STADSNIEUWS BUITENLAND Stadhuisschutting gedeeltelijk omgewaaid DINSDAG 1 AUGUSTUS 1939 No. 24340 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voorbijganger ernstig gewond Algemeene Toestand Chamberlain's verklaring over Engeland's buitenlandsche politiek Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarlet. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2 35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 arnct.) Gistermiddag omstreeks kwart over drie is op de Breestraat een ernstig ongeluk ge schied, dat evenwel verwonderlijk goed is afgeloopen, wanneer men bedenkt hoe groot het aantal slachtoffers had kunnen zijn. Op genoemd tijdstip is namelijk een deel van dc houten schutting, welke al daar sedert den Stadhuisbrand is opge richt, tengevolge van een rukwind over een afstand van ongeveer twintig meter omvergewaaid en naar de straatzijde tegen den grond geslagen. Het getroffen deel strekte zich uit van het begin der schutting, gerekend van de Maars- manssteeg af tot even vóór het groote bordes. Het mag werkelijk een wonder heeten, dat zich op dit oogenblik daar ter plaatse slechts één persoon bevond, te weten de 62-jarige gepensionneerde spoorwegbeambte J. v. B„ wonende aan de Oranjegracht al hier, die onder het vallende hout werd be dolven en daardoor ernstig werd verwond. Juist in verband met de omstandigheid, dat zich in de onmiddellijke nabijheid een tram halte bevindt, had het aantal slachtoffers gemakkelijk veel grooter kunnen zijn. In bewusteloozen toestand werd de man onder het hout vandaan gehaald en door den Eerste Hulpdienst naar het St. Eliza- beth-Ziekenhuis overgebracht, waar bleek, dat hij een hersenschudding en een gecom pliceerde breuk van het linkerbeen had be komen, benevens vermoedelijk inwendige kneuzingen. In den loop van den avond is hij operatief behandeld; hedenmorgen was zijn toestand iets beter. Personeel van gemeentewerken en de politie-brandweer maakte, nadat vanwege de politie eenige fotografische opnamen waren vervaardigd, onmiddellijk een aan vang met de opruimingswerkzaamheden, waarbij het publiek op eenigen afstand werd gehouden, terwijl het verkeer werd omgeleid. Alleen de trams mochten passee- ren. Op last van de autoriteiten werd de geheele schutting langs de Breestraat gesloopt; dit laatste ongetwijfeld in ver band met den staat, waarin zich ver schillende schutting-deelen bevonden. Verscheidene planken en latten waren VEERTIGJARIG JUBILEUM BIJ T. EN D. Heden herdacht onze stadgenoot, de heer J. Flippo, zijn veertigjarige werkzaamheid in het conservenbedrijf van Tieleman en Dros. Nadat hij in de fabriek was gehuldigd door het personeel, namens hetwelk de chef, de heer Van der Velde, het woord voerde, onder aanbieding van verscheidene geschenken, werd de jubilaris in het privé- kantoor der directie ontvangen en hartelijk toegesproken door den oudsten beheerenden vennoot, den heer H. W. Tieleman. Deze feliciteerde hem van ganscher harte, roem de zijn ijver en toewijding en bood hem ten slotte het gebruikelijke cadeau in den vorm van een gratificatie aan. Den verderen dag bracht de jubilaris thuis door. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige, maand (Juli 1939» ingelegd f. 313.431.23 en', terugbetaald f. 358.173,54; 104 nieuwe inleg gers werden ingeschreven en 130 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 18.309 inleggers, inclusief 1605 deelnemers aan den afhaaldienst, be droeg einde Juli f. 8.948.428,16. In 6648 posten is in deze maand door den afhaaldienst ontvangen f. 19.803,75. BEROEPEN. De Ceref. Gemeente alhier heefu esn be roep uitgebracht op ds. A. van Stuyvenberg te Benthuizen. namelijk zoodanig vermolmd, dat geen der aanwezige autoriteiten (o.a. waren tegenwoordig de locoburgemeester, wet houder mr. Tepe, de gemeente-secre taris mr. dr. Van Strijen, de directeur van gemeentewerken, de heer De Blauw, ir. Westra en de commissaris en hoofd inspecteur van politie, de heeren Meyer en Weyers) de verantwoordelijkheid op zich durfde nemen om het overeind gebleven gedeelte van de schutting langer te laten staan. Dit bevel tot sloopen had uitsluitend be trekking op het gedeelte langs den gevel aan de Breestraat, het oudste deel derhalve, dat onmiddellijk na den brand werd opge trokken. De schutting aan de zijde van de Koorn- brugsteeg en de Vischmarkt verrees eerst veel later en blijft ook nu nog staan. De schuldvraag. Uit den aard der zaak houdt de politie zich bezig met de schuldvraag, waarbij in de eerste plaats de vraag aan de orde komt, wie voor het gebeurde verantwoordelijk moet worden gesteld. Volgens het bestek is het toezicht op dit deel van de schutting opgedragen aan de Rijkscommissie voor de Monu mentenzorg, die met de restauratie van den ouden gevel belast is. De hoofd opzichter, de heer J. A. L. Bom, heeft evenwel verklaard, dat de schutting nog slechts kort geleden ongeveer een maand is gecontroleerd, waarbij alles in goede orde werd bevonden. De politie heeft verschillende stukken van de schutting in beslag genomen en proces verbaal opgemaakt, waarna de officier van justitie zal hebben uit te maken of en zoo ja. tegen wie(n) een strafrechtelijke ver volging zal worden ingesteld. In plaats van de schutting is een laag houten hekje aangebracht. Een officieel® bewaker in een keurüg- uniform gestoken, zorgde er hetienmoi' voor, dat geen onbevoegden reeds nu kijkje in het Stadhuis kunnen némdh. Chamberlain heeft gisteren naar aanlei ding van een nieuw debat over de Britsche buitenl. politiek in het Lagerhuis In een rede nog eens het standpunt der regeering van Groot-Brittannië uiteengezet, men zie het derde Blad. Waar de lijn van deze politiek in groote trekken onveranderd is gebleven, is het logisch, dat de rede van den Engelschen premier op zichzelf geen nieuwe gezichts punten ontwikkelde. Officieel is nu beves tigd. dat nog deze week militaire missies door Engeland en Frankrijk naar Moskou zullen worden gezonden. Waaruit geconclu deerd mag worden, dat het verdrag met de sovjets er zal komen! Het zijn drie leidende figuren, die Enge land zullen vertegenwoordigen, admiraal sir Reginald Drax, die een zeer eervolle loopbaan achter zich heeft evenals lucht- maarschalk sir Charles Burnett en generaal majoor Heywood. Alle drie hebben zich roem verworven in de koloniën, in Azië en Afrika. De Fransche militaire missie zal onder leiding staan van generaal Doumenc. Van de missie maken verder deel uit: generaal Valin van de luchtmacht, kapitein-luite nant ter zee Villaume van de zeemacht, ritmeester Krebs en verscheiden andere subalterne officieren. Over het Verre Oosten sprak Chamber- lein geruststellend. Engeland heeft niet de concessies gedaan, waarover de Japansche pers zoo luidruchtig sprak. Butler vulde dit later nog aan. Hij zeide o.m.: Inzake zekere polltle-aangelegenheden te Tientsin is overeenstemming bereikt en hieromtrent is thans rapport naar het moederland gezonden ter bestudeering door de regeering. Omtrent enocomische en an- Mej. M. M. A. Mönking alhier is ge slaagd voor het tweede deel van het examen nijverheidsonderwijs akte N VEI, Morgen hoopt de heer A. Laterveer, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar als werkman in dienst trad bij den Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst. De weihouders van Sociale Zaken en van Financiën zijn verhinderd op 2 en 9 Augustus spreekuur te houden. dere aangelegenheden moet nog gesproken worden. De politie-aangelegenheoen, welke boven genoemd zijn, betreffen het aanvaar den van een formule tot erkenning van den feitelijken toestand en een overeen komst tot het handhaven van een onpar tijdige houding in het dagelijksche leven in bepaalde gebieden en bepaalde onmstan- digheden. Dit is de verstandigste politiek in het belang van de Britsche onderdanen in het Verre Oosten en voor de Britsche politiek. Er is een zekere agitatie in Noord China, voor een groote deel vermoedelijk georganiseerd door Japanneezen. Twee Britsche oorlogsbodems zijn hierheen ge zonden en een krachtig protest is ingediend bij de Japansche regeering. Spr. is over tuigd, dat de Japansche regeering zal in zien, dat geen onderhandelingen of bespre kingen kunnen voorkomen, dat de betrek kingen tusschen Japan en Groot-Brittan nië steeds slechter zullen worden, indien geen einde wordt gemaakt aan de anti- Britsche demonstraties. Overigens hetzelfde thema: Engeland meent, dat iedere kwestie opgelost kan wor den, zoo men zakelijk wil onderhandelen. Agressie zal echter niet meer worden ge duld en daarom de accoorden tegen agres sie! Geruchten gaan er, dat de Britsche ge zant te Berlijn, Henderson, Zondag Hitler te Bayreuth zou hebben gesproken, doch dit, is niet bevestigd en lijkt vooralsnog on waarschijnlijk. De pers is als altijd verdeeld. Engeland en Frankrijk zijn tevreden, Duitschland en Italië ontevreden. De aankondiging door Chamberlain van een militaire missie naar Moskou wordt door de Engëlsche bladen algemeen uitge legd als een aanwijzing, dat reeds een aan zienlijke mate van overeenstemming be staat en de vooruitzichten op een pact gunstiger worden geacht, terwijl de verkla ringen van den premier inzake Tokio ge ruststellend geacht worden. De „Times" is van meening, dat het ac- coord met Frankrijk inzake het openen van militaire besprekingen met Moskou niet anders dan een hoopgevend teeken voor het welslagen der politieke onderhandelln- Foto Van Vliet BINNENLAND. De erfpachtkwestie te Amsterdam. (3e Blad). Herdenking te Heumen van den slag ap de Mookerheide. (Binnenland, 3e Blad). Felle brand te Stadskanaal. (Gemengd, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Geringe affaire Kleurlooze markt Vrijwel onveranderde koersen Ame rikanen gedrukt Nederlandsche be leggingsfondsen kalm. BUITENLAND. Debat in het Britsche Lagerhuis over de buitenlandsche politiek. (3e Blad en Buitenland, le Blad). Rond Danzig (Buitenland, le Blad' De Amerikaansche Senaat tegen de regee ring. (Buitenland, le Blad). Groote manoeuvres in Engeland. (Buiten land, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. Gedeeltelijk bewolkt. Geen regen van beteekenis. Iets warmer. Ma tige tot zwakke Westelijke tot Zuid-Westelijke wind. -- Geslaagd voor het examen Duitsch M.O. a«te A de heeren J. H. Drewes (huisakte) er* N. A. Verberg (schoolakte), beiden alhier. Als secretaris van de afdeel ng Zuid- Holland van den Nederlandschen Bond £an Gemeente-ambtenaren is benoemd ae he£r C. j. van der Lelie, hoofdcommies ter sec.etarie alhier, zulks als opvolger van jen heer K. de Boer, burgemeester vas «ardinxveld. die is benoemd tot algemeen voorzitter I Opnieuw staat het Leidsche Stadhuis in het middelpunt der publieke belangstelling. Het omwaaien van een deel der schutting waardoor een voorbijganger ernstig werd gewond, vormt er de droevige aanleiding toe. Toch heeft dit ongeval ook een goede zijde, want de autoriteiten hebben, teneinde to voorkomen, dat ook het intact gebleven gedeelte van de schutting ongelukken zou veroorzaken, opdracht gegeven om het geheele getimmerte weg te breken, waardoor de gevel aan de Breestraat over de volle lengte eindelijk voor de voorbijgangers zicht jaar is geworden. Het is opvallend hoeveel passanten op het trottoir aan de overzijde blijven staan om den gevel op hun gemak te bekijken, waarbij de meeningen over en weer worden uitgewisseld. Onze fotograaf vervaardigde hedenmorgen bovenstaande fraaie opname, die herinneringen wekt aan den toestand van vóór den 12den Februari 1929 gen kan zijn: immers kunnen nauwelijks plannen voor een gemeenschappelijke stra tegie worden ontworpen met een land, aat niet waarschijnlijk een bondgenoot is. En er zijn thans duidelijke bewijzen die elk land, dat agressieve bedoelingen mocht hebben, kan overwegen van toenemend vertrouwen tusschen de Britsche, Fransche en Russische regeeringen. De ..Daily Telegraph" schrijft: Na Chamberlain's verklaring kan er geen redelijke grond zijn voor scepticisme tién aanzien van de vastberadenheid der regee ring, door te gaan met een politiek, weike de laatste vier maanden vele malen is verkondigd. De toon van zijn verklaringen inzake het Verre Oosten was geruststellend en kan veel bijdragen tot het wegnemen van mogelijke bezorgdheid ten aanzien van de eenigszins onbepaalde bewoordingen van de formule van Tokio. Naar de Petit Parisien" betoogt, was ae algemeene atmosfeer van het Lag^vruis- debat van gisteren in overeenstemming met de kalmeering, die zich sedert eenigen tijd in het internationale leven heeft ge openbaard. Waar daaruit niet blijkt, dat deze windstilte niet door een plotselingen storm zal worden gevolgd, blijft uiterste waakzaamheid geboden in deze vacantie- periode, die steeds vooraf is gegaan aan kwade gebeurtenissen. De „Epoque" meent: De anti-Duitschc coalitie is gesmeed. Het tijdperk van de vreedzame inlijvingen, van de zegevierende intochten in zonder oorlog overwonnen steden is thans wel gesloten. Thans moet Hitier alle risico's nemen Hij moet het leven van zijn land en zijn regime op het snel zetten, zonder nog te spreken van zijn eigen lot. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" zegt, in verband met het zenden van een Brit sche militaire missie naar Moskou, nog voor de totstandkoming van een politiek accoord, dat Engeland zich in het belang van zijn omsingelingspolitiek zjjn marsch- route laat voorschrijven, ofschoon de En- gelsche bezwaren tegen de door de sovjets verlangde nolitieke fomnule op zichzelf zeer knrv?-'t-i~ 7'"n. v^n*. «p-''-"-lain ?olr te verbaan gegeven, dat de sovjet-for mule v?n den indïrecten aanval de onaf hankelijkheid der kleine staten rechtstreeks bedreigt. Dit is, aldus het blad. lijnrecht in strijd met de motieven, die officieel steeds

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1