Vier meisjes verdronken te Castricum Een cycloon teistert Woensel MAANDAG 3t JULI 1939 No. 24339 STADSNIEUWS HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 80sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN G. Lekkerkerker overleden Zij waagden zich te ver in zee Ook een verdrinkingsongeval te Huisduinen Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD Acht woningen totaal vernield Een vrouw ernstig gewond. De Bilt verwacht V AC ANTIE-ADRES LEIOSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUn: per 3 maanden f.2.33 per week f. 0.13 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Wijlen de heer Lekkerkerker. In den ouderdom van bijna 72 jaar is Za terdagmorgen overleden de heer G. Lekker kerker. ouderling der Ned. Herv. Gemeente en oud-lid van den gemeenteraad, waar hij zitting had voor de Chr. Hist. Unie. In den kring der Ned. Herv. Gemeente nam de overledene een groote plaats in. In het bij zonder had wijk VIII, het Kooikwartier, zijn belangstelling. Jarenlang beheerde hij in deze wijk de financiën; tot aan zijn over lijden maakte hij als tweede voorzitter deel uit van het bestuur. Ook als lid der Ge meentecommissie heeft de heer Lekkerker ker zich zeer verdienstelijk gemaakt. De overledene was een bescheiden en actieve figuur, die zich vele vrienden heeft gemaakt en wiens heengaan ongetwijfeld door zeer velen zal worden betreurd. GOUDEN JUBILEUM. Morgen zal mej. A. van der Steen het zeldzame feit herdenken, dat zij gedurende 50 jaar onafgebroken in dienstbetrekking is geweest bij de N.V. Broodbakkerij Z. van der Mey aan de Ma're. Mej. van der Steen was aanvankelijk werkzaam in den winkel en in latere jaren in de huishouding. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Van pater Egbertus de Groot O. P. Gisteren heeft een van de leden der St. Petrusparochie, pater Egbertus Antonius de Groot O.P. zijn eerste plechtige H. Mis op gedragen. Voor de tweede maal in deze maand riepen de klokken de geloovigen ter kerke om het feest van een plechtig eerste Misoffer mee te vieren. Behalve vele geloo vigen hadden in de zijbeuken van het kerk gebouw de zusters en weeskinderen van het St. Dominicus-huis. waar de neomist als half wees jaren zijn tehuis heeft gevonden, plaats genomen. Pater de Groot werd bij het H. Misoffer geassisteerd door pastoor Th. M. Beukers, presbyter-assistens. pater Chrysostomus Vij verberg O.P., diaken en pater Jordanus Vonk O.P., sub-diaken. Kapelaan Leenders was ceremoniarius. Vele dominicaner-pries terstudenten en pater Olaf Graf O.S.R. had den voorts op het priesterkoor plaats ge nomen. Het 3-stemmig mannenkoor o. 1. v. den heer A. Devilé zong de Missa in honorem „Sanctie Eduardi Regis" van Licinio Refice. De feestredenaar pater Dalmatius Linne- bank O.P. weidde in zijn predicatie voor namelijk uit over de hooge waarde van het priesterschap. Spr. besloot zijn feestrede met het uitspreken van zijn gelukwenschen tot den nenomist, zijn vader en familie en de zusters van het St. Dominicushuis. Na de H. Mis zong het koor het „Jubilate Deo" van Simon Kroon. Met een plechtig Lof met te Deum werd de plechtigheid besloten. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIEv Genoemde dienst heeft in pen maand J.v aan den Wijzig straat en exped Wijzig! Schenaul Zaterl de K. uiti van zijn| doordat het stuul tegen eeq linkerarn De E.Hj Academis' Vier Amsterdamsche meisjes zijn gis termiddag aan het vrije strand te Cas tricum (N.H.) waar geen toezicht wordt gehouden, in de Noordzee verdronken. Hoewel moeilijk te bepalen is hoe het ongeluk zich precies heeft voorgedaan, kan uit de verklaringen van omstan ders worden opgemaakt, dat het viertal door zich te ver in zee te wagen, om het leven is gekomen. Spelend in de hooge golven bereikten de meisjes, die gezamenlijk uit waren, de tweede zandbank, welke circa tach tig meter uit de kust gelegen is. Terwijl zij hier naar hartelust rondsprongen en -dansten, werden zij opgemerkt door een der strandbezoekers, die haar toe riep terug te komen: „je weet, dat jullie niet zwemmen kunt". Ondanks dezen raad keerden de vriendinnen niet terug Toen de man, die merkte, dat aan zijn advies geen gevolg gegeven werd, even later opnieuw de richting van de zand bank uitkeek, was van de meisjes geen spoor meer te bekennen. Naar alle waarschijnlijkheid zijn zij door een hoo ge golf in de diepe geul tusschen de tweede en de eerste bank, welke op on geveer vijftig meter van de kust gelegen is, geworpen. Deze geul is uiterst ge vaarlijk, vooral bij opkomend getij, zoo als ten tijde van het ongeluk het geval was, mede door het drijfzand en de vele gaten, welke daar tijdens eb door kin deren gegraven zijn. Direct wierpen leden van de reddings brigade reddingslijnen uit en reeds spoedig werd de eerste drenkelinge op het droge gebracht. Koortsachtig ging men voort met zoeken, doch vooreerst werd niets gevonden. Na circa tien mi nuten spoelde het lijk van het tweede slachtoffer aan en even later de lijken van de twee andere meisjes. Op het strand stelden de leden van de E.H.B.O. twee uur achtereen pogingen in het werk om de levensgeesten bij de slacht offers op te wekken, en twee geneeshee- ren, die op het strand aanwezig waren, verleenden hun medewerking. Al hun werk was echter te vergeefsch. De slachtoffers bleken te zijn de ge zusters E. en A. Sol en de gezusters Js. en H. M. Bakker, alle vier afkomstig uit Amsterdam. Haar leeftijden varieer den tusschen de zeventien en achttien jaar. Te Huisduinen is Zaterdag bij het baden de 16-jarige Gerard Burgers, afkomstig uit 's-Gravenhage, in de Noordzee verdronken. De jongen was pas voor het Mulo-examen geslaagd en bracht zijn vacantie bij familie te Den Helder door. Hij had zich met eeni- ge vrienden naar het strand begeven. Er stond een krachtige stroom en toen de jon gen. die niet kon zwemmen, door een golf werd omvergeworpen, werd hij door den stroom meegesleurd. Hij verdronk jammer lijk voor de oogen van zijn vrienden. Ofschoon onmiddellijk pogingen in het werk werden gesteld om hem nog te redden mocht hulp niet meer baten. Een agent van politie begaf zich met een boot in zee en eenige zwemmers trachtten den jongen te bereiken, echter vergeefs. Het lichaam van het slachtoffer is nog niet gevonden. De moeder van den jongen arriveerde in Den Helder ongeveer op het moment dat het ongeluk zich voltrok. Van den 14-jarigen jongen J. V. uit Put ten, die Dinsdag bij den vuurtoren van Scheveningen verdronken is, is het aange spoelde stoffelijk overschot Zaterdagmid dag gevonden bij het politiehuisje op strand Noord en naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Jongen vermist te Scheveningen Gistermiddag om één uur vervoegden zich bij het politieposthuis aan het stille strand te Scheveningen twee jongens, die vertelden, dat hun vriend, de 17-jarige J. F. L. L., uit de Paul Krugerlaan te Den Haag om elf uur in zee was gegaan om te zwem men, doch nog niet was teruggekeerd. De kleeding van den vermiste deponeerden zij bij het posthuis. De ouders, die gewaar schuwd werden, hebben deze kleeding her kend. Hoogstwaarschijnlijk is de jongen verdronken. EXAMENS. Geslaagd voor het examen handenarbeid mej. M. M. A. Colla, alhier. Geslaagd voor het examen Fransch L. O., de heer J. J. Siemons alhier. Geslaagd voor het examen hoofdakte de heer H. M. Mugge alhier. De leden en donateurs van de Leid- sche Werkloozen Vereeniglng hebben gisteren met hun vrouwen per autobus een zeer geslaagd uitstapje gemaakt naar Arnhem en omgeving. In de Stedelijke Werkinrichting zijn ln de afgeloopen week op genomen: 24 Juli 44, 25 Juli 44. 26 Juli 44, 27 Juli 43, 28 Juü 44, 29 Juli 44 personen. Totaal 263 personen. Morgen zal onze stadgenoot de heer J. Flippo den dag herdenken, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de conserven- fabriek Tieleman en Dros. De aanduiding van het door onzen stadgenoot, den heer H. J. Visser te Londen behaalde dansdiploma is in ons Blad van Zaterdag verminkt afgedrukt; het was het lidmaatschapsdiploma „ballroom branch". Tijdens het hevige on weder en de zware slagregens, welke zich gisteravond over het grootste deel van ons land hebben ontlast, zijn de inwoners van Woensel (bij Eindho ven) tegen middernacht opgeschrikt door een noodweer, gepaard gaande met een zwaren storm, welke gedurende eenige se conden tot een cycloon werd. Daken van huizen werden afgerukt, eike- boomen werden ontworteld en de electri- sche leidingen gestoord. Het mag dan ook een wonder worden genoemd, dat het aan tal gewonden niet meer dan zeven bedroeg, van wie alleen een dertigjarige vrouw min of meer ernstig werd getroffen door een vallend stuk muur. Het feit, dat velen in de getroffen wijk nog niet thuis waren van de kermis in_ Eindhoven, speelt daarbij een groc* oor twaalf ■Uirende '\wijk brokstuk op het galaat, waardoor haar neus als het ware werd afgestooten. Deze vrouw is naar het Binnengasthuis te Eindhoven vervoerd. Alle anderen konden thuis worden geholpen. Op het Pastoor van Arsplein werd de linker zijgevel van de kerk van den h. pastoor van Ars ernstig beschadigd. Eén hoek werd uit den gevel losgerukt en een groot stuk muur waaide, als ware het een licht houten beschot, om. In de Edisonstraat en op den Boschdijk en Oirschotschedijk werden zware oude eikeboomen, in het geheel een twintigtal, ontworteld. De neergevelde reuzen, welke dwars over den weg kwamen te liggen, ver sperden het verkeer, doch richtten in hun val geen noemenswaardige schade aan. Reeds hedenmorgen had het gemeente- personeel muren, dakpannen en boomen zooveel mogelijk weggeruimd, doch de stra ten, waar huizen werden vernield en boo men ontworteld, zijn voor het verkeer afge zet. De beschadigde huizen zijn gemeente- woningen. De plaats Woensel. welke 45.000 inwoners telt, behoort tot de gemeente Eindhoven. De burgemeester van Eindhoven de heer A. Verdijk, leidde persoonlijk de op ruimingswerkzaamheden, welke door de brandweer geschiedden. De 'geneeskundige dienst was eveneens op het eerste alarm uit Woensel onmiddellijk ter plaatse. Ook het electrische net was gestoord. De -»tris^he trein uit de richting Roermond, ee uur des nachts te Woensel eren, kon pas om vier uur het 'nloopen. Windhoos boven Ambt Vollenhove. acht omstreeks een uur heeft boven |llenhove een zwaar onweer gewoed m-d is gegaan met een windhoos, kostelijke richting over de ge- getrokken en ernstige schade ericht. Een boomgaard met vijf- pitboomen van den heer K. van geheel vernield. De toren van beerde Kerk heeft eveneens erg Omen langs de wegen zijn uit gerukt. De totale schade is aan- VOLKSTUINVEREENIGING P. C. EN L. Uitslagen van den onderlingen wedstrijd. Begunstigd door fraai zomerweer en on der buitengewoon groote belangstelling, hield bovengenoemde vereeniging Zaterdag haar theemiddag op haar tuin aan de Mar- nixstraat, waarbij tevens de prijzen werden uitgereikt, behaald bij de gehouden tuin- keuring. Om even over drie uur opende de voor zitter, de heer v. d. Leek. deze bijeenkomst met een woord van welkom tot den eere voorzitter, mr. C. J. Leembruggen, hem te vens dank zeggende voor zijn groote be langstelling voor deze vereeniging; verder tot de gedelegeerd commissarissen, de hee- ren H. de Nie en H. M. Pont, het eerelid, den heer Joh. Jonker, de vertegenwoordigers der zusterverenigingen en aan het muziekge zelschap P. C. en L., dat onder leiding van den heer Bolderdijk zijn gewaardeerde me dewerking verleende. Vervolgens reikte mr. Leembruggen de prijzen uit. waarbij hij hartelijke gelukwenschen richtte tot de vereeniging. Hij wees op het mooie doel van haar werk en beloofde, dat hij de veree niging zooveel mogelijk zal blijven steunen, omdat dit werk hem zeer sympathiek is. H. v. d. Leek ontving den door mr. Leem bruggen geschonken wisselbeker, waarbij laatstgenoemde nog een kleiner exemplaar had beschikbaar gesteld als persoonlijke prijs voor den winnaar Verder werden eerste prijzen behaald door A. Lagendijk, J. v. d. Berg en W. J. v. d. Berg; 2de prijzen door H. M. Pont, A. v Rosse, C. Baart, H. S. v. d. Zeeuw en J. Boom; 3de prijzen door J. de La Rie, Abr. Klein. J. Mark. K. de Munnik. H. Stikke- lomm, C. Leget, J. Stikkelorum en K. Stik- kelorum; 4de prijzen door A. Pardon en H M. Donkers; 5de prijzen door C. Koole en A. Lepelaar, en 6de prijzen door H. Philippo, W. F. v .d. Wijngaard. F. v. Helden, C. van Weeren en N. Ravensbergen. Nadat eenige ververschingen waren aan geboden. werd een rondwandeling over de tuinen gemaakt, waarna de voorzitter dank bracht aan allen, die hadden medegewerkt BINNENLAND. Persbeschouwingen over de Kabinetscrisis. (3de Blad). Jaarverslag van de Alg. Kunstzijde Unie. (Financiën, 3de Blad). Zes Nederlandsche renners volbrachten de Ronde van Frankrijk (Sport, 2de Blad). Het polotournooi om den Horthybeker be gonnen (Sport, 2de Blad.). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille markt - Onzekere stemming - Meerendeels iets lager koersen - Amen- kanen gedrukt - Nederlandsche beleg- gingsmarkt prijshoudend. BUITENLAND. De besprekingen te Moskou en Tokio (Buitenland, 1ste Blad). De Fransche minister Reynaud voor de radio (Buitenland, 1ste Blad). Fransche wetsdecreten (B Blad). Tnd, 1ste ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Gedeeltelijk bewolkt. Droog weer. Iets warmer. Matige tot zwakke Zuidwestelijke wind. tot het welslagen van dezen middag en aan de leden van de jury, de heeren J. H. Smit en Broeksema. voor hun moeilijk werk. Ten slotte deelde hij mede. dat door den heer J. C. A. Binnendijk een zilveren beker was geschonken, welke ais wisselprljs voor den te houden Chrysanthemum-kweekwedstrijd zal worden bestemd. De heer W. Th. Aniba heeft aan het door hem sinds bijna 20 jaar geëxploiteer de café „Ruimzicht' Heerenstraat 1 hoek i Witte Singel een flinke uitbreiding gege ven door het daarachter gelegen gedeelte totdusverre in gebruik als woonhuis, ge heel te doen verbouwen en te laten inrich ten als vergaderzaal. Het waarlijk keurig gemeubileerde zaal tje dat van de Heerenstraat af recht streeks kan worden betreden en dat plaats biedt aan ongeveer 60 personen, is ver bouwd volgens het ontwerp van den aan nemer, den heer H Korswagen, Gelijktijdig heeft ook een restauratie plaats gevonden •fan de „oude zaak, waardoor het café-in terieur den indruk maakt weer volkomen nieuw te zijn. Alles te zamen een ingrijpende verande ring. die een groote verbetering der acco- modatie beteekent. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Onderqeteekende week kwartaal 2V abonne wonende (straat) censcht hel „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf tinu opgezonden te hebben aan onderstaand adres tegen vergoeding van benoodigde portokosten.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1