De Leidsche Bioscoop-Programma's Uit Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 5 Augustus 1939 Gero Zilveren Gedenklepels N.Y. v.h. FIRMA BERNARD Officieele Crisispublicatie WEERBERICHT. f. 0.65 AGENDA MUSEA. Barometerstand Hedenmiddag 2 uur: 762. BUITENLANDSCH WEERO VERZICHT. Ons land blyft nog steeds onder invloed van de depressie, welke gedurende Woensdag en Donderdag van Schotland naar Frankrijk is getrokken en zich Vrijdag en vandaag weer in tegengestelde richting beweegt. Gisteren bracht zij in den middag en avond in het Zuiden en midden van ons land regen en onweer, zoodat weer vele stations groote hoeveelheden neer slag melden. Hedenmorgen meldt Den Helder nog zwaar onweer, waarbij 23 m.M. regen viel. De Bilt had 15, Maastricht 12. Vliseingen 10 m.M. Ook het Oosten van Engeland kwam weer onder invloed van de depressie. Vooral in de omgeving van Londen is veel neerslag gevallen. Over Engeland en Scandinavië ligt een rug van hoogen lucht druk. die een verbinding vormt tusschen het hoogedrukgebied bij de Azoren en het maxi mum bij de randstaten. Thans daalt de lucht druk weer over de Britsche eilanden. In Noord-Scandinavië viel gisteren nog lichte regen. Over het algemeen is de temperatuur iets gestegen. De depressie, welke gisteren bij Groenland gelegen was. verplaatst zich langzaam in de richting van IJsland. Op den Oceaan bewegen zich koele lucht- massa's in de richting van de Britsche eilanden Deze hebben IJsland reeds bereikt. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorm.) Den Helder: Zwaar onweer, zwakke O.N.O.- wind. temp. 15 gr. C., min. 15 gr. C., 23 mM. neerslag. VlissingenZwaarbewolkt, matige Z. wind. tem peratuur 14 gr. C., min. 13 gr. C., 10 m.M. neerslag. De Bilt: Zwaar bewolkt, zwakke Z.Z.O.-wind, temp. 14 gr. C., min. 12 gr. C., 15 m.M. neerslag. Groningen: betrokken lucht, zwakke O.Z.O. wind. temp. 16 gr. C.. min. 15 gr. C., neer slag 0.3 m.M. Maastricht: Halfbewolkt. zwakke Z.Z.W. wind, temp. 13 gr. C. min. 11 gr. C.. 12 m.M. neer sla*. Buitenland (8 uur voorm.) Parijs: Z.Z.O. matige wind. temp. 13 gr. C.. op klarend na regen. Londen (Croydon)N.N.O. matige wind. temp. 13 gr. C.. lichte regen na zware regen in den nacht. Berlijn: N.O. zwakke wind. temp. 20 gr. C., mooi weer. Nice: Windstilte, temp. 24 gr. C., zwaar bewolkt. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 14% gr. C. (58 gr. F."». 12 uur 'smidd. 15% gr. C. (60 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Zondag. Voorm. te 7.03 uur; nam. te 7.21 uur. Voor Maandag. Voorm. te 7.41 uur; nam. te 8.03 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer" 's Middags 12 uur: 19 gr. C. Zweminrichting „De Zijl". 's Middags 12 uur: 19 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag van 9.17 uur nm. tot 4.56 uur v.m. Zondag van 9.15 uur n.m. tot 4.57 uur v.m. MAANS OP- EN ONDERGANG. 5 Augustus op 22.20 uur; onder 11 uur. 6 Augustus: op 22.44 uur; onder 12.06 uur. AALSMEER. Raads agenda. De agenda voor de Dinsdag a.s. te hou den raadsvergadering bevat de volgende punten 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingena. Goedkeuring van raadsbesluiten door Ged. Staten, be treffende: 1. Oninbaar verklaring hypo theekrente. verschuldigd door V.I.B.A. .voor 1937 en 1938. 2. Toetreding gemeensch. re geling. instelling psychiatrischen voor- en nazorgdienst te Haarlem, b. Beslissing Ged. Staten d.d. 7 Juni 1939, verleenen voorwaar delijke vrijstelling tot 1 Januari 1941 van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening aan de ol. school Rozenstraat, c. Koninklijk besluit tot goed keuring der „Verordening veldwachters", vastgesteld bij Raadsbesluit van 25 April 1939. d Jaarverslag 1938. correspondent schap der arbeidsbemiddeling, e. Overzich ten financieele resultaten v. d. gem. vleesch keuringsdienst, 1937 en 1938. f. Adres Ph. Levarth, alhier, betreffende het ventwe- zen.3. Onderzoek geloofsbrieven van nieuw benoemde raadsleden. 4. Aanvulling en wij ziging algemeene politle-verordening. 5. Verzoek klokluider D. Stork, om eervol ont slag. wegens bereiken pensioengerechtigden leeftijd. 6 Benoeming tijdelijke leeraren Gem. Middelb. Handelsavondschool cursus 1939/40. 7. Aangaan geldleenlng f. 93.825. 8. Wijziging gemeentebegrooting 1938. 9. Voor loopige vaststelling der bedrijfsrekeningen en gemeenterekening dienst 1938. 10. Voor- loopige vaststelling bedrag uitgaven voor openbaar lager onderwijs, over 1938. 11. Adres C. Wegman, om toeslag weduwen- pensioen wed. W. Wegman). 12. Bestem ming van openbaren weg toekomstige nieu we wegverbinding Middenweg-Burgemees ter A. Colijnweg. 13. Verkeersregeling in zake kruispunten Hadleystraat/prov. weg en Ophelialaan/prov. weg. 14. Wijziging huurregeling terrein voormalige sloot La- gerwey's bruggetje, met behandeling adres W. v. Wirdum. om koop van een gedeelte van dat terrein. 15. Verzoek van het be stuur der Nijverheidsschool voor meisjes, alhier, om ingevolge artikel 25 der Nijver heidsonderwijswet uitbreiding der school (huishoud- en kookonderwljs) noodlg te oordeelen. 16. Opnieuw vaststelling veror dening heffing havengeld. 17. Opheffing verplichting zekerheidsstelling Gemeente ontvanger. 18. Benoeming op arbeidsover eenkomst van een controleur voor steun verlening. werkverschaffing en maat schappelijk hulpbetoon. Aanbeveling van B, en W.: 1. C. Bruijn, controleur werkver schaffing en steunverieenlng te Enkhuizen. 2. J. Geurts, controleur Maatschappelijk Hulpbetoon, te Culemborg. 3. J. F. Kunst, controleur steunverleening enz. te Keste- ren. 19. Voteeren gelden, in verband met feestelijkheden bij de blijde gebeurtenis in de Prinselijke familie. 20. Verkoop rietge was. 21. Erfpachtuitgifte terrein Wetering straat, aan de Centr. Aalsm. Veiling. Accordeoncongres. Op Zondag 13 Augustus as. wordt to de Oude Veiling" het jaarcongres gehour den van den Ned. Bond van Accordeonver- eenigingen. waarbij de accordeonvereeni- glng Aalsmeer als gastvrouw hoopt op te tredgn. NU REEDS GEETALEERD VAN DE JONGSTE PRINSES BREESTRAAT 55, schuin t.o. de Gehoorzaal. 4,388 (Inerez. Med.) Hedenavond wordt in de Doopskerk der Ned. Herv. Gem. een dank- en bidstond gehouden. De belde predikanten, ds. H. v. d. Linde en ds. IJ. Alkema, zullen in dien dienst voorgaan. Het jeugdcorps van Aalsmeer's Fan farecorps behaalde op het muziekconcours te Voorthuizen een lsten prijs met 353 p. HAARLEMMERMEER. Loop der Bevolking. Gevestigd: Johannes W. van der Heijden. Zwaluwstr. 9 Herman Becking, Ibisstr. 1 Klaas Ruiter. Valkstr. 11 Albert E. Meijer, Burg. Amersloordtlaan 91 Jacob Schep, Schipholdijk 260 Cornells Verstoep. Nieuw- straat 11 Jelle Hoekstra. Eikenlaan 38 Si mon Vuijk, Aalsmeerderweg 771 Martinus M. Vöge, Sperwerstr. 25 Dirk P. W. Thoomes. IJweg 47 Petrus J. Driessen. Marialaan 38 Gerbrand van Geemen, Schipholdtjk 224a Cornells van Groen. Sloterweg 360 Pieter M. Hoogerhuis, Schipholdtjk 185 Wouter dc Graaff, Venneperweg 522 Christiaan Aerts, Hoofdweg 682 Roelof Mulder. Burg. Amers- foordtlaan 76. Vertrokken: Engelbertus van der Meer. naar Lisse, 3de Poellaan 35 Jacobus P .J. Weijens, n. A'dam, Middenweg 22-1 hg Jan Kleere- beze m.n. A'dam. Witte de Withstraat 46 hs Claslna G. Kapteijn, n. Nieuwer-Amstel, Thor- beckeweg 9 Johannes Ph. Plooij, n. Oven- hausen, Dl. Wed. N. Zoet, n. A'dam, Rhyn- vis Feithstr. 14 Wed. J. P. A. Leenaars, n. A'dam. Wilhelminastr. 87-1 h. Hendrik van Leeuwen. Heemstede, Billitonstr. 8 Pieter van der Linden, n. Ede, Kolkakkerweg 29. Burgerlijke Stand. Geboren: Gezina Cornelia, D. van J. A. Koo\j en P. G. Witziers Hendrika Margaretha Cor nelia, D. van W. B. van der Kroon en H. J. Larmené Cornells Arie. Z. van J. A. Bruijnis en A. K. Roeloffs Nicolaas Antonius, Z. van A. W. van Dongen en H. A. Stokman Maria Margaretha Anna, D. van P. J. Koeckhoven en C. Konijn Catharina, D. van A. C. Imanse en C. Bauer Antje, D. van A. Haspels en A. Zoeteman Catharina Cornelia, D. van J. Hfjstek en C. C. van Voornveld Allda Caro lina. D. van W. Verschoor en C. C. Hogerwerf Theodoor Edward. Z. van C. C. Stütterheim en F. M. Dannenhauer Aagje. D. van J. J. Tiemstra en G. Dijksman Hendrikus Johan nes. Z. van F. Hilgen en Th. J. ae Winkel Krijna. D. van D. Schijf f en P. Kinkel Arle, Z. van A. Knibbe en M. T. de Jong Gerardine Adriana, D. van G. Hoogendoorn en H. Wlerda Henk Jan, Z. van G. J. Schröder en H. A. H. Velders. Ondertrouwd: Pieter Feeleus 35 J. en Antje Brugman 27 j. Dirk Schreuder 29 j. en Maria van der Roest 19 j. Harmen Otten 24 j. en Elisabeth Cornelia Smit 21 j. Gehuwd: Eliza Somers 31 j. en Klasina Hoo- geveen 24 j. Jan Blokker 25 j. en Cornelia Huizer 28 j. Dirk Evert Deerenberg 27 J. en Johanna Cornelia van der Mik 21 j. Overleden: Johanna Pieterdina Reineman 74 J.. geh. met K. D. Bartels Pieter Johannes Sloterdük 3 d.. Z. van D. Sloterdijk en M. van Huis Anna Cornelia Harding 14 J., D. van H. Harding en A. B. van Es. HILLEGOM. DE AANKOOP VAN TRESLONG GOEDGEKEURD. Binnenkort een fraai wandelpark. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de transactie onzer gemeente Hil- legom. met den eigenaar van het landgoed Tresldng goedgekeurd, waarbij de gemeen te Hlllegom in het bezit komt van het kasteel en een gedeelte van het prachtige park. Als tegenprestate zal door de ge meente een straat worden aangelegd, waar langs de eigenaar van Treslong hulzen' kan laten bouwen. De aanleg van deze straat is begroot op f. 6000 De gemeente komt op deze wijze in het bezit van een fraai wandelpark. Raadsagenda. De gemeenteraad komt Woensdagmiddag om 2 uur bijeen. De agenda luidt: 1. Vaststelling notulen der vorige verga- CONTROLE OP BEPALING VETGEHALTE EN GEWICHT VAN MELK. In aansluiting op hetgeen 15 Mei j.l. reeds is medegedeeld over de verplichte controle op de bepaling van het vetgehalte en het gewicht van melk. wordt van bevoegde zijde nog het volgende medegedeeld. Onder deze verplichte controle vallen direct op 1 September a.s. alle bedrijven, welke melk van veehouders betrekken. Bul ten deze verplichting vallen dus de bedrij ven, welke uitsluitend melk van eigen vee verwerken en/of verhandelen cn afleveren. Met het oog op technische bezwaren zul len voorloopig de desbetreffende bepalin gen niet worden Ingevoerd voor bedrijven, welke uitsluitend: a. melk verwerken en/of verhandelen en afleveren, welke op A.V.M.-C.M.C. condities is gekocht door aangeslotenen van de A.V. M. (Algemeene Vereeniging voor Melkvoor- zlenlng, gevestigd te 's-Gravenhage) b. consumptiemelkbedrijven zijn. welke geen melk fabriekmatig tot boter, kaas of melkproducten verwerken c. melk verwerken en/of verhandelen en afleveren, welke ls betrokken van één of meer leveranciers, die geen melkveehou ders zijn en hun bedrijf onder controle hebben gesteld van een daartoe erkende Instantie. De daarvoor in aanmerking komende, tot genoemde groepen behoorende. bedrijven zullen nadere mededeeling ontvangen wan neer en op welke wijze zij zullen worden Ingeschakeld. Hun, die niet tot deze 3 groepen behoo- ren cn geen mededeeling van den Regee- rlngscommissarls voor den Akkerbouw en de Veehouderij hebben ontvangen, in zake verplichte aansluiting bij een controle-in stantie, wordt aangeraden zich vóór Augus tus as. aan te melden bij den Centralen Crlsis-Oontroledlenst van het departement van Economische Zaken, afdeeling Techni sche Controle VII, Lange Voorhout 11, te 's-Gravenhage. Bedrijven, welke niet tot de genoemde 3 groepen zijn te rekenen en verzuimen zich bij een controle-instantie aan te sluiten, zullen van 1 September as. af gevaar loo- pen niet meer voor steunuitkeering in aan merking te komen, hetgeen voor de boter- producenten zal beteekenen, dat de heffing op boter dan zal worden Ingevorderd. Bo vendien zullen zij zich dan blootstellen aan tuchtrechtelijke vervolging. 4562 dering; 2. Ingekomen stukken; 3. Onder zoek van de geloofsbrieven van de nieuw inkomende raadsleden; 4. Comptabiliteits- besluiten; 5. Reclames plaatselijke be lastingen; 6. Voorstel tot nadere wijziging van de verordening op de heffing van schoolgelden; 7. a. Voorstel tot mijziging van de ambtenaren- en werkldedenregle- menten: b. Voorstel houdende voorzienin gen Inzake werkzaamheden door het ge. meente personeel ten behoeve van de Luchtbescherming; c. Voorstel inzake kin dertoelage aan de werküedeo; 8 Voorstel inzake kindertoelage eane9nr;asehzeaaoao tot het verleenen van voorschotten inzake de Landarbeiderswet; 9. Voorioopige vast stelling van het bedrag der uitgaven voor openbaar lager onderw s over 1938; 10. Voorstel tot nadere vaststelling van de Instructie voor den Gemeente-ontvanger; 11. Rekening van inkomsten en uigaven van den Schoolartsendienst; 12. Mededee lingen. Verlenging huur C. A Rijnbeek van een terrein aan de Haven alhier. De Blijde Gebeurtenis. Wegens drukte In het bloembollenbe- drij.f zullen hier geen feesten georganiseerd worden. Burgemeester jhr. van Nispen tot Pannerden heeft zich bereid verklaard heden een rede voor de Radio-Centrale uit te speken, welke uitgezonden wordt tusschen 7 en 8 uur nam. In de ochtend diensten van morgen zal de Blijde Ge beurtenis herdacht worden. De muziek corpsen zullen evenals verleden jaar een muzikale rondwandeling maken. IIEDEN. Pieterskerk: Dankstond te 7 uur nam. Academisch Historisch Museum: In de va- cantie Maandag t/m Vrijdag 912 en 2—5 uur Zaterdag 9—12 uur. Toegang f. 0.25 met Inbe grip van Academiegebouw. Stedelijk Museum „De Lakenhal". Oude Sin gel. Geopend in Januari, November en Decem ber van 103 uur in Februari, Maart, April Mel en October van 104 uur en in Juni, Juij Augustus en September van 105 uur; op dé Zondagen, de Tweede Paasch- en Pink. sterdagen. den Hemelvaartsdag en de belde Kerstdagen v.ai 1 u. Entrée op Zon- en feest dagen bovengen, kosteloos, 's Maandags f. 0.25 overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden. Rapenburg 23 1 April—1 Oct. 10—5 uur. 1 Oct.—1 Nov. 10-^ uur. 1 Nov.—16 Febr. 103 uur. 16 Febr.-i April 104 uur. 's Zondags van 1—3, 4 of 5 uur Entrée: 's Maandags f. 0.25; overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist., v. d. Werf f park, ingang Raamsteeg: Werkdagen 8.30—12, l,30-_ 6 uur: 's Zaterdags 8.30—12 uur: Kosteloos. Rijksherbarium, Nonnensteeg 2a: Dagelijks van 912,30 en 25.30 uur. Kosteloos. Nedcrl. Hlst. Natuurwetenschappelijk Museum (Steenstraat la): Alle werkdagen behalve 's Maandags van 10—4 uur; 's Zondags 1—4 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Geopend op werkdagen van 1.304.30 uur nam. 's Zon dags kosteloos. Rijksmuseum van geologie en mineralogie (Garenmarkt 1 c)Op werkdagen van 9—12 en l 4 uur. Kosteloos. Rijksmuseum voor Volkenkundo (Stcenstraat) Geopend alle werkdagen van 1 April—1 Oct 10—5 uur en van 1 Oct—1 April 10—4 uur! Alle Zon- en Feestdagen van 1 uur af. Ge sloten: 3 Oct. en Nieuwjaarsdag Maandag L 0.25; alle overige dagen f. 0.10. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: „De avonturen van Tom Sawyer". Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 u., Zon dag 27 en 811 uur. Trianon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam. Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 uur: „Vernon and Irene Castle". Zondag van 2—7 doorl. voorstelling Op werkdagen van 2—5 uur Filmac-voorstellingen. Lido-Theater, Steenstraat 39: 2 uur 30 en 8.15 uur nam.: „Penny brengt uitkomst". Zondag doorl. voorstelling van 2—7 en 8.15 uur. Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „De eenzame ruiter". Zondag van 1—7 en van 8—11 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2.30 nam. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam. „Sneeuwwitje en de 7 dwer gen". Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. NOVA-Theater (Katwyk-aan-Zee) „De Wild- zang". De avond-, nacht- en Zondagdienst der apo theken te Leiden wordt van 5 t/m. 11 Aug. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blan ken, Hoogewoerd 171. tel. 20502 en G. F. Revsr, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waa'- genomen door de Oogstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. De geneeskundige Zondagsdienst te Lelden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren Nieuwzwaag, De Graaff, Hartman, Bruins Slot en Nlemer. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Leemhuis, Tel. 2030. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Geertrulda, d. van H. Buur man en G. Siebesma Petrus Johannes, z. van J. van Rossum en Q. M. Meiboom Jacoba Cornelia Johanna, z. van G. van Altena en M. J. de Goede Maria Cornelia Johanna, d. van J. van Steijn en C. M. Balm Wilhelmus Jo hannes Jacobus Maria. z. van J. J. C. Rusman en J. A. Wolff Johannes Ignatius, z. van J. I. Warmerdam en E. Timmers Catharina, d. van A. A. J. Philippo en J. Nunnink Willem, z. van W. Ras en M. P. Tromp. Ondertrouwd: B. A. G. Boot en J. C. Duindam. Getrouwd: L. Verhaar en B. M. Sleeker - C. H. Schultz en M. J. J. Houtzager. Overleden: B. Spreeuw, 60 jaar. Luxor-theater De avonturen van Tom Sawyer leven voort in de herinnering van alle „jongens", die zoo langzamerhand den dertigjarigen leeftijd gepasseerd zijn. Wat hebben zij in vroeger jaren genoten van de spannende belevenissen van den ondeugenden Tom Sawyer, die met zijn vriend Huckleberry Finn het meest geraf fineerde kattekwaad uithaalde en deswege chronisch den toorn van zijn mentoren op den hals haalde. Hoe hebben zij meegeleefd met den laaghartigen moord op het kerk hof. waarvan Tom en Huok toevallig getui gen waren en waarover een vrijwillig afge legde eed hun het zwijgen oplegde op straffe van „op de plaats dood te blijven" En hoe moeilijk werd hun situatie toen een onschuldige zwerver van dien moora beschuldigd werd en eefst ter terechtzit ting de beklemming van het zwijgen werd verbroken en de ware schuldige aangewe zen. Maar nog meer zou de spanning stij gen; evenals wij vroeger intens hebben meegeleefd met Toms dwaaltochten door een ondergrondsch gewelf, waar hij in ge zelschap van zijn vriendinnetje achter bleef, zoo zien wij ook thans op het witte doek. hoe hij daar den door hem ..verra den" moordenaar ontmoet en hoe hij ten slotte. gevierd als een held terugkeert in het dorp, waar voorheen iedereen de deu ren sloot, wanneer men ln de verte maar ihet tipje van zijn neys zag aankomen. Sn dan zwijgen wij momenteel nog maar van die kostelijke scènes, waarin het edele tweetal, voor deze gelegenheid nog versterkt met een „Dritte lm Bunde", ln de dorpskerk on ran verscholen bankje, getuige is van zijr - -en herdenkingsdienst ,T-* 's r-n alleraardigste film geworden deze Tom Sawyer en het genot van het zien ernaar wordt nog verhoogd door de prachtige kleuren, waarin zij is opgenomen Van een geheel ander genre ls de film, welke voor de pauze wordt vertoond en waarin Claude Rains op even bewonde renswaardige als onbegrijpelijke wijze de hoofdrol vervult. Het moet onder geen en kele omstandigheid een prettige gewaar wording zijn om onder mooordenaarshand te vallen, doch de situatie wordt wel heel onaangenaam wanneer die moordenaar vol komen onzichtbaar ls. terwijl hij toch vlak voor u staat en zijn wurgende handen om uw keel slaat. Het ls voor de politie dan ook een heele toer om een dergelijk Indi vidu te pakken te krijgen, maar hoe haar dat tenslotte gelukt moet u zelf gaan zien in deze in letterlijken zin adembenemende „thriller", waarvan W. G Wells, de man*, die heel Amerika in opschudding bracht door zijn fantastisch hoorspel, het scenario schreef. Rex-Theater Rex geeft deze week een reprise van de prachtige Walt Dlsney- teekenfilm „Sneeuwwitje", die niet nalaten zal wederom volle zalen te trekken. De inhoud dezer film Ls voldoende be kend, dan dat wij die behoeven weer te geven. „Sneeuwwitje" is tot een artistiek geheel geworden, waarvan men bij voort during geniet, zelfs zullen er velen zijn, die deze bijzondere film nog eens voor de tweede maal willen zien! In het bijprogramma gaat, na een uitge breid journaal, ook het filmpje betreffende de eerste schreden van Prinses Beatrix, vervaardigd door Z.K.H. Prins Bernhard. De tweede hoofdfilm „De avonturen van Bill Peck ln het circus", geeft ons een beeld uit het leven van een echten Jongen, vol kwajongensstreken. Zoo ziet hij b.v. kans. om, wanneer hij met zijn vrienden een circus bezoekt, de leeuwen slaappillen te laten slikken, wat, wanneer deze moeten optreden natuurlijk tot merkwaardige scènes aanleiding geeft. Daverende lach salvo's klinken dan ook op bij de toeschou wers, tot groote ergernis van de temster en den temmer. Deze film toont niet sleohts het katte kwaad van Bill Peck, maar ook hoe héj, wanneer het noodlg is, een ander, die in moeilijkheden zit, tracht te helpen. Lido-Theater. Het vacantieprogramma ln Lido ls licht verteerbare zomerkost. Shir ley Temple's nieuwe film „Penny brengt uitkomst" ls geheel vervaardigd, om de on miskenbare veelzijdigheid van dit wonder kind te accentueeren. Vandaar, dat het scenario wat magertjes is. Shirley ls hier het dochtertje van een architect, Jeff Hale, die zijn „East Gate" plannen niet heeft kunnen verwezenlijken door gebrek aan medewerking van een rijken bankier. Het gevolg van dit dwarsboomen is, dat Jeff degradeert tot electrlcien. Op dit oogenblik komt Penny van het meisjespensionaat thuis en zij staat haar vader met raad en daad bij. Het valt haar lang niet gemak kelijk, den ouden bankier voor de plannen van haar vader te winnen, maar een ver nuftig Idee heeft toch eindelijk het ge- wenschte resultaat. In een goed gemonteer de show, waarin Shirley met den voortref- felijken tap-dancer Bill Robinson schittert, worden de moeilijkheden opgelost. Een aardig rolletje van Franklin Pangborn brengt herhaaldelijk jolijt ln het verhaal en Shirley zelf ls als altijd het schattige metske, dat booze menschen weer tot el kander brengt. Jeugd en charme, sport en rhythme vie ren hoogtij in de onderhoudende sportfilm „In de laatste minuut," welke gebaseerd is op een groote rugbymatch tusschen twee universiteiten, zooals die in Amerika steeds gehouden worden, in dit geval tusschen Yale en Texas. In deze film Ls het accent vooral gelegd op de voorbereiding bij de Texas-University, waarbij de zang een be- i langrijke rol speelt. Het zijn voornamelijk de Yacht Club Boy.s en Jury Garland, die een zevental songs ten gehoore brengen. De stemming is opperbest, daar aan die universiteit, wat eveneens blijkt uit de de monstratie van de nieuwste dans, de ,3al- bao", een genoeglijke épisode in dit luch tige spel van charmante meiskes en spor tive knapen. Een keur van artisten, onder wie vooral Jack Haley opvalt, verleent me dewerking. Trianon-Thcater. - Weer heeft het dans paar Astaire-Rogers aan een reeds vrij lan ge serie dansfilms een nieuwe toegevoegd en wel ditmaal een met een historischen Inslag. Het leven en dus het dansen van het in de voor-oorlogsche Jaren zoo be roemde echtpaar Vernon en Irene Castle wordt ln dit filmwerk weergegeven. Ver non Castle, eens een zooveelstc rangs ko miek, leert Irene kennen, die zelve dans- aspiratles koestert, maar die Intuïtief ln Vernon een groot dans-technlsch talent aanvoelt. ZIJ helpt hem zich erop toe te leggen in het dansen zijn bestaan te zoeken en als danspaar worden zij, na veel tegen slag, hét succes van dien tijd! Begonnen in een Parijsch café, volgt een ware triomftocht: alles wat van dansen houdt, gaat de Castles zien ennavol gen. Op hun vele tournée's lanceeren zij de door hen met enthousiasme ontworpen nieuwe figuren en dansen: castle-walk. castle-waltz, foxtrott en tango veroveren de balzalen en de harten van Terpsichore's aanhangers. Juist als, na vermoeiende ja ren, de Castles een tijdlang als normale, gelukkige, donge menschen rustig willen gaan leven, breekt de oorlog uit. Lang biedt Vernon weerstand aan den drang zijn va derland te dienen als militair, maar ten slotte bezwijkt hij en wordt militair vlieger. Het geluk ls met hem en wanneer hij met verlof bij zijn vrouw is, worden ware dans feesten gevierd. Maar een noodlottig vlieg ongeval, waarbij hij zijn leven offert voor een kameraad, brengt voor hem het einde. Wij zouden deze film kunnen betitelen als „ln memoriam de Castles" en het paar Astaire-Rogers ls wel bij uitstek geschikt deze levens, gewijd aan den dans. uit te beelden. Hun soepele, gracieuze dansfigu ren zijn als „zichtbare" muziek en al Is onze generatie de dansen van vóór 1914 ontgroeid, toch kunnen wij waardeering hebben voor de volmaakte wijze, waarop ze in herinnering worden gebracht. ALs posthume hulde aan de nagedachtenis van het danspaar Castle, dat zulk een vérstrek- kenden invloed heeft uitgeoefend op den balzaal-dans, kunnen wij dit filmwerk aan het publiek ten zeerste aanbevelen! Voor de pauze draait, na het wereldnieuws en een muziek-show-filmpje, „Kozakkenbloed" een goed gespeeld Paramount-fllmwerk waarin Akim Tamiroff, dien wij dikwijls in bij rol k»n konden bewonderen, ditmaal de hoofdrol vertolkt. Casino-Theater De zegeroep van den held van het verhaal „De eenzame ruiter" werd door een stampvolle zaal geestdriftig overgenomen, zood.ra de gemaskerde ruiter zich op zijn witte paard vertoonde. Een ge- heelen avond want behalve het journaal wordt geen bijfilm vertoond heeft deze onbekende held het publiek meegesleurd in spanning en avontuur. Het is een woeste film wilde rennen te paard, revolverge- vechten en bokspartijen zijn schering e» inslag, waarbij de groote onbekende en zijn kleine schare dapperen ongeloofelijke staal tjes van dapperheid, schietvaardigheid en ruiterkunst ten toon spreiden. Er zijn bij deze weergalooze prestaties natuurlijk film- trucs gebruikt, maar het kan niet anders, of de spelers van deze film beschikken ook werkelijk over een ongewone dosis moed en bedrevenheid. De wonderbaarlijke heldendaden van den gemaskeerden ruiter en zijn kornuiten ver wekken onder de toeschouwers de grootste geestdrift. Geen wonder want deze edele, strijdlustige kerels zijn er doorloopend op uit dc zwakken te beschermen door de ster ken te overrompelen en over de kling jagen. Het verhaal ls aardig in elkaar ee' zet. De sluwe zetten van de bedriegers wor den telkens ongedaan gemaakt door de Jachtende vrijbuiters, die zich in schram derheid niet laten overtreffen en allcrle) kostelijke vondsten doen, die op de vroo- lijkheid van het publiek aanstekelijk ver ken. De vrijbuiters bereiken hun doel, dt misdadigers-troep wordt ontmaskerd en ten langen laatste rukt de groote onbeke"' de zich het masker af. Het ls een stormachtige film van woeste en wilde tafereelen van dapperheid en moed van vroolijkheid en hevige spanning- Ee" film van gezonde lichaamskracht en m»J" nen-eer. die ln deze feestweek wel vo» volte zalen zal blijven draalen. 2—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6