LEID5CH DAGBLAD - Tweede Bied Dinsdag 15 Augustus 1939 FINANCIEN De Fa. Mendelssohn Co. Amsterdam WEERBERICHT. GEMENGD NIEUWS Wielrijder door trein gegrepen Een gevaarlijke brand te Hoorn Brand in een eiectrische centrale AGENDA „De Onverschillige" terecht VRAGENRUBRIEK CUN/T IN IITTEREN, VOORLOOPIGE SURSÉANCE VAN BETALING VERLEEND. De rechtbank te Amsterdam verleende gis teren voorloopige surséance van betaling aan Mendelssohn en Co. te Amsterdam. De rechtbank benoemde tot bewindvoerders mr. M. van Regteren Altena. advocaat en procureur te Amsterdam. A. Pierson te Baarn. firmant van de firma Pierson en Co. bankiers te Amsterdam en A. W. A. Meyer, procuratiehouder der firma Hope en Co. te Amsterdam. De schuldeischers zullen op Donderdag 30 No vember te twaalf uur in de raadkamer van de derde kamer der rechtbank worden gehoord, teneinde nader te beslissen over de definitieve verleening van de surséance van betaling. De voorloopige surséance is verleend met in gang van gisteren, terwijl publicatie hiervan werd bevolen in drie Nederlandsche. één Fran- sche. één Engelsche. één Amerikaansche. één Belgische, één Zweedsche en één Duitsche courant. De staat van baten en lasten der firma Men delssohn en Co. luidt: Baten: Kas. goud en coupons f. 216.749 Debiteuren in guldens 26.860.151 Debiteuren in vr. valuta30.051.120 BuitenL schatkistbiljetten 20.050.983 Fondsen 98.829.800 Te ontvangen fondsen13.359.191 Deelnemingen 7.033.322 Syndicaatsrekeningen 14.611.520 Onroerende goederen 1.160.966 f. 212.173.806 Lasten: Crediteuren in guldens f. 64.577.955 Crediteuren in vr. valuta57.515.811 Consortlale crediteuren 95.742.533. Nog niet betaalde chèques17.083 f. 217.853.389 Er is dus een tekort van f. 5.679.583. De balans laat nog geen definitieve conclusies toe. Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 773. Hedenmiddag 2 uur: 775. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het weer ln ons land wordt beheerscht door een gebied van hoogen luchtdruk, waarvan de kern over het Zuiden van de Noordzee is ge legen. In den afgeloopen nacht is deze hoogc drukking nog in beteekenis toegenomen. Onder Invloed hiervan is het weer in ons land, België Frankrijk en West Duitschland zonnig gewor den zonder dat in deze omgeving ergens groote zomerwarmte wordt aangetroffen. In den nanacht en eerste ochtenduren was het plaat selijk nevelig of mistig, In Schotland en Ierland doet de depressie invloed zich gelden. De lucht is daar meest zwaarbewolkt en in de afgeloopen 24 uur is eenige regen gevallen. Het centrum van de de pressie ligt hedenmorgen bij de Oostkust van Groenland. Zij dringt ook verder naar Scandi navië door, tengevolge waarvan de hoogedruk daar aan het afnemen is. In Noorwegen is de bewolking aanzienlijk toegenomen, terwijl om de Bothnische golf het weer nog fraai blijft. Over Hongarije en Oost-Duitschland ligt een vlak gebied van lagen luchtdruk, dat daar re gen en onweer brengt. Plaatselijk waren de afgetapte hoeveelheden neerslag buitengewoon groot. WEER DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Gistermiddag omstreeks vijf uur is de 60-jarige J. de Grecf uit Wouw, toen hij per rijwiel den onbewaakten overweg daar passeerde, door den trein uit Vlis- singen, welke op weg was naar Roosen daal, gegrepen. Het slachtoffer werd omstreeks honderd meter meegesleurd en was op slag dood. Het uitzicht ter plaatse is slecht. Een wachthuisje, dat niet meer als zoodanig dienst doet, doch hetwelk wel bewoond wordt, beperkt het zicht aanzienlijk. Na enkele oogenblikken vertraging heeft de trein de reis voortgezet. OPSLAGPLAATS VAN OLIE EN BENZINE IN VLAMMEN. Gistermiddag om vier uur onstond door onbekende oorzaak brand in de benzine- en olie-opslagplaats van de j WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorm.) Den Helder: Lichtbewolkt, zwakke N.O. wind Temp. 17 gr. C. min. 14 gr. C. Vlissingen: Lichtbewolkt. zwakke N.NO. wind Temp. 1 gr. C., min. 13 gr. C. De Bilt: Lichtbewolkt. zwakke N.N.W. wind. Temp. 16 gr. C.. min. 9 gr. C. Groningen: Lichtbewolkt. zwakke N. wind. Temp. 16 gr. C., min. 11 gr. C. Maastricht: Heiig en onbewolkt, zwakke N.O. wind. Temp. 12 gr. C., min. 9 gr. C. Buitenland (8 uur voorm.) Parijs: N.O. zwakke wind. Temp. 14 gr. C. mooi, gedeeltelijk bewolkt. Londen (Croydon)Windstilte, Temp. 12 gr. C.. mooi. Berlijn: Noord, zwakke wind. Temp. 16 gr. C., goed. gedeeltelijk bewolkt. Nice: Windstilte, Temp. 22 gr. C. mooi. Stockholm: O.N.O.. zwakke wind. Tem. 20 gr. C. goed. half bewolkt. N.V. Sinfina Vereenigde Petroleum- maatschappijen, aan het stationsempla cement te Hoorn. Voorbijgangers zagen hoe plotseling een geweldige vlam uit het dak schoot, waarna de opslagplaats direct in lichter laaie stond. Een zware rookkolom leverde een angstwekkend schouwspel op. Dadelijk werden politie en brand weer gealarmeerd. De politie hield het publiek op een afstand met het oog op het gevaar van een ontploffing. Naast de opslagplaats is n.l. een groote benzine tank gelegen. Het werk van de brandweer werd bemoei lijkt doordat de autospuit aanvankelijk wei gerde water te geven. Men bepaalde zich tot het nathouden der aangrenzenden opslag plaatsen, waarvan die van den machine- handel Fremeyer en Wij na het meeste ge vaar liep. In het brandende pand sprongen af en toe met een hevigen knal benzinevaten uit een. doch ongelukken bleven hierbij gelukkig achterwege. De opslagplaats, welke van zink was opge trokken. brandde geheel uit, terwijl de be langrijke voorraad olie en benzine verloren ging. De machine-opslagplaats van de firma Fremeyer en Wij na brandde voor een ge deelte uit. De waterschade is hier groot. In beide gevallen wordt de schade door ver zekering gedekt. Vele bezoekers van de ker mis. welke op het oogenblik te Hoorn wordt gehouden, begaven zich naar de plek van den brand om het vlammenschouwspel gade te slaan. Ook de burgemeester van Hoorn, mr. H .C. Leemhorst was aanwezig. ERNSTIG ONGELUK IN SLAGERIJ. Slachtapparaat ging af en verwondde een jongen. Een ernstig ongeval heeft zich gister middag afgespeeld in een slagerij te Blerick. Een 7-jarig zoontje van den den slager was met een 8-jarig vriendje uit Venlo, in den winkel aan het spelen. Op een gegeven oogenblik maakte de jongen zich meester van het veiligheids- slachtapparaat, dat hij op zijn vriendje richtte. Het wapen ging af en verwond de het jongetje ernstig aan het hoofd. In zorgwekkenden toestand werd hij naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht, waar onmiddellijk operatief werd ingegrepen. Hoewel men de hoop op herstel nog niet heeft opgegeven, bestaat er toch weinig kans, dat men den jongen in leven zal kun nen houden. ZANDSCHEEPJE GEZONKEN. Gistermiddag is het 100 ton metende motorscheepje „Avontuur" schipper D. Geer- ling, bij het invaren van de kleine Parksluis te Rotterdam, in aanraking gekomen met een steenen brugtrapje. Hierdoor werd een huidplaat aan de bakboordzijde onder de waterlijn opengescheurd, waardoor het schip veel water maakte en spoedig zonk. De opvarenden konden zich op den wal in veiligheid stellen. Het schip is verzekerd: de lading, die uit zand bestond, niet. Het schip zou vandaag gelicht worden. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 15 gr. C. (59 gr. F.) 12 uur 'smidd.: 17% gr. C. (64 gr. F.) HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE. Voor Woensdag. Voorm. te 4 u. 11 min.; nam. te 4 u. 33 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer". 'sMiddags 12 uur: 20 gr. C. Zweminrichting „De Zyl". 'sMiddags 12 uur: 19% gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Dinsdag: 8.58 n.m. tot 5.12 voorm. VOOR F. 2000 AAN GOUDEN SIERADEN ONTVREEMD. Een oude dame. die in de Kinderdijkstraat te Amsterdam een kamer op de vierde ver dieping bewoont, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat haar gouden sieraden, welke een waarde van ongeveer f. 2000 vertegenwoor digen, uit die kamer zijn ontvreemd. De politie staat tot nu toe voor een raadsel. Stroomvoorziening in de hoofdstad liep gevaar. KLOKKENKAMER VERNIELD. Een oogenblik heeft het er gister avond slecht uitgezien voor een der eiectrische centrales van Amsterdam en daarmede voor de geheele electrici- teitsvoorziening van de hoofdstad. Om half elf werd de brandweer gewaar schuwd voor een kleinen brand, die was uitgebroken in de eiectrische centrale aan de Hoogte Kadijk. Een motorspuit en een ladderwagen spoedden zich der waarts, maar nog geen kwartier later kwam een tweede alarm en nu reed 'n stroom van brandweerwagens in pijl snelle vaart door de straten naar het hooge electriciteitspaleis, waar zij bijna tegelijk op de ruime binnenplaats stormden; nog twee motorspuiten, nog een ladderwagen, een materiaalwagen, een personenwagen en nog enkele andere roodgelakte voertuigen meer. De brand woedde in een klokkenkamer van de afdeeling technische controle, waar diverse meetinstrumenten en andere laboratorium-apparaten zijn opgesteld. De portier had den brand ontdekt. Een dichte, benauwende rook kroop langzaam door het trappenhuis omlaag, onmiddellijk was de schuimbluschinstallatie in werking gesteld en wellicht door dezen maatregel is voor komen dat het vuur zich snel kon uitbrei den. Toch sloeg dit over naar het dak van de centrale hal, dat van hout is opge trokken en van hier zou het vuur zich gemakkelijk verder hebben kunnen ver spreiden. Doch op dat moment was sr wel zooveel brandweermateriaal en -personeel aanwezig, dat uitbreiding voorkomen kon worden, zij het dan ook met inspanning van alle krachten. Met twee stralen, waarvan een door 't trap penhuis en de andere via een ruim twin tig meter lange maglrusladder, die op de binnenplaats stond opgesteld, werd het vuur nu bestreden. De schuimbluschinstallatie. waarop ook twee stralen waren aangesloten en een aantal zoeklichten verleenden bovendien goede hulp. De brand was toen spoedig ge- localiseerd en een kwartiertje later geheel gebluscht. De klokkenkamer en het dak van de centrale hal werden vernield, terwijl van aangrenzende vertrekken eeaiige ruiten sprongen. Het gedeelte van de centrale, waarin de brand woedde, was reeds geruimen tijd bui ten bedrijf gesteld Wat de oorzaak be treft. vernemen wij, dat er waarschijnlijk broeiing is ontstaan in lappen, die gedrenkt waren in z.g. vloerolie, welke lappen in de klokkenkamer waren opgeborgen. Tijdens het blusschingswerk viel een brandwacht van een steenen trap. tenge volge waarvan hij een lichte hersenschud ding kreeg. Na door den G.G. en G.D. be handeld te zijn. werd hij naar huis ge bracht. Een andere brandwacht werd door glasscherven bloedend aan een hand ver wond. Ook hij werd ter plaatse verbonden. Kort voor middernacht zijn de brandweer wagens ingerukt. RANGEERTREIN ONTSPOORD BIJ HET WEESPERPOORTSTATION. Treinverkeer AmsterdamUtrecht geruimen tijd gestagneerd. Gisteravond even voor acht uur is tenge volge van een ontijdige wisselbediening een z.g. B.C.-rijtuig, een spoorwagon tweede en derde klas, deel uitmakende van een rangeer trein ontspoord ter hoogte van het Wees- perpoortstation te Amsterdam. De derail- leerende wagon schoot dwars over een aan tal sporen heen, waardoor ongelukkiger wijze de twee hoofdsporen van ae drukke lijn AmsterdamTJtrecht waren versperd. Onmiddellijk werden twee ongevallenwa gens met het daarbij behoorende personeel gerequireerd, resp. van de Rietlanden en van het Centraal Station. Voorts werden onmiddellijk maatregelen genomen om het reizigersverkeer zoo wei nig mogelijk stagnatie te doen ondervin den. Reizigers voor de richting Utrecht en verder, die op het Centraal-Station in den trein stapten, reden via Hilversum. I>e treinen uit Utrecht konden kort na het ongeval het Weesperpoortstatlon weer bereiken, omdat men er reeds heel spoedig in was geslaagd een hoofdspoor vrij te krij gen. Deze treinen konden de reis echter niet naar het Centraal Station voortzetten. Zij bleven op het Weesperpoortstation. vanwaar ze dan volgens de dienstregeling weer naar Utrecht vertrokken. Als gevolg van de ontsporing was n.l. een aantal wissels defect geraakt, waardoor het treinverkeer tusschen C.S. en WP. voor- loopig niet meer mogelijk was. Om half elf was deze storing verholpen. KAMPEERDERS SPEELDEN VOOR SPOOK. MAANS OP- EN ONDERGANG 15 Aug. op: 6 u. 11; onder 20 u. 09. PORTEFEUILLE MET f. 1700 VERDWENEN. De heer B.. uit Wassenaar, was in den avond en nacht van 5 op 6 dezer met zijn echtgenoote en een vriend te Scheveningen uitgeweest. Voor een etablissement in de Dirk Hoogenraadstraat deed zich een in cident voor. Doordat een onbekend gebleven r .an jen mevrouw B. een ongepaste op merking maakte, ontstond een vechtpartij, waarbij de heer B. den eersten klap uit deelde. Toen er politie bij kwam, zeide de heer B. dat het niets te beteekenen had en vervolgde zijn weg. Den volgenden dag miste hij echter zijn portefeuille met een bedrag van naar schatting f. 1700.en eenige be langrijke papieren. Hij deed aangifte bij de politie, waarbij hij het vermojdc.i uitsprak, dat de portefeuille hem tijdens de vecht partij ontrold was. De politie heeft tot nu toe r.og geen spoor kunnen vinden. Wel werd een man gearresteerd, dien men ech ter weer vrij heeft moeten laten. N.R.Crt Veldwachter neergeslagen. Aan de Westkust van Walcheren, aldus de ..Tel.", van Vlissingen tot Westkapelle, strekt zich een machtige duinenrij uit, wel ke in den zomer voor wat het gebied in de gemeente Wissekerk betreft, in een waar tentenkamp herschapen wordt Niet ver hier vandaan, een eindje het land in, ligt een oude boerderij, bewoond door de onge veer 80-jarige boerin P. K. Ondanks haar hoogen leeftijd en de eenzame ligging der boerderij woont deze vrouw geheel alleen. Op deze boerderij nu is in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. een vecht- j partij geleverd tusschen een groep kam- peerders en een tweetal veldwachters, waarbij een jongen uit Vlissingen, de achttienjarige C. B., door een schot uit een der politierevolvcrs getroffen werd, terwijl de gemeenteveldwachter Ver- schuure bewusteloos werd neergelagen. Eenige jaren geleden reeds werd verschil lende malen door onbekenden in den nacht een bezoek aan deze boerderij gebracht, waarbij de pogingen om binnen te komen vruchteloos bleken. Toen deze bezoeken zich enkele weken geleden bleven herhalen en het onderzoek door de politie geen succes opleverde, be sloten de politieautoriteiten de boerderij te doen bewaken. Nadat de gemeenteveld wachter cn een rijksveldwachter enkele nachten op de boerderij hadden doorge bracht, werd hun volharding Zaterdagnacht beloond. Het zal ongeveer half twee geweest zijn, toen men de nachtelijke bezoekers hoorde aankomen. Zij gingen daarbij zeer brutaal te werk. blijkbaar er op vertrouwende dat in den wijden omtrek niemand aanwezig was. Met stokken en andere voorwerpen werd op luiken en deuren geslagen, om de oude vrouw aan het schrikken tc brengen. Op dit moment achtten de veldwachters hun tijd gekomen om in te grijpen. Zij ble ken echter tegenover een groote over macht te staan. Elk nam een persoon voor zijn rekening, waarop de anderen op de vlucht sloegen. Hierop losten de veldwachters waarschu wingsschoten, met de bedoeling, de vluch tenden tot stlstaan te dwingen. Men bleef inderdaad staan, doch onver wacht gaf een der onverlaten den gemeente veldwachter Verschuure met een zwaren knuppel twee forsche slagen op het hoofd. Bewusteloos zakte de man ineen, waarbij zijn revolver, die hij in de hand hield, af ging. Het schot trof den 18-jarigen C. B.t leerling van de leerschool der Koninklijke Maatschappij De Schelde. Van schrik ble ven de kwajongens staair, waarop tot hun arrestatie kon worden overgegaan. De veldwachter werd door den dokter ter plaatse behandeld, terwijl B. naar het zie kenhuis Bethesda te Vlissingen werd ver voerd. Het bleek, dat de kogel in zijn borst gedrongen was, waarbij een top van de long geraakt is. Gisteravond was zijn toe stand redelijk wel. Alle aangehoudenen, waaronder zioh een tweetal meisjes bevindt, hebben een vol ledige bekentenis afgelegd. De opzet was om eens bij de oude boerderij te gaan ken om de vrouw schrik aan te jagen. Het meerendeel der jongens is te Vlissingen woonachtig, doch er bevonden zaCh ook kampeerders van boven den Moerdijk ondei Woensdag. Katwijk aan Zee: Casa Cara. De heer Schoon, derbeek van Ede. 7.30 uur nam. DAGELIJKS. Pieterskerkgracht 9: Tentoonstelling leerlin- genwerk „Ars Aemula Naturae". 1017 uur (tot 27 Augustus). DIVERSEN: BUITENLANDSCH GEMENGD. JONGEMAN MET EEN ROL LINNEN VAN 1 MILLIOEN ONDER DEN ARM. Om kwart voor twee gistermiddag wandelde, naar Havas meldt, een jonge man het paleis van justitie te Parijs binnen, die verklaarde Serge Bogous slavsky te heeten en te wonen in de Rue Saint Honoré 203. Onder rijn arm droeg hij een opgerold stuk linnen, dat, naar hij verklaarde, het beroemde schilder stuk „De Onverschillige" van Watteau was. welk schilderij, zooals men weet, op 11 Juni j.l. uit het Parijsche Louvre is ontvreemd. Ik was, aldus verklaarde de Jongeman, die kunstschilder bleek te zijn, verontwaar digd over de wijze, waarop men het prach tige schilderstuk van Watteau had gerepa reerd en „gerestaureerd" en besloot daarom het mee te nemen naar huis, om het daar in zijn oorspronkelijken staat te herstellen". Bogousslavsky voegde hieraan nog toe, dat hij een boek geschreven had over deze kwestie en dat hij zich, nu zijn werk voltooid was, ter beschikking stelde van het parket. Hij had zijn daad geheel alleen, zonder medeplichtige volvoerd, het schilderij uit de lijst gehaald en het opgerold onder zijn kleeding mee naar huls genomen. De politie, die dit fantastische verhaal aanvankelijk weigerde te gelooven, heeft het schilderstuk, dat de Jeugdige schilder bij zich had, laten onderzoeken door deskundi gen. die, na een grondige studie, verklaar den, dat het door Bogousslavsky overhandig de doek inderdaad ,.De Onverschillige" is van Watteau, wel schilderstuk op 11 Juni j.l. uit het Louvre was ontvreemd en welks waarde op zeven millioen francs wordt geschat. Het „Hbld." vertelt nog de volgende bij zonderheden Reeds anderhalf jaar geleden had de jeugdige „dief" het besluit genomen „L'In- dlfférent" te „leenen", zooals hij dat noemt Maar eerst begin Juni begon hij eiken dag, terwijl hij teekeningen maakte, om niet de aandacht op zich te vestigen, het ijzer- draad los te maken, waarmede het schil derij aan den muur was bevestigd. En Zon dag 11 Juni na half vier nam hij het schil derij, wikkelde het in een groot stuk papier en ging rustig het Louvre uit, zonder opge merkt te worden. Hij zeide: „Thuis gekomen, heb ik direct geconstateerd, dat men aan het schilderij gewerkt had, om er verbeteringen in aan te brengen. Ik heb het schilderij zijn oor spronkelijk beeld terug gegeven, o.a. door de diabolo weg te nemen. Daarna zocht ik een andere lijst voor het schilderij, meer authentiek dan die er om zat. Toen heb ik het boek, dat ik onder handen had en dat heet: „De slechte wijze van repareeren van schilderijen van meesters" voltooid." Toen hij eenmaal met dit werk gereed was gekomen, volgde de reactie. „Vrijwel onmiddellijk daarna," aldus Bogousslavskl, ..heb ik het met mijn zenuwen te kwaad gekregen Ik had het plan het schilderij naar het Louvre terug te zenden en me daarna te verdrinken. Een van mijn vrienden bracht mij van dit voornemen af en begeleidde mij naar den advocaat mr. Moreau. Het feit, dat ik de lijst mee terug breng, bewijst de waarheid van mijn verhaal. Trouwens, de suppoos ten van het Louvre kennen mij wel. Ik heb gehandeld ln het belang van de Kunst en dat ik in de gevangenis kom. laat mij onverschillig." De man. die den „Indifférent" geleend heeft, ls een blonde jongeman van gemid delde grootte met een Slavisch type, blau we oogen en een zachtaardig, eenigszins aroomend voorkomen. 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkunde bureau 9t4—U uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- aaardlgen 7—8 uur nam. 's Donderdags. Wtjkgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446): Consultatiebureau voor Al», hollsten, 8 uur nam. s Donderdags: Inst. voor Praeventleve Ot- neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). Inenting cegen dtphterle. 314 uur 's middags precies 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: ,,De stille verklikker van Scotland Yard". Eiken dag behalve VrUdags ook om 2 u„ Zon dag 2—7 en 8—11 uur, Trianon-Theater, Breestraat 31: 8 uur mm. Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 uur: „Trader Horn". Zondag v. 2—7 uur doorloopende voorstelling. Lido-Theater. Steenstr. 39: 2.30 en 8.16 u. n.m: „Ik geet een millioen" Zondag doorl. voorstelling van 27 en 8.16 uur. Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „Tarzan de ontembare". Zondag van 47 en van 811 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2.30 nam. Rex-Theater, Haarlatraat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam „De geheimzinnige Gamblne". Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling en 5 uur nam. Nova-theater (Katwijk aan Zee)„De gevan gene van Zenda". De avond-, nacht en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van 12 tot en met lt Augustus a.s. waargenomen door de apotheken: Hulp der Menschheld. Hooigracht 48, tel. 21060 en A. J. Donk. Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wil- helmlnapark 8, tel. 26274. D. B. te V. Neen, geen titels. S. C. B. te L. WU geven U ln overweging U met het lot te vervoegen bij een der hier ter stede bestaande loterij Kantoren. ROB. GERAERDS. Onze landgenoot Rob. Geraerds, die se dert September van het vorige Jaar als eerste regisseur verbonden ls aan den Kon. Nederlandschen Schouwburg te Antwerpen, deelt ons mede. dat hij, in verband met de zeer verwarde theatertoestanden aldaar, zijn verbintenis te Antwerpen niet zal ver lengen. NIEUWE SCHOUWBURG TE ARNHEM KOST RUIM F. 850.000. Aanvullend crediet gevraagd. In een prae-advies aan den gemeente raad deelen B. en W. van Arnhem mede, dat zij thans beschikken over de gegevens, welke noodlg waren voor de vaststelling van de eindrekenlng van den bouw van den Stadsschouwburg te Arnhem. De totale kosten van het werk blijken f. 854.541.57 te hebben bedragen. Voor den bouw was een bedrag van f. 765.000 beschikbaar, zoodat het crediet met f. 89.541.57 ls overschreden. HET SPOORWEGONGELUK IN AMERIKA. Uit Reno (Nevada, V.S.) wordt gemeld: De politie heeft ln verband met de ontsporing van de City of Francisco een man ge- arresteerd. Bij het ongeluk zijn 19 personen om het leven gekomen en 114 gewond. NOODWEER IN ZUID-TIROL. Tal van wegen en Brenner-spoorweg versperd. Een hevig onweer heeft ln het gebied van den Boven-Etsch gewoed en belangrijke schade aangericht. De verbindingswegen werden verbroken. De weg van het Carezza-meer naar de Dolo mieten ls door vier-en-twintlg grondver schuivingen vernield. Hetzelfde is het geval met den spoorweg over den Brenner, die ver sperd is door belangrijke massa's grond en steenen. Talrijke andere wegen werden ernstig be schadigd. De schade bedraagt ruim een millioen lire. ONTPLOFFING EISCHT VIJF DOODEN. In Lucera bij Foggia (Italië) zijn vijf per sonen om het leven gekomen als gevolg va1) de ontploffing van een stuk vuurwerk, dat gebruikt werd bij de t estelijkheden ter eere van den H. Hyppolitus, den bescherm heilige der stad. DE MOORD OP DEN BR1TSCHEN CONSUL TE MOSOEL. De regeering van Irak heeft besloten, mrs. Mock Mason, de weduwe van den Brltschen consul te Mosoel, die in April door een woe dende Arabische menigte vermoord is, een schadevergoeding van 20.000 pond sterlingte betalen. ONGELUK BIJ DE GRIEKSCHE MANOEUVRES. Gedurende oefeningen van een gemotori seerd cavalerie regiment bij Cavacli in Gne" kenland is een auto tengevolge van een ver keerde manoeuvre ongeslagen. Vijf soldaten werden gedood, vier gewond. 2—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6