BUITENLAND De situatie in het Verre Oosten Het Engelsche parlement tot 3 October op reces LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Donderdag 3 Augustus 1939 Algemeene Toestand De besprekingen te Moskou Rond Danzig Britsch vlootbezoek De verjaardag van den wereldoorlog Nieuw Engelsch protest Oppositie vertrouwt regeering niet Vloot-uitbreiding De de Er is reden om aan te nemen, dat bij de gistermiddag gehouden besprekingen tus- schen Molotof en de Britsche en Fransche vertegenwoordigers eenige vooruitgang ge maakt is. doch er zijn geen teekenen. die wijzen op een spoedige onderteekening van een verdrag. De bijeenkomst duurde vijf kwartier. In het Lagerhuis heeft minister-president Chamberlain medegedeeld, dat de Britsche militaire delegatie voor de besprekingen te Moskou waarschijnlijk Zaterdag of Zondag zal vertrekken. De Britsche regeering pleegt over deze kwestie nog overleg met de Fransche. met wier wenschen ten deze rekening moet wor den gehouden. Men gelooft, dat de militaire delegatie voor de besprekingen uit ongeveer 15 per sonen zal bestaan. In antwoord op een vraag van het conser vatieve Lagerhuislid Duncan, of de minister kennis had genomen van een redevoering van den Zweedschen minister van buiten- landsche zaken, waarin deze zeide, dat de Zweedsche belangen ernstig zouden kunnen worden geschaad door een overeenkomst te Moskou, verklaarde Butler, dat hij de pers verslagen van deze rede gelezen had. Tevens merkte Butler op, dat de Britsche regeering, zooals het huis reeds is medegedeeld, reke ning houdt met het standpunt en de belan gen van andere staten. Er is geen sprake van, dat garanties aan die staten worden opgedrongen, of dat zij tot voorwerp worden gentsgkt van combinaties in de politiek der groote -mogendheden. Evenwel zou, zooals tijdens de huidige onderhandelingen te Mos kou is gebleken, een schending van de on afhankelijkheid, of de neutraliteit van een van die staten een kwestie van vitaal belang zijn voor de drie betrokken regeeringen. Te Danzig is een groote betooging gehou den als hulde aan de Duitsche zeemacht. Gouwleider Foerster verklaarde, dat alle Danzigers wenschen, dat spoedig de Duit sche marine weer in Danzig een standplaats zal hebben. Eeuwen lang hebben in Danzig Duitschers de zee bevaren. Danzig bestaat reeds eeuwen en Gdingen eerst dertien jaar. De Duitschers hebben bewezen, dat zij kun nen varen, de Polen moeten dit nog bewij zen. De Duitschers bevoeren de zeeën voor de Engelschen een staat vormden en een volk van tachtig millioen heeft hetzelfde recht op de wereldzee als de 43 millioen Engelschen. Verder zeide Foerster. dat niet God den Britten het overzeesche rijk heeft geschonken, doch zij hebben dit veroverd, dijkwijls met de gemeenste middelen. Wanneer Polen met slechts twintig mil lioen werkelijke Polen over de geheele wereld aanspraak maakt op de zee. dan kan het Duitsche volk dit doen met duizend maal meer recht. Iedereen weet. zoo vervolgde Foerster, dat Danzig thans staat in den eindstrijd tegen het onrecht van Versailles. De Fuehrer heeft het lot van Danzig in handen genomen en Danzig weet, dat zijn toekomst hiermede in goede han den is. Van belang is, dat men in Danzig het doel kent, het tijdstip zal de Fuehrer bepalen. Wat Danzig zelf kan doen, is zich te beschermen tegen eventueele overvallen. Dit heeft Danzig gedaan. Danzig heeft zich beschermd en is ook innerlijk voorbereid. Danzig zal mede ervoor zorgen, dat Duitschland zijn prestige op zee bewaa-t, welke het noodig heeft en verlangt op grond van zijn verleden en tot beveiliging van zijn toekomst. De in sommige kringen geuite bedreigin gen. dat Danzig de douanegrens met Oost- Pruisen zou openen, heeft in Poolsche krin gen direct reactie gewekt. Er wordt ver klaard. dat dit een eenzijdige wijziging zou beteekenen in den status van de vrije stad, hetgeen Polen niet zou kunnen dulden. De Poolsche pers verklaart, dat een der gelijke represaillemaatregel bovendien vol komen misplaatst is. daar het optreden van Polen geschiedde als gevolg van de behan deling door Danzig van de Poolsche douane ambtenaren. Al wat noodig is om normale toestanden te herstellen is. dat de Danzigers dezen ambtenaren de vrijheid geven de con- tractueele verplichtingen na te komen. Gisteren is tusschen vertegenwoordi gers der regeeringen van Engeland en Polen het accoord geteekend, dat voor ziet in een crediet van 8.163.300 pond sterling ter bevordering van den aan koop door Polen van Britsche producten. TURKIJE. Gisteren Is in den Bosporus een Britsch vlooteskader, waaronder het vlaggeschip Warspite, voor anker gegaan, na ter hoogte van de Prinseneilanden te zijn verwelkomd door de geheele Turksche vloot onder lei ding van Admiraal Okan op het vlagge schip Yavuz (de vroegere Göben). Op het officleele programma staat o.a. een bijznodere vlucht van vliegtuigen naar Ankara, waar de opperbevelhebber, admi raal Cunningham, zal aanzitten aan een door den chef van den Turkschen genera- len staf aangeboden noenmaal en door president Inönü ln gehoor zal worden ont vangen. VEREENIGDE STATEN. Diverse maatregelen. President Roosevelt heeft het wetsontwerp onderteekend. waarbij aan regeerlngsamD- tenaren wordt verboden deel te nemen aan politieke campagnes van welke politieke partij ook De president heeft dienaan gaande een boodschap gezonden aan net Congres, waarin hij uiteenzet, dat de poli tieke activiteit van federale functionaris sen ruet onder deze wet valt, zoolang zij geen aanspraak maken op partijfondsen of Aanhangers pogen te winnen. De federale beurscommissie heeft ver zocht een onderzoek in te stellen, teneinde te bepalen, of de Duitsche regeering kan worden gemachtigd conversiebons ter waarde van 73 millioen dollar te plaatsen op de Amertkaansche markt Volgens het reglement moeten bultenlandsche regeerin gen zekere inlichtingen verstrekken, het geen Duitschland niet heeft gedaan. Sedert 1935 heeft de Duitsche regeering geen Inlichtingen verstrekt over de Inkom sten en uitgaven Het onderzoek zal 15 Augustus worden begonnen. De commissie voor het toestaan van gel den van het Huls van Afgevaardigden heeft als laatste bezuiniging de wet op de tekor ten van president Roosevelt teruggebracht van 215.891.168 dollar op 53.190.056 dollar. Uit het verslag van de commissie blijkt, dat de toegestane gelden dit jaar reeds dertien milliard dollar meer zijn dan het vorig jaar, toen in totaal 11.361 millioen dollar werd uitgegeven. Bij de bezuinigingen was een verminde ring voor de gelden voor het aankoopen van oorlogsmateriaal van 25 millioen tot 10 millioen dollar en een vermindering van 7.300.000 tot. 3 millioen voor het opleiden van burgerplloten. Volgens de commissie is dit verminderde bedrag voldoende voor de opleiding van 7500 leerlingen, de helft van het aantal, dat de autoriteiten verlangden. DUITSCHLAND. Bij de 25ste herdenking van het uitbreken van den wereldoorlog hebben de opperbevel hebbers van het Duitsche landleger, van ae luchtmacht en van de marine dagorders uitgevaardigd. In de dagorder van den opperbevelhebber van het landleger, kolonel-generaal v. Brau- chitsch. wordt het volgende gezegd: Vandaag, 25 jaar geleden, trok het Duit sche leger ten oorlog. Nooit heeft een leger dapperder gestreden, meer offers gebracht en grootere overwinningen bevochten dan het Duitsche leger van 1914 tot 1918. Wederom trachten dezelfde krachten, die ons toenmaals tot den verdedigingsoorlog gedwongen hebben, Duitschland te omsin gelen. Wij willen den vrede! Wanneer ons echter een nieuwe strijd zou worden opge drongen, zal het leger met dezelfde inner lijke vastbeslotenheid, slagvaardigheid en dapperheid als in 3914 voor de levensrech ten van Duitschland strijden en opnieuw de meerderheid van de Duitsche soldaten be wijzen. Door twee oorzaken hebben wij in vergelijking met 1914 een beslissend over wicht gekregen: 1. De ervaringen na 1918 hebben ons ge leerd, wat het beteekent aan de willekeur en den haat van vijanden onbeschermd prijsgegeven te zijn. 2 De Führer heeft ons een duidelijk poli tiek doel gegeven, waarvoor wij strijden, en de eenheid van de politieke en militaire lei ding zorgt ervoor, dat de weerkracht van de 80 millioen van ons volk in een dergelijken strijd ten volle wordt ingezet. Dit besef en deze verbindende nalaten schap van het leger van 1914 verhoogt on zen taaien vredeswil en zal ons tot onver biddelijke strijders voor de vrijheid en de eer van het Duitsche volk maken. Leve de Führer". In de dagorder van den opperbevelhebber der luchtmacht, generaal-veldmaarschalk Goering, staat o.a „Ik heb in de afgeloopen jaren mijn best gedaan om ons luchtwapen tot het grootste en machtigste ter wereld te maken. Zijn sterkte en slagvaardigheid heeft niet in de laatste plaats de schepping van ons Groot - Duitsche rijk mogelijk gemaakt. Geboren uit den geest van de Duitsche vliegers van den grooten orlog, de denkbeelden van onzen Führer en oppersten bevelhebber toege daan. zoo staat thans het Duitsche lucht wapen. bereid om ieder bevel van den Füh rer bliksemsnel en met onvermoeide stoot kracht uit te voeren. Onze gedachte gaat terug naar den dag van 25 j geleden, onze blik vooruit gericht in de toekomst van ons eeuwige Duitschland". De dagorder van den opperbevelhebber der oorloe :marine, groot-admiraal Raeder, zegt o.a.: „Aan de pas versterkte Duitsche oorlogs marine is een groote taak gesteld. Wij zul len, als de plicht ons roept, opkomen voor de grootte en macht van het rijk: trouw aan onzen eed en gedachtig aan den heldhafti- gen strijd en dood van onze aders en broe ders. Wij hebben een rotsvast vertrouwen in de leiding van het rijk, en gelooven vast aan de toekomst van ons vaderland". Minister-president Chamberlain heeft in het Britsche Lagerhuis medegedeeld, dat de Britsche ambassadeur te Tokio opdracht heeft gekregen opnieuw krachtig te protesteeren tegen de anti- Britsche agitatie in Noord-China. Op de vraag, of de Britsche regeering in zoo nauw mogelijk contact met de regee ringen van Frankrijk en de Vereenigde Sta ten blijft, antwoordde Chamberlain beves tigend. Hij zeide dat het niet juist is, dat de regeering zou hebben toegestemd in uit levering der vier Chineezen, die van moord beschuldigd worden. In deze aangelegen heid is nog geen besluit genomen. De minister antwoordde eveneens beves tigend op de vraag, of hij zich er van be wust was, dat ieder optreden, dat den schijn zou hebben. China te dupeeren. een anti- Britsche agitatie in China tot werkelijkheid zou maken. Chamberlain zeide geen officieele beves tiging te hebben van het bericht, volgens hetwelk twee Britsche vrouwen door de Ja panners gedwongen zouden zijn zich van haar kleeding te ontdoen. Nadat Butler verklaard had, dat by de onderhandelingen te Tokio niet over de Chi- neesche valuta is gesproken, werd Cham berlain de vraag gesteld, of hij, met het oog op de alom verbreide berichten, volgens welke Engeland voornemens zou zijn, de zilverreserve uit te leveren en den wettigen grondslag van den Chineeschen dollar te Tientsin niet langer te erkennen, kon mede- deelen, of er voorstellen in die richting ge daan waren. Chamberlain antwoordde: „In dezen tijd loopen overal geruchten over allerlei zaken. Men moet niet aannemen, dat al die ge ruchten juist zijn. Bij het laatste debat heb ik een verklaring over den toestand in China afgelegd, die een volledige uiteenzet ting van het standpunt der regeering in hield. Daaraan heb ik niets toe te voegen". Er zijn tot dusver te Londen nog geen aan wijzingen omtrent eenig voornemen, de be sprekingen te Tokio in verband met de anti- Brit-sche incidenten af te zeggen, doch niet temin, aldus verneemt de diplomatieke me dewerker van Reuter, ziet men volkomen in, dat deze incidenten de onderhandelingen buitengewoon onzeker maken en dit stand punt is ook door Craigie aan de Japansche regeering duidelijk gemaakt. Craigie heeft het Britsche standpunt ongeveer als volgt uiteengezet: De Japanners hebben de verantwoorde lijkheid aanvaard voor de handhaving van de openbare orde in de onder hun controle staande gebieden. Volgens de formule, wel ke voor de besprekingen te Tokio is over eengekomen, zou de Japansche regeering deze verantwoordelijkheid aanvaarden Doch de tegenwoordige Britsche agitatie is een duidelijke aanwijzing, dat de orde niet wordt gehandhaafd Hieruit kan de con clusie worden getrokken, dat de Japansche regeering haar hetzij niet kan. hetzij niet wil handhaven. Als zij de orde kan hand haven, doch dit niet doet, komt zij de ver plichtingen der formule niet na en als zij haar niet kan handhaven, had zij het nooit moeten doen voorkomen, alsof zij het wel kon. Het gemeentebestuur van Peiping ant woordt op het protest van den Britschen consul tegen de anti-Britsche agitatie in China: Beëindiging van deze agitatie is slechts mogelijk, wanneer Engeland al zijn bezit tingen in China teruggeeft, Tsjang Kal SJek niet langer steunt, de voorlooplge regee ring steun verleent en een tegen de komin tern gerichte politiek aanvaardt. Een Chineesche offensief? Volgens te Shanghai ontvangen Chinee sche berichten wordt de Chineesche mili taire machinerie voorbereid voor een alge meen offensief op alle fronten in het na jaar of den winter. Men zegt, dat de mili taire positie van China beter dan ooit ge consolideerd is. Terwijl buitenlandsche kringen sceptisch gestemd zijn, wordt in de berichten uit Chi neesche bron gezegd, dat Tsjang Kai Sjek zeer optimistisch is. Dit optimisme schijnt gedeeld te worden door de nationalistische Chineesche pers, die evenwijdige financieele en economische maatregelen van Engeland en de Vereenigde Staten tegen Japan voor spelt. De besprekingen te Tokio. Terwijl de berichten in de Japansche bla den omtrent de conferentie te Tokio pessi mistisch zijn en het doen voorkomen, alsof de besprekingen op een dood punt zijn ge komen. wordt van gezaghebbende zijde ver nomen. dat de toestand ln werkelijkheid niet zoo hopeloos is. Ten aanzien van de procedure der conferentie echter, stellen de Japanneezen zich op het standpunt, dat de economische en politiekwesties onverbreke lijk met elkaar verbonden zijn en dat het daarom onmogelijk is, te streven naar een afzonderlijk accoord over de politiekwestie alleen, vooral, daar de economische kwestie van zeer veel invloed is op de veiligheid der Japansche strijdkrachten in Noord-China en de pogingen, die zij doen om de orde en rust te handhaven. Voorts wordt er op ge wezen dat iedere poging, het politievraag- stuk te schelden van de economische kwes tie. indrulscht tegen het tusschen Arita en Craigie gesloten accoord betreffende de al gemeene kwesties, die den achtergrond van de situatie te Tientsin vormen Daar is de melkaanvoer intusschen dras tisch beperkt. Geen leverancier mag meer dan 100 flesschen per dag naar de Britsche concessie zenden. Chamberlain heeft bij de indiening van een motie welke beoogt het Lagerhuis mor gen tot 3 October op reces te doen gaan. verklaard, dat het zomerreces korter is dan ln vorige jaren. Onder toejuichingen verklaarde Cham berlain, dat het Huis er ten stelligste verzekerd van kan zijn. dat het land thans gereed is voor iederen noodtoe stand. De verantwoordelijkheid voor de terug roeping van het Huis berust bij de regee ring. waar zij, naar de meening van Cham berlain, ook dient te berusten. In het verdere verloop van zijn rede zeide de minister-president nog. dat er zich volgens hem, twee gevallen kunnen voor doen. waarin het huls eerder zou kunnen worden bijeen geroepen: 1. Indien het noodig zou worden geacht het Huis nieuwe wetten te doen aanne men en: 2. Indien de regeering de goedkeuring van het Huis zou wenschen voor genomen, of te nemen maatregelen, om in onver wachte gevallen te voorzien. Chamberlain herhaalde de onlangs door hem gegeven verzekering, dat, indien de regeering een belangrijke afwijking zou overwegen van haar thans vastgestelde po litiek. zij het juist zou achten, het Huis gelegenheid te geven, zich daarover uit te spreken, zonder den vastgestelden dag af te wachten. Nadat Chamberlain zijn rede had be ëindigd, werd door Greenwood namens de labouroppositie een amendement ingediend op grond waarvan het Lagerhuis op 21 Augustus, in plaats van op 3 October, zou moeten bijeenkomen. Hij betoogde, dat de toestand waakzaamheid vereischt en dat, afgezien van de bezorgdheid voor de ko mende weken, de verdenking bestond dat, wanneer het Huis zou uiteen gaan, de re geering haar politiek een verkeerden draai zou geven. Greenwood protesteerde tegen het be sluit der regeering, genomen in weken van een crisis, welke misschien ernstiger is dan wij ooit hebben gekend. De bevolking van dit land heeft geen last van „jitters" (zenuwachtigheid), doch de wetenschap, dat over drie weken het par lement weer zou bijeen komen, zou, naar de meening van Greenwood, de geest kracht der bevolking versterken en haar vertrouwen vergrooten. De leider der liberalen, Sinclair, steunde de motie van de labourpartij. HIJ legde den nadruk op de belangrijkheid der onderhan delingen te Moskou, die hij een vitale reden noemde, om einde Augustus weer bijeen te komen en betoogde, dat het al dan niet welslagen der onderhandelingen een kwes tie van vrede of oorlog is. Churchill verklaarde de motie van ver daging te betreuren en zeide, dat het La gerhuis ln het buitenland, in het bijzonder ln de onder dictatuur staande landen, be schouwd wordt als de meest formidabele uitdrukking van den Britschen nationalen wil en als instrument van dien wil bij het weerstaan van agressie. „Het lijkt me, al dus spreker, dat wij veiliger zijn, wanneer het Lagerhuis bijeen is. wanneer de macht en de wil van het Huls de macht der re geering versterken." Churchill zeide nog, dat Duitschland 2 millioen man onder de wapenen heeft en dat, wanneer vóór het einde van Augustus een nieuwe lichting opkomt, er automatisch anderhalf millioen man bijkomen. Langs de geheele Poolsche grens, van Danzig tot Krakau bevinden zich krach tige concentraties van Duitsche troe pen en worden voorbereidingen ge maakt voor een snellen opmarsch. Alleen bij Breslau bevinden zich vijf divisies in mobilisatictoestand. Dc wegen door Tsjecho-Slowakije naar Polen worden door, daartoe ge dwongen, Tsjecho-Slowaaksche arbei ders in een zoo goed mogelijken staat gebracht. Een groot aantal openbare gebouwen en scholen is in groote dee- len van Tsjecho-Slowakije zeer «eker in Bohemcn ln gereedheid gebracht voor de eventueele ontvangst van ge wonden. Er Is een vreemde toestand in Tirol ont staan. Dit Is zeer veel beteekenend, daar Hitier bereid is geweest Iets te doen, wat hem zwaar moet zijn gevallen, doch dat ge schied is, om hem zeker te doen zijn van zijn Italiaansche bondgenooten. In zijn antwoord verklaarde Chamber lain, dat een stemmen tegen de regeering een motie van wantrouwen is. Naar aanleiding van een opmerking van den labour-afgevaardigde Gordon MacDo- nald, die zeide, dat men zeer veel belang hecht aan een overeenkomst met Rusland, zeide Chamberlain: „Ik geloof, dat er in het officieele communiqué van Moskou eenige waarschuwende woorden staan en met het oog daarop is het duidelijk, dat het niet verstandig zou zijn, te optimistisch te zijn over een spoedige totstandkoming van een regeling. Alle door Churchill naar voren gebrachte argumenten waren volgens Chamberlain gebaseerd op 't zeer ernstige karakter van den toestand: er worden formidabele voor bereidingen getroffen; mlllloenen mannen staan onder de wapenen en er zijn verha len over de mllitarlseering van Danzig enz. Alle argumenten van Churchill waren gebaseerd op dat sombere beeld, het welk moest bewijzen, dat, indien het parlement ln zitting bijeen zou blijven, het gevaar van deze voorbereiding zou worden beperkt Een dergelijk argument zou onvermijdelijk tot de conclusie moeten leiden, dat het huis heelemaal niet moet uiteen gaan. Toen tenslotte het amendement van de labour-partij waarin voorgesteld werd, het Lagerhuis reeds weer op 21 Augustus bijeen te doen komen, in stemming werd gebracht, werd het met 250 tegen 132 stemmen verworpen. De motie der regeering, waarbij het parlement wordt verdaagd tot 3 Octo ber, werd aangenomen met 245 tegen 129 stemmen. ENGELAND GEEN DUIKBOOTGEVAAR MEER? Shakespeare, de parlementaire secretaris van marine, heeft ln het Lagerhuis mede gedeeld, dat de regeering heeft besloten tot een aanzienlijke uitbreiding van het vloot- programma van 1939. Er zullen 107 treilers worden aangeschaft voor mijnvegen en anti-dulkbootactie. Hier van zullen 20 treilers speciaal gebouwd wor den en 87 opgekocht en verbouwd. De admiraliteit stelt zich verder voor 56 schepen van het walvischvaardertype te bouwen. De meeste zullen dienst doen als patrouillevaartuigen, terwijl eenige bij de anti-duikbootactle gebruikt zullen worden. Er zullen ook tien mijnenvegers, zes vaar tuigen voor de verdediging van versperrin gen en een kabelschip komen, ln totaal dus 180 vaartuigen. Tenslotte ls een drijvend dok aangekocht voor schepen tot 5000 ton. De extra-kosten van deze uitbreiding wor den geschat op ongeveer 11 millioen pond sterling. Shakespeare zeide, dat een verdere uit breiding overwogen wordt, doch dat hij daarover nog geen bijzonderheden kon mededeelen. De uitgaven zullen worden opgenomen ln een aanvullende begrooting. Lord Stanhope, minister van marine, heeft In het Hoogerhuls een verklaring gegeven, hoe het kwam, dat de aanvallen van dulk- booten in de Middellandsche Zee. welke ge leid hadden tot de conferentie van Nijon. zoo plotseling ophielden. Na opgemerkt te hebben, dat de maat regelen tot bestrijding van de dulkbooten sinds den laatsten oorlog Inderdaad buiten gewoon waren ontwikkeld, zeide lord Stan hope: Ik geloof dat de marineautoriteiten van gevoelen zijn, dat wij onder gewone om standigheden duikbooten kunnen ver jagen en bestrijden, wanneer wt, het bijzondere apparaat gebruiken, waar over wij beschikken en dat ik niet nader zal aanduiden, doch dat de zekerheid geeft, duikbooten op te sporen. Ik ge loof, dat andere naties, diezelfde mee ning zijn toegedaan. Ik geloof niet, dat zij dit apparaat hebben, of iets dat er op lijkt. Toen werd aangekondigd, dat Groot-Brit- tannië, in geval de duikbootaanvallen ln de Middellandsche Zee zouden voortduren, het gerechtvaardigd zou achten, in dat gebied duikbooten tot zinken te brengen, hielden de aanvallen van duikbooten terstond op. Ik geloof, dat dat de erkenning ls, dat ons land den toestand op dat punt meester is". Labour-overwinning. De Labour-candidaat Jackson is gekozen bij de tusschentijdsche parlementsverkie zing te Brecon in Wales. Jackson behaalde 20.689 stemmen tegen de nationale conser vatieve candidaat Hannlng Philips 18.043. Labour heeft hiermede een zetel op de con servatieven gewonnen. Tegen de I.R.A. Minister Hoare heeft nog veertien bevelen tot uitzetting onderteekend voor Heden, die er van verdacht worden in betrekking te staan met het Iersche republlkelnsche leger. In het geheel zijn thans 39 bevelen onderteekend Van de huidige bevelen heb ben er twaalf betrekking op deportaties, twee houden een verbod ln Engeland aan land te gaan. Overleg bij de Engelsche spoorwegen. De dreiging van een onmiddellijke staking bij de spoorwegen is geweken. De spoorweg maatschappijen hebben toegestemd in het aanbod van den bond van machinisten en stokers voor een nieuwe bijeenkomst, welke morgen zal worden gehouden. ITALIË, manoeuvres in Po-vlakte Mussolini heeft zich. aan boord van een door hemzelf bestuurd drlemotorig vliegtuig, gistermiddag van Rimini uit, In gezelschap van generaal Parlani en generaal Valle naar het terrein der manoeuvres begeven. Op het vliegveld Novara. waar de duce landde, kwam kort daarop ook de koning aan, met wien Mussolini een uur iang sprak. Daarna bezichtigde de koning verder het terrein der manoeuvres, terwijl Mussolini weer opsteeg en boven het terrein rond vloog, waarna hij naar Rimini terugkeerde. Anti-Joodsche maatregel- Het staatsblad publiceert een wet, welke de uitoefening van vrije beroepen door jo den regelt; de beroepen van journalist en notaris zijn verboden, terwijl de andere vrije beroepen door joden slechts kunnen worden uitgeoefend ten behoeve van Joden.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2