Gemeenteraad Alkemade Vrijdag 28 Juli 1939 VISSCHERIJ-BERICHTEN RECHTZAKEN Valschmunterij te Rotterdam Uit de Rijnstreek Dagbladreclame is niet te vervangen VRAGENRUBRIEK Geval van Gasvergiftiging I maximumstraf geëischt. Negen jaar gevangenisstraf, de maximum straf voor munterü heeft de otlic.er van justitie, mr Loite gistermiddag op de zitting van de Rotterdamscne recntBank geéischt tegen den 45-jarigen broodbezorger J. w. B., woonachtig te Rotterdam, thans gedeti neerd in het huis van bewaring. Hem was ten laste gelegd, dat hij in de jaren 1937, i938 en 1939 volgens een be paald procédé o.a. met behulp van gips- matrijzen rijksdaalders en guldens, die net jaartal 1930 droegen, had nagemaakt. De recherche had J. W 8- en zijn broer G. J. S B reeds lang geschaduwd en tenslotte was zl) ertoe overgegaan hen beiden In hun woning aan de IJsclubstraat 55 te Rot terdam te arresteeren. In de woning werd een complete muntvervalschingslnstallatie aangetroffen. Tevens was J. W. B ten laste gelegd, dat hij op 6 April bij het koopen van bonbons een valschen gulden had uit gegeven. Verdachte legde een volledige bekente nis af. De officier van justitie merkte op, dat volgens de statistiek in Rotterdam meer valsche munt in omloop is en wordt uitge geven dan in het heele land Dit kan scha de toebrengen aau de belangen van de stad en ook aan de kleine lieden, daar het meermalen is voorgekomen, dat valsch geld bij hen in beslag genomen werd, zon der dat zij wisten, dat zij het in hun be zit hadden en zonder dat zij er een enkele vergoeding voor hadden terug ontvangen. Verd. is negen maal veroordeeld doch zeer ernstig vond de officier het feit, dat de laatste veroordeeling van verd in 1933 ook geschiedde wegens het vervaardigen .an valsche munt. Verd. heeft toen een straf gekregen van 2'/» jaar, doch dit schijnt geen les te zijn geweest. De maat schappij moet echter tegen dit soort men- ochen beschermd worden, meende de of ficier en daarom requlreerde hij de hoog ste straf, welke hij voor een dergelijk en kelvoudig feit kon eischen,-n.l. negen jaar gevangenisstraf. Hierna stond G. J. S. B. terecht, terzake van het aanbieden van een valsche rijks daalder in Augustus 1938 terwijl hij wist, dat het geld valsch was. verdachte ont kende. Ook hij was eenmaal wegens valschmun terij veroordeeld. Tegen hem eischte de officier een gevangenisstraf van 4 jaar. In belde zaken zal de rechtbank as. Maandag uitspraak doen. het enkelvoudig fe.t van valsch- KANTONGERECHT TE LEIDEN. De gekraakte (iets. Net over den overweg dicht bij Pynacker, reed de autobestuurder W W. uit Leid- schendain over het voorwiel van de fiets van van R. heen. Daar had W. niet veel van gemerkt, want hij was rustig door gereden; voor v. R. was dat niet mogelijk geweest, want het voorwiel vertoonde een uitzonderlijke bocht. Vooral ook vanwege de schadevergoeding, werd een aanklacht ingediend, en W. had zich nu voor den kantonrechter te verantwoorden. Hij meende dat hem geen schuld trof, want de fletser had neb nog langs zijn auto gewild, toen dat niet mogelijk was. Dit werd evenwel door den fietser bestre den, en ook de overwegwachter was het niet met W. eens. Die meende dat de fietser voor de auto had gereden, zoodat van paaseeren door hem geen sprake kon zijn. Dc ambtenaar van het OM. zag ook schuld van verdachte, die had moeten stop pen. Daarom vorderde hij f. 10 boete subs. 5 dagen hechtenis, en toewijzing van de civiele vordering tot een bedrag van f. 5 De kantonrechter deed het anders, die verleende f. 7,50 schadevergoeding, maar bepaalde de boete op f. 5.subs. 5 dagen. Angenietjc Speerstra door Wouter van Riesen. Uitgegeven bij de Uitgevers- Maatschappij Holland Amsterdam. Hier hebben we een verhaaltje, dat den indruk geeft alleen geschreven te zijn om Frlesche folklore te kunnen plaatsen. En het is een kin derlijk, onschuldig verhaaltje geworden van het schalksche Angenietje, het kleine boerinnetje, wier guitestreken het middenpunt vormen in een schat van zeden en gebruiken op het oude Frlesche platteland. Het speelt zich alles twee of drie geslachten terug. af. en een reis naar lndië als gouvernante bij twee uitsteedsche kin deren. beteekende voor een eenvoudig boeren meisje uit die dagen een breuk met den eigen familieband, eigenlijk een afscheid voor goed. Dat ze zich nog eens bedenkt en tenslotte niet gaat. dat Angenietje, en het geluk In eigen kleine kring blijft zoeken, is het einde van den strijd, die Angenietje tevens tot een groot mensch 'maakt. De schrijver is een smakelijk, rustig verteller, die niet gauw verveelt en op een eigen vlotte manier veel gewestelijke eigenaardigheden naar voren weet brengen. Hilde, door Anne de Vries. Uitgave G. F. Callenbach N.V. Nfjkerk. Bandteeke- nlng verzorgd door Roei Knobbe. Een nieuw boek van den schrijver die met Bartje naam heeft gemaakt en veler harten gewonnen, is met vreugde ontvangen en niet tot een teleurstelling geworden. De geschiedenis van Hilde. de mooie dóchter van een Drentschen boerenkeutolaar. is tevens het verhaal van een rechtschapen, evenwichtige jonge vrouw. Het ls deze evenwichtigheid in mensch en compositie, die de boeken van Anne de Vries tot zulk een succes maakt. De dorpelingen in de afgelegen gehuchten van het oude Drente leven benepen en fel. De boer heeft er zijn eerlijke, harde be staan bU de gratie van zijn mededorpers en van God. Ze helpen elkaar als het hooi haastig- lijk naar binnen moet gehaald of als de koe moet kalven. Zc komen voor elkaar op als er vermeend onrecht wordt bedreven, maar wee degene die zondigt tegen de aloude, ongeschre ven wetten van hun gemeenschap. Hillechien, het trotsche en te zelfstandige ..wicht" heeft het hard te verduren, maar ze wint het door een intense goedheid. Tè goed misschien, daardoor is het boek wel eens wat zoetelijk, zooals de compositie ook wel wat min der evenwichtig kon zijn. Op de eerste bladzijde weten we al hoe laat de klok slaat en ook dat het alles goed zal komen. Dat is dan ook het eenige wat we er op hebben aan te merken, voor de rest is het zeer lezenswaard. Kind zonder Land, roman van Irmgard Keun, vertaald door Alice van Nahuys. Uitgave Em. Querido Amsterdam 1939. Kind zonder land ls het kleine meisje Kully, met haar ouders, die vrijwillig politieke uitge wekenen zijn, dupe van een ongastvrije wereld dezer jaren, dupe tevens van een uiterst on- maatschappelijken vader, die vol ldeëen zit, maar deze nimmer in reëele zaken weet om te zetten, waardoor vrouw en kind. trekkend van het eene land naar het andere en van het eene AARLANDERVEEN. Toen de arbeider L. P., werkzaam bij den landbouwer Kempenaar, een kar mest laadde, had hij het ongeluk zich met een riek ln zijn been te steken, zoodat deze door den geheelen voet drong. HIJ moest zioh onder geneeskundige hulp stellen. ALPHEN. Burgerlijke Stand. Gehuwd: Marinus Jacobus van Voorbergen, 24. j., wonende te Barneveld en Cornelia Hen- drlna Verhoeff, 23 j. Ondertrouwd: Wilhelmus Jacobus van Leeu wen, 30 j. en Hendrika Helena Maria Couwen- bergh, 27 j. Nicolaas Lourens Driehuis, 31 J. wonende te Bodegraven en Cornells Margaretha van Leeuwen 22 j. Geboren: Maartje, D. van Dirk Turkenburg en Trijntje de Haas Gerardus Theodorus, Z. van Johannes Wilhelmus de Jong en Theodora Koops Maria Theresia, D. van Laurentlus Johannes van Gulik ne Gerarda Maria Duijs Jacob, Z. van Teunis Zekveld en Neeltje de Haan Gerardus Johannes, Z. van Johannes Hendrikus van Frankfoort en Apolonla Maria Pouw Elisabeth Maria. D. van Johannes Petras van Eijk en Maria Margaretha Bunnlk. Overleden: Gerrit van Winkel 83 J., weduw naar van Marijtje van Winkel. Loop der Bevolking. Vertrokken: Naar Hilversum. Govert Flinck- laan 6. Johannes P. Verheule en gezin Naar 's-Gravenhage. Fitislaan 2. Pleuntje Pols. Naar Leiden, Nieuwe Rijn 65a, Clara v. Gelder. Aanbesteding. Bij onderhandsche aanbesteding werd voor de verbouwing en restauratie van het St. Josephgesticht alhier ingeschreven als volgt: C. Slingerland f. 54.200.C. M. Dee- renberg f 53.787.Gebrs. Koender, Utrecht f. 52.730.Gebrs. van Putten, Heemstede f. 48.969.A. J. van Engelen f. 45.979.— Waar geen plaatsnaam vermeld, is deze al hier. Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. Geitenkeuring. Bij de op het terrein van den heer E. Mechelse gehouden geitenkeuring waren dit jaar niet minder dan 114 geiten inge schreven. Prijswinnaars werden: De Jong, v. Gog, M. v. Donk en J. v. d. Broek. De heer A. J. Dekker tot raadslid benoemd Gelijk gemeld heeft de heer G. M. Hern- green, als wethouder en raadslid onzer ge meente om gezondheidsredenen tegen 1 September as. ontslag gevraagd. Zooals ..anbieding Gemeenterekening Benoeming Gemeente* Opzichter Crediet-aanvrage voor verbindingsweg en brug- 7erbonwing. De raad van Aikemade vergaderde. Een adres van den Ned Kappersbond om sluiting van de kapperszaken op Don derdag na 1 uur werd naar B. en W. ge- renvoyeerd voor nader prae-advies. Aan de Sted. Lichtfabrieken te Leiden werd wegens uitbreiding van het kabelnet onder Rtjp- wetering een garantie verstrekt van f.320 p. j., en wel gedurende 5 Jaar. ten behoeve van de aansluiting van 12 te bouwen ar beiderswoningen. Voor de uitbreiding van het net in Roelofarendsveen ten behoeve van 2 woningen werd ln verband met de hooge kosten geen garantie verleend. Vast gesteld werd een besluit op grond van art. 36, 4e lid der Konlngwet, waarbij werd be paald, dat de vaststelling van een plan van uitbreiding voor een deel der gemeente, met name het dorp Rijpwetcring wordt voorbe reid. Hierdoor is het mogelijk, dat door B en W. een beslissing kan worden genomen op de Ingediende bouwaanvrage van de Woningbouwver. .Alkemade'' voor den bouw van 12 arbeiderswoningen te Rijpwe- tering. Aan H. W. Schouten alhier werd overeenkomstig zijn verzoek verkocht een perceel bouwgrond ter grootte van ongeveer 6 A. 30 c.A. voor den bouw van een woon huis met verstrekking van een bouwcrediet maximaal groot f. 2600. Aangeboden werd de gemeente-rekening voor het dienstjaar 1938. sluitende gewone dienst met een batig saldo van f. 7999.09 en kapltaaldienst met een batig saldo van f. 8259.59. Tot leden der commissie tot nazien dezer rekening wer den benoemd de heeren J. Verwelj, P. J. Heemskerk en J. P. Hoogenboom. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat door Ged. Staten goedkeuring is verleend aan het raadsbesluit van 1 Maart 1939 tot aankoop van 2 perceelen grond van de prov. Z.-Holland en tot aankoop van 3 perc grond van de R.-K Armen van Roelof arendsveen en Oude-Wetering Voorts merkten Gec. Staten op. dat in de raadsbesluiten van 19 Mei 1938 en 10 Mei 1939 en 29 Juni 1939 enkele wijzigin gen moeten worden gebracht, gedeeltelijk betrekking hebbende op den verkoopprijs van den grond, ln verband met de kosten van wegaanleg, waardoor den koopprijs van hotel in het andere, afhankelijk blijven van het hckerid behoorde de heer Herngreen tot verloop hunner pasvisa en de gredhem jfan AR partij. A. C. v. d. L. U kunt inderdaad kamfer - ballen gebruiken of ook bosjes steenklaver. G. M. te L. Ad. 1. Daarover moet U een dokter raadplegen, ad 2. De knollen zullen wel niet mooi ontwikkeld zijn en ook de qualiteit zal niet meevallen. U kunt de aardappels probeeren; voor de com- sumptie zijn ze niet af te keuren om een bepaalde, teden. Ad 3. Daaraan is niete te doen. F. G. te L. Bekend is de uidrukking: zij zijn als water en vuur (gezworen vijanden). Van E. te L. Vermoedelijk ls Uw vraag leeds lang beantwoord; dient U ze anders nog maals in. W. B. te L. Leiden, de Zijl, Leimuiden, Aalsmeer. Uithoorn, Mijdrecht, Vreeland, Kor- lenhoef. Hilversum. Totaal 57 K.M. Kampeervergunningen dienen te worden aan gevraagd in de gemeenten, waar U denkt te overnachten. A. c. van W. te L. Leiden. Alphen, Utrecht. Woudenberg, Ede, Arnhem. Nijmegen. Totaal 133 KM. T. H. te L. Leiden. Utrecht. Amersfoort. Apeldoorn, Zutphen, Vorden. Totaal 140 K.M. Mej. K. T. te L. Leiden, Arnhem (zie boven). Emmerik. Wesel, Hamborn, Duisburg, Dusseldorf. Solingen. Totaal 265 K.M Lelden. Utrecht. Den Bosch, Eindhoven, Weert. Roermond, Muenchen, Gladbach. Düs- seidorf, Solingen. Totaal 279 K.M. -- J. V. C. v. d. K. te L. I. Leiden, Sassen- beim, A'dam, Halfweg, Haarlem, Zandvoort. To taal 69 K.M. De afstand ZandvoortKatwijk «ngs het strand bedraagt pl.m. 30 K.M. Het strand kan per fiets bereden worden, mits U tt11^ houdt met het getij, u. De verplichting tot betalen blijft bestaan, til. Het verlangde adres is Geestbrugkade 38, RÜswijk (Z.H.). 7~ N- F. te L. Uw aanslag 1. B. 1939/40 is va SiDe &emeente ls thans voor de berekening an de gemeentefondsbelasting gerangschikt in Qe 3e klasse. tpur V' te L. De heer J. Vennik is direc- v&n het Centraal Capitulantenbureau, «a&mweg 3, Den Haag. enkele schaarse vrienden en hotel-eigenaren. De twee feiten: het gedwongen zwerven omdat er geen geld ls voor vestiging en het gebrek aan dit geld tengevolge van de onzakelijkheid der ouders, in het buitenland verstoken van groot moeders daadzakelljken steun in Keulen, zijn twee factoren die verwarrend werken en waar door men zich tenslotte afvraagt of dit alles noodig ware geweest met een anderen vader en moeder. Maar daardoor ontbreekt ook ten eenen- male iedere tendens aan dit boekje, terwijl de schryfster dit naar alle waarschijnlijkheid juist niet bedoeld heeft! Want dit is geen voorbeeld van een uit duizend politieke bannelingen van dezen tijd; dit is een voorbeeld van den onprac- tischen fantast, die nooit met bei zijn beenen aan den grond raakt en die in geen enkele sa menleving zou passen en die van alle tijden blijft. Roerend weet Irmgard Keun de kinderlijke mentaliteit van een vroegwijs kind te treffen, dit aanvaarden van 's werelds dingen zonder eenige logica of consequentie te bedenken door een kind dat letterlijk altijd honger heeft, dat alles mist wat goed en prettig is voor kinderen en gelukkig is met haar twee schildpadden. Jammer dat de vertaling de sfeer niet altijd juist weergeeft. Het begint al met den titel: ..Kind aller Lander" drukt nog iets anders uit dan ..Kind zonder Land" en dit omzetten van een positieve bewering in een negatieve vaag heid permiteert de vertaalster zich vaker, dan o.i. geoorloofd^ s. Tenslotte blijft echter ook in de vertaling het kinderfiguurtje Kully met haar schrijnend verdriet en den onbewust humoris- tischen kijk op dc groote menschen, wel ten voeten uit bestaar., zij het ook niet zoo typisch Duitsch als ln het oorspronkelijke. Blauwbaard en Octopus, roman van Johan van der Woude. Uitgave Em. Querido Amsterdam 1939. Het is niet gemakkelijk dit boek objectief te bekijken. Het gaat hier om een buitengewoon onaantrekkelijk gegeven, dat ons op evenzoo weinig aantrekkelijke wijze wordt geschreven, terwijl men toch zal moeten erkennen, dat het boek knap in elkaar zit en gemaakt werd door een schrijver die zijn vak verstaat. Maar het is misschien juist dit „maakwerk" en vooral de cerebrale sfeer die over alles hangt die den lezer als onsympathiek zullen treffen. En nu weten we wel. dat de tijden voorbij zijn dat we een boek alleen lezen om het boelende verhaaltje en de spannende intrige, wij mogen bij een auteur als van der Woude. die niet tot de Olym pusgoden gerekend wordt, wel eenige critiek op het onderwerp zelf uitoefenen. Als we bij ons de onderwerpen en beschrijvingen van een Vest dijk tenslotte neerleggen om de werkelijk litte raire waarde van zijn boeken, om de formida bele knapheid van zijn kunnen, en de psygo- logischc uitwerking van zijn karakters accep- ieeren omdat hij een erkend psychiater ls. dan verzetten wij ons tegen dc uiteenrafeling van een abnormale geestesgesteldheid, als deze niet wordt opgeheven door andere essentieele waar den. Dit boek mag dan zijn interessante zijde hebben, wij kunnen moeilijk anders zeggen, dan dat het als romanvorm niet geslaagd is te noemen. C. N. LijstopVolger van den heer Herngreen was de heer A. J. Dekker, sinds tal van jaren voorganger der Evangelisatie aan de Hooftstraat alhier. Ingevolge besluit van den voorzitter van het Centraal stembureau dezer is de heer A. J. Dekker benoemd. De heer Dekker heeft deze benoeming aangenomen. Geslaagd te Moerdijk voor het examen nuttige handwerken L.O., mej. J. van En gelen, alhier. Geslaagd te Rotterdam voor het exa men Hoofdakte de heer Ph. Verhey, alhier. De opbrengst van de gehouden speldjesdag ter bevordering van de ge zondheid in de Grafische vakken bedraagt f. 123,12. BODEGRAVEN. Gouden Huwelijksfeest. Het echtpaar S van DamH. van Peur- sum, wonende te Nieuwerbrug hoopt op 12 Aug. zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Autobestuurder rijdt Goudsche Vaart in. WEEKBERICHT DER SCHOTSCHE HARING VISSCHERIJ. Gedurende de afgeloopen week was de vis- scherij opnieuw zeer matig. Voor Schotland be draagt de hoeveelheid die ingezouten ls onge veer de helft van die van verleden jaar. n.l. 167.607 vaten tegen 331.451 in 1938. Ook de uitvoer staat in vrijwel dezelfde ver houding, n.l. 100.652 vaten tegen 206.164 in 1938 Onder deze omstandigheden is het dan ook niet te verwonderen, dat de markt zeer vast is. en dat de reeds hooge prijzen nog verder zijn gestegen. De noteeringen zijn thans: Crown Matties van alle stations 48/ Eerste Trademark zoutingen Small Matties 43 Matties 52/ Dat de haring bij voortduring zeer klein van stuk blijft, moge blijken uit onderstaande tabel, die is ontleend aan de officieele gegevens: 1939 1938 Crown Fulls 280 423 Crown Matfulls 478 663 Crown Mediums 3010 11942 Crown Matties 17804 20302 f 325 nog met f12 moet worden verhoogd. Na deze toelichting werd besloten tot In trekking van de hiervoren vermelde raads besluiten over te gaan en werd opnieuw aan N. Bakker en nog 9 anderen een perceel grond verkocht met credietverstrekking van maximaal f. 2600, ten behoeve van den bouw van een woning, een en ander over eenkomstig de voorwaarden in het ont- werp-raadsbesluit vermeld. Hierna volgde de benoeming van een gemeente-opzichter. Er waren 7 candidaten. Na stemming en geheime zitting, werden uitgebracht op den heer Th. N, Deen uit Roermond 6 st„ op den heer Th. Burgers uit Rijpwetering 5 St., zoodat de heer Deen is gekozen. De heer Verweij vroeg of aan den nieu wen gem.-opzichter ook kan worden opge dragen het toezicht op de uit te voeren werken der Wonlngbouwvereeniging en het geven van deskundige voorlichting, indien de heer Strijk, thans gem.-opzichter als be stuurslid zou bedanken. De voorzitter ant woordde, dat hij hiertegen niet alleen geen bezwaar heeft, doch dat hij er zelfs veel voor voelt voor den nieuwen opzichter dwingend voor te schrijven, dat hij tot het geven van advies en voorlichting verplicht is. Eenige wijzigingen van de gem.-begroo- ting dienstjaren 1938 en 1939, werden vast gesteld, waarbij om. 25 cent per leerling ter beschikking werd gesteld voor kinder feesten in verband met de te verwachten blijde gebeurtenis. Hierna stelde de voorzitter aan de orde het maken van een behoorlijke aansluiting als toegang naar den provincialen weg te Roelofarendsveen. Spr. lichtte aan de hand van een situatie-teekening de plannen uit voerig toe. De Raad gaat hierna ln comité- generaal en na heropening van de vergade ring werd met alg. st. besloten aan het Werkfonds eencrediet te vragen van f. 27.500 voor het maken van een verbin dingsweg van het dorp Roelofarendsveen met den provincialen weg en het verbou wen van de bestaande brug in de Dorp straat. Voorts een crediet van f. 22 000, voor het maken van bestratingswerken voor den weg in het Zuiden van Rijpwetering en voor den weg Rijpwetering-Hoogmade Na rondvraag volgde sluiting. haar 60-jarig kloosterjubileum vieren. Ge boren in 1863 te Osnabrück, trad zij reeds op 16-jarigen leeftijd ln het klooster der Zusters Franciscanen, Door deze orde werd zij reeds enkele jaren later uitgezonden naar het St. Jasejrtis-instituut alhier, waar zij thans reeds een goede 50 Jaar heeft door gebracht. Groot is de populariteit van de bejaarde Zuster bij ouderen en jongeren in de R.K. parochie alhier, wat niet te ver wonderen is, aangezien zij de eerste 25 jaar van haar verblijf ter plaatse zoowel de meis jes als de jongens en de laatste 25 jaar alle meisjes onder haar hoede gehad heeft. Practisoh iedere Bodegraafsche katholiek, mits hier school gegaan hebbend, heeft dan ook onderwijs van Zuster Liberata ont vangen. Er zijn derhalve breed-opgezette huldi gingsplannen. Het meerendeel daarvan is nog niet precies -bepaald, omdat de Zuster in de komende weken eenigen tijd in retraite zal gaan, doch reeds as. Zondag zal ln lntiemen kring een huldiging plaats hebben, terwijl er een huldigingscomité is opgericht, dat een openbare huldiging voor bereidt. Behalve het jubileum van zuster Liberata BEJAARDE VROUW TE AAR LANDER VEEN OVERLEDEN. Gisteravond is te Aarlanderveen een ge- van van gasvergiftiging geconstateerd, waarbij de 67-jarige wed. V. D. het doode- lijk slachtoffer is geworden. De bejaarde vrouw die met een dochter alleen samen woont, was gisteren alleen thuis, daar haar dochter uit was. Een zoon, die 's morgens nog aan de deur was geweest, doch deze gesloten vond, had zioh 's avonds opnieuw naar haar woning begeven en toen hij toen nog de woning gesloten vond. wat hem verdacht voorkwam heeft hij zich toegang verschaft. Onmiddellijk nam hij toen een sterke gaslucht waar en vond zijn moeder geheel bedwelmd. Ondanks het feit dat dr. v d. W. terstond werd gewaarschuwd, kon deze slechts den dood tengevolge van gas- verstikking constateeren. Vermoedelijk heeft de bejaarde vrouw de gaskraan niet goed gesloten. Op den Goudschenweg, ter' hoogte die 25 jaar aan het instituut verbonden is. van het huis van den heer Edelman Het jubileum is ln den kring der leerlingen wordt Zondag "in den kring van het R.K "eschoten heTpe^kont Instituut St. Joseph nog een tweede kloo- tweetal uit zijn benardén" toestand sterjubileum herdacht, n.l. dat van zuster red worden. Voorzlin kranl? ontrJf/ M Magdalena. hoofd van de ULO-school, 1 yn .kramg optreden passeerden twee auto's, een perso nenwagen uit Leiden, die van cie richting Den Haag, en een vrachtauto, die van Bo degraven kwam. Juist vlak voor het passee- ren kwam achter den vrachtwagen een tweede personenauto, waarvan de bestuur der, geen erg hebbend in den tegenligger, voornemens was de vrachtauto te passee- ren. Doch tot zijn schrilk kwam hij plotse ling op enkele meters voor de andere auto te staan. De beide bestuurders remden uit alle macht, maar konden een botsing niet meer voorkomen, terwijl er niet voldoende ruimte was om te passeeren. omdat de vrachtauto de andere weghelft in beslag nam. Kortbesloten wendde daarop de Leid- sche automobilist het stuur om en reed de Goudsche Vaart in, daarbij op het laatste moment de voorzorg nemend, op het zitkus sen te springen. Gelukkig kantelde de wagen niet eru kon de bestuurder door omwonenden met een roeiboot uit zijn natte positie wor den gehaald. De politie stelde een onder zoek in, terwijl de auto met een kraan- wagen werd gelicht. 60-jarig kloosterjubileum. Van Zuster Liberata. Binnenkort zal Zuster Liberata, die tot enkele jaren geleden als onderwijzeres werkzaam was aan de R.K. Meisjesschool. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 28 Juli 1939. Tarbot f.0.980.80; Tong f. 1.450.74 per kg.: Griet f.3015; Groote schol f.18; Middel schol f.16—12; Zetschol f. 17.50—13; Kleinschol f.14 —3.90; Bot f.6.60—1.60; Schar f. 10—3.30; Poon tjes f. 1.700.60; Kleinmiddel schelvisch f.11; Kleine schelvisch f.10—4.80; Groote gul f.6 4.50; Kleine gul f. 4.60—2 70; Wijting f2.50— 1.10; Makreel f.72.90; Versche haring f.4.50 3.40 per 50 kg.; Middel hake f.45 per 125 kg.; Kleinmiddel hake f.1513.50; Kleine hake f.9 6; Pieterman f. 14.50 per 50 kg.; Kabeljauw f.34—15 per 125 kg.; Leng f. 0.35; Koolvisch f.0.170.05 per stuk. Steurharing 8.507. Aangevoerd aan den afslag 488 kisten ver sche haring en 30 kantjes steurharing. Besommingen trawlers: Ezin IJm. 12 1810 m. f.4290; Flamingo IJm. 25 610 m. f.2130; Maria IJm. 95 315 m. f.1350. Loggers; Sch. 15 f.1440; KW. 162 f.440. VLAARDINGEN, 28 Juli. Binnen van de haringvisscherüVI. 86, C. Poot. met 27 last van 13 schepen; KW. 38. C. van Beelen, met 13 last van 4 schepen;; Sch. 23 C. Korving, met 30 last van 4 schepen. reeds op den laatsten dag voor de vacantie gevierd. A*s. 46-jarig jubileum van den heer L. Boer. Woensdag a s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer T „3oer in dienst trad van den bakker Donk te Nieuwenbrug onder deze gemeente. De heer Boer, die 59 jaren dienst ais bakker achter den rug heeft, is in onze gemeente geboren, diende hier enkele pa troons. daarna nog enkele elders, om ver volgens in 1899 in dienst te treden bij de fam. Donker. Daar kreeg hij na enkele ja ren een zeer belangrijke positie, aangezien zijn patroon overleed en hij voor de weduwe een reeks van jaren de zaken moest drijven, totdat de tegenwoordige patroon, de heer D. Donker de zaak kon overnemen. In bree- den kring, niet het minst in de Bodegraaf sche bakkerswereld, bestaat voor dit jubi leum groote belangstelling. Burgerlijke Stand. Geboren: Hans Oskar, z. van C. Hoogendoorn en M. H. Richter Willem Leendert. z. van W. I. v. d. Snoek en L. van Staalduinen Hen drik Evert, z. van C. Beijerman en M. C. Kriege Johanna Alida Maria. d. van H. C. de Wit en C. M. Verlaan. Loop der Bevolking. Gevestigd: J. Voorsluis, Meije 64; C. Bijman, Weijpoort 15; T. Schimmel. Kerkstraat 140. Vertrokken: G. M. Pijnacker, naar Gouda, Goejanverwelledijk 77; J. A. Koning, naar Ren- kum, Dorpsstraat 53; A. Beijen en gezin, naar 's-Gravenhage. Nw. Parklaan 133; L. C. van Winkel, naar 's-Gravenhage. Nw. Parklaan 133; F. Willem, naar Ubbergen. Weversstraat K 53. BOSKOOP. Zondag 30 Juli as. zal de Zondags dienst worden waargenomen door dr. A. S. Kater, Telef. 38. Geslaagd te Rotterdam voor het examen Hoofdacte de heer D. Graatsma alhier. HAZERSWOUDE. Uit benarde positie gered. Het 8 jarig dochtertje van den heer R. wilde, nadat de school uitgegaan was, op een in den Rijn liggend schip springen Het kind sprong echter mis, en geraakte te wa ter. De jeugdige Leo Zaad had de tegen woordigheid van geest aan de schuit te gaan hangen, waardoor de drenkelinge - - "M" «xioiiig upucucn kreeg Leo Zaad van zuster Agnes, hoofd der St. Liduina school, een kerkboek ten geschenke. Geslaagde demonstratie van „Hou Vast". De chr Gymnastiekver. „Hou Vast" hield haar jaarlijksdhe openlucht-demonstratie, op het plein der chr. school onder leiding van den heer G. W. de Jong van Alphen a.d. Rijn. Na opening door den heer G. Weijenberg werd begonnen met een opmarsoh, waarna een keurige vlagoefenlng door de dames werd uitgevoerd. De vrije oefeningen en bank-oefeningen voor kleuters en kleine jongens wenden aardig uitgevoerd. De stokoefertingen voor jongens waren minder verzorgd. Het bodem-turnen hee ren werd bijzonder goed gedemonstreerd. De brugoefeningen voor dames waren goed, het nummer knotsspringen was uit muntend. Bij het nummer tremplin hoog springen voor jongens bereikte J. Dekker Jzn. 1.80 M. Hoogrek heeren muntte uit door fraaie en goed afgewerkte oefeningen de heer J. J. J. Vos en Gebrs. Buitenhuis vielen in dit nummer bijzonder op. Vrije oefeningen dames kon beter. Brug jongens en meisjes waren aardig, terwijl brug hee ren zeer goed afgewerkt werd Tremplin paard-springen meisjes werd eveneens goed ten uitvoer gebracht. Het geheel was een zeer goed geslaagde demonstratie. De heer D. Buitenhuls sloot met een dankwoord aan den directeur en wekte op tot daadwerkelijke medewerking. Geitenkeuring „Ons Doel". De geitenfokvereenlging „Ons Doel" hield op het terrein van den heer D. van der Voort, aan den Rijndijk haar jaarlijksche geitenkeuring. Onder de belangstellenden werd onder meer ook Burgemeester Wamaar opge merkt. 51 dieren werden ter keuring aangevoerd. De uitslag was als volgt: Wit ongehoornd 1 jarige. 1. A. van Klaveren. 2. P. Wort- man. 3. A. van Klaveren. 4. D. v d. Voort. 2 Jarige. 1. A. van Klaveren. 2. P. Wortman. 3. J. Wortman. 3 jarige en oudere. 1. C. Oyendijk. 2. J. Wortman. Bont en gehoornd 1 jarige J. Plateel. 2. C. van Wetten. 3. C. Kraan. 2 jarige. 1. B. Kraan. 2. J. Munnik. 3 jarige en oudere. l.J Wortman. 2 en 3 C. van Wetten. Lammeren wit ongehoornd 1. G van den Berg. 2. Jac Jansen 3. H. van Diggelen. Lammeren bont of gehoornd 1. J. Plateel. 2. Jac. Jansen. 3. G. v. d. Voort. Door de Jury werd als kampioen aange wezen de 2-jarige geit van den heer A. van Klaveren. 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11