BUITENLAND De situatie in het Verre Oosten Roemeensch-Hongaarsche grensincidenten iEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 2 Augustus 1939 Algemeene Toestand Beelden van den dag Danzig VACANTIE-ADRES verkiezingen Benzine en petroleum De conferentie te Tokio Wegens enorm succes. Extra tochten EL TAX - Stationsweg 47a Scheepvaart-besprekingen stopgezet. Weer een nederlaag voor Roosevelt DAGBLADRECLAME De 25ste verjaardag van de oorlogsver klaring wordt heden door het Duitsche leger als nationale feestdag gevierd. De kazernes zijn gepavoiseerd en de officieren zullen de troepen toespreken. Des avonds worden in alle steden fakkeloptochten ge houden. De bevolking is uitgenoodigd aan de feestelijkheden deel te nemen. Hoe de opvatting in de leidende gelede ren is. moge worden afgeleid uit volgende uiteenzetting van .Das Schwarze Korps". Natuurlijk wordt de schuldvraag volledig afgewezen. Het keizerrijk rammelde welis waar met den sabel en anderen deden dit na, doch oorlog wilde men niet en men was er niet op voorbereid. Het onschuldige, goedmoedige eerder tot kleinheidswaan dan tot grootheidswaan neigende, om den vrede in vlijtigen arbeid zich inspannende Duit sche volk. liet zich door den oorlog over rompelen, omdat het het meest onpolitieke volk was. Wij hadden een arbeidersdom, dat de klassenstrijd-parolen der Joodsche verleiders wel voor politiek hield, doch in werkelijkheid van het inzicht in politieken samenhang werd verre gehouden. Wij had den een boerenstand, die zich beperkte tot afweer van materieele gevaren. Wij had den een burgerij, die in: de schijn-roman- tiek van burgerlijk nationalisme verzonk. Wij hadden een intelligentia", voor wie het niet behoorlijk gold, zich met politiek in te laten. Kortom, regeerders en geregeer- den waren politiek ongeschoold. En dit Duitsche volk moest zich meten men den in eeuwen geschoolden wereld- omvattenden blik der Engelschen, met de toen nog onzichtbare samenzwering van het Jodendom, met de vrijmetselarij, die ook in eigen land nestelde Niettemin werd het Duitsche volk niet met de wapens overwonnen, ook niet door een hongerblokkade. Het lag reeds onder, voor het naar de wapens greep. Het kreeg den genadestoot tengevolge van verraad, van buiten naar binnen gedragen. Wij ver loren den oorlog, omdat wij niet bekwaam noch bereid waren ons voor den vrede te wapenen. Wij verloren den oorlog ten tweeden male omdat het giftige zaad van het verraad in onze onschuld den besten voedingsbodem vond. Geschetst wordt vervolgens het verloop van zaken, eindigend in den vrede van Versailles Maar alles is nu veranderd. Wij weten nu. waaraan wij toe zijn! Dank zij het nationaal-socialismedat het Duitsche volk politiek geschoold maakte en de denkende Duitschers tot politieke soldaten maakte. Voor ieder is thans alles duidelijk gewor den. Thans is het Duitsche volk en zijn lei der één en zij zijn niet van elkaar te scheiden. De wereld zal moeten inzien, dat de wapens, die in 1918 den vijand de over winning brachten, thans waardeloos zijn geworden en dat nog slechts overblijft het wapen van den eerlijken strijd. Wil men zich zoo met ons meten, dan zijn wij, als de anderen het wenschen. ook daartoe "be reid. Aldus genoemd Duitsch blad In een brief, door Eden aan zijn kiezers gericht, schrijft de Engelsche oud-minister, dat de politiek van pacificatie veertig va dem diep begraven is en dat de regeering die politiek heeft vervangen door de orga nisatie van een vredesfront tot het bieden van verzet tegen verdere agressie. .Gedurende de volgende weken, aldus vervolgt Eden. zullen wij ongetwijfeld een opeenvolging van geruchten vernemen, waarvan sommige optimistisch, andere pes simistisch zullen luiden. Wij zullen afwisse lend kennis moeten nemen van verzekerin gen, dat er geen oorlogsgevaar bestaat en van dreigingen, met wat er zal gebeuren, indien wij niet zullen doen, wat men ons zegt. Het Britsche volk zal beloften noch ver zekeringen gelooven. Het zal slechts door daden overtuigd worden. Het Engelsche staatsmanschap heeft thans slechts één taak: de regeerders en het volk van Italië en Duitschland te overtuigen van onze onwrikbare vastbeslotenheid. Indien wij daarin slagen, indien wij anderen ervan overtuigen, wat het ware temperament van het Britsche volk is, zal er geen oorlog zijn". Een voorbeeld van die geruchten is het volgende: Volgens een bericht uit Londen in de „Figaro" zou een groot aantal Duitsche agenten binnen zijn gedrongen in Slowakije welk gebied Duitschland practisch contro leert. Duitschland zou het plan hebben, Hongarije het Slowaaksche grondgebied aan te bieden in ruil voor een accoord dat tot absolute controle van Duitschland over Hongarije zou leiden. Op grond van dit ac coord zouden de Duitsche troepen zich vrije lijk in Hongarije kunnen bewegen, tot aan de grenzen van Roemenie toe Een strategi sche beteekenis van zulk een operatie is ge makkelijk in te zien. Zij zou ten doel heb ben, iedere mogelijke hulpverleening door Roemenië aan Polen en iederen opstand in Hongarije te verhinderen. Zij zou vooral aan de Duitsche troepen de grootste bewe gelijkheid geven. Wij laten deze geruchten alsnog voor wat zij zijn In vervolg op de nota. waarin de senaat van Danzig bij het Poolsche commissariaat protesteerde tegen de kwestie der douane beambten bij de firma Amada. heeft de se naat den douane-autoriteiten der vrije stad opdracht gegeven als inspecteurs der Pool sche douane voortaan slechts diegenen te beschouwen, die door den senaat zijn aan gewezen. De andere, niet door den senaat erkende douane-ambtenaren, krijgen den naam „grensbeambten." In Poolsche kringen te Danzig wordt dit verschil tusschen Poolsche douane-ambte naren als volkomen willekeurig beschouwd. Men zegt, dat dit onderscheid niet erkend kan worden door de Poolsche regeering, die uitsluitend bevoegd blijft voor de aanwij zing en de instructie harer ambtenaren. De geheele pers van Danzig neemt deel aan de campagne tegen de Poolsche douane inspecteurs, die worden beschuldigd van spionnage. Op deze wijze schijnt men het onderscheid, dat tusschen de inspecteurs, welke noodig worden geacht door den se naat en zij, die overbodig worden geacht en grensbeambten worden genoemd, te willen goedpraten. De Danziger voorposten deelt zelfs mede, dat de senaat in het vervolg het aantal inspecteurs dat noodig wordt geacht zal bepalen. 4402 (Ingez. Med.) DUITSCHLAND. Een rede van dr. Ley. Ter gelegenheid van het leggen van den eersten steen van een arbeiderswijk te Berlfjn heeft de leider van het arbeids front, di' Ley, verklaard, dat vier en een half millioen bouwvakarbeiders nood'g zijn om de drie millioen woningen te bouwen, welke Duitschland op het oogenblik te kort komt. Hij voegde hieraan toe, dat het nationaal-socialisme zich tot nu toe nog niet hiermede heeft kunnen bezig houden, omdat alle kracht noodig was voor de her bewapening en de behoeften van uei eg Zonder twijfel zal dit nog enkele jaren duren Tenslotte zeile hij, dat de huidige toe stand in het bouwbedrijf hopeloos zou kunnen schijnen, doch het nationaal-socia- lisme heeft nog voor geen enkel vraagstuk het hoofd gebogen, zelfs met voor die, welke niet op te lossen schenen. Nieuwe taak voor dr. Schacht. Het gerucht blijft de ronde doen, dat dr. Schacht, oud-minister van economische zaken en oud-president van de rijksbank, binnenkort belast zal worden met een belangrijke taak voor de coördinatie van den Duitschen uitvoer. Officieel is dit gerucht echter niet be vestigd Het berust hoofdzakelijk op de verdubbelde krachtsinspann'ng, die Duitschland zich getroost voor den strijd om de buitenlandsche markten en om zich een uitvoer te verschaffen, die groot ge noeg is. om de Duitsche industrie van vol doende grondstoffen te voorzien. RUSLAND. 4 pet. leening van 6 milliard roebel voor 20 jaar. De raad van Volkscommissarissen heeft besloten een leening uit te geven voor het derde vijfjarenplan. Het betreft een bedrag van 6 milliard roebel tegen een rente van 4 pet. voor den duur van 20 jaren De leen'ng dient voor economische en cultureele doeleinden. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Onderqeteekende week faoartoai wonen-Ie straalA;o. wenschl het ..LEIDSCH DAGBLAD" vanaf abonnt lmopgezonden te hebben aan onderstaand adres: tegen vergoeding van benoodigde portokosten. ENGELAND Algemeene Volgens een telegram van den parlemen tairen redacteur van Reuter zullen er op 16 November of op 23 November algemeene verkiezingen plaats hebben, als de omstan digheden dit toelaten. Voorts zou Labour Vrijdag nog een debat willen voeren over het Verre Oosten. In het Lagerhuis heeft de minister van mijnbouw, Geoffrey Lloyd, medegedeeld, dat. met het oog op het belang van benzine en andere petroleumproducten in oorlogstijd, een uitvoerig plan is uitgewerkt tot hand having van de voorraden, opstapeling van reserves, organisatie van het vervoer over zee, distributie in het binnenland en con trole op de prijzen. De reservevoorraden zijn zeer toegenomen. Lloyö zeide verder nog. dat er plannen zijn uitgewerkt voor de coördinatie der dis tributie en voor de verzekering van een zoo economisch en doelmatig mogelijk gebruik van brandstof door rail- en wegverkeer Het onderzoek naar de mogelijkheid van een grooter gebruik van surrogaat-brand stoffen in geval van oorlog vindt voortgang. In tijd van oorlog zullen vracht- en pas sagiersvoertuigen gerantsoeneerd worden door een orgaan, ingesteld door het minis terie van verkeer. Het rantsoen-schema zal voor alle particuliere auto's ingevoerd wor den. De plannen kunnen, volgens den minis ter, zoo noodig onmiddellijk in werking worden gesteld. Reuter verneemt, dat men. als gevolg van de regeeringsmaatregelen, niet verwacht, dat de petroleumvoorraden in geval van oorlog ernstig getroffen zullen worden. Er zijn regelingen voor den invoer van petro leum uitgewerkt, zoodat aan de behoefte van alle vitale diensten geheel voldaan kan worden, terwijl er een redelijke ruimte blijft voor de handhaving van alle diensten, die van eenig belang zijn. De reservevoorraden voor militaire en burgerlijke doeleinden zijn zeer uitgebreid. Wat de rantsoeneering van benzine be treft, zal het particuliere autorijden niet verboden worden, doch wel zal het gebruik van benzine voor luxe-doeleinden sterk wor den beperkt. Reeds zijn 7V. millioen rant soenboekjes gedrukt, terwijl meer dan 25 millioen benzinecoupons gereed liggen. Vacantie in eigen land. Terwijl in andere jaren een groot deel der ministers zijn vacantie in het buitenland doorbracht, zullen dit jaar alle ministers, met uitzondering van den minister van volksgezondheid, Elliott, die twee weken aan de Azurenkust zal doorbrengen, hetzij in Engeland, hetzij in Schotland blijven, zoo dat zij, indien noodig, snel naar Londen kunnen terugkeeren. Lord Halifax zal zich naar zijn landgoed in Yorkshire begeven, „telkens, zoo zegt men, wanneer de omstandigheden hem zullen veroorloven, het Foreign. Office te verlaten". Het is nog niet bekend, waarheen minis ter-president Chamberlain zich zal begeven. Dreigt staking aan de spoorwegen? De bond van stokers en machinisten is ontevreden over het feit, dat zijn eischen door het nationaal gerechtshof zijn ver worpen en heeft besloten, dat de leden het werk op een nader te bepalen datum zullen neerleggen. Bijzondere ledenvergaderingen zijn bijeengeroepen om hierover te spreken. De eischen betroffen vooral beter loon en betere arbeidsvoorwaarden en zouden naar schatting den spoorwegen een en een kwart millioen pond sterling per jaar kosten Men heeft reden om te vreezen dat het komende weekeind zal worden gestaakt, waardoor het vacantie-verkeer in de war zou worden gebracht, doch vermoedelijk zal de minister van arbeid zijn bemiddeling aan bieden. Relletjes te Bombay. Een Mohammedaansche menigte heeft in het Noorden van Bombay geprotesteerd tegen de eigendomsbelasting die is ingesteld ten deele om te voorzien in het tekort, dat het gevolg van de drooglegging is. Nadat een charge met den gummistok geen resultaat had. opende de politie het vuur op de menigte, die met steenen gooide. 56 personen, onder wie 25 politiemannen, zijn gewond. Ook vijf politie-officieren lie pen verwondingen op. In de Noordelijke wijk van Bombay zijn beperkende bepalingen voor het verkeer op straat afgekondigd. Bovendien zijn samen scholingen van meer dan vijf personen ver boden. De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de opzegging door Amerika van het verdrag van 1911 met Japan van geen invloed is geweest op de Britsch-Ja- pansche besprekingen, welke aanzienlijk gevorderd zijn. De delegaties zijn op vrijwel alle punten van het politlevraagstuk te Tientsin tot overeenstemming gekomen, terwijl de zil verkwestie uitvoerig door de desbetreffende co mm lis ie is besproken. Intusschen gaat de anti-Engelsche agi tatie nog steeds voort, in de provincie Honau zijn zelfs weer twee Britsche vrou welijke zendelingen gedwongen zich ge heel te "ontkleeden! Van het Chineesche strijdtooneel. De terugtrekking op groote schaal van Japansche troepen uit midden-Chlna. in I het bijzonder uit het dal van den Yang Tse. geeft in Chineesche kringen aanlei ding tot gissingen. Ook wordt het een veelbeteekenend iets genoemd dat de Japanners onlangs slechts we nig vliegtuigen hebben laten deelnemen aan nachtelijke aanvallen op Tsjoeng King, in plaats van de gebruikelijke aanvallen overdag, waarbij een groot aantal vlieg tuigen betrokken was. Een woordvoerder van het Chineesche le ger verklaart, dat de Japanners met hun acte ir. het Z.W -deel van de provincie Honan beoogen hun terugtocht in midden- China te dekken I Onlangs zijn twee Japansche divisies naar het geb'ed van den Yang Tse bij Poekau. tegenover Nanking, gezonden, vanwaar zij per trein, naar men gelooft. inuar Mandsjoekwo, zijn doorgereisd. Deze troepen hebben de beschikking over zwaar geschut. Ook werd volgens den woordvoerder mei- ding gemaakt van belangrijke troepenbewe. gingen naar Zuld-Chima. Deze troepenbe wegingen zouden ten nauwste verband kunnen houden met den gespannen inter nationalen toestand Hevige regens hebben de operatics In Z O China tot stilstand gebracht. Het schijnt dat de Chineesche aanvallen op de Japansche flanken er succesrijk zijn ge- weest en de Japansche pogingen de Chi neesche strijdkracten in de bergen van Fa Hong te vernietigen hebben doen misluk ken. Het Chineesche persbureau meldt over het bombardement op Tsjoeng King dat gisteravond deze stad voor den tweeden keer bii maanlicht is gebombardeerd, thans door achttien Japansche vliegtuigen. De eerste groep van negen toestellen doorbrak een cordon van Chineesche jachtvliegtui gen en heeft ongeveer 50 bommen stad laten vallen De aanvallers moesten wegens het hevige vuur der Chineesche batterijen snel weer verdwijnen. De tweede groep van negen vliegtuigen is er niet in geslaagd boven Tsjoen King te komen Wel heeft deze groep overhaast bommen laten vallen boven de voorsteden van Tsjoen King. Slechts op één plaats ont stond brand, hoewel een groot aantal brandbommen werd uitgestrooid Het vuur was zelfs reeds gebluscht voor het signaal werd gegeven, dat de vijand verdwenen was Gisteren is ook Kwellin, de hoofdstad der provincie Kwangsi, gebombardeerd. Hier werden meer dan tien huizen verwoest en een paar menschen gedood. FRANKRIJK. De Turksche missie. Daladier heeft generaal Hutzinger, die de leiding van de Fransche militaire delegatie voor Turkije heeft gehad, ontvangen. Hutzinger bevestigde de uitstekende re sultaten van zijn besprekingen met de Turk sche regeering en de militaire autoriteiten en had de gelukwenschen van Daladier in ontvangst te nemen. De generaal vertrekt heden naar Londen Tsjechische vliegers. Le Solr meldt, dat het Zweedsche schip Kastelholm van Gdynia te Calais is aange komen met 177 Tsjechische vluchtelingen aan boord. Voorts kwam het Poolsche schip Chrbry te Calais aan met 565 vluchtelingen. Volgens Le Soir zijn het voornamelijk officieren-en onder-officleren-vliegers van het voorma lige Tsjecho-Slowaaksche leger, die naar Polen waren gevlucht en thans bij het Fransche leger dienst willen nemen. ITALIË. Hoofd der Koptische Kerk overleden. Aboena Abraham, het hoofd van de Kop tische Kerk in Abessinië, is in den ouder dom van 77 jaar gestorven. POLEN. OEKRAINERS GEARRESTEERD. De Poolsche autoriteiten hebben de laatste dagen eenige tientallen Oekrainers, leden van een terroristische organisatie, gear resteerd onder beschuldiging van anti- Poolsche agitatie en natlonaal-soclallsme. Uit gevonden documenten blijkt, dat zij ln verbinding stonden met Duitsche agenten. 4 Aug. Kaasmarkt Alkmaar f. 1.50 6 Aug. Hooge Veluwe f. 2.50 7 Aug. Ouwehauds Dierenpark f. 1.75 8 Aug. Bruggentocht f. 3. 9 Aug. Giethoorn f. 3.50 10 Aug. Vennen Oisterwijk f. 2.25 11 Aug. Kaasmarkt Alkmaar f. 1.50 13 Aug. Montferland f. 3. 4312 Plaatsbespreken gratis. (Ingez Med.) Roemenië heeft de onderhandelin gen, die te Sinaja met een Hongaar- sche delegatie werden gevoerd en het tot stand komen van een nieuw ver drag voor de scheepvaart op de Theiss ten doel hadden en die reeds grooten- deels tot overeenstemming hadden ge leid, afgebroken in verband met een schietpartij tusschen Rocmeensche en Hongaarsche grenswachten op de beide oefers van de Theiss. Het incident, naar aanleiding waarvan Roemenië dit besluit genomen heeft, heeft zich gisternacht voorgedaan en is het laat ste van een heele reeks grensincidenten, welke zich voortdurend hebben voorgedaan sedert Hongarije Sub-Karpathisch Rusland heeft bezet. Van dien tijd af was ook de scheepvaart op de Boven-Theiss gestaakt, in afwachting van een nieuwe regeling, die de oude overeenkomst met Tsjecho-Slowakije zou vervangen. Volgens Roemeensche officieele lezing zouden Hongaarsche vlotters, op aanstich ting van de Hongaarsche autoriteiten, hun pogingen hernieuwd hebben, om de Theiss te bevaren, ondanks het verbod, dat de Roemeensche autoriteiten terstond na de Hongaarsche bezetting van Sub-Karpa thisch Rusland hadden uitgevaardigd. Op de sommaties van de Roemeensche grenswacht bleven de Hongaarsche vlotters doorvaren, beschermd door het geweervuur der Hongaarsche grenswachten. De douane openden daarop harerzijds het vuur. Er wordt geen melding gemaakt van slachtoffers. Het Hongaarsche telegraaf-agentschap bericht, dat de Hongaarsche regeering bij de regeering van Roemenië stappen heeft gedaan, om haar verwondering te kennen te geven over de grensincidenten bij het dorp Teyoe. De Hongaarsche regeering heeft voorgesteld, een gemengde militaire commissie ter plaatse een onderzoek te doen instellen naar de verantwoorde lijkheid en tot het herstellen van den normalen toestand in het dal van de Theiss. VEREENIGDE STATEN. Met terzijde stelling van de ernstige be zwaren van den leider der meerderheid, Rayburn, heeft het Huls van Afgevaardig den met 193 tegen 166 stemmen geweigerd het wetsontwerp Inzake het aangaan van leeningen ln behandeling te nemen. Dit besluit beteekent, dat het wetsont werp waarschijnlijk in de huidige zittings periode niet zal kunnen worden aangeno men, Rayburn deelde mede, dat het congres Zaterdagavond zal uiteengaan. President Roosevelt zeide in een perscon ferentie, dat dit gaat ten koste van de be lastingbetalers, die eenige honderden milll- oenen dollar schade zullen hebben. Het ge volg zou zijn, dat vele Industrieën haar pro ductie niet zouden kunnen uitbreiden en vele duizenden werklieden geen werk zullen krijgen en ondersteuning moeten blijven krijgen. Hij voegde hieraan toe, dat het congres het recht heeft te handelen zooals het heeft gedaan, hij zal geen crltiek leveren, doch zij die benadeeld zijn hebben het recht de na men te weten van hen, die tegen hebben gestemd en te weten, waar de verantwoor delijkheid ligt. A. M. Landon, de candidaat der Republi keinen bij de Presidentsverkiezingen van '36, heeft naar aanletdfng van een vraag, wat hij dacht over de mogelijkheid van een derden termijn voor President Roosevelt, het volgende gezegd: „In Kansas is de op vatting vrijwel als overal elders in dit land. Naar mijn oordeel ls het Amerlkaansche volk tegen het toekennen van de macht aan één persoon voor een te lange periode. Het volk beschouwt het denkbeeld van een derden termijn als het scheppen van de mo gelijkheid voor een gevaarlijk precedent". MEXICO. De kwestie der onteigende petroleum- maatschappljen. De ambassadeur van Mexico heeft pre sident Roosevelt een persoonlijken brief van den president van Mexico overhandigd, welke vermoedelijk betrekking heeft op de kwestie der onteigening van de bezit tingen der buitenlandsche petroleummaat- schappijen. In een verklaring heeft de ambassadeur voorspeld, dat succesrijke onderhandelin gen over de petroleum zullen worden ge voerd op de basis der nieuwe voorstellen, welke in de eerstkomende dagen aan de Amerikaansche petroleurnmaatschappijen zullen worden voorgelegd. ZUID-AFRIKA. Oprichting van een standbeeld voor generaal De Wet. 15 oudstrijders uit den Vrijstaat hebben onlangs te Bloemfontein vergaderd om de mogelijkheid van de oprichting van een standbeeld voor wijlen generaal De Wet te bespreken. De beweging voor de oprtohtlng van zoo'n standbeeld ls ln 1930 begonnen, doeh is wegens de depressie en de geldinzame ling voor het voortrekkersgedenkteeken vertraagd. De voorloopige inzameling heeft 2050 pond sterling opgeleverd. Het voornemen bestaat, een beeld van generaal de Wet op zijn paard, Fleur twee maal de natuur lijke grootte, te laten maken. Het be drag dat genoemd ls als prijs van het voorgenomen standbeeld ls ongeveer 11000 pond sterling. oncentreer op hel kracbHqate reclame-middel .2-J

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2