LAATSTE BERICHTEN Vrijdag 28 Juli 1939 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Engeland legen hef terrorisme Binnenland Buitenland De onderhandelingen in Tokio Pleidooi voor economische samenwerking Coning Carol te Istanboel De besprekingen in Moskou Rede van Hitier Ie Tannenberg MARKT SPORT BEURSOVERZICHT auto met zes inzittenden tegen EEN boom gereden. Door nog niet bekende oorzaak reed gis teravond omstreeks tien uur een auto met ras personen te Oirschot (NB.) tegen een boom. De heer de Rooy uit Dordreoht reed met zijn wagen, waarin zijn vrouiw, twee kin deren. zijn schoonmoeder en de heer K. zaten, uit de richting Oirschot naar Til burg. Op den Spooidonkscheweg reed hij met lamelljke vaart tegen een boom. De inzit tenden werden gewond terwijl de auto llöht beschadigd werd. De bestuurder kreeg snij- wonden aan hoofd en schouders en K liep snijwonden aan den nerus op. Een der kin deren werd door glasscherven aan het ge laat gewond. Alle Inzittenden werden door dokter Burgering uit Oisterwijk naar het ziekenhuis nidaar overgebracht. De be stuurder en het gewonde kind zijn ter verpleging opgenomen. Hun toestand is tevredtgend. De lichtgewonden konden na verbonden te zijn hulswaars keeren. HET AUTO-ONGEVAL VAN DEN NEDER- LANDSCHEN VICE-CONSUL IN FRANKRIJK. Naar wij vernemen hebben mr. L. E. M. van Rijckevorsel, vice-consul der Nederlan den, verbonden aan de legatie te Parijs, die gisteravond evenals zijn echtgenoote bij ien auto-ongeval te Cannes gewond werd slechts zeer lichte kwetsuren opgeloopen. Na hei, ongeval waren zij weliswaar naar een ziekenhuis te Cannes overgebracht, doch da.' konden zij. na verbonden te zijn. terstond weer verlaten, waarna zij naar het hotel, vraar zij tijdelijk verblijven, zijn te ruggekeerd. VOOR TWEEDUIZEND GULDEN AAN CONTANTEN EN SIERADEN GESTOLEN. Eer of meer personen, die goed op de hoogte moeten zijn van het doen en laten van de bewoonster van een huls in de Lan- zestraat te Amsterdam, hebben gisteroch tend in haar woning ingebroken en een goeden slag geslagen. De vrouw, een groentehandelaarster, gaat lederen morgen tusschen zes en tien uur naar de markthallen. Van haar afwezigheid heeft men gebruik gemaakt om. vla het dakraam van een aangrenzend perceel, zich toegang te verschaffen. Duizend gulden aan contanten en een aantal gouden sieraden ter waarde van eveneens duizend gulden zijn de bult. Officie-ele Japansche kringen verklaren, dat de Britsoh--Japansehe conferentie vlot vordert in een vriendschappelijke atmos feer. De dagbladen echter melden, dat de besprekingen gestokt zijn bij de behande ling: van de problemen ten aanzien van het in den ban doen van de fapi, den dollar van Tsjoengking, in de Britsche concessie te Tientsin, en van de uitlevering van het zilver der Chineesche banken. De Britsche delegatie gaf toe. dat 14 mdllioen yoean zilver in specie bij de Ohineesche banken ilgt. doch weigerde dit zilver uit te leveren, waarop de Japanneezen een beroep deden op de overeenkomst van Arita en Craigie en verklaarden, dat het zilver uitgeleverd moest worden aan de voorloopige regee ring van Pel ping aldus een persbericht dat hieraan toevoegt, dat de Japanneezen van opvatting zijn, dat alle zilver in specie der Britsche concessie te Tientsin, dat in handen is van de afdeelingen der centrale bank van China en van de boerenbank van China aan de Peipingregeering moet wor den uitgeleverd. De bladen schrijven, dat bet groote verschil in opvattingen tusschen de Engelsche en de Japansche delegaties ten opzichte van het probleem van het zilver opgeheven moet worden. het grondstoffenvraagstuk. Een medewerker van de „Financial News" schrijft, dat een officleele verklaring in houdende, dat Engeland voor drie maan den reserves heeft aan eiken essentieelen grondstof, welke bedoeld was cm de onge rustheid over het grondstoffenvraagstuk weg te nemen, ln dezen opzet niet geslaagd is. Daar het vaak maanden lang duurt, zoo vervolgt genoemde medewerker, alvorens grondstoffen, welke ln verafgelegen landen geproduceerd worden, in Engeland aanko men, Ls een vooraaad van drie maanden nauwelijks voldoende om zelfs een tijde lijke onafhankelijkheid te waarborgen in geval de scheepvaart stagneert. Veel groo- tere voorraden zijn noodig, wil Engeland machtige tegenstanders lmponeeren door zijn economische voorbereidingen. Om dat doeleinde te bereiken dienen de bultenland- sche valutabronnen ln ruime mate te wor den gebruikt. Het bezit Immers van een grooten voorraad van niet aan bederf on derhevige grondstoffen, zou een even waar- devollen steun voor het pond sterling be- teekenen, als het bezit van een overeen komstig bedrag aan goud. De kosten aan opslag e.a. mogen de regeering er niet van weerhouden voldoende voorraden grond stoffen aan te leggen. De extrakosten zijn van geen beteekenis ln verhouding tot die, welke gepaard gaan met het bouwen van extra-torpedojagers en escortevaartulgen ter bescherming van dringend noodlge ver- schepenlgen in de eerste maanden van een oorlog, i In dit opzicht verkeert Frankrijk in een sterk bevoordeelde positie, vergeleken met Engeland. Frankrijk kan zich min of meer zelf voorzien, en heeft geen reserve aan voedsel noodig. Wel zou het groote behoefte hebben aan een voorraad grondstoffen om te voorzien in zijn behoeften gedurende het eerste tijdperk van een oorlog Zijn groote en toenemende goudvoorraad zou terstond in staat stellen de noodige voorraden aan te leggen. Het is aan te bevelen dat contact tot stand wordt gebracht tusschen Londen en Parijs ter verkrijging eener nauwe samen werking bij het aanleggen van voorraden voedsel en grondstoffen. Frankrijk verkeert ln een positie uit zijn tarwe-overschot tot de Britsche voedselreserve bij te dragen, terwijl de Britsche kroonkoloniën veel van Frankrljk's behoeften aan grondstoffen zouden kunnen leveren. In ieder geval, het zou raadzaam zijn om zoo mogelijk de eco nomische verdedigingsplannen der beide landen te coördineeren. Er bestaat een nau we samenwerking tusschen hun legers, hun vloten en hun luchtmachten, maar, voor zoover bekend, ls er tot dusver geen samenwerking ontstaan op het gebied der economische verdediging. Deze samenwer king dient niet tot Groot-Brittannië en Frankrijk beperkt te blijven Ook Polen be hoort aan deze economische besprekingen deel te nemen. Een vorm van hulp aan Po len zou voor FTankrijk en Groot-Brittannlë zijn, dat zij zooveel mogelijk Poolsch hout en andere grondstoffen opkoopen. In ruil zou Polen grondstoffen kunnen verkrijgen welke geproduceerd zijn in de Britsche en Fransche koloniën. Roemenië en Grieken land zouden van zulk een overeenkomst evenmin dienen te worden uitgesloten. Op het oogenblik ontvangen zij vla Duitsch- land een groot deel van hun invoer aan grondstoffen en voedingsmiddelen uit de koloniën. Dit is geen bevredigende toestand Hierin zal een wijziging kunnen komen, door ruilovereenkomsten voor grondstoffen tusschen de regeeringen van Roemenië en Griekenland eenerzijds en de regeeringen van Engeland en Frankrijk anderzijds. Op deze wijze zouden alle landen van het vre- desfront hun voorraden grondstoffen kun nen versterken zonder tegelijkertijd hun reserves aan goud en buitenlandsche va luta te verzwakken. HERTOG VAN MAURA IN LONDEN. De Daily Sketch meldt: de leider der Spaansche monarchisten, de hertog van Maura, is Incognito aangekomen. Zijn aanwezigheid valt samen met het bezoek van de Koningin en don Juan, een der candidaten voor den Spaanschen troon. TURKIJE. De correspondent van de „Daily Herald" te Istanboel schrijft, dat naar de meening van sommige kringen aldaar, het bezoek aan Instanboel van koning Carol van Roe menië een nieuw tijdperk in de Balkange schiedenis kan inleiden. Zij voorspellen n.l. dat het bezoek van den vorst gevolgd zal worden door een „vredes conferentie" van de vier Balkanheerschers, tjW koning Carol zelf, koning Boris van bolgaiije, koning George van Griekenland en president Inonoe van Turkije. Deze con ferentie zou een laatste poging onderne men het Balkanschiereiland te consolidee- ten door Bulgarije tot de Balkanentente te boen toetreden. Het besluit zulk een conferentie te beleg gen zou. naar verluidt, gisteren genomen t«' v°en Turksche gezant te Sofia te i„anboel was aangekomen. Hij zou een oooaschap hebben meegebracht voor den K,,» President en den minister van v.!,,, dsche zaken van Turkije, die ter hn? oming van koning Carol In Instan- aanwezig waren, dat Bulgarije bereid onderhandelen over de voorwaarden J»n z<Jn toetreding tot de Balkanentente, te °?meensche regeering zou bereid zijn het handelen over een oplossing van i-' vvaagstuk inzake de Dobroedsja Wel de»» kringen zijn hoopvol gestemd, dat rt-iji^eonferentie zou leiden tot een uitein- s.v.; e bevredigende regeling der Bulgaar- kanhitl en en de vorming van het Bal- Ee„°:°k zou voltooien, dat altijd de droom t Is van wijlen Ataturk. VOLDOENDE GEVORDERD VOOR AANVANG VAN MILITAIRE BESPREKINGEN. Het is waarschijnlijk, dat een communiqué hedenavond te Londen en te Parijs zal worden uitgegeven, waarin zal worden aangekondigd, dat, aangezien do Britsch- Fransch-Russische onderhandelingen op politiek terrein voldoende gevorderd zijn, militaire besprekingen tusschen de drie mogendheden in een nabije toekomst onder oogen worden gezien. VEREENIGING VAN ZUID-TIROLERS ONTBONDEN. Het officieele orgaan „Wiener Zeltung" publiceert een verordening betreffende de ontbinding van de vereeniging van Zui-Tirolers in Innsbruck. De bezittingen der vereeniging worden geconfiskeerd. Hoewei de tekst der verordening inhoudt, dat het besluit door de Gestapo op 22 Fe bruari 1939 is genomen, schijnt het toch, dat men verband kan leggen tusschen de zen maatregel en de recente accoorden met Italië betreffende het en masse over brengen van de Duitsche bevolking uit de streek van den Boven-Etsch naar Duitsch gebied. Zooals men weet, heersoht leven dige ontevredenheid onder de Zuld-Tlrool- sche bevolking, die bedreigd wordt met ge dwongen verlaten der gebieden, waar zij sedert eeuwen was gevestigd. HOOGERHUIS AANVAARDT DE WET. Het Britsche Hoogerhuis heeft de wet tot verhindering van geweld in tweede lezing zonder hoofdelijke stemming aange nomen en eveneens in derde lezing met enkele kleine amendementen. Bij de Indiening van de wet verklaarde Delsrwarr, dat er tot dusver 130 aanslagen waren gepleegd, voor millloenen ponden schade was aangericht, twee menschen ge dood en 73 min of meer ernstig gewond waren. Het was. aldus Delaware, al erg ge noeg, dat dergelijke aanslagen in dezen tijd werden gepleegd, doch men behoefde niet over veel verbeelding te beschikken om ln te zien. wat het zou worden, zoo er een oorlog mocht uitbreken. Spr. legde er den nadruk op, dat al deze aanslagen doel loos waren, omdat geen verstandig mensch zich zou kunnen verbeelden, dat de hou ding der regeering door zulk een cptreden ook maar in het minst zou worden beïn vloed. Spoed was noodig omdat er op dit oogenblik een weloverwogen plan gaande was. om bepaalde zienswijzen ten aanzien van Iersche aangelegenheden aan de Brit sche regeering op te dringen. Dit plan is opgesteld met de grondigheid van een mili tairen generalen staf. Wij zijn. aldus Dela ware, zoo gelukkig geweest tenminste één uitgave van dit plan in handen te krijgen, waarin regelingen zijn vastgesteld voor aan vallen op onze openbare diensten, op onze munitiefabrieken en vliegvelden, en het be perkt zich niet slechts tot aanslagen op openbare eigendommen, doch ook op men- schenlevens. Wij weten, dat er een .groep van gewe- tenlooze en misleide mannen bestaat, die zich noch om eigendommen, noch om men- schenlevens bekommeren. .Velen hunner zijn aan de politie bekend, doch tot dusver kon niet voldoende bewijsmateriaal verza meld worden om hen te verhinderen, onze veiligheid in gevaar te brengen. ENGELAND EN DE OPZEGGING VAN HET AMERIKAANSCH-JAPANSCHE HAMiLLSVfcKLIKAU. In antwoord op vragen betrelfende de Britsche reactie op de Amerikaansche nota, waarin Japan.in kennis wordt gesteld van de opzegging van het handelsverdrag, ver neemt de diplomatieke correspondent van Reuter ln Britsche kringen, dat, ofschoon het oogenblik voor dezen maatregel wel licht plotseling door de regeering der Ver eenigde Staten is gekozen, het onjuist zou zijn, den maatregel een verrassing te noe men. Het optreden der Amerikaansche re geering, zoo zegt men. toont aan, dat de Britsche en Amerikaansche politiek ln het Verre Oosten nauw evenwijdig loopt. De houding van Amerika wordt ln Engeland goed begrepen en men meende, dat de Britsche houding in de Vereenigde Staten eenzelfde begrip ontmoette Geen der beide regeeringen, zoo besluit (ie diplomatieke re dacteur, heeft getracht, de andere te bin den en evenmin is het waarschijnlijk, dat in de toekomst een dergelijke poging zal wor den gedaan. Er. dient aan herinnerd te wor den, dat Engeland een handelsverdrag met Japan heeft, dat ook van 1911 dateert. Het besluit der Amerikaansche regeering. haar verdrag op te zeggen, heeft natuurlijk Brit- schen kringen aanleiding gegeven, hun aan dacht te wijden aan het nut van deze me thode om te trachten hun rechten en be langen in het Verre Oosten te beschermen. Natuurlijk wenscht men hier niet het suc ces van de onderhandelingen te Tokio over een regeling van de kwestie-Tientsin ln ge vaar te brengen, doch als een soortgelijke maatregel, als die welke de Vereenigde Sta ten genomen hebben, voor betere bescher ming van de Britsche belangen noodig ge acht mocht worden, zou zulk een maatregel niet uitgesloten zijn. EEN FRANSCHE LEENING AAN JOEGO-SLAVIE. Een onderzoek in officieele kringen, aldus de Financiel News, bevestigt de geruchten over een nieuwe Fransche leening aan Joego-Slavië. Naar verluidt, zou practisch reeds een overeenkomst geregeld zijn voor het verstrekken van een leening ten be drage van 113 millioen francs. Dit crediet zal door de Fransche regeering worden ge garandeerd en worden gebruikt voor het financieren van den uitvoer van Fransche machinerieën en andere industrieele instal laties volgens de door het Britsche export Crediet Guarantee Department gebruikte methoden. Verder worden nog meer Fransche cre- dieten aan Joego-Slavië overwogen, tot een gezamenlijk bedrag van omstreeks 480 mil lioen francs, dat eventueel verleend zal worden door een particuliere bankgroep, aan het hoofd waarvan de firma Seligmann en Co. staat. Een der doeleinden van deze credietverleenlng zal zijn de Joegoslavische houtpulpproductie op te voeren door het financieren van een staatsonderneming, welke zoo juist in Belgrado is opgericht. OEFENINGEN MET BALLON VERSPERRING. Vanochtend zijn te Londen de omvang rijkste oefeningen met ballonverspereingen begonnen, die ooit gehouden zijn. Zij strek ken z'ch u't over een gebied met een straal van 11 K M. rond de Tower-bridge en zullen tot 5 Augustus duren. De ballons zullen niet hocger stijgen dan 600 meter overda» en 450 meter des nachts Vliegers worden gewaare-huwd, dat noch de ballons noch de kabels oo de in de bepalingen voorgeschreven wijze gemerkt zullen zijn. Later zullen nog meer van zulke oefenin gen worden gehouden. GOLDRUSH IN CANADA. Een goldrush van een omvang, die her inneringen wekt aan de dagen van Klon dike, is naar de Daily Telegraph uit Ed monton in Alberta (Canada) meldt, giste ren ontstaan op het bericht, dat goud ont dekt was in de Yellow Knife-streek, nabij het Great-Slave-meer. Een goudader werd daar gevonden, waarvan men meent, dat het een der rijkste is, die tot dusverre ont dekt zijn. De ader ligt op ongeveer 50 mijl ten oosten van het Yellow Knife mijnkamp Het bericht werd naar Edmonton ge bracht door twee mijnwerkers, die proeven bij zich hadden, verkregen uit nieuwe bo ringen. Het nieuws verspreidde zich als een loopend vuur. Binnen enkele uren zwerm den duizenden gouddorstigen over de we gen naar hot, Voorden. ln auto's, autobuo- >en en zelfs op fietsen. Rijkere personen huurden zelfs vliegtuigen om de nieuwe goudstreek eerder te kunnen bereiken. Naar schatting trekken thans ongeveer 10.000 personen naar het Yellow Knife-kamp. Op 27 Augustus zal Hitier ter gelegenheid van den vijf- en twintigsten verjaardag van de groote overwinning van Hinden burg te Tannenberg, bij de Poolsche grens, een redevoering uitspreken, die zal worden aangehoord door 125.000 oudstrijdeTS, waar van sommigen nog in den slag hebben mee gestreden DE ANTI-BRITSCHE CAMPAGNE IN NOORD-CHINA. De anti-Britsche campagne in Noord- Chlna gaat voort en neemt vooral den vorm aan van een economischen boycot. „Alle Britsche producten moeten uit Noord-China verdwijnen", aldus wordt door radio en aanplakbiljetetn verkondigd, waarbij er op gewezen wordt, dat de Japansche pro ducten de Engelsche kunnen vervangen. DS. NIEMOELLER. Het door den uitgever Daamen in Den Haag gepubliceerde werk „Martin Nitmoel- ler, de laatste 28 preeken, uitgesproken ln de jaren 1936 en 1937. te Berlijn-Dalhem" ls voor het geheele Duitsche rijk verboden. De preeken waren, toen zij door ds. Nie- moeller werden uitgesproken, stenografisch door een bewonderaarster van den thans in een concentratiekamp zittenden predi kant opgenomen. DE SCHEEPSRAMP IN HET KANAAL. In den vroegen ochtend werd het Kanaal ter hoogte van de kust van Cornwall nog steeds verlicht door brandende olie, af komstig van het tankschip Sunik, dat gisteren in botsing is gekomen met net s.s. Grangesberg. De tankboot had 5,000 ton benz'ne aan boord, die zich na de bots ng brandend over een lengte van meer dan een mijl over het water verspreidde. Twin tig geredde opvarenden van de Susik. die van de opgeloopen brandwonden en de doorstane emotie en ontbering zeer te lij den hadden gehad, vertelden hoe zij ter stond na de botsing door vlammen omringd werden. Zij moesten tusschen brandende olievlek ken door zwemmen of. half verblind door den rook, ln kleine bootjes roeien Zij za gen. hoe de vlammen den boeg van de Grangesberg aantastten en hoe de beman ing van dit schip toesnelde om het vuur te blusschen. De kapitein van de Grangesberg behoort tot de elf vermisten. Men denkt dat hij over boord is gevallen, toen hij toesnelde om het yuur te blusschen. dividendhervatting door de Bethlehem Steel ea de resultaten van de General Motors viel de markt toch niet mee. Na goed prijshoudende opening kon een kleine verzwakking worden geconstateerd, waarbij de spanning tusschen de hoogste en de laagste noteering overigens tot fracties beperkt bleven: de attentie ging voor namelijk uit naar de Staalaandeelen en Ana conda's. In buitenlandsche beleggingsfondsen was weinig te doen. wisselkoersen. Londen 8.8OV2 (8.75 3/4)Berlijn 75.4214 (75.07'/2)Parijs 4.98 1/4 (4.95 3/4); Brussel 31.96 (31.801Zwitserland 42 45 (42.21); Ko penhagen 39.3254 39.1254); Stockholm 45.40 (45.15); Oslo 44.25 (44.02y2>; New York 1.88 1/8 (1.871/8): Lire 6.60 (6.55). Prolongatie 3/4; Part.disc. 1/2; Daggeld 1/4—1/2; Registermarken 26: Handels Sperrmarken 7 3/4; Reismarken 491/2; Bankpapier 27. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. KORFBAL. A.W.S.—FLUKS. Voor de zomeravondcompetitie van den L. K. B. speelde gisteravond A.W.S. tegen Fluks De ontmoeting eindigde in een 5—4 overwinning voor Fluks. AMSTERDAM. 28 Juli. De commentaren, welke op het kabinet Colijn waren geleverd, deden reeds vermoeden dat aan de nieuwe regeering geen lang leven beschoren zou zijn. Maar men had toch niet gedacht, dat het op een eendaagsche regeering zou uitloopen. Het is op het oogenblik reeds te vroeg gevolg trekkingen te maken, maar in ieder geval heeft het thans gepasseerde geen aangenamen indruk gemaakt. De wisselmarkt, die dikwijls gevoeliger is voor de interne Nederlandsche politieke aangelegen heden dan de effectenbeurs had de laatste dagen de wankele positie van het kabinet reeds weer spiegeld door een stijging van de buitenland sche munteenheden. De Nederlandsche grilden had een bepaald gedeprimeerd voorkomen. Toen hedenmorgen bekend werd dat het kabinet aftreedt, liep de gulden onmiddellijk vrij snel naar beneden. De Amerikaansche dollar steeg tot een peil. waarop de koers tot welke het Nederlandsche egalisatie fonds geregeld bereid is geweest, om dollars te verkoopen. weer in zicht kwam Voor men weet. welke richting thans zal wor den uitgegaan, is het prematuur zich in gis singen te verdiepen, maar de deviezenmarkt gaf hedenmorgen toch een indicatie van de wijze, waarop het groote politieke nieuws ln ontvangst was genomen. De internationale politiek gaf weinig aanlei ding tot verandering van inzichten en de prijs ontwikkeling op de valutamarkt kon dan ook uitsluitend op rekening worden gesteld van de binnenlandsche politiek. De middagbeurs. De nieuwe kabinetscrisis vormde op de ef fectenbeurs heden het groote onderwerp van gesprek. Hoewel men aan het Damrak door Interne politieke verwikkelingen niet gemakke lijk van streek wordt gebracht en ook de thans geschapen situatie kalm werd opgenomen ging de aftreding van de pas gevormde regeering aan het Damrak toch niet onopgemerkt voorbij. In de eerste plaats bestond voor de Nederland sche beleggingsfondsen een zwakke stemming waaruit bleek, dat hetgeen zich in den Haag heeft afgespeeld, niet op pleizlerige wijze werd uitgelegd. Zoowel de obligatiën uit de jonge emissies als de Oude Schuld en de obligatiën Nederlandsch Indië werden niet onbelangrijk lager afgedaan. De locale markt had een zeer kalm voorkomen: in de meeste fondsen von den slechts bescheiden omzetten plaats. In Koninklijken ontwikkelde zich eenige beweging en daarbij bestond voor locale rekening eenige vraag. Voor de incourante suikerfondsen bestond voor zoover uiterlijk te beoordeelen was bijna geen belangstelling. De Scheepvaart-afdeeling was stil. maar gaf desniettemin een weerspie geling van de algemeene tendenz. Scheepvaart Unies en de aanverwante aandeelen, alsmede Koninklijke Booten en diverse specialiteiten werden iets hooger genoteerd. Voor Rubber- aandeelen openbaarde zich eenige vraag. Am sterdam Rubbers kwamen wat hooger te liggen. Nu is het een bekend verschijnsel, dat zoodra zich op politiek gebied hier te lande oneenig- heid voordoet dit veelvuldig aanleiding geeft tot. vraag naar aandeelen. Dit verschijnsel deed zich ook heden voor. zij het dan ook op zeer bescheiden wijze. Koninklijken werden een vier tal punten hooger ingezet en maakten vervol gens slechts kleine schommelingen mee. Op de Suikerafdeeling waren H.V.A.'s niet onbelang rijk hooger. Geleidelijk aan ging een gedeelte- van de oorspronkelijk behaalde koerswinst weer verloren. Ook voor verscheidene minder courante soor ten kwamen hoogere noteeringen te voorschijn. De Tabaksafdeeling was zeer stil. en daarbij was het koersverloop onregelmatig. In de Indus- trieelen was weinig te doen: de Phillps-aandee- len kwamen een paar punten hooger te liggen maar meestentijds was de hoek waarin dit fonds verhandeld wordt, verlaten. Aku's waren goed prijshoudend. Unilevers een paar punten beter. De Amerikaansche fondsen werden meerendeels hooger afgedaan. Rekening houdende met de gunstige berichten uit de Ver. Staten zooals de LEIDEN. 28 Juli 1939. Veemarkt. Aangevoerd: 26 stieren 200260, 4652 per K.G. (schoon ge wicht), mat; 118 kalf- en melkkoeien 190270, z. m.; 85 varekoeien e.a. 130170, mat: 112 vette koeien 180290. 5475 per K.G. (schoon gew), tam; 54 vette kalveren 7090. 6080 ct. per K.G. <sch. gew.). mat; 270 nuchtere kalve ren 49, mat; 300 vette schapen 1420. 3442 ct. per K.G. (sch. gew.), tam: 210 weideschapen 9—14, mat; 600 zuiglammeren 1013%, tam; 145 lammeren 58, mat; 39 zeugen 4065; 321 mestvarkens 1830, z. m.: 300 biggen 912%; 1 veulen; 20 bokken en geiten 3—7, stroef. Kaasmarkt van 18 Juli 1939. Goudschc kaas le srt. f.22—24, 2e srt. f.20—21, 61 part.; Leid- sche kaas le srt. f.2223%, 2e srt. f.2021 per 50 K.G., 22 part. Totaal 83. Handel kalm. AARLANDERVEEN. 27 Juli. Eierenveiling. Aanvoer 1436 stuks Kippeneieren 2.803.70; eendeneieren 2.602.80 per 100 stuks. Boter 64 65 ct.; sleutelkaas 1516; Goudsche kaas 2125 ct. per pond. BOSKOOP. 27 Juli „Coop. vereeniging De Boskoopsche Veiling". Rozen per bos: Butterfly 1621, Ellen Poulsen 28. Elsa Poulsen 1534. Dorus Rijkers 3860, Florex 1825, Queen Mary 30. Gemengde rozen 1215. Steward 2645, i Wendland 29—35, Wilh. Kordas 12. Biarclif 16— 20. Rosalandia 1422, Pechtold. 2839. Rosa Mundi 2143. Duisburg 3052. Vierlanden 22 —28, August Noach 1015. Hadley 1939. Edith Helen 3741. Ingar Olsson 56, Gloria Mundi 26 40. Diversen per bos. Clematis Durandi 33 46. Prins Hendrik 100, idem, Nelly Moser 50. idem mevr. le Coultre 7090. BODEGRAVEN. 27 Juli. Eierenveiling B.P. K.V Aanvoer 12102 stuks kipeieren, prijs wit f 3.203.50; gemengd f.3.403.70; eenden eieren f. 2.70—2.80. HOOFDDORP. 27 Juli 1939. Rogge f. 8.10— 8.50; Chevalier gerst 1.8.258.90; Haver f. 7.10 —7.60; Duiveboonen f.1213; Groene erwten f. 9.6010.20; Gele mosterd 1718: Kanarie zaad f.77.50: Karwijzaad f.2829; Blauw - maanzaad f.2324. LEIDSCHENDAM. 27 Juli. Aangevoerd 4579 kipeieren, prijs f3.253.90; eendeieren f. 3.05— 3.75 per 100 stuks. KATWIJK A. D. RIJN. 27 Juli 1939. Groen- tenveiling. Eigenheimers groote f. 2.803.60: Drielingen f22.80 per 100 K.G. Bospeen f. 250 —3.50; Bloemk. I f. 6.70—7. idem II f.2—2.80; Peen per kist f0.300.35 per 100 bos of stuks. LEEUWARDEN. 28 JulL F.N.Z.-noteering voor Friesche kaassoorten is heden te Leeu warden als volgt vastgesteld (in centen per kg.) Goudsche volvet 3840, Goudsche 40 -f 2830. idem 20+ 1416; Edammer 40+ 2830, idem 20+ 1516; Broodkaas 40+ 2830; Leidsche 20+ 16—17. Stemming matig. LEEUWARDEN. 28 Juli 1939. Zuivel. Sleutel- kaas 714; Nagelkaas 210; Edammerkaas 10—12. Aanvoer 2123 K.G. Veilingboter 1.21 1.20. Aanvoer 1/3, 1/6, 0/12 vaten. Commissie 73. NAALDWIJK, Bond Westland. 27 Juli. Ali cante 3842 ct. per kg.; netmeloenen 1518 ct., 2e srt. 1216 ct. per stuk; norwichmeloenen 3148 ct. per stuk; tomaten A 5058 ct.. B 5055 ct.. C 50 ct. per bak, CC en bonken doorgedraaid. Coöp. Centr. Westl. Snij bloemenveiling. 27 Juli. Bolbegonia 48 ct.. Baardses Wonder 14 46 ct.. exquisite 30 ct., gloxinia 1525 ct.. lobe lia 34 ct., agratum 6 ct.. fiscus 6580 ct. per pot; anjers 1.001.80 per 100. NIEUWKOOP, 27 Juli. Eierenveiling. Aange voerd werden 7000 eieren. Prijs f.33.50. NIEUWVEEN, 27 Juli. Kippeneieren. Aan voer 2338 stuks. Prijs per 100 st. f. 3.253.65. NOORDWIJKERHOUT. 27 Juli '39. Veiling ..De Eendracht". Zwarte bessen f. 0.620 70 per slof; tuinboonen f. 0.151.10; krombekken f0.80 0.85; Blauwe schokken f. 0.951.40; doppers f. 0.801.85; stamerwten f. 0.550.60; Capucij- ners f. 0.700.90; peulen f. 0.801.15; enkele heerenb. m. dr. f. 1.351.65; enkele heerenb. z. dr. f. 1.65: dubb. heerenb. f. 0.650.85; snljboo- nen f. 0.60090. Alles per zak van 10 K.G. RIJNSBURG. 27 Juli. Bloemenveiling. Gla diolen Halley 40—60; Brillant 50—1.00: Polijst 801.60; Picardië 22.70; Fleming zwart 1 1.40; Witte lelies 3—3.80; Rubia 1.40—2.10; Convilli alba 3560; Vuurbaak 4060; Neuf 801.40; Margrieten 2040, Anjers 3050; Dahlia s 11.30; Robijn 6080: Leeuwenbekken 34; Aschpia 401.10; Goudsbloemen 22.40; Godesia gepeld 4070; Asters wit 4080; ge mengd 3050. RIJNSBURG. 26 Juli. Groentenveiling. Aard appelen f.0 500.80; drielingen f. 0.400.60; waschpeen f. 0.30—0.50; Kroten f. 0.50—0.70; Bospeen f2.503; Rabarber f. 1.502; Bloem kool I f.68.50; idem II f. 2.504; Tuinboonen f. 1.50—1.80. RIJNSBURG. 26 Juli. Bloemenveiling. Gla diolen Picardië 1.40—3.10; Halley 50—70; Fle ming zwart 1—1.20; Polijst 1.30-^-1.60; Achilleia 4060; Aslepia 5090: Dahlia's Robijn 4060; Kop Godesia 26; Asters gemengd 4060; Wit te lelies 2.102.90; Convilli alba 50—80; Gode sia gepeld 5070. ROELOFARENDSVEEN. 27 Juli. Aardbeien 1112 ct. per doosje; Bloemkool 1% ct. p. st.; Tomaten 0.80 per bak; Sla 0.501.60 per 100 krop; Snijboonen 0 700.79; Princeboonen 0.85 —1.30; Stamboonen 0.600.80; Pronkboonen 0.30 per 10 K.G. Aug. D 1.20—1.35. E 0.55—0.60. CD 0.50 per 25 K.G. TER AAR. 27 Juli 1939. Tuinboonen f. 0.15: Snijboonen f. 0.600.99; Princesseb. f. 1.10 1.50, Dubb. Stampr. f0.700.85; Witte pronkb. f.0.300.38 per 10 kg.; Augurken fijn f.2.20. f.bast. f. 1.20. bast. f. 1.05, grof f. 1.31. stipp. f. 0.52. komk. f0.55 VOORHOUT. 27 Juli. Slachtkonijnen van 0.70—1.10; Jonge konijnen tot 0.25; Jonge hanen 0.25; Oude kippen tot 0.45; Duiven tot 0.10. Alles per stuk WOUBRUGGE. 27 Juli. Eierenveiling. Prijs kipeleren f. 3.10—3.30. eendeieren f. 2.80—2.90. kalkoeneieren 4.90 per 100 stuks. ZEVENHOVEN. 27 Juli. Eierenveiling enz. Aantal eieren 18S8 stuks Prijs kippeneieren f. 3.103.60 per 100 stuks. Bananen f. 0.22 per 5 stuks. Appelen f.0.12 per 3 stuks. ZOETERMEER, 27 Juli. Eierveiling. Aanvoer 11500 stuks. Prijs kippeneieren f. 3.104.15: eendeneieren f.3—3; kalkoeneleren f.5.50—5.5*

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3