De menschen bleven staan, staarden omhoog en bespraken met elkaar wat we! de oorzaak van deze rookontwikkeling zou kunnen zijn. Het groepje menschen groei de al spoedig aan tot een groote groep en met het aantal groeide ook de nerveuze stemming. Zoo het Leidsche Stadhuis ten tweeden male.2 Totdat na korten tijd de oplossing kwam: men was eenvoudig aan het lood smelten, waarbij eenig nat hout in den vuurpot te recht was gekomen! De kijkers gingen toen spoedig huns weegs! Intusschen vernemen wij nog een andere geschiedenis omtrent het Stadhuis, die evenwel, naar ons wordt verzekerd, niets met het bovenstaande te maken heeft. Eenige weken geleden bemerkten werk lieden, dat een poes in een der hoogste „vertrekken" van den Stadhuistoren het leven ad geschonken aan een drietal jon ge poesjes. Het merkwaardige was, dat de moeder poes zich overdag nagenoeg den geheelen dag schuil hield en eerst 's avonds, wan neer het werkvolk naar huis was, haar moederplichten ging vervullen. De poesjes zijn al eenige dagen geleden naar lagere regionen gebracht. Het zal wel niet moeilijk zijn een tehuis voor ze te vinden. Immers wie zou niet gaarne een poesje van zóó hooge komaf willen hebben? TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN Het 5-J. zoontje van de familie A. van der Sluis te Zuidwolde, gemeente Bedum, is gisteren bij het spelen in het Boterdiep ge raakt en verdronken. Gisteravond is men er na lang dreggen in geslaagd, het lijkje op te halen. DE MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN BUITENSLANDS. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeyen, is voor eenige dagen met verlof naar het buitenland vertrokken. HENRY ASSELIN ONDERSCHEIDEN. Hedenmorgen heeft de minister van bui tenlandsche zaken, mr. E, N. van Kleffens, in zijn kabinet den heer Henry Asselln. persattaché en „déléqué universitaire" van de Fransche legatie te Den Haag, mededee- ling gedaan van diens benoeming, bij be vordering, tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau en den heer Asselln de ver sierselen dier orde overhandigd. EEN KALF MET 2 KOPPEN EN 5 POOTEN. In den Noorderlegmeerpolder bij Nleuwer- Amstel is een kalf met 2 koppen en 5 poo- ten geboren. („Vad.") Bij Kon, Besl. is aan den heer mr, S. N. van Kleffens, administrateur, chef van de afdeeling Diplomatieke Zaken, met In gang van 1 Augustus 1939, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der radio- omroep controle-commissie, met dankbetui ging voor de door hem als zoodanig bewe zen diensten. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2