Uit de Rijnstreek Zaterdag 5 Augustus 1939 [EIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad katwijk. katwijk aan den rijn. katwijk aan zee. Het feest der Blijde Gebeurtenis noordwijk. noordwijk binnen. oegstgeest. rijnsburg. voorschoten. wassenaar. zevenhoven. alphen. boskoop. zoeterwoude. warmond. hazerswoude. leiderdorp. ter aar. waddinxveen. waddinxveen. Dagbladreclame is niet te vervangen Loop der Bevolking. Vertrokken: G. Ravensbergen met gezin, naar 's Gravenhage. Hooftskade 179 L. M. D. Schuster, naar Ahaus (Dl.) (Bentheim), Post- falk 5 K. Haitsma, naar Wonseradeel, Fer- woude (bi) Workum) A. M. Hei)denrijk met echtgen., naar Amsterdam. Pellcnstraat 72 II hg g. C. E. van der Voort met zoon, naar Ain- sterdam-Z. Achillesstraat 74 hs P. G. J. van de Pavoordt, Gerrit v. Heesstraat 11 J. van der Boon, naar Lisse, Achterweg 28 M. A. van Bakel, naar Texel. Den Burg. Parkstraat 4 l. Hillebrand met gezin, naar Veenendaal. Groe- nelaan 31 W. K. van Rheenen met echtgen., naar Geldermalsen, Markt B 140. De bouw van de bioscoop is gegund aan den laagsten inschrijver de aanne mersfirma NijmanRusman alhier. De Zondagsdienst der geneesheeren wordt morgen waargenomen door dr. J. J. Versluys. Gevonden: Aanwezig en te bevragen op het politiebureau tusschen 7 en 8 uur n.m. een zakmes, groen kinderjasje. Nova Theater. Van gisteren af draait in Nova „De Wild zang" met Deanna Durbin in de hoofdrol, waarmede zij haar succes van verleden week voortzet. Een geestig verhaal dat zich afspeelt op een Zwitsersch pensionaat waarbij Deanna ontroerende liederen zingt, o.a. het aangrijpende Ave Maria met be geleiding van de „Wiener Sangerknaben." Voorat gaat de film „Het Postkoetsmy sterie", die eveneens ten zeerste boeit. Een echt badseizoenprogramma! Burgerlijke Stand. Geboren: Johan Martinus, Z. van M. de Mooij en J. M. van der Zalm Cornells, Z. van KI. Messemaker en D. Jonker Margaretha. D. van W. J. U. Mulder en T. Hoek Anna Her.- drika Gerarda Maria, D. van A. L. Oudshoorn en G. G. Bogaards Gerardlna Cornelia, D/ van N. Anos en M. H. van der Meer. Overleden: Pleter Guijt 75 j., echtgenoot van A. van Beelen. Gehuwd: W. van der Boon en M. van eer Plas. Ondertrouwd: D. O. Hoek van Noordwiflc en A. de Jong J. M. Jansen van Vlissingén en C. P. Ouwehand. Het A-S. Oranjefeest. Verschillende omstandigheden hebben er toe geleld dat de viering van het Ko- ninglnnefeest dit jaar alhier zal plaats hebben op Dinsdag 29 Aug.. buitengewone omstandigheden voorbehouden. Aan den vooravond van het feest denkt het bestuur een Volkszangavond te organiseeren. De eigenlijke feestdag wordt ingezet met ko- raalmuziek op diverse punten ln het dorp. des morgens te ongeveer 7 uur. Te 8.30 zal er een kinderoptocht door het dorp ge houden worden die tot eindpunt heeft het feestterrein aan den Nieuwe Duinweg bij Pension „St. Joseph". Den burgemeester zal alsnog verzocht worden de kinderen toe te spreken. Hierna volgen de verschillende kinderspelen. Des middags volksspelen, ringsteken, touwtrekken, hindernisbaan enz. Des avonds als gebruikelijk lampionoptocht Voor de spelen en voor den optocht zullen mooie prijzen beschikbaar zijn. HET PROGRAMMA VAN HEDEN. Twee herauten te paard vingen heden morgen om zeven uur hun ronde door het dorp aan, om de geboorte van de Prinses aan te kondigen. Om drie uur hedenmiddag is er een optocht, waaraan alle vereenigln- gen met vaandels en banieren zullen deel nemen, evenals de 4e Reserve Grens-com- pagnie. Vertrek van de Wllhelmlnastraat. Hedenavond te half negen zal een fakkel optocht gehouden worden met muziek om de muziektent aan den Boulevard. Ook zal een vreugdeboom ontstoken worden. Het vertrek van den fakkeloptocht is even eens aan de Wllhelmlnastraat. Telegram der Oranje-Vereeniging. Door de Oranje-Vereenlging is heden het volgende telegram verzonden: „Aan de Koninklijke Familie, Palels Soestdijk. w De Oranje-Vereeniging te Katwijk/Zee Wedt Uwe Koninklijke Familie hare harte lijke gelukwenschen aan. God zegene de jonge Prinses en Hare Koninklijke Moeder. w.g. H. PARLEVLIET, voorzitter. C. J. MINNEE, secretaris. Orgelbespeling in de Oude Kerk. Er bestond gisteravond zeer groote be langstelling voor het orgelspel in de Oude Kerk van den heer Feike Asma uit Lelden en voor den zang van het Chr. Dameskoor „Looft den Heer" onder leiding van den di recteur Paul Pul uit Den Haag. De heer Asma begon dit concert met „Dankt, dankt nu allen God" en met „Lento." van de Vries, gevolgd door „Koekoek en nachtegaal" uit Concerto van Handel. Ook gaf hij nog „Ga votte" van Martini, „Toccata" van Paradlsi, „Grand choeur triomphal" van Guilmant «n „Andante cantabile" van Wldor. Het. dameskoor zong „Heilig is de Heer Zebaoth" van Bortnlanskl en „Lobe den Herrn, meine Seele" van Mendelssohn. De dames zongen tot slot „Schafer's Sonntags- lied" van Kreutzer en „Der Lindenbaum". De heer Asma beëindigde dit concert met Ps. 72 vers 11 van Jan Zwart. De aanwezi gen hebben van mooi orgelspel en schoonen zang kunnen genieten. Het orgel voor de begeleiding van den tang was welwillend afgestaan door den Jjeer Nic. van Beelen. De opbrengst was ten bate van het verwarmingsfonds. Waarschuwing. De inspecteur van politie brengt ter ken- jjis, dat Dinsdagmiddag van één uur tot dalf vier door de militairen op het mili tair schietterreln ln de Zuidduinen proeven billen genomen worden met springstoffen Den inwoners van het Zuidelijk dorpsge deelte wordt aangeraden, de ramen van hun koning op een kier geopend te houden, ten oinde breuk van ruiten te vorkomen. Uitstapje Winkelicrsver. „Prettig Koopen" De leden van de winkeliersvereeniging ■Prettig Koopen" zijn gisteren prettig uit- seweest. Een 300-tal personen velen moesten nog afgewezen worden tot een vol gende keer vertrok des morgens om 8 uur in 7 autobussen van den Boulevard bij de muz' ktent. De rijtoer ging tot Leiden, waarna men per stoomboot naar Schiphol ging, waar alles bezichtigd werd. Het ver dere gedeelte van den middag werd door gebracht te Amsterdam in den speeltuin Schinkelhaven. De P.K.-commissie zorgde voor alle versnaperingen. Om 8 uur des avonds werd de boot in Lelden aan den wal vastgelegd, waar de autobussen gereed stonden om de relsgenooten naar het punt van vertrek terug te brengen. Allen had den een genoeglijken dag! De uurwerken op den toren der Nieuwe Kerk. Sedert enkele weken waren de uurwer ken op den toren van de Nieuwe Kerk ver dwenen, hetgeen voor velen een groot on gerief was. Gisteren zijn de wijzers en de wijzerplaten weer aangebracht, ditmaal voorzien van bladgoud, zoodat de tijd nu als vroeger van den toren kan afgelezen worden, hoewel de stalen steiger met de planken erop, het uitzicht nog gedeeltelijk belemmert. Telegram van het Gemeentebestuur. Door het Gemeentebestuur ls heden het volgende telegram verzonden: Aan H. K. H. Prinses Juliana, te Soestdijk. Het Gemeentebestuur van Katwijk ver oorlooft zich, mede namens de burgerij, Uwe Koninklijke Hoogheid en Zijne Ko ninklijke Hoogheid Prins Bernhard eerbie dig geluk te wenschen met de voorspoedige geboorte van de Koninklijke Prinses. (Wtg.j DUBBELDAM. k)co-burgem. TIELEMAN, loco-secretaris. LISSE. Het programma der feestelijkheden. Het programma der feestelijkheden, voor Maandag a.s. (Nationale Feestdag) georga niseerd door het Oranje-comité alhier tér gelegenheid van de geboorte van de Prin ses luidt als volgt: 8,30 uur v.m. Kinderfeest op het Gemeen telijk sportpark; 1,30 uur nam. bijeenkomst ten Raadhulze van de leden vain den Ge meenteraad en genoodigden. Aanbieding van gelukwenschen aaai den Burgemeester namens de Burgerii door den Voorzitter van het Oranje-comité Ir. K. Volkersz; 2 uur nam Voortzetting der Kinderfeesten op het Gemeentelijk sportpark; 4 uur nam.: Groot Japansoh dagvuurwerk op de LJs- baan; 8,30 nam.: Concert op het Habaho- parkeerterreln en korte muzikale rond wandeling. As. Zaterdag worden grooté volksfeesten gehouden. 9—10 uur voorm.: Hardloopen voor Jon gelui van 1620 Jaar op het gemeentelijk sportpark; 1011 uur voorm.: Voetbalwed strijden; 11 uur voorm.: Wielerwedstrijd voor jongelui van 18 t.m. 25 jaar. Start plaats Gem Sportpark. Te rijden: Achter weg. Essenlaan. Loosterweg, Spekkenlaan. Ieder deelnemer rijdt 5 ronden (25' K.M.); 1,30 uur nam.: Sprietloopen over de Haven. (Alleen voor goede zwemmers). Opge luisterd door muziek; 6,30 uur nam.; Be hendigheidswedstrijden voor automobielen op het Hobao-parkeerterrein, opgeluisterd door muziek. Burgerlijke Stand. Geboren: Aartje, D. van E. Camphorst en C. van der Spruit Christlaan Adrianus, Z. van Chr. A. de Bruin en M. J. G, Paardekooper. Ondertrouwd: Philippo van Veen 25 j. van Noordwfjkerhout en Alida Maria Snaar 25 J. Getrouwd: G. van der Pol van Haarlemmer meer en B. Mastenbroek P. J. van Beek en A. A. Vermel van Leiden C. Meijer v. Noord- wijkerhout en P. C. Mooijeklnd H. J. van Diest met J. G. Opstal van Haarlemmermeer M. van der Lans en A. P. Schoone A. J. Davits van Waalre en A. M. Lieverse D. Schaap en Chr. Blltterswijk van Haarlemmermeer. Loop der Bevolking. GevestigdJ. A. van der Voort uit St. Michiels Gestel M. C. Helleman uit Alkemade H. Verhaar uit Oegstgeest P. M. Wejjers uit Haarlem H. J. Weijers uit Heemstede Wed. M. van Nieuwkoop, geb. Hulsbos uit Gouda M. Muilwijk uit Bennebroek G. Volkersz uit Delfzijl E. van der Meer en gezin uit Haar lemmermeer C. P. A. Hermans uit Voorhout. Vertrokken: N. van der Eist naar 's-Graven- hage C. de Jager en gezin naar Leiden M. Kops naar Haarlem A. van Kempen naar Den Haag C. van Groen naar Haarlemmermeer. De Blijde Gebeurtenis. Hedenmorgen hebben twee herauten te paard een rondgang door de gemeente ge maakt, om de geboorte van de Prinses plechtig aan te kondigen. Overal heerschte een feestelijke stemming en er werd druk gevlagd. voor het Défilé der Oranjevereenigingen. Door de beide Oranjevereenlgingen zal hedenavond te 8.30 uur een défilé van ver schillende vereenigingen en groepen voor het Gemeentebestuur worden gehouden. Dc opstelling vindt plaats om 8 uur in het Breloftpark, waarna de stoet vertrekt te 8.30 uur. De deelnemers moeten langs villa „de Zonnepit" het Breolftpark binnen komen. De opstelling geschiedt in volgorde van binnenkomst. De vereenigingen en groepen worden verzocht haar ontplooide vaandels, banieren of vlaggen mede te voe ren. Men wordt verzocht op tijd aanwezig te zijn. Na het défilé wordt gemarcheerd door Noordwijk Binnen naar Noordwijk aan Zee. Gevonden: Een mondharmonica, offi- ciers-oape rijwielslot met ketting, loterij - lot. paar groene wollen sokken, kinder schoentje. bos sleutels, zilveren armbandje, sigarettenkoker, rood schortje paar kinder sokjes en een haarstrik, witte hond porte- monnaie met inhoud, paar bruine dames schoenen, blauw kinderbadpak, zinken emmertje, steunzool, hondenbelastingpen ning (gem Rotterdam), blauwe ceintuur, blauw kindervest, lichte regenjas hond met bruine halsband, blauw badpak, 2 roode hoofddoeken en een handdoek pijp w'tte badscbrr jas. bru'nr heerenpanta'on (korte), wit kinderschortje. Inlichtingen over bovenstaande voorwer pen worden uitsluitend verstrekt 's Woens dag en 's Zaterdags van 8 tot 7 uur nam. ten politiebureele te Noordwijk-Btnnen. De speldjesdag ten bate van de ver. „Simavi" (steun tn medische aangelegen heden voor lnheemscheni heeft f. 318.14 opgebracht. Een moot resultaat! Schoolreisje leerlingen Wilhelminaschool. De leerlingen der Wilhelminaschool maakten onder leiding van het hoofd der school, den heer H. Sleeboom, weder on der groote belangstelling hun jaarlljkseh schoolreisje. Onder luide hoera's ving de reis via Leiden naar Utrecht aan. Het weer was mooi. Niet te zonnig, géén regen, zoodat de stemming „erin" was. Over Utrecht werd gereden naar Rhenen, waar aan de Grebbeberg een theetuin werd be zocht en de reizigers heerlijk werden ver kwikt. Hier bleek op verrassende wijze de padvlndersaard van de leerlingen, want toen „meester" Sleeboom „verzamelen" floot, bleken diverse jonge leden van het reisgezelschap, letterlijk en figuurlijk „op verkenning te zijn gegaan." Een boschrijke omgeving met hoog en laag gelegen paden noodde tot een wandeling met „onbekende bestemming". Deze al te vooruitstrevende pad-,, vinders" I werden na gehouden krijgsraad bij elkaar getrommeld en toen was het de beurt van den hoofdver kenner, meester Sleeboom, die kort en za kelijk, enkele bepalingen van het regle ment-van-den-dag" in herinnering bracht. Dat sloeg ln, want het moet gezegd en strekt hun tot eer, dat zij zich verder ale welpen hebben gedragen. Na dit Grebbe be rgintermezzo ging de reis voort door Wageningen naar Heelsum en Heveadorp. Hier ging men even uit elkaar; de ouderen naar het kasteel „de Door- werth". de jongeren bleven spelen op een heerlijk grasveld, waarbij de voetbal niet werd vergeten. Na samenvoeging der groe pen werd onder vriendelijke belangstelling van een paar schoolmakkers, welke ln die kostelijke omgeving hun vacantle door brengen, verder gereden over Arnhem naar Sonsbeek, waar de mooie watervallen wer den bezichtigd. Voort ging het weer, vla Apeldoorn, langs de Gedenknaald en het Palels „Het Loo" naar den speeltuin „de Julianatoren." De terugreis voerde over Amersfoort en Austerlitz, waar nogmaals werd uitgestapt en de bekende speeltuin werd aangedaan. Daarna volgde de tocht naar huls. Hoewel laat, kwamen allen behouden en zeer vol daan over deze groote en mooie schoolreis hier weer aan. Onze plaatsgenoot mr. A. van Geelen, commies ter gemeente-secretarie alhier, is met ingang van 15 Sept. '39 benoemd tot commies ter Provinciale Griffie van N. Brabant te 's-Hertogenbosch. Gevonden: Hondenrlem met halsband; ceintuur; snawi, jongenstape, overall, oeurj met inhoud, vulpotlood, ceintuur, wieldop, van auto, damestasch met ritssluiting, baby vestje, portemonnale met Inhoud, horloge met ketting, vulpen, haakwerk, huissleutel, badpak en tennisbroek. autoped, sierspeld, geruite pen. ledige portemonnaie, vulpen, pullover, zilveren potlood met initialen, cypersch poesje, portemonnaie met Inhoud, ceintuur. Inlichtingen op alle werkdagen aan het bureau van politie van des vm. 8 uur tot des nam. 10 uur. De collecte voor de Zondagsschool heeft in de Ned. Herv. Kerk f. 62:80 opge bracht. Van 3 tot 28 Aug. is aan Burgemeester M. F. Berkhout verlof verleend. Geduren- jóe zijn afwezigheid ls tot loco-burgemecs- 'ter aangewezen Weth. J. A. Mens. De Zondagdienst der doktoren wordt waargenomen van Zaterdagmiddag 3 uur tot Maandagmorgen door dr C. J. Kerk hof, Telef. 93 en dr. M. v. d. Stoel, Tel. 56. Loop der bevolking. Gevestigd: A. F. Berenbak en gezin, Zijllaan 3 M. H. Bus, Ridderlaan 1 Darml, Storm van 's-Gravesandeweg 47 E. G. H. Dijck- meester. Wittenburgerweg 110 J. M. en A. P. Dijkstra, Waalsdorperweg 110 L.Ebbers, Raap- horstlaan B 17 M. E. H. van Hellemondt, Eikenlaan 22 K. L. M. Hoogeweegen, Gropt Hoefijzerlaan 27 F. J. Ph. Huguenln en ge zin, Van Calcarlaan 20 J. F. Kipperman, Iris straat 7— L. F. Klaassen en gezin. Araweg 14 A Kuiper. Duinlustweg 25 M. M. Lange veld, Windlustweg 3a J. M. Los, Kat- wijkscheweg 19a J. G. E. Lujjt, Binnenweg 17 M. M. E. van der Maden, Ridderlaan 1 E. Merinsky, Rijksstraatweg 437 H. H. R. Mulder, Meijendellscheweg 10 J. Noorder- meer, Wassenaarscheslag 12 G. Ottema, Rijksstraatweg No. 725 M. Poleij. Rijksstraatweg 631 M. M. Lomas. Duinrell 2 D. W. van der Rest en vrouw. Com. de Witt- straat 28 M. H. Ritschie. Buurtweg 10 P. G. van Stapele. Gravestraat 1 C. E, van der Star, Wittelaan 20 C. M. van Steen. Kerk straat 31 C. W. Tresfon, Storm van 's-Gra vesandeweg 47 J. C. Verhoeven .Langstraat 109 G. Wallaart, Tulpweg 14 M. van de Water, Weteringlaan 9. Vertrokken: N. S. Sundermeijer. naar Aken, Lousbergstr. 51 M. P. M. Verhoeff, Rodenrijs- schelaan 30a L. D. van Ouwerkerk n. 's-Gra- venhage. Laan van Meerdervoort 1076 H. M. M. Pleterse n. Vollehove, Zeedijk I. A. Son- ders n. Leiden. Breestraat 65 A. H. H. Mayntz n. Simpelveld, Irmstraat 44 B T. Huyen n. Zwolle. Ol. v. Noordstraat 4 E. Streurman n. Zwolle. Tulpstraat 1 C. Donker n. 's-Graven- hage. Sniplaan 2 M. Koch n. Walsum E. M. Klötzer n. 's-Gravenhage. Sweelinckstraat 44 J. Bendl n. 's-Gravenhage, Rijslag 29 M. Müller n. Bad Muskau (Did.) J. M, Ntf- kamp n. Baarn, Wilhelminalaan 3 Wed. W. A. van Wely, geb. Van Houten n. Haarlem, Oranjekade 33 E. Hille li. Heilbron (Did.) J. F. H. A. de la Court en gezin n. Bloemendaal, Overveen, Rio Grandelaan 34 G. W. Marker n. Brunssum C. I .C. Barnhoorn n. 's-Gra venhage. Goudriaankade 28 J. Tebbe n. Es sen (Did.)) A. van Loon n. Voorschoten, Kruiskade 31 H Willemsen naar Voorschoten. Kruiskade 31 H. P. den Hollander n. Vlaar- dingen. Emmastraat. Diaconiehuis M. Ouds hoorn n. Lisse, Heerenweg 447 B. M. Brink- mann n. Ermke. Did. Geslaagd te Groningen voor de hoofd- acté de heer B. Roeleveld alhier. De smidsgezet R. viel op een ijzeren plaat en kwam met zijn hoofd op een bout terecht; dr. L. verleende hem de eerate hulp. DE BLIJDE GEBEURTENIS. Hedenavond optocht door de gemeente. In verband met de Blijde Gebeurtenis in het Prinselijk Gezin zal hedenavond 8 uur een optocht worden gehouden door onze gemeente, waaraan door alle plaatselijke vereenigingen zal worden deelgenomen. Een drietal muziekvereenigingen heeft bereids medewerking toegezegd. Voorts zal men op het Raadhuisplein, dat met Bengaalsch vuur zal worden verlicht, voor den burgemeester defileeren. De bliksem ingeslagen. Tijdens het onweer van gisteravond is te 8 uur de bliksem Ingeslagen in de land bouwerswoning van de wed. Verburg. Een buurman zag den bliksem inslaan en trok met zijn zoon naar de woning, om hulp te ver- leenen. Het gelukte met emmers water het vuur te blusschen, zoodat een begin van brand onmiddellijk gestuit kon worden. De wed Verburg schrok zoodanig, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Haar toestand die gisteravond zorgelijk was, bleek vanmorgen iets te zijn verbeterd. Hevig on weder met blikseminslag. Tijdens het hevig onweder dat gister avond langen tijd boven onze gemeente woedde sloeg de bliksem in, in de Chr. school Jan Nieuwenhulzenstraat, waardoor o m. het dak werd beschadigd In de Raad- wijkstraat geschiedde zulks in een woon huis, waar de schilderijen van den muur vielen en een deur werd beschadigd. Voorts werd ln den Hoorn in het weiland een koe gedood door het hemelvuur. Onze plaatsgenoote mej. D. K. M. Ver donk slaagde voor het diploma Engelsche Handelscorrespondentie. Onze plaatsgenoote mej. S. de Rijns burger slaagde te den Haag voor het exa men coupeuse en costumlère. Het meisjeskoor der Chr. zangverg. „Hosanna" behaalde op het conoours te Voorthuizen een len pr. in de eere afd. met 326 punten. Een mooi sucoes! Geslaagd te Rotterdam voor de hoofd- acte de heer J. Mod Jzn. Loop der Bevolking. Ingekomen van: s-Gravenhage, Marijtje A. van t Wout, Hedastraat 30; Gouda, Arie Kooij, van Dijkstraat 23; 's-Graven hage. Nelly W. Kooy geb. Broer, van Dijk straat 2; Bergen, Maria J. v. Berkum, Ste- vlnstraat 12; 's-Gravendeel Wed. M. van lepere geb. v. Soest, van Velzenstraat 10; 's-Gravenhage, Gerben van Dijk, Zaalberg- straat 30 Vertrokken; naar: Woerden, Prinsenlaan 70, Dirk C'atsburg en gezin. Kerkvaart- weg 15; Winschoten. Wilhelminasingel 22, Margaretha A. Schouten. Hooftstraat 30; Kerkrade, Gravenstraat 34, Wllem Niekerk en gezin, van Boetselaerstraat 3. Verbreeding tweede gedeelte Ztjdeweg. De werkzaamheden, ter verbreeding van het tweede gedeelte der Zijde,die eenige we ken geleden een aanvang namen, en begon nen aan het einde van den weg aan de grens vorderen thans regelmatig. Het verkeer kan nog steeds ongehinderd plaats hében. In tegenstelling tot de verbreeding van het gedeelte, wordt thans de bagger uit de we tering door middel van een kleine bagger machine uitgebaggerd en in schuiten ver voerd. Zooals bekend, veroorzaakte een en an der op het eerate gedeelte, waar de bagger op straat werd gesmeten, niet alleen een groote verkeersmoeilijkheid voor voetgan gers, doch ook de schade aangericht aan de gevels der huizen door het onderspetten van bagger, was enonn.terwljl tevens de we gen in het centrum van het dorp door het vervoer per vrachtauto terdege werden ver ontreinigd. De bliksem ingeslagen. Tijdens het onweer, dat boven deze ge meente woedde, sloeg de bliksem in de wo ning van den heer H. J. van der Krogt, Vlietweg alhier. Op den zolder van de boer derij ontstond een begin van brand, dat ge lukkig spoedig kon worden gebluscht. In de buurtschap Gelderswoude werden twee koelen, toebehoorende aan den land bouwer van der Ham. door den bliksem ge dood. Ook zijn een graskalf van den heer P de ong en een paard van den heer P. Ver- steegen doodelijk getroffen 40-jarig jubileum van den heer J. Hassmg. Op 20 September a.s. zal het 40 Jaar ge leden zijn dat de heer J. Hassing alhier als molenaar ln dienst trad bij het bestuur van den Lakerpolder onder deze gemeente. Is dit op zichzelf reeds een vermeldens waardig feJt, de wetenschap dat Hassing al deze jaren zich dikwijls onder zeer moei lijke omstandigheden heeft doen kennen als een ambtenaar waarop het bestuur zich ten volle kon verlaten, zal er zeer zeker toe bijdragen, dat deze dag voor den jubilaris niet onopgemerkt voorbij zal gaan. Nog dagelljksch verricht Kassing zijn werkzaam heden tot volle tevredenheid van het be stuur en nog steeds is.hij het voorbeeld van vele Jongeren.Wij wenschen hem van harte geluk met dit zeldzame jubileum. Tijdig gered. Een kind van den schipper v. d. H. uit Leeuwarden van het schip „de Goede Ver wachting" is bii het spelen van boord ge- rallen. De knecht, die het ongeluk zag ge beuren sprong zonder zich te bedenken te water en na veel moeite mocht het hem ge lukken de kleine weer aan boord te brengen. Het kind was reeds bewusteloos, doch het mocht den vader na kunstniatige adem haling te hebben toegepast, gelukken de le vensgeesten weer op te wekken. Burgerlijke Stand. Geboren: Helena. D. van J. Francken en G. van den Berge Marrigje, D. van D. J. Hoo- gerdijk en G. VerweU. Overleden: Phlllippus de Gelder, 4 Jaren. Onze plaatsgenoot, de heer P. van Gor- kum Jaczn, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Engelsche Handelscorrespon dentie Mercurius en te Leiden voor het examen boekhouden van de Vereeniging van leeraren ln de handelswetenschappen. De Blijde Gebeurtenis. De Chr. Oranjevereenlging stelt zich voor om ter eere van de geboorte van de Prinses Maandagmiddag een ringrijderij te organi seeren met versierde rijwielen, 's Avonds zal er een rondgang met muziek, vlaggen en lampions door het dorp plaats vinden. Geslaagd te Utrecht voor het examen L. O. de heer N. L. van Dalamin alhier. Onze plaatsgenoot, de heer D. Goed hart, slaagde te Den Haag voor het examen Dultsch L. O. Niet mej. D. Goedhart, gelijk abus. vermeld, doch de heer D. Goedhart, hoofd der Herv. School alhier, is te Den Haag geslaagd voor het examen Duitsch L.O. Raadsagenda. De raad komt Dinsdag as., des n.m. te zeven uur bijeen. 1. Verslag van de vergadering van 7 Juli 1939. 2. Mededeelingen. Ingekomen stukken, enz., om daarop, zoo noodig te besluiten. 3. Aanbieding der gemeenterekening en de rekeningen der bedrijven over 1938. 4. Reke ning van het burgerlijk armbestuur over 1938. 5. Begrooting van het burgerlijk arm bestuur voor 1940. 6. Vergoeding aan de besturen van de bijzondere scholen Inge volge de L. O. wet 1920 over 1936 7. Vast stelling der vergoeding voor de bijzondere scholen over 1938. 8. Voorstel tot het ver- leenen van een voorschot op de gemeente lijke vergoeding ingevolge de Lager onder wijswet 1920 over 1939. 9. Voorstel tot extra- aflossing van het restant der leening voor het electriöteitóbedrijf. 10. Voorstel tot on- bewoonbaarverklaring van 59 woningen. 11. Voorstel tot vergrooting van het schoolge bouw aan den Onderweg ten behoeve v^ de Nederiandsch Hervormde Schoolvereeni- ging. 12. Begrootingswijziglng. VOORSTEL VAN B. EN W. Eigen School voor de Ver. Ned. Herv. Scholen. B. en W. stellen o.a. voor van de Ver. voor Chr. Nat. schoolonderwijs alhier aan te koopen het huis Onderweg no. 5 met den daarbij behoorenden grond enz., groot circa 570 c.a. voor f. 4500, kosten van overdracht enz. voor rekening van de gemeente, echter onder uitdrukkelijke voorwaarde, dat deze transactie afhankelijk wordt gesteld van de hoogere goedkeuring, zoowel wat den koop betreft als wat aangaat den verbouw en de oplossing van een eventueel geschil met het bestuur der Ver. tot stichting en instand houding van Ned. Herv. scholen alhier langs den weg van art. 77 2e lid der L.O.- wet 1920 c.q. de volledige medewerking van dat schoolbestuur. c. te besluiten, tot den verbouw van het schoolgebouw door onder de vereischte goedkeuring de school uit te breiden met twee leslokalen en het aldus in gereedheid gekomen gebouw niet in bruikleen doch geheel op den voet van de L. O.wet 1920 in eigendom aan te bieden aan de Ver. tot Stichting en Instandhouding van Ned. Herv. Chr. scholen alhier; d. voor een en ander een crediet toe te staan groot f. 18.000 en de begrooting voor 1939 de noodlge wijzigingen te doen onder gaan. waardoor de uitgaven verdeeld kun nen worden over 20 jaren. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De Lloyd heeft thans voldoende schapen- De wolveemarkt in het bijzonder de Leid- sche markt was Vrijdag ruim voorzien en aangezien de exporteurs momenteel geen con senten voor Frankrijk hebben en uitsluitend zijn aangewezen op België, verliep de handel zeer lui. De aanwezigheid van den commissionnair van den Rotterdaraschen Lloyd, die een 350 stuks aankocht, kon niet Toorkomen, dat de prijzen wat terugliepen. Zoowel de oude schapen als de zuiglammeren waren lager in prijs. De com missionnair van den Lloyd deelde ons mede, dat men thans voldoenden voorraad Heeft. In drie weken tijds werden meer dan 1000 stuks uit sluitend op de Leidsche markt gekocht. Binnenkort wordt echter weer een nieuw con tingent voor Frankrijk vastgesteld, zoodat zulks weer een compensatie mag worden genoemd De slachtveemarkt eindigde cieze week wel is waar wat trager dan begin der week. doch dit vond zijn oorzaak in de hoogere vraagprijzen. Bovendien werden verscheidene grossiers ge mist, die door de vacantiebacil waren besmet. De vette kalverenhandel was bepaald slecht ie noemen. De mindere soorten brachten enkele centen per pond minder op. Nuchtere kalveren met matigen handel onge veer prijshoudend. De gebruiksveehandel was tot einde dezer week behoorlijk goed. met weer iets vastere prijzen. Weidevee voor de goede soorten vlot. doch voor de rest uiterst lui. Prijzen evenwel niet minder. De vette varkensmarkt eindigde deze week met de Leeuwarder markt ruim prijshoudend. Magere varkens en biggen echter gedrukt. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7