De Holland-week Nationale motorwedstrijden te Zandvoort Bhmerüand LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 7 Augusfus 1939 Derde Blad No. 24345 De Kabinetscrisis 80ste Jaargang Moejes de snelste rijder Duitschland-N ederland (dames) 62—30 Successen voor Bob Maas in de Star-klasse De traditioneele Hollandweek, die evenals de Kaagweek, in de Nederlandsche zeilwereld tot een groot feest is gegroeid en die bovendien behalve een nationaal, ook een toenemend Internationaal karakter draagt, is Zaterdag onder gunstige omstandigheden begonnen. De internationale deelneming «bestond in het medezeilen van enkele Duitschers en van een tweetal Amerikanen, welke laatstcn op door reis zijn naar Duitschland voor deelneming aan de wereldkampioenschappen in de star- Zij moesten echter op dezen eersten dag het hoofd buigen voor Bob Maas. die op fraaie wijze 2egevierde. Een ander mooi succes werd be haald in de internationale sharpieklasse, waar alleen Nederlandsche zeilers in de prijzen vie len. De uitslagen waren: Baan buiten IJ. Bergumermeerklasse: 1. Joop, st. J. C. C. Bollemeijer (Hot Nieuwe Diep); 2. Adri. A. P. Lewis (W.V. Amsterdam). Intern, twaalfvoetsjollenklasse: 1. Tulia. st. mevr. M. J. de Wit-v. d. Stadt (Zaanl. Z.V.); 2. Winriewiek II, st. H. C. M. Heslenfeld (Loos drecht). Banen buiten IJ en driehoeksbaan onder Zunderdorp. Noord-Nederlandsche 16 kwadraatmeterklasse Soekasavi, st. J. Ek Jr. (Loosdrecht) Jaro II. st. J. Hulk (Loosdrecht); 3. Weeda. j H. Brakema (Adelborsten R.Z.V.); ;4. Kwaje Hoek II. st. K. J. v. d. Horst (Loos- i drecht). Intern. 12 vierk. meter sharpieklasse A: 1. Spitsmuis, st. C. M. Nauta (De Kaag); 2. Wilgenhoek, st. J. H. Louwerse (Loosdrecht); ïüevo, st. A. E. Dudok van Heel Jr. (Loos drecht). Intern. 12 vierk. meter sharpieklasse B: 1. Ideaal, st. J. P. J.-Schoten (De Koenen); 2. Wielewaal, st. F. L. Schimse Heimer (De Koe nen); 3. Ringhorn, st. C. J. Bollee (Loosdrecht). Intern. Olympia-jollenklasse A; 1. Goesting, st. Ernst Bickei (Norddeutsche Regatta Ver- ein)2. Daphnia. st. R. H. R. Borgerhoff Mul- der (Loosdrecht); 3. Boreas, st. S. de Wit (Zaanl. Z. V.); 4. Magneet, st. J. B. v. d. Berg (Loosdrecht). Olymplajollenklasse B: 1. Roy, st. C. G. Vink (Loosdrecht); 2. Kemphaan, st. L. J. Quarles van Ufford (Loosdrecht); 3. Daisy, st. mej. Frieda Hoekstra (Loosdrecht). Baan op het IJsselmeer. Voor gif tklasse B en C: 1. Noordster, st. G. I Doeksen (Kon. Marine Jachtclub); 2. Totrea, st. C Moolenburgh (Kon. Marine J. C.). Intern, starklasse: 1. Bern II, st. A. L. J. Maas 'Kon. Ned. Z. en R. V); 2. Atalanta, st. S. Karpf (Marine Regatta Verein); 3. Rhythm, st. John J. Abbcrley (Pequot Y. C., Amerika). Intern, drakcnklassc: 1. Hebb, st. Fr. W. M. Obladen (Norddeutsche Regatta Verein); 2. Ran. st. Ph. Keegstra (Kon. Ned. Z. en R. V.). Regenboogklasse: 1. TJebbe, st. Tj. Maas <De Kaag); 2. Kikker ,st. Jac. de Vries (Zaanl. 3. V.). Pampusklasse (niet byzcilen): 1. Taling, st. L C. Schuller tot Peursum (Loosdrecht); 2. N'ontmeer, st. W. D. Th. van Werkhoven (De Gisteren won Bob Maas opnieuw onbedreigd in de Starklasse. De Olympiajollcn brachten den Duitscher een overwinning die zwaar bevochten is, omdat deze Duitscher van de laatste plaatsen zich zich tot de overwinning heeft opgewerkt. De verdere prijswinnaars in die klasse waren Ne derlandsche zeilers. In de drakenklasse valt een fraaie zege van den Duitscher Hans Klippe te memoreeren. Deze wist zich van de vijfde plaats tot de eerste op te werken, vooral ten nadeele van ir. Hofkes, die in de laatste ronde nog op de tweede plaats lag. doch tenslotte als vierde eindigde. De uitslagen waren: Baan IJsselmeer: Voorgif tklasse: 1. Noordster. H. G. Doeksen (Kon. Marine Jachtclub), winnaar Zuiderzee- wisselprijs: 2. Astrea, H. C. Moolenburgh (Kon. Marine J.C.) Internationale starklasse: 1. Bern II, st. A. L. J. Maas (Kon. Ned. Z. en R. V.); 2. Scout II. st. Milton G. Wegeforth San Diego J. C. Ame rika); 3. Atalanta, st. S. S. Karpf (Marine Re gatta Verein, Duitschland) 4. Bellatrix, st. off. VI. Stork (Kon .Marina J. C.); 5. Loosdrecht. st. mi-., E. Stutterheim Uoosdrecht) Drakenklasse: 1. Puck II, st. Hans Klippe Norddeutscher Regatta Verein); 2. Toch. st. Ernst Moltzer (Kon. Ned. Zeil- en R. V.)3. Vliegende Hollander, st. A. Warners (Kon. Ned. Z. en R. V.) 4; Viking, st. ir. J. C. P. Hofkes (De Kaag); 5. Hebb. st. Fr. W. M. Obladen (Norddeutscher Regatta Verein). Regenboogklasse: 1. Tjebbe, st. Tj. Maas (De Kaag). Pampusklasse (met bijzeilen): 1. Norremeer. st. W. D. Th. van Werkhoven (De Kaag»; 2. Kamper Steur, st. P. H. Cramer (Loosdrecht); 3. Taling, st. L. C. Schuller tot Peursum (Loosdrecht). Baan op het buiten IJ. Bergumermeerklasse: 1. Adri, st. P. Leewis (W.V. Amsterdam). Twaalfvoetsjollenklasse: 1. Windewiek II, st. H. C. M. Heslenfeld (Loosdrecht). Banen buiten IJ en driehoeksbaan onder Zunderdorp Noord-Nederlandsche 16 kwadraatmeterklasse I. Teb, st. A. D. Bakker (Loosdrecht). Internationale 12 vierk. meter sharpie klasse: 1. Spitsmuis, st. C. M. H. Nauta (De Kaag)2, Wilgenhoek, st. J. H. Louwerse (Loos drecht) 3. Toni. st. J. Gabde (Belankeneser Segel Club Deutschland)4. All weather, st. Jac. F. Stap (W. V. Amsterdam); 5. Fleve. st. A. E. Dudok van Heel Jr. (Loosdrecht). Sharpieklasse afd. B.: 1. Alcha, st. A. Borra (W.V. De Koenen); 2. Hoera II. st. J. Vlaming (W. V. De Koenen); 3. Ringhorn. st. C. J. Bollee (Loosdrecht) Internationale Olympia-jollenklasse A: 1. Goesting, st Ernst Bickei (Münchener Jacht club) 2. Prul. st. C. Th. Guelcher (Loosdrecht). Olympiaklasse B: 1. Borreltje, st. F. W. syt- hoff (De Kaag); 2. Roy, st. C. G. Vink (Loos drecht) 3. Kemphaan, st. L .J. Quarles van Ufford (Loosdrecht. ATHLETIEK. FANNY KOEN WINT DE 100 METER. De derde damesathlctiek wedstryd tusschen Duitschland en Nederland werd door het Duit- rche team met belangrijk verschil gewonnen. Met 62—30 punten bleven de gastvrouwen in de meerderheid. Slechts één overwinning kon de Nederlandsche damesploeg behalen, n.l. op de 100 meter, waarin Fanny Koen voortreffelijk liep en als eerste eindigde in 12.1 sec. In alle andere nummers eindigden de Duitsche dames als eersten, soms zelfs bezetten zij de eerste en tweede plaats. Bij het hoogspringen kwamen de dames Solms. Fanny Koen en Ellriede Kaun op 1.60 meter, doch de gemaakte sprongen beslisten ten gunste van mej. Solms. Hen verspringen werd gewonnen door de wereldrecordhoudster Christl Schulz. met een afstand van 5.95 meter, maar Fanny Koen bracht het tot 5 92 meter. Onze landgenoote heeft zich. door op verschil lende nummers met succes uit te komen, schit terend geweerd in dit zeer sterke milieu. Bij het discuswerpen benaderde Ans Niesink sterk het Nederlandsch record. Zij bleef er slechts 60 c.M. van af. De uitslagen luiden: 100 meter: 1. Fanny Koen 12.1 sec.; 2. Ida Kuehnel 12.3 sec.; 3. Hilde Winkels 12.4 sec.; Liesje Koning 12.5 sec. 200 meter: 1. Hilde Winkels 25.3 sec.; 2. Ida Volgt 25.3 sec.; 3. Corrv Bak 26.8 sec.; 4. Annie Lohuis 27.5 sec. 80 meter horden: 1. Sieglinde Dempe 11.7 sec.; 2. Lila Peter 11.8 sec.; 3. Kitty ter Braake 11.9 sm.; 4. Agaath Doorgeest 12.1 sec. 1 x 100 meter estafette; 1. Duitschland met de dames Winkels. Kuehnel. Voigt en Dempe. tijd 48.2 sec.; 2. Nederland met de dames ter Braake. Bak, Koning en Koen. 49.9 sec. Hoogspringen: 1. Gravin Solms 1.60 meter; 2. Fanny Koen 1.60 meter; 3. Elfriede Kaun 1.60 meter; 4. Nelly van Balen Blanken 1.55 meter. Verspringen: 1. Christl Schulz 5.95 meter; 2. Fanny Koen 5.92 meter; 3. Gisela Voss 5.62 meter4. Lies Koning 5.25 nieter. Kogelstooten: 1. Gisela Mauermayer 13.83 M.: 2. Hilde Sommer 11.98 M.: 3. Ans Niesink 10.98 4. Lien Krythe 10.92 M. Discuswerpen: 1. Gisela Mauermayer 46.21 M.: 2- Hilde Sommer 41.29 M.; 3. Ans Niesink 39.81 Miep Palm 34.44 M. rwerpen: 1. Luise Grieser 43.07 M.; 2. Lisa ■us 42.82 M.: 3. Jopie Weysters 34.22 M.; 4. peet Dieben 33.81 M. Duitschland 62 punten, Nederland 30 punten. M. opeen pelius 4 CRICKET. ajax verliest wederom van de leidsche c.c. pe LCC-aanvoerder opende met Hagenaar de vrirt s en hek leek al heel voorspoedig de gasthecren. want voor slechts 4 runs «en belden van de mat verdwenen en toen et scoringbord 12 aanwees, viel ook het derde nerf D<? Sebroeders Kantebeen bleven be- eaen hun gewonen vorm door te zamen slechts runs te scoren en het feitelijk alleen A. van fr t 1 ^en Ajax-aanval weerstond. 82 voor l-c.c. ongewoon lage totaal van vier5, scoorde hij er liefst 46. waaronder 7 nï ?n- A. van Oudgaarden met 4 voor 25 en |n,r pederlaag. het bleek al spoedig, dat zelfs eersb de thuisclub te machtig was. De «dson buckets waren voor slechts 17 runs op d d en eerst met Zwanenburg en Dozy •oen6 mat kwam die collapse tot stand. Maar ^uj-crstgenoemde. na 16 runs bij elkaar te geklapt, door uitstekend veldwerk run out ging, was de tegenstand gebroken en voor het schamele totaal van 42 runs hadden alle AJaxieden een beurt gehad. A. van Es bowlde 4 voor 18, zijn broer 2 voor 6 en T. Kantebeen 2 voor 18. Met nog bijna 3 uur speeltijd voor den boeg, waagde Dozy terecht nog een poging om den achterstand in te loopen. maar op den stand 64 voor 3 gaf hy, eveneens terecht, den strijd op. P. Hagenaar scoorde uit dit totaal 13 runs, terwyl T. Kantebecn met 35 not out bleef. A. van Oudgaarden 2 voor 18. L.C.C. won derhalve met 40 runs op de lete innings. l.m.c.c.—quick (h.) ii. Zaterdag werd de uitgestelde wedstryd L.M.C.C—Quick II te Den Haag gespeeld. De nieuwe Leidsche verloor ook dezen wedstryd. zelfs wederom met innings. Het batten der Lei- denaars staat op een nog te laag peil om het werkeiyk toch niet zoo vreeseiyk moeiiyke bowlen der tegenstanders te doorstaan. De L.M.C.C. werd het eerst naar de mat gestuurd, doch geen der batslleden slaagde er in. in de dubbele cyfers te komen; de hoogste score was4! Totaal 14 all out! P. van Helsdingen was L.M.C.C. te machtig met een goede leg- breack. Hy nam alle 10 wickets voor 7 run netjes; in 25 overs was de zaak bekeken, waar van 15 maidens. Quick scoorde hierop 102 runs. waarby Van der Heyden 5 wickets veroverde voor 41 runs. Coebergh (2 vooor 23) had minder succes met den bal. Lerwyi Wagner (3 voor 18) nog het beste gemiddelde had. De tweede innings der L.M.C.C. was iets beter, daar hot bowlen minder zuiver werd. Voor 49 runs (Gockoop 11. v. d. Heyden 11) hadden alle Leidenaars alweer een beurt gehad. Hier bleek maar weer eens te meer. dat er nog stug ge oefend dient te worden door de L.M.C.C., om nog eens tot beter resultaten te komen. L.M.C.C. verloor deze match dus met innings en 41 runs. LEONIDAS—L.M.C.C. De tweede dag van dit week-end leverde even eens een inningsnederlaag voor de L.M.C.C. op. Dit keer won Coebergh den toss en werd eerst door LM.C.C. gefield. Dit onderdeel van het spel gaat nog het meeste vooruit; er werd nogal scherp op den bal gezeten en zoo weinig mo gelijk kansen gemist. Desalniettemin tooverden 9 Leonid as-menschen nog 139 runs uit de dryf- natte pitch, waarvan J. de Koning 28. Op een huppelenden bal werd hij ongelukkig gevangen. M. Peters was met een harde 32 (2 maal 6. 4 maal 4 topscorer voor Leonidas. Samen met de extra's leverde deze innings den Rotterdam mers 154 runs op. H. Coebergh bowlde nu veel beter dan Zaterdag; zijn 5 voor 30 getuigen daar wel van. De andere bowlers hadden min der succes. Goede catches van Hannlvoort en van Spierenburg en keurig wicket-keepen van Goekoop (2 vangen) dienen vermeld. De eerste innings van L.M.C.C. begon hoop vol. Het openingspaar doorstond 10 overs; maar toen ging het weer bergafwaarts. Voor 37 runs hadden alle 10 de Leidenaars op de mat ge staan, zonder dat er een in de dubbele cyfers kwam. Ten tweede male werd LM.C.C. ingestuurd om Leonidas het derde punt te bezorgen. Nu ging het een Ietsje beter. Vooral Coebergh batte zeer verdienstelijk. In record-tyd sloeg hij 37 runs by een (6. 6. 4. 4. 4. 4. 4. 4. 1!). Maar de rest wilde den leider en uitblinker niet volgen; geen kwam meer boven de 8 runs uit, zoodat op 67 de laatste hoop op een gewone nederlaag ver keken was; De Koning en M. Peters bowlden goed zonder echter onbespeelbaar te zijn. kansen door de voorhoede van Alphia raat, terwyi bovendien enkele niet te missen missenkansen door de voorhoede van Alphia werden verknoeid. Ook de voorhoede van Bo degraven liet zich niet onbetuigd, maar zij trof het niet, dat de verdediging van Alphia steeds weer de aanvallen wist te onderbreken, zoo dat de doelrflan van Alphia veel minder werk kreeg dan zyn collega aan den overkant. Toen scheidsrechter Noorlander. die den niet te las- tlgen wedstryd uitstekend leidde het einde aankondigde, was de stand nog steeds 11. Den komenden Zondag wordt deze serie be ëindigd met een wedstrijd tegen Gouda II. ZWEMMEN europeesch record 400 meter borstcrawl verbeterd. Tydens wedstrijden tc Suschak heeft de Zuid-Slavische zwemmer Schischek het Euro- peesch record op de 400 M. borstcrawl ver beterd door den afstand af te leggen in 4 min. 46,4 sec. Het record stond met 4 min. 47 sec. op naam van J. Taris (Frankryk), die het op 16 April 1931 te Parys vestigde. VOETBAL. TEGEN AFSCHAFFING PROMOTIE- EN DEGRADATIEWEDSTRIJDEN. De Vereeniging van Westeiyke eerste klassers heeft zich met algemeene stemmen uitgesproken tegen afschaffing der promotie- en degradatie- wedstryden. ZUIDELIJKE IE KLASSERS ZULLEN GEEN SPELERS VAN ELKAAR OVERNEMEN. In de te Breda gehouden vergadering van Zuidelijke eerste klassers werd besloten om ty dens de a.s. competitie geen spelers van elkaar over te nemen. Z.L.C.—SPORTMAN JUNIOREN. Morgenavond te kwart over zeven speten de Z.L.C. juniores tegen Sportman juniores op het terrein van Z.L.C. nederlaag wedstrijden van bodegraven. Voor de rust had Bodegraven met het wind- voordeel het beste van het spel, wat niet weg nam dat de stryd volkomen gelijk op ging. Het duurde dan ook een half uur. eer de rood zwarten de leiding konden nemen. Toen werd een voorzet van links door den rechtsbinnen van Bodegraven onhoudbaar benut, 10. Na de thee was Alphia verreweg het meest in den aanval. Het verwonderde dan ook nie mand. dat de gasten na twintig minuten spe len onhoudbaar den geiykmaker scoorden, 11. Ook nadien had Alphia verreweg de meeste Op hetzelfde circuit te Zandvoort. waarop enkele weken geleden de K.N.A.C. de eerste nationale autoraces organiseerde, vonden Zaterdag motorwedstrtfden plaats, welke uitstekend geslaagd zyn. Degene, die het circuit van Asscp en dat van Zandvoort kent, weet dat er een hemels breed verschil bestaat. In Drenthe kunnen dc rijders hun machines, dank zy de lange rechte stukken, op volle capaciteit laten loopen en topsnclhcden bereiken, in Zand voort komt het meer op bochtenwerk aan en konden zü, die over groote ervaring beschik ken, op den voorgrond treden. Een klein foutje in Zandvoort en ryder en machine vlogen in de stroobalen, welke als een veilige barricade rond het 2.2 K.M. lange circuit waren opgesteld. Toen omstreeks vyf uur ge start werd voor drie klassen der seniores, begon het te regenen, waardoor het wegdek zeer glad werd en de ryders de uiterste voorzichtigheid in acht moesten nemen om niet te slippen. Toch hebben nog verscheidene deelnemers een tuimeling gemaakt, gelukkig zonder ernstige ge volgen, al werden de machines soms zoodanig beschadigd, dat van verder rijden niets kon komen. De seniores races duurden een uur en zooals wy reeds opmerkten, startten dc klassen der 250 cc., 350 cc. en 500 cc. tegeUjk. In de zware klasse ging de stryd aanvankelijk tusschen den Triumphryder van Aartsen en De Ridder met B.M.W. De eerste reed byzonder goed. terwijl De Ridder in zyn al te grooten yver om reeds by het begin van den wedstryd de leiding te nemen, een tuimeling maakte, wel iswaar niet van ernstigen aard, doch wel zoo, dat hy verscheidene seconden verloor. Maar ook Van Aartsen kon het vooraan niet houden. Na ruim vyftien ronden slipte hy in een der boch ten. Met. zyn schoen bleef hy aan een der rem pedalen haken, zoodat de machine in het stroo terechtkwam en zoodanig gehavend werd. dat zyn berijder, die er goed was afgekomen, den stryd moest staken. P. Knynenburg had met B.M.W. de leiding overgenomen en hoewel Jaap Fijma op Velocette voortdurend op Knynenburg inliep, bleek de voorsprong van den laatste voldoende te zyn om de overwinning te behalen. Het was overigens wel merkwaardig, dat Jaap Moejes met D.K.W. op een 350 cc.- machine sneller was dan dc winnaar uit dc zware klasse; een pluim voor den magnifie- ken styl van Moejes en de bijzondere snel heid van zyn machine. In de 250 cc-klassc werd Van Dinter met D.K.W. onbedreigd eerste. De uitslagen van de wedstryden. welke door 25.000 toeschouwers werd bygewoond. luiden: 125 cc. klasse juniores over 3 4 uur: 1. J. A. Heidendahl, Utrecht 24 ronden lijd 45 min. 39 2/5 sec., gemiddelde van 72 K.M. per uur; 2. H. Hoester. Woudenberg. 24 ronden tyd 45 min. 55 sec.: 3. J. E. Nikkels, Schalkaar, 24 ronden, tyd 45 min. 58 sec. Junioren 250 cc. over 3/4 uur: 1. J. Haak- meester. Badhoevedorp. 28 ronden tyd 45 min. 571/5 sec., gem. snelheid 83.5 KM. per uur; 2. A. Drenth, Groningen. 28 ronden: 3. J. D. de Graaf. Amsterdam. 27 ronden. Junioren 350 cc. over 3/4 uur: 1. H. J. M. van Banning, Den Haag. 29 ronden, tyd 46 min. 44.1/5 sec., gem. snelheid 85 K.M. per uur; 2. J. Westerop. Den Haag. 28 ronden; 3. W. Dys, Hilversum. 27 ronden. Junioren 500 cc. over 3'4 uur: 1. G. Knynen burg, Wassenaar. 28 ronden, tyd 45 min. 11/5 sec., gem. uursnelheid 85.2 K.M.; 2. P. Bloemen- daal, Utrecht. 28 ronden, tyd 45 min.. 24 3/5 sec.; 3. A. Schilders, Eindhoven, 27 ronden. Seniores 125 cc. over 1 uur: 1. J, C. Verkerke, Utrecht, Eysink. 36 ronden, tyd 60 min. 13 2/5 sec., gem. snelheid 82 KM.; 2. J. J. Bovee, Amersfoort. Eysink. 36 ronden; 3. D. Renooy, Hintham. Eysink. 35 ronden. 250 cc-klasse seniores over 1 uur: 1. P. van Dintcr. Arnhem, D.K.W.2. J. "Timmers. Breda. D.K.W.3. C. G. Huybregts, Middelburg, Triumph. 350 cc-klasse seniores over 1 uur: 1. J. Moejes, Heer Hugowaavd. D.K.W.; 2. J. Roest, Ter Aar, Vr^ooette3. J. van Ryn, Arnhem. Velocette. 500 cc-klasse seniorc - over 1 uur: 1. P. Kny nenburg. Wassenaar. B.M.W.; 2. J. Fyma. i Badhoevedorp. Velocette; 3. G. de Ridder. Haar- 'lem, B.M.W.; 4. J. Houtop, Utrecht, Triumph. lugdunum ifeyenoordcombinatie. Woensdagavond te 7 uur zal, gelyk gemeld, op het terrein Zoeterwoudsche singel plaats vinden de wedstrijd Lugdunum IFeyenoordcombinatie. Feyenoord zal in de navolgende opstelling uit komen: Doel: Adrie v. Male; achter: Rikxoort en de Groot; midden: B. Pauwe. Kuppen en v. d. Velde; voor; v. Baaren, Prins, Vente, Burg en Linssen. Lugdupum zal in de volgende opstelling uit komen; doel: D. v. d. Berg; achter: J. v. Berkel en J. Polênen; midden: J. Brommeyer, P. de Wetering en G. Gressie; voor: W. Koolloos. P. v. Berkel, J. Weerlee. L. Brcedeveld en A. v. d. Heyden. alphia. Alphia zal aan de a.s. competitie met een vyftal elftallen in K.N.V.B. en L.V.B. deelnemen, waaronder één elftal in de Zaterdagmiddag competitie. Dat Alphia thans weer groeit, moge blijken uit het feit dat vorig seizoen slechts met 3 elftallen werd gespeeld, dus thans met 2 elf tallen meer. De mogelykheid bestaat dat er met nog een Zaterdagmiddag meer wordt deel genomen. ROEIEN. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE LUIK Zaterdag werden te Luik enkele heats ge roeid in het nummer achtriemsgieken, als voorwedstryd voor de gisteren te houden internationale races. In de eerste heat over 2000 M. werd Triton derde met 2 3/4 lengte achterstand op Etaf. Essen, die in 6 min. 20 2/5 sec. won. De Assoc. Sportive de la Pre fecture de Police werd tweede met twee leng ten achterstand op de winnaar. - Gisteren behaalde de Nederlandsche skiffeur Marres een overwinning. Hy werd in 8 min. 20 sec. eerste voor den Duitschen roeier Lind ner. In het nummer twee met stuurman be zette de Willem IH-ploeg een derde plaats, terwyi een acht van Triton als vierde ein digde. De uitslagen luiden: Vier met stuurman: 1. Ruder Klub Zurich, 7 min. 4 sec.; 2. Assoc. Sportive de la Prefec ture de Police, 7 min. 14 sec.; 3. Royal Sport Nautique (Brussel) op drie lengten. Skiff: 1. Marres (De Laak) 8 min. 20 sec.; 2. Lindner (Rudergesellschaft Breslau) 3 min. 27 sec. Twee met stuurman: 1. Rudergesellschaft Berlin 8 min. 3 2/5 sec.: 2. Royale Sport Nau tique (Gent) 8 min. 7 sec.; 3. Willem II op twee lengten. Vier zonder stuurman: 1. Germania (Frank furt) 6 min. 52 sec.; 2. Cercle des Regattes (Brussel) 7 min. 5 sec.; 3. Soc. d'encouragement (Parys) op vyf lengten. Double scull: 1. Biel (Zwitserland) 7 min. 8 sec.; 2. Breslau en Essen 7 min. 20 sec. Acht met stuurman: 1. Reus (Luzern» 7 min. 5 2/5 sec.; 2. Assen 6 min. 9 sec.'; 3. Kingston (Cambridge); 4. Triton. MOTORSPORT. GROOTE PRIJS VAN ZWEDEN. Gteteren zyn te Saxtorp (Zweden) motorwed- stryden om den grooten prys van Zweden ge houden. De uitslag luidt: 250 c.c.m.-klasse: 1. Kluge (Duitschland) op D.K.W., 2 uur 13 min. 48,6 sec. (gem. uursnel heid 130,35 K.M.) (nieuw klasserecord). 350 c.c.M.-klasse: 1. Fleischmann (Duitschl.) op D-K.W., 2 uur 7 min. 28 sec. (genu uursnelheid 138 K.M.) (nieuw klasserecord): 2. Mcllors (En geland) op Velocette, 2 uur 7 min. 28.2 sec. 500 c.c.m.-klasse: 1. Serafini (Italië) op Gilera. 1 uur 52 min. 40,7 sec.; (gem. uursnelheid 156 Kilometer). WIELRENNEN. DE RONDE VAN ZWITSERLAND. Demmenie en Van Nek beiden uitgevallen. Zaterdag begon de Ronde van Zwitserland, waarvoor acht etappes zyn vastgesteld. Op den eersten dag werd Piet van Nek nummer zeven en Demmenie nummer vyf en veertig. Win naar werd de Belg Lauwers. Het traject liep van Zürich naar Gzenchen over 220 K.M. Gisteren liep de tweede etappe van Gzen chen naar Morat, een afstand van 194 KM. Kort na den start hebben onze landgenooten Demmenie en Van Nek beiden den stryd ge staakt, daar zy volgens hun zeggen niet wen nen konden aan het materiaal. De rit leidde voornameiyk door de Jura en was vry zwaar. De Zwitsersche renner Buch- walder passeerde te Morat als eerste den eind streep in 5 uur 17 min. 49 sec. Buchwalder 11 u. 1 min. 50 sec.; 2. Didier; 3. Wagner. swift-comb in atie Als eerste wedstryd voor de nieuwe competitie vond gisteren een sprintwedstrijd plaats. By de A-klasse was maar weinig animo. Er kwamen slecht twee renners van deze categorie aan den start t.w. R. Riethoven en J. Laven. Laatstge noemde wist de twee ritten tegen Riethoven te winnen. Zes B-klassers bestreden elkaar. H. Noest. A. Versluis en J. L. van Klinken hadden ieder een rit verloren en moesten in een sprint a trois uit maken, wie de eerste plaats zou bezetten. A. Versluis bleek de snelste te zyn, gevolgd door Jan van Klinken. 3e werd H. Noest. B. Kruit legde beslag op de 4e plaats. f. ten Boske op de 5e en J. Ultenbroek op de laatste. G. Marijt en M. v. d. Berg moesten als eenige C-klassers elkaar in twee ritten bekampen. G. Marijt bleek de sterkste. In de ronde van Gouda welke Zaterdag ver reden is, bezetten de Leidenaars M. C. Segaar en Alb. Lodewyks de 13e en 14e plaats by de amateurs en onafhankeiyken. J. Schüller moest door een lekke band den stryd staken. Deze renner had in den beginne een hoop werk ver zet en het was jammer dat hy tot opgeven ge dwongen werd. By de nieuwelingen bezette W. Rysbergen de 5e plaats en N. de Romijn de 7e. A. Versluis kwam op de twaalfde plaats maar werd niet geklasseerd. DUIVENSPORT. de uiyer. Wedvlucht van Mons; los te kwart over tien. Eerst aankomende duif te 1.27.55: laatst aan komende duif to 1.51.23 uur. Uitslag: M Pet 1: N. de Haas 2. 13; Th. v. Alphen 3.12, 26; G Hundersmarck 4. 23. 28: H. Seriier 5 18, 20. 24: C. v. Helden 6: K. Stik- kelorum 7. 21; J. v. Leeuwen 8; T. Platteel 9; J. v. d. Berg 10. 11. 15. 17. 29. 30; J. Fakkel 14; H. Sterk 16, 27; J. J. Philippo 19; A. Fasel 22,25. De Kabinetsformateur, jhr. de Geer, heeft Zaterdag en gisteren besprekin gen gevoerd met mr. E. N. van Kleffens, die onlangs benoemd is tot gezant te Bern. Tevens vernemen wij, dat de heer de Geer dezer dagen contact heeft ge had met oud-minister Weiter. Bovendien heeft hij gisternamjddag ontvangen den luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, com mandant van het veldleger. DE UITGEVER W. DE HAAN 75 JAAtR. Men schrijft ons: Den lOden Augustus viert de bekende oud uitgever van kinderboeken, W. de Haan, Utrecht, zijn 76®ten verjaardag. Voor de Nederlandsche jeugd (en hun oudersi heeft de heer de Haan veel gedaan om de jeugd ontvankelijk te maken voor verbeeldingen in kleur en lijn, en om de omwenteling te helpen voltrekken van de harkerige, ouder- wetsche gravures naar de illustraties, zooals die de laatste 25 Jaar in de kinderboeken zijn te vinden. W. TUSCHINSKI OVERLEDEN. In den ouderdom van 33 jaar is gisteren in het Antoni van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam, waar hij sedert eenigen tijd werd verpleegd, overleden de heer W. Tu- schlnski, een der zoons van den eigenaar van het hoofdstedelijk Tuschinski-theater. Tuschinski heeft in Nederland enkele films vervaardigd, w.o. .Het meisje met den blauwen hoed", ,.De oude stad", een do cumentaire rolprent en „Comedie om geld", welke laatste film hij tevens regisseerde. Ongeveer een jaar geleden vertrok hij naar Hollywood, waar hij als assistent regisseur in dienst trad bij de Paramount, Na eenige maanden keerde hij evenwel in Amsterdam terug. UIT NED. OOST-INDIE. UITBREIDING MIIJTIEPLICHT IN INDIE. BATAVIA, 7 Aug. (Aneta/A.NP.) Bij den volksraad is ingediend een ontwerp- ordonnantie tot toepasselijkverklaring van het besluit inzake den dienstplicht voor ge heel Nederlandsch-Indië. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat hierdoor de gouvernementen Borneo en groote Oost bij het müitlegebied zijn inge lijfd. Deze maatregel impliceert niet, dat de in die gebieden gevestigde dienstplichtigen voor eerste en/of herhalingsoefeningen zul len worden opgeroepen. Of daartoe zal wor den overgegaan, zal worden beoordeeld naar de voor elk gewest of gedeelte daarvan gel dende bijzondere omstandigheden. PAARDENSPORT. courses te duindigt. By de gisteren op de baan te Duindigt ver reden courses kwam het paard Axkit (eig. J. de Vriese. Coolscamp. België) in de drie ritten om het kampioenschap voor Nederland over een af stand van 1980 M. zoowel in den eersten rit. in den herkansingsrit, als in de finale als eerste aan. De K.M.-tijden voor deze drie ritten waren resp. 1 min. 27,8 sec., 1 min. 26.3 sec. en 1 min. 24.3 sec. Beryder was de heer T. A. Bosveld, die dezen prys thans voor de vierde maal achter een wint. De Evergreenprys over een afstand van 1740 M. werd gewonnen door Benna Dosa (eig. P. v. d. Groot te 's Gravenhage) met een KM.-tijd van 1 min. 38.7 sec. De Emeraudeprys over een afstand van 1700 M. werd met 1 lengte gewonnen door Echillais, (eig. stal Gruno te Groningen). De tweede party van den Evergreenprys werd gewonnen door David Volo (eig. J. de Vlieger te Nieuw Vennep) tyd 1 min. 37.8 sec. De Ermitageprys over een afstand van 2200 M. was voor Gadara met 1 lengte (eig. stal Gruno te Groningen); de Elianeprys over een afstand van 2040 M. voor „Zoon van David Guy" (eig. stal Hollandia te Naarden), tyd 1.29 sec. AUTOMOBILISME!. groote bergprijs van duitschland. Gisteren is op den Grossglockner de groote bergprys van Duitschland verreden. Hermann Lang met Mercedes Benz won in den wedstryd voor racewagens in de 3000 ccm. klasse in 20 min. 7.9 sec., hetgeen een gemiddelde uursnel heid van 75.01 K.M. bet-eekende. Tweede werd Hans Stuck met Auto Union met 1.8 sec. achter stand. terwyl Müller met Auto Union derde was. De uitslagen luiden: Racewagens in de 3000 ccm. klasse: 1. Her mann Lang (Duitschland) met Mercedes Benz, 20 min. 7.9 sec., (gem. snelheid 75.01 K.M. per uur(; 2. Hans Stuck (Duitschland) met Auto Union 20 min. 11.5 sec., (gem. snelheid 74.88 K.M. per uur)3. Müller (Duitschland) met Auto Union 20 min. 30 sec. (gem. snelheid 73.76 KM. per uur)4. Manfred von Brauchitsch (Duitsch land) met Mercedes Benz. 21 min. 41.2 sec., (gem. uursnelheid 69.74 KM.). WATERPOLO. tournooi te oude-wetering. Het door de zwem- en poloclub „De Brasem'" te Oude-Wetering uitgeschreven polo-tournool in het gemeenteUjk zwembad is een succes ge worden. De weersomstandigheden waren ide aal, hoewel het water iets warmer had kun nen zijn. De belangstelling van de zyde van het publiek was eveneens zeer bevredigend. HP.C. is er niet in geslaagd den beker te behouden, daar zy in de eerste ronde met 5—2 werd geklopt door Zian (rust 31 voor de Hagenaars). In den f raaien wedstryd van den middag klopten daarna De Waterratten V.Z.V. met 2—0 (rust 1—0). Om den derden en vierden prys kwamen tegen elkaar uit H.P.C. en V.Z.V. Nadat HP.C. voor de rust een 3—1 voorsprong had verwor ven kwam V.Z.V. flink opzetten en scoorde zy or> fraaie wyze driemaal, zoodat de uitslag luidde 43 voor V.Z.V. Om den beker ging het tusschen Zian en D.W.R. Laatstgenoemde ploeg toonde zich uit gesproken de meerdere. De einduitslag werd werd 50 voor D.WP.. welks overwinning vol komen was verdiend wegens het fraaie voor- hoedespel. Na afloop werden in het Paviljoen de pry zen uitgereikt door dr. v. d. Byl. GOLF. noordwijksche golfclub. De door de Noordwijksche Golfclub georga niseerde wedstryd om den British Challenge-cup over 36 holes tegen bogey Is gewonnen door den heer H. M. A. van Berkel (24) all square: tweede was jhr. W. J. v. d. Does (6) met 2 down; 3. R. M. Groskamp (8) met 4 down.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9