STADSNIEUWS BUITENLAND 80sfe Jaargang DINSDAG 15 AUGUSTUS 1939 No. 24352 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Algemeene Toestand Geruchten rond Danzig, doch niets officieels bekend De toestand van de Prinsessen uitstekend Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD verwacht VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 3.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mntL) DE EERSTE NEDER LANDSCHE KUNST- WEEK. Bezoek aan Leiden. De deelnemers aan de eerste Nederland- sche Kunstweck hebben gisteren o.a. ook Leiden bezocht. Per autobus werd een tocht door de stad gemaakt, waarbij vooral aan dacht werd geschonken aan de wijze, waarop de gevel van het afgebrande Stad huis Is gerestaureerd. Een bezoek van lan- geren duur werd gebracht aan het Rijks museum voor Volkenkunde, waar onder des kundige leiding de belangrijkste voorbeel den van Hindoekunst werden bezichtigd. Groote bewondering vond de manier, waar op de voornaamste prachtige Boeddha beelden zijn opgesteld in een geheimzinnig halfduister, zooals zij waarschijnlijk in de tempels, waar zij thuis hooren, hebben ge staan. KINDEREN VAN LAV.V. NAAR KATWIJK. Gistermorgen trokken de kinderen van de leden en donateurs der Leidsche Werk- loozen-Vereeniging om half negen van het gebouw in de Burgsteeg naar de tram om naar het kampeerterrein te gaan van de Leidsche Duinwater-Maatschappij te Kat wijk a. d. Rijn. Hier werden allerlei spel letjes gedaan en werden de kinderen ont haald op vele versnaperingen. Des avonds om 7 uur keerden de kinderen zingende naar het gebouw terug, waar zij door de ouders werden afgehaald. Er past een woord van dank aan de win keliers en de directie van de Leidsche Duinwater-Maatschappij .die den kinderen dezen blijden dag hebben bereid. SPORTVELD LEIDSCHE HOUT. Aanbestedingen. De directeur van Gemeentewerken heeft hedenmorgen aanbesteed Bestek No. 8. per ceel I: Het maken in werkverschaffing van 8 stuks vaste toegangsbruggen tot het sportterrein nabij den Leidsche Hout. Per ceel IIHet bouwen in werkverschaffing van 5 stuks kleedruimten op het sportterrein nabij den Leidsche Hout en het uitvoeren van daarbij behoorende werken. Er waren 12 biljetten ingeleverd met de navolgende inschrijvingen: G. van Eek, Zegveld en W. Hoog&raaten, Oegstgeest, perc. I f.7950; II f21.094W. C. Heemskerk en W. Oudshoorn. I f. 10.260; II f. 19.760. in massa f. 29.760; C. Koppe, Al phen, in massa f. 31.600; J. Bogaards, Oegst geest.. f.7722; II f. 19.254; Th. G. Barthen I f.8800: II f. 20.500; C. Godschalk en Co., I f. 10.300; II f. 19.860; I. Th. Cornet, I f. 10.400; II f. 19.000; in massa f. 29.300; J. Vogels en v d. Hulst en Zn., Wassenaar, in massa f. 31.400: L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand, in massa f. 29 300; H. C. Bouter en A. G. Hartevelt, II f. 23.500; Th. Meyers en Zn., Oegstgeest, I f.7990; II f. 19.554; in massa f. 27.544; A. J. Langeveld, I f.9600; II f. 22.822. De gunning is aangehouden. Waar geen woonplaats is vermeld, wonen de inschrijvers alhier. De Duitsch-Italiaansche besprekingen en het bezoek van Volkenbondscommissaris Burckhardt aan Hitier brengen tal van hy pothesen in de wereld die het niet mogelijk is aan de juistheid te toetsen. Direct na zijn terugkeer te Danzig van Berchtesgaden heeft Burckhardt Chodacki. den Poolschen commissaris, ontvangen als ook Greiser, den Senaatspresident, teneinde hen in te lichten over het resultaat van de besprekingen te Berchtesgaden. Kennard. de Engelsche ambassadeur te Warschau, heeft een bespreking met Beek gehad, nadat deze reeds den Franschen en den Amerikaanschen ambassadeur ontvan gen had. Ook heeft Beek den Pauselijken nuntius ontvangen. Men verwacht, dat een intens diplomatiek contact te Warschau ook gedurende de komende dagen zal plaats vinden. Uit Berlijn meldt Havas, dat de geruchten over een mogelijke vreedzame oplossing, hoewel deze totnogtoe waarschijnlijk een werkelijken grondslag missen, inderdaad een meer optimistische noot in den inter nationalen toestand, zoo als men dezen van Berlijn uit ziet, heeft gebracht. De pers is minder dreigend dan de vorige dagen en de technische mogelijkheid van een oplossing wordt toegegeven. De officieele kringen zijn nog meer gesloten dan anders en geen enkel détail over hetgeen misschien Berchtes gaden besloten Is, lekt door. De meeste bla den stellen Danzig als eerste probleem, dat moet worden opgelost, aan de orde, daaraan toevoegende, dat dit echter deel moet uit maken van een algemeen proces van revisie. De Boersen Ztg. zegt in een overzicht van de situatie, zooals deze zich voordoet na de bijeenkomst van Salzburg, dat Duitschland geen geschilpunten met Engeland en Frankrijk heeft, die niet in vrede kunnen worden opgelost. De kwestie van Danzig heeft niets te maken met de Poolsche onaf hankelijkheid en Duitschland heeft beslo ten de Danzigsche aangelegenheid op te lossen, wanneer daartoe het oogenblik is gekomen. Duitschland beschikt over de macht daartoe en zal deze macht gebruiken, indien het er toe gedwongen wordt. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft, dat het vraagstuk Danzig in een critiek stadium is gekomen doch dat men op weg is naar een oplossing. Inderdaad is de vrije stad nationaal-so- cialistisch en de inwendige organisatie is vrijwel geheel aangepast aan de Duitsche organisatie. Het zou dus niet moeilijk zijn geweest tot een modus vivendi te komen, doch de Westelijke mogendheden, welke in vloed op Polen hebben, hebben Polen ge noopt tot een ontoegeeflijke houding, in- plaats van een overeenkomst te vergemak kelijken. Vermoedelijk moet ook de reden biertoe gezocht worden in de illusie van een Russische interventie. Men meende te Parijs en Londen, dat, indien Mc kou zijn aarze lende houding op zou geven, de ring om Duitschland gesloten zou zijn. Men zou dan op Poolsch gebied de zaak uit kunnen vech ten. In werkelijkheid zou. indien de Sovjet- Unie tot dezen gevaarlijken stap zou over- Eaan, dit een actie van Japan uitlokken en bovendien wenschen juist de Polen het minst Russische interventie. Indien men op het oogenblik de moge lijkheid van een Russische interventie niet uit kan sluiten, men kan evenmin de moge lijkheid uitsluiten, dat Rusland neutraal zal blijven en hierbij wordt gewezen op de eco nomische onderhandelingen, welke worden gevoerd tusschen Berlijn en Moskou. Polen, tot een conflict gedreven, zou zich dan geïsoleerd zien in het Oosten, terwijl de befaamde garanten geen mogelijkheid zou den hebben onmiddellijk op Poolsch gebied in te grijpen. De diplomatieke redacteur vraagt verder welke belangen Frankrijk te Danzig heeft om zijn laatste reserves ten offer te bren gen en waarom Engeland Danzig zijn wil wil opleggen. Wat er ook van zij. men moet herhalen, dat de solidariteit van de spil van belang is voor het politieke vraagstuk en actief zou kunnen worden. Intusschen zegt Stefani niets over het Mussolini toegedachte plan een conferentie van vier te beleggen, zoo noodig van vijf, als Polen zou meedoen. Warschau geeft echter een officieel dementi van „compromis plannen voor Danzig". De Italiaansche bladen vragen zich af, of Polen werkelijk op de hulp van de „omsin gelaars" kan rekenen, zij maken vergelij kingen tusschen de situatie van Polen thans, en die van Tsjecho-Slowakije in Sep tember van het vorige jaar. „Polen vergeet volkomen, dat het gedwongen is, in dezelfde belangensfeer met Duitschland te leven, en dat zijn betrekkingen met de democratieën slechts van tijdelijken aard zijn. De asmo- gendheden, wier totalitaire vriendschap reeds lang niet meer bewezen hoeft te wor den, zijn thans ook tot een totalitaire actie bereid. Daarom moet Polen tot bezinning komen voor het te laat is", zoo besluit de Italiaansche pers haar commentaar. De Fransche bladen zien daarentegen in de houding der as-mogendheden een tra gische impasse, „daar Italië en Duitschland niet kunnen ontkennen dat Polen ongevoe lig is voor intimidatie, en dat de aan dit land gegeven garanties in elk geval in wer king zullen treden". De Fransche pers kent aan de resultaten van het onderhoud te Salzburg geen andere waarde toe. dan dat zij Mussolini's en Ciano's eigenliefde hebben gestreeld. De „Temps" vestigt echter nogmaals de aandacht op de geruchten volgens welke de totalitaire staten binnenkort een „vredes offensief zouden beginnen, waarvoor het plan tot in alle bijzonderheden door Ciano en Von Ribbentrop zou zijn uitgewerkt. Het blad besluit dan: De situatie is niet meer dezelfde als vorig jaar en elk plan, dat van te voren door Rome en Berlijn eensgezind is uitgewerkt, moet met een groote terug houdendheid worden ontvangen. Ook in de Engelsche pers treft men soort gelijke geruchten aan. Zoo schrijft de re dacteur van de „Star", dat hij in staat is om te bevestigen, dat Mussolini zelf een plan heeft opgesteld op het probleem van Danzig op te lossen Volgens dit blad zou bedoeld plan prac- tisch overeenkomen met het voorstel, dat generaal Smuts In 1919 heeft gedaan, en dat de vredesconferentie toen heeft gedaan. Het plan van Smuts stelde in hoofdzaak voor, om Danzig onder Duitsche souvereiniteit te stellen, en zekere garanties aan Polen te geven, onder internationale controle. Hij stelde voor de controle op deze garantie aan den Volkenbond toe te vertrouwen, terwijl Mussolini de voorkeur zou geven aan een commissie, samengesteld uit Polen en Duit- schers en een neutralen vertegenwoordiger. De „Star" voegt er aan toe; Het schijnt dat de Duitschers het plan hebben afge wezen. In elk geval zouden de Polen het reeds verworpen hebben. De „News Chronicle" schrijft uit Rome: Wat precies ingevolge de Duitsch-Italiaan- sche besprekingen besloten is. is niet ont huld. maar het is veelzeggend, dat welin gelichte kringen er thans van overtuigd zijn, dat de crisis betreffende Danzig voor het oogenblik is uitgesteld. De „Kurjer Poranny", een der spreekbui zen der Poolsche regeering. bepleit de in stelling van compensatiegerechtshoven ter bescherming van de goederen en bezittin gen van Polen in Duitschland. Het blad schrijft, dat, indien Polen schade mochten lijden ten aanzien van hun bezit tingen in Duitschland. de bezittingen en eigendommen van Duitschers in Polen de consequenties daarvan zouden moeten dra gen. Voor de practlsche uitwerking van dit beginsel bepleit het blad een registratie van de Duitsche bezittingen in Polen en de in stelling van compensatiegerechtshoven, die bevoegd zouden zijn tot regeling van ieder bepaald geval, waarin Poolsche belangen in Duitschland zouden zijn geschonden, tot raming van de schade en tot vaststelling van de compensatie, die geheven zou moe ten worden van de Duitsche bezittingen in Polen. Het blad voegt hieraan toe, dat dit denkbeeld natuurlijk krachtig verzet van Duitschland uitlokt, hoewel de gedachte van „clearing" overal aanvaard is, voor zoo ver het handelskwesties betreft. Het orgaan is van oordeel, dat de clearingmethode even eens toegepast kan worden ter verdediging van de bezittingen van de burgers van een land, die in het buitenland wonen, te meer, daar deze compensatierechtbanken niet zouden kunnen worden beschuldigd van in menging in de binnenlandsche zaken van Duitschland. De „Kurjer Poranny" besluit: „Deze recht banken zullen snel ingesteld moeten wor den. aangezien wij niet zullen toestaan, dat Poolsche burgers het slachtoffer worden van een legalen diefstal". Uit Danzig verneemt Havas, dat de politie Zondagavond twee inspecteurs der Poolsche douane, Goelakowski en Slowiskowski, die zich per motorboot van het douanebureau Lotsenberg naar het schiereiland Holm in de haven van Danzig begaven, gearresteerd heeft evenals den bestuurder van de boot. den Poolschen burger Gornik. Nadat de Poolsche autoriteiten herhaaldelijk om in lichtingen hadden gevraagd, heeft de politie gistermiddag bevestigd, dat drie personen zijn gearresteerd onder verdenking van smokkelarij van anti-Hitleriaansche pam fletten. Verder verneemt men, dat tot dusverre geen onderhandelingen over het vraagstuk der Poolsche douanecontrole zijn geopend door het Poolsche commissariaat-generaal en den senaat van Danzig. Op een grenspaal te Zbaszyn aan den spoorweg BerlijnWarschau zijn gister nacht voor Polen beleedigende opschriften aangebracht. Men heeft vastgesteld dat Duitschers, die de grens hadden overschre den, de daders zijn. Te Szarlej bij Kattowitz is een Poolsch politieman doodgeschoten door een lid van de Duitsche minderheid in Polen, toen hij een ander lid van deze minderheid opbracht De arrestant is erin geslaagd naar Duitsch land te vluchten, doch de moordenaar werd gearresteerd. Beiden waren lid van de „Jungdeutsche Partei". De Poolsche autoriteiten hebben de ver spreiding verboden van 25 bladen of perio dieken, voor het meerendeel Duitsche, w.o. het blad van Henlein, „Die Zeit"dat te Reichenberg verschijnt. Verder zijn drie Russische bladen verboden, waarvan een wordt uitgegeven te Bratislava en twee te Moskou. De rechtbank te Breslau heeft acht per sonen uit Hindenburg in Opper-Silezie we gens „voorbereiding tot hoogverraad" ver oordeeld tot straffen, varieerende van zes maanden tot drie jaar dwangarbeid. Over de feiten, die tot de beschuldiging geleid hebben, is geen enkele mededeeling gedaan. PRINSES JULIANA MOCHT GISTEREN HET BED VERLATEN. Men meldt ons van officieele zijde, dat het met den gezond heidstoestand van H.K.H. Prinses Juliana en de jonge Prinses Irene steeds goed blijft gaan. H. K. H. Prinses Juliana heeft gisteren reeds gedurende korten tijd het bed mogen verlaten. DUITSCHLAND. Uit het protectoraat De president van politie te Praag heeft een bekendmaking uitgegeven betreffende de positie der Joodsche bevolking in het openbare leven. Daarin wordt gezegd, dat het personen van Joodsche afkomst verbo den is, een aantal met name genoemde café's te bezoeken. Café's wier eigenaars of bedrijfsleiders van Joodsche afkomst zijn, of die voor het meerendeel door Joden worden bezocht, moeten een uithangbord: „Joodsche Onderneming" hebben. Openbare badgelegenheden moeten spe ciale afdeelingen reserveeren voor perso nen van Joodsche afkomst. De eigenaars of bedrijfsleiders van Jood sche afkomst moeten hun bedrijven voor zien van een bord met „Joodsche onderne ming." Ziekenhuizen, armenhuizen en sanatoria moeten gelijktijdig gebruik van dezelfde ruimten en inrichtingen door personen van 'niet-Joodsche en van Joodsche afkomst vermijden. Naar aanleiding van een stap van de Britsche ambassade te Berlijn is het bevel tot vertrek, dat Parker, correspondent van de „Times" en de „New York Times" te Praag had ontvangen, ingetrokken. Zondag hebben 100.000 Tsjechen een be devaart ondernomen naar Domazlice. een stad aan de grens tusschen Sudeten- Duitschland en het protectoraat, welker annexatie in het vorige jaar de Tsjechen zeer getroffen heeft. Voor de reusachtige menigte, die uit alle hoeken van Bohemen en Moravië samen gestroomd was, hield kanunnik Stasek, de vroegere leider van de Tsjechische volks partij. een rede. waarin hy den nadruk leg de op het nationalistische karakter van de betooging. Hy zeide o.a. „Wy zullen elkan der nooit verlaten, wy zullen ons geliefde Tsjechische land nooit verraden en het tot onzen laatsten ademtocht liefhebben." De menigte antwoordde met de woorden: „Dat zweren wy." Een protest van den aartsbisschop van Vadcrborn. De „Osservatore Romanc" publiceert een protest, dat de aartsbissohoo van Pader- born. mgr. Klein heeft gericht tot oen gouwleider van Munster, Meyer, ten aanzien van een historiseren optocht, welke onlangs te Paderborn is georganiseerd De aarts bisschop ziet hie: n een terugkeer tot het tydvak van de ergste godsdiensttwisten. De aartsbisschop noemde dezen optocht ten uitdaging en heeft aangekondigd, aat" hy de organisati.tni voor den rechter zal dagen. BINNENLAND. Redevoeringen van de socialistische minis* ters te Amsterdam (Binnenland, 2e BI.) Het drama van den hutkoffer. (2e Blad) Wielrijder op onbewaakten overweg te Wouw gegrepen en gedood. (Gemengd, 2e BI.) Brand in de electrische centrale te Am sterdam. (Gemengd, 2e Blad) Gevaarlijke brand te Hoorn. (Gemengd, 2e Blad). Aan de firma Mendelssohn en Co. te Am sterdam is voorloopige surséance van betaling verleend. (Financiën, 2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Vaste markt Kalme affaire Alge meene koersverbetering Aandeelen Ned. Handelmaatschappij gevoelig lager Amerikanen hooger Beleggingen rustig. BUITENLAND. Tal van geruchten over Danzig. (Buitenland le Blad) Benzine-tekort in Duitschland (le Blad) De vermiste Watteau is teruggebracht. Door een schilder meegenomen voor herstel in oorspronkelijken staat. (Buitenl. Ge mengd, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 4 VAN HET TWEEDE BLAD. Droog weer. Koude nacht. Plaat selijk ochtendmist. Overdag helder tot lichtbewolkt. Vrij warm. Meest zwakke, veranderlijke wind. VEREENIGDE STATEN. De Mexicaansche petroleumkwestie. Onder-minister Sumner Welles heeft tegenover de pers verklaard, dat hy de Mexicaansche regeering en den Amerikaan, schen petroleummaatschappyen een voor stel heeft voorgelegd, dat de mogelykhe d kan bieden de kwestie van de Mexicaansche petroleum op te lossen. Het voorstel werd officieus gedaan en zonder voorafgaand overleg met een tweede party, in de hoop, dat het tot basis zal kunnen dienen van een eventueele over eenkomst. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden FRANKRIJK. Duitsche propaganda. Visschers van Saint-Dublin op het eiland Jersey vonden dezer dagen in hun netten een waterdichte met plaatijzer beslagen kist, welke bij opening in Duitschland ge drukte in het Fransch gestelde geschriften bleek te bevatten, vermoedelijk bestemd voor de Bretonsche autonomisten. De in houd luidde als volgt: Waarom zouden de bewoners van Bretagne zich laten dooden voor Polen? De Polen helpen be teekent den dood van 500.000 Bretons Bretagne over weldigd door een leger vluchtelingen, negers en Arabieren, tewijl uw broeders en echtgenooten aan het front staan, dat be- i duidt het e'nde van alle" wat Bretonsch is. Verdienen de Polen, dat Bretagne hun dit offer brengt? Neen, neen. neen! De kist had een gewicht van 50 KG. Onder qeteekende week abonné kwartaal tronende (straat)No wenscht het ..LEIDSCH DAGBLAD" vanaf tl nuopgezonden te hebben aan onderstaand adres: tegen vergoeding van benoodigde portokosten.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1