Een Oran je-Prinses geboren r V: 80sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 5 Augustus 1939 Zesde Blad No. 24344 Hoe de Sleutelstad begroette. Haar komst Maandag a.s. Nationale Feestdag STADSNIEUWS De samenstelling van het _college van B. en W. Foto VAK VLIET Herauten en klaroenblazers verkondigden de blijde mare in de Sleutelstad. Gemeentehuis. Hierboven de plechtige aankondiging voor bet ia telex en telefoonlijn bereikt ons vannacht even voor halftwee de blijde I Er is een Prinsesje geboren! Vog half slapend zijn wij de trap afgesukkeld; ondanks latenten beroepsijver inwen dig foeterend op de telefoonbei, die in het holst van den nacht het geheele huls dreigt sakker te maken „Er is een Prinsesje geboren" En ineens zijn wij klaar wakker! Vergeten is de slaap en spontaan nemen wij de laak van de telefoonschel over en stellen de gansche familie in kennis van het Blijde Gebeuren, dat zich in het Witte Paleis te Soestdijk heeft voltrokken! Een Prinsesje geboren! Het is de taak van een journalist om het publiek zoo snel mogelijk in te lichten omtrent belangrijke gebeurtenissen. Maar hoe ter wereld kunnen wij ons op dit onbe tamelijk uur van die taak kwijten? Wij hebben neiging om ondanks het nachtelijk our al onze kennissen en vrienden op te bellen, de straat op te loopen, bij de buren aan te bellen en op straat het blijde nieuws naar alle kanten uit te jubelen! Wanneer de Blijde Geboorte overdag had plaats gevonden, hadden wij de fabrieks sirenen in werking kunnen laten stellen; wij hadden onmiddellijk bulletins kunnen laten rondbezorgen; wij hadden het sein kunnen geven tot het lossen van saluut schoten op het Schuttersveld, dit uur doemt ons voorloopig tot werkloosheid. Wij kunnen natuurlijk onze voorbereidingen treffen, zoodat over eenige uren onoe fraaie in Oranje-rand gevatte bulletins, waarop een afbeelding van het Prinselijk Gezin met den meest mogelijken spoed worden rondbezorgd bij de adressen, waar ze voor de ramen zullen worden gehangen; we kunnen natuurlijk den batterij-comman dant van het Schuttersveld telefoneeren. dat hij straks, over eenige uren de aange kondigde 51 saluutschoten kan afvuren en wij doèn dat alles ook. Maar wij willen nok zélf iets doen. Nü. Onmiddellijk. En in het stilst van den nacht sluipen wij weer naar boven, halen den vlaggestok ran den zolder, onze mooie rood-wit-blauwc vlag (o, wat vinden wij ze mooi op het oogenblikuit de kamferballctjes en steken ze behoedzaam buiten het raam In den donkeren nacht. Er is natuurlijk geen sterveling te zien. Maar met een voldaan gevoel sluiten wij het raam, overtuigd, dat de eerste de beste matineuze voorbijganger het begrijpen zal: Er is een Prinsesje geboren! Er is een Prinsesje geboren! Wie het om zes uur nog niet wist. werd bet op dat oogenblik gewaar door een da verenden knal, veroorzaakt door het eerste d«r 51 saluutschoten, welke vanwege de Ver eniging „Koninginnedag" op het Schut tersveld werden afgevuurd. Het geheele bestuur was aanwezig en ipontaan werd een glaasje ouderwetsche anjebitter gedronken op de gezondheid fan de Jonggeborene. Met regelmatige tusschenpoazen van pre ses dertig seconden barstte met donderend geluld een geweldige knal los over de lang ham ontwakende Sleutelstad. Reeds na het eerste schot kwamen voor >ue ramen in de buurt slaperige gezichten w voorschijn; meaischen in nachtgewaad openden de vensters en informeerden on geduldig de in den loop dezer eerste uren ontelbare malen herhaalde vraag; „is net een Prinsje of een Prinsesje?" Zij die verder-af woonden moesten meer geduld oefenen alvorens zij het antwoord op die vraag kregennauwkeurig werd er ■neegeteldde eerste tien schoten misschien niet precies, maar daarna met de grootste zorgvuldigheid, totdat om en nabij de vijf- "8 schoten met vuren ophield. Toen wist »en, dat H.KjH. het leven geschonken had ■•n een Dochter Wij zijn er van overtuigd, dat velen, die ™oh op dit vroege uur nog niet op straat ooseven hadden (en dat zal vermoedelijk een zeer groote meerderheid der Leide- ooszs zijn) en derhalve nog niet middels ooze bulletins van het heuglijke nieuws Jjodden kunnen kennis nemen, de Blijde lijding voor het eerst vernomen hebben °oor de saluutschoten van de Vereeniging Koninginnedag". Dit moge het bestuur de- zor vereeniging tot bijzondere voldoening strekken! Do gedachte aankondiging middels geloei ™n sirenen en fabrlcksfluiten viel eerlijk gzzogd eenigseins in het water: dit kon ook anders, gelet op het feit, dat niet fabriek op hetzelfde tijdstip de werk- "SJMieden aanvangt en dus de een na de stek rafbrieksfluit in werking werd ge- ^tstreeks kwart over zes hoorden wij er ■«veel tegelijk, dat van een gezamenlijk Weden" kon worden gesproken En ge tril tijd later beierden ook de kerkklok ken haar feestklanken over de straiten en grachten. Het was aardig om te zien hoe de stad zich geleidelijk aan in het feestkleed stak; uit alle ramen kwamen de vlagen te voor schijn en omstreeks 8 uur prijkte de geheele stad in vlaggentooi. Er was echter een kenmerkend verschil in tempo In vergelijking met de geboorte van Prinses Beatrix. Toen kon men aan 6e snelle feestelijke reactie van de burgerij bomerken, dat de Blijde Gebeurtenis reeds lang verwacht was en dat, om zoo te zeg gen, de vlaggen overal achter de deur stonden. Nu het Prinsesje eerder Haar in trede deed dan algemeen was verwacht, kwam dit onmiddellijk In het temipo der versiering tot uiting! VERSIERING O. SINGEI^-O. VEST. Actief als altijd heeft de Buurtcommissie Oude Singel—Oude Vest in verband met het heuglijk gebeuren in ons Vorstenhuis in allerijl een passende versiering op de diverse bruggen aangebracht, daartoe mede in staat gesteld door de firma Krantz, die een viertal prachtige vlaggen schonk. Het ligt in de bedoeling deze brugversle- ring voortaan altijd op hoogtijdagen in ons Vorstenhuis aan te brengen. Precies op het daarvoor vastgestelde tijd stip van 9 uur had ten Gemeentehuize de OFFICIEELE AANKONDIGING plaats. Namens het Gemeentebestuur waren hier tegenwoordig mr. A F. L. M. Tepe als waarnemend bur gemeester. wethouder Jac. Wilbrink en de gemeentesecretaris, mr. dr. C. E. van Strijen benevens bijna alle leden van de Contact commissie. welke deze en bijna alle andere feestelijkheden heeft voorbereid en georga niseerd. Allereerst werd aan den heer Tepe een postduif aangeboden, die een briefje uit SoesLdijk had overgebracht, waarop de heuglijke tijding vermeld stond. De vogel was hier ter stede te ongeveer 6 uur aange komen en is vermoedelijk in verband met <*-• n°3 heersehendc du! ternis eerst kort daarvoor losgelaten. Even later arriveerde voor het Gemeente huis een heraut vergezeld van twee kla- •roenblaeers, welke laatste een fönfttre blie zen. Daarna las de heraut met luider stem me de volgende boodschap voor; Burgers van Loden. luistert aan dachtig! Heden is geboren een Prinses van Oranje-Nassau, Prinses van Lippe- Biesterfeld. Dochter van Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Juliana, Louise Emma Maria WHbelmina, Prin ses van Oranje-Nassau, enz., en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter van Lippe-Biesterfeld, Prins der Nederlan den. enz. Leve de Koningin! Leve Prinses Juliana! Leve de Prinses! Nadat mr. Tepe den heraut en de kla roenblazers namens de geheele Leidsche burgerij had dank gezegd voor de plechtige wijze, waarop zij deze blijde mededeeling ter kennis van de burgerij hadden ge bracht, verdwenen de ruiters naar andere plaatsen van de stad om daar ook de blijde mare te verkondigen. Een tweede groep vain drie personen trok eveneens met hetzelfde doel de stad ln. Korten tijd later verscheen het Leidsche Politiemuziekgezelschap onder leiding van den heer H. Bolderdijk voor het Gemeen tehuis en bracht er het Wilhelmus ten ge- hoore. Nadat de heer Tepe ook hiervoor had dank gezegd werd nog een marsch ge blazen en trok het corps verder de stad in. Daarmede waren voorloopig de feestelijk heden afgeloopen. Namens het gemeente-bestuur werd een telegrafische gelukwensch aan H.M. de Koningin en het Prinselijk Gezin gezonden terwijl de Ver. „Koninginnedag" haar feli citaties als volgt formuleerde: Ver. Koninginnedag te Leiden wenscht Uwe Koninklijke Hoogheden en Hun Ko ninklijke Familie eerbiedig geluk met geboorte van prinses. w.g. Ir. P. C. LINDENBERGH. Voorzitter. P. H. STSHNHAUER, Secretaris. De L. C. O. V. zond het volgende telegram „Dankbaar voor den opnieuw geschonkerf zegen aan Vorstenhuis en Volk biedt 6e Leidsche Chr. Oranjevereeniging eerbiedig, hare gelukwenschen aan. Voor het Bestuur: (wg.) L. BOEKKOOI, secretaris. Hedenavond wordt er een vaandel- en vlaggendefilé gehouden. Alle ver^enigïngen en groepen kunnen daaraan deelnemen, riet vertrek is vastgesteld op 8,15 uur van de Kaasmarkt. Deelnemers wordt verzocht zich aan hun vereenigingslokalen te verzamelen en fh groepsverband naar de Kaasmarkt te gaan Toegang alleen langs den Middelweg De route is de volgende: Kaasmarkt, HooigTacht, Nieuwe Rjjn, Kamemelksbrug, Steenschuur, Rapenburg (langs GemeentehuisiBreestraat. Kore- vaarstraat. Breestraat, Kort Rapenburg. Prinsessekade, Haarlemmerstraat. Pelikaan straat. Kaasmarkt. CONCERT. Van 911 uur wordt in de muziektent op de Beestenmarkt een hosconcert, gegeven. Waar de dag volgende op de geboorte een Zondag is. Is Het programma luidt als volgt: HENGELWEDSTRIJD. Groote Hengelwed trljden 'n het Rijn- en Schlekanaal. Punt van samenkomst Wil- helmina-brug Hooge Rijndijk om 4.30 uur voormiddags. Aanvang 5 uur precies. ROLSCHAATSENWEDSTRIJD. Deze wedstrijd zal gehouden worden op de Doezastraat van 10 tot 12 uur v.m. en bestaat uit: Hardrijden voor jongens van 8 tot 12 jaar; Hardrijden voor meisjes van 8 tot 12 jaar: Hardrijden voor jongens van 12 tot 16 jaar, Hardrijden voor meisjes van 12 tot 16 jaar, Schoonrijden voor jongens. Schoonrijden voor meisjes, Schoonrijden voor paren. Elke deelnemer (ster) ontvangt een her inneringsinsigne. PUZZLERIT VOOR WIEL RIJDERS STERS1 De tocht op de fiets door de stad is on geveer 30 K M. en wordt gehouden met en zonder hindernissen. Vertrek vanaf „Oud Hortuszicht" Witte Singel, 1 uur n.m. precies. Elke deelnemer- (steri ontvangt een herinneringskruis. Vele fraaie prijzen zijn voor al déze wed strijden aangekocht en zijn geëtaleerd in het pand Korevaarstraat 7. Eventueel kan men zich voor al deze wedstrijden nog SCHRIFTELIJK op geven tot uiterlijk hedenavond 10 uur, Koninginnelaan 78 en Stadhouders laan 17. KINDERFEEST IN DE STADS GEHOORZAAL. Gegeven zullen worden film- en poppen kast, terwijl alle kinderen een tractatie ont vangen. Er worden 3 voorstellingen gegeven, welke zullen aanvangen om 1.30 uur, 3.30 uur en 5.30 uur precies. GECOSTUMEERDE VOETBAL WEDSTRIJD. Gecostumeerde voetbalwedstrijd op het terrein aan den Zoeterwoudsche Singel. Aanvang namiddags 2.30 uur precies. DEMONSTRATIES VENDELZWAAIEN. Op de navolgende punten en tijdstippen zullen door padvinders demonstraties ven- delzwaaien met muzikale begeleiding worden gegeven. 3.00 uur n.m. Zonneveldstraat. 3.20 uur n.m. v. d. Waalsstraat hoek Zee manlaan. 3.40 uur n.m. Burggravenlaar.. 4 00 uur n.m. Kooipark. 4.20 uur n.m. Maresingel (Pr. Hendrik plein). 4.40 uur n.m. Steenstraat (Parkeerterr.). 5.00 uur n.m. Vischmarkt. GEEN ZWEMWEDSTRIJDEN. De aanvankelijk vastgestelde zwemwed strijden in de Zijl vinden bij gebrek aan inschrijvingen geen doorgang. NATIONALE HERDENKINGSAVOND. Nationale Herdenkinsavond in de Stads gehoorzaal. Aanvang 8.15 uur. Aan dezen avond zullen o.pi- medewerken „de Graal", „Oranjegarde" en „de Princevlag". CONCERT. Concert te geven in de muziektent op de Beestenmarkt, van 9—11 uur. Gelegenheid tot hossen en deinen. SLUITINGSUUR CAFÉS. De Burgemeester heeft in verband met de Blijde Gebeurtenis in het Prinselijk Gezin heden- en Maandagnacht het sluitingsuur voor drankinrichtingen op 1 uur bepaald. P.T.T.-DIENST OP DEN FEESTDAG De Directeur van het P.T.T.-kantoor al hier deelt mede, dat op Maandag 7 dezer in verband met de geboorte van een Prinses de kantoren, voor zoover den postdienst betreft, om 12 uur zullen worden gesloten. Gedurende de openstellingsuren zullen alle onderdeelen van den dienst worden be handeld; de op dien dag aangenomen giro stortingen woren, voor zoover daarvan geen spoedbehandeling is gevraagd, ten centraal-girokantoor een dag later dan normaal behandeld. De aangenomen giro stortingen met spoedbehandeling worden door het Centraal girokantoor alléén op dien dag geboekt, indien deae aldaar vctór 11 uur aanwezig zijn. De tweede brfèfpost en de tweede pakket- postbestelling zullen te Leiden en te Oegst- geest achterwege blijven. In de openstelling van den telegraaf- en telefoondienst der kantoren wordt geen Wijziging gebracht. De postagentschappen en de daarmede verbonden telegraaf- en telefoonstations zullen om 12 uur voor atte diénS-en gefSdten zijn. BusMchtho.tidegs kunnen na 12 uur hun correspondentie afbdién aam "Se afcfïferz^tk- DRIE JUBILARISSEN'. Bij de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" v.h. De Koster en Co. Heden herdachten de heeren P. J. van der Bom, W. Neuteboom en Th. Vervark, den dag. waarop zij voor 25 jaren in dienst traden bij de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" v.h. De Koster en Co., alhier. Hedenmorgen werden de drie jubilaris sen, na per auto van hun woningen te zijn afgehaald, in de Directiekamer ontvangen, waar zij werden toegesproken door den di recteur, den heer A. de Koster, die hun har telijk geluk wenschte met hun jubileum en elk der jubilarissen een enveloppe met in houd overhandigde. Daarna volgde in een der fabrieksgebouwen de huldiging door hun collega's. Bij monde van den bedrijfs leider, ir. H. A. Bol, werden de jubilarissen namens het fabriekspersoneel gecompli menteerd en werd hun ieder een geschenk aangeboden. De heer v. d. Born ontving een fraai dressoir en salontafel, de heer Neu teboom een schilderstuk en barometer en de heer Vervark een salonameublement. Tevens werd aan de echtgenooten van de heeren Neuteboom en v. d. Born en aan de dochter van den heer Vervark een fraai bloemstuk aangeboden namens het kan toor-, laboratorium- en reizigerspersoneel. Bovendien ontving de heer Neuteboom van de sportver. „M. D. S." door bemiddeling van den heer B. van Leeuwen een likeur- stel. De heer Neuteboom dankte mede na mens zijn collega's voor de ontvangen ge schenken Hierna werden de jubilarissen in de gelegenheid gesteld den verderen dag in den huiselijken kring door te brengen. NAAR EEN REGELING IN HET HUURAUTO-BEDRIJF. Een commissie voor het Rijnland. Op verzoek van de ondernemers in het huurauto- en taxibedrijf in Leiden en om liggende gemeenten tracht de Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland sinds eenigen tijd een regeling, o.a. met betrek king tot de tarieven, tot stand te brengen, die naar men hoopt zal leiden tot verbete ring van de bedrijfsresultaten, die thans geenszins gunstig genoemd kunnen worden. Hiertoe is contact gezocht met de onder nemers, die een commissie hebben benoemd, waarin zitting hebben genomen de heeren H. Borgerding. J. F. Dee, I. L. de Groot, P. de Jong, W. Kerkhoff. Ch. Tekamp en G. Werkhoven, allen ondernemers uit de ge meente Leiden. Deze commissie is aangevuld met onder nemers uit de randgemeenten, n.l. de heeren B. Huisman. Leiderdorp; A. P. van Nieuw koop. Oegstgeest; S. M. Poot. Valkenburg (Z.H.); J. L. Cras. Voorschoten; H. G. van Dijk. Warmond en F. C. Hol, Zoeterwoude. De commissie zal zich in het bijzonder bezighouden met het ontwerpen van een uniforme tariefregeling voor het Rijnland en in verband daarmede trachten samen werking van de Leidsche ondernemers met die in de aanliggende gemeenten tot stand te brengen. Op 21 Augustus zal de commissie, die onder leiding van den B.BN. reeds vrucht baren voorbereidenden arbeid heeft verricht opnieuw bijeenkomen. Waarschijnlijk ongewijzigd Hoewel nog: geen volledige over eenstemming: is bereikt ten aan zien van de samenstelling van het College van Burgemeester en Wethouders voor de eerst volgende vier jaar, wordt ons van zeer bevoegde zijde verze kerd, dat de veronderstelling, dat het College in September a.s. in de tegenwoordige samenstel ling zal terugkeeren, niet on juist kan worden geacht. van het kantoor, ingang door de poort aan de Boommarkt. Groote stukken en groote hoeveelheden drukwerk alsmede te verzen den aangeteekende en expresse-stukken kunnen na 12 uur (aangeteekende stukken tot 19.30 uur) eveneens aan de achterzijde van het kantoor ter post worden bezorgd. Foto's v. Vliet. Evenals in vroeger eeuwen werd ook thans bij de overbrenging van een belangrijk be richt, gebruik gemaakt van de diensten van een postduif. Hierboven het moment, dat de vogel met het bericht der Blijde Geboorte aan den loco-burgemeester mr, Tepe wordt aangeboden.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 17