s d BUITENLAND Wantrouwen in de regeering blijft Engeland's zwakke plek LEIDSCH DAGBLAD - Tweede B'sa Maandag 7 Augustus 1939 Rond Danzig Vereen. v.Nat. Veiligheid Algemeene Toestand Rede van maarschalk Goering Chamberlain als dictator UeclebSancl Lfoi&y! Het Britsche legioen op bezoek Er liceft tussohen Polen en Danzig een nota-wisseling plaats gehad, waaromtrent de berichten over en weer een zeer uiteen- loopende lezing geven Danzig Is echter teruggeweken, dat is zeker. Van Poolsche zijde wordt gemeld: De autoriteiten van de vrije stad hadden den inspecteurs der Poolsche douane mede gedeeld. dat zij zekere groepen onder hen niet langer erkenden en dat die groepen dus met ingang van 6 Augustus haar functie niet meer zouden kunnen uitoefenen. De Poolsche regeering heeft toen een krachtig gestelde nota gezonden, waarin verlangd rerd, dat deze maatregel niet zou worden toegepast en dat de senaat zoo spoedig mo gelijk zou antwoorden. Daarop heeft de Senaat doen weten, dat de maatregel niet jou worden ten uitvoer gelegd en dat hij deze week in een volledige nota op alle pun ten de Poolsche nota zou beantwoorden. De Poolsohe regeering heeft uiting gegeven aan de hoop, dat de senaat het vraagstuk zal kunnen oplossen op een voor Polen bevredi gende wijze. De Poolsche douane-inspecteurs aan de grens van Danzig en Oost-Pruisen hebben opdracht gekregen hun wapenen te dragen bij het uitoefenen! van hun functie. Dit wordt beschouwd als een teeken, dat Polen rast besloten is niet te wijken voor den druk, welke door Danzig wordt uitgeoefend om deze menschen terug te trekken. De Poolsche pers is natuurlijk zeer tevre den over dit terugwijken van Danzig Uit Danzig wordt echter het volgende me degedeeld: Gemeld wordt, dat de diploma tieke vertegenwoordiger van Polen te Danzig, Chodaoki, Zaterdag eerst telefo nisch en later schriftelijk de regeering van Danzig op ongewone en overweldigende wijze in kennis heeft gesteld van een ge- ruoht. volgens hetwelk de douane-autori teiten van Danzig besloten zouden hebben zich te verzetten tegen het uitoefenen van de controle van een zeker deel van de Poolsche douane-inspecteurs. De regeering van Danzig wist niets van deze geruchten at en achtte zich niet in staat onmiddellijk op het schrijven in te gaan, ten eerste om dat bleek, dat het gerucht onjuist was: ten tweede omdat de Danziger regeering den toon van het schrijven ongepast achtte "n ten derde omdat de regeering van Danzig het principieel niet noodig aoht zich te houden aan termijnen, welke door Polen in een briefwisseling worden gesteld, ver bonden met dreigementen. In gewoonlijk goed ingelichte kringen wordt aangekondigd, dat de regeering van Danzig in haar antwoord den Poolschcn dlplomatieken vertegenwoordiger opmerk zaam heeft gemaakt op zijn eigenaardige houding en er hierbij op heeft, gewezen, lat zijn schrijven slechts op een onjuist gerucht berust. De ongewone toon en de dreigementen moeten derhalve als geheel ongepast van de hand worden gewezen. In officieele kringen te Danzig wordt de aankondiging van het feit, dat de Poolsche douane-inspecteurs in het vervolg in uni form en gewapend dienst zullen doen. ter wijl zij tot nu toe in burgerkleeding en ongewapend dienst deden, als een gevaar lijke provocatie beschouwd. Onafhankelijk van het afhandelen van het van Poolsche zijde misbruikte gerucht, is de regeering van Danzig met den ver tegenwoordiger van Polen in onderhande ling getreden over de principieele ophelde ring van de bevoegdheid van de Poolsche douane-inspecteurs. Bij deze gelegenheid I ral, naar vernomen wordt, nogmaals tot uitdrukking worden gebracht, dat de zooge naamde douane-inspecteurs, die zich, naar bewezen kan worden, bezig houden met andere aangelegenheden dan welke de i douane betreffen, door de regeering van Danzig niet worden erkend als leden van de organisatie tot controle van de be ambten van de douane van Danzig. Te Warchau is men thans van meening, dat het Poolsch-Duitsche conflict op het doode punt is gekomen. Men voorziet voor het oogenbllk geen toeneming van de .'panning, hoewel men algemeen den indruk beeft, dat de rust niet lang zal duren en dat ztch weldra een nieuwe crisis zal voor doen, wellicht na de demonstraties bil Tan- nenberg en na de redevoeringen op het tongres te Neurenberg, die ongetwijfeld ttnlg licht zullen werpen op het politieke winterprogram van het Duitsche rijk. In afwachting daarvan toont men zich in bet scheel niet verbaasd over de toeneming '&n de anti-Poolsche propaganda, welke in Duitschland wordt gevoerd, In de afgeioo- Wn week hebben verscheidene Duitsche radiostations, in de nabijheid van de |tens, herhaalde malen uitgezonden in de Poolsche taal. Bti deze uitzendingen be paalde men zich niet uitsluitend toe berich- fon, doch deed men pogingen, het moreel «r Poolsche natie te ondermijnen door de waarde van haar leger en de economische organisatie van het land zoo ongunstig mo- Wjtjk voor te stellen, waarbij men vooral op de zwakheid van de organisatie Poolsche passieve luchtverdediging in 'rrgelljklng met die van Duitschland Tegelijkertijd herhaalt de Duitsche pro paganda de tendentieuze berichten over een Zogenaamde Poolsche terreur tegen de Duitsche minderheden. .„Blijkens een door het te Warschau ver enende blad „Warszawski Dzlennik Na- rauowy" gepubliceerd bericht heeft deze propaganda echter een zeer merkwaardige Jowerklng op de Duitsche minderhe d te Volgens dit blad vervoegen de Du t- burgers te Lodz zich in grooten ge- sf?op de bureaux van den burgerlijken /■M, waar zij documenten aanvragen die Tewim? dat ziJ van Arlschc afkomst zu'n. bHJUertijd beginnen deze personen hun uitingen in Lodz te liquideeren. zenden v aooderen. die zij ir. veiligheid willen n' naar Duitschland, verkoopen dr on nemen de vlucht. C"'ntr t 00ï °P Duit"ehc troepencon- iït'tD 5 aan de ?r<rnzen van Zuid- en „'ifolon wordt inmiddels de Poo'.-ehe wuisatie voortgezet.. Om de paar dagen ooi officieren en manschappen opge- Strang zal heden per vliegtuig naar Lon den terugkeeren. Verklaard wordt, dat redenen voor dezen terugkeer zijn, ten eerste de enorme hoe veelheid werk op het centrale departement van het Foreign Office, waarvan Strang de leiding heeft, ten tweede de politieke pro blemen, die te Moskou besproken worden, zijn thans tot een zoo smal terrein beperkt geworden, dat Seeds, de Brltsche ambassa deur in Moskou, de onderhandelingen zon der den bijstand van Strang kan voort zetten. Potemkin, plaatsvervangend volkscom missaris voor buitenlandsche zaken, heeft de ambassadeurs van Frankrijk en Enge- roepen. De mobilisatie zal haar hoogtepunt land ontvangen cm het programma voor de bereiken tegen het einde van deze maand De „Koerjer Polsk.schrijft, dat de ontvangst der Brltsche en Fransche mili talre delegaties te besprehen. De militaire Duitsche militaire voorbereidingen zóó in- besprekingen zullen, naar men gelooft, de tens zijr, en op zóó groote schaal gesch'e- den en dat de toestand zoo gespannen is, dat de waakzaamheid van Polen en zijn bondgenooten wel verscnerpt moet worden. Uit Danzig wordt ten slotte nog verno men, dat Danzigsche burgers, die d enst hebben gedaan in het Duitsche leger en daarna naar Danzig zijn teruggekeerd, door de pollt e zijn gearresteerd De meeste arrestanten zouden naar Duitschland wor den overgebracht. Het aantal arrestat es van den laatsten tijd zou bijna 300 bedra gen De bond van huiseigenaren te Danzig heeft een honderdtal gezinnen van te Dan zig wonende Poolsche ambtenaren en douanebeambten de huur opgezegd Zij moeten hun woningen binnen twee weken verlaten. De Berlijnsche correspondent van de „Daily Telegraph" schrijft: Men verklaart te Berlijn, dat een oplos sing noodzakelijk zal zijn, zonder die pre cies aan te wijzen. De veronderstelling, dat Duitschland geweld zal gebruiken, wordt als absurd beschouwd, niet omdat een Duit sche opmarsch in Danzig ondenkbaar wordt geacht, maar omdat men zulk een op marsch in Berlijn niet als een geweld dadig optreden beschouwt. Dit zou enkel kunnen voorkomen, indien er van verzet sprake zou zijn. En de Danzlgers zullen geen verzet plegen. Een gewelddaad zou alleen worden begaan, indien de een of an der troepen zou aanvallen, die bevriend zijn met de Danzigsche bevolking. Met andere woorden, het optreden van Duitsche troepen in Danzig zou géén „ge welddaad" zijn. maar het optreden van Poolsche troepen om een verandering In den wettigen toestand te forceeren, zou wél het gebruik van militair geweld en daarom een aanvalsdaad zijn. Men verwacht, dat de Duitsche pers deze redeneering weldra op groote schaal zal ver spreiden. Men zal er dan een poging in kun nen zien, een eventueelen opmarsch van Duitsche troepen in Danzig reeds bij voor baat te rechtvaardigen. DE BESPREKINGEN TE MOSKOU. De Britsche en Fransche militaire mis sies zijn Zaterdagmiddag uit Londen naar Moskou vertrokken voor de te voeren staf- besprekingen. Haar werd aan het St. Pan erasstation uitgeleide gedaan door den Rus- sischen ambassqjieur Malski. politieke onderhandelingen voorloopig op den achtergrond dringen en waarschijnlijk zaï geen definitieve overeenkomst tot stand komen, alvorens de militaire besprekingen aanzienlijk gevorderd zijn. 1980 (In&oz. Med.) DUITSCHLAND. Generaal-veldmaarschalk Goering heeft voor de 8000 arbeiders van de Junkers-fa brieken een redevoering gehouden, waarin hij verklaarde: De laatste jaren waren vol geweldige ge schiedkundige gebeurtenissen en wel, om dat Duitschland weer over een geweldige luchtvloot beschikt. Want, indien ons ver leden jaar de bevrijding van het Sudeten- land gelukte, was daarbij beslissend, dat Duitschland, in tegenstelling met andere landen, een modern en slagvaardig lucht- wapen had. En zoo is het ook thans. Wij hooren vandaag dezelfde muziek van de andere zijde van het Kanaal. Wij hooren bijna dezelfde woorden en redevoeringen, welke ook een jaar geleden werden gehou den voor de intimidatie van het Duitsche volk. Het is vooral Engeland, dat vastbe sloten is het drama van 1914 te herhalen om Duitschland een vrede te kunnen dic- teeren, erger dan het dictaat van Versail les. Slechts één ding is grondig veranderd: wij zijn thans allen vervuld van den bran den '?n en eenvormigen wil ons staande te houden en het nimmer meer te laten ko men tot een vrede van Versailles. Het is een groot verschil of de mensch strijdt om zijn eer en zijn levensrechten te waarbor gen of om zich zonder grond te mengen in de belangen van anderen. Wij bedreigen Engeland niet. Wanneer het echter gelooft ons overal in 2n weg te kunnen treden, moet het ook de verant woordelijkheid op zich nemen voor de ver zekering van den vrede. De bedreigingen Duitschland weer te blokkeeren en tot hon ger te brengen, zullen een tweeden keer onmogelijk worden gemaakt. Daarvoor 'ral het Duitsche luchtwapen zorgen en niet ir. de laatste plaats ook de groote voorraad broodgraan, dien wij Duitschland h b- ben opgeslagen. Tot slot wenschle Goering te zeggen: Wij willen geen oorlog. Ik ken hem en weet, dat hij de geweldigste verant woordelijkheid beteekent, die een staatsman op zich kan nemen. Wan neer wij niettemin zoo koortsachtig be wapenen, is dat om den strijd, die on? wordt opgedrongen, zegenrijK te oe- staan. Wij zullen ons in de toekomst geen levensrecht meer laten betwisten Ons imponeeren dreigingen noch lief desbrieven. Noodzakelijke opvoering der stecn- koolproductie. Goering heeft Paul Walter benoemd tot lasthebber voor de opvoering van de steenkoolproductie. De vorderende uitbrei ding der vierjaarsprcductie. de aanhouden de stijging der bewapeningstaken, evenals de geweldige uitbreiding van het verkeer hebben de steenkoolbehoefte dermate op gevoerd, dat een tijdige en volledige vol doening aan die behoefte zonder bijzondere maatregelen niet meer veilig gesteld kan worden. Het steenkoolprobleem is daar mede uit het kader van een zuiver econo misch probleem getreden en geworden tot een kardinaal probleem voor staat en volk. Nu in het kader van het vierjarenplan de voorwaarden voor de technische uitbreiding van den steenkoolmijnbouw reeds in het leven zijn geroepen, komt vooral de taak op den voorgrond om door beschikbaarstel ling van de ontbrekende arbeidskrachten en door bijzondere zorgen voor de zwaar werkende jnarbeiders in samenwerking met de bedrijfsleidingen en het personeel geschikte maatregelen uit te werken, die een beslissende verhooging van steenkool productie waarborgen, welke noodzakelijk is voor de voortzetting der groote nationale taak. Generaal-veldmaarschalk Goering heeft den nieuwen lasthebber er op gewe zen. dat een zoo ver mogelijk gaande uit breiding van den woningbouw voor mijn werkers, de waarborging van een voeding, welke in overeenstemming is met de van den mijnwerker geëischte prestaties, en een bijzonder nadrukkelijke zorg voor zijn ge zondheidstoestand voorwerp moeten zijn van de zorgen van den lasthebber. Rijksstadhouder von Epp over het koloniale vraagstuk. Rijksstadhouder ridder von Epp heeft te Dresden op een bijeenkomst ter gelegen heid van de Duitsche koloniale tentoonstel ling een toespraak gehouden, waarin hij o. m. verklaarde: De tentoonstelling is een demonstratie van den Duitschen eisch tot koloniale levensruimte, van den Duitschen levenswil en de Duitsche levenskracht. Duitschland heeft alles gedaan om langs den weg der intensiveering van zijn pres tatievermogen datgene voort te brengen, wat zijn overzeesche levensruimte eigenlijk op andere wijze had moeten geven. Elk der voornaamste mogendheden, die thans Duit sche koloniën in handen hebben, wil haar eenzijdige aanspraken handhaven door een groot volk tot ondraaglijkheid toe de levensruimte te versperren. De oplossing van het koloniale vraagstuk zal de laatste grootste daad zijn in het reconstructiepro ces van het Duitsche rijk. Het zou een mis kenning zijn, dat wij ons in de koloniale kwestie niet zouden roeren, eer de andere kwesties zijn opgelost. De politieke tegen standers moeten er van overtuigd zijn, dat het den Duitschers bij hun eisch om kolo niën ernst is en dat zij te doen hebben met een duurzamen en niet meer af te wijzen eisch van het volk. ten te bereiken door voor te stellen dat het parlement in ieder geval een keer, tegen het eind van Augustus, bijeen zal worden geroepen om het werk van de regeering de revue te laten passeeren. Al deze voorstel len heeft Chamberlain echter tot nu toe van de hand gewezen en naar een groote mate van zekerheid mag worden aangeno men, zal hij, ook wanneer de kwestie op nieuw ter sprake komt, deze afwijzende houding blijven handhaven. De reden voor zijn weigering het parlement tijdens het reces een mate van toezicht op het regee- ringsbeleid te geven, is niet ver te zoeken. Afgezien van het feit, dat de regeering altijd maar al te blij is, wanneer zij een paar maanden verlost wordt van de tijd- roovende kritiek en debatten in het Lager huis, en afgezien ook van het feit dat er voor een parlementairen raad van toezicht op de regeering of een periodiek bijeenroe pen van het parlement tijdens een reces geen precedent bestaat, heeft Chamberlain nog een speciale en persoonlijke reden om deze voorstellen niet in te willigen. Het is immers maar al te duidelijk dat de aan drang op een of anderen vorm van parle mentair toezicht op de regeering tijdens het reces gemotiveerd wordt door wantrouwen. En daarmee raken wij aan een van de zwakke plekken in Engeland's positie aan het begin van deze gevaarlijke maanden. Onze Londensche correspondent schrijft: Het Engelsche parlement is voor twee maanden op reces gegaan. Chamberlain zal in dien tijd meer dan ooit de feitelijke dictator van Engeland zijn; niet langer zul len de Lagerhuisleden hem lastig kunnen vallen met vragen, of op eenig andere wijze controle op zijn beleid kunnen uitoefenen. Kritiek zal zich slechts nog hoorbaar kun nen maken in de pers en ook daar zal de Premier zich niet aan hoeven te storen zoo lang hij er slechts voor zorgt de publieke opinie niet op groote schaal in opspraak te brengen. Daar de regeering van een totall- tairen staat in laatste instantie evenzeer afhankelijk is van de publieke opinie, is het dus niet te veel gezegd, dat Chamberlain's positie in de komende maanden slechts weinig zal verschillen van die van een dic tator. Zoolang hij vermijdt zijn volk tegen zich in te nemen, zal hij binnen de grenzen van de Constitutie precies kunnen doen en laten wat hij wil. Dictator van Engeland te zijn in Augustus en September 1939voorwaar, het is een beangstigende verantwoordelijkheid. Het zal in het buitenland misschien verwondering wekken dat het Engelsche volk bereid ts juist in deze maanden, die maar al te goed beslissend voor het lot van Europa zouden kunnen worden, zijn parlement met vacantie te laten gaan en het landsbeleid onvoor waardelijk in de handen van één man te leggen. Er zijn dan ook reeds sinds eenlge weken verschillende stemmen opgegaan, die erop aandringen, dat het parlement in de kritieke maanden, die nu voor de deur staan niet met vacantie mag gaan maar een waakzaam en democratisch toezicht op het beleid van de regeering moet blijven uit oefenen. Verschillende voorstellen zijn ge daan om dit mogelijk te maken zonder van het Lagerhuis te eischen dat het dit jaar zijn vacantie geheel opgeeft. Sommigen willen dat het. parlement gedurende het reces op geregelde oerioden voor een of twee dagen biicen wordt geroepen om de regee ring tc dwingen verantwoording voor haar beleid af tc leggen. Anderen willen het mogelijk maken ccn oog op de regeering te houden door de instelling van een snort '•an Rre.d van Stetc, bestaande uit oen twintigtal voorna nstaende verteg-owoordl- gers van alle partijen die voortdurend over leg met de regeering zal moeten plegen. Weer anderen hebben hetzelfde doel trach- op de felste manier te lijf is gegaan, on- Een aanzienlijk deel van het Engelsche volk vertrouwt zijn regeering niet. Er is eensgezindheid, men zou zelfs kunnen zeg gen volstrekte eensgezindheid, over de groo te lij'nen van de buitenlandsche politiek, die Engeland in deze tijden moet volgen, en die sinds Maart ook wordt gevolgd. En toch, ondanks het feit dat alle partijen het met het officieele Engelsche beleid eens zijn. bestaat er verdeeldheid, een diepgaan de en gevaarlijke verdeeldheid. Een deel van het volk is ervan overtuigd, dat Chamberlain de eenige man is. die En geland veilig door de internationale stor men van het oogenblik kan loodsen. Een ander deel van het volk is er even zeer van overtuigd dat hij niet te vertrou wen is. dat het hem met de nieuwe poli tiek van krachtig verzet tegen de dictoren geen ernst is en dat hij. zoodra hij de kans krijgt, het weer met de oude verzcenings- oolilick zal pro'oceren. Er heers-V. in dat deel van het volk een diepg'wortelde r"h- terdocht. Zoo is het te verklaren, dat de Oppcsitlc in het laatste Lagerhuis-debat over buitenlandsche politiek de regeering danks het feit dat zij met de officieele re- geeringspolitiek, zooals die in tal van rede voeringen uiteen is gezet, volkomen ac- coord gaat. Zij kan of wil niet gelooven, dat de officieele regeeringsverklaringen over Engeland's buitenlandsche politiek oprecht gemeend zijn, en dat de regeering haar woorden ook werkelijk na zal komen. Zij ziet achter de faqade van de officielee po litiek steeds weer het zoo gevreesde spook van de verzoeningspolitiek opdoemen, en zij meent telkens weer aanwijzingen te ont dekken dat deze diep gewortelde achter docht allerminst ongegrond is Zoo heeft b.v. het befaamde Hudson-Wohltat onder houd onmiddellijk een storm van veront waardiging en beschuldigingen verwekt. Men moet deze verontwaardiging niet be schouwen als een bewijs dat het oppositio- neele gedeelte van het Engelsche volk zich reeds aan een vorm van oorlogshaat heeft overgegeven en alles wat naar toenadering tot Duitschland streeft in blinde vijand schap van de hand wijst. Zoo staan de za ken niet. Men heeft zich een paar dagen zoo over het Hudson-Wohltat onderhoud opgewonden, niet omdat men in principe vijandig staat tegenover het idee van een verzoening met Duitschland. maar omdat men er (volkomen ten onrechte, zooals la ter gebleken is toen de inhoud van het ge sprek tusschen Hudson en Wohltat bekend was geworden) een teeken in meende te zien, dat de regeering het weer met de oude verzoeningspolitiek wilde probeeren. Deze verzoeningspolitiek nu laat ik het nog maals met nadruk verklaren wordt zoo gehaat en gevreesd, niet omdat men geen verzoening met Duitschland meer wil. maar omdat men ervan overtuigd is, dat niets fa taler voor den vrede en in uiteindelijke in stantie voor het Britsche rijk zou zijn dan het terugkeeren tot de ouding van naieve toegeeflijkheid. Het ligt voor de hand dat dit klaarblij kelijk onoverkomelijke wantrouwen in cie regeering Engeland's positie er niet beter op maakt. Chamberlain heeft er in het laatste Lagerhuis-debat met aanzienlijke bitterheid over gesproken. Maar is het al leen aan de Oppositie te wijten, dat dit wantrouwen nog steeds bestaat en zich tel kens tot plezier van Goebbels en Gayda weer zoo duidelijk kenbaar maakt? Men zou het niet durven volhouden. Het wan trouwen in de regeering mag ongegrond zijn, hetgeen ik persoonlijk geneigd ben t.e gelooven dat het geval is. maar onbegrijpe lijk is hei zeer zeker niet en de regeering heeft het even zeker voor een deel aan zichzelf tc danken, dat dit wantrouwen nog steeds blijft bestaan. Want wat is het ge val? Zij heeft zich in Maart plotseling be keerd tot de politiek van haar tegen an ders. die zij jarenlang ten fels,: heil ver oor.-leeld. Is het geheel onbegrijpelijk dat dr Oupositi" die haar inrichten nu plotse- ling door de regeering ziet overgenomen zich afvraagt, of de bekeering wei geheel oprecht is? iNadruk verboden).! Steunt Luchtverdedigingsfondsl Postgiro Den Haag ten name van 3882 (Ingez. Med.) FRANKRIJK. Het Britsche legioen, te Parijs op bezoek, heeft zich gistermiddag te vier uur, vooraf gegaan door het muziekcorps van de Gold- stream-guards, begeven naar de Are de Triomph, waar de eere-voorzitter van het legioen sir Frederick Maurice, de vlam op het graf van den Onbekenden Soldaat ont stak. Een ontzaglijke menigte woonde de plechtigheid bfj en juichte de Britsche gas ten toe. 's Avonds dineerden de Engelschen in het palais des Invalides. De minister voor de pensioenen. Champetier Deribes, heeft hulde gebracht aan de Fransch-Britsche vriendschap. Hij herinnerde eraan, dat 25 jaar geleden het .ellendige kleine Brit sche legertje" te Havre voet aan wal zette, dat vijf jaar later te zamen met het Fran sche leger een zegetocht hield voor de Are de Triomph. Beide legers hebben toen ge streden, opdat er nooit meer oorlog zou zijn en vrede zou heerschen onder de menschen van goeden wil. Dit verlangen is niet ver dwenen. doch beide landen willen, dat het recht sterk zij en zij zijn bereid dit tegen geweld te verdedigen. De eere-voorzitter van het Britsche legioen, sir Frederick Maurice wees vervol gens eveneens op de samenwerking tus schen beide landen en hij herinnerde er aan. dat reeds thans het vraagstuk van het gemeenschappelijk commando is opgelost. Hij wees op de kracht van het Fransche leger en de Britsche vloot, alsmede op de Britsche luchtmacht en hij zeide, dat ook het vraagstuk van de munitie-voorziening is opgelost. Tenslotte zeide hij. dat het moreel van het leger beslissend is en het moreel van het jonge leger is even verheven als het leger in den grooten oorlog. Ook het Britsche legioen verlangt vrede, doch een vrede ge baseerd op rechtvaardigheid en redelijkheid. Het zal geen aanval dulden. Het heeft ver trouwen in zijn kracht en zijn zaak en is besloten zijn ideaal te verdedfgen. Het kan kalm de toekomst tegemoet zien. Twee Italianen in hechtenis genomen. De Petit Parisien publiceert een bericht, volgens hetwelk Zaterdag twee employe's van het Italiaansche consulaat. Antoine Crispuoli en Oreste Celidoni, die per fiets op den grensweg van Menton naar Gara- van reden, op de grensbrug van St. Louis weigerden te stoppen. Zij werden echter achterhaald door gendarmes en politie beambten, doch de Italianen begonnen te trappen en te slaan. Tenslotte werden zij overmeesterd en naar Nice overgebracht, waar de rechter van instructie hen deed op sluiten. De Italiaansche consul-generaal is van het incident in kennis gesteld. Volgens de „Msbde" is voorts gearresteerd zekere Amourelle. omdat hij de geheime be sprekingen van de legercommissie van den senaat voor fres. 400.000 aan den geheimen dienst van een vreemde mogendheid zou hebben overgeleverd. Ook had hij opdracht anti-militairistische geschriften te laten verschijnen. De arrestatie verwekte groot opzien, daar Amourelle, die aangesloten is bij een der socialistische partijen, bij het optreden van het volksfront zeer in de pas stond bij de naaste omgeving van Leon Blum. TURKIJE. Openbare terechtstellingen verboden. De minister van justitie heeft een veror dening uitgevaardigd krachtens welke de openbare terechtstellingen verboden wor den en het tevens den dagbladen voortaan verboden wordt foto's-van terechtstellingen af te drukken. HONGARIJE. Twintig jaar Horthv-bewind. Geheel Hongarije vierde gisteren den twintigsten verjaardag van de contra-revo lutie. Te Szeged zijn groote plechtigheden gehouden ter herdenking van dezen ver jaardag van het presidentschap van Horthy. Vroeg was de rijksbestuurder reeds te Szeged aangekomen, waar hij het woord heeft gericht tot d-1 oude strijdmakkers uit het contrp-; rvrlu'mnnaire leger. Te Srrged is de btwegin-* begonnen tegen de cammun '"c>: bew'gin- van Bela Kun. Onder presidium van graaf Karolyi en met admiraal Horthy als minister van oorlog, werd toen de Hongaarsche nationale regee ring ingesteld. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7