BUITENLAND Chamberlain over het Verre Oosten De situatie in het Verre Oosten LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 5 Augustus 1939 Een ernstiger probleem dichterbij Algemeene Toestand De Poolsche nota aan Danzig De Duitsdie vluchtelingen STOFZUIGERS Binnenkort manoeuvres in Oost Thracie Drie dagen in Danzig De Poolsche commissaris-generaal heeft gistermiddag den voorzitter van den Senaat van Danzig de aangekondigde nota der Poolsche regeering doen overhandigen, waarin geantwoord wordt op de nota van den Senaat van 30 Juli. De Poolsche regee ring vestigt de aandacht van den Senaat op de gevolgen, die het niet in acht nemen van de overeenkomsten tusschen beide par tijen zou kunnen hebben. Zij moet van meening zijn. dat de eerbied voor de ver dragen en het begrip voor de gemeenschap pelijke belangen Danzig tot een herziening van zijn houding moest brengen. De nota herinnert aan de overeenkomst van 9 No vember 1920, waarbij het toezicht der Pool sche douane werd ingesteld en de vaststel ling van het aantal inspecteurs, benevens de organisatie van de douane uitsluitend aan de competentie der Poolsche regeering werden overgelaten. De nota herinnert er aan. dat de Senaat in zijn nota van 30 Juli vermindering van het aantal inspecteurs heeft gevraagd. De Poolsche regeering is bereid de in specteurs in de fabriek „Amada" op hun post te laten terugkeeren (zij werden bij be sluit van de Poolsche regeering met ingang van 1 Augustus teruggetrokken), doch zij verklaart haar beslissing te laten afhangen van de houding der autoriteiten van Dan zig. die voortaan de rechten der Poolsche inspecteurs in hun geheel zullen moeten eerbiedigen, hun de mogelijkheid moeten verschaffen hun functie uit te oefenen en Instructies moeten geven, opdat de Pool sche douanereglementen voortaan door de douanebeambten van Danzig gerespecteerd zullen worden. De nota maakt geen toespeling op de eventualiteit van opening der grens van Oost-Pruisen, doch er verluidt, dat een waarschuwing tot den Senaat van Danzig zal worden gericht, dat het openen van een grens van het gebied der vrije stad met een derde mogendheid door de Poolsche regeering zou worden beschouwd als een buitengewoon ernstige aangelegenheid. Het vredesfront. De uitlating van sir Thomas Inskip, mi nister voor de Dominions, volgens wien naar gemeld, een oorlog onwaarschijnlijk is en de Brilsche regeering zeer goede redenen voor die meening heeft, was als volgt toe gelicht: Wij zijn getuige geweest van de groeien de kracht der natie. Er gaat ternauwernood een weel; voorbij zonder dat er iets wordt toegevoegd aan onze kracht om weerstand te bieden aan de dictators, indien zulks noodig is. Groot-Brittannië is de leider van het vredesfront. En rondom Groot- Brittannië is de kracht en de kameraad schap der naties gebouwd. Dat is het ant woord op de commentaren, dat Groot-Brit tannië niet meer is wat het was. Indien deze bewering juist is, zou Groot-Brittannië dan de leider zijn van de organisatie van naties, die trachten den vrede te behouden? Dit vredesfront was een van de redenen, waarom oorlog niet waarschijnlijk was.. De Fransche militaire delegatie voor Mos kou is te Londen aangekomen. De leden werden aan het Victoriastation verwelkomd door het hoofd der Britsche delagatle, ad miraal Plunkett Drax en vertegenwoordi gers der regeering. Politie en spoorwegen hadden voorzorgsmaatregelen genomen. Admiraal Cunningham te Ankara. De Britsche vlootvoogd Admiraal Cun ningham is met zijn gevolg per vliegtuig te Ankara aangekomen. Hij werd op het met vlaggen versierde vliegveld verwelkomd door vertegenwoordigers van de drie diens ten van het ministerie van defensie. Later heeft Cunningham een gesprek gehad met maarschalk Cakmak, chef van den Turk- schen staf, generaal Tinaz, den minister van defensie en Saradjogioe, minister van buitenlandschc zaken. ENGELAND Voor het Lagerhuis op recès ging, heeft lord Winterton de kwestie der Duitsche vluchtelingen aangeroerd. Hij zeide, dat het intergouvernementeele comité te Londen vooral in de laatste maanden groote vorderingen gemaakt had, en dat het aantal uit Duitschland vertrok ken vluchtelingen sedert de oprichtln van de commissie van Evian, verleden jaar, 150.000 bedroeg. Hij noemde dit getal bevredigend. De Vereenigde Staten, zoo vervolgde Winter ton, hebben een jaarlijksch contingent op genomen van 27.000 emigranten. In werke lijkheid hebben zij echter meer vluchtelin gen opgenomen, aangezien aan tijdelijke toeristen werd toegestaan te blijven. Het totale aantal was vermoedelijk 40.000. Ook in Engeland bevonden zich op het oogen- blik 40.000 Duitsche vluchtelingen. Winter ton zeide dit een voldoende antwoord te achten op de beschuldiging, dat de Brit sche regeering niets doet. Het Britsche ko loniale rijk, Palestina en Transjordanië niet meegerekend, heeft in de zes maanden, ein digend 31 Maart. 1700 menschen opgeno men, Australië neemt jaarlijks, gedurende drie jaar. 5000 vluchtelingen op en Brazilië 11.000. Dit laatste land is bereid er nog 8000 meer op te nemen. Verwijzende naar plannen tot vestiging op groote schaal, zeide Winterton, dat het plan nopens Britsch Guyana in het a.s. na jaar zou beginnen. Voorts schijnt San Do mingo groote gelegenheden voor vestiging te bieden. Het rapport van de Philippijnen was nog niet ontvangen, doch, naar ver luidt. zou dit gunstig zijn. Eenige kans op vestiging bestaat er in Noord-Rhodesië en naar andere gelegenheden voor vestiging op groote schaal wordt gezocht. Reeds zijn stappen ondernomen in Duitschland om den toestand van de Duit sche Joden aldaar te reguleeren en te ver beteren. Het grootste nadeel, dat men. ai- dus Winterton, de vluchtelingenbeweging kan berokkenen, is de onwettige immigra tie van vluchtelingen in eenig land aan te moedigen, incl. in Palestina. Zeer veel last is hierdoor veroorzaakt aan België en Nederland en ook de Franschen en Zwitsers hebben onder deze onwettige immigratie geleden. De terreur. De Iersche terroristen hebben weer aan slagen gepleegd te Preston, Halifax, Brad ford en Blackburn, door in postpakketten en brieven van zelf ontbrandende stoffen te doen. Deze aanslagen hebben geen slacht offers gemaakt en de schade was slechts gering Gisteravond zijn vier Ieren, die uitgewe zen waren, naar Ierland scheep gegaan. De minister van binnenlandsche zaken heeft nog zeven nieuwe bevelen tot uitwijzing onderteekend. Chamberlain naar Chequers. Chamberlain is gisteravond vertrokken naar Chequers, waar hij eenige dagen zal doorbrengen alvorens naar Schotland te gaan. Men verwacht, dat hij in de derde week van Augustus voor enkele dagen naar Londen terug zal keeren om met sommige zijner collega's te spreken, waarna hij zijn vacantie waarschijnlijk in Schotland zal voltooien. Voor zoover cp het oogenblik bekend is, zuilen slechts drie ministers, Elliot, Brown er. Deiawarr, een deel var. hun vacantie in het buitenland doorbrengen. Hallfax zal zijn vacantie, voor zoover de toestand het toelaat, in Yorkshire genieten. RUSLAND. Is Bela Kun gefusilleerd? Volgens een bericht uit buitenlandsche bron zou Bela Kun in Sovjet-Rusland zijn gefusilleerd. De gewezen leider der Hongaarsche com munisten werd ongeveer anderhalf jaar ge leden tot volksvijand verklaard. Men ver weet hem Trotzklstische nelgingen te heb ben en de revolutie in Hongarije te hebben gesaboteerd. 35 verschillende bekende merken. Ook in huurkoop. DE STOFZUIGER-CENTRALE HA GEM AN HOOIGRACHT 51 7195 TELEFOON 25955 (Ingez. Med.) TURKIJE. Alle troepenafdeellngen van het eerste Turksche leger zullen deelnemen aan ma noeuvres, welke van 15 tot 21 Augustus zul len worden gehouden over een front van 60 K.M. in het Turksche gedeelte van Oost- Thracie. dat bij de Bulgaarsche grens is ge legen. President Ineunu zal het laatste stadium der oefeningen bijwonen. DUITSCHLAND. 54-urige werkweek voor vrouwen. In een onlangs door het ministerie van arbeid uitgegeven decreet wordt verklaard dat „een werkweek van 54 uur voor vrouwen normaal moet worden geacht". Hieraan wordt toegevoegd, dat de werk dagen niet langer dan tien uur mogen zijn. GEHEEL OP HITLER INGESTELD. Men schrijft ons: Vooral nu is het van Berlijn naar Danzig prettig reizen, want de treinen zijn leeg en men kan gemakkelijk een tweede klasse coupé met zijn tweeen bezet houden, wat vooral in een nachttrein van groot voor deel is. Op het Bahnhof Friedrichstrasze, dat een doolhof van schotten en houten noodtunnels is, omdat het met de „Neu- gestaltung Berlins" ook zijn beurt krijgt, een menigte SA.-lieden die naar hun ste den terugkeeren van de Reichswettkampfe in het Stadion. Maar die nemen allen an dere treinen, en den geheelen nacht rijden wij zonder haltes door tot wij 's ochtends 6 uur den corridor passeeren met korte halte Tschew, dan Marienburg waar de voornaamste douaneformaliteiten worden vervuld. Deze, om zijn enorme burcht be kende stad. ligt in Oost-Pruisen en wij moeten dus terug om in Danzig te komen, met weer een stukje corridor, zoodat we in het geheel zes maal de grens passeerenGe lukkig slechts tweemaal formaliteiten, maar men kan zich voorstellen welk een dorado voor grensbureaucraten en belangrijk- doende douanes eenerzijds en smokkelaars DE ANTI-BRITSCHE BEWEGING. In de vroegere Belgische concessie te Tientsin is het gisteren tot anti-Britsche ongeregeldheden gekomen, toen ongeveer 200 Ohineezen onverwachts een aanval deden op de bureaux van de Internatio nal Export Cy, een der grootste Britsche ondernemingen. Het personeel zocht een toevlucht op het in de buurt gelegen terrein van Texas Oil Cy. Toen het een half uur later terug keerde, was de kantoorinventar:s kapot geslagen, de ruiten vernield en de eetka mer verwoest. Volgens een telegram uit Hankau be dreigen anti-Britsche elementen in de door de Japanneezen bezette stad Kaifeng (Noord Honan) thans de eigendommen van Amerikanen. Volgens betrouwbare in licht: ngen zullen de Amerikanen te Kai feng waarschijnlijk genoodzaakt zijn de stad te verlaten. De autoriteiten hebben strenge vertoogen gericht tot de Japan neezen. De anti-Britsche agitate, welke thans •uitgaat van plaatselijke comm.ssles in ver schillende deelen van China zonder ver dere organisatie of onderling verband, zal, volgens een persbericht uit Tientsin, bin nenkort waarschijnlijk worden georgani seerd en gecontroleerd door een centrale commissie. Aan dit bericht wordt toege voegd. dat de commissie voor een anti- Britsche campagne te Tientsin tegen 14 Augustus een nationale anti- Britsche sa menkomst heeft belegd. Voor deze nationale bijeenkomst zullen vertegenwoordigers van antl-Br.tsche com missies uit verscheidene deelen van China op 12 en 13 Augustus een tweedaagsche ontmoeting hebben ter bespreking van de volgende negen punten. 1. Organisatie van en controle op de anti-Britsche campagne. 2. Omzetting van het Anti-Britsche ge voelen in actie. 3. Toezicht op de Britsche rechten en be langen in China. 4 Onderzoek naar de bewegingen van de Britsche onderdanen. 5. Aanbrenging van pro-Britsohe Chinee- zen. 6. Verbinding tusschen de anti-Britsche organisaties in de verschillende deelen van China. 7. Verbreiding van de anti-Britsche ge voelens naair het buitenland 8. Verleening van bijstand aan de Indi sche onafhankelijkheidsbeweging. 9 Organisatie van een gezamenlijks anti-Britsche bijeenkomst van de Aziati. sche volken. DE ZILVER - KWESTIE, De Britsche regeering heeft de antwoor den der regeeringen van Frankrijk en je Vereenlgde-Staten ten aanzien van he' Chineesche zilver te Tientsin ontvangen Men meent te weten, dat in het licht van de opmerkingen der beide regeerinjen Craigie binnenkort nieuwe instructies len worden gezonden. Frankrijk staat geheel achter Engeland. DE LUCHTAANVAL OP TSJOENGKlNc Tijdens den laatsten Japanschen lucht aanval op Tsjoengking zijn vele bommen terechtgekomen in de wijk der buiten landsche consulaten Het Britsche consu laat is ernstig beschadigd, het Duitsche vernield Acht leden van het Chineesche personeel van het Fransche consulaat gewond Het huis van den Franschen con sulaatsdokter is eveneens verwoest, hier werden vier Chineesche bedienden gedood Twee Japansche vliegtuigen zijn neerge schoten. JAPAN EN DE AS. Zooals wij voorzagen, handelde de Japansche gezanten te Berlijn en Rome op eigen gezag, niet op last van Tok.o. Enge land meent overigens, dat Japan zich wel tweemaal zal bedenken, alvorens tot dt as toe te treden! Welingelichte Japansche kringen geven als hun overtuiging te kennen, dat Japan zich niet bil de Italiaansch—Duitsche liantie zal voegen, en wel om de voor de hand liggende redenen, dat het niets !e winnen, doch wel veel kan verliezen door zich te steken in de Europeeache aangele genheden. Welingelichte buitenlandsche kringen huldigen dezelfde meening. Zij wijzen erop, dat niets waarschijnlijk meer de Amerikaansche gevoelens zou kunnen doen verscherpen op dit delicate tijdstip nu het lot van den toekomstigen Japan schen handel met de Ver. Staten op he', spel staat, en dat niets meer dan dit er toe zou kunnen bijdragen om Sovjet-Rus land in de armen der democratieën te drij ven. Berlijn en Rome doen zelfs alsof dij van niets weten! anderzijds, deze hoek van Europa vormt. Danzig ziet er op het eerste gezicht een beetje vervallen uit, althans een indruk van achteruitgang kan men niet ontvein zen. Weliswaar zijn daardoor de bekende zeventjiende-eeuwsche pakhuizen en kan toren, die heele wijken vormen, ongerept blijven bestaan, maar men mist toch dat levendige en beweeglijke wat een haven stad behoort te kenmerken. Oorzaak hier van is de concurrentie met het Poolsche In antwoord op een vraag van Noel Baker, arbeiderstftgevaardigde, die het debat over de bultenlandsohe politiek in het Lagerhuis op den sluitingsdag over het Verre Oosten opende, heeft Chamberlain gezegd: „Ik wil de anti-Engelsche incidenten geenseins als onbelangrijk vaststellen, maar men moet rekening houden met de moeilijke situatie waarin dit land zich be vindt. „Er zijn leden die zeggen: waarom volgt gij het voorbeeld niet van Amerika? Is net echter wel noodig op het groote verschil te wijzen tusschen Amerika en Engeland? In Amerika is men ver van Europa verwijderd. Zelfs wannneer Engelschen beleedigd wor den in China, moeten wij toch- nog steeds rekening houden met de grenzen van onze macht en van den steun, dien wij aan onze landgenooten aldaar kunnen verleenen. Op het huidige oogenblik hebben wij in het Verre Oosten geen sterker vloot dan de Japansche. Wij hebben zulk een sterke vloot hier. Onder zekere omstan digheden mogen wij er toe besluiten die vloot daarheen te zenden. Ik hoop, dat niemand zal denken, dat het daarom geheel buitengesloten ia, dat zich zulk een omstandigheid voor doet. Ik bedoel dit niet als een bedrei ging, doch slechts als een waarschu wing. Toch zullen wij onze moeilijkheden met Japan veel liever door besprekingen en on derhandelingen regelen dan door een drei ging met geweld, wanneer dit althans mo gelijk blijkt, zonder dat daarbij princlpieele elschen worden prijsgegeven. Ik denk daarbij aan alle eenzame en on beschermde menschen in China, verspreid over tal van landstreken Maar zelfs wan neer wij morgen besloten tot aanwending van het uiterste geweld, dan nog zouden wij die wellicht niet kunnen beschermen. Velen van hen zouden wij zeker niet kun nen beschermen. Wij moeten hun positie niet nog moeilijker maken, zoo wij dit ten minste vermijden kunnen. Chamberlain bracht dan hulde aan den moed en aan de groote voorzichtigheid van Craigie, die de onderhandelingen voert in Tokio. Over dc formule van het preleminalre aecoord, waarvan Noël Baker gezegd had, dat ze op verschillende wijze kon geïnter preteerd worden, verklaarde Chamberlain, dat het niet zoo heel belangrijk is hoe men die theoretisch kan interpreteeren. Waar het op aankomt is de interpretatie, aan welke de Engelsche regeering in de practijk zal vasthouden. Wanneer de Engelsche re geering verklaart, dat die formule geen ver andering brengt in de Engelsche politiek en deze is inderdaad niet veranderd! dan is dat een feit, dat veel belangrijker ïs, dan alle geredeneer over de mogelijke in terpretaties. lil ieder geval stelt die formule ons in staat verder te onderhandelen over de moeilijkheden te Tientsin. Zooals de dingen nu staan, kan men verwachten, dat een accoord bereikt zal worden. Ik zeg dat met nadruk al is het natuurlijk niet mogelijk op één punt tot een vergelijk te komen en op een ander niet. Een echte overeenkomst moet alle punten omvatten. De Japanners met wie wij te Tokio onderhandelen zijn volstrekt niet zoo extremistisoh als sommige Japanners in China zelf. Dc politiecontrole. Ten aanzien van de kwestie der politie controle te Tientsin, vervolgde Chamber lain, kan ik slechtis zeggen, dat bij de be sprekingen te Tokio niet is uitgegaan van gemeenschappelijke politiecontrole, doch hiervan, dat de controle in handen zal blijven van den gemeenteraad of zijn be ambten. Wat betreft de (kwestie van de uitlevering der vier mannen, die door de Japanners worden gezocht, is het Britsche standpunt steeds geweest, dat wij deze mannen niet kunnen uitleveren, tenzij wij de bewijzen hebben, dat zij inderdaad medeplichtig zijn aan den moord op dr. Tsjeng. De Japan ners hebben thans bewijsmateriaal gele verd, dat onderzocht wordt. Als het resul taat van het onderzoek door de wettige autoriteiten hun schuld uitwijst, zouden wij geen recht hebben, anders te handelen dan hen uit te leveren. Het zilver. Omtrent het ziivervraagstuk zeide Chamberlain, dat overeengekomen was, dat de bespreking slechts betrekking zou hebben op plaatselijke quaesties te Tientsin en dat, wat er ook ten aan zien van het zilver of van de valuta gedaan wordt, er een veel uitgestrekter gebied dan Tientsin Mi is betrokken. Hieruit volgt, aldus sor.. rlat. niet "vilccn de Britsche regeering erbij be trokken Is, en wij hebben hel de Japan sche regeering volkomen duidelijk ge maakt, dat wij niet bereid zijn deze twee quaesties van het zilver en de valuta met de Japanners alleen te re gelen. Zij kunnen alleen geregeld wor den na overleg met andere regeeringen, die er evenveel belang bij hebben als wij. Het Amerikaansche voorbeeld. Naar aanleiding van een verzoek van Noël Baker, het Britsch-Japansche han delsverdrag op te zeggen, zeide Chamber lain: als ik weiger hem die verzekering te geven, zou het kunnen schijnen, dat ik vastbesloten ben, dat het handelsverdrag niet zal kunnen worden opgezegd, doch laat niemand dien uitleg aan mijn woorden geven. Chamberlain wees er verder op, dat twaalf maanden zouden moeten verloopen voor zulk een opzegging uitwerking zou hebben en dat aan het verdrag ook verdra gen met enkele Dominions waren gekop peld. zoodat eventueele opzegging aanzien lijke terugwerking zou hebben op de Do minions. Wij hebben, door de omstandigheden gedwongen, enkele zeer zware verplich tingen In Europa op ons moeten nemen, waarvan het gevolg is, dat. indien be paalde dingen zouden gebeuren, dit land in den oorlog zou moeten gaan. Het zou mogelijk zijn, dezelfde verplich tingen aan te gaan in het Verre Oosten, doeh ik wensch dit niet te doen. Hoe wtj ook mogen worden geërgerd, aldus vervolgde Chamberlain, door de dingen, die in het Verre Oosten gebeu ren, ik kan het Huis verzekeren, dat ik de heftigste gevoelens van wien ook ten volle deel. Mijn bloed kookt, wan neer ik hoor en lees van sommige ge beurtenissen daar. Wij mogen echter ondanks dit alles de verplichtingen, die wij op ons genomen hebben, en de po sitie onzer landgenooten, die zich daar bevinden, niet vergeten. Een nog ernstiger gevaar. Bij de voortzetting der onderhandelingen zullen wij er naar streven de beginselen, welke ons beleid beheerscht hebben, zoo ver mogelijk te handhaven. Wij zullen de belangen en de bezittingen der Britsche onderdanen tot het uiterste beschermen Wij zullen er naar streven geduld en ver standige gematigdheid te toonen, in dc erkenning, dat achter al deze ergerlijke dingen een ongeveinsde verdenking der Japanners ten aanzien van ons optreden kan schuilen. Wij mogen niet vergeten, dat wij wel licht in de eerstvolgende maanden een nog ernstieer nroblenm. da*, ook dich terbij is, nnd=» onsen v-hben te zien en dat wij onze krachten mn-'»n ma ren om iederen noodtoestand, die zich zou kunnen voordoen, het hoofd te bieden. Gdynia, waar de Polen met groote energie en Fransche hulp in een korte spanne tijds een havenstad van bijna 100.000 inwoners hebben don vrrtjzen, waar vroeger slechts een armzalig visschersdorp lag. Consulaten on agentschappen van groote maatschap pijen, zijn met den handel van Danzig naar Gdynia gegaan. Per boot kan men deze haven bezoeken, ook zonder Poolsch visum, mits men maar niet aan land gaat en zijn bezoek tot een rondvaart door de havens beperkt. Hoewel het al wat laat op den dag was, zagen wij vrij veel „Betrleb". terwijl de heele Poolsche vloot (een stuk of zes schepen, meest torpedojagers, benevens enkele onderzeeërs) op de reede van Gdy nia voor anker lag. Wij keerden terug naar de bekende bad plaats Zoppot, gelegen in den Vrijstaat en namen onzen Intrek in een hotel waar eenige weken geleden ook minister Goeb- bels had gelogeerd. Hollandsche guldens bleken er zeer geliefd te zijn, aangezien men, overtuigd van een spoedige inlijving, gaarne deviezen verzamelt. Er was dan ook weinig kunst voor noodig om een voordee- llger koers dan de offlcleele te krijgen, wat echter bij voorkeur in de lift geschiedde, wegens de oogen en ooren, die de muren tegenwoordig in den Vrijstaat hebben. In de halls van de hotels, in de cafés en in het Casino kan men dan ook eigen aardige figuren opmerken, die zoogenaamd vol aandacht tijdschriften zitten te lezen, afgezien van de menigte Journalisten, die iedereen aanspreken en in het nacht- en strandleven van Zoppot het nuttige met het aangename vereenigen. Van het Ca sino had het reisbureau in Berlijn gezegd: „Da kommt die Elegante Welt. da braucht man Frack und trinkt man Sekt!" Dit viel echter erg tegen, want de belangrijke Pool sche families, die vroeger Zoppot frequen teerden. hebben alle plaats gemaakt voor Dultschers die, arm aan deviezen en door hun aard. een net-burgerlijk, maar niet mondain publiek vormen. Oorlog was tot diep ln den nacht het gesprek van ieder een, in de bars was tafeitje aan tafeltje het woord „Krieg" niet van de lucht. De Dultschers en Danzigers waren echter allen overtuigd, dat alles door den Fiihrer ook weer dezen keer zonder „Krieg" volkomen bevredigend zou worden geregeld. Intusschen heeft Danzig zich stevig be wapend. Men ziet veel militaire auto's en op den berg waar de Burcht gelegen is. van allerlei aan den gang. Wij trachtten hier nog iets meer van te weten te komen, maar stootten overal op bewakingsposten, Zij vroegen natuurlijk, wat wij daar boven wilden en toen wij antwoordden dat het schoone uitzicht op Danzig ons had gelokt, kregen wij te hooren: „Sollen sle mal ein Flugzeug nehmen". Eigenaardig is, dat de uniform der Danzigsche weermacht veel ge lijkt op die der Reichswehr; alleen de dis tinctieven zijn anders. Dit kan in dagen van spanning en gevaar nog wel eens groot gemak opleveren. Wij maakten nog een wandeling door de stad. die van een bij zonder groote schoonheid is. Een Du"" scher uit Poolsch Pommeren, dien wü leef den kennen, leidde ons rond, en vertelde sterke staaltjes van de minder vriendelijke behandeling die de Duitsche minderheden in Polen ondervinden. In Danzig zelf overigens alles reeds von Kopf bis Fusz adl Hitler eingestellt. S.A. en S.S. in de straten en de café's en verder Joden nergens „er- wiinscht". De lectuur In de boekwinkels en kiosken is als ln Berlijn: veel anti-Engel sche propaganda. Dat ook niet-nazi's terugkeer van den vrijen staat, aanstaande achtten, bleek uit den uittocht van Joden, die gelijk met ons Danzig verlieten Hetwk' lang geen opbeurend tafereel, al die j™.' lende menschen, die van elkaar afschel0 namen. In Marienburg stapten wij ln den nacht trein Rlga-Berlijn, die nog leeger was dw op de heenreis en ons in zeven uur ru" de Rijkshoofdstad bracht. i 2-4

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 14