BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 3 Augustus 1939 Derde Blad No. 24342 80ste Jaargang Hef Generaal appél van de Ned. Christ. Radio Vereeniging Een eigen huis voor prinses Beatrix Nationaal luchtvaart laboratorium De Kabinetscrisis Het roode achterlichtje Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap LUCHTVAART een grootsche manifestatie t an PROT. CHR. EENHEID. Ter gelegenheid van haar derde lustrum I heeft de Ned. Chr. Radio Vereeniging van- I daag in het stadion te Feyenoord-Rotterdam leen bijeenkomst gehouden die weken te- Ivoren was aangekondigd als het generaal- I appél en die duizenden bezoekers uit alle Ideelen des lands getrokken heeft voor het vervoer waarvan een groot aantal extra I treinen liepen. I Men heeft van dit generaal-appél door I velerlei medewerking iets geheel bijzonders I gemaakt dat niet naliet indruk te maken I op de massa. Zoo werkten niet minder dan 48 muziek- I corpsen mede w.o. er waren zoowel uit Sld- deburen als uit Bergen op Zoom, totaal vor- Imend een gezelschap van 1500 muzikanten. I Voorts werkte mede een 800-tal gym- I pasten van de Chr. Gymnastlekvereenigin- I gen Kracht en Vlugheid en Rotterdam- Iznid, het versterkt N.C.R.V.-orkest onder lleldlng van Plet v. d. Hurk, het korps tam- Iboers en pijpers „Jubal" uit Dordrecht; het iBtafmuziekcorps der Kon. Ned. Marine te Iden Helder onder leiding van kapelmeester |b H. F. Leistlkow; de beiaardier van den Icuneratoren te Rhenen, de kapelmeester I Willem Weyland en ruim 600 personen aan leen hlstorischen optocht. Eenige klokken lv,m het carillon van den beroemden Icuneratoren waren naar het Stadion ver- erd en deden over het terrein haar klan- Iken hooren. I Reeds om 9 uur werd het Stadion heden- |morgen opengesteld en kwamen de eerste |bezoekers zich melden. Naarmate aan het Ifeyenoord-statlon al meer extra treinen ■binnen liepen, vulde het Stadion zich ge leidelijk. Het wachten viel niet lang, want |het versterkt N.CR.V.-orkest onder leiding Ivan Plet v. d. Hurk concerteerde er lustig I op los en voerde een zestal nummers uit, waarbij het publiek het niet aan bljvals- betuigingen deed ontbreken. I Om 11 uur ving het generaal-appél aan door saluutschoten, gevolgd door het N.C. IJ V. tijdsein gegeven door de luidklokken. ■opgesteld in het Stadion. I De algemeene leider van het generaal- Ijppél. de heer D. Pereboom van Ede, deed enkele landdagmededeeltngen, waarna de Ivoorzltter der N.C.R.V., mr. A. v. d. Deure Ivan Bennekom, ter opening zingen deed Ps. |326, welke zang werd begeleid door de |groote luidklokken, het Carillon en 1500 I muzikanten, welk geheel onder leiding ■stond van den heer Willem Weyland. Mr v. d. Deure ging vervolgens voor in gebed, waarna hij de openingsrede hield Jwaarln hij het welkom toeriep aan de tien- I duizenden die opgekomen waren naar het Ifeest van hun eigen omroepvereenlging, |maar ook een speciaal woord richtte tot de I algevaardigden van bevriende corporaties. ziistervereenlgingen en offlcleele instanties. lNa dit welkomstwoord werd het N.CR.V - I lied staande door de duizenden gezongen. gevolgd door een spreekkoor, een zesregelig lied van de hand van wijlen ds. L. J. v. leeuwen, in leven vice-voorzltter van de In.c.r.v. Voor de morgenbijeenkomst stonden korte I toespraken op het programma van de hee- ren H, v. Boeyen, minister van Binnenland- |«he Zaken en oud-voorzitter van den |3adio-raad en dr. J. J. C. v. Dijk, minister I van Defensie, afgewisseld door gemeen- |Khappclijk gezang. Na de toespraken mar keerden de gymnasten, voorafgegaan door itmboers en pijpers het Stadion binnen, paama zij onder leiding van de heeren J Ie. V. Asch en Joh. Zuidmeer, een kleurige rémonstratie gaven waarbij zij ook de N.C. IIV.-vlag vormden. I Nadat zij waren afgemarcheerd speelden |te muzikanten Wilt heden nu treden en trad |'m kwart na één uur de pauze in. waarin |ioowel het N.C.R.V.-orkest als de Stafkapel |van de Marine concerteerden. Vanmiddag vond een vaandel-defilé plaats |onder leiding van den heer O. v. Raven- |iwaay. Tot slot zou een historische optocht 1 worden gehouden. De „Tel." schrijft: Prinses Beatrix krijgt een eigen huis. Een ■speelhuis" uit echte steen opgetrokken, met een echt leien dak, een schoorsteen, «en keuken en een haard. Het komt midden tusschen de groene boomen te staan ach ter het sportpark en de zweminrichting, te midden dus van den weldschen tuin van net Paleis Soestdijk. Het is een geschenk van de prinses en den prins aan de kleine peatrix. Zij kan er naar hartelust spelen in dit huis en met dit huis. Het is een echte woning, want er komen jnmiatuurmeubelen en miniatuur tafelgerei Ijn en er is ook alle ruimte om er een aan- Ijal poppen neer te zetten. Als de blijde ge- IWurtenls, die te wachten staat, achter den Irj® wordt onmiddellijk met den bouw I wgonnen en over anderhalve maand zal |j.et huis ongeveer voltooid zijn. Het be- 1 - u" een vroolijke groote kamer, die 6 I meter lang is en 4.71 breed, een kamer, 1 ',aarin allerlei gezellige dingen komen te I «an, in de hoeken opklapbare banken. ™aai het speelgoed kan worden geborgen |tPwajr de poppen kunnen gaan slapen. 1 till aard staat in een hoek. Naast de I amer Is de keuken met een echt fornuis "met een miniatuur-keukeninrlchtlng. ,,.,ar\ de andere zijde geven groote open- I terra deuren toegang tot een overdekt I m, waar in den zomerdag kan worden ïiee terras komt bijna geheel te om!11 oncier de hooge boomen van het Pal?is. Het is een huls in den vollen van het woord. Wie de teekening ziet, I Amsto°H 'r' J de Bie Leuvellng Tjeenk te I p-nïia vervaardigd, aanschouwt een eè'n PJk'U'c gebouwtje. Bij de dezer da- Behouden aanbesteding is het werk 11« A® en aan de N,v- T- van Hoogevest GEBOUW OP SCHIPHOL KAN IN MEI 1940 WORDEN VOLTOOID. Het verslag over 1938 van de Ned. Centrale Organisatie voor Toegepast Natuur-weten- schappelijk Onderzoek, wijdt een uitvoerige beschouwing aan de stichting „Nationaal Luchtvaartlaboratorium". In verband met de zeer onvoldoende be huizing van het laboratorium dezer stichting en de wenschelljkheld de apparatuur uit te breiden met een nieuwen grooteren wind tunnel voor aërodynamisch onderzoek, be sloot het bestuur tot den bouw van een nieuw laboratorium. Ingevolge het advies van de wetenschappelijke commissie besloot men het nieuwe laboratorium aan den Z.W.- kant van de gemeente Amsterdam in de nabijheid van Schiphol te vestigen. Verwacht mag worden, dat de nieuwe windtunnel in Januari 1940 en het geheele gebouw In Mei 1940 kan worden voltooid. Over de werkzaamheden van de afdeelin- gen kan in het kort het volgende worden vermeld. De vliegtuigafdeeilng verleende medewer king aan het overnemen van vliegtuigen van nieuwe typen voor de militaire diensten hier te lande en in Indië, door het uitvoeren der meetvluchten. Voor eenige dezer vlieg tuigen geschiedden de proeven in Amerika. Het vooruit berekenen van de prestaties van vliegtuigen uit de gegevens, verkregen uit modelproeven, levert in vele gevallen goede resultaten op. Toch is het van belang, dat steeds getracht wordt door vergelijking van de uitkomsten, die bij proeven verkre gen worden, met de berekende, de oorzaak van de daarbij geconstateerde verschillen op te sporen en de methoden te verbeteren. Dit geschiedde voor eenige vliegtuigtypen In het laboratorium zijn proeven geno men in verband met moeilijkheden, die bij het vliegen op groote hoogte en bij hooge temperatuur met het benzine-systeem van een vliegtuig waren ondervonden en waar over ook in het vorig jaar een onderzoek geschiedde. Voor een bij de militaire lucht vaart gebruikt benzinemengsel kon gevon den worden onder welke omstandigheden bezwaren kunnen worden vermeden. In de aërodynamische afdeeltng werden de plannen voor de nieuwe windtunnel uitge werkt. Een model van deze tunnel op schaal 1/10 zal eerst worden gebouwd, teneinde uit de daarin verkregen strooming der lucht de noodige gegevens al te leiden over vorm en afmetingen van de groote tunnel. Door de meting van de krachten op mo dellen van roervlakken met en zonder servo- vlakken zijn gegevens verkregen, die als basis kunnen dienen voor de sterkteberekening dezer vlakken. De vliegtuigfabrieken droegen het N. L. L. op verschillende onderzoekingen met model len in de windtunnel te doen. Voor de commissie, die de voorschriften voor het gebruik van materialen voor de Nederlandsche Militaire Luchtvaart opstelt, werden vele proeven gedaan, teneinde de basis voor bepalingen in deze voorschriften te verkrijgen. De vice-president van den Raad van State, jhr mr, F. Beelaerts van Blokland, heeft zich gistermiddag te vijf uur naar H.M. de Koningin op den Riuigenhoek be geven, waar hij tot zeven uur is gebleven. De Staatscourant van gisteren bevat een overzien; van de tot nu toe goedgekeurde roode achterlichtjes voor fietsen Hieruit blijkt, dat er sedert de instelling van het instituut der goedgekeurde achterlichtjes 59 soorten zijn goedgekeurd. Van deze goedkeuringen zijn er echter reeds 21 ingetrokken De kortste levensduur van een goedkeu ring bedroeg 14 maanden. De publicatie in de Staatscourant gaat vergezeld van eenige raadgevingen aan fietsens. Eén er van leert ons, dat, volgens de meening van het Departement van Waterstaat, iemand die een achterlichtje heeft, dat behoort tot een soort-, waarvan de goedkeuring; is ingetrokken, zich een nieuw achterlichtje moet aanschaffen Op het functtonneeren van die lichtjes zal dus niet worden gelet, evenmin als op de eventurele omstandigheid, dat ze wer den aangeschaft, toen de goedkeuring uof geldig was. WEER EEN VLUCHT NAAR ZUID-AFRIKA. Reis duurt van 27 October tot 2 December. Zooals reeds eerder werd medegedeeld zal de K.L.M., bij voldoende deelneming, in het najaar wederom een bijzondere vlucht uit voeren naar de Unie van Zuid-Afrika. Het ligt in de bedoeling de vlucht ditmaal min of meer het karakter te geven van een zakenreis, alhoewel er uiteraard voor toeris ten ook plaats in het vliegtuig zal zijn. Het is echter gebleken, dat de tijd gunstig Is voor een versteviging der commercieele banden tusschen Nederland en de Unie. De maand, waarin de reis gemaakt zal worden en de relsduur zijn dan ook zoo vastgesteld, dat voor zakenlieden de gelegenheid wel zeer gunstig is om van deze bijzondere vlucht gebruik te maken naar Zuid-Afrika tc gaan De reisduur Is teruggebracht tot 4 dagen Bij de vlucht van de „Reiger" in December van het vorige jaar, welke zes dagen duur de. is namelijk gebleken, dat 4 dagen zeker voldoende is. Het vertrek uit Amsterdam is vastgesteld op 27 October. Het verblijf in de Unie zal vier weken duren. Op 29 Novem ber vangt de terugreis aan en op 2 December staat het gezelschap weer op Schiphol. De vlucht zal worden uitgevoerd met een Douglas DC-3, het type, dat het vorige jaar bewezen heeft zeer geschikt te zijn voor de Afrika-route. Waarschijnlijk zal de „Reiger" hiervoor weer worden uitverkoren. Het vliegtuig staat ditmaal onder com mando van gezagvoerder Blaak Gezagvoer der Brinkhuls gaat als 2de bestuurder mee Er Is plaats voor 11 passagiers. Een viertal boekte reeds voor deze vlucht. MARGARINE IN PLAATS VAN ROOMBOTER. Een waarschuwing van de rijkszuivel- inspectie. De rijks-zulvellnspecteur te 's Gravenhage, hoofd van den dienst der rijks-zuivelinspec- tle, vestigt de aandacht van het publiek op de handelingen van een zekere categorie „boterhandelaren", die er hun werk van maken gewone margarine of melange (welke laatste krachtens de bepalingen der boter- wet niet meer dan 1520 procent room boter mag bevatten) langs de huizen te slijten, onder voorgeven dat de waar geheel of voor het grootste deel uit roomboter be staat. Gewoonlijk gaat de aanbieding der waar gepaard met verhalen over zuivel fabrieken, die door omstandigheden niet kunnen uitvoeren en wordt een meer of minder waarschijnlijk klinkende reden op gegeven. waarom die „roomboter" toch van 1 de opschriften margarine moet worden voorzien. Die verhalen zijn zonder uitzondering ver dichtsels. Zuivere roomboter wordt nergens en door niemand van de opschriften „mar garine" voorzien of in behoorlijke kwaliteit belangrijk beneden den geldenden room- boterprijs verkocht. Wat men aldus koopt, is dus meestal gewone margarine, welke men zich allicht beter en goedkooper bij zijn ge wonen winkelier kan verschaffen. Moet in het algemeen reeds worden ont raden boter of margarine van onbekenden aan de deur te koopen, zeer zeker is dat het geval, indien men die waren door middel van allerlei fantastische verhalen aan den man tracht te brengen. BEZWAREN VAN GR OENTEN HANDE LAREN TEGEN VERHOOGDE MINIMUMPRIJZEN VOOR BOONEN. Bij beschikking van 25 Juli JJ„ heeft de minister van economische zaken, op grond van het crlsis-tuinbouwbesluit 1939 I, van de landbouw-crisiswet 1933 den minimum prijs van stokboonen, stamboonen en spek- boonen verhoogd. Deze minimumprijs, welke tot dusver was gesteld op f. 5 per 100 K.G., is thans nader vastgesteld op f. 6 per 100 K.G. en zal gelden voor alle soorten boonen met inbegrip van de goedgekeurde alsmede voor de afwijkende, terwijl deze prijs geldig blijft voor het tijdvak 24 Juli tot 1 October. Den handel heeft deze tusschentijdsche verhooging van den minimumprijs echter dermate verontrust, dat de besturen van de desbetreffende groot- en kleinhandelaars- organisaties dezer dagen zijn bijeen geko men. om de eventueeie gevolgen van deze verhooging van den minimumprijs onder 'c oog te zien. Bij deze bespreking is in het bijzonder gewezen op het groote verschil tusschen den in verband met deze verhoo ging noodzakelijken detailprijs en den prijs van 3 cent per K.G., waarvoor al deze boo nensoorten aanstonds in de diverse distri butielokalen in de verschillende steden zul len worden verkocht. Bovendien zijn er groote groepen van de bevolking waarvoor de prijs een beletsel zal zijn, om deze bij uitstek gewilde groen ten te betrekken, wat zeker niet in het be lang van tuinder en handel is, omdat de verkoop daardoor niet wordt gestimuleerd. Medegedeeld werd, dat ook in veiling- en tuinderskringen niet eensluidend over deze minimumprijs-verhooging wordt gedacht. Op al deze gronden besloten de besturen, bij de bevoegde autoriteiten een bespreking aan te vragen, opdat aan de bezwaren van velen kan worden tegemoet gekomen. NIEUWE COMMANDANT DER VLIEGSCHOOL SOESTERBERG. De vliegschool te Soesterberg heeft een nieuwen commandant gekregen. Benoemd is kapitein J. L. Zegers, die te Schiphol ge detacheerd was. Voorts staat vast. dat de commandant van het vliegveld, de bekende militaire vlieger kapitein Koppen afgekeurd is voor den vllegdienst, zoodat ook voor deze post eer daags een mutatie te verwachten is. NIET NAAR BELGIË ZONDER PAPIEREN! De Belgische autoriteiten hebben doen weten. dat. zooals ook reeds eerder is be paald. reizigers, die met de extratreinen van Nederland uit naar Luik reizen, bij het passeeren der grens zoowel bij het binnen komen in België als bij de uitreis, moeten kunnen aantoonen, dat zij van Nederland sche nationaliteit zijn. Er wordt genoegen genomen met een trouwboekje, rijbewijs, lidmaatschapskaart eener Nederderlandsche vereeniging, tram of treinabonnement liefst met foto enz. Zij, die een dergelijk bewijs niet bij zich hebben, zal aan de grens de intocht in België beslist worden geweigerd. De N.V. Nederlandsche Spoorwegen ver wijzen dienaangaande naar de bepalingen, welke op de strooibiljetten bij de dienstre geling dezer extratreinen ter kennis van belanghebbenden zijn gebracht. REDDING VAN DRENKELINGEN. De heer Stmve voorzitter van het Internationaal verbond. De heer H. W. E. Struve te Boskoop, is te St. Moritz (Zwitserland) waar hij een le zing heeft gehouden over de onderwerpen: „Internationaal contact" en „Hoe redt men zich uit een auto. waarmede men te water geraakt is, alsmede op welke wijze dan hulp kan worden geboden". Door de afgevaardig den der aanwezige landen is hij benoemd tol voorzitter van het Internationaal Verbond voor het Reddingszwemmen aan de kusten en binnenwateren. De heer Struve is reeds bestuurder van den Ned. Bond tot redding van drenkelin gen. alsmede voorzitter van het distriet Zuid-Holland van dezen bond, voorts eere voorzitter van de Boskoopsche Reddings brigade. 4441 PREDIKBEURT. Sucenheim Gem. Gods: uur, paster Shappel. Vrydagnam. 8 GEREF. GEMEENTEN. Aangenomen naar Aagtekerk-Oostkapelle A. Visser, cand. te Rotterdam-Z., die bedankte voor Borsselen en voor Temeuzen. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Rinsumageest c.a. S. W. de Vries. cand. en hulppred. te Coevorden. Bedankt voor Linschoten J. W. v. d. Linden te Kootwijk. Gisteren zette het Nederlandsche onder wijzersgenootschap (N.O.G.) te Den Haag jaarlijksehe vergadering voort. In den middag was aan de orde een voor stel van Den Haag met de strekking tijde lijke waarneming van onderwijzer- of hoofdqnderwijzerschap als bij een vaste aanstelling te doen beloonen. Het prae-ad- vies van het hoofdbestuur luidde gunstig. Een voorstel van Rotterdam van gelijke strekking werd Ingetrokken. Het voorstel- Den Haag werd met algemeene stemmen aangenomen. Een voorstel van de afdeeling Vlaardin- gen, dat beoogde te doen ijveren voor pen- slonneering der mannelijke leerkrachten bij het L.O. bij het bereiken van den 60-jarigen leeftijd en der vrouwelijke leerkrachten bij het bereiken van den 55-jarigen leeftijd, werd gunstig geadviseerd. Een amende ment-Amsterdam wilde dezen leeftijd voor beide groepen stellen op 55 jaar. op eigen verzoek. Het aldus geamendeerde voorstel werd aangenomen. Vervolgens werd overgegaan tot de aan bieding van het rapport over het Belgische leerplan namens de studiecommissie. Het N. O.G. overweegt, of hierin verbeteringen te vinden zijn voor ons onderwijs. Verlaging van leerllngenschaal is eerste voorwaarde voor de onderwijsvernieuwing. In België heeft men een gunstige leerlingenschaal. Onze zuiderburen zijn zeer gelukkig te prij zen. De commissie heeft de practische uit voerbaarheid van het leerplan niet zeer groot geacht. Zij verwacht, dat dit rapport in de afdeelingen tot levendige discussie zal leiden. Een voorstel van de afdeeling 's-Graven- hage. dat beoogt er voor te ijveren, dat on derwijzers. indien zij door een ongeval in dienstverband worden getroffen, recht heb ben op vrije genees- en heelkundige behan deling. was door het hoofdbestuur gunstig geadviseerd en werd met algemeene stem men aangenomen. Vertegenwoordigers van andere onder- wijs-organisaties brachten vervolgens de groeten van hun organisatie over, waarbij velen hun waardeering uitspraken voor de openbare school. Een vertegenwoordiger van het Fransche onderwijs sprak vervol gens namens de Fransche collega's. Tot slot kwam in behandeling een motie van het hoofdbestuur, waarin het N.O.G. haar diepe teleurstelling uitspreekt, dat, niettegenstaande herhaalde en velerlei aan drang. de regeering in den desolaten toe stand van ons lager onderwijs nog geen verbetering heeft aangebracht en vertrouwt, dat thans aan dezen noodtoestand zeer spoedig een einde zal worden gemaakt, door weder-invoering van de leerlingenschaal 1920. maean ned-zaxatlnceeló9 De motie werd toegelicht door een lid van het hoofdbestuur. De leerlingenschaal moet dienstbaar zijn aan het onderwijs, doch is dienstbaar aan den financieelen toestand van de overheid. De ervaringen met de schaal zijn treurig. De ouders weten, dat de klasen van de openbare school te groot zijn. Onderwijs en opvoeding lijden onder de te groote klassen. In strijd met de voorschrif- tenwordt de overvolle bezetting toegelaten. De Nederlandsche onderwijzer weet niette min met uiterste inspanning den kinderen b ij te brengen, wat zij noodig hebben Vrij wel iedereen erkent, dat verbetering noodig is. De financiën vormen de hinderpaal, doch voor defensie is wel geld. In het onderwijsverslag van het rijks- schooltoezicht beschuldigt de regeering zich zelf. In de regeeringsverklarlng van het de- mlssionnaire kabinet bleek eenig succes van LTS 191-02*0) Clngez. Med.) de actie voor verbetering van de leerlingen schaal Met algemeene stemmen werd deze motie aangenomen. Na enkele woorden van waardeering voor de leiding van den voorzitter uit den mond van een afgevaardigde van Rotterdam, sloot de voorzitter, de heer L. F. Kleiterp, de ver gadering. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. VTTT In de gisteren te 's-Gravenhage voortge zette zitting van de Algemeene Synoda der Ned Herv. Kerk, die door den praeses, ds. J. W. J. Addtnk van Heeze met gebed geopend werd, werd de instructie voor den secretaris opnieuw vastgesteld, na te zijn harzien, zulks met het oog op het aftreden van den huldigen functionaris, ds, D. den Breems. De president verwelkomde hierna ter vergadering ds. H. Steger^», predikant bij de Ref. Church in Amerika. De president sprak er zijn voldoening over uit dat elk jaar door de Ref. Church een afgevaardig de naar de Algemeene Synode der Ned. Herv Kerk gezonden wordt in welk ver band hij ook memoreerde dat eiken zomer voor de in Nederland vertoevende Amerika nen in Pulchrl Studio diensten worden ge houden georganiseerd door een speciaal daartoe gevormd comité. Dezen zomer worden deze diensten geleid door ds. Ste- genga. Spr. sprak voor het bestendigen van den band tusschen de Ref. Church en de Ned. Herv. Kerk gaarne zijn beste wen- schen uit. Ds. Stegena dankte voor het vriendelijk woord van begroeting. Hij wees er op dat hij tijdens zijn verblijf in Nederland veel gehoord maar ook geleerd heeft. Natuurlijk zijn er verschillen er Is toch een diepere band die bindt en spr. hoopt dat het con tact tusschen de kerk die hem afvaardig de en de aloude Ned. Herv. Kerk al inniger worden mag. Nadat de president ds. Stegena Gods zegen heeft toegebeden voor zijn persoon en werk verlaat deze de zitting Aangezien een Synodus contracta gehou den moest worden verdaagde de president de zitting tot hedenmorgen. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE ZONDAGSSCHOOL VEREENIGING. De algemeene vergadering. Onder presidium van ds. W. F. Laman van Middelhamis kwam de Chr. Geref. Zondagsschoolvereeniging heden te Utrecht in de Chr. Geref. Kerk in jaarlijksehe al gemeene vergadering bijeen. De voorzitter opende de vergadering op gebruikelijke wijze. Nadat de voorzitter van de Utrechtsche regellngscommissie de aan wezigen een hartelijk welkom had toege roepen in de oude Bisschopsstad, hield de voorzitter zijn openingstoespraak waarin hij ore. een woord van weemoedige herin nering wijdde aan den overleden hoofd redacteur van De Zaaier, wijlen ds. J. L. de Vries te Deventer, die de vereeniging belangrijke diensten heeft bewezen en wiens nagedachtenis ln hooge eere blijft. Vervolgens kwamen de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, de heeren J. v. d Nadort van Veenendaal en J. H. v. Nielen van den Haag, aan de orde. Ze wer den goedgekeurd en de penningmeester van zijn beheer dedechargeerd. Het jaar verslag van den administrateur van De Zaaier werd eveneens goedgekeurd. Het aftredend bestuurslid, ds. A. Dubois van Oud-Beyerland, werd herkozen Na afdoening van enkele voorstellen van internen aard werd de morgenvergadering gesloten. In de middagvergadering trad als refe rent prof. L. H. v. d. Mei4en, hoogleeraar aan de Theol. School der Chr. Geref Kerk te Apeldoorn, met het onderwerp: „Het kerkelijk leven en de Zondagsschool", waarin hij een 5-tal stellingen nader ont wikkelde. DE POST VLUCHTEN. De ..Pelikaan" is van Tjililitan naar Neder land vertrokken met 302 K.G. post. 9 K G pakketpost en 179 K.G. vracht. Twee passagiers vliegen mede tot Amsterdam. Voor tusschen- trajecten werden 18 passagiers geboekt, terwtfl twee passagiers voor tusschentrajecten moestem worden geweigerd wegens plaatsgebrek.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9