Brugge in den zomer van 1939 Uit de Rijnstreek IEID5CH DAGBLAD - Tweede Biad Vrijdag 28 Juli 1939 Kunst doet een oude stad herleven NOORDWIJK AAN ZEE. Wedstrijd om den V.V.V. wisselbeker. Gisteravond had op het strand voor Sein post de jaarlljksche voetbalwedstrijd plaats om den V.V.V. wisselbeker. Om half acht begon de strijd tusschen Quick Boys I uit Katwijk en het eerste elf tal van de voetbalver. Noordwljk. Vrij spoe dig was het 30 voor Quick Boys, Na de rust, waarin thee werd geserveerd, had Noordwijk de wind in den rug en werd lang zaam de achterstand Ingehaald, zoodat de wedstrijd onbeslist eindigde met 3—3. De aftrap werd verricht door mevr. Nlekerk. Na afloop vereenigden allen zich in Sein- waar dr. Nlekerk een korte toespraak hield. De beker blijft dit jaar eigendom van V.V.V. en wordt volgend Jaar weer beschik baar gesteld. Op 4 Augustus wordt een openlucht- concert voor de „Zeeleeuw" gegeven, ter wijl om halftlen des avonds een lampion- optocht wordt gehouden. Op 8 Augustus vindt In Seinpost een Schaakkamp plaats: op 11 Augustus ls er groot vuurwerk. Op 14 Augustus worden de voetbalwedstrijden voor Juniores gehouden. OEGSTGEEST. De a.s. Rondrit voor Ouden van Dagen. Het comité voor de jaarlijksche rondrit voor Ouden van Dagen is thans weer met enthousiasme in actie getreden. Reeds zijn vele voorbereidende werkzaamheden achter den rug en tot nu toe met gunstig resultaat beloond. Doch er staat nog zeer veel voor de deur. In de laatste vergadering is nu besloten om den tocht te doen doorgaan op Dinsdag 22 Augustus a.s. Het belooft dit maal een bijzonder mooie rit te worden, al thans geheel afwijkend van voorheen. Het ls de bedoeling om van hier uit over den nieuwen Rijksweg te gaan naar Schiphol, vandaar door de Haarlemmermeer naar Hilversum en een deel van het Gooi om over Utrecht huiswaarts te keeren. Om een en ander mogelijk te maken ls veler hulp noodiR. Een zeer groote factor ls het be schikbaar stellen van auto's. Gezien de groote vreugde en de volkomen medewer king van verleden jaar. mag worden ver wacht dat de opgaven van beschikbare auto's niet op zich zal laten wachten. Reeds velen meldden zich aan; voor hen die dat nog niet deden is het adres: Garage Kam steeg, Telef. 202226. RIJNSBURG. De Bloemenhandel. Aan de velling Flora blijft de aanvoer der bloemensoorten vrijwel onveranderd. De strenge vorst van den vorigen winter schijnt daar wel invloed op te hebben. Gladiolen komen ln onderscheidene varië- teiten en de prijs ls goed. bahlla's zijn er minder. Voor Anjers Meria en lelies is de tijd bijna voorbij. Daarentegen komen asters meer en meer. Er is over het alge meen veel vraag en dientengevolge goede prijzen. Er draait maar weinig door. Yerkooping. Bij de alhier gehouden verkooping werd kooper van het perceel Langevaart de heer Kamps te Den Haag voor f. 4600. Het per ceel teelland aan het Veerpad werd gekocht door den heer G. Lubbe te Oegstgeest voor 3325. De Groentenhandel. Aan de groentenveiling blijft de aanvoer van de meeste producten ongeveer gelijk. Aardappelen komen wat minder, bloemkool wat meer. Van deze laatste gaat de prijs iets omhoog, hetgeen voor de overige groen tesoorten echter niet het geval ls. De prijzen zijn zelfs lager dan in een aantal vorige jaren het geval was. Dit geldt ln !»oge mate van de peen-; die anders ln teen tijd een goede opbrengst had. Groote partijen draalen thans door en zijn dan ter veevoer bestemd. Voor de groenten- teelers zijn de vooruitzichten zeer sleoht. t Evenals vorige jaren zullen de leer lingen van de Ned. Hen'. Zondagsschool ook nu weer deelnemen aan het Klnder- Kndingsfeest. De heer D. Meirtnk alhier slaagde voor het examen Ned. Handelscorrespon dentie. SASSENHEIM. Geslaagd Schoolreisje. De leerlingen der hoogste klassen der «chool van de Herv. Gemeente maakte per touringcar een uitstapje naar Schiphol en Muiderberg. Op Schiphol werden de aanwezige vlieg tuigen bewonderd en hier kon de aankomst en vertrek van vliegtuigen worden gade ge lagen. In Muiderberg werd het Muiderslot bezichtigd. Op de terugreis was ex nog tijd om even 'n een speeltuin te Halfweg te verpoexzen. Hoogst voldaan keerde de Jeugd (huis waarts. Burgerlijke Stand. Geboren: Dirk, z. van L. Roos en H. Nieuwen- huizen Johanna, d. van J. J. Barendrecht en H. Haasnoot Gerardus Petrus Joseph, z. yan B. L. Jonkman en M. M. van Zeist Johan Boudewyn, z. van B. D. D. M. Kaptetjn en M J. Arentshorst Jan Jacobus, z. van M. Rotte én J. Bravenboer Simon Johannes Petrus, z. van P. g. van der Kraan en C. P. Beurze Nicolette Gerarda. d. van W. Los en T. de Wit. Overleden. Geen. ^Ondertrouwd: C. Burger, 32 J. en A. Filippo, Getrouwd: P. Clggaar, 21 J. en M. de Kwaas- teniet, 24 J. Loop der Bevolking. Gevestigd: C. Remmerswaal. Rijksstraatweg vA Wlippo, Kerklaan 55, van Hillegom. vertrokken: H. W. Braun en gezin naai- Zuid- jeierland A. 18 M. Das en gezin, n. Amster- am- Heerenstraat 28. VALKENBURG. - Hedenavond geeft „Valkenburg's Har- P°nie" haar eerste concert ln de muziek- Ut plantsoen naast de Ned. Herv. Kerk. VOORHOUT. vrw,. j°°r te Haarlem gehouden examen Bouw ^'^ite'Baar Technische School, afd. .1, en Waterbouwkunde, slaagde onze "««genoot. L. v. Werkhoven W.zn. Onze Brusselsche correspondent schrijft Bruges-la-morte! De doode stad, die eeuwen droomde van vergane glorie totdat dichters en kunstenaars haar in onze dagen ontdekten en haar faam over de wereld ver kondigden. En sindsdien komen in den winter, terwijl de huisjes aan het Minne water gehuld zijn ln natte grauwe sluiers en de torens der talrijke kerken zich ver schuilen in den nevel, de vroede vaderen van Brugge samen om alles ln gereedheid te brengen voor het jaarlijksch zomerfeest. In de Meimaand gaan de deuren der kerken en musea open. Dan dragen de priesters het gouden schrijn naar bulten, ingelegd met kostbare steenen ln velerlei kleuren die eens de vrouwen der Brugsche patri ciërs uit haar juweelenschat schonken, ter eere van de relikwie van het Heilig Bloed welke, naar men verhaalt, Thierry, graaf van Vlaanderen in het jaar 1148 van zijn kruistocht medebracht. Aanknoopend aan deze oude traditie heeft Brugge het vorig jaar het Spel van het Heilig Bloed gescha pen, dat het oude mysteriespel weer doet herleven. Brugge en niet één kunstenaar Want Brugge leverde grootendeels de be- langelooze artlsten. koristen en musici, sa men tweeduizend in getal. Brugge gaf het decor van haar Groote Markt dat daar reeds eeuwen te wachten stond met haar machtig Belfort. De engelen verschijnen tot in de Moksteenen en in de kruin van den toren als levend geworden gestalten van Mem- lings schilderijen, boven de monumentale Hallen, Dan weer verdringt zich rondom de edelen te paard, daar beneden, een menigte gekleed in costuums die we kennen van Breughels schilderijen. De klokken van het Belfort, van de Brugsche kerken en kapel len spelen mee. De moderne techniek zet dit alles in oen feëerlek licht en een dui zendkoppig publiek zit en staat gegroepeerd rondom de standbeelden van Breydel en de Conlnck en beleeft opnieuw een verleden van roem en glorie. Binnen enkele weken zal men dit spel weer mogen aanschouwen! 1939 zal echter vooral het feest van Mem- ling blijven, nu Brugge dit Jaar met een grootsche tentoonstelling den dag herdenkt dat hij vijfhonderd jaar geleden geboren werd. Ter eere van dit Brugsche kunst feest. dat slechts een voorwendsel, een char mant voorwendsel is om ons naar de kunst schatten dezer stad te lokken, hebben Bur gemeester en Schepenen de binnen- en bui- tenlandsche pers uitgenoodlgd één dag in Brugge door te brengen. De tentoonstelling heeft reeds achttienduizend bezoekers ge trokken. voordat het eigenlijke seizoen be gon. Maar eerst wil men ons in de sfeer van het middeleeuwsche Brugge brengen, van het machtige, aristocratische Brugge van Memlincs werken, dat zich had volge zogen aan den rijkdom dezer stad, naar de oude schepenzaal van het Vrije, met de ge heel in hout gebeeldhouwde schouw.ter ver heerlijking van Keizer Karei en haar oude Vlaamsche gobelins, naar musea en ker ken. Door de ramen zien wij steeds weer op naar den machtigen Belfoort-toren, zin nebeeld van de vrijheid der Brugsche stad, van waar af tot in 1769 de afkondiging van de wetten geschiedde. In de breede nissen van den toren, afgesloten door dubbele, met Ijzer beslagen hekken, was de bergplaats der twee, met tien sloten voorziene koffers waarin Brugge's vrijheidsbrieven en oor konden geborgen lagen. In het gothische stadhuis, dagteekenend uit de veertiende eeuw, één der mooiste van Vlaanderen, worden wij door den Bur gemeester en de schepenen begroet. De ruime ontvangstzaal getuigt van de wissel vallige geschiedenis dezer gewesten. Daar prijkt in het midden, ln volle glorie, Maria Theresia, keizerin van Oostenrijk, daar hangen de portretten van Philips I en on zen koning Willem I. In de oude Schepen zaal, de zoogenaamde Gothische zaal, met haar eiken zoldering en zeer fraaie muur schilderingen van Albrecht en Jullaan de Vriendt die samen de geschiedenis dézer stad verbeelden, wordt ons door het ge meentebestuur een maaltijd aangeboden. Bij het nagerecht wees Burgemeester van Hoes- tenberghe nog eens op de uitzonderlijke be- teekenis van deze Memling-tentoonstelling. Niettegenstaande de internationale span ning slaagde men erin 46 doeken van den Meester, die over gansch de wereld verspreid waren, te verzamelen, zoodat de bezoeker van de tentoonstelling te Brugge nagenoeg de helft van het werk van één der groot ste meesters der Vlaamsche primitieven be wonderen kan. WIJ brachten daarop een bezoek aan de expositie van den Brugschen Meester. Den Brugschen? Werd Memllng in Brugge ge boren? Neen! Sinds enkele maanden weet men dat hij in het Duitsche plaatsje Seeli- genstadt ter wereld kwam. Duttscher dus? De Duitsche bladen spreken in deze dagen van den „Duitschen" Memling. Maar werd ook onze Vondel niet in Duitschland ge boren en was hij toch niet de Nederland- sche nationale dichter? De „Duitsche" Memling heeft Instinctief gevoeld dat voor een schilder der vijftiende eeuw de toekomst ln de Nederlanden lag. En zoo gaat hij naar Brussel, ls er leerling van Roger van der Weyden. Na diens dood verlaat hij deze stad. Wéér leidt hem zijn practische zin. Brugge is de stad der mach tige Duitsche Hansa-kooplieden. maar voor al van het hof van de machtige en ver- teerzuchtige hertogen van Bourgondie. Daartegenover zinken de toenmalige ho ven van Frankrijk, Engeland en Duitsch land in het niet. Het kunstlievende en prachtlievende Brugge van dien tijd heeft dus behoefte aan schoone kunst, maar de groote kunstenaars ontbreken er. Mem ling komt en wordt met open armen ont vangen. Vijftien jaar na zijn komst in Brugge behoort hij reeds tot de rijkste poor ters van deze stad. Dat beteekent iets in de machtige Hansa-haven. Het is alsof in on zen tijd de rijkdom van een schilder die van een magnaat als Rockefeller evenaart En het is de Ioochenstraffing van alle be weringen dat de kunstenaar op een zolder kamertje bij droog brood en water moet leven om tot volle ontplooiing te komen. Ook al heeft Memling weieens de bezwaren van zijn aristocratische kunst zijn beulen lijken nog op jonkheeren gevoeld, toch is zijn groot talent aan conventionallsme ont snapt. Hij, de rijke aristocraat, had toegang tot milieus, waar de berooide kunstenaar gewoonlijk niet toegelaten wordt. Hij heeft zijn madonna's, zijn heiligen met de mooi ste stoffen, de kunstigste edelsteenen mo gen opsmukken. Voor zijn gratievolle tafe relen heeft hij de modellen kunnen vinden In het aristocratische milieu van het bloeiende Brugge van zijn tijd. Vermoede lijk zijn de Heilige Katharina en de Hei lige Barabara (Mystiek Huwelijk! prinses sen uit het Bourgondische Huis geweest. Zijn portretten van Brugsche patriciërs er zijn er een achttal op deze tentoonstel ling behooren misschien wel tot het mooiste wat hij geschilderd heeft. Na een helaas te kort bezoek verlaten wij de tentoonstelling. Er zijn doeken die wij wel nooit meer zullen terugzien. Zoo de beroemde triptiek van Lübeck van 1464, uit den dom daar ter stede, die tot dusverre zelfs niet voor een Duitsche tentoonstelling Lübeck verliet. In kleine toeristenbootjes voert men ons over de schilderachtige reien tusschen de oude, in het water staande gevels, naar de sluizen van het Minnewater, waar als in den tijd van den Brugschen dichter. Guido Gezelle. de door den dichter bezongen zwa nen zacht door het water glijden. We be treden het St. Jans-Hospltaal. dat nog uit de twaalfde eeuw dateert, dat met zijn tal rijke gebouwen geheel Brugge doorsnijdt. Ondanks zijn oud, verweerd uiterlijk her bergt het een zeer modern ziekenhuis, één der gezochtste van geheel België. Want dank zij de giften van vele weldoeners ver gaarde het in den loop der tijd een groot kapitaal; men noemde mij een bedrag van 600 millioen francs. Nu, tijdens het Mem- ling-feest heeft men er ter eere van den Meester, die er talrijke werken voltooide, een tentoonstelling Ingericht in de kamer, waar hij werkte. Men heeft er voorwerpen en meubelen uit zijn tijd in pieuzen eer bied samengebracht Men voert ons door gangen, vol met schilderijen van Vlaam sche primitieven. Deze oude Vlaamsche hos pitalen zijn zóó rijk aan kunstschatten dat zij een permanente tentoonstelling zouden wettigen. De zes -"hilderijen van Memling die hier ..nders hangen, zijn naar de ten toonstelling gebracht, o.a. het beroemde „Mystiek Huwelijk van de Heilige Cathe- rlna", ter verheerlijking van de twee be schermheiligen van het gasthuis door Mem ling geschilderd. Door de oude apotheek, dateerend uit de vijftiende eeuw, welke men met zijn schoone mortieren en oude Keul- sche potten intact heeft gelaten, begeven we ons langs nauwe trappen naar Mem- Ung's kamer. Dan verlaten wij het hospi taal. Juist schrijden ons eenige nonnen te gemoet. Zij doen ons denken aan de kloos terzusters die wij op Memling's schilderijen bewonderden. Op hooge feestdagen dragen zij nog de kleedij waarin de Meester de kloosterzusters van St. Augustinus uit beeldde. (Nadruk verboden) ALPHEN. Aanvullingsagenda. De agenda voor de a.s. raadsvergadering ls nog aangevuld met punt 10. voorstel van B. en W. i.z. vaststelling er bedragen, be doeld ln art. 55 der L.O.wet 1920; 11. voor stellen i.z. verkoop van perceelen bouw grond t.w. aan: M. v. Beusekom, timmer man en aannemer alhier, q q. 1500 M2 ge legen aan de Ruisdaelstraat en Nlcuw- straat voor f. 5.25 per M2 tot een diepte van 20 meter en van f. 2.25 per M2 voor het resteerende gedeelte, ter grootte van ongeveer 140 M2; Idem aan den aannemer J. Westmaas q.q. een perceel groot 336 M2 gelegen aan de Hugo de Grootstraat voor den bouw van een drietal arbeiderswonin gen voor den prijs van f. 5.25 per M2; en aan den aannemer S. Tromp alhier qq. een perceel van ongeveer 2385 M2 gelegen aan de Van Eeghenstraat en aan de nog aan te leggen Vermeerstraat voor den prijs van f. 5.25 per M2 voor de eerste 20 meter en voor f.2.25 voor de rest. zijnde ongeveer 660 M2. 12. Voorstel van B. en W. I.z. vast stelling der ultkeerlng aan andere ge meenten. ingevolge art. 104, le lid, der L.O.wet 1920. Mevrouw M. Houtman-van der Schee, heeft haar benoeming tot lid van het Al gemeen Armbestuur aangenomen. De nieuw gekozen raadsleden hebben allen hun benoeming tot lid van den raad aangenomen. In verband met ziekte van den ge meente-ontvanger en op te verleenen va- cante-verloven, hebben B. en W. mede tot waarnemend ontvanger aangewezen de heer J. Constandse, commies 2e klas ter secretarie. VOORSCHOTEN. Niet de heer H. J. Boorn, gelijk ge meld. doch de heer H J. Boom van Leiden ls 'benoemd tot kweekeling met akte aan de Ned. Herv. School alhier. WARMOND. Morgen zal de Warmondsche fan fare bij goed weer een uitvoering geven op de gemeentelijke muziektent te half negen. Men zal een mooi programa kunnen genie ten. WASSENAAR. Loop der Bevolking. Gevestigd: T. M. A. C. Banning, Eikenlaan 35; F. W. de Boer en vrouw, Rozensteinstraat 2c; C. P. Contze. Rijksstraatweg 500: M. van Ciiilenburg, Burchtplein 7; V. T. H. M. Dobbel- mann. St. v. 's-Gravcsandeweg 90; B. D. v. Gel der. v. Z. v. Nijevellstraat 92 b; C. M. Hagen, Kievietslaan 3; P. Hoeksma, Willem III laan 1: J. H. Janssen, v. Z. v. Ntjeveltütraat 188; E. J. Jongkees. Deylerwcg 4; W. M. Kelderman. Mid delweg 21; G. W. Kneifer, Acacialaan 15; L. Koopman, Kievietslaan 3; M. G. van Leeuwen, v. Calcarlaan 20; Wed. O. C. Schiltt. geb. Lucar- aie. Klevietslaan 3; A. C. H. Martron, Pieter Twentlaan 14; J. L. v. d. Reest, Crocusstraat 13; A. G M. J Schaap. Eikenlaan 2; P. M. Sorbi, Bloemcamplaon 19; J. M. Tacx en gezin. Oost- dorperweg 1.28a; H. L. van Tinteren en gezin, v. Z. v. NUeveltstraat 43; G. van Velthuizen. Raaphorst laan 37; B. J. IJssel de Schepper. Rijksstraatweg 247; E. P. A. M. J. IJzermans, Pr. v. Wiedlaan 10; S. G. Zoetemelk, Eikenl. 5. Vertrokken; N. Nauchouler n. Antwerpen, 's Heerenthal 107; Wed. P. W. v. d. Broek geb. Cremer en dochter n. Lelden, Hugo de Groot straat 6; S. Provoost n. Amsterdam. Ringdijk 491; S. K. A. Schröder en gezin n. Voorschoten. Burg. de Kempenaerstraat 10; F. Rutkowski n. Hillegersberg, AUda v. Spangenstraat 19; M. Boxem n. Emmen, Klazinaveen 403; H. (Ilonka) Ori n. 's-Gravenhage, Stadhouderslaan 54; J. Oosterling en gezin n. Semarang; C. J. Anker n. Voorschoten, Leidscheweg 493; C. A. Schra- ma n. Voorschoten, van Kempenstraat 53; A. Slmon n. Dusseldorf, Aderstraat 94; W. H. van Onzen n. Ned.-Indië; N. Munnikhuis n. Leiden, Schelpenkade 59a; P. Houtzager n. 's-Graven hage, Schoolstraat 2a. Scheveningen; E. Kroner n. Den Haag. Roelofstraat 43; G. van de Water n. Almkerk. D 38; A. M. H. E. Statkiewlcz naar Breslau (Did); A. M. van der Zalm n. 's-Graven hage. Copernicusstraat 230: J. H. Kuiper naar Rotterdam. Coolslngel, Ziekenhuis; W. H. Vos naar De Bilt. Bilthoven. Lassuslaan 99. (en vrouw); W. J. M. Kerkchoff naar Heemstede, Heemsteedschedreef 164; P. W. F. Growc naar Duitschland, Hamburg t en vrouw)A. van Ar- kel naar Den Haag. Sophialaan 2; J. H. Weibel, naar Zwitserland; W. J. Knufman naar Am sterdam. Slooten, Jaagpad 200. Burgerlijke Stand. Geboren: Josephlna. d. van J. S. Galart en A. H. Helmerhorst Alida Woutera. d. van G. J. van der Stoel en A. Koning. Overleden: Michel Levy, 82 J. ongehuwd Jacobus Pieter Johannes Vogelesang, 68 j. we duwnaar van: J. C. Groos Arien Franken. 65 j„ echtgenoot van R. A. L. van Welv Pe- tronella Maria van Klooster, 41 j„ echtgenoote van T. van Dijk Antonius Theodorus Ter Horst, 55 j.. echtgenoot van J. Klassen Chris- tianus Hcndrlcus Driessen. 57 j., echtgenoot van E. Ona. Ondertrouwd: A. J. Zijlstva en A ,T. van Dijk J. H. Oost veer en H. J. Verhart. Getrouwd: A. U. van Heusden en N. S. Sun- BODEGRAVEN. Afscheid van mevT. B. G. de Jongh-Snel. De leeraresen en leerlingen van de chr Nijverheidsschool boden de afgetreden secretaresse van die Instelling meivr. B. G. de Jomgh-Snell een feestelljken afscheds- middag aan. uit waardeering voor het vele werk, dat zij tijdens een reeks van 20 jaar voor de school heeft gedaan. Bij haar aan komst ln het gebouw werd mevr. de Jongh een speciaal welkomstlied toegezongen, «aam» zij werd toegesproken door de directrice mej. L. P. J. Helnsdijk Bloemen werden aangebeden door de leerlingen, in welke hulde ook de presidente en de pen- nlngmeesteresse, die evenveel dienstjaren achter den rug hebben, deelden. In den verderen loop van de feestelijken middag werd een nieuw schoollied gezongen, ca- eaux aangeboden, ververschingen aange boden, en leverden de leerlingen zeer goede opstellen van de bezoeken, die zij als on derdeel van het algemeen vormend onder wijs hadden gebracht en ook werd gespro ken door de presidente mevr. Turkenburg- Batelaan. Mevr. de Jongh dankte in har telijke woorden voor de haar gebrachte hulde. De reorganisatie van het zwembad. Het zwembad is na de belangrijke re organisatie, waarbij het water vrijwel ge heel vervangen werd door leidingwater, thans opnieuw in gebruik gesteld. De ver betering ls door de talrijke verbruikers met gToote vreugde begroet. Het bestuur van de stichting komt lof toe voor de krachtige wijze, waarop men de zaken heeft aangevat. De a.s. reis voor Ouden van Dagen. Voor de reis der „ouden van dagen" op as. Woensdag hebben zich in totaal een kleine 150 deelnemers aangemeld, welk cij fer ongeveer avereen komt met dat van voorgaande jaren. Het vertrekuur is be paald op as. Woensdagmorgen 9 uur van den steiger achter het pakhuis van den heer J. v. d. Giesen aan de Markt. Geva ren wordt met de stoomboot „Prinses Bea trix" allereerst naar Leiden, vandaar via de KagVplas naar de Ringdijk van de Haarlemmermeer, vervolgens naar Schip hol, waar de deelnemers het vliegveld zul len bezoeken, en daarna via de Ringvaart en de Braassemermeer naar den Ouden Rijn, Er is een belangrijk bedrag noodig om den tocht te kunnen doen financieren en de deelnemers den geheelen dag door aan de noodige ververschingen te helpen. Maar als er de laatste dagen nog voldoende giften gegeven worden dan zal het ver- elschte bedrag er vermoedelijk wel komen. De badmeester van het zwembad slaagde te Amsterdam voor het diploma B van den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. DE KAAG. Schiterend geslaagde Oranjefeesten. De door de Oranje-Vereeniging „Ons Genoegen" georganiseerde feesten zijn uitstekend geslaagd. De muziekvereenlglng V.O.O.A. van den Lisserdijk maakte eerst gezamenlijk met de ruitervereenlging van Nieuw-Vennep een rondwandeling langs de Buiten- en Binnen Kaag, waarna de Vennepscihe ruitervereenlging op het ter rein naast het feesterrein enkele wedstrij den met hindernissen hield, terwijl de mu- ziekver. V.O.O.A. enkele nummers ten ge- hoore bracht; belden vielen zeer in den smaak. Omstreeks 10 uur was er een klein intermezzo door het plotseling ophouden van den zweefmolen en het uitgaan van bijna alle lichten. Deze konden eerst na ongeveer 1 uur oponthoud doorgaan De oorzaak was het springen van een stop ln het huisje der S.E.F. De gistermorgen gehouden kinderoptocht ls eveneens goed geslaagd, terwijl de kinderen allen rijkelijk werden onthaald op allerlei lekkernijen. De prijswinnareasen van de versierde fietsen waien: W. Biemond en R. Biemond. 's Middags werden verschillende volks spelen gehouden waarvan de uitslagen zijn als volgt: ringrijden C. Kroon en C. ae Vries: zakloopen voor heeren J. Biemond en G. Kroon; zakloopen voor dames C. van Lent en Truus Tulen. Sprietloopen voor heeren. Spittel en D. de Vries. Hardrijden met hindernissen met fietsen, mevr. Dliks- man-van den Broek en A. v. Asseld. Hard rijden voor heeren, met hindernissen G. Kroon en H Las. Touwtrekken voor jon gens H. Akerboom en N. v, Tiem. Het waterskleën had veel bekijks. Deze oranjefeesten zijn bijzonder goed geslaagd. Hulde komt hiervoor toe aan het bestuur der Oranjevereenlglng „Ons Genoegen". KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Geslaagd uitstapje. De leeriingen, der drie hoogste klassen der Ned. Herv. School maakten hun jaar lijksch uitstapje, ditmaal naar Arnhem, 's Morgens om 7 uur vertrokken zij over" Utrecht, waar zij langs den Dom en het Beursgebouw kwamen. De tocht werd voortgezet naar de Pyramide van Auster- litz, waaraf zll van het prachtige panorama konden genieten VerdeT bezochten zij het kasteel Doornwerth en Ouwehand's Dle- renparkt. Na de bedriegertjes te Rozendaal be zocht te hebben en nog menige speeltuin, ging men tevreden en opgewekt weer huiswaarts, waar de kinderen door de ouders hartelijk begroet werden. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Antonius, z. van P. Hars kamp en E. P. v. d. Werken Jantje, d. van A. v. d. Voort en N. Duikers Dirk. z. van D. Jansen en M. Schellingerhout. Overleden: L. Smit. 67 J., echtgenoote van M. Zwaan. De melsjesvereeniglng .Martha'" maakte een uitstapje per autobus naar 't Gooi en omstreken. Te Hilversum werd de studio bezichtigd en werden de dames overvallen door een wolkbreuk. Ook aan het vliegveld „Schip hol" werd een bezoek gebracht; natuurlijk werd ook Valkeveen niet vergeten. Na een bezoek aan Utrecht, keerde men opgewekt huiswaarts. De muziekvereenlglng „Kunst na Ar beid" hield gezamenlijk met het „Koude- kerk's Gemengd Koor een openluchtcon cert. Het weer werkte schitterend mede, zoodat het concert veel belangstelling trok. De muziekvereeniging vertolkte op mooie wijze een 9-tal nummers en de zangveree- nlging zes. LEIDERDORP. De Chr. Harmoniever. „Devote" gaf een concert op het schoolplein van de Ned. Herv. School. Het mooie programma werd op verdienstelijke wijze afgewerkt. LEIMUIDEN. Burgerlijke Stand. Gehuwd: J. Brus en M. Oosterman; A. Krij ger en N. Koljjn. Ondertrouwd. A. W. Feij, 28 jaar en H. G. Stolker. 26 jaar (won. te Utrecht). Loop der Bevolking. Gevestigd: A .v. d. Hoorn, Bilderdam 383. Vertrokken: n. 29, B. Staphorst. Leidschendam, Westvlietweg dermeljer M. Hinlopen en J. W. Mathol J. T. H. Bousie en J. H. van Leeuwen C. J. Anker en T. M. Mooten. Ernstige val van ladder. De 16-j. G. alhier viel van een hoogte van ruim 5 M. van een ladder van een bouwwerk aan de Adr. Pauwstraat alhier, waar hij met een gecompliceerde boven armbreuk bleef liggen. Nadat hem door dr. Jansse de eerste hulp was verleend, is hij per ziekenauto naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overge bracht. NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia, d. van M. de Jong en C. C. van Rossenberg Jan. z. van P. Boer en S. van den Bosch Wllhelmina Joanna Petro- nella, d. van J. P. Verhaar en W. M. Blomme- steijn. Overleden: A. Kwakkenbos, 75 jaar. echtge noot van C. van Rijn P. Blom, 77 jaar, echt genoot van J. Hesselink. Ondertrouwd: D. Twaalfhoven, 38 jaar en C. Zevenhoven, 34 jaar. won. te Ter Aar. Getrouwd: C. N. de Jong. 32 jaar, won. te Mijdrecht en J. Ztjcrveld, 32 jaar. NIEUWVEEN. Uitstapje. De dames van den Naaikrans „Helpt El kander", hebben onder leiding van mevr. Brink, hun jaarlijksch reisje gemaakt. Na eerst met de gewone lijn-autobus naar Amsterdam gereden te zijn. werd met een Pulmann Reiswagen een tocht gemaakt naar Arnhem, Oosterbeek, de Hollandsche Ardennen. De heerlijke bosschen en lanen der Middachter Allee, werden niet verge ten, en de dames hebben volop genoten, van het Geldersch natuurschoon. Op de „Westerbouwing" werd een maaltijd ge bruikt en toen werd de terugtocht aan vaard. Hoogstvoldaan over het prachtige reisje kwamen de dames 'savonds half elf weer thuis. Als men. zooals deze dames, een heel jaar met elkander iedere week zit te breien en naaien, mag een uitstapje er wel eens af. om met frisschen moed weer het lief dadig werk ter hand te nemen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: WlllemUndert Pijper. 58 jaar en Jansje Holleman. 60 jaar (Monster*. Loop der Bevolking. Vertrokken: C. J. M. Balvert. 11. Heemstede. Gevestigd: M. M. Verkerk, v. Krimpen a. a. IJsel; A. P. C. Spaanderman, v. Bergman L. P. Rosa-Gastaldo. v. Haarlem; M. G. v. d. Kook. v. Nieuwer-Amstel: J. L. Burgers, v. Leiden; J. Wertwün, v. Amsterdam. De leerlingen der Chr. School maakten hun jaarlijksch schoolreisje. In twee bussen werd naar Utrecht, Arnhem en Oosterbeek gereden. Zij bezochten de bekende „Post bank" en het Park Roosendaal; over Hilver sum keerde het gezelschap terug, waar m-n langs de Studio's reed. Het was 10 uur teen de jeugd zingend het dorp binnen reed, op gewacht door vele belangstellenden. De kinderen hadden een heerlijken dag. 2—2 1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7