TRIUMPH De blijde gebeurtenis De stukken in stelling 1 CENT VIRGINIA OVER GEHEEL NEDERLAND STIJGT DE VERKOOP- DE BESTE Hoe Indië reageerde LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 5 Augustus 193) Indië was Nederland voor Rondom Soestdijk. Slapend Baarn merkte niets. Een merkwaardig toeval Vandaag Het Kind Het Kind. Vreugdebetoon overal welke voor deze gelegenheid van een telex waren voorzien. Met breede spatie tusschen de letters werd het groote, het heugelijke, het jui chende bericht neergeschreven en na enkele minuten was het bekend, niet alleen in den lande, maar ook. door den volkomen uitgerekenden technischen dienst, in Oost en West, kortom over de geheele wereld. In de beide hotels, welke het centrum vormen van journalistieke en publieke be langstelling. was het alsof het onweer en de bliksem van dezen namiddag waren terug gekeerd en alsof één straal uit den hemel doel had getroffen. Omstreeks zeven uur vanmorgen begon de rijksveldwacht ln de buurt van het paleis Soestdijk volgens de bekende regeling het verkeer om te leggen. Auto's uit de richting Utrecht en Amersfoort werden ter hoogte van hotel Trier aangehouden en moesten den hoofdweg verlaten. Vooral de chauf feurs van de groote vrachtauto's, die van verre kwamen, toonden verwondering en vroegen waarvoor deze omleiding diende. Met vreugde vernamen zij dan van de dienstdoende rijksveldwachters het blijde nieuws. Op denzelfden tijd drong een bleek Oranjezonnetje door het nog nadruppelen- de geboomte. Toen klonk zwak uit de 3084 (Ingez. Med.) Het valt moeilijk te beschrijven, nog moei- lijker bij het verzamelen van deze eerste gedachten de juiste woorden te vinden om aan te geven, hoe de spanning, welke eigen lijk door de berichten in den loop van den vorigen avond ontvangen, nauwelijks span ning genoemd kon worden, culmineerde in één moment van hoogspanning, van uiterste zenuwachtigheid, om daarna uit te barsten in het werk. dat allen wachtte. Want daar waren, zoowel in het Badhotel te Baarn als in hotel Trier, vele Nederland - sche journalisten, die in verband met het uur van de blijde gebeurtenis een kleine kans zagen om nog een gedeelte van hun eerste indrukken in de laatst verschijnende ochtendedities opgenomen te zien. Maar te midden van hen stormden de vele buiten landers op de telefooncentrale af om zoo spoedig mogelijk over landen en zeeën te telefoneeren. De zenuwachtige bedrijvigheid in hotel Trier stond in frappante tegenstelling tot de volkomen rust op den straatweg voor het Paleis, dat bleekwit in het maanlicht aan een bedekten hemel in het donkere groen lag. Het nachtverkeer over den grooten weg ging normaal voort, de gewone afzetting van rijksveldwacht was gehandhaafd en toen één der journalisten op de fiets langs het paleis kwam en tegenover een passee- renden chauffeur op een vrachtauto zijn vreugde wilde te kennen geven door het juichend opsteken van een hand, toen stopte de chauffeur inderdaad, maar, vol komen onbewust van de gebeurtenis op nog geen tweehonderd meter van hem vandaan, vroeg hij laconiek, of „mijnheer soms een lekke band had en een eindje mee wilde rij den". Onbewust ook van het heugelijke feit ble ven vooralsnog de inwoners van Baarn en Soestdijk. wier huizen stil in het donker bleven. Deze koele regenachtige zomernacht had de blijde gebeurtenis gebracht maar eerst over enkele uren zou de feest jubel over den lande gaan In den loop van den ochtend werd de me nigte voor het paleis Soestdijk, die daar ge duldig bleef wachten in de hoop, iets te zien te krijgen waarin zich de glans van de groote gebeurtenis daarbinnen afspiegelde, voortdurend grooter. Omstreeks elf uur ontstond er beweging onder de wachtenden. Wat men zag hield wel niet rechtstreeks verband met de blijde gebeurtenis, maar werd even goed met vreugde en hartelijkheid ont vangen. Men ontdekte namelijk onder de colonnade Prinses Beatrix, die zich daar spelende ophield in gezelschap van freule Feith en den adjudant van Prins Bernhard, kapitein De Roo van Alder- werelt. Het publiek liep over den straat weg, voorbij de politie-afzetting, tot aan het hek van het paleis, onthield zich echter, overeenkomstig het verzoek van (Ingez. M?d.) verte het eerste van de 51 schoten van het salvo, dat werd afgevuurd door de saluut- batterij te Baarn. Tegelijkertijd begonnen de klokken van de nabije kerken van Soest dijk te luiden, en weldra groeide de toeloop nabij het Paleis. Kort na 7 uur werden aan beide zijden van den rijksstraatweg de bekende blauwe borden aan een boom gespijkerd, waarop in witte letters het volgende verzoek is ge schilderd: ..Ingevolge den wensch van H. M. de Ko ningin wordt het publiek beleefd verzocht zich te onthouden van elke huldebetooging met het oog op de noodzakelijkheid van vol komen rust voor H. K. H. de Prinses". Het eerste geschenk werd ten paleize af gegeven te kwart over acht. Het was een groote bloemenmand met Oranje dahlia's van de Algemeene en van de Christelijke Oranjevereeniging te Baarn, die werd ge bracht door drie vrouwelijke bestuursleden der beide vereenigingen. Stapels gelukwenschtelegrammen stroo men natuurlijk voortdurend op het paleis Soestdijk binnen. Wij vernamen, dat de eerste telegram men. die ten paleize bezorgd zijn een heel pakket afkomstig waren ultNeder- landsch-Indië. Dit is ook verklaarbaar, want toen de blijde mare in Indië bekend werd, was het daar reeds volop dag. Onder deze eerste Indische telegrammen bevinden zich o.a. de gelukwenschen van den gouverneur-generaal, jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, en van den commandant der zeemacht, vice-admiraal Ferwerda. (Ingez. Med.) (Van een specialen verslaggever). Tegen vier uur in den vroegen Zaterdag morgen begeven wij ons naar de Juliana- school te Baarn, waar de manschappen der saluutbatterij zijn ingekwartierd. Het is nog geheel donker, de maan schijnt nog aan den hemel door een licht wolkendek heen. Het dorp is nog in ruste. Voor den argeloozen fietser is er geen enkel teeken, dat er op wijst, dat zoo juist op het paleis een prinsekind geboren is. Op de straten bevinden zich nog slechts heel weinig men- schen, mannen, die zich naar hun werk begeven. Ook zij blijken nog niet te weten, dat er een Prinsesje is geboren, en blijven verwonderd en verheugd een oogenbhk staan, als zij de blijde tijding vernemen. De wachter bij de spoorbaan echter is al op de hoogte. Om half drie zijn de verster kingen van de veldwacht, die het verkeer langs de toegangswegen naar het paleis zullen regelen, voorbijgekomen En de majoor van de veldwacht heeft het hem verteld Hij heeft het nieuws onmiddellijk aan zijn familie doorgegeven ..want ziet u. nog voor negen uur zullen drie kinderen van de kleuterschool in de Schoolstraat een cadeautje komen aanbieden aan het palels" „Daar is ook mijn kleindochter bij", ver volgt hij trotsch. „Zij zullen in witzijden kleedjes gaan". Op het postkantoor is het groote nieuws natuurlijk bekend, en ook bij de politie. Het politiebureau hoorde het bericht reeds om 2 uur. toen het bureau door de Hilver- sumsche politie werd opgebeld. Die had het bericht weer vernomen van één der om- roepvereenigingen, die zooals men weet, op de Telex zijn aangesloten en zoo is dus het bericht in een kringetje rondgeloopen De politie heeft dadelijk den burgemeester en den commissaris opgebeld, die toen nog niet met de heugelijke tijding op de hoogte waren. In het gymnastiekgebouw van de Juliana- school heerscht groote actie De manschap pen zijn om vier uur gewekt, maar sommi gen waren al een uur eerder wakker ge worden. toen enkele fotografen van bui tenaf met blitzlampen een plaatje tracht ten te maken. De officieren en onderoffi- c:eren waren onmiddellijk nadat het eer ste bericht op de telexkamer binnenkwam, gealarmeerd. Zij behoefden echter in den nacht niet onmiddellijk hun stelling in te nemen. Doordat het Prinsesje zoo vroeg in den morgen geboren werd, is ditmaal niet in Nederland zelf, maar in één der andere gebiedsdeelen van het Konink rijk, in Nederlandsch-Indië, het eerst geschoten. Tusschen Nederland en Indië bestaat namelijk een tijdsverschil 6 uur en 10 minuten, zoodat het in Indië reeds volop dag was, toen de blijde mare daar verspreid werd. Om half vijf zijn de manschappen ge reed en stram marcheeren zij af naar het Oranjepark, waar de stukken onder zeilen staan opgeborgen. In slapend Baarn schijnt niemand te merken, wat er aan de hand is. Nergens wordt een raam opengeschoven. Men ziet geen gezichten achter de ruiten verschijnen. Het is trouwens nog schemer donker. Langzamerhand wordt het wat lichter. De lantaarns gaan uit. De maan schijnt nog, maar flauwer door de dichter wordende nevels heen. Bij het Oranjepark houdt de troep zich slechts enkele minuten op, genoeg om de stukken op straat te brengen. De eerste luitenant Feitsma, die hierbij het bevel voert, prijst zich gelukkig, dat de kapitein van Nijnatten, de commandant der batterij, gisteren de eerste oefening heeft doen hou den. Want nu zijn de manschappen op be kend terrein. Zij weten nu al, hoe zij de bochten moeten nemen door de nauwe straatjes van Baarn en hoe op den land weg naar het weiland, waar de stukken op gesteld zullen staan, de moeilijke plekken gepasseerd kunnen worden zonder opont houd. Ratelend gaan de kanonnen in snel tem po hun weg. getrokken en geduwd door de zwoegende manschappen, die zich echter, vroolljk gestemd, volijverig van hun taak kwijten. ZIJ hebben plezier in hun werk. Vreemd genoeg, niemand schijnt te mer ken. dat de kanonnen ln stelling gebracht worden. Wij zien trouwens nu ook geen menschen meer op straat. Een enkele vrachtrijder komt voorbij. „Weet je, dat er een Prinsesje geboren Is?". „Is het toch! Dat is gauw". Nu staan de stukken in den wazlgen nevel van het bedauwde land en de manschap pen keeren weer naar de Julianaschool te rug, om tegen zeven uur fier en stram in hun nieuwe uniformen weer door het dorp trekken. Thans hadden zij meer bekijks, doch velen merkten niettemin eerst door het eerste saluutschot, dat de blijde ge beurtenis een feit is geworden. De komst van het Prinsekind was inderdaad een ver rassing Een enkeling intusschen bleek van de groote gebeurtenis op de hoogte te zijn H.M. de Koningin, van elke toejuiching. De rijksveldwachters hadden dan ook weinig moeite om de menschen met eenige kalme woorden weer achter de afzetting te krijgen. Eenige afwisseling brachten korten tijd later twee heeren in lange gekleede Jassen en met hoogen hoed. die aanvankelijk op een afstand, door het publiek voor hooge dignitarissen werden aangezien. Zij torsten echter een groote oranje bus, die gevuld was met oranje muisjes en die aan het pa leis werd afgegeven. Bijna tegelijkertijd verscheen een delega tie met een klein mandje in de nationale kleuren en voorzien van een oranje strik. Het was het bestuur van de Baarnsche postduivenvereeniging „De Pool", die van morgen vroeg bij het bekend worden van de blijde mare een postduif van de Bussumsche zustervereeniging .De Blauwe Duif" had losgelaten met het bericht, bestemd voor den burgemeester van Bussum. Onmiddel lijk na ontvangst heeft burgemeester Fern- hout een schriftelijken gelukwensch aan het Prinselijk paar ter hand gesteld aan de Bussumsche vereeniging, die dezen geluk wensch. in een van inscriptie voorzien zil veren buisje aan een in haar bezit zijnde Baarnsche postduif toevertrouwde. Deze duif vloog in zes minuten naar haar station ln Baarn en werd in het reeds beschreven mandje naar het paleis gebracht, waar het zilveren buisje met den offlcieelen geluk wensch van het gemeentebestuur van Bus sum werd afgegeven. MINISTER VAN LIDTH DE JEUDE VOOR DE RADIO. Minister jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, zal vanavond van half acht tot acht uur voor de microfoon van den V.P.R.O. een toespraak houden naar aanleiding van de blijde gebeurtenis. KRANSLEGGING IN DEN HAAG. Te Den Haag, waar. evenals in Rotter dam. Amsterdam enz., door den burgemees ter een proclamatie werd voorgelezen is vanmorgen namens het Comité voor Volks feesten een krans gelegd aan den voet van het ruiterstandbeeld van den Grooten Zwij ger tegenover het paleis Noordeinde en voor het gedenkteeken van de Koningin Moeder ln het rosarium. Ten paleize Noordeinde te Den Haag la gen heden felicltatieregisters ter teekening en van deze gelegenheid tot het aanbieden van gelukwenschen maakten velen gebruik In den ouden kastanjeboom tegenover het palels zijn weer de Oranjeballonnetjes ge hangen, die vanavond zullen branden en ln de boomen van het Lange Voorhout han gen zij nu ook. Overal waren straatmuzi kanten aan het spelen en in de muziektent op het Lange Voorhout zou vanmiddag een uitvoering worden gegeven. Vanavond znl len vereenigingen met muziekkorpsen eèn rondgang maken. GELUKSTELEGRAMMEN VOOR HET KONINKLIJK HUIS. Nu velen aan hun blijdschap en medele ven met het Koninklijk Huis uiting willen geven, kan men, al wordt ditmaal geen spe In den afgeloopen nacLt te tien minuten voor twee werd in het arbeidersgezin van Jan Spekman, wonende bij de Die- merbrug -aan het Moleneind te Nieuwveen, een dochter gebo ren. Het merkwaardige is, dat op 18 Januari 1938 in dit gezin ook een dochtertje geboren is, ongeveer op denzelfden tijd als Prinses Beatrix. geweest. Het was een lid van de ver eeniging „de Princevlag", afd. Utrecht, die reeds om drie uur te Soestdijk aan wezig was om, zoodra de hekken van het paleis geopend werden, een felicitatie brief namens de geheele vereeniging bij het palels af te geven. ciaal felicltatletelegram beschikbaar ge steld, voor zijn gelukwenschen een geluks telegram aanbieden dat tegen het daarvoor geld^m tarief op een der hiervoor bestaan de luxe formulieren wordt afgeleverd. Wie een gelukstelegram zendt op een luxe for mulier dient daarmede bovendien een goed doel: de netto opbrengst van den toeslag komt ten goede aan Ned2rland's jeugd. Wcnscht men een persoonlijke herinne ring aan het gezonden telegram te behou den. dan kan tegen betaling van 10 ct. per 50 woorden of gedeelte daarvan een af schrift op hetzelfde luxe formulier worden verkregen. KWIJTSCHELDING VAN BE PAALDE STRAFFEN BIJ LAND EN ZEEMACHT. De minister van defensie heeft in een beschikking, die heden ter kennis van alle onderdeelen van de Koninklijke land- en zeemacht is gebracht, de verschillende com mandanten uitgenoodigd kwijtschelding te verleenen van alle opgelegde en loopende krijgstuchtelijke straffen met uitzondering van die van verlaging van rang, verlaging van klasse of plaatsing in de tuchtklasse, zulks in verband met de geboorte eener Prinses. Hierbij kan worden aangeteekend, dat deze beschikking steunt op artikel 53 van de wet op de krijgstucht. Een dergelijke be schikking wordt elk jaar ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin uitgevaardigd. TELEGRAM VAN DEN EX-KEIZER EN ZIJN GEMALIN. De bewoners van Huize Doorn hebben het bericht van de geboorte van een Prinses met staat in het teeken van Uw vreugde-uiting gelde (Ingez. Med.) groote vreugde ontvangen. Direct na het vernemen van het heugelijke nieuws hebben de ex-keizer en zijn gemalin telegrafische gelukwenschen verzonden aan het Prinselijk Paar en aan H.M. de Koningin. De adjudant van den ex-keizer majoor von Ilsemann. zal vanmiddag om vijf uur namens het Keizerlijke paar een groot bloemstuk op het paleis Soestdijk bezorgen. Dit bloemstuk zal versierd zijn met witte Als vandaag ieder, die daartoe in staat is, een „Bergslichling-lol" bestelt, zal er iels van den glans van dezen dag afstralen op kinderen, die de weelde van ouderzorg moeien onlberen, maar die de „Bergstichting" een tehuis bied! èn een nieuw huis, als gij ons helpt onze loterij tot een succes te maken. VORSTELIJK ZIJ UW GEBAAR! LOTERIJ „BERGSTICHTING" AMSTERDAM DIAMANTBEURS - POSTGIRO 355500 GEM. GIRO 8 f02J| f 1.- per lof (bulten Amiterdam plui 5 cent porto] FRAAI ZIJN DE PRIJZEN TER WAARDE VAN (2000.—, (1000.—. (500.—. ENZ., ENZ.' SPONTAAN ALS DE VREUGDE VAN DEZEN DAG ZIJ UW ANTWOORD OP ONZE UITNOODIGING. 4573 (Ingez Med.) linten, die een groote W. en een H. met kroon zullen dragen. Felicitaties en bloemen van Koning Leopold. Koning Leopold van België heeft eveneens telegrammen van gelukwensch doen toe komen aan Koningin Wilhelmlna, aan Prin- (Ingez. Med.) ses Juliana en aan Prins Bernhard. Voorts heeft de vorst een bloemstuk aan H.KH, Prinses Juliana gestuurd. Aneta meldt uit Batavia: Indië ontving de tijding van de blijde ge beurtenis, in tegenstelling met het moeder land, in den zonneschijn van den morgen stond. De niets vermoedende doch reeds ge spannen schooljeugd was rustig naar school gegaan en vertoefde daar reeds een uur en de in den handel werkzamen maakten zich op om naar de benedenstad te rijden om hun werkzaamheden daar aan te vangen. Het was wonderlijk hoe snel de tijding overal verspreid was. Overal verschenen vlaggen. In de scholen vingen de kinderen aan met het zingen van nationale liederen, gevolgd door een wandeling op dezen blij den, zonnigen dag, waartoe de op dit vroege uur nog weldadige koelte nog mogelijk heden liet. De eerste, die het bericht ontving was de gouverneur-generaal, die onmiddellijk tele grammen met gelukwenschen naar het moederland verzond. Vervolgens werden de dagbladen ingelicht en de overige autoriteiten, terwijl, ingeleid en besloten door het Wilhelmus, alle om- roepmaatschappijen en omroepvereenigin- gen vlak na elkander het bericht doorgaven, over den geheelen Archipel een gejuich ver oorzakend. Intusschen gilden de sirenen van Aneta, de dagbladen en de schepen op Priok over Batavia en Tandjong-Priok, terwijl de tong- tongs deze geluiden in zwakkeren vorm overnamen en aldus ook de inheemsche be volking in de vreugde betrekkend. Spoedig donderden ook van het Konings plein de saluutschoten van de daar opge stelde batterijen. Natuurlijk concentreerde de belangstel ling zich op het paleis aan Rijswijk, waar de gelukwenschregisters ter teekemng waren gelegd. Tot de eerste teekenaars hiervan behoor den de consul-generaal en consul van Ja pan. Hierbij kan aangeteekend worden, dat ook van Japansche zijde ten volle met de blijde gebeurtenis wordt medegeleefd. Op verschillende wijze wordt hieraan uiting ge geven. Uiteraard ging ook de Inlandsche bevol king geheel op in de blijde gebeurtenis. Dui zenden tooiden zich aanstonds met oranje en in groote groepen trok de bevolking naar het centrum van de stad om de versieringen, voor zoover zij gereed zijn, gade te slaan en op de haar eigen wijze uiting te gever aan de feestvreugde. Naarmate in den loop van den morgen de warmte toenam zetten de ouderen zich op de terrassen voor de verschillende café s om verder het feestelijk beleven en de optoch ten van de jeugd, die inderhaast werden gevormd, gade te slaan. De verkeerspolitie had handen vol went om op de best mogelijke wijze het met de minuut toenemende verkeer in goede banen te leiden. De herhaalde opstoppingen gaven hierbij aanleiding tot vreugdebetoon over en weer. De Volksraad werd inderhaast bijeen ge roepen. Aanvankelijk waren er achter slechts dertig leden bijeen, zoodat het ver- eischte quorum van een en dertig leden niet bereikt was en de vergadering verdaagd scheen te moeten worden. Gelukkig werd de situatie gered door den heer Wirjopranoto, die nog juist op tijd binnen trad. De voorzitter, mr. Jonkman, deelde de ontvangst van het officieele bericht betref fende de geboorte mede in een geestdriftige, bezielde rede. welke hij besloot met den al-ouden kreet. „Oranje Boven", die door de geheele vergaderzaal en alle tribunes, waar de aanwezigen de toespraak staande aan hoorden, met vreugde werd overgenomen. De heer Van Mook, directeur van het de partement van economische zaken, sloot zich in even geestdriftige, eerbiedige termen namens de regeering hierbij aan. Natuurlijk werden vervolgens de gebrui kelijke telegrammen verzonden. Berichten over vreugdebetoon meldt Aneta verder wit Semarang, Amboina. Ban doeng. Palembang, Tegal, Tandjong Prlok, Djokjakarta enz. 9SB0W Passeerende Bunschotermeisjes staken vanmorgen te Baarn haar enthousiasme over de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin niet onder stoelen of banken en zwaaide® •r lustig met haar oranjekrant op lo«.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2