Victoria-Water LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 28 Juli 1939 KERK- EN SCHOOLNIEUWS De Wereldtentoonstelling te New York A.s. 40 jarig jubileum te Oegstgeest Het bezoek aan „de wereld van morgen" valt tegen BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN VAN DS. T. J. JANSEN SCHOONHOVEN. Zondag 6 Aug. a.s. viert ds. T. J Jansen Schoonhoven, Ned. Herv predikant te Oegstgeest, zijn 40-Jarlg ambtsjubileum. De overledene promoveerde 31 Jan 1902 ln zijn laatste gemeente, aan de Rijksun - verslteit- te Utrecht tot doctor in de theolo gie op een dissertatie getiteld Luclanus' geschrift over: de Morte Per grlnl" Zijn stoffelijk overschot zal mogen Za terdag i om 3 uur te Grevenbicht worden ter aardebesteld. HET ZENDINGSFEEST TE OUD-POELGEEST. Het op Oud-Poelgeest gehouden Zendings- leest ging niet uit van de Classis 's-Gra- venhage der Oer. Kerken, gelijk gemeld, doch van de Classis 's-Gravenhage der Chr. Ger. Kerk. Ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Teunls Johannis Jansen Schoonhoven werd 3 Nov. 1872 te Raamsdonk geboren, waar zijn vader, wijlen ds. E. Jansen Schoonhoven, predikant was Hij bezocht het Stedelijk gymnasium te Utrecht en stu deerde aan de Rijksuniversiteit aldaar theo logie. In 1899 candidaat geworden ln Zee land bevestigde ds. J. v. Walsen van 's Gra vendeel hem 6 Aug. van dat jaar te Sluip wijk in zijn eerste gemente, waar hij in trede deed sprekende over Ps. 67 2. In 1908 vertrok de jubilaris naar Giethoorn, welke standplaats hij in 1913 met Almen verwis selde. 6 April 1924 verbond de jubilaris zich aan zijn tegenwoordige gemeente waar zijn voorganger, ds. A. J. Ruys, thans em. predi kant te Utrecht, hem bevestigde en waar hij intrede deed met 1 Petr. 2 4 en 5. Ds. Jansen Schoonhoven is praetor van den ring Noordwijk en voorzitter van de classicale zendingscommissie in de classis Leiden. Vooral voor het werk van de Witte- veenvereeniging te Ermelo heeft de jubila ris zich geïnteresseerd. Hij is lid van cursus commissie dier vereeniglng en medewerker aan haar tijdschrift .Nieuwe Wegen", waar in hij v.n. Schriftstudies publiceerde. Een daarvan „De Openbaring van Johannes" verscheen apart ln druk. De jubilaris is voornemens Zondagmorgen 6 Aug. a.s in de Pauluskerk te Oegstgeest een gedachtenisrede uit te spreken. Ds. H. LIMPERS. Vrijdag 4 Aug. a.s. herdenkt ds. H. Lim pets, em. predikant te Apeldoorn, den dag waarop hij voor een halve eeuw het predik ambt in de Ned Herv. Kerk aanvaardde. De jubilaris werd 19 Mei 1861 op het Loo geooten. Hij ontving lager onderwijs op de school van wijlen koning W.llem III aldaar. Na 2 jaar de Latijnsche school te Amers foort te hebben bezocht ging hij naar de bekende stichtingen te Doetinchem om ver volgens aan de Rijksuniversiteit te Urecht •theologie te studeeren. In 1889 candidaat geworden in Utrecht aanvaardde hij 4 Aug. van dat jaar zijn ambt in zijn eerste ge meente te Stavoren sprekende over Luk. 22 27, na tevoren te zijn bevestigd door zijn voorganger, ds. T. Hampstia. 5 jaar heeft de jubilaris in zijn eerste gemeente gearbeid waar hij ook' zijn gewaardeerde wekelijksche Bijbellezingen hield en de strenge winter van 1890 meemaakte toen zooveel nood te lenigen viel. In 1894 vertrok hij naar Akkrum, waar hij 30 Sept. van dat jaar zijn intrede deed sprekende over Matth. 11 2830 na te voren te zijn bevestigd door wijlen ds. J. D Brummen van Hardmxveld. Meer dan 33 jaar heeft ds. Limpers in dit deel van Schoterland gearbeid en er veel sociaal werk gedaan. Om redenen van leeftijd nam hij ln 1927 het beroep aan naar de kle.ne gemeente van Engelen (Br.) waaraan hij zich 13 Nov. van dat jaar verbond spie kende over 2 Cor. 5 20, na tevoren te zijn bevestigd door ds H. W. A Voorhoeve, em. predikant te Laren (N.H.). Hoezeer ds. Limpers in Engelen gezien was bleek bij zijn 40-jarig ambtsjubileum toen Roomschen en protestanen zi, h een drachtiglijk opmaakten hem te huldigen. In 1935 werd hem op zijn verzoek door het Prov. kerkbestuur van Noord-Brabant en Limburg eervol emeriaat verleend waarna ds. Limpers zich metterwoon te Aneldoorn vestigde. A.s. Zondag zal ds. Limpers in zijn eerste gemeente te Stavoren een gedachtenis tede houden en Zondag 6 Aug. zal hij dat doen ln het wijklokaal te Wiessel. Het zal hem op zijn gouden feest onge twijfeld aan bewijzen van medeleven niet ontbreken. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. VIII. In de gisteren te 's-Gravenhage voort gezette zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft dr. J. J G'. Har- denbeTg van Scheveningen gerapporteerd over de tabellarische verslagen .nzake de proponentsexamens. 79 examens werden ai- genomen waarvan 66 met goed gevolg. Na eenlge bespreking werden de versiagen overeenkomstig de conclusie voor kennis geving aangenomen. Ir. P. Woltiensperger van Zwolle rappor teerde hiel na over de voorlooplg aangeno men wljz.ging van het reglement op de kas tot aanvulling van het rijksemer.taatspen- sioen SLekk.ng is om door de voorgestelde wijziging het gevaar van procentsgewijze verlaging der aanvulling ln de e.v. jaien zooveel mogelijk te voorkomen. De gioote meerderheid van de consideratie der kerk is voor het voorstel gunstig. Conform de conclusie van het rapport werd het voor stel definittief aanvaard. Ds. J. Hoekstia van Ternaard bracht hierna rapport uit over het voorstel van het classicaal bestuur van Zwolle om onder de eischen voor het examen-diploma gods dienstonderwijs verplichtend te stellen het overleggen van het Ulo-diploma Waar het voor hen die op lateren leeftijd zich voor de acte godsdienstonderwijs bekwamen on mogelijk is om dit diploma alsnog te be halen verwierp ue Syiïoae overtrnncmsug de conclusie dit voorstel. Door prof. dr. F. W. A. Korff van Lel den werd gerapporteerd over het voorstel van de classicale vergadering van Deven ter om art. 2 van het reglement op de Generale Kas te wijzigen, waardoor het voorsennft, oetrefiende verpachte oijdra- gen aan de generale kas meer effectief gemaakt wordt door invoering van de aanbieding van een kwitantie. De com missie koestert hiervan geen verwachtin gen en is van oordeel dat de kerkeraden bij de inning vrijgelaten moeten worden, met welke zienswijze de Synode zich ver- eenigde. De heer J. W. Bolt, oud-ouderling te Groningen rapporteerde over het voorstel van acht leden van de classicale vergade ring van Goes tot wijziging van art 20c van het reglement op de diaconieën, strek kende tot opheffing van het verbod van het verrichten van bezoldigd werk door de diakenen. Aangezien in dit artikel ook een dispensatie-mogelijkheid gegeven is besloot de Synode aan het verzoek niet te vol doen. Ds. L. S. v. d. Zwet van Almelo bracht rapport uit over een voorstel van de clas sicale vergadering van Den Haag om een wijziging aan te brengen in art. 40 van het algemeen reglement, waardoor de kwestie van de benoemingen door de gewone clas sicale vergaderingen aan art 40 gebon den wordt. De Synode verwierp dit voorstel echter. Ook bracht ds. v. d. Zwet rapport uit over iiet voorstel van piaeses van liet classicaal bestuur van Nijmegen tot wij ziging van art. 213 en art. 51 van het al gemeen reglement en van art. 24 van net reglement algemeene weduwen en weezen- beurs, waardoor een wijziging gebracht wordt in het verleden jaar nieuw inge voerde controle-systeem op de administra tie van de classicale quaestores. Aangezien de Synode met de commissie geen reden aanwezig acht om voor het controle systeem reglementaire bepalingen te ma ken werd het voorstel verworpen. Ds. J. J. C. Karres van Apeldoorn bracht rapport uit over een schrijven van het classicaal bestuur van Sneek in betrek king, tot de pastoralia te Bolsward. Con form de conclusie van het rapport werd deze zaak naar de Algemeene Synodale Commissie verwezen. Tenslotte bracht dr. G. Oorthuys van Amsterdam rapport uit inzake toepassing van art. 22 van het reglement op de pre- dikantstractementen ta.v. de gemeente Warder. De Synode vereenigde zich met de con clusie die strekte tot toepassing. Hierna verdaagde de president de zitting tot hedenmorgen. HET BESTE NATUURLIJKE BRONWATER. 4159 (Ingez. Med.) Dr. c. F. M. DEELEMAN f Na een kortstondige ongesteldheid is in den ouderdom van 78 jaar overleden te Grevenbicht (L.) dr. C. F. M- Deeleman, «oi. predikant der Ned. Herv. Gem aldaar. Cornelis Frank Marinus Deeleman werd J 1861 te Rotterdam geboren In 1886 can- d-daat geworden n Friesland aanvaardde hij 13 Febr. 1887 het predikambt te Tricht. lo 1890 vertrok hij naar Heino (O.), welke standplaats in 1893 met Wezepe bij De venter verwisseld werd. In 1897 we d dr. HwSeman predikant te Stadskanaal om in 1900 ln Grevenbricht zijn ntrede te doen. Gez? gemeente heelt de ove ledene ge- o end totdat het P'ov ke kbertuiir van •^yh-Brabant en L'mbure hem 20 Dec. ia31 op zijn verzoek eervol eme itaat ver leend. en met een predirat:e ove* 2 Tim. 4 7 1 J «»"-o teil jllCU O.U C Uïv. AU1I. hJw ambt dat hij bijkans 44 jaar ^ekieedde neder, maar bleef in zijn oude Gemeente wonen PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 30 JULI. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Voorm. half- tlen, ds. Pot van Rotterdam; nam. 6 uur, ds. Van Apeldoorn van Leiden. Ger. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur <H. Doop), ds. Kllisener; nam. halfzeven, ds. J. Rottenberg van Scheveningen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. halfzeven uur. ds. Dam. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. half zeven. leesdienst. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. J. Gronloh. Evangelisatiekring Beursgebouw: Nam. kwart voor zeven, de heer J. Pasman van Hilversum. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. half 10 en nam. 6 uur. ds. Jongebreur van Bleiswijk. I Geref. Kerk: Voorm. half 10 en nam. 6 uur. ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half 10 en nam. 6 uur. ds Kleisen. Rem. Kerk voor Vryz. Herv.: Voorm. 10 uur. ds. M. G. Rosbergen Jr. van Biyham. Geref. Gem.: Voorm. half 10 en nam 6 uur, leesdienst. Haarlemmermeer Ned. Herv. Kerk. Hoofd dorp: Voorm, 10 cn nam. 61* uur. ds. Salverda. Aalsmoeidorweg: Voorm. 10 en nam. 6V2 uur, le heer Koudstaal, Lijnden: Voorm. 10 uur. de heer v. d. Berg. Vijfhuizen: Voorm. 10 uur. de heer Brörens. Badhoevedorp. Chr. Cchool: Voorm. 10 uur, 1 heer H. Heeresma van A'dam. NieuwemeerdUk, Rehoboth: Voorm. 10 uur Bed. H.D.), ds. Ouwehand. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur. ds. P. L. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur. de heer Van der Stoel, theol. cand. te Ameide. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10Vb I uur. ds. Van Swinderen. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. de heer Nieuw, cand. H. D. te Haarlem. Katwijk aan den Rijn Ned Herv. Kerk: Voorm. halftien. ds. C. Warmolts van IJsel- monde; nam. 6 uur, ds. E. Warmolts. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 uur. ds. Knoop van Rotterdam; nam. 5 uur. dr. Kooien van Vrees wijk. R.K. Kerk: Voorm. 6 uur (Stille Mis) pastoor Houtman; voorm. halfacht (Vroegmis) pater Livarius O.F.M.; voorm. halftien (Hoogmis) pastoor Hesp; voorm. halftwaalf (Stille Mis) pater Climacus O.F.M.; nam. 7 uur. (Lof) nas too r Hesp. Katwijk aan Zee Geref. Gem.: (Remise straat): Voorm. 10 en nam. 5 uur. leesdienst. Maandagnam.: 8 uur. ds. Stuivenberg, van Benthuizen. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u., ds. Van Binsbergen; nam. 6li uur, ds. Streeder van Leiderdorp. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Haspers. Leiderdorp Ned. Herv .Kerk: Voorm. 10 u. Bed H. D.). ds. Streeder; nam. 6li uur. ds. Van Binsbergen van Koudekerk. Kinderkerk (Kerklaan 2)): Voorm. halfelf. de heer J. H. Broersma. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6li uur. cand. L. Doekes van Kampen. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. en nam. 7.30 uur, ds. A. J. van Wijngaarden. Rem. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Makkink van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Speelman van Nieuwveen en nam. 7.30, leesdienst. Nicuwvcen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u.. ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur. leesdienst; nam. 7 uur. ds. Speelman. Evangelisatie: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur. de heer A .v. Scherperizeel. Nieuw-Vennep Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur. ds. Lazonder. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3li uur, ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10li en nam. 4 u., ds. P. Zwier van Schiedam. Noorden Ned. Herv. Kerk: Voorm. 1014 u., ds. J Treffers van Woerden; nam. 8 uur. ds. L. Blok van Middelharnis. Geref Kerk: Voorm. 1014 uur. dr. P. de Ruig; nam. 714 uur. leesdienst. Noordwijkerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Van Noort. Oegstgeest Groene Kerkje: Voorm. 10.15 uur. ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Pauluskerk: Voorm. 10 uur, dr. G. W. van Wijngaarden, van Leiden; nam. 5 uur, geen dienst. Ver. van Vrijz. Hervormden (W. de ZwUger- kerk)Voorm. 10 Va uur. ds. J. Zuurdeeg van Hilversum. Sassenheim Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur. de heer J. de Groot van Leiden; nam. 5 uur, dr. J Koopmans van Leiderdorp. Geref. Kerk; Voorm. 91* en nam. 5 uur. ds. Küiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. De Bruyne. Gem.: Gods: Nam. 7 uur, paster Perkins. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 urn-, ds, Veldkamp (H. D.); nam. 6.30 uur, ds. Veldkamp. Geref. Kerk: Voorm. 9.30. dr .Koole van Vree land; nam. 5 uur. ds. Knoop van Rotterdam. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u., ds. Klomp. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Steenbeek van Oudewater; nam. half zeven. 'ds. Japchen van Waarder. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. zes uur. ds. Blauw van Echt (FY.). Oud-Geref. Gem,Voorm. 10 uur en nam 6 uur. ds. Van der Kraats. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. .10 u., ds. De Bel. Wassenaar Ned. Herv. Gem.: Gebouw voor Chr. Belangen (Schoolstraat 6): voorm. 10.05 uur, ds P. Bootsma. legerpred.; nam. half zes. ds P. F. van Noort van Oud-Loosdrecht. Kievietkerk: Voorm. 10.05 uur. ds. P. F. van Noort. van Oud-Loosdrecht. Woubrugge Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien en nam. zeven uur, ds. Doornenbal. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. haltacht, ds. Dronkert. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10V4 uur. ds. Van Harten. Geref Kerk: Voorm. 1014 uur, leesdienst; nam. 7*4 uur. ds. De Ruig. Zoetcrmeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. en nam. 6V4 uur. dr. Woldendorp. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 614 uur. leesdienst. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 7 uur. leesdienst. Vereen, tot Verbreiding der Geref. Waarheid: Voorm. 10 uur en nam. 7.15 uur. ds. Lokhorst van Hilversum. Ver. van Vrijz. Herv.: Geen dienst. Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm .10 uur. de heer E. L. de Witt, van Noordwijk- aan-Zee. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Terneuzen (als hulppred.) P. J. F. v. Voorst Vader, cand. en hulppred. te Weesp. GEREF. KERKEN. Beroepen te Ooltgensplaat: H. A. L. v. d. Lin den, cand. te Amsterdam. CHR. GER. KERK. Beroepen te Papendrecht: M. v. d. Klis, cand. te Gouda. GEBOREN: Johanna Gerarda Petronella Hendriks. d. van A dc Bruijn en W. G. Helversteijn Anna Maria, d. van M. J. v. d. Poel en W. M Panne bakker. ONDERTROUWD: H. Maas. jm„ 25 j. en A. de Wit. Jd.. 22 j. K. A. O. Hilttig, Jm.. 29 j. en A. J. Kesselrlng, jd 25 j. J. G. do Winter, wedn.. 45 j. en A M. M. E. Delsasso, jd., 36 J, New York verwachtte 60 mil- lioen bezoekers; het wordt misschien de helft. (Van onzen specialen correspondent). De leiders van de Wereldtentoonstelling te New York hebben bekend gemaakt, dat gezelschappen van 500 personen toegang kunnen verkrijgen tot ,,De Wereld van Mor gen" voor 59, instede van 75 cent. Een krant maakte er dit grapje op: „Als U 499 vrien den bij elkaar weet te trommelen, kunt U één kwartje sparen", maar deze wel erg „schuchtere" maatregel tot prijsverlaging wordt over het algemeen niet als een grap je beschouwd; integendeel: men ziet er al weer een bewijs in, dat de toeloop naar de Wereldtentoonstelling niet aan de verwach ting beantwoordt. Trouwens: uit de cijfers, die iederen dag nopens het aantal bezoe kers worden gepubliceerd is dit duidelijk genoeg te zien. Op 12 Juli haalde het aan tal bezoekers nét de 13.000.000 i waarvan dan nóg één-kwart niet-betalende employé's zijn). Dat wil zeggen, dat, wanneer dit zoo doorgaat men blij mag zijn op 30 October de 39 millioen bezoekers gehaald te hebben, instede van de zestig millioen die men naar officieele schatting „voorzichtig gedaan" had voorspeld. Men zou dan dus mogen zeg gen dat men de helft gekregen heeft van wat men verwacht had en dat zou niet al leen een moreele doch zeker een materieele nederlaag beteekenen: want 30 millioen beschouwers minder dat Is 27,5 millioen dollars aan entree minder. Wanneer men daarbij nog rekent, dat de tentoonstelling zelve ongeveer 25 procent moet hebben van alle entree's en verteringen op het terrein en dat die gemiddeld op 1 dollar per bezoe ker worden gesteld, dan wordt nóg eens een verwachte opbrengst van 7,5 millioen dollar minder ontvangen. Alleen reeds het feit dat de tentoonstel ling door minder menschen zou worden be zocht. dan verwacht is. zou een verminderde inkomstenpost van 35.000 000 beteekenen. Er zijn neg meer feiten waaruit blijkt, dat tot midden-Juli-toe-althans (en men had juist. In den aanvang van Juli de groote opleving verwacht.) het resultaat erg is tegengevallen. Hotels, die ln Mei hun prijzen verhoogd hadden, zijn daar allang weer van teruggekomen en ook de parti culiere kamerhuren zijn weer tot normaal peil teruggevallen En dan hebben bazen van inrichtingen in het amusementsge deelte gedreigd met .dichtgooien van de boel" wanneer 's avonds de toegangsprijs niet wordt verlaagd en wanneer niet an dere faciliteiten worden gegeven. van hun vrouwelijk personeel op een wijze, die tot protesten en gebod tot matiging moest uitloopen. Nu die noodgedwongen matiging is toegepast, is het eenige. wat als attractie bedoeld was, verdwenen, met het gevolg, dat het aantal bezoekers op slag met 40 procent is gedaald. De eenige gelegenheid in het amuse- mentsgedeelte die werkelijk „daverend" suc ces heeft is Billy Rose's zoogenaamde Aqua cade, de waterrevue, waaraan allerlei be roemde zwemmers en zwemsters deelnemen en die geworden is tot een boeiend. Keurig en origineel schouwspel. De heer Rose, die z.ch gaarne „De Barnum der Twintigste Eeuw" laat noemen en die zich beschouwt als de man op wien de koningsmantel van den grooten Ziegfeld Ls neergedaald, is nog maar heel jong lk meen dat hij nog geen dertig Jaar is en inderdaad begint hij thans reeds de „legendarische figuur" te worden. Zijn amusementsgelegenheden in de buurt van Broadway Casa Manana en Diamond Horse Shoe geheeten be- hooren tot de best bezochte gelegenheden van de stad en zijn Aquacade is zóó'n suc ces, dat zij hem per maand een netto winst van 125.000 dollar in het laatje werpt en dat hij eind October dus naar huis zal wandelen met een millioen dollar méér op zak dan toen hij naar de tentoonstelling toeging. Dat is een fabelachtige som. Maar Billy Rose geeft tenminste iets. dat zeker de moeite waard is, hij speculeert niet op die dingen, waarop de helft van het overige amusementsgedeelte wél gespeculeerd heeft j en zijn prijzen zijn heel matig. Zoodat deze I kleine, zéér onaanzienlijk-uitziende Billy, zijn millioen eerlijk verdiend heeft. Daar gaat niets van af. Dit heeft hij niet alleen aan zichzelf te danken, maar ook aan de schromelijke onbekwaamheid zijner con currenten, die hier met dingen voor den dag durven komen, waarvoor men zich op dc kleinste Nederlandsche dorpskermis nog zou schamen. Dat de tentoonstelling, die nu al weer de helft van haar leven geleefd heeft al wordt zij misschien eerst gesloten en dan later weer geopend zakelijk een groote tegenvaller zal worden, wanneer er niet een zéér plotselinge en zéér wonderbaar lijke opleving zal komen, meen ik nu wel duidelijk te hebben aangetoond. Maar gaat U nu alstublieft niet denken, dat deze ten toonstelling nu ook „niks is". Het tegen deel is waar en ik heb het U reeds eenige malen gezegd: deze Wereldtentoonstelling is iets reusachtigs, iets geweldigs en iets adembenemends. Iets waarop allerlei sup- perlatieven en liefdesverklaringen van toe passing zijn. De leiding van de tentoonstelling, die gaarne den balk in eigen oog niet opmerkt, zoekt de fout in het feit, dat in het begin die hotelprijzen inderdaad te hoog waren, dat op de tentoonstelling zelve de goedkoo- pere eetgelegenheden nog niet voldoende ln aantal waren en dat op den openingsdag veertig procent van „De wereld van mor gen" nog niet gereed was Daaruit, zoo meent het bestuur, is slechte crltiek ont staan, een soort anti-propaganda, die zich als een olievlek heeft uitgespreid. Derhalve gaat de tentoonstelling nu een dozijn pro pagandisten het land inzenden, die het ge rucht van „te duur" en „niet eens af" moe ten gaan ontzenuwen. Van het optreden dezer zendboden wordt veel goeds verwacht. Wij deelen deze goede verwachtingen niet ten volle. Om deze eenvoudige reden: dat ook al zou men de toegangsprijs halvee- ren en al zou men andere prijzen op het tentoonstellingsterrein zelf verlagen dit alles voor den gemiddelden man (van wie deze tentoonstelling het immers moet heb ben) nog te duur is, omdat de gemiddelde man nu eenmaal arm is. Het gemiddelde New Yorksche wekelijksche inkomen wordt, officieel, op 25 dollar gesteld. Daarvan kan vrijwel niets worden over gespaard, zcodat de gemiddelde New Yorker zich voor zijn gang naar de tentoonstelling iets anders moet ontzeggen. De gemiddelde uitgave, entree, vervoer naar en van de tentoonstelling inbegrepen, bedraagt 1.75 per persoon. Iemand- die met vrouw en kind (één kindi de tentoonstelling bezoekt is dus 5.25 kwijt. Dan heeft hij het op de meest eenvoudige wijze gedaan en zijn eten zelf mee moeten brengen van huis. Hieruit is onmiddellijk te zien dat men zich zoo Iets op zijn hoogst één of twee keer kan veroorloven, doch wanneer men de tentoonstellng en heel klein beetje wil zien moet men er tenminste tien keer geweest zijn. Dit feit is bekend genoeg en dus ge ven vele New Yorkers er de voorkeur aan heelemaal niet naar de tentoonstelling te gaan, instede van haar zóó onvolledig te zien; voor een heelen dag op het strand uit en thuis, met drie personen, is niet meer dan 1.noodig. Dit betreft dus nog alleen de inwoners van New-York zelf. Voor menschen, die van buiten komen, die trein en hotel moeten betalen en niet zelf hun boterhammetje mee kunnen nemen, geldt dit natuurlijk in verhoogde mate, terwijl bovendien buiten de stad de loonen lager zijn en men er voor één dollar niets kan doen in New- York. Ons inziens heeft men dus twee fou tieve dingen gedaan: men heeft de ten toonstelling véél te groot gemaakt en men heeft geen rekening gehouden met den in vloed van den slechten tijd op de breede massa. De ontevreden heeren van het amuse mentsgedeelte hebben hun lot bovendien voor een groot gedeelte aan zichzelf te wijten. Ten eerste kon veelal van „amuse ment" nauwelijks sprake zijn en kon niet verwacht worden dat men 40 en 25 cent zou betalen voor dingen, die het aankijken niet waard zijn.En ten tweede hebben velen dezer „heeren" de aantrekkingskracht van hun inrichtingen gezocht in het doen optreden Ik heb een vorigen keer reeds geschreven, dat naar mijn overtuiging, die grootheid en geweldigheid ook wel degelijk bezwaren meebrengen. Heel veel bezoekers krijgen „tijd-vrees" en „ruimte-angst" wanneer zij met duizenden anderen uit één van de drie Spoorwegstations gespoeld worden en zich plotseling in de overweldigende grootheid van deze „Wereld van Morgen" bevinden Zij worden bevangen door de vrees, dat zij nooit in staat zullen zijn alles te zien. Een New Yorksche krant schreef, naar aanlei ding van deze vrees (die zich tevoren reeds openbaart en meer menschen dan men denkt er toe brengt in het gehéél niet naar de tentoonstelling te gaan„Wie leest ieder woord in den Bijbel? Wie eet alles wat er op het menu van een groot ocea'anschip prijkt? Wie, die een warenhuis bezoekt, wil zoo wel de keper als de zijde zien?" Zoo is het en men moet heusch niet de illusie hebben alles te willen bezoeken en te zien, tenzij men er een week of vier den tijd voor heeft. Wie niet zoo bevoorrecht ls moet slim zijn. Hij bestudeere. vóór hij zich naar de ten toonstelling begeeft, eerst terdege de offi cieele gids. Dan trekt hij een paar dikke sokken en een paar heel stevige schoenen aan, want er worden hooge eischen aan de voeten gesteld. Het eerste werk op de ten toonstelling moet zijn in één van de elec- trische auto-treintjes te gaan zitten en voor vijftig cent gedurende veertig minu ten zich over het geheele tentoonstellings terrein laten rijden (met den plattegrond der tentoonstelling opengeslagen op de knieën). Dan hebt ge U georiënteerd omtrent de gansche „wereld van Morgen". En dan gaat ge de hoogtepunten, de dingen-die-men-ge- zien-moet-hebben bekijken. Ik weet wel dat smaken verschillen, maar er zijn toch en kele gebouwen, die zeker voor iedereen de moeite waard zijn: het Futurama land- en verkeerswezen der toekomst, door General Motors gebouwd; het gebouw met Oude Kunst; het interieur van de groote bol; de Fransche, Russische, Nederlandsche, Fool- sche paviljoei} achter een koel glas en ziet sche hal: het gebouw van Kodak; dat van de Consolidated Edison en als belooning: een uurtje in de Aquacade. Wanneer u dit allemaal een beetje goed wilt bekijken, hebt u er een vollen dag voor noodig. 's Avonds na tienen wanneer de gebouwen sluiten, gaat g van de wonderen van het licht ge nieten, die het toppunt vinden ln het licht spel dat iederen avond met de fonteinen aan den grooten vijver wordt gespeeld. Dan gaat u zitten op het terras van het Fran sche paviljoen achter en koel glas en ziet ge een van de meest betooverende schouw spelen, die u ooit in uw '-ven zult hehben. De tweeden dag gaan we allerlei andere mooie, leerrijke en merkwaardige d'ngen bekijken: Borden's koeien die electrisch worden gemolken en de stad van morgen met allerlei huis-, tuin- en keuken nrieh- tingen d'e U van de eene verbazing in de andere doen vallen, de geweldige hal der spoorwegen waar ook een heel biizondere revue te z'en is, Helnekens „Ho".and aan de Zu de seeeen alle-renoereliikst? en mooie eet en drnkee'egonhe'd. die uitte kende reclame voor Neder'and maal't, en zoo nog tal van andere dingen meer In mijn volgende brieven hoop k u van al dat moois en merkwaardigs te vertegen. (Nadruk verboden), 3—4

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 15