De Prinsesjes en Haar Vader BUITENLAND 80ste Jaargang WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1939 No. 24353 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD Prinses Irene in September gedoopt Algemeene Toestand De periode van geruchten over Danzig verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. re Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* toot Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 3.35 per week f. O.lt Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -t- portokosten: (voor binnenland L 0.80 per 3 mnd> ARCHAEOLOGISCH CONGRES. Bij K B. van 8 Augustus Ji. is alsnog tot mede-gedelegeerde van de Nederlandsche regeering bü het 6e internat onaal congres voor archaeologie. dat van 21 tot 27 Aug. a.s. te Berlijn zal worden gehouden, be noemd: dr w D. van Wijngaarden, direc teur van het Rijksmuseum van Oudheden alhier, en is aangewezen als hoofd van deze delegat.e prof dr. A. W Bijvanck, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier. GESLAAGD UITSTAPJE. Gisteren hebben bestuur en leden van het Wijkgebouw „Irene" Wijk 8 dei Ned Herv. Gem iKooikapel) onder leiding van den heer Joh. de Groot een geslaagd uit stapje gemaakt naar '«-Hertogenbosch en Oisterwijk. Om 6 45 vertrok het gezelschap per autobus van het Wijkgeoouw, via Den Haag en Rotterdam naar Breda Bij de nieuwe Moerdijkbrug werd uitgestapt en over de brug gewandeld om deze beter te kunnen bezichtigen. Het eerste oponthoud was Breda, waar koffie werd gedronken en verversch.ngen gebruikt Daarna werd de reis voortgezet naar 's-Hertogenbosch, waar onder deskundige leiding de mooie kathedraal, waar juist d enst was in- i en uitwendig werd bez.chtigd na een wan deling door Den Bosch ging de reis naar Oisterwijk en de beroemde vennen waar het middagmaal gebruikt werd. In voortreffelijke stemming werd ook de terugreis, welke over Utrecht g ng, afgelegd. Omstreeks halftien keerde het gezel- «chap weer in de Sleutelstad terug. LIJKJE OPGEHAALD. Gisteravond omstreeks negen uur is uit de Haarlemmervaart, dicht bij de ouder lijke woning, het lijkje opgehaald van het zevenjarig zoontje van den heer A. Het ventje was Dinsdagmiddag bij het henge len zonder dat Iemand zulks op dezen vrij drukken verkeersweg heeft bemerkt, te water geraakt en verdronken. De hoop, dat het kind misschien zou zijn verdwaald, is dus helaas niet bewaarheid. Het stoffelijk overschot is voorloopig naar het politiebureau overgebracht. BINNENLAND. I Passiva van Mendelssohn en Co. blijken hooger dan geraamd. (Financ., 2e BI.). j Wederom eenige ernstige verkeersonge- vallen. (Gemengd Nieuws, 3e Blad). t AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme handel Flauwe stemming Algemeene reactie Amerikanen lager Beleggingsmarkt nauwelijks prijs houdend. BUITENLAND. Nog allerlei geruchten over Danzig. (Bui tenland, le Blad). Japan en de verbinding met de as. (Bui tenland, le Blad). Britsch vliegtuig neergestort. Vijf dooden. Luchtvaart, 3e Blad). Gaat Japan opereeren tegen Hongkong? (Buitenland, le Blad). j AQUARIUM- EN TERRARIUMHOUDERS- VEREEN. „NATUURGENOT". Bovengenoemde vereenlging, afd. Leiden van den Ned. Bond van Aquarium-Vereeni- glngen, hield gisteravond een ledenverga dering in Huize Feenstra. In een kort openingswoord van den voor zitter, den heer A. B. Donk, deelde deze o m. mede, dat de in September plaats vin dende huiskeuring gehouden zal worden door twee door den Ned. Bond van Aqua rium - Vereenigingen bevoegd verklaarde keurmeesters n.l. de heeren J. G. van Roon te Den Haag en J. A. Zeeuw v. d. Laan te Voorburg. Hierna werden aan de hand van het keu- tingsreglement de laatste wenken gegeven. Achtereenvolgens passeerden fam, Jong- broed en enkele stellen aquaria de revue. Na de pauze werd de beschrijvingsbrief van het a.s. congres behandeld. Met groote vreugde werd er van kennis genomen dat het nadeelig saldo van den Ned. Bond van Aquarium-Vereenigingen in het afgeloopen jaar omgezet werd in een batig saldo van ruim f. 1400. Voor uitbreiding van den filmdienst zal door de afdeeling de heer lr. I. de Haas aangewezen worden. Als afgevaardigde naar het congres werd de heer M Raatsie benoemd. Te circa half twaalf werd deze geanimeerde vergadering gesloten. H.M. de Koningin maakte bovenstaande fraaie foto van Prins Bemhard met Zijn beide Dochtertjes, de Prinsesjes Beatrix en Irene. PLECHTIGHEID IN DE NIEUWE KERK TE AMSTERDAM. Het ligt in het voornemen van H.H.K.K.H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard, dat de doopplechtigheid van Prinses Irene zoo mogelijk in de maand September in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal plaats hebben. ZWEMINRICHTING „DE ZIJL". Diploma-zwemmen. In de Zweminrichting „De Zijl" vond on der groote belangstelling het zak-diploma- zvemmen plaats. De navolgende personen 2|jri geslaagd: de jongeheeren: Th. Berendsen, Arie Snel Tonnie de Romijn. Gerrit van Strien, Pieter Jacobs, J. Ober, Koos van der Mey, Koos «avier, Wim le Mair, Pieter le Mair Bram raas David Bakker, A. Bijkerk. Jacob schouten, Henk Trap, K...el L. v. d. Meer. J. D. Gerven. Henk Capel, C. P. Sjardin. W. D. du Prie, Kees T. Jabrings, Tom Nicboer, Pie ter Kwestroo, Jan Mark. Jan v. Meteren, Leo steen, Jan Dreef, Gerard Kapel, Bercns Fa- del, Frans Blom. Albert Stigter en Bouke sehaap. te Leiderdorp: de heeren: J. J. Ober. A. F. Hengeveld, G. terlind, A. Kooien, W. Frank. J. A. Houps, P. Sjardin en B. K. Nleuwenhuys. de jongedames: Ko Boeff, Annie de Graaf, W'lly Klinkhamer, Martha Bergman. Tine de Boer, Rina Klom, Lenie Lepelaar, Truus sjardin, Jannie Mark, Jannie Crania, Rie beerlings, Mientje Gelok. Annie Hamelink. one tie Wolf, Jannie Grcssie, Tony Brax- ™ven, Annie Herreur, Greetje Herreur boortje Swaak, Mien Stoute, Bep Crama. Jnnie Berendsen, Cor Zandvliet, Jannie schalks, Annie v. d. Voort. Fiep Zandvliet, "uus Zandvliet, Ali van Aken, Miep Zand- ™et. G. A. Blaauw. Annie de Wolf, en de dames: H. Jansen, J. v. d. Velde. A. d. Wilk, C. Regeer en S. v. Steenbergen. 'Vaar geen woonplaats vermeld staat is "etc Leiden. PLANTSOEN-CONCERT. De Christelijke Harmonie Vereen „Athalia" directeur de heer H. van der Veld, zal Don derdag a s. 's avonds 8 uur precies het con cert in het Plantsoen (Musis Sacrumi ver zorgen Men wordt beleefd verzocht gedu rende het concert niet te loopen. Onver hoopt niet doorgaan van het concert zal be kend gemaakt worden door de borden op de bekende adressen. Het programma luidt: 1. l'Attaque. marsch. Blankenburg; 2. Le Chant des Beffrois. ouverture, G. Gadenne; 3. Judex ide Mors et de Vital, Ch, Gounod; 4. Le Moulin de la fóret noire. F. L. van de Bogaerde; 5. Une soirée chez Schubert, Jos. Bauwens Pauze 6. a. Panache de Fran ce (G. Gadenne), b. Jour de Fête (J. Fur- geoti, c. Vieux Camarades (E. Laruei, d. The Gladiators Farewell <H. L. Blankenburg), e. Marca Legeria (L. Ganivez), f. Colonel Bo gey (J. Alfordl, Avec les Etendards (J. Fur- got), h. Le Drapeau de la Liberté (F. No- wowieski), Marche Americaine (J. P. Sousa), j Sous l'Arc de Triumph (A. L. Doyen INon-stop marschen-programma met medewerking van tamboers en pijpers. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Verhoef en Malmberg Vleesch- waren- en Conservenfabriek N.V., Hoofd straat 22, Sassenhe'm. De Statuten zijn gewijzigd De handelsnaam luidt thans: N.V, Vleesch- waren- en Conservenfabriek „Sassenheim" ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Het aantal geruchten rond Danzig houdt aan. maar dat er veel Juistheid in is ver werkt, wordt steeds minder waarschijnlijk. Om te beginnen is daar het bezoek van den Volkenbondscommissaris Burckhardt aan Hitier te Berchtesgaden. Officieel zwijgt men daarover. Burckhardt zelf be paalde zich er toe te verklaren: Ik ben slechts voor een kort verblijf in Duitscliland geweest en heb in den loop daarvan gelegenheid gehad, mij in het kort te onderhouden over bin- nenlandsche aangelegenheden, Danzig betreffende. Voorts zeide hij, dat hij de hoop op een vreedzame oplossing van het vraagstuk Danzig niet had opgegeven en dat het niet was uitgesloten, dat Marjan Chodacki, de commissaris-generaal van Polen in Danzig en Arthur Greiser, de president van den Senaat van Danzig, spoedig hun eerste on derhoud zullen hebben over zekere kwesties betreffende de Vrije, Stad. Veel wijzer wordt men er niet door! De onverwachte geheim gehouden ont moeting tusschen Hitier en den hoogen commissaris van den Volkenbond te Dan zig schijnt niets nieuws te hebben opge leverd. schrijft de diplomatieke redacteur van de „Times". Hitier schijnt het meest gepraat te heb ben, en niet minder krachtig dan tevoren Bij de aoor den 3ond van Chr. Politie ambtenaren in Nederland te 's-Gravenhage gehouden examens behaalden onze stadge- nooten L. A. Bots en C. J. v. d. Kaay het po- lltlediploma en onze stadgenoot K. Klinglen het diploma met aanteekening. Hedenmorgen omstreeks 10 uur is op de kruising van den Zoeterwoudsehen weg en de tramlijn naar Den Haag de 55 jarige Wielrijder J B werkzaam aan de afdeeling heelkunde van het Academ sch Ziekenhuis alhier, vermoedelijk doordat hij toet vol doende oplette, in botsing gekomen met een tram. gaande in de richttoe Den Haag, waardoor hy een e nd werd meegesleurd Hij bekwam verschillende wonden, naar het zich liet aanzien, gelukkig niet van ernst- gen aard en is ter onderzoek door den E.H D overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis. Zaterdagmiddag a.s. houdt de Speeltuin- vereeniging „Noorderkwartier" haar jaar- iijkscli tuinfeest Tusschen de spelen door. zal het vendelzwaaien gedemonstreerd worden. De tot officier van gezondheid der 2e klasse aangestelde vaandrig A. Th. Knoppers is heden door den garnizoens- I commandant beëedigd. zijn meeningen over Danzig, Polen en zelfs over andere kwesties, te hebben weerge geven. Burckhardt kreeg weinig kans zijn eigen meening te geven, hoewel hij als di plomaat, die het nauwste contact met beide partijen onderhoudt, wellicht zelf een schrandere opvatting heeft, hoe een vreed zame oplossing gevonden kan worden. Het onderhoud duurde slechts een half uur, zegt de „Daily Telegraph" en Hitier nam hiervan het grootste deel to beslag met zijn meening over Danzig weer te ge ven en vragen te stellen over de omstan digheden, waaronder plaatselijke inciden ten zijn ontstaan. Had het onderhoud den vorm genomen eener gedachtenwisseltog. dan zou Burckhardt het Britsche stand punt hebben kunnen verduidelijken, nJ. dat elke poging om den huldigen status van Danzig te wijzigen door geweld of drei ging met geweld, waartegen Polen zich ge noodzaakt zou zien zich te verzetten, ter stond de Britsch-Fransche garanties van gewapende hulpverleening in werking zou stellen. Burckhardt wist. dat de Britsche houding niet gewijzigd is, maar hij schijnt zijn opvattingen niet te hebben kunnen weergeven, en derhalve kan aan dit feit geen bijzondere beteekenis worden gehecht. Daarnevens blijft het gerucht rondom het resultaat van Salzburg. In den „Voelkischen Beobachter" schrijft de Weensche hoofdredacteur van dit blad. die in Salzburg is geweest, om.: Duitschland heeft er den laatsten tijd reeds herhaaldelijk op gewezen, dat het alleen de schuld van Polen en de overtol lige inmenging der Londensche politiek is. wanneer de oplossing van het Danzigsche probleem heden niet meer een aangelegen heid van de Duitsch-Poolsche betrekkin gen is, maar wanneer met het oog op de agressieve Poolsche houding, evenals de omsingelingsbedreiging van de Westelijke mogendheden thans de opheldering van deze Danzigsche kwestie niet door Duitsch land alleen verricht wordt, maar door de spilmogendheden wordt beschouwd als een gemeenschappelijk op te lossen taak. Voorts schrijft hij: als resultaat van de beraadslaging kan de volstrekte eensge zindheid in de beoordeeling van den toe stand en de gelijkheid voor 100 procent van opvatting ten aanzien van de toepas sing der middelen die zullen leiden tot de oplossing van die kwestie, geconstateerd worden. Het 12-Uhrblatt spreekt alle geruchten over Salzburg beslist tegen. Die geruchten bestaan uitsluitend in het brein der Londen sche en Parijsche sprookjesvertellers. Des nachts iets minder koud. Plaatselijk ochtendmist Overdag licht tot half bewolkt. Droog, vrij warm weer. Meest zwakKe ver anderlijke wind. Wij hebben geen conferentie noodig, om het Duitsche recht op Danzig vast te stellen. De geschiedenis en het volk van Danzig zijn de eenige getuigen van dit recht. Ook aan compromissen is ons niets gelegen. Noch in de kwestie Danzig noch in de kwestie corridor bestaat er voor ons een politieke koehandel. De cor ridor is tot een onverdraaglijk en on houdbaar feit in Oost-Europa geworden. Onverdraaglijke en onhoudbare feiten helpt men niet uit de wereld door een compromis. Dat geeft dus weinig hoop Ook in Romeinsche politieke kringen schijnt men thans de reserve te willen prijs geven, welke men tot nog toe, ook direct na de besprekingen te Salzburg, had betoond. Sinds gisteravond spreekt de pers een toon tje hooger. Men spreekt thans niet alleen meer over de „volkomen solidariteit van de spil" e.d., maar men richt tot de democratieën de aan maning, dat zij wel moeten begrijpen, dat zoowel Berlijn als Rome van oordeel zijn, dat Danzig een kwestie is welke in minimum tijd geregeld moet zijn als men geen cata strophe wil riskeeren. Men zegt, dat Europa thans een van de ernstigste oogenblikken beleeft sinds 1918, ernstiger misschien dan in September 1938. Duitschland en Italië, zoo voegt men er aan toe, beschouwen de Duitsche oplossing van de kwestie van Danzig als een zaak van prestige en van eer voor het Duitsche volk. De Duitsche regeering, die reeds zooveel successen behaalde, zal nooit toelaten, dat zij op diplomatiek terrein een verlies lijdt t.a.v. Danzig, wat gelijk zou staan met een eerste afzien van eischen. De democratische mogendheden moe ten wel begrijpen, zoo zegt men naar aanleiding van Salzburg, dat dit een laatste waarschuwing is en dat, indien men zou weigeren de politiek van om singeling prijs te geven zoolang het nog tijd is (want Ciano en von Ribbentrop „gaven na de besprekingen te verstaan, dat de deur nog open staat voor een vreedzame regeling"), dat men dan recht op een zeer nabije catastrophe zou afgaan.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1