De situatie in het Verre Oosten LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 7 Augustus 1939 KERK- EN SCHOOLNIEUWS DagblacSreclam Herdenking van de "et 40-jarig jubileum van ds. Jansen vrijheidsbeweging Schoonhoven te Oegstgeest Herdenkingsrede in de Pauluskerk is niet te vervangen Britsche schepen bij luchtaanval getroffen Algemeene synode der Ned. Herv. Kerk LUCHTVAART Zesde Nederlandsche Scheldevlucht REDE VAN MAARSCHALK SMIGLY RYDZ. Polen heeft gisteren het vertrek van en kele honderden legionnaires, die op 6 Aug. 1914 het kamp van Oleandrow nabij Kra- kau verlieten om onder leiding van Pil- sudski voor de onafhankelijkheid van Polen te strijden, herdacht. De hoofdartikelen in de bladen kunnen samengevat worden in enkele zinnen van Dlogoszewski, den Pool- schen ambassadeur te Rome. die eertijds adjudant van Pilsudski was: „Ik ben er POLEN In de geheel gevulde Pauluskerk te Oegst- overal dat het Evangelie van Christus is gee.-t .s gistermorgen in een plechtigen een kracht tot Zaligheid Alleen daardoor d enst het feit herdacht dat ds T. J. Jan- komt er in ons leven licht. Door Chr.stus senSchoonhoven Ned. Herv. Predikant te komt Gods weldadighe d als een realiteit in Oegstgeest 40 jaar geleden werd bevestigd ons leven Spr. dankte God, dat Hij hem als Evangeliedienaar bij de Ned. Herv. Kerk het levenswerk heeft gegeven om daarvan Onde: de talrijke aanwez gen merkten te getuigen wij op met de volledige kerkeraad, de heer J Streefland (hulpprediker te Oegstgeest). Na deze indrukwekkende rede speelde de zeker*van. dat, indTe'tTzTch opnieuw1 de nood- jhMiiens de Kerkvoogdij der Ned Herv. organist „Wijsheid en goedheid O. God van Gemeente dr p C. van Aikel. het daa. be- genade znn Uwe wegen Waarna ds Jan- zakelijkheid mocht voordoen, wij, oud-le- gioensoldaten, ten strijde zouden trekken zooals eertijds, met hetzelfde vertrouwen en bezield met hetzelfde ideaal. Het eenige verschil zou zijn, dat wij niet meer 150.000 man sterk zouden zijn, doch millioenen zouden tellen. Maarschalk Smigly Rydz heeft een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: Er is op geweld slechts één antwoord: eveneens kracht en geweld. Wü hebben den vrede evenzeer lief als andere na ties, doch er is geen macht, die ons er- vaü overtuigen kan, dat er een recht is. dat voor den een „nemen" beteekent en voor den ander „jjeven". Over Danzig zeide de maarschalk, terwijl hij zijn woorden vergezeld liet gaan van vuist slagen op de lessenaar: Danzig vormt de long van onze economische orga nisatie. Polen heeft zijn standpunt uiteengezet op een welomlijnde wijze, die geen ruimte laat voor tweeërlei uitleg. Niemand deijkt. dat onze vaderlandsliefde ons minder plichten oplegt, dan zijn vaderlandsliefde hem. (Een zinspeling op Hitier. hoewel de naam niet werd uitgesproken). Deze woorden werden werden gevolgd door een langdurig applaus van de aanwezigen, die herhaaldelijk riep: „Wij willen DanzigNadat Smigly Rydz zijn rede had beëindigd, hief de menigte de handen op en sprak den volgenden eed uit: „Wij zweren plechtig, voor de eeuwige macht van Polen in een oorlog onversaagd te zullen strijden tot de overwinning en in tijd vgm vrede alle krachten van alle bur gers te zullen vereenigen in nuttigen arbeid en samenwerking van allen. Daarna heeft het Poolsche legioen gede fileerd in de oude formaties en gekleed in de oude uniformen. Broederlijk liepen ge neraals naast gewone legioensoldaten en militairen naast burgers, evenals 25 jaar geleden. Kolonel Beek liep in de rijen van het eerste regiment lichte artillerie; hij werd luide toegejuicht. Alle organisaties van oud-strijders, vaderlandslievende orga nisaties en afdeelingen van de militaire op leiding namen aan het défilé deel. Bijzon der werden de afdeelingen uit Gdynia. Cieszyn en acht veteranen van den Pool- schen vrijheidsoorlog in 1863 toegejuicht. ITALIË. Schouder aan schouder met Duitschland. De officieuze „Relazioni in tenia tionali" treft een vergelijking tusschen den toe stand in Augustus 1914 en dien van thans en zegt dan: „Het is thans niet meer aan Duitschland of Italië, een initiatief te ne men. dat kan leiden tot opheldering van den toestand. Reeds lang geleden hebben de regeeringen te Rome en Berlijn haar wenschen nauwkeurig kenbaar gemaakt. Men moet zich dan ook niet verwonderen, als de negatieve houding van de democra tieën regelrecht tot een onvermijdelijk con flict leidt. Men weet echter zoowel te Lon den als te Parijs, dat bij spanning of een internationaal conflict Italië en Duitsch land schouder aan schouder zullen staan, omdat hier niet alleen een solidariteit van belangen, maar ook een identiteit op ideo logisch gebied bestaat". en om heel het leven uitgespreid als zon- schreven door den Burgemeester, den heer "Echt over de watervlakte |a. J. van Gerrevink. den kerkeraad en de Van hieruit bezag spr. zijn 40 jarig pre- kerkvoogdij, voorkomt een verzameling pen- VEREENIGDE STATEN. Het congres verdaagd Het Congres is Zaterdag sine die ver daagd. SPANJE. Massa-executie. Bij Talavera was een inspecteur der mili taire politie vermoord. Terstond zijn de daders in handen der justitie gevallen. Zaterdag zijn 53 personen terecht gesteld. Over 7 moet nog nader worden beslist. In een officieel communiqué wordt mede gedeeld, dat de moordenaars waren gere- cruteerd uit de meest sinistere marxistische onderwereld en sociale misdadigers, die werden aangemoedigd door zekere verbor gen communistische en revolutionnaire af deelingen Het nieuwe Spanje zal niet toestaan dat aanslagen op den staat worden gepleegd, iedere poging hiertoe is nutteloos, want zij zal onmiddellijk met de grootste streng heid worden onderderukt. Niemand moet hierover in twijfel zijn. RUSLAND. Onderscheidingen ingetrokken. Het presidium van de opperste sovjet heeft een oekase gepubliceerd, waarbij van 117 personen, de hen verleende onderschei dingen zijn ingetrokken. Van de meeste van deze personen was reeds bekend, dat zij in ongenade waren gevallen. Gemeente dr P. C. van Arkei. het dag be- genade zijn Uwe wegen". Waarna ds Jan stuur der Gemeente vertegenwoordigd door sen Schoonhoven het „Onze Vader" bad. de wethouders de heeren T. van Egmond H erna werd gezongen gezang 3 6. en N. Zandbergen met den gemeente-secre- Met het uitspreken van den Zegen werd taris, den heer R Reitsma, verschillende deze plechtige dienst besloten, leden van den Gemeenteraad, ds. H. Drost Na het verlaten van den kansel werd de uit Nijmegen en een deputatie van kerke- jub larls het eerst toegesproken door den Hjke gemeenten uit Almen en andere Ouderling den heer N Heertjes die het een plaatsen voorrecht achtte hem namens den kerke- Na hei betreden van den kansel sprak raad hulde ?n dank te mogen brengen ds Jansen Schoonhoven het Votum en de voor de wijze waarop ds Jansen Schoon- Zegengroet uit en ving de dienst aan met hoven van de hem door God geschonken het zingen van ps 122 1. Hierna werd door gaven in deze gemeente heeft gebruik wil de gemeente staande de Geloofsbelijdenis len maken, zoowel bij de predik ng van het afgelegd welke werd bevestigd met het Evangelie als bit tijden van blijdschap en zingen van Gezang 3.3 Voorgelezen werd droefheid. Het door U den kerkeraad steeds achtereenvolgens Jesaja 52 711 en I Timoteus 1 1217. In zijn gebed getuigde ds. Jansen Schoon- voorgehouden „ziet op Hem" is ons steeds als richtsnoer geweest waarvoor wij U har telijk dankbaar zijn alsook voor de zoo hoven van de groote vreugde en dank voor aangename samenwe.kng. Spr. wenschte de geboorte van een Prinses in het Prinse lijk Gezin en dankte daarop d epbewogen den Hemelschen Vader voor de kracht hem geschonken voor de 40 jaren, waarin hij in den dienst des Heeren heeft mogen arbei den. Nadat tijdens plechtig orgelspel van den organist, den heer D. v. d. Reek gecollec teerd was. werd gezongen ps. 103 2 en 6 Hierna sprak ds. Jansen Schoonhoven een gedachtenis rede uit over psaim 48 10 O God, wij gedenken Uwe weldadigheid in het m dden Uws tempels". den jubilaris Gods Zegen toe Dr. p C van Arkel sprak namens de Kerkvoogdij den jubilaris hartelijk toe en wees daarbij op het geluk dat ds. Jansen Schoonhoven in de gemeente van Oegst geest het Evangelie heeft mogen brengen. Hii herinnerde aan het vele en steeds groeiende werk in de 15 jaren dat hij hier heeft mogen arbeiden met voortdurend groeiende belangstelling n het gemeente- leven. iftmen: de jubileum-commissie sprak de heer M J van Doorn Spr. zag op zijn levenstaak te midden van de gemeente - welke van zoo groote beteekenis blijft, en In zijn inleiding herinnerde ds. Jansen overhandigde den jubilaris al-s blijk van Schoonhoven aan zijn intrede voor 40 jaren axoote waardeering een album met hand- in de gemeente Sluipwijk waar hij werd teekeningen met de bede ..Aan God alleen ingeleid door wijlen ds. ten Bosch vroeger zy eer» predikant te Oegstgeest en alzoo nog bij j Brouwer sprak namens de sa- velen in die gemeente bekend. menwerkende Zendingscorporat es. Hij Hij wees op het groote voorrecht om als sorak zijn vreugde uit over de in de ge- Evangeliedienaar werkzaam te mogen zijn meente bestaande goede verhouding tus- en dankte bewogen voor de hem reeds ge- j schen de kerkelijke gemeente en de Zen- •brachte blijken van medeleven, zoowel uit dingscorporaties, waarvoor wij met groote Oegstgeest als vorige gemeenten. j dankbaarheid vervuld zijn Door het altijd Inzonderheid sprak hij zijn erkentelijk- weer uitspreken van Uw zoo groote liefde heid uit jegens het Dagel. Bestuur der ge- voor de zendingszaak, beschouwen wij dan meente Oegstgeest, dat in dezen d enst 00k ae kerk in Oegstgeest als de Zendings- officreel heeft tegenwoordig willen zijn en aldus spr. kwam daarna tot de behandeling van zijn j tekst. Aan het einde dankte ds. Jansen Schoon- D.t woord heeft spr. gekozen, omdat het hoven iederen spreker afzonderlijk voor de zoo eenvoudig ei* precies uitdrukt, wat hij hartelijke vriendschap hem dezen dag ook met dezen dienst beoogt. Hij wil hiermede weer bewezen en richtte zich met groote n.l. Gods weldadigheid gedenken en dat dankbaarheid tot zijn echtgenoote en kin- doen te midden Zijns tempels. Die tempel deren met van d'epe waardeering getui- was in het oude Israël de plaats waar de gende woorden. hemel zich neerbuigt naar de aarde en £>e gemeente zong den jubilaris daarop zich in de aarde opent Het was het Bethel „het Huis Gods" dat Jacob zag in zijn droom. In het Nieuwe Testament is dit voorbijgegaan, omdat het in Christus was vervuld. In het midden Zijns tempels zijn, dat is in Christus zijn", Alleen daar kun nen wij van Gods weldadigheid spreken. Velen zijn er mede in de war twijfelen er aan of stooten er zelfs op. Maar als zij Christus kennen, dan is Gods weldadigheid een realiteit en l'gt zij om heel de wereld staande toe psalm 72 11: „Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen" Reeds Zaterdag had de jubilaris tal van bloemstukken en andere geschenken mogen ontvangen o.a. van den Kerkeraad, de Kerkvoogdij, en een uit de gemeente ge vormde jubileum-commissie; w.o. een door den heer M. J. van Doorn geschilderd portret, alsmede een album met handtee- keningen, waarin behalve opdrachten ge- dikantswerk. Hij memoreerde de vier ge meenten die hij heeft mogen dienen n.l. Sluipwijk, Giethoorn, Almen en Oegstgeest. Bij alle verschil heeft hii overal gezien dat de mensch buiten Christus vredeloos is en woond. teekeningen vervaardigd door den architect den heer Ferd. B Jantzen te Amsterdam, van de verschil lende kerken en pastorieën, waarin de jubilaris heeft gewerkt en ge- De Japanneezen hebben tot twee keer toe luchtaanvallen gedaan op Itsjang, een in Hopei aan den Yangtse gelegen stad. Daarbij werden twee Britsche stoomsche pen de Kitangwo en de Chiawo, in brand geschoten. Eén Britsch onderdaan is licht gewond. De Britsche kanonneerboot Gannet voer ter assistentie uit, toen een bom een der schepen had getroffen. De Gannet pro beerde het vuur te blusschen, doch de vlammen sloegen over naar het tweede schip. Bij den tweeden aanval zijn geen Brit sche onderdanen gedood of gewond, doch wel vreest men, dat er een aantal Chinee- sche slachtoffers zal zijn. Vijftien lichte bommenwerpers strooiden de bommen uit. Eenige bommen kwamen terecht op het terrein van de Asiatic Pe troleum Cy. in de buurt van de in de rivier liggende schepen. Schout bij nacht Holt, de oudste Britsche zee-officier op de Yangtse. heeft krachtig geprotesteerd bij admiraal Oikawa, den be velhebber van de derde Japansche vloot in de Chineesche wateren. Dat was reeds na het eerste bombardement. Na den tweeden aanval, waarbij Britsche stoomschepen werden gebombardeerd, heeft Holt opnieuw geprotesteerd. Hij zette uiteen, dat zich ter plaatse geen militaire doelen bevonden en dat het gebied beschouwd werd als een toe vluchtsoord voor vluchtelingen. De Engelsch-Japansche besprekingen. In een informeele bijeenkomst in de of- ficieele residentie van den vice-minister van buiteniandsche zaken hebben, volgens de „Japan Times", de Japansche en Brit sche consuls te Tientsin voorbereidingen getroffen voor het ontwerp van een schrif telijke overeenkomst, die tusschen beide regeeringen zou worden uitgewisseld be treffende problemen der politie en open bare orde in de Britsche concessie te Tient sin. De „Japan Times" schrijft, dat terwijl dc Britsche autoriteiten de laatste instruc ties ontvangen van de Londensche regee ring, er naar gemeld w "(it, overeenstem ming van opvattingen zou zijn tot stand gekomen tusschen de vertegenwoordigers j der beide regeeringen op dc volgende pun ten: 1. onmiddellijke uitlevering aan de Ja pansche autoriteiten van de moordenaars van den douaneambtenaar Tsjeng-hsi- kang. 2. maatregelen in samenwerking tus schen de Japansche autoriteiten en den gemeenteraad voor controle op en opspo ring van anti-Japansche elementen, com munisten en algemeene misdadigers in de Eritsche concessie. 3. Instelling van »en verbindingsorgaan tusschen de Japansche en Britsche auto riteiten voor bovenvermeld doel. 4. Strenge controle op anti-Japansche publicaties onderwijs en andere dergelijke faciliteiten binnen de concessie. 5. Ontslag van alle anti-Japansche poli tiemannen uit den gemeentraad. 6. Aanstelling van Japansche adviseurs in den gemeenteraad. Aangezien bovenstaande zaken in nauw verband staan met de economische proble men, verwacht men, dat de schriftelijke overeenkomst tusschen de beide regeerin gen zal worden uitgewisseld na de onder handelingen over de kwestie van het zilver en de fapi, die thans behandeld wordt in de ronde tafel conferentie zoo schrijft de „Japan Times". Mocht Londen opzettelijk trachten de conferentie om de een of andere reden te vertragen, aldus genoemd blad dan zal de Japansche regeering een krachtig stand punt bepalen bij de behandeling van een dergelijken toestand, vermoedelijk door den Britschen autoriteiten te vragen een antwoord te geven binnen een bepaalden termijn. De ravitailleering in de Britsche conces sie te Tientsin wordt met den dag moei lijker. Verscheiden winkels, hotels en res taurants hebben medegedeeld verplicht te zijn te sluiten, daar zij geen comestibles meer kunnen leveren of maaltijden ser veeren. Toch zijn de voorraden rijst en meel voor verscheiden maanden toerei kend. De toestand in de Fransche concessie is veel beter, hoewel de nieuwe aanvoer weinig verscheidenheid biedt. De prijzen zijn zeer hoog. XVI. In de Zaterdag te 's Gravenhage voort gezette zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft de president, ds. J. W. J. Addink van Heeze, na opening der vergadering op gebruikelijke wijze de vreugde der Synode vertolkt over de ge boorte van het Prinselijk kind. Spr. wees op de bijzondere bedoelingen die God. naar het woord van een overleden theo loog, met Nederland heeft, waar het te midden van de kokende golven van het wereldleven als een Sions Gods zou staan om de waarheid te verkondigen. De ge schiedenis laat zien welk een hechte band er tusschen Nederland en het Oranje-Huis bestaat. Spr. bidt over het pasgeboren kind de genade Gods af opdat de ouders het mogen opvoeden in de vreeze des Heeren. Voor moeder en kind sprak spr. zijn beste wenschen uit om zijn toespraak te besluiten met een geestdriftig „Oranje boven!" De Synode onderstreepte dit woord door een krachtig applaus. Nadat de notulen van de vorige zitting waren goedgekeurd en de agenda was aan gevuld. besloot de Synode de volgende telegrammen te verzenden: „Aan hunne Kon. Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard te Soestdijk. De Algemeene Synode enz., spreekt haar diepe vreugde en dankbaarheid uit over de geboorte van de Prinses en bidt dat de Vorstelijke Moeder spoedig herstelle en de jonggeborene onder Gods zegen voor spoedig moge opgroeien tot blijdschap van haar Koninklijke Ouders en tot heil van het Ned. volk". Aan H.M. de Koningin verzond de Sy node het volgende telegram: De Algemeene Synode enz., spreekt haar innig medeleven uit in deze bewogen da gen met Uwer Majesteits vreugde over de geboorte van de Prinses. Zij bidt God. dat het Uwe Majesteit gegeven worde zich te verheugen over het voorspoedig opgroeien van deze jongste Oranjetelg. Ds. J. Boonstra van Gieten rapporteer de vervolgens namens de commissie voor de nieuwe wetsvoorstellen over een be sluit van een Synodus contracta geno men naar aanleiding van een brief van het Prov. Kerkbestuur van Gelderland be treffende een protest van den ring Wou- drichem tegen een besluit van het classi caal bestuur van Bommel inzake de be diening der vacante gemeente van Poe- deroyen. Ds. J. Hoekstra van Terhaard bracht namens de commissie voor de afschriften van staten en kosten rapport uit over een schrijven van het classicaal bestuur van Leeuwarden over gemaakte kosten. Over eenkomstig het advies besloot de Synode, overtuigd van de noodzakelijkheid van be doelde buitengewone vergadering de uit betaling der gemaakte kosten alsnog te doen plaats hebben. Prof. dr. M. J. A. de Vrijer van Utrecht rapporteerde over een schrijven van ds. rnr. C. J. Bartels te Zevenaar in betrek king tot de bediening van den H. Doop en de bevestiging van lidmaten te Ruhrort. nesloten werd ds. Bartels te berichten dat de Algemeene Synodale Commissie ter zake diligent is en t.z.t. nadere voorstel len aan de Synode zal voorleggen. Ds. J. v. d. Kieboom van Bergen rap porteerde over een schrijven van het col lege van kerkvoogden van de gemeente Ferwerd aan den quaestor-generaal in zake afdoening van schuld. De Synode besloot overeenkomtsig het rapport Fer werd te berichten dat de voorgestelde re geling niet aanvaard wordt. Indien rente betaling en aflossing bezwaarlijk zijn be staat de weg open hulp te vragen uit de Synodale fondsen Ds. H. H. Brucherius Cleveringa van Middelstum rapporteerde over een schrij ven van ds. W. Vroegindewey te Reeuwijk in betrekking tot de uitspraak van de Alg. Synodale Commissie inzake het niet ver vullen van een vacaturebeurt. Aangezien deze zaak tot in hoogste instantie is be recht sprak de Synode uit dat dit een af gedane zaak is en besloot zij het schrijven van ds. Vroedindewey voor kennisgeving aan te nemen. Tenslotte rapporteerde ds. Brucherius Cleveringa over een schrijven van ds. K. J. Quast te Goutum die verzocht zijn ja ren als hulpprediker te Recklinghausen waar hij drie jaar is werkzaam geweest te doen meetellen bij de berekening van de periodieke verhoogingen. Aangezien de door de Synodale commissie terzake ge nomen beslissing kracht van eindbeslis sing heeft ingevolge art. 27 van het reg lement op de predikantstractementen be sloot de Synode ds. Quast te berichten aan de Synodale Commissie op te dragen over het verzoek van dezen predikant zich nader te beraden. Gezien het feit dat de agenda nog tal van zaken bevat en het de bedoeling is dat de Synode deze week met haar arbeid ge reed komt, besloot de vergadering ook op den nationalen feestdag t e vergaderen waarom de president de zitting verdaagde tot Maandagmorgen 11 uur. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Sneek (toez.). J. N. de Ruiter te Aalsum. Bedankt voor Blokzijl 'toez.), M. H. Bolke- stein te Drogeham. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Enschedé (als huppred.i. W. Wijma, cand. te Leeuwarden. Aangenomen: Naar Lutten a. d. Dedemsvaart, F. A. Hofman te Waarder. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Nieuwpoort, J. G. v. Minnen t,e Huizen (N.H.). GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Werkendam. W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid. GEREF. KERKEN IN H.V. Bedankt: Voor Oosterend op Texel, J. Dieper- sloot te Leeuwarden. De zesde Nederlandsche Scheldevlucht, Zater dag georganiseerd door de Zeeuwsche vereeniglng voor luchtvaart, is een groot succes geworden. In totaal namen vijftien vliegtuigen aan dezen wedstrijd deel, negen in de sportklasse en zes in de beroepsklasse. Ongeveer een half uur voor het vertrek ontvingen de deelnemers de opgave van de te volgen route en men moest berekenen, in welken tijd men dit traject zou vliegen. Dit parcours leidde van het vliegveld Vlissin- gen over Oostburg, Hulst, Brouwershaven naar Haamstede, waar geland moest worden en ver volgens van Haamstede over West-Kapelle naar Vlissingcn. Op alle genoemde plaatsen waren controle posten opgesteld, terwijl te Vlisslngen een doel- landing tot slot gemaakt moest worden. De belangstelling was buitengewoon groot i.. tijdens de periode, dat de vliegtuigen onderweg waren, werden vliegtuigmodellen van de jeugd gedemonstreerd, welke veel succes oogstten De heer van Goens, inspecteur van de nationale luchtvaartschool, gaf zweefvliegdemonstraties. De sportvlieger Vissers kreeg na vertrek uit Haamstede motordefect. Hij meende eerst ge dwongen te worden een noodlanding te maken, doch hij haalde het vliegveld te Vllssingen nog juist. Opmerkelijk is, dat de winnaars van het vorig jaar ook dit keer de prijzen in de wacht sleepten. De prestatie van den onderofficier vlieger Bik. die een foutloos traject vloog, is buitengewoon hoog aan te slaan. De uitslagen luiden Sportvliegers: 1. Rollman Moth 6 strafpunten; 2. de Koster Moth 14 strafpunten; 3. Telders FJK. 46 40 strafpunten. Beroepsvliegers: 1. Bik met F.K. 51 0 straf punten; 2. Burger met F.K. 5% straf punt; Reyntjes met Meesch 21strafpunt. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. G. C. van Niftrik. Zoetermeer Geref. Gem.: Nam. 7 3/4 uur, ds. R. Kok van Veenendaal. Dinsdag. Geref. gemeente Nieuwe Rijn ds. R. Kok van Veenendaal n.m. 8 uur. VOOR DINSDAG 8 AUGUSTUS. Hilversum I, 1875 en 414,4 M. AVRO-üit- zending. 6.30—7.00 RVU. 8.00 Orgelspel - 8.15 Berichten 8.17 Gramjnuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gr am. muziek 10.30 Voor de vrouw 10.35 Francis Keth's ensemble 11.00 Causerie ,,De vrouw en het wereld beeld" 11.10 Huishoudelijke wenken 11.3-5 Francis Keth's ensemble 12.15 Berichten 12.17 Gram.muziek 1.00 Interview 1.05 AVRO-Amusementsorkest 1.30 Gramjnuziek 2.00 Causerie over Dr. Jan Pieter Heije 2.30 Jetty Cantor's ensemble (3.153.45 Gram. muziek) 4.30 Kinderkoor 5.00 Kinderhalf uur 5.30 De Romancers en soliste 6.28 Be richten 6.30 Causerie „Het pulserend heelal: 2. Wiskundige fantasieën of werkelijkheid" 7.00 AVRO-Dance-Band 7.30 Pianovoordracht 8.00 Berichten ANP., radiojournaal, mededee- lingen 8.20 Causerie „De bewegelijke wereld' 8.35 Gevarieerd concert 9.30 Radiotooneel 10.10 Omroeporkest, AVRO-Operette-koor en solisten (opn.) 11.00 Berichten ANP. hierna: Dansmuziek (gr.pl.) 11.4012.00 Gramofoon- muziek. nilversum II, 301,5 M. KRO-Uitzending 3.00 Gram.muziek (ca. 8.15 Berichten) 9.30 Gezongen H. Mis 10.30 Gram.muziek 12.00 Berichten 12.15 Gram.muziek 1.15 John Kristel en zijn Troubadours 5.45 Felicitaties 6.05 KRO-Kamerorkest (opn.) (ca. 6.30 Berich ten) 7.00 Berichten 7.15 Causerie „Hand werk en machine in de paramentiek" 7.35 Musica Catholica 8.00 Berichten ANP, me- dedeelingen 8.15 Haarlemsche orkestvereni ging en solist 8.45 Herdenking van Pastoor L. H. Perquin OP. 9.00 Vervolg concert 9.30 Rococo-octet (opn.) 9.445 Gram.muziek 10.30 Berichten ANP. 10.40—12.00 Gram. muziek. Droitwich, 1500 M. 11.20 Gram.muziek 11.50 Pianovoordracht 12.20 Len Lewis' No- veltykwartet en soliste 12.35 Gram.muziek I.20 Reportage 1.50 Het Heather-sextet 2.20 Sectie van het BBC-Northern Ireland-orkest en solist - 2.50 BBC-Midland-orkest - 3.50 Or gelspel 4.20 Pianovoordracht 4.35 Gram. muziek 4.50 Programma, gewijd aan het Noord-Engelsche plattelandsleven (opn.) 5.20 Het Gershom Parkington-kwintet 5.50 Repor tage 6.20 Berichten 6.50 Reportage 7.05 Orgelspel 7.20 Reginald King en zijn orkest 7.50 Declamatie 8.20 Radiotooneel 9.20 Berichten 9.50 Uit Amerika: Causerie „Ame rican Commentary" 10.10 Radiotooneel met muziek 10.50 Orgelspel 11.05 Nat Gonella en zijn Georgians en soliste 11.50 Gram.muz. 12.15—12.20 Berichten. Radio-Paris, 1648 M. 9.00 en 9.30 Gram. muziek 12.35 Zang 1.10, 1.45, 2.35 en 3.30 Gram.muziek 3.50 Vioolvoordracht 4.05 en 4.35 Gram.muziek 4.40 Zang 4.55 en 5.25 Gram.muziek 5.35 Pianovoordracht 6-35 Zang 6.50 Pianovoordracht 7.20 Locatelü- orkest 8.20 Gram.muziek 8.50 Radiotooneel 10.5011.50 Het Capelle-kwartet en solisten. Keulen, 456 M. 6.50 Gram.muziek 7.35 Kur-orkest Bad Salzuflen 8.509.50 Omroep- schrammelensemble en solisten 12.20 en 1.35 Rheinische Landesorkest 2.303.20 Populair concert 4 20 Kur-orkest Bad Oeynhausen '5.20 5.35 Gram.muziek) 7.30 Populair concert. 8.50 Leo Eysoldt's orkest, solist, Keulsch piano duo en vrooliik instrumentaal kwintet 11.00— 12.20 Omroepkleinorkest en solisten. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20. 1.30- 2.20 .5.20—7.05 en 7.20 Gram.muziek 8.20 en 9.20 Het André Felleman-orkest en Gram. muziek 10.3011.20 Gram.muziek. 484 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 en L30 Germaine Ego's orkest 1.502.20 Gram.muziek 5.20 Piano en viool 6.35. en 7.35 Gram. muziek 8.20 Orgelconcert 8.50 Religieus radiotooneel 9.20 Symphonieconcert m.m.v. so list en het koor „Die Haghe Sangers" 11.00 II.20 Gram.muziek. Deutschlandsender, 1571 M. 8.35 Karl Ris- tenpart's kamerorkest en solist 9.20 Politiek dagbladoverzicht 9.35 Gram.muziek 10.20 Berichten 10.40 Klarinet en piano 11.05 Be richten 11.2012.20 Omroep-Amusementsor kest en soliste. R.O.V. RADIO-CENTRALE. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN Dï Dinsdag 8 Augustus. Ie Programma: Iederen dag van 8—24 uur Avro, Vara enz, 2c Programma: lederen dag van 8—24 uur Kro. Ncrv enz. 3de Programma: 8.00 Keulen 10.20 Parus Radio 12.35 Brussel VI. 2.20 Keulen - 2.50 London Reg. 4.20 Keulen 5.20 Brussel VI. 7.10 Brussel Fr. 7.20 Brussel VI. - 7.50 Keulen 8.30 Parijs Radio 8.50 Keulen - 10.20 Brussel VI. 11.20 Keulen. 4de Programma: 8.00 Brussel VI. Radio PTT. N. 10.15 Diversen 10.35 Lon don Reg. 12.20 Droitwich 1.20 London Reg: 2.50 Droitwich 4.35 London Reg. J** Droitwich 5.50 Keulen 6.20 Droitwich - 6.50 Parijs Radio 7.05 Droitwich 7.50 Lon don Reg. 8.20 Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. 4—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 8