Vit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 3 Augustus 1939 VISSCHERIJ-BERICHTEN D a g b 1 a d r e c 1 a m De harddraverij te Leidschendam is niet te vervangen AARLANDERVEEN. De CJhr. Gem. zangver. „De Lofstcm" behaalde op het Nationaal Zang- en Mu ziekconcours te Voorthulzen onder de be kwame leiding van haar dirigent, den heer M. J. Markx van Alphen a. d. Rijn een len prijs met 300 p. in de superleur-afdecling. Een mooi succes voor dit kleine koor. ALPHEN. BEGRAFENIS VAN Ds. J. DE BRUIN. Plechtige rouwdienst in de Ned. Hcrv. Kerk onder groote belangstelling. Onder zeer groote belangstelling had gis termiddag de begrafenis plaats van ds. J de Brain, in leven 22 jaar hulpprediker bij de Ned. Herv. Kerk alhier. Vooraf had ln het kerkgebouw een plechtige rouwdienst plaats, welke werd geleid door ds. J. Ste- houwer, en die naar schatting door pl.m. 12 tot 1300 personen werd bijgewoond. In het middenschip vlak voor dc-n kansel was het .stoffelijk omhulsel opgebaard, terwijl de kansel benevens het doophek en het voorfront van het orgel op devote wijze af hangend met rouwfloers was gedrapeerd Reeds lang voor kwart voor één, het tijd stip dat de dienst zou aanvangen, was het kerkgebouw beneden vrijwel geheel met belangstellenden bezet. Ook de gaan derijen werden toen ln gebruik genomen. Uit allerlei kringen was er publiek aan wezig. Onder de talrijke aanwezigen zagen wij orn. den burgemeester en zijn echtge- noote. den heer en mevrouw Colijn. de ringpredkkanten en pJ. predikanten, dr. J. P. C'annegleter, ds. Pop van Zwammerdam, ds. Doornenbal van Woubrugge. ds. Bins- bergen van Koudekerk, terwijl de zuster van den overledene ln gezelschap was van mevrouw Veldhoen, echtgenoote van wijlen ds. Veldhoen. Voor den dienst speelde de organist op het kerkorgel het bekende lied: „Heer, blijf met ons". Zoodra de familie ln de kerk was aange komen en had plaats genomen achter de baar, betrad ds. Stóhouwer den kansel en verzocht te zingen Ps, 103 vers 8: „Gelijk het gras is ons kortstondig leven". Na ge bed Las hij Genesis 4 vers 29—33 en Ge nesis 50 vers 114, waarin de geschiede nis van den aartsvader Jacob is beschre ven, speciaal wat diens sterven en begrafe nis betreft. Uitvoerig trok spr een verge lijking tusschen het leven van Vader Jacob en ds de Bruin. In allen eerbied wilde hij ook bij diens lange leven stilstaan. Reeds vroeg bestond bij hem als Jongen de be geerte predikant te worden, maar zijn aca demische opleiding heeft hij moeten mis sen. Anderzijds heeft hJJ toch op wonder lijke wijze door Gods zegen het Ervangelle mogen brengen ln de protestantsche ge meente RousselaJre ln België, waar hij ech ter door den fakkel van den oorlog zijn bezittingen moest achter laten en moest vluchten raar zijn geliefd Holland. Voorts sohetste hU het verlies van zijn vrouw en kind en hoe hem dan later ook zijn zuster ontviel. Gelet op het zwakke lichaam dat ds. de Bruin heeft omgedragen kan van hem worden gezegd evenals van Paulus „hij had een doorn in het vleesch en wist wat dat was". Evenals Vader Jacob heeft ds. de Bruin echter ook veel zegeningen ondervonden, zoowel ln de bediening des Woords te Rousselalre, als tijdens zijn 22- jarlg verblijf ln de gemeente Alphen Ieder een noemde hem domlné de Bruin en dat wide hij als een zegen. Hij was echter niet alleen zelf gezegend, doch velen 'en ze gen, .speciaal voor de eenvoudigen, de stil len in den lande en voor hen. die soms vér van de kerk leefden. BIJ uitstek was hij een kindervriend en alleen de eeuwigheid tal openbaren, welke zegen van hem uit ging. Evenals Jacob heeft ds. de Bruin een ziekbed gehad, was spr. een groote ge nade noemde. Ook had hij als vader Jacob zijn begrafenis geregeld, de zijnen verga- berd. afscheid van hen genomen en spr. persoonlijk gevraagd van de gemeente af scheid te nemen en te groeten op de wijze, zooals hij dit het beste adhtte In Leiderdorp waar hij werd geboren, bad de overledene een familiegraf, doch zijn wensoh was om in de gemeente Alphen en dan nog wel liefst op het oude kerk hof te worden begraven. Dit laatste was niet mogelijk. Bij de baar van ds. de Bruin vilde spr. echter ook eerlijk zeggen, dat hij geen heilige was. Tijdens zijn bezoek ras hem gebleken dat ds. de Bruin maar al te goed wist, dat de rechtvaardigen nauwelijks zalig worden: hij heeft ook zijn geloofsstrijd gehad en kende zijn boe zemzonden, alc'us spr. Daarnaast mocht hij getuigen, dat de zaligheid alleen van den Hcere te ve-wachten Is door het bloc van Jezus Christus. Bijzonder richtte spr. zich tot de achtergebleven zuster en fa milie tot wie hij woorden van troost sprak, daarbij getuigende van den grootma wee moed die bij de gemeente Alphen en om geving ontstond bij het vernemen van het overlijdensbericht. Dit was begrijpellijk omdat kan worden gezegd: hij had geen ••vijand". Van hem straalde Iets uit n.l. alléén vrede. Dat was zijn kracht, waar mede hij veler harten trok. Alom heerscht dan ook rouw bij zijn begrafenis en zon der overdrijving kan worden gezegd: „Al- phen begraaft ds. de Bruin". Nog wees spr. or op dat de overledene, evenals Vader Ja- zijn erfdeel heeft bekomen. Van hem kan worden gezegd: „Zalig de dooden die jn den Heere sterven". De ernst dezer ure is echter voor de gemeente evenals voor den zoon van Vader Jacob, n.l. Jozef, dat 5*8 weer tot de werkelijkheid van het leven tCTug moeten. Doch een wolk van getui- sen die reeds heengingen omhangt ons: lyzndaag wij, morgen gij!" De laatste pre diking die van ds. de Bruin uitgaat, is dan °dk voor U „Zijn leven was Christus, zijn sterven gewin". Op verzoek van zijn zuster door de gemeente gezongen het be- *ende gezang Jezus uw verzoenend ster- waarna de dienst werd beëindigd m«t dankgebed. Het plechitigste moment was wel dat waarop de aanwezigen zich van hun zit plaatsen verhieven en onder het beieren rirü t'e kerkklok de zoo geliefde doode ™j®[ de leden van den kerkeraad en kerk- f~8d'i werd uitgedragen, gevolgd door de amilie en de predikanten ds. Scheers en 10 8tehouwer met hun echtgenooten. Honderden volgden hierop de lijkstoet naar de Oosterbegraafplaats. Ook daar had zich een enorme schare belangstel lenden geconcentreerd, zooals wij zelden bij begrafenissen in onze gemeente zagen. Nadat de stoet op het kerkhof was aan gekomen en de kist met het stoffelijk om hulsel ln de groeve was neergelaten, sprak ds. Scheers, die namens den kerkeraad en het college van kerkvoogden zijn groote aank en erkentelijkheid jegens den over ledene betuigde, voor zijn trouwe ambts bediening ln al die 22 jaar dat hij te Al phen was. na gewezen te hebben op zijn beminnelijke persoonlijkheid en getuigd had van groote waardeering, die hij had voor het werk van den kerkeraad en kerk voogden, doch daarnaast ook de groote be langstelling. die hij bezat voor Ieders be langen. Na zich met -voorden van troost tot de familie te hebben gericht, wees hij op zijn kinderlijk vertrouwen, waardoor hij ook door God geheiligd werd. BIJ hem woog niet het zwaarst: „wat zeggen de men- schen van ons", doch ..wat zegt God", wetende dat de rechtvaardiging alleen maar door het geloof mogelijk is Namens den ring van predikanten sprak ds. Pop van Zwammerdam, die o.a. dank baar gewaagde van de woorden van troost en stichting die ds. de Bruin ln vele plaat sen van den ring had gebracht. Dr. Cannegieter wees er namens de Ned. Herv. gemeente Oudshoom op. hoe ook deze gemeente den rouw der gemeente Al phen Wil overnamen en daarmee mede leeft. Spr. dankte tevens voor de hulp van ds. de Bruin den leden van Oudshoorn ln bijzondere omstandigheden bewezen. HIJ eindigde met de woorden: .collega de Bruin, rust ln vrede, rust ln den vrede Gods!" Namens de familie dankte een neef ds de Bruin van Groningen, alle aanwezigen en sprekers en gewaagde, hoe in het bij zonder de familie dankbaar is jegens God voor wat hen in de persoon van den over ledene was geschonken. BIJ zijn afscheid had hij tot spr. gezegd: „tot weerziens hier boven". Hij hoopte dat dit woord voor velen ln vervuLing zou gaan. tot zegen van velen en troo6t der familie. Hiermede was deze Indrukwekkende plechtigheid beëindigd. Te 's-Gravenhage slaagde onze plaats- genoote mej. C. Bergshoef voor het examen boekhouden. In de Hooftstraat had een aanrijding plaats tusschen een autobus van de N.A.L. en een vrachtauto, 'bestuurd door V„ van den expediteur B. Van de autobus werden hierbij twee ruiten vernield, doch persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De heer G. Bergshoeff slaagde voor het Staatsexamen B. BODEGRAVEN. Geslaagd te Rotterdam voor het examen hoofdacte de heer D. Looy alhier. BOSKOOP. In de Rijkspostspaarbank alhier werd gedurende Juli ingelegd f. 07951.95 en te rugbetaald f. 15078.73. Het laatste door dfe spaarbank uitgegeven boekje draagt het nummer 6532. Voor Zondag 6 Augustus zal de Zon- dagdienst worden waargenomen door dr. J. Hamburger, Telef. 136. Gevonden: dameshorloge met arm band. bril. portemonnale, emmer, heeren- horloge. en een kinderschoentje. Inlich tingen politiebureau. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Uitstapje Geref. Knapenver. „Timotheus". De Geref. Knapenver. „Timotheus" maak te een uitstapje naar Arnhem en omstreken met een touringcar van den heer Langhout alhier en onder leiding van de heeren T. Molema en Joh. A. Hortenslus. Achtereen volgens werd een bezoek gebracht aan het Openluchtmuseum te Arnhem, „Burgers Dierenpark", „De Bedriegertjes" en de „Ket tingbrug" alsmede het park „Sonsbeek" en de „Middachterallee" te de Steeg. Op de terugreis werd een speeltuin aangedaan, waarna men ongeveer half elf hoogst vol daan weer In onze gemeente arriveerde. LEIDERDORP. Op Vrijdagavond 4 Augustus 's avonds halfacht geeft de Chr. muziekvereenlglng „Devote" haar tweede concert. De uitvoering heeft nu plaats bij de Spanjaardsbrug op het terrein van den heer Splinter. WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Jannigje Hendrika, d. van J. van Noort en F. van Zwieten Izak, z. van S. Pille en A. de Joode. Overleden: Ph. Kroes, 84 J. J. van Wilgen, 78 J. J. Blom. 65 J. Ondertrouwd: H. Goudkade en J. J. Qulst. Gehuwd: C. Schoemaker en J. M. A. Brand horst G. Plomp en M. M. van Wageningen. Gevonden: Een schortje en2sleuteltJes. Te bevragen bii de politie. WOUBRUGGE. De Zangver. „De Lofstem" heeft gis teren op het concours te Voorthuizen een eersten prijs behaald ln de 2e afdeeling met 315 p. (directeur de heer J. Marx te Alphen aan den Rijn). ZOETERMEER. Bijeenkomst Instituut voor Middenstandsontwikkeling. In het spaarbankgebouw had een bijeen komst plaats uitgaande van het Instituut voor Middenstandsontwikkeling alhier, met het doel te trachten met 1 September een middenstandscursus te vormen, om alzoo jongen middenstanders in de gelegenheid te stellen deze kennis ter plaatse te kunnen opdoen. De voorzitter van het instituut de heer J. D. P. v. Duyvenbode opende en Van de jubileerende Vereeniging „Nooit Gedacht". Begunstigd door juist voor het doel ge schikt koel weder, heeft de Stompwljk-sche Harddraverlj-vereeniging „Nooit Gedacht", te Leidschendam haar 6e lustrum gevierd. Des ochtends werden nabij de Kniplaan de schoolkinderen opgesteld waarna onder leiding van het onderwijzend personeel met de muziek van de R.-K. Fanfare „Juliana" voorop een wandeling door de buurtschap Stompwljk werd gemaakt naar het feest- terreina Hier werden allen onthaald Tot ongeveer 12 uur bleef de jeugd daar bijeen Des middags om 2 uur nam de draverij een aanvang. Burgemeester Keyzer opende deze en memoreerde het 30-jarig bestaan, hierbij hulde brengende aan de oud-be stuursleden wijlen de heeren B. den Elzen en C. de Haas. Verder bracht spr. dank aan de huidige dag. bestuurders de heeren C. Waayer, Olsthoorn en L. C. Stynman. Tot zijn spijt moest spr. meddeelen dat de star ter de heer Commys. door ziekte niet aan wezig kan zijn; hem wenschte hij een spoedig herstel toe. Een bijzonder welkom werd toegeroepen aan de heeren Prins, voorzitter van den Bond van Kortebaan- draverljvereenigingen. de Jager van de Kon. Ned. Harddraverij- en Renvereenlging en Van Berg en dr. Var. Rooyen, leden der commissie van toezicht. Nadat spr. den wensch had uitgesproken dat op eerlijke wijze zou worden gekampt, nam de draverij een aanvang. Ingeschreven waren 33 paarden, waar van 4 zich bij de loting hadden terugge trokken en 4 niet waren opgekomen, zoo dat 25 dieren aan den start verschenen De uitslag was: le Omloop: Welkom 315 M. eig. M. J. Kout. ber. J. van Leeuwen Jr. wint van Postduifje G 310 M„ eig.-ber. N. Dulvesteyn. Young Ooststar 310 Melg. E. G. ln 't Veen ber. KI. van Leeuwen wint van Windekind 320 M elg. P. Kramer. Ed- zard 315 M„ eig. D Pronk ber. L. Ensing wint van Y. Kernei 310 M. elg. J. Haan Jzn. ber. J. Vergal. Calumet-Donald 320 M. eig. stal Gruno, ber. J. Kruithof, wint van Sis ter Bond 320 M„ eig. mevr. C. Jacobs, ber. KI. Bakker .Our-Dream 325 M. eig. K Wijk Jr. ber. H. Mensinga wint van Yade 315 M. elg. F. A. Bosveld ber. Bosveld. Fanfare 325 M., eig. Th. Knynenburg, ber. J. Kny- nenburg wint van Determination 320 M. elg-bei J. de Vlieger. 2e Omloop. Welkom wint van Postduifje, G. Young-Ooststar wint van Windekind. Y Kernei wint van Edzard. Calumet-Donald wint van Sister-Bend. Yade wint van Our- Dream. Fanfare wint van Determination. Kamprlt: Y. Kemel wint van Edzard. Our-Dream wint van Yade. 2e Deel: Welkom van Aduard 310 M., eig. J. Haan Jzn., ber. J. Haan Jr. wint van Flora Mc Elwyn 315 M. eig. M. J. Kout ber J. van Leeuwen Jr. Rosy-Moran 320 M. elg. K. Wijk Jr. ber. A J. Cats wint van Zora 310 M. eig.-ber. J. Wagenaar. May-Tod- dlngtons 320 M„ eig. mevr. Arbous ber J. van Leeuwen Sr.. wint van Ylbode 315 M. eig. P. Kramer ber. K. Kramer. Bleu-Band 305 M„ eig. stal Good Luck. ber. J. Kruit hof wint van Zilver Queen 305 M„ eig. E. G. ln 't Veen ber. KI. van Leeuwen. AUouez 305 M. eig.-ber .J. de Vlieger wint van Zon nestraal 315 M., eig. Th. Knynenburg ber. J. Knynenburg. A. Farm-Rellef 305 M., elg. M. P. W. van Renswoud ber. L. Ensing wint van Aruba 305 M elg. P. van der Goot ber. C. Laarman. Xuthus 320 M. eig. K. Wijk Jr. ber. H. Mensinga rijdt een stilstaand num mer. 2e Omloop: Flora Mc-Elwyn wint van Welkom Aduard. Rosy-Moran wint van Zora. May-Toddlngton wint van Ylbode. Zilver-Queen wint van Bleu-Band. Allouez wint van Zonnestraal. A. Farm-Relief wint van Aruba. Xuthus rijdt een stilstaand No. Kamprlt: Flora Mc Elwyn wint van Wel kom Aduard. Zilver Queen wint van Bleu Band. Hiermede was het eerste deel afgewerkt en waren reeds 16 paarden afgevallen. Na nieuwe loting won Xuthus van Flora Mc. Ewyn. Zilver-Queen wint van Y Kernei. Welkom wint van Rosy-Moran AUouez wint van Ycung-Ooststar. Calumet-Donald wint van Our-Dream. Fanfare wint van May-Toddington. A. Farm-Relief rijdt een stüstaand nummer. 2e Omloop: Flora Mc Elwyn wint van Xuthus. Zilver-Queen wint van Y. Kernei. Welkom wint van Rosy Moran. Young- Ooststar wint van Allouez. Calumet-Donald wint van Our-Dream. May Toddington wint van Fanfare. A. Farm-Rellef rijdt een stil staand nummer. Kamprit: Xuthus wint van Flora Mc. El wyn. AUouez wint van Young-Ooststar. Fanfare wint van May Toddington. Thans waren wederom 6 paarden uit de baan ver dwenen en kwam men aan de 2e loting, waarna de uitslag was. le Omloop: Xuthus wint van A. Farm- Relief. Fanfare wint van Zilver Queen. Al louez wint van Welkom. Calumet-Donald rijdt een stilstaand nummer. 2e Omloop: A. Farm-Rellef wint van Xuthus. Fanfare wint van ZUver Queen. Allouez wint van Welkom Calumet Donald rijdt een stilstaand nummer. Kamprit. A. Farm-Rellef wint van Xuthus. Beslissingsomloop: le maal Calumet-Do nald wint van A. Farm-Relief AUouez wint van Fanfare. 2e maal. Calumet-Donald wint van A. Farm-Relief, AUouez wint van Fan fare. Thans kampten nog Calumet-Donald en AUouez om Isten en 2den prijs en A. Farm- Relief en Fanfare om 3den en 4den prijs. Het eindresultaat was: 1ste priis f.300 en geschenk van de Kon. Ned. Harddra verij- en Renvereenlging, AUouee van J. de Vlieger te Nieuw-Vennep. N.-H.; 2de prijs f. 100 Calumet-Donald ran Stal Gruno te Groningen: 3de prijs f.50 Fanfare van Th. Knijnenburg te Den Haag: 4de prijs r. 25 A. Farm-Relief van Renswoud te Wassenaar Na afloop had in de consumptietent de uitreiking der prijzen plaats, waarbij bur gemeester Keyzer tot lederen prijswinnaar een toepasselijk woord richtte. Des avonds werd een druk gebruik ge maakt van de verschillende attracties, wel ke op het terrein waren opgesteld en volgde tot slot nog een fraai vuurwerk. Te ruim 3 uur ln den nacht had eindelijk de feeste lijke herdenking van „Nooit Gedacht" een einde genomen. IJMUIDEN, 3 Augustus 193». Tarbot f. 1.050.70: Tong f. 1 60—1 per kg.; Zetschol f.26—20: Klelnschol f.28—8.50: Bot f.17—7: Schar f.103.60: Tongschar f.24—23; Poontjes f.4—3.20: Groote schelvlsch f.38; Mid del schelvlsch f.40; Klelnmiddel schelvlsch f. 28—19; Kleine schelvlsch f. 19—10.50; Groote gul f. 1712.50: Kleine gul f. 12.50—6.50wyting f. 6.10—4.50; Makreel f.105. Klelnmiddel hake f.16: Kleine hake f.9 per 50 kg.: Kabeljauw f.9645 per 125 kg.; Leng f. 1.551: Koolvisch f. 0.40 per stuk. Besommingen IJmulden. Trawlers: Bloemen- daal IJm. 71 380 manden f.2990; Dirkje RO. 53 240 manden f 2620. Kotters: G.G. 892 f.1040. Mctorloggers: KW. 84 f.525. Volgens radiografische berichten uit zee wa ren de vangsten van de KW. 3 en de KW. 101 resp. 20 en 15 kantjes. VLAARDINGEN. 3 Augustus. Binnen van de haringvisscherh de KW. 14. J. van Beelen. met 10 last van 2 schepen; KW. 149 K. Dubbelaar, met 19 last van 5 schepen. VLAARDINGEN, 3 Aug. 1939. Aangevoerd 71 last van 4 scheper. Maatjes haring groen f. 12.7016.60; Maatjesharing f. 11.4015; Volle haring Zuid f. 13—16.10. SCHEVENINGEN. 3 Augustus Volgens radiografische berichten uit zee wa ren de vangsten van onderstaande schepen he denochtend als volgt: KW 160 15 k KW. 172 30 k„ KW. 123 20 k., KW. 122 30 k.. KW. 127 40 k.. KW. 96 17 k KW. 151 40 k„ KW 135 20 k.. KW. 15 20 k.. KW. 45 30 k KW 42 25 k.. KW. 130 15 k.. KW. 50 4 k. De KW. 96 komt naar huls. DE OMZET IN DEN RIJKSVISCHAFSLAG TE IJMUIDEN. Aanvoer der kleine kostviaocherlj was grooter dan In 1938. De omzet in den Rtfksvischafslag te IJ muiden bedroeg in de maand Juli 1939 f. 457.410, tegen f. 440.932 in dezelfde maand van het vorige jaar. De omzet in de eerste 7 maanden van 1939 was f. 4.177.778 tegen f. 3.750.281 in hetzelfde tijdvak van 1938. Er kwamen in de vorige maand binnen: 104 tl 16) Nederlandsche stoom- ©n motor- trawlers met f. 237.248 ƒ.270.027) besomming. 203 (153) Nederlandsche motorloggers met f. 101.770 (f. 79.945). 1060 <771) mot-orkustvis- schers met f. 88.907 (f. 73.905). 20 (18) open booten met f.100 (f.431). 1 <0t Belgische mo tortrawler met f237 en 27 (8) Deensche motor- kotters met f. 22.629 (f.8397). Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat de kleine kustvisscherU de vorige maand een belangrijke rol speelde. Het is ongetwijfeld voor het eerst in de geschiedenis van de grootste vlsschers- haven van ons land, dat de aanvoer van ae kleine kustvisscherU bUna die der trawlers evenaarde. De totale opbrengst van de visch, aangevoerd door motorloggers, motorkustvls- schers en motorkotters bedroeg bUna f. 215.000 of slechts ruim f. 20.000 minder dan die der trawlers. Het valt derhalve niet te ontkennen, dat het type vaartuig, dat zoo aanzienlijk tot de op- heette in het bijzonder den spreker den heer Herfkens, leider van den loopenden cursus welkom. Deae zette uiteen wat de be doeling van de wet ls en deelde mede dat voor het diploma handelskennis op dezen cursus onderwezen wordt, terwijl men tevens het diploma vakbekwaamheid moet hebben. Wanneer aldus spr., men op 1 Juli 1938 32 jaar of ouder was en minstens 5 jaar in het vak, dan behoeft men het diploma niet te hebben wil men de zaak van zijn vader overnemen. Dit geldt alleen voor één zoon. Meerdere zoons mogen dit zonder diploma's niet. Had men op 1 Juli 1938 ten leeftijd tusschen 25 en 32 jaar dan kan men den zjg. spoedcursus volgen die 9 maanden duurt terwijl dan het examen niet zwaar is. Voor de jongeren be neden 25 jaar is bepaald dat zij den volledi- gen cursus volgen die 2 x 37 weken duurt en bij medewerking gedurende de studie kan men gemakkelijk slagen. Spr. gaf de gele genheid om vragen te stellen, waarbij uit komt dat het zeer gewenscht is om hetzij men later een eigen zaak krijgt of niet. een diploma te halen, daar later zeker steeds bedienden gevraagd zullen worden met de vereischte diploma's. Hierna gaven zich verschillende personen voor den cursus op. Burgerlijke Stand. Geboren: Hillegonda Maria. d. van P. N. A. van den Bosch en E M. Rutten Nicolaas, z. van L. Polderman en A. van Veen. Ondertrouwd: A. Ellerbroek 24 jaar en M. Gorissen 20 jaar. Overleden: A. van der Slik. 40 jaar. echtgen. van E. M. Veldhuizen. komst van IJmuiden heeft bUgedragen, ln den loop der jaren een groot deel van zyn positie er bU heeft Ingeboet. Tien Jaar geleden was 3-4 deel van den totalen aanvoer afkomstig van de trawlers. Alles wfjst er op. dat deze evolutie nog verder zal doorzetten, vooral door de uit breiding van het aantal motorloggers. Dit is geenszins te verwonderen, want het zijn vooral de groote motorloggers en de kotters, die be- hoorlUke resultaten opleveren. De kleine stoom trawlers daarentegen, voor zoover ze nog In de vaart zijn. hebben moeite, het tot een sluitende laat staan tot een winstgevende exploitatie te brengen. MOTOR HEEFT DE STOOM MACHINE VERDRONGEN. Er ligt in de cijfers van Juli nog een ander belangrijk feit opgesloten, n.l. dat de grootste helft van de uit zee aangevoerde visch afkomstig is van motorschepen. Ook dit is nieuw in de geschiedenis van IJmui den. Dit feit is met een eenvoudige berekening aan te toonen. In het bedrag van ruim f237.000 van de stoom- en motortrawlers zit ongeveer f. 17.000 van de Rotterdamsche en een enkelen anderen anderen motortrawler. Voor de stoomtrawler blijft dus rond f. 220.000 over. Voor de motorschepen komen wtf, met boven genoemde f. 17.000 op een totaal van rond f. 228.000. zoodat de motorschepen f. 8000 meer besomden dan de stoomschepen. WU moeten er by deze becijfering rekening mee houden, dat de vorige maand voor ruim f.6500 visch niet rechtstreeks afkomstig is van de vlsscherU. doch over land werd aangevoerd De rechtstreeksche aanvoer uit zee bedroeg dus ruim f 450.000 DE EERSTE ZEVEN MAANDEN. De omzet in de eerste zeven maanden van 1989 was derhalve ruim f. 267.500 hooger dan in hetzelfde tijdvak van 1938. Dit resultaat zou aanleiding kunnen geven tot de ver wachting, dat de omzet over het volle jaar ongeveer vier ton meer zal bedragen dan in 1938, maar deze verwachting Is eenigs- zlns gewaagd. Er hangt veel van af. hoe de trawlharing- visscherU het er zal afbrengen. Maar dat 1939 het tot een hooger eindcijfer zal brengen dan 1938 ,kan vrUwel als vaststaand worden aan genomen. Het zou trouwens een achteruitgang beteekenen wanneer dit niet het geval zou zijn. want een aantal groote trawlers, dat in 1938 slechts gedurende een deel van het jaar aan de visscherU heeft deelgenomen, zal in 1939 een vol jaar in bedrijf geweest zUn. Er kwamen in de eerste zeven maanden van 1939 o.a. binnen: 964 (966) stoom- en motor- trawlers met f. 2.527.449 f. 2.398.009). 1423 (1518) motorloggers met f. 894.700 (f. 849.540», 5030 3715) motorkustvisschers met f. 390.574 (f. 316.382), 112 (81) Deensche kotters met f. 97.209 (f. 68.981) enz. (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cüfers van 1938). VERWACHTE SCHEPEN. Voor de VrUdagmarkt worden te IJmuiden verwacht Delft. IJm. 17: vangst 600 kistjes haring. 200 manden haring en 160 m. diversen. Ewald. IJm. 48: vangst 625 m. haring en 75 m diversen. VOOR VRIJDAG 4 AUGUSTUS. Hilversum I, 1875 en 414,4 M. 8.00 VARA. 10 00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.0012.00 VARA. 8.00 Gram.muziek <ca. 8.16 Berichten)) 10.00 Morgenwijding 10.20 Declamatie 10.40 Viool en plano 11.10 Declamatie 11.30 Gram.muziek (c.a. 12.15 Be richten) 12.30 AVRO-Amusementsorkest (1.00 1.05 Interview) 1.15 Bram Kwist's ..South Sea-Serenaders" en „The Hollandia Three" 2.00 Disco-causerie 2.45 Disco-variété 3.30 AVRO-Dance-Band 4.00 Gram.muziek 5.00 Voor de kinderen 5.30 Esmeralda en gram. muziek 6.28 Berichten 6.30 Causerie ..De kunst van het weven" 6.506.55 Gram.-muz. 7.00 VARA-Kalender 7.05 Cyclus „Reizen en Trekken" 7.23 Berichten ANP. 7.30 Be richten 7.35 Een woord van Luther „Ferien haben ist auch Religion" I. Ruimte 8.00 Ca rillonbespeling 8.30 Cyclus „Protestantsche religieuze poëzie" 9.00 Gram.muziek 9.30 Radlotooneel 9.45 Orgelspel en zang 10.15 Gram.muziek 10.30 Berichten ANP 10.40 Avondwyding 11.00 Fantasia 11.30 Jazz muziek (gr.pl.) 11.5512.00 Gram.muziek. Hilversum II. 301,5 M. Algemeen pro gramma. verzorgd door den KRO. 8.009.15 Gram.muziek (ca. 8.15 Berichten» 10.00 Gra- mofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Berichten 12.15 KRO-orkest (opn.) I.00 Gram.muziek 1.20 KRO-orkest. 'opn.) 2.00 Orgelconcert en gram.muziek 3.00 Gram. muziek 3.15 KRO-Melodisten en solist «opn.V 4.00 Gram.muziek 5.15 John Kristel en zijn Troubadours 6.00 Land- en tuinbouwcauserie 6.20 KRO-orkest (opn.) (ca. 6.30 Ber.» 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Rondom de arbeidsbemiddeling" 7.35 Gram.muziek 3.00 Berichten ANP 8.15 John Kristel en zijn Troubadours 8.50 Het Zwitsersch Jodeltrio Schwestern Wlldhaber 9.00 John Kristel en zijn Troubadours 9.30 De Haarlemsche Or kestvereniging 10.30 Berichten ANP. 10.40 Lajos Veres en zijn Hongaarsch orkest 11 00 12.00 Gram.muziek. Droitwich. 1500 M. 11.05 Gram.muziek II.35 Het Bern. Goldstein trio 12.05 Orgel concert 12.35 Harry Leader's Band en so listen 1.20 „Empire Exchange", causerieën 1.35 Het BBC-Northern-Ireland-orkest en so liste 2.35 Uit Stockholm: Sune Waldimir's orkest 3.20 Gram.muziek 3.35 Reportage (opn.) 4.10 Het BBC-Northern-Ireland-orkest en James Moody's dansorkest 4.50 Gram.muziek 5.20 Uit Bayreuth: Gedeelte van de opera „Der fliegende Hollander" 6.20 Berichten 6.50 Weekende-praatje 7 00 Parlementair over zicht 7.15 Zang 7.40 Orgelspel 8.10 Her denking van het uitbreken van den Wereldoor log 9.20 Berichten 9.50 Pianovoordracht 10.20 Eddie Carroll's orkest. „The Radio Re vellers' e'n solisten 11.00 Jack Harri en zijn Band en solisten 11.50 Gram .muziek 12.15—12.20 Berichten. Radio-Paris, 1648 M. 9.00 en 9.30 Gram. muziek 12.30 Zang 1.10. 1.45. 2.30 en 3.30 Gram.muziek 3.35 Zang 3.50 Planovoor dracht 4.05 en 4.45 Gram.muziek 5.25 Piano, zang en viool 6.35 Zang 6.50. 7.20 en 8.25 Gram.muziek 8.35 Piano voordracht 8.50 Radlotooneel 11.05 Gram.muziek 11.20 12.50 Nachtconcert, en soliste. Keulen, 456 M. 6.50 Grammuziek 7.35 en 8.50—9.50 Hermann Hagestedt's orkest 12.20 Omroepkleinorkest 2.303.20 Populair concert 4.20 Omroep-orkest en -koor en solist 6.20 Vliegeniers-orkest, Oskar Joost's orkest, Berlijnsch accordeon-orkest en reportages 8.35 Leo Eysoldt's orkest 9.30 Hans Bund's orkest 11.00—12.20 Otto Fricke's orkest en soliste. Brussel. 322 en 434 M. 322 M.: 12.20 en 1.302.20 Gram.muziek 5.20 Pianovoordracht 5.50 en 6.20 Gram.muziek 6.40 Zang 7.20 en 7.45 Gram.muziek 8.20 en 9.20 André Felleman's orkest 10.3011.20 Omroepsym- phonie-orkest (opn.). 484 M.: 12.20 Max Alexys' orkest 12.50 Grammuziek 1.30 Vervolg orkestconcert 1.502.20, 5.20 en 6.35 Gram.muziek 7.05 Cellovoordracht 7.35 Gram.muziek - 8.20 Her denking van de oorlogsverklaring 8.50 Sym- phonieconcert en solist 10.30—11.20 Gram. muziek. Deutschlandsender. 1571 M. 8.35 Otto Do- brindts orkest 9.20 Radiotooneel 10.20 Berichten 10.35 Reportage 10.50 Piano voordracht 11.05 Berichten 11.20—12.20 Het Omroeporkest. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE, Vrijdag 4 Augustus. le Programma: lederen dag van 824 uur A.V.R.O.. V.A.R.A enz. 2e Programma: lederen dag van 824 uur KRO N.C.R.V. enz. 3de Programma: 8.00 Keulen 10.20 Radio PTT. N. 12.20 Brussel VI. 2.20 Keulen - 3.20 Londen Reg. 3.55 Radio PTT. N. 4.20 Keulen 6.20 Droitwich 6.50 Parijs Radio 7.05 Brussel Fr. 7.20 Brussel VI. 7.35 Brus sel Fr 7.50 Keulen 8.35 Parys Radio 8.50 Brussel Fv 10.20 Brussel VI. 10.30 Brussel Fr. 11.20 Parijs Radio 4de Programma3.00 Brussel. VI. 9.20 Ra dio PTT N. 9.50 Diversen 10.35 London Reg. 12.35 Droitwich 1.20 bondon Rcg. 1.35 Droitwich 6.20 London Reg. 7.40 Droit wich 8.20 Gram.muziek G.R.D. of div. 10.00 Droitwich. WUzigdngen voorbehouden. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7