LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 5 Augustus 1939 Is ons brein een zendstation? KERK- EN SCHOOLNIEUWS Hoe onze gedachtentrillingen op een film zichtbaar gemaakt worden RECHTZAKEN WA1KT Dagbladreclam is niet te vervangen a Wanneer wij ln onze woning, aan boord van een schip of van een vliegtuig geluiden hooren, die van de verste uithoeken der aarde tot ons komen, melodieën, berichten en seinen, van welke laatste er wellicht zijn, die ons uit de kosmische ruimte bereiken dan openbaart zich aan ons het wonder der radio. De radio, welke wij steeds minder als een wonder gaan beschouwen naar gelang we er meer aan gewend raken. Door de ons omringende muren dringen ook reeds onzichtbare golven door, welke op een blank scherm lichtende, levende beel den tooveren van gebeurtenissen, die op hetzelfde oogenblik zelfs ver over onze landsgrenzen plaats vinden. En het zijn dan geen spookvertooningen, die we bijwonen, noch droomen, welke ons kwellen, doch het is de televisie, welke zich aan ons open baart: een nieuw wonder, waaraan we spoe dig gewoon geraakt zullen zijn. Maar er is of liever gezegder zou nog een ander wonder kunnen zijn, waarbij op een door ons zelf bepaald oogenblik door middel van een geheimzinnig toestel als het ware een vonkje in onze hersenen oplicht, dat ons een nieuwe gewaarwording doet ondergaan: die van de gedachte te voelen of te ondergaan, welke een ver van ons verwijderd medemensch naar ons uit zendt Is deze ,,ged ach Lenzen der" een product van buitensporige, ziekelijke fantasie' Geenszins! Al bestaat een dergelijk toestel op dit oogenblik nog niet, het valt toch reeds te voorzien. Sedert langen tijd en vooral in de laatste jaren is er veel gesproken en geschreven over de electrische golven, welke door onze hersenen uitgezonden worden en over de mogelijkheid van het zichtbaar projecteeren van onze gedachten. Interessant zou het zeker zijn, het cine matografische beeld te kunnen aanschou wen van de menschelijke gedachte, bijvoor beeld van de tijdens den scheppenden ar beid geïnspireerde beelden in de hersenen van een groot schilder, musicus of geleerde. En wat de wetenschap betreft, zou het ze ker van belang zijn den wilden maalstroom van gedachten, welke ln het brein van een zielszieke woelt, te kunnen zien. Velen zullen om dit idee glimlachen efi denken: „Radio, televisie? Dat is alles goed en wel. Maar gedachtenlezen GEFILMDE GEDACHTEN. Reeds lang geleden is voor het eerst ver ondersteld, dat verschillende verschijnselen van ons zenuwstelsel electrische verschijn selen zouden zijn. Sindsdien hielden vele geleerden zich bezig met belangwekkende onderzoekingen op het gebied van de uit stralingen van het menschelUk brein. Marconi veronderstelde reeds, dat onze hersenen stralen uitzenden, welke veel groo- tere afstanden overbruggen dan welke me chanische zender ook. Van dien tijd af heeft men met allerlei vernuftige instrumenten en apparaten getracht de uitstralingen aan te toonen en op te vangen, welke veronder steld worden zoowel gedurende onzen slaap als tijdens onzen scheppenden arbeid van ons brein uit te gaan. Wanneer wij ons na een vermoeienden dagtaak op onze legerstede uitgestrekt heb ben. beginnen al spoedig onze geestesvoor- stellingen te verflauwen om zich, met het geleidelijk verdwijnen onzer gedachten, in den nevel van een onwezenlijke wereld op te lossen. Aldus komt de verkwikkende slaap die voor één nacht althans de niet steeds even aangename werkelijkheid voor ons uitwischt. Doch zie, plotseling begint ergens een uiterst fijn bloedstroompje sneller door het labyrinth onzer hersenen te vloeien, daar door de activiteit van een aantal cellen ver- hoogend. Aan onzen lngeslulmerden geest ontspringen dan vreemde beelden, welke zich bewegen en heele voorstellingen im- proviseeren: de droom is over ons gekomen, de droom, die om het even of hij opge wekt of boosaardig is onzen rustigen slaap komt verstoren. Is het mogelijk met behulp van een'uit wendig aangebracht toestel, dat bijvoor beeld van een speciale antenne voor het op vangen onzer hersenuitstralingen voorzien is, deze stralingen aan te toonen? Inderdaad heeft men reeds sedert gerui- men tijd ln deze mogelijkheid geloofd. Was daar niet de verrassende ontdekking van den vulcanoloog F. A. Perret, die ln het jaar 1921 vaststelde, dat van het menschelijk lichaam een bepaalde straling uitgaat, welke straling Perret „émanation P" doopte? Perret constateerde o.a., dat menschen, die over buitengewone psychische krachten beschikken, door die straling zelfs in staat zijn een uiterst licht papieren molentje aan het draaien te brengen, wanneer zij een hunner handen dicht bij het molentje hou- Professor Ferdinando Cazzamalli, de man, die de menschelijke gedachte op de film zichtbaar maakt. den. Dit zal al naar gelang de linker- of de rechterhand gebruikt wordt in de eene of in de andere richting draaien. Bovendien slaagde Perret er in door middel van spe ciale fotografische procédé's de voor ons oog onzichtbare straling de zoogenaamde „émanation P" dus op de gevoelige plaat zichtbaar te maken. Toen deze nieuwe etappe in de studie van de uitstraling van het menschelijk lichaam bereikt was. veronderstelde men, dat voor het opvangen en waarneembaar maken der uitstralingen van het ln het menschelijk brein vermoede „zendstation" een van een antenne voorzien ontvangtoestel het ge schiktst moest zijn. Zoo heeft men dus een antenne gespannen boven proefpersonen, die of sliepen of in gedachten verzonken waren, of wier ziel op eenigerlei wijze geroerd werd. Inderdaad heeft het ontvangtoestel, dat met die an tenne verbonden was, hoewel zwakjes, in al die gevallen zonder uitzondering gereageerd, de stralingen opgevangen, geregistreerd en tevens zichtbaar gemaakt, hetzij op een pro jectieschema, hetzij op een film. Deze experimenten werden uitgevoerd door prof. Ferdinando Cazzamalli, docent in de psychiatrie en de neurologie aan de universiteit van Rome, die daarbij een ont vangtoestel van eigen vinding gebruikte. De bij deze proeven op films verkregen fotografische registraties vertoonen steeds voor de periode, waarin de hersens van den proefpersoon in rust waren, een rechte lijn, welke echter plotseling in zigzagstrepen die menigmaal op pijlpunten gelijken overgaat, zoodra de hersenen intensief in actie kwamen. Het lezen van zulke fotografisch verkregen diagrammen is nog verre van gemakkelijk, terwijl deze het nog niet mogelijk maken met eenige zekerheid te zeggen wat de proefpersoon precies gedacht heeft. Doch waarschijnlijk kan een nauwkeurige classi ficatie der verschillende verkregen „hersen- signalen" leiden tot een globaal begrip om trent de soorten van voorstellingen en ideeën, welke geregistreerd werden. Nadat reeds door geleerden als Galvanl, de Weber's, Helmholtz, Nobile, Matteuccl, du Bois Reymond, Walter, Horseley, Tshljew, Nemminsky e a. op steeds overtuigender wijze aangetoond is, dat de energie van ons zenuwstelsel van electrischen en electro- magnetischen aard is. wordt door professor Cazzamalll's experimenten bovendien nog maals bevestigd, hetgeen nagenoeg alle ge leerden op dit gebied al lang niet meer in twijfel trekken, namelijk dat onze gedach ten electromagnetische golven zijn. RADIO-ZENDER VOOR ONZE GEDACHTEN? Op grond van dit feit is het wellicht niet overdreven om aan te nemen, dat men er ln de toekomst ln zal slagen een radio-over brenging onzer gedachten te verwezenlijken. Hierbij zou men zich aan een zendtoestel te zetten hebben en alleen maar zijn gedachten behoeven te concentreeren, welker onzicht bare golven dan via de antenne door het luchtruim naar de plaats van bestemming zouden gaan. Daar elk stel hersenen met een eigen frequentie trilt zou het echter, naar men verzekert, noodig zijn, dat de golf lengte van den zender gelijk is aan die van het ontvangende brein, wil dit de gedachte van den zender „bewust" kunnen worden. Aldus zou het veelvuldig waargenomen doch onverklaarbare verschijnsel der ge- dachtenoverbrenglng of thelepatle, dat zich hoofdzakelijk voordoet bij uitermate psy chisch krachtige of gevoelige menschen, in de toekomst op groote schaal kunnen wor den opgewekt door gebruik te maken van daartoe geschikte hulptoestellen. In dit verband heelt de Duitscher Eduard Rhein het plan geopperd om door middel van een gedachtenzender kinderen geduren de hun slaap onderricht te geven. Daartoe zou zich dan aan het hoofdeinde van het bed van elk kind waarvan de individueele golflengte der hersenen van te voren vast gesteld moet zijn een „onderwijszender" moeten bevinden, welke met een microfoon in een ander vertrek verbonden dient te zijn. Door modulatie op de verelschte golf lengte zouden op die manier korte lesjes over te brengen zijn, welke gemakkelijk in het kinderbrein opgenomen worden en het kind vele uren van vermoeide studie zou den besparen. Voor zijn filmopnamen van hersenuitstra lingen maakt professor Cazzamalli gebruik van een kamertje, dat tegen electromagne tische golven van buiten af beschermd is door een loodbekleeding, waardoor het ver trek een zoogenaamde „kooi van Faraday" vormt, die naar belleven geïsoleerd of ge aard kan worden. Aan dit vertrek grenst de donkere kamer, waarin de filmbeelden tot stand komen. In het vertrek zelf Is een rustbed, waarop de proefpersoon uitgestrekt ligt, terwijl de waarnemer met eenige helpers daar op stoelen bij zitten. Op ongeveer 70 c.M. boven den proefper soon strekt zich evenwijdig met diens lichaam de antenne uit, welke verbon den is met een radio-ontvangtoestel met triodenlampen voor ultrakorte golven van 70 cNf. tot ongeveer 5 M. Dit ontvangtoestel is weer verbonden met een zich in de donkere kamer bevindende osclllograaf met fotografische registreer- Inrlchting, welke op de film het wonderlijke beeld der gedachtengolven van den proef persoon vastlegt. Wanneer de proefpersoon droomloos slaapt, vormt het filmbeeld een rechte lijn, doch zoodra hem droombeelden beginnen te kwellen, vertoont de lijn onderbrekingen en grillige uitslagen. Bij een met half gesloten of gesloten oogen rustenden proefpersoon blijkt de lijn eveneens nagenoeg recht te zijn, om allerlei uitslagen te vertoonen, zoodra de ziel door min of meer emotloneele gedachten of her inneringen geroerd wordt of wanneer men hem angst, schrik, verdriet e.d. suggereert. Zoo veranderde bij een proefpersoon, die een wlchelroedelooper is, de rechte lijn van het filmbeeld gedurende den toestand van behaaglijke rust onmiddellijk in een zigzag lijn, toen men hem plotseling toevoegde: „Zoek water!" En bij een kunstschilder, dien men uit het hoofd een door hem kort voor dien waargenomen berglandschap liet schet sen, kwamen steeds opnieuw zeer karakte ristieke uitslagen in de „gedachtenlijn" voor zoodra hij zich het landschap weer duidelijk voor den geest trachtte te halen. Nog vormen de filmbeelden, welke van de hersenuitstralingen van den mensch ver kregen zijn, een slechts voor een gering ge deelte te ontcijferen geheimschrift. Maar reeds is men op weg naar de vervulling van een wensch, welke de menschheid door alle tijden heen heeft gekoesterd: de wensch van de gedachten te kunnen lezen, welke in het brein van den evennaaste omgaan H. H. INadruk verboden). KANTONGERECHT TE DELFT. H. 8uit Leiden, reed ln Delft op een motorrijwiel, toen hij werd aangehouden door de politie. Het bleek, dat hij niet in het bezit was van een rijbewijs. Voor dat feit had S. zich nu voor den Delftschen kantonrechter te verant woorden, De ambtenaar van het O. M. vorderde f 6.boete subs. 6 dagen hech tenis. De kantonrechter veroordeelde ver dachte tot f.4.boete subs. 3 dagen hech tenis. Verfilmde hersentrillingen van een oorlogsveteraan, die in zijn slaap macaberedroomvoorstellingen doorleefde Filmbeeld van de te voorschijn geroepen reactie bij een wichelroedelooper, die zich, terwijl hij zich in een passieven rusttoestand bevond plotseling hoorde toeroepen: „Zoek water!" Aldus was hét filmbeeld, dat prof Cazzamalli verkreeg van de hersentrillingen bij een treinmachinist, wiens rust plotseling onderbroken werd door de gedachte aan zijn kinderen. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 6 AUGUSTUS. Leiden Doopsgez, Gem.: Geen dienst. Eglise Wallonne: dix heures et demie, mr. H. Gennatas, pasteur a Tonneins «Lot en Gar). Evang. Luth. Gem.: Voorm. 9 uur, ds. v. d. Eist (loco ds. Biegert; voorm. half elf, de heer J. A. Stellweg 'loco ds. Makkink). Ger. Kerk in H.V. (Patrimonium): Nam. 5 u., ds. Kroon. Rem. Geref. Gem.: Geen dienst. RozekrulsersgenootschapGeen dienst. Ver. v. Vrijz. Hervormden (Volkshuis;V.m. half elf, dr. Boersema. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19): Voorm. half elf Gez. Mis Geref. Kerk (Hooigracht): Voorm. 10 uur. ds M. de Goede van Breukelen; nam. 5 uur, ds. H. Retel van Hoornsterzwaag. Geref. Kerk (Heerengracht): Voorm. 10 uur, cand. M. Schenkeveld, hulppred. te Spijk; nam. 5 uur, dr. Westerink 'Bed. HD.i. Geref. Kerk (Oude Vest): Voorm. 10 uur, ds. H. Retel; nam. 5 uur, ds. M. de Goede Evangelisatiegebouw (Morschweg)V.m. half tien dr. Westerink; nam. 5 uur, cand. M. Schen keveld. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. P. J. F. van Voorst Vader, hulppred. te Weesp; nam. 6 uur, ds. B. G. Blauw van Haar lem. Ned. Herv. Kerk (Oost): Voorm. 10 uur. de heer J. W. van Voorst van Amsterdam; nam. 6 uur, ds. IJ. Alkema. Geref. Kerk; Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. J. Knoppersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. J. P. Metering van Zwtjndrecht. Doopsgez. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer J. Alema van Bovenknljpe. Aarlanderveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf, de heer H. Groenendijk Jr. van Sche- veningen; nam. geen dienst. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. half acht dr. Van Lonkhuizen van Zeist. Alphen aan den Rijn Ned. Herv. Kerk (Julianastraat)Voorm. 10 uur, ds. Scheers (Bed. H.D.)nam. half zeven, dr. J. Schone- veld van Groningen. Hulpkerk (Gouwsluls)Geen dienst. Kinderkerk „Bethel": Geen dienst. Ned. Herv. Kerk (Oudshoornscheweg)V.m. half elf, dr. Cannegieter (Bed. H.D.). Evangelisatie (Hooftstraat)Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Klusener van Bodegraven. Geref. Kerk (Hooftstraat): Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Hartkamp. Geref. Kerk (Raadhuisstraat Voorm. 10 uur, ds. Mulder; nam. half zes, ds. Van Egmond van Ierseke. Geref. Kerk (De Ruyterstraat)Voorm. 10 u., ds. Van Egmond; nam. half zeven, ds. Mulder. Chr. Geref. Kerk (Van Reedestraat)Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, ds. De Bruine van Sassen- heim. Lokaal Van Mandersloostraat: Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdlenst. Martha-Stichtlng: Voorm. 10 uur, ds. Meijer. Hillegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer D. Lekkerkerker, theol. cand. te Benne- broek en nam. 5 uur, ds. J. van Noort van Noordwijkerhout. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Dubois van Oud-Beijerland. Katwijk aan Zee Nieuwe Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Rutgers; nam. 6 uur, ds. Broeyer. Oude Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Broeyer; nam. 6 uur, ds. Rutgers. Zaal voor Prot. Belangen: Voorm. 10 uur, ds. Lambour van Lage Zwaluwe; nam. 6 uur (jeugd dienst), ds. Lambour. Geref. Kerk: Voorm. half negen en nam. half zeven, ds. Kuiper van Solo; voorm. half elf en nam. half vijf, dr. Sietsma van Amsterdam. Geref. Gem. (Remisestraat)Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. Lisse Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer Hijmans van Leiden; nam. 5 uur, ds. Ver waal. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 4 uur, ds. Th. H. van Andel van St. Pancras. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 4 uur, leesdienst. Oud-Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. half drie, leesdienst. NoordwUk-Binnen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. W. W. Siddré. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half vijf, ds. Van Nieuwkoop van Anna Paulowna. NoordwUk aan Zee Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur, ds. Gravemeijer van Den Haag; nam. 5 uur, ds. v. d. Windt van De Kaag. Geref. Kerk: Voorm. half negen en nam. 5 u., ds. Reeskamp van Roden; voorm. half elf. ds. Hoek van Enkhuizen. Geref. Kerk in H.V.: Voorm. 10 uur, ds. K. H. Kroon. Oegstgeest Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zes, ds. P. J. O. de Bruyne van Uit hoorn. Gemeente Gods Geversstraat 13)Voorm. 10 uur de heer I. Chraples; nam. 8 uur mr. v. d. Willik. Oude-Wetering Ned. Herv. Kerk; Voorm. half elf (Voorb. H.A.), ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. 5 uur, cand. J. S. v. d. Bos van Leiden. Rem. Kerk: Voorm. half elf, ds. Heyn. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf, de heer P. de Hoop; nam. 5 uur, ds. D. van Heijst van Tienhoven. Kerkzaal: Voorm. half tien, ds. G. J. Sanders van Assen; nam. 5 uur, de heer De Hoop. Geref. Kerk (Rapenburg): Voorm. half tien, ds. W. Seinen van Baarn; nam. 6 uur, ds. A. Mollema van Oosterwolde. Geref. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. half tien, ds. Mollema; nam. 6 uur, ds. Seinen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur, leesdienst. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 u de. H. P. Fortgens (H.A.); nam. 5 uur, ds. H. P Fortgens (Dankz. voor de geboorte van de Prinses). Geref Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. J. C. Houtzagers. Wassenaar Hulpkerk (Princehaven)V.m. 10 uur, ds. C. van Reenen van Woerden; nam. 5 uur, ds. P. Warmenhoven van Reeuwfjk. BloemcamplaanVoorm. 10 uur. ds. P. War menhoven; nam. 5 uur, ds. C. van Reenen. vacature van ds. D. den Breems ds. K. M. E. Gravemeijer te Den Haag. Ds. J. Boonstra van Gieten rapporteer de hierna over het voorstel van ds. N. H. Kuiperi in betreking tot een wijziging van art. 17 van het reglement voor kerkelijk opzicht en tucht, in betrekking tot het op treden van een secundus-lid als primuslid. Reeds was verleden jaar bepaald dat een secundus die een primus vervangt, als zoo danig als primus-lld fungeert en dus mede is begrepen onder de in art. 17 gestelde verbodsbepaling. De commissie acht echter een nog nadere omschrijving niet onge- wenscht waarom zij behoudens een redac tiewijziging met het voorstel van ds. Kui peri medegaat, welke zienswijze ook de synode blijkt te deelen. Dr. G. Oorthuys van Amsterdam rappor teerde over de consideratiën in betrekking tot de voorloopig aangenomen invoeging in het reglement voor kerkelijk opzicht en tucht van een nieuw hoofdstuk betreffende voorkoming of bij legging van geschillen. De meerderheid der Prov. kerkbesturen bleek voorstander te zijn. Van de classicale besturen verklaarden zich slechts 5 zonder meer voor. Vele van de tegenstanders wen- schen eerst de zaak van bestuur of be heer geregeld te zien. alsook dat de plich ten en rechten voor beide partijen moeten gelijk staan. De commissie voor de consideraties wenscht art. 89 te amendeeren in dien zin, dat het Algemeen College van Toezicht als mede de Vereenlging voor kerkvoogdijen 4 leden in den Bemiddelingsraad zullen voor dragen. dat in art. 40 nader zal worden be paald dat van de drie aan te wijzen leden voor elk te behandelen geschil, tenminste 1 dienstdoend predikant zal zijn alsook dat in het slot van dit artikel worde bepaald, dat partijen het recht hebben een door haar niet gewenscht lid uit de commissie te weren. De commissie concludeerde tot aanne ming waartegen prof. dr. F. W. A. Korif van Leiden zich verzette, gezien de vele be zwaren Ds. Boonstra was van oordeel dat de critiek op het voorstel zeer eenzijdig is geweest. Aan het recht van den predikant wordt niets tekort gedaan, integendeel, hij krijgt het voorrecht zich tot den bemidde lingsraad te kunnen wenden. De president was eveneens van oordeel dat men niet te gen een uitspraak van een classicaal be stuur moet ingaan, maar is eveneens van meening dat er veel misverstand heerscht. In art. 36 wordt het recht van den predi kant om te procedeeren niet tekort gedaan maar hij schort dit recht op en steekt de hand der verzoening uit. Vele predikanten zullen dankbaar zijn als er een bemidde lingsraad komt. Voor het beginsel wordt al gemeen gevoeld. De Synode vereenigde zich met de conclusie van het rapport. De commissie, van oordeel, dat deze po ging tot bemiddeling een gezonde uitwer king hebben kan, wijl hier geen recht ont nomen wordt maar overeenkomstig het ge bod en de plicht der liefde gehandeld wordt en de predikanten den eersten stap doen om een procedure te voorkomen, stelde voor het voorloopig aangenomen bemiddelings voorstel in tweede lezing aan te nemen. Conform besloten. Nadat ds. Y. Stelma van Tzum had ge rapporteerd over het verslag van de kerk- visitatoren in Zeeland, werd de zitting door den president verdaagd tot hedenmorgen. CHR. GEREF. KERK. Aangenomen: Naar Naaldwijk (2de pred.pl.): dr. J. L. Koole te Vreeland. GEREF. KERKEN. Tweetal te Almelo: M. v. d. Klis cand. te Gouda en R. Slofstra, cand. te Drachten. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. XV. In de gisteren te 's-Gravenhage voor1 gezette zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk werd aleree^si kenis- genomen van enkele ingekomen besluiten in hpoger beroep. De Synode benoemde tot secr. in de Boskoop, 4 Aug. Coöp. vel-. De Bosk. Vel ling. Rozen per bos: Gloria Mundi 5070 et.; Pechtold 26—35 ct.; Rosalandia 12117 ct.Else Poulsen 28—38 ct.; Butterfly 15—22 ct.; Dorus Rijkers 40—92 ct.; Ingar Olsson 50 ct.; Briar- clif 19—24 ct.; Hadley 26—34 ct.; Vierlanden 22 —29 ct.; Edith Helen 35—62 ct.; August Noach 1418 ct.: Duisburg 24—39 ct.; Rosa Mundi *4 ct.; Steward 27—42 ct.Claudius Pemet 23—33 ct.; Gemengde rozen 10—15 ct. Diversen per bos Clematis, Durandi 32—52 ct., idem. Prins Hen drik, 90—100 ct.; idem, The President 49 ct.; idem mevr. Le Coultre 70—60 ct., idem, ge mengd 29 ct.; Zinnia's 5 ct.; Lelies 1436 ct.; Monbretia 4 ct.; Perziken per stuk 6—8 ct. LEIDERDORP. 4 Aug. Kipeieren f. 3.40—3.70, eendeieren f. 2.90—3.20 per 100; boter 62—66. kaas 16—28 ct. per pond; kippen 4570 cfc. per stuk; hanen 65—110 ct. p. stuk; konijnen 15—175 ct. per stuk. LEI DSC HE ND AM, 4 Aug. Engelsche komkom mers 1ste soort f. 1—2.20, 2de soort f. 1—1.20, 3e soort f.1; gele komkommers, le soort f. 1—1.80, 2e soort f. 1—1.80. 3e soort f.1; Kropsla, le soort f. 1—3.50; 2de soort f. 0.501.20; Stoofsla f.2; Bloemkool le soort f.612.50, 2e dsoort f.2—5.50, uitschot f. 1.50; Tomaten, midd. f.2— 2.80. groote ronde f. 2—2.90, 2e soort f. 2—2.50. 3e soort f.2; bonken f.2; Andijvie per 100 f0.50— 1.10. idem per 100 Ko f.2; Spinazie per 4 Ko. 10—38 ct.; Postelein f.3.50—4.80; Rabarber per 100 bos f.24.50; Snyboonen f.914; Spercie- boonen f.616; Tuinboonen f. 1.503.50; Dop erwten f.8—16; Meloenen f.1032; Druiven f.1820; Roode en witte bessen f.59. KATWIJK A. D. RIJN, 4 Aug. Eigenheimers, groote f. 2.203; Drielingen f. 12 per 100 K.G. Sla f. 2.553.15 per 100 stuks; kroten 4060 ct., bospeen f. 2.504.20; Bloemkool I f.1014; idem II f.4 50—8.40; Peen per kist 30—40 ct RIJNSBURG, 4 Aug. Groentenveiling. Aard appelen f. 0.600.80; Drielingen f. 0.400.50; Waschpeen f. 0.300.50; Uien f.11.15; Kroten f. 0.500.60; Rabarber f. 1.602.20; Bospeen 2.50; —3: Bloemkool I f.6—10.50. idem II f. 2.50—5; Tuinboonen f. 1.501.70. RIJNSBURG. 4 Aug.. Bloemenveiling. Afri kanen 4—6; Asclepia 70100: Oranje Lelies 1— 1.30; Elianthen 11.40; Gips 1012; Margrieten 2040; Centise gemengd 47; Achilleia 3060: Montbretia 4050; Asters 2060; Zinnia 30 100; Witte lelies 4.20—5.40: Auratum 4.106.40: Rubia 80—1.20; Convilli Alba 30—60; Neuf 1.20 —140; Gladiolen Halley 30J50: Brillant 50-TO; Polijst 401.00; Picardië 11.60; Fleming. Zwart 6080. TER-AAR, 4 Aug. Andijvie per kist van 4 K.G. 8—24 ct.Snijboonen f. 0.60-1.25; Prinsesseb. f.1 1.35; dubb. stampr. f. 0.600.85; Witte pronkb. f. 0.30—0.36; Soekboonen f. 0.600.63 per 10 K.G Postelein f. 1.501 70; Kroten f.0.80; Ra barber f 1.604: Peen f. 2.50—2.80 per 100 bos. Sla f 2.20 per 100 stuks. Bloemkool f. 1.5010; Meloenen f. 17; Komkommers f. 12. Tomaten A f.2—2.70. Augurken fijn f.3: idem f. bast. f. 1.50; idem bast. f 0.85; idem grof f.0.550.90; idem Stipp f. 0.38, alles per 25 KG, 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11