DE GEER'S COCKTAIL Ritmeester; Vrachtauto door electrischen trein vermorzeld LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 12 Augustus 1939 Derde Blad No. 24350 80ste Jaargang BUITENL. WEEKOVERZICHT Voortdurende spanningen „Of deze in den smaak zal vallen ^jgarertp BOEKHOUDEN, TYPEN, STENO, OPLEIDING PRAKTIJK DIPLOMA'S HOOGSTRATEN's BOEKHOUDBUREAU, Plantsoen 29, Tel. 25754, Leiden Van de zes inzittende fruitkoopers uit IJsselstein en Benschop zijn vier gedood en twee gewond De tijd snelt voort met zijn ups and downs. Helaas overtreffen de downs verre de heuglijke gebeurlijkheden! Zoodat al met al langzamerhand weer gesproken kan worden van een opkomende crisis-stem ming Nog nooit heeft Europa in zulk een ge- mobiliseerden toestand zich bevonden als op het huidige oogenbllk. Men duizelt over de getallen der troepen, die onder de wa penen zijn, over de lucht-eenheden, die op manoeuvre zijn, over het schepenmateriaal, dat in dienst is gesteld, alsof morgen aan den dag het ergste voor de deur zou staan... luropa is bezig zich te ruineeren in een onzinnigen bewapeningswedloop voor, ja voor wat feitelijk? Zijn er werkelijk vraag stukken, die bij ernstige bespreking niet zouden kunnen worden opgelost mits van beide kanten het geven en nemen zou wor den toegepast? Het wil er bij ons nog altijd niet in. Doch dat geven en nemen vormt blijkbaar het groote struikelblok! De grootste spanning blijft heerschen rondom Danzig en dat zal voorloopig wel aanhouden, al doemen er geruchten op, die vreezen voor een Dultschen zet in andere richting in Oost-Europa, n.l. in de richting van den Balkan. Begin dezer week geloofde men zwakjes aan een ontspanning in het vraagstuk van Danzig, omdat de Danzlger Senaat, al trachtte men dit nog zoozeer te camou- fleeren, terug week voor een met kracht door Polen gestelden elsch inzake de uit oefening van hun taak door de Poolsche douaniers. Danzig waagde een poging deze Poolsche ambtenaren grootendeels uit te schakelen, teneinde zoodoende een der krachtigste Poolsche economische waarbor gen te breken en den Anschluss een groo- ten stap nader te brengen tot zijn verwe zenlijking. Polen voelde dit echter maar al te zeer aan en eischte onmiddellijke in trekking van deze bevelen, feitelijk in ul timatum-vorm. En daarvoor is Danzig te ruggeweken, al heette het, dat zoo'n voor nemen nooit had voorgezeten. Duitschland oordeelt het oogenblik van doorzetten blijkbaar nog niet gekomen. Dit vindt zijn bevestiging in de jongste rede van gouwleider ï'orster, die te Berchtes- gaden „hls masters voice" was gaan be luisteren. Forster heeft een ware propa- ganda-rede voor den Anschluss uitgespro ken en voor de zooveelste maal verzekerd, dat de aansluiting als een voldongen feit is te beschouwen, doch het oogenblik waar op en de wijze hoe, dat bleef nog onbe antwoord. De taktiek blijft overigens als altijd: de tegenpartij plannen in de schoenen schui ven, waarvan men zelf weet, dat zij niet bestaan. In dit geval dus het aan Polen toedichten van voornemens om Danzig ge welddadig te bezetten en met Danzig an dere gebieden, die vroeger eens aan Polen hebben toebehoord. En daartegen kan men dan dapper fulmineeren! Wie aan Danzig komt, raakt aan Duitschland, men kent de overspannen termen, die de Duitsche pers in zulke aangelegenheden weet te vinden. Rustig doch tevens onverzettelijk blijft daartegenover de Poolsche houding: van een inzinking der zenuwen blijkt nergens iets! Alleen: er hangt de meest geladen sfeer en een kleinigheid is soms in staat om hartstochten te ontketenen, die later niet meer tot bedaren zijn te brengen. Het is het groote gevaar van den zenuwen-oorlog, waarop wij reeds meermalen wezen Maar hoe het zij, de Fuehrer acht het moment der beslissing in ieder geval nog niet rijp, Is dat, omdat hij de kracht van het vredesfront begint te beseffen, al is het accoord met Rusland nog altijd han gende? Waar de Fransche en Britsche mili taire missies intusschen te Moskou zijn gearriveerd, zou in deze kwestie wel eens een gunstige wending mogelijk kunnen blij ken, ook al mag men aannemen, dat de Russen het niet al te gemakkelijk zullen maken. Doch de tijd begint te nijpen! Men hoort verkondigen, dat als wij October halen zonder oorlog, tot volgend voorjaar wederom tijd zou zijn gewonnen, dit met het oog op den in het Oosten vroeg Invallenden winter. Er zit ongetwijfeld iets waarschijnlijks in die theorie, al zal men goed doen, niet al te zeer te vertrouwen op zulke hypotheses. Doch dan houdt dit tevens impleciet in, dat wij de gevaarlijke periode van beslissingen bedenkelijk na deren Veel gewicht wordt daarom toegekend aan de ontmoeting te Salzburg tusschen den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken Ciano en zijn Duitschen collega von Rlbbentrop. Aan de Italiaansche trouw wordt nog altijd wel eens getwijfeld, tot zelfs in Duitschland toe, het groote offer der Zuid-Tirolers ten spijt, doch directe aanwijzingen over Italiaansche trouwbreuk zijn niet aanwezig en te veel daarop ver trouwen durft men dan anderzijds ook weer tiet. Wel neemt men aan, dat Ciano tot ge matigdheid zal raden, doch ook dit is een veronderstelling en meer niet. In dit ver band kan echter gewezen worden op tegen slagen der as in Oost-Europa, die daarvoor aanleiding zouden kunnen zijn. In Tsjechië duurt het lijdelijk verzet tegen de Duitschers krachtig voort en in Oostenrijk moet een stemming heerschen, die volgens lezingen tu de R.K. pers er op gericht is om den oorlog op alle wijzen te bevorderen ten einde langs dien weg de souvereiniteit te herwin nen, Bovendien neemt Hongarije niet die tegemoetkomende houding aan, waarop Berlijn meende te mogen rekenen en von Rlbbentrop zou daarom minister Csaky nog eens hebben bewerkt Ook al twijfelt men Hongarije, als puntje bij paaltje komt, zien afzijdig zou kunnen houden, van harte aal het toch niet de spil steunen als de nood aan den man komt.En Zuid-Slavlë toont steeds minder geneigdheid om zich in eenigerlei vorm te binden, zelfs niet tot on enigheid, mede onder invloed van de hou- jnng der Kroaten, waarmede een regeling "er moeilijkheden op het punt zou zijn te werden bereikt. En tot slot: Bulgarije zoekt meer en meer aansluiting bij wat de Duitschers nog altijd roemen: de omsingelaars. Onderhandelin gen met Turkije, het bezoek van parlements- jjuen aan Moskou, bezoek van den So- wanja-voorzitter aan Londen, het wijst zeer ezk in die richting Bn daarnevens staat als altijd nog het z!l >Fe vraa8stuk van Oost-Azië. De En- ™cn—Japansche onderhandelingen zijn 3 np het doode spoor, zoodat Japan ern- 3e blijken van ongeduld gaat geven, aartegenover Engeland, dat zich meer en "R V/AJvj Een woord van aanbeveling is niet meer noo- dig. De Ritmees ter Ideaal is alom bekend als de ideale 8 ets. sigaar. 35$4 (Ingez Med.) Condities Boekhouden f.5.per maand privaatles; f. 3.50 clubles, boeken gratis. Typen of Steno f. 20.- p. geheelen cursus; Typen en Steno tezamen f. 35.- p. cursus 4802 (Ingez. Med.) meer gesteund weet door Frankrijk en de Vereenigde Staten vooral dit laatste legt zeer veel gewicht in de schaal rustig blijft als altijd. De Japansche militairen schijnen van de situatie gebruik te hebben willen maken om het officieele militaire bondgenootschap met de spil door te drij ven, maar Tokio toonde zich voor de zoo veelste maal weer voorzichtiger dan de militaire extremisten en stelt de beslissing uit en uit. Het officieele Japan heeft den nuchteren kijk op de gebeurlijkheden nog niet geheel verleerd! Morgen is het de tweede verjaardag van het „conflict" met China en trots alle po gingen om in China machten te vinden, die Tsjang Kai Sjek zouden kunnen onttronen, slagen de Japanners daarin niet. Zelfs Wang Tsjing Wei lijkt daartoe niet in staat. De militaire successen brengen evenmin resul taat waar het einde zal zijn gelegen? Droevig ongeluk op onbewaakten overweg te Houten (Utrecht). (Van onzen specialen verslaggever). Wederom heeft de onbewaakte overweg thans te Houten in de provincie Utrecht zijn tol geëischt. Een hoogc cijns ditmaal: vier dooden en twee gewonden Een vrachtauto met zes fruitkoopers uit Benschop en IJsselstein, komende uit de richting Werkhoven, waar een fruitvei ling geweest was en op weg naar Schalkwijk, waar eveneens fruitveiling was, is gistermiddag om kwart over drie op den onbewaakten overweg in den tijdelijken weg ten Noorden van het aan te leggen AmsterdamRijn-kanaal, vlak bij de zoogenaamde Poel, door een uit de richting Utrecht komenden elec trischen trein gegrepen en totaal ver morzeld. De gevolgen voor de inzitten den waren verschrikkelijk. Van de drie fruitkoopers voorin en van de drie col lega's, die met hun fietsen in den laad bak plaats genomen hadden, werden er drie op slag gedood. Twee zwaar verminkte lichamen vond men. nadat de trein, die hier zij het ook na het geven van de gebruikelijke geluids signalen met een vaart van 120 k.m. per uur passeert, tot stilstand was gekomen, aan den berm liggen. Het derde onmiddellijk gedoode slachtoffer van dit zoo droevige on geluk was door den eersten wagen van den trein over den geheelen afstand, welke deze noodig had om te stoppen, medegesleurd. Men vond de stoffelijke resten achter het viaductje, dat op eenigen afstand van den overweg is gelegen. De drie overige slachtoffers, die volgens een ooggetuige nog een poging deden om uit den wagen te springen, gaven nog teekenen van leven. Met een uit Culemborg komenden electri schen trein zijn zij naar Utrecht overge bracht. nadat dokter Jansen, uit Schalk wijk, den eersten geneeskundigen bijstand had verleend. Voorts werd ook met uen trein naar Utrecht overgebracht een wielrijder, die vlak achter de vrachtauto had gereden en die het ongeluk voor zijn oogen zag ge beuren. De laatste was een broer van en kele der inzittenden. DE NAMEN DER SLACHTOFFERS. De drie bij dit ongeluk op slag gedoode mannen zijn de gebroeders Wijnand en T. M. Boere uit IJsselstein, benevens een zekere Roodenburg uit Benschop. De bestuurder van den vrachtwagen, J. Boere, uit Benschop, werd zeer zwaar gewond en is later in het ziekenhuis overleden. De gebroeders C. en A. Roo denburg, uit Benschop werden minder zwaar gewond. Een broer van laatstge noemden, die het ongeluk zich zag vol trekken, was begrijpelijkerwijze daarna zoo overstuur, dat men hem eveneens naar het ziekenhuis te Utrecht over bracht. De gebroeders Roodenburg ble ken beiden hoofdwonden opgeloopen te hebben. J. Boere, de bestuurder was er echter veel ernstiger aan toe. Behalve een schedelbasisfractuur, had hij in wendige kneuzingen en een bekkenfrac tuur bekomen, waaraan hij, zooals hier boven gemeld, is overleden. Een wielrijder, die juist den overweg was gepasseerd, toen hij de vrachtauto uit de tegenovergestelde richting zag aankomen, vertelde ons, dat de chauffeur met een zeer matig gangetje reed. Volgens hem bedroeg de snelheid niet meer dan 20 a 25 kilometer. Toen hij de auto op enkele tientallen meters afstand van den onbewaakten overweg, welke met de bekende borden is aangege ven. passeerde, wuifden de drie, die la den laadbak zaten, naar hem. Luttele oogen- blikken later was de noodlottige botsing reeds geschied Het uitzicht bij den overweg ls goed te noemen. Komende uit de richting Werkho ven kan men op een kleine veertig meter vóór den overweg vrij de spoorbaan naar beide kanten overzien. Waar de vrachtauto toch al met een zeer matige snelheid heeft gereden, is het dan ook onbegrijpelijk hoe het ongeluk heeft kunnen plaats grijpen. Wellicht heeft het drietal, dat in de cabine gezeten heeft, niet voldoende aandacht ge had voor de spoorbaan, misschien oo wa ren de zij raampjes van de auto gesloten en heeft de regen den bestuurder het uitzicht belemmerd. Het blijft in dit laatste geval echter nog bijna onverklaarbaar, dat de botsing toch is geschied, omdat de gebroe ders Boer geregeld de fruitveilingen in deze streken bezoeken en dus volkomen bekend geacht kunnen worden met de situatie ter plaatse. De vrachtauto is in het midden door den trein gegrepen en vervolgens een eind medegesleurd. Het rood-wit geschilderde hekwerk aan een zijde van den overweg is daarbij gedeeltelijk versplinterd. Daaruit al leen al kan men afleiden met welk een kracht de toch lang niet lichte vrachtwagen door den trein is gegrepen. Versplinterde planken, verbogen stukken ijzer lagen langs de spoorbaan verspreid. Ook de drie fietsen waren zeer zwaar beschadigd. Begrijpelijkerwijs snelden onmiddellijk velen na de botsing te hulp, terwijl ook het personeel van den trein, nadat deze tot stilstand was gekomen, de helpende hand bood. Veel kon men echter niet uitrichten. Alleen heeft men er voor gezorgd, dat de gewonden, nadat de eerste hulp was ver leend. zoo snel mogelijk naar Utrecht ver voerd werden. Aan het station te Utrecht werden de gewonden door twee ziekenauto's naar het ziekenhuis overgebracht. De burgemeesters van Schalkwijk en Hou ten, de heeren L. P. J. ten Holder en V. R. Los. waren zeer spoedig nadat het vreese- lijk bericht te hunner kennis was ge bracht, ter plaatse om het opruimingswerk te leiden. Op bevel van den heer Los werden de stoffelijke resten van de drie omgekome nen in kisten gelegd, waarna deze per auto naar Utrecht overgebracht werden Intus schen hield het spoorwegpersoneel, dat on der leiding van een hoofdopzichter stond, de velen, die zich bij den overweg verzameld hadden op een afstand, waarbij het telkens waarschuwde als er treinen in aantocht waren. Op eenige honderden meters /an Een over weg, waar thans vier dooden zijn ^evallen, bevindt zich een tweede on1:waakte over weg. Nog niet zoo heel lang geleden is op dien laatsten overweg ook een vrachtauto door een trein gegrepen, waarbij twee doo den te betreuren vielen

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9