BINNENLAND 77 verkeersongelukken in Juni r Een halve eeuw getrouwd De kwestie van het Raadslidmaatschap te Alphen IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 16 Augustus 1939 Zijt gij reeds lid Het drama van den hutkoffer In totaal werden door deze ongevallen 452personen ernstig gewond Uit Ned. Oost-Indië Jhr. Dr. P. J. van Winter Uit Ned. West'Indië Het 40-jarig Priesterfeest van mgr. Huibers Uitslaande brand te Katwijk aan Zee r i VRAGENRUBRIEK Wanneer is men lid van den Gemeenteraad? Behandeling voor Ged. Staten van Zuid-Holland VERDACHTE'S OVERBRENGING NAAR ONS LAND. Aneta meldt uit Semarang, dat de ge arresteerde in de koffermoord-affaire, hofmeester K., nog steeds blijft ont kennen. Bij zijn verhoor doet hij een omstandig verhaal van de wijze waarop hii zijn verlof van 9 dagen in Neder land heeft doorgebracht, waarbij hij echter de kardinale punten omzeilt. De gearresteerde zal met de ,-Marnix van St. Aldegonde" naar Nederland worden overgebracht, onder geleide van den hoofd agent der veldpolitie te Oengaran J J. Roose. De „Marnix van St. Aldegonde" ver trekt op 3 September van Semarang. Eer dere overbrenging is niet mogelijk, aange zien de „Indrapoera" reeds is volgeboekt, en het daarop volgende schip een vracht boot is. dat geen accomodatie heeft voor het vervoer van gevangenen. Den Haag tot tweede luitenant werden be- cedigd, vierde gisteren te Nijmegen zijn tachtigsten verjaardag. De jubilaris mocht van vele zijden be langstelling ondervinden. De commandant van de Koloniale Reserve, Overste J. Slag ter. defileerde met de troep van de Kolo niale Reserve langs het huis van den jarige en maakte daarna met luitenant De Jong van de Koloniale Reserve zijn opwachting. Zoowel van militaire als van burgerlijke zijde ontving de oud-generaal-majoor naast een grooten scaht van bloemen, vele tele grammen van gelukwensch uit binnen- en buitenland en Nederlandsch-Indië. Gep. generaal-majoor Bleckmann is o.a. Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en drager van andere eereteekenen voor belangrijke krijgsverrichtingen in At- jeh en op de Batakeilanden. DE A.S. SAMENWERKING TUSSCHEN DE AMSTERDAMSCHE EN DE ROTTER- DAMSCHE BANK. Conferentie tussehen de Directie der Robaver en de besturen der bediendenorganisaties. Gelijk bekend, hebben de hoofdbesturen der vier organisaties van kantoor- en han delsbedienden, kort na de publicatie van het communiqué betreffende de voorgeno men samenwerking tussehen de Amster- damsche en de Rotterdamsche Bank, zich, met het oog op de bediendenbelangen, welke hierbij in het geding zijn, tot de Directies dezer beide instellingen gewend met het verzoek om een onderhoud. Door de directie van de Rotterdamsche Bank zijn de vertegenwoordigers der be diendenorganisaties op 9 Augustus j.l. in conferentie ontvangen. Uiteraard droeg deze bespreking een informatief karakter, terwijl van de zijde der directie nog geen definitieve mededeelingen konden worden gedaan, aangezien de samenwerking tus sehen beide instellingen eerst op 1 Januari 1940 haar beslag krijgt, aangenomen dat de desbetreffende algemeene vergaderingen van aandeelhouders hieraan haar goedkeu ring hechten. Hoewel dus, omtrent hetgeen in de naas te toekomst ten aanzien van de personee- len dezer beide instellingen zal gebeuren, nog niets met zekerheid valt te zeggen, hebben de hoofdbesturen mede op grond van hetgeen in het verleden bij de Rotter damsche Bank bij inkrimping der perso neelsformatie is geschied den indruk, dat er ten behoeve van personeelleden, die tengevolge van de gewijzigde situatie zullen worden ontslagen, getracht zal worden door het treffen van een financieele regeling een overbrugging te verkrijgen van de pe riode gedurende welke zij tengevolge van het ontslag zonder inkomsten zullen zijn. DE .MINISTER VAN DEFENSIE BEZOEKT DE FOKKERFABRIEKEN. De Minister van Defensie, de heer A. Q. H. Dijxhoorn. heeft heden een bezoek ge bracht aan de Fokkerfabrieken te Amster dam. De minister werd vergezeld door gene- raalrmajoor P. W. Best, Commandant van de Luchtverdediging, Jr. J. H. Coops, direc teur van het Luchtvaartbedrijf te Soester- berg. luitenant-kolonel F. C van Heyst, Inspecteur van de Militaire Luchtvaart, luitenant-kolonel J. G. W. Zegers, van die inspectie, luitenant-kolonel D van Voorst Evekink, hoofd van de tweede afdeeling B, en luitenant-kolonel C A. Hartman, hoofd der vierde afdeeling B van het Departe ment van Defensie, alsmede door den ad judant van den minister, kapitein mr. H. J. Kruis. Na de lunch in restaurant Schiphol is de bezichtiging vanmiddag voortgezet. OUD-GENERAAL MAJOOR G. M. BLECKMANN 80 JAAR. Gep. generaal-majoor G. M. Bleckmann, een der negen hoofd-officieren van het Ko ninklijk Nederlandsch Indische Leger, die onlangs te 's-Gravenhage jubileerden ter gelegenheid van het feit, dat zij in 1879 te BELANGRIJKE ARCHAEOLOGISCHE VONDST TE LUNTEREN. Op terreinen, ioebehoorende aan notaris Dinger te Lunteren zijn door de gebr. De Ruiter prae-historische graven ontdekt, waarin men belangrijke gegevens hoopt te vinden betreffende de vroege perioden van bewoning van ons vaderland. Dr. F. C. Bursch. conservator van het Rijksmuseum voor Oudheden te Leiden, zal deze graven deskundig onderzoeken en blootleggen. Een twaalftal arbeiders onder zijn leiding is met de afgravingswerkzaamheden aange vangen. Waarschijnlijk zal over veertien dagen de arbeid zoover gevorderd zijn, dat het publiek kan worden toegelaten. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K. B. van 12 Augustus 1939, is be noemd tot rechter in de Arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage mr A. H. Prins, advocaat en procureur en kanton- rechter-plaatsvervanger te Amsterdam. BEGRAFENIS VAN LUITENANT TER ZEE GEERLINGS. MANOKWARI, 15 Aug. (Aneta/AN.P.l. Gistermiddag: om vijf uur werd alhier het stoffelijk overschot van den verongelukten vlieger, luitenant ter zee 2e klasse Geer- lings, ter aarde besteld. Omtrent den toestand van degenen, die bij het ongeluk met de Dornier-vliegboot zijn gewond, vernemen wij, dat deze bevre digend is. De matroos van den Heuvel en de matroos-telegrafist Grave werden per vliegtuig naar Ambon overgebracht. De overige gewonden zullen eveneens per vliegtuig worden vervoerd. De voorloopige gegevens betreffende de verkeersongevallen over Juni, zooals ver strekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek toonen wederom een ongunstig beeld, al is de relatieve toeneming van het aantal ongevallen ten opzichte van vorig jaar niet zoo sterk als in de vorige maand, schrijft de K.N.A.C. De cijfers voor het eerste halfjaar van 1939 zijn als volgt (tussehen haakjes de overeenkomstige cijfers van vorig jaar). gedood ernstig gewond Januari Februari Maart April Mei Juni 42 (52) 46 (39) 43 (42) 58 (69) 65 (49) 77 (66) 326 (306) 314 287) 361 (331) 413 (348) 500 (387) 452 (384) Voor zooveel uit de dagbladberichten kon worden opgemaakt, waren 12 dooden het gevolg van onverwachts overstekende voet- NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Vorchten Th. C. Frederikse, cand. en hulppred. aldaar. GER. KERKEN. Beroepen te Vlissingen (als hulppred.) H. J. Swierts, cand. te Maassluis. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Wormerveer M. v. d. Klis, cand. te Gouda. DANK VAN H. M. DE KONINGIN. BATAVIA, 16 Aug. (Aneta/A N.P.L Bij de opening van de vergadering van den Volksraad van heden deelde de voorzitter mede een schrijven te hebben ontvangen van den eersten gouvernements-secretaris, houdende een dankbetuiging van HM. de Koningin voor de telegrafische gelukwen- schen ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Irene ONDERZOEK NAAR BAUXIET EN GOUD IN SURINAME. Vliegtuig gecharterd. PARAMARIBO. 15 Aug. (Aneta/A.N.P.I De Biiliton Maatschappij heeft het vliegtuig ..De Snip" gecharterd voor kaarteerings- vluchten in verband met het onderzoek naar bauxiet. De maatschappij zet het onderzoek naar bauxiet en goud op degelijke «wijze voort. Van de zijde der Billiton-Maatschappij kon men ons bovenstaande mededeeling van onzen correspondent te Paramaribo bevestigen. Bij de K.L.M. bleek van dezen charter nog niets bekend te zijn. Wel kon men ons mededeelen dat men in onderhandeling was over k a a rtee rings vluchten, niet alleen met de Biiliton Mij, en andere particuliere concerns, doch ook met het Gouvernement.) BENOEMD TOT HOOGLEERAAR AAN DE RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Bij K.B. is benoemd tot gewoon hoog leeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks Universiteit te Groningen om onderwijs te geven in de vaderlandschc geschiedenis, de alge meene geschiedenis, de geschiedenis van de middeleeuwen en den nieuwcren tijd en de politieke aardrijkskunde Jhr. dr. P. J. van Winter, leeraar aan het Gemeentelijk Lyceum voor Meisjes te Amsterdam. Jhr. dr. Pieter Jan van Winter werd op 2 Augustus 1895 te Utrecht geboren. Hij be zocht in zijn geboortestad het gymnasium en Het zich na het behalen van het eind diploma als student in de Nederlandsche letteren aan de Universiteit te Leiden in- schrijven,aan welke hoogeschool hem in 1927 tevens de doctorsbul werd uitgereikt op een proefschrift, getiteld: ,.Het aandeel van den Amsterdamschen handel aan den opbouw van het Amerikaansche gemeenebest". Jhr. van Winter begon zijn loopbaan bij het on derwijs als leeraar aan het gymnasium te Leiden. Gedurende eenige jaren was hij verbonden aan de Hoogere Burgerschool te Groningen om laatstelijk werkzaam te zijn als leeraar aan het Gemeentelijk Lyceum voor Meisjes te Amsterdam. Jhr. van Win ter is voorzitter van het Nederlandsch Eco nomisch Historisch Archief, secretaris van „Amstelodamum" en secretaris van het hoofdbestuur der Nederlandsch Zuid Afri- kaansche Vereeniging. In 1933 schreef hij nog een aanvulUng op zijn dissertatie en vier jaren later verscheen van zijn hand het eerste deel van het his torische boekwerk: „Onder Kriigers Hollan- ders". Vandaag zijn voor onze stadgenooten Jo hannes van Hoven en mej. Adriana van der Steen, wonende Pakhuisstraat No. 2 nabij het Levendaal, de gouden bruidu- dagen ingegaan en 28 dezer hopen zij hun 50-jarige echtvereeniging te herdenken. Beiden mogen zich nog in een goede ge zondheid verheugen, hetgeen te meer tot vreugde stemt, wanneer men verneemt, dat de bruidegom reeds 12 jaar geleden wegens invaliditeit zijn werkkring vaarwel moest zeggen. Dit viel hem niet gemakke lijk. want gedurende 46 jaar was hij toen werkzaam geweest in de fabriek van Cra- nenburgh en Heringa, de laatste jaren als voorman. Hun huwelijk werd gezegend met de ge boorte van 11 kinderen, waarvan er zeven het gouden huwelijksfeest hunner ouders mogen meemaken Voorts zijn er 21 klein kinderen en 3 achter-kleinkinderen. Moge het krasse echtpaar nog tal van jaren voor elkaar en hun nakomelingschap gespaard blijven. DS. H. J. C. PIERSON. As. Maandag viert ds. H. J. C. Pierson, Ned, Herv. predikant te Ressen (Geld.) zijn 70sten verjaardag. Henri Jean Cretien Pierson werd 21 Aug. 1869 te 's-Hertogenbosch, waarz ijn vader, wijlen de bekende dr. H. Pierson ,toen predikant was. Hij bezocht het gymnasium te Nijmegen en studeerde aan de rijksuni versiteit te Utrecht theologie om in 1894 candidaat te worden in Gelderland. 2 Sept. van dat jaar bevestigde zijn vader hem te Ressen in zijn eerste en eenige gemeente, waaraan de jubilaris zich verbond spre kende over Hand. 20 24. Sinds 1900 maakt ds. Pierson deel uit van het classicaal be stuur van Nijmegen waarvan hij sinds 1914 praeses is. Ook is hij praetor van den ring Eist. en van de oprichting van de vereeni ging Kinderzorg daarvan eveneens voor zitter. Tal van jaren was hij in de classis Nijmegen secr. van den bond tegen Vac- cinedwang, wiens streven met succes is bekroond geworden. Ook was hij secr. Yan den Ned. Kinderzorgbond. HET PRIESTERFEEST VAN PROF. P. G. GROENEN. Eenige honderden personen hebben prof. P. G. Groenen, die gelijk gemeld gis termiddag te zijnent recipieerde ter gele genheid van zijn 40-jarig priesterfeest, ge- lukgewenscht. Onder hen waren minister Weiter, oud minister Goseling. Staatsraad Aalberse, 1 mgr. Noordam, hoofdaalmoezenier, mgr. van der Tuyn. deken van 's-Gravenhage en ver schillende andere geestelijken. Verder waren er on. vertegenwoordigers van de R.K. Artsenvereemging, van het Ned. Medisch Missie Comité en van de be sturen der Unie van Katholieke Studenten verenigingen en van de Studentenvereni ging St. Augustinus te Leiden, van welke beide vereenigingen prof. Groenen modera tor is geweest. gangers. 8 van spelende kinderen op den rijweg en 11 van onverwachts overstekende wielrijders, terwijl 3 dooden vielen op den onbewaakten overweg en twee personen on der trams geraakten. Drankmisbruik ver oorzaakte 4 dooden. Van de tallooze an dere oorzaken van doodelijke ongevallen mogen ter leering de volgende worden ge noemd: klimmen op rijdende auto's, onver wachts uit de file rijden, te veel links rij den, springen van banden, verkeerd de bocht nemen, geen voorrang geven, rijden op stilstaande voertuigen, enz. enz. Kortom, gebrek aan voorzichtigheid, be leefd/leid, verkeersdiscipline en kennis der verkeersregels, alsmede in enkele gevallen, als bijv. die der onbewaakte overwegen, van onvoldoende aanpassing van verkeerssitua ties aan de gewijzigde omstandigheden. Mgr. Huibers. Het 40-jarig priesterfeest van mgr. Hui bers. dat gisteren onder zoo groote belang stelling herdacht werd, is gisteren beëin digd met een intiemen feestmaaltijd, waaraan werd deelgenomen door de leden van het Hoogwaardig Kapittel, de Eere kanunniken, de hoofden der Seminaries en het uitvoerend comité van het Bisschops fonds, alsmede door den heer ir. P. J. Hui bers en mevr. Huibers, broeder en schoon zuster vand en bisschop Hierboven een foto van den jubilaris; tot ons leedwezen is gisteren tengevolge van een betreurenswaardig misverstand, een foto geplaatst van den voorganger van mgr Huibers. mgr. Aengenent. waarvoor wij onzen lezers onze oprechte verontschuldi gingen aanbieden. D.DD. rulvert de porlèn, doet de )euk bedaren, ver- irlicht en «terkt de huld- weeitelf. Flacons 75 et, i. 1.50 en 1. 2.50. Geneesmiddel® ifc a tegen HUIDAANDOENINGEN 1166 (Ingez. Med.) Foto Philips. P l Vannacht om ongeveer 2 uur werd hei Zuiderkwartier te Katwijk Zee, dat op het oogenblik door een groot aantal badgasten bevolkt wordt, opgeschrikt door het nieuws, dat een uitslaande brand was uitgebroken in perceel 10, in de Varkevisserstraat, be woond door den heer Prins. De brandweer onder leiding van den op- perbrandmeester den heer Herm. Parle- vliet was spoedig met de motorbrandspuit ter plaatse. Met een straal op de waterleiding en met een van de motorspuit werd in de vlammen gespoten, die reeds uit het dak sloegen. Verhinderd kon niet worden, dat eveneens het perceel No. 8, bewoond door mej. Van Duyvenvoorde werd aangetast; ook daar woedde de brand op de boven verdieping. Verdere uitbreiding werd voorkomen. Om 3 uur kon met de nablussching worden be gonnen. Op het terrein van den brand waren aanwezig de loco-burgemeester de heer J. Dubbeldam, de gem.-secretaris de heer D. C. O. Boekhoven en de Inspecteur van po litie, mr. R. Warmoltz De brand bracht tal van badgasten op ds been. Door de politie werd de Varke- vissersstraat in de omgeving van den brand geheel afgezet, zoodat de brandweer ongestoord haar blusschingswerk kon ver richten. Ook het perceel 12, bewoond door den heer Hermsen, kreeg waterschade. De woning van den heer Prins was juist in orde gebracht, teneinde heden nieuwe badgasten te ontvangen; zulks was ook het geval met het huis van den heer Hermsen. De perceelen waren wel voor brand- en waterschade verzekerd, maar niet tegen be drijfsschade. De oorzaak van den brand is vermoede lijk kortsluiting. van de afdeeling Leiden der Ned. Vereen, voor Luchtbescherming? Zoo niet, wordt het nog heden Secretaris is de heer D. C. KOE, Rapen burg 9, Tel. 24807 - Contributie naar draag- kracht (minimum 25 cent9 's jaars). Mevr. C. te L. Een fonds van dien naam komt niet voor in de lijst van instellingen, welke studiebeurzen verstrekken aan toekomstige Ju risten of bedragen uitkeeren aan personen als door u wordt bedoeld. M. P. te K. Katwijk. Leiden, Woubrugge, Nieuwveen, Uithoorn, Mijdrecht, Vinkeveen, Loenersloot, Vreeland, Ankeveen, Bussum. Totaal plm. 70 K.M. De treinreis Leiden—Amsterdam—Bussum kost 3e klasse enkele reis f. 1.60. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben gistermiddag in openbare vergadering be handeld het bezwaar van den heer H. van Kleef, lid van den gemeenteraad van Al phen aan den Rijn, tegen de niet-toelatin g van G. M. Herngreen en de toelating van A. J. Dekker als lid van dien Raad. De Raad van Alphen heeft, gelijk gemeld in zijn vergadering van 28 Juli jl. besluit genomen. Naar uit de mondelinge toelichting van den opponent bleek waS de heer Herngreen als raadslid benoemd verklaard en hij had deze benoeming aange nomen. Binnen den wettelijken termijn heeft hij zijn geloofsbrief ingezonden. den ingezonden geloofsbrief te onderzoe- ken. Als gemachtigde van het gemeenteDe- stuur optredende, voerde mr. F. A. Helm- strijd, gemeentesecretaris van Alphen aan. dat het lidmaatschap wordt verkregen Vóór liet onderzoek van dien geloofs brief heeft de heer Herngreen, zooals wij uitvoerig vermeld hebben, voor het lid maatschap van den Raad bedankt. De op vatting van den opponent is nu, dat de heer Herngreen niet kon bedanken, omdat hij nog niet was toegelaten, dus nog geen lid van den Raad was Volgens Oppenheim is Iemand weliswaar lid van den Raad zoo dra hij zijn benoeming heeft aangenomen, maar Van der Pot is van een andere mee ning. Prof. van der Pot stelt, dat eerst een lid wordt toegelaten, dan wordt de toela ting onherroepelijk en tenslotte is men lid van den Raad. Deze meening is ook die van den opponent. Tenslotte had de heer Van Kleef nog bezwaar tegen het feit, dat de Raad niet in de gelegenheid is gesteld door de benoeming en de aanneming- W toelating dient alleen voor de uitoefenin. van de functie. Voor de opvatting van den opponen pleit geen enkele wetsbepaling. Wanneer herroeping na de bereidverklaring nie mogelijk ware zou er bij overlijden stee» een vacature blijven. Pleiter herinnerde e aan, dat toen de heer Van Boeyen in ie minister werd. diens opvolger als Staten lid den zetel, welke hij eerst bleek te W' bleeren. heeft teruggewezen, voordat zijn toelating was beslist. De Raad e»1, Alpsen heeft zich dus een goede leen"» van Provinciale Staten van Zuid-Holia getoond. ,m Na re- en dupliek deelde de voor»', mede, dat Ged. Staten later zullen besi sen. 2-5

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10